PDA

Επιστροφή στο Forum : Nintendo Η PSP???



Z4 DCT
14-04-11, 13:08
O μικρος εχει ζητησειο κονσολα μικρη για να παιζει οταν εχει ελευθερο χρονο....
ειμαστε αναμεσα στις δυο.....(ο μικρος ζηταει nintendo λογο της διαφημισης στην τηλ).....
Εχουμε καμια αποψη για το πιο μηχανακι ειναι περισοτερο αξιολογο, λογο του οτι εγω δεν εχω ιδεα.....

Dimzan
14-04-11, 13:24
αναλογως την ηλικια...

σε πιο μικρες ηλικιες ειναι πιο ευχαριστο το nintedo το οποιο εγινε και 3d πλεον.

για πιο μεγαλους εινια το psp...

και τα δυο καλα ειναι οταν παιζεις, αλλα σκεψου και το ενδεχομενο να μην του παρεις κανενα επειδη θα παιζει ΟΛΗ την ωρα :D

Z4 DCT
14-04-11, 13:28
αναλογως την ηλικια...

σε πιο μικρες ηλικιες ειναι πιο ευχαριστο το nintedo το οποιο εγινε και 3d πλεον.

για πιο μεγαλους εινια το psp...

και τα δυο καλα ειναι οταν παιζεις, αλλα σκεψου και το ενδεχομενο να μην του παρεις κανενα επειδη θα παιζει ΟΛΗ την ωρα :D

Τι να κανω...του το υποσχεθηκαμε για την γιορτη του, ειναι δυσκολο πλεον να αρνησε κατι που βλεπει και εχουν και αλλα παιδακια (στο σχολειο η αλλου)...

Ευελπιστω οτι θα τηρηθει η συμφωνια για παιχνιδι μονο στον ελευθερο χρονο 3 φορες την εβδομαδα......:th_Laie_67-1::hystericalbs1:

Vasilis
14-04-11, 13:43
αν του παρεις τωρα Psp...τι θα του παρεις οταν μεγαλωσει λιγο ακομα?

παρτου λοιπον τον nitendo που εχω μαθει οτι ειναι κορυφη (απο συναδελφο που το πηρε για τα παιδια του)thumb

ασε που κ η Πεγκυ αυτο θελει...:whistle::whistle:

Dimzan
14-04-11, 13:46
Τι να κανω...του το υποσχεθηκαμε για την γιορτη του, ειναι δυσκολο πλεον να αρνησε κατι που βλεπει και εχουν και αλλα παιδακια (στο σχολειο η αλλου)...

Ευελπιστω οτι θα τηρηθει η συμφωνια για παιχνιδι μονο στον ελευθερο χρονο 3 φορες την εβδομαδα......:th_Laie_67-1::hystericalbs1:

μακαρι να μπορεσει να το τηρησει... μαλλον ομως μιλαμε για παιχνιδι 3 ωρες τη μερα :D

αν ειναι μεχρι 12-14 χρονων τοτε το nintedo ειναι καλυτερο.

αμα εισαι και αυστηρος μπαμπας και τον καταφερεις να παιζει 3 φορες τη βδομαδα τοτε εινια μεγαλη μαγκια (και δεν το λεω για πλακα). Καλο το παιχνιδι αλλα ο κινδυνος εθισμου (και πιο σπανια αποβλακωσης) ειναι υπαρκτος. Και σου μιλαει ενας πρωην εθισμενος :D (εγω στο grand theft auto την πατησα...)

Z4 DCT
14-04-11, 13:52
μακαρι να μπορεσει να το τηρησει... μαλλον ομως μιλαμε για παιχνιδι 3 ωρες τη μερα :D

αν ειναι μεχρι 12-14 χρονων τοτε το nintedo ειναι καλυτερο.

αμα εισαι και αυστηρος μπαμπας και τον καταφερεις να παιζει 3 φορες τη βδομαδα τοτε εινια μεγαλη μαγκια (και δεν το λεω για πλακα). Καλο το παιχνιδι αλλα ο κινδυνος εθισμου (και πιο σπανια αποβλακωσης) ειναι υπαρκτος. Και σου μιλαει ενας πρωην εθισμενος :D (εγω στο grand theft auto την πατησα...)

Ωχ.....:shok::shok:

6 χρονων ειναι

Nino
14-04-11, 14:16
θα εχεις προβλημα θα εθιστει και δεν θα κανει τιποτα αλλο απο το να παιζει, που μαλιστα θα εχει διαφορες συναισθηματικες εξαρσεις και συμπεριφορα..Ασε που θα χαλασσει και τα ματια του...
Για να φανταστεις ο ανηψιος μου ειμασταν διακοπες και δεν εβλεπε την ωρανα φυγει απο τη θαλασσα για να παει στο nitendo.
Αν δεν μπορεις να το καθυστερησεις με χιλιες δυο δικαιολογιες και επειδη δεν τα ξεγελας ο μονος τροπος μετα οτι χαλασε και καλα, χαρτακι στη επαφη της μπαταριας...

Z4 DCT
14-04-11, 14:56
θα εχεις προβλημα θα εθιστει και δεν θα κανει τιποτα αλλο απο το να παιζει, που μαλιστα θα εχει διαφορες συναισθηματικες εξαρσεις και συμπεριφορα..Ασε που θα χαλασσει και τα ματια του...
Για να φανταστεις ο ανηψιος μου ειμασταν διακοπες και δεν εβλεπε την ωρανα φυγει απο τη θαλασσα για να παει στο nitendo.
Αν δεν μπορεις να το καθυστερησεις με χιλιες δυο δικαιολογιες και επειδη δεν τα ξεγελας ο μονος τροπος μετα οτι χαλασε και καλα, χαρτακι στη επαφη της μπαταριας...

Αυτα φοβάμαι......θα έχει μυαλό μόνο γι αυτο... Θα κοιτάξω μη και τον ψησω να του πάρω τίποτα αλλο

mixalis
14-04-11, 15:07
αν του παρεις τωρα Psp...τι θα του παρεις οταν μεγαλωσει λιγο ακομα?......


Με την τρέλλα που έχει ο μικρός Γιωργάκης βλέπω να ζητάει κοπελίτσες και το κακό είναι ότι ο μπαμπάς του δεν του χαλάει χατήρι:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

asot
14-04-11, 15:42
Ολα κοντρολλάρονται - δεν υπάρχει θέμα εθισμού

Εγώ προτείνω το Nintendo, το 'χω πάρει στην κόρη μου όταν ήταν 6-7 (τώρα κοντεύει τα 9) για χρήση κυριώς σε ταξίδια (πριν την κρίση, το Λάρισα - Ευρώπη γινόταν συχνά...)
Ειναι πολύ μετρημένη, ζήτημα να το ανοίγει 3-4 φορές/μήνα (ειναι θέμα παιδιου)

Κατέληξα στο Nintendo DSi διότι "σπάει" πολύ εύκολα (σε αντίθεση με το PSP) και αυτός είναι ΠΟΛΥ σημαντικός λόγος, μετά την αρχική αγορά, μπάχθηκε εφάπαξ ΑΥΤΟ (https://www.ebw.gr/el-GR/Product/6739/R4i-GOLD-Revolution-1-4-dsi-SDHC-NDS-NDSL-NDSI-4GB-Sandisk-The-R4DSi-GOLD-High-Capacity-Cartridge-is-a-DSi-SLOT-1-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CE%BD%CE%B1-%CF%86%CE%BF%CF%81%CF%84%CF%8E%CF%83%CE%B5%CF%84%C E%B5-%CE%B5%CF%86%CE%B1%CF%81)και έκτοτε όλα τα παιχνίδια κατεβαίνουν από το "δίκτυο"...

Δες τους στο ebw.gr, από κει έχω ψωνίσει, έχουν μεγαλώσει ΑΦΑΝΤΑΣΤΑ τον τελευταίο χρόνο (και έχουν και όλες τις κονσόλες, σε σούπερ τιμές)

stratos
14-04-11, 16:06
Nintedo για το παιδί, psp για τον μπαμπά.

Παν μέτρο άριστο. Είμαι υπέρ της κονσόλας για παιδιά. Ακονίζει πολύ το μυαλό τους και αυξάνει αντανακλαστικά και αντίληψη

asot
14-04-11, 16:09
.... Ακονίζει πολύ το μυαλό τους και αυξάνει αντανακλαστικά και αντίληψη...

Σωστός ο νέος!
Δεν μπορείς να φανταστείς πόσα παιχνίδια υπάρχουν για Μαθηματικά, Οραση, αντανακλαστικά, κ.α.!!!

asot
14-04-11, 16:16
και αν πάρεις Nintendo (DSi ή νεώτερο/συμβατό), σου στέλνω εγώ ένα DVD με τα πρώτα 50 ROM (παιχνίδια)

Dathanaso
14-04-11, 16:34
nintento Δαγκωτο

Dimzan
14-04-11, 16:55
Σιγουρα εχουν και θετικα καποια video games.

Ομως αν απο 6 χρονων συνηθισει στο nintedo τοτε θα του γινει παιδεια, με οτι αυτο συνεπαγεται.

Ξαναλεω οτι το να εχει μια καλη επαφη με το αντικειμενο το θεωρω πολυ εποικοδομητικο. Αμα κολλησει ειναι το προβλημα. Οποτε παρολο που εινια μικρο παιδι αν του εξηγησεις σωστα και του θεσεις τους ορους αυστηρα δε θα εχεις προβλημα. Τα παιδια αποφασιζουν συμφωνα με τα περιθωρια που τους εχουμε θεσει. Ισως ακουγεται καταπιεστικο αλλα σιγουρα το αποτελεσμα δικαιωνει.

Το ιδιο με τον NinoX3 το χω ζησει με το ξαδερφακι μου σε διακοπες που και αυτο δεν ξεκολαγε τα ματια του απο πανω απ το ds.


ισως να του προτεινεις να παρει ποδηλατο... :p

Z4 DCT
14-04-11, 17:15
και αν πάρεις Nintendo (DSi ή νεώτερο/συμβατό), σου στέλνω εγώ ένα DVD με τα πρώτα 50 ROM (παιχνίδια)

Αυτο λεω να παρω....https://www.nintendo.gr/el-gr/Console.aspx?ElementId=d8c21860-7baa-4ac2-82b0-b4e2e7c8e58c

deepBLUE
14-04-11, 17:57
Εγω παλι προτεινω psp ειναι χωρις πενακια που το καθιστουν πιο δυσκολο.
Απο την αλλη με το psp εχεις φοβερες δυνατοτητες και μπορεις ακομα και απο μακρια να το συνδιαζεις με το ps3 !!
Σκεψου το πριν αγορασεις.

Z4 DCT
14-04-11, 18:06
Εγω παλι προτεινω psp ειναι χωρις πενακια που το καθιστουν πιο δυσκολο.
Απο την αλλη με το psp εχεις φοβερες δυνατοτητες και μπορεις ακομα και απο μακρια να το συνδιαζεις με το ps3 !!
Σκεψου το πριν αγορασεις.

Βαγγελη αυτο δεν εχει πενακια, εχει οθονη αφης

Monsta
14-04-11, 18:23
Εννοείται nintendo. Τα δικά μου έχουν το dsi και το χουν καταφχαριστηθεί!!

Δε τίθεται θέμα εθισμού, μόνο θέμα συμφωνίας και συνεννόησης. Παν μέτρον άριστον.

Συμφωνώ απόλυτα με τον asot και τον strato.

gyiama
14-04-11, 18:25
λοιποοοον. αν και ειμαι εντελως ΑΝΤΙsonyκος λεω psp (τι καινουριο που θα βγει σε λιγο καιρο θα λεγεται ps gο) εχει παρα πολλες δυνατοτητες και δεν θα το βαρεθει ευκολα μιας και εχει παρα πολλους τιτλους απ τους οποιους μπορεις να διαλεξεις απο απλα και παιδικα παιχνιδακια μεχρι σκοτωμους πολεμους κλπ κλπ.το nitendo 3ds εχει 3d γραφικα χωριςχρηση γυαλιων αλλα σε τεστ που κανανε κουραζει πολυ τα ματια και ζαλιζει μετα απο λιγη ωρα χρησης .αυτος ειναι ενας παραγωντας που δεν θα το επαιρνα εγω!!οι τιτλοι που ειναι 3d ειναι ελαχιστοι αυτη τη στιγμη με προοπτικη ομως να αυξηθουν.κατα την γνωμη μου psp και πιο μεγαλο και πιο ξεκουραστο και με παρα πολλες δυνατοτητες.

υγ ασε που μαλλον σε βλεπω να μαλωνεις με τον γιο για το ποιος θα παιξει πρωτος!!!!

asot
14-04-11, 18:29
To 3DS που ζαχαρώνεις είναι ΠΟΛΥ καινούργιο, δεν έχει δοκιμαστεί στην αγορά...
Επίσης, δεν ξέρω αν έχει κυκλοφορήσει "σπαστήρι" σαν και αυτό που προανέφερα, και πίστεψε με, τα παιχνίδια κοστίζουν - δεν θες να μπλέκεις με συνεχείς αγορές...
Κανε μια επίσκεψη ή μιλα με τους ebw.gr, πιστευω θα σου εξηγήσουν (τυχόν) τέτοια θέματα και πως λύνονται... (και το έχουν και στα 228 ευρώ)

stratos
14-04-11, 19:15
Το PSP σείρα 1000 σίγουρα μπορεί να σπάσει και να πάρει και αντεγραμμένους τίτλους. Σε αυτό η μόνη διαφωνία είναι οτι όταν τα βρεί σκούρα και κολλήσει, απλά θα επιλέξει άλλο παιχνίδι και θα συνεχίσει χωρίς να "σπαζοκεφαλιαστεί" για λίγο

spar@
15-04-11, 14:26
μιας και ο μικροτερος θα σου πω οτι δεν ειναι τοσο καλο να ξεκινησει απο τωρα με ηλεκτρονικα, για μενα καθυστερησε το οσο μπορεις, να του παρεις ενα πιο ενδιαφερον δωρο τωρα που καλοκαιριαζει απο ποδηλατακι μεχρι αμαξακι ηλεκτρικο και να πηγαινεται το απογευμα να παιζει, πολλες φορες τα παιδακια μπορει να θελουν το ηλεκτρονικο απλα αν τους τραβηξει κατι αλλο το ενδιαφερον τα ξεχνανε ολα, απλα τα ηλεκτρονικα ειναι η ευκολη λυση καθως και ο γονιος εχει ηρεμια οσο το παιδι λιωνει με τις ωρες... αν δεν μπορεις να το αποφυγεις κανε μια επιλογη τουλαχιστον σε εξυπνα παιχνιδια και παρτου ενα μονο σαβουραδιτζικο και να το εχεις σαν παιχνιδι μπονους!!!
πφφφ λετε να γινω καλος μπαμπας??? απαπαπαπαπαπαπα

z3 2.2
15-04-11, 14:55
Συμφωνω με ολους τους παραπανω για ολους τους λογους!
Αλλα παρτου ενα ποδηλατο καλυτερα!!! χαχαχαχα ολο λαλακιες λεω.

Σκεφτομαι ρε παιδια και κρινω με τον εαυτο μου που κολλαω για ωωωωωωρες σε PS και τετοια....τα παιδακια πως την παλευουν να μην γινουν τα ματακια τους τετραγωνα????

Εδω ολοκληροι μαντραχαλοι ειμαστε και τρομαζουμε να ξεκολλησουμε.......

Ακουω γνωμες...

stratos
15-04-11, 17:38
Πάρτου ένα κάρτ όπως ο Νίκος. Ξερω, άσχετο το ένα με το άλλο (ειδικά σε κόστος). Φτάνει πια ο μπαμπάς που έχει ξεκουτιάνει με τα μπαξήματα, σειρά έχει ο πιτσιρίκος να μπεί στο παιχνίδι

Vasilis
15-04-11, 19:06
παιδες..

να πω την αποψη μου?

μερικες φορες θες να ''ηρεμησει'' το παιδι οταν βρισκεσαι σε καποια επισκεψη ή σε πολυ κοσμο!

δεν μπορεις να το κυνηγας συνεχως κ ευνοητο ειναι να ειναι ανυσηχο το παιδι μιας κ δεν τον ενδιαφερουν τα δικα μας κ οι δικες μας παρεες!

οταν εχεις λοιπον το παιδι κλεισμενο σε ενα σπιτι ...για επισκεψη κ βαρεθει, επομενο ειναι να αρχισει τις σκανταλιες!

εκει λοιπον βρισκω κ γω σωστη την λυση ενος μπλιμπλικιου...για να ξεχαστει το παιδι κ να μην βαρεθει κ αυτο...να βρει κατι ενδιαφερον να περασει την ωρα του!

θεωρω οτι ειναι μια σωστη λυση για παιδια τοσο δραστηρια σαν του Γιαννη, μιας κ τον ξερω ιδιαιτερως τον μικρο Γιωργακη!

ετσι ακριβως ειναι κ η κορη μου!

ηδη 2 χρονων κ 8 μηνων κ το iphone το παιζει στα δαχτυλα σαν μεγαλος ανθρωπος!

τι να βαλει βιντεο να δει

τι να παιξει με τα διαφορα παιχνιδια που της εχω περασει

τι να χαζεψει φωτο κ βιντεακια που της τραβαω...τα παντα κανει εκτος απο το να παιρνει τηλ γιατι το χω μονιμα σβηστο οταν το χει στα χερακια της!


Αυτο το εκανα γιατι ειδα οτι το παιδι εχει αναγκη απο καποια απασχοληση οταν δεν μπορει να κανει κατι αλλο εκει που βρισκομαστε...ακομα κ σε ταξιδι στο αυτοκινητο!


Ωστοσο...της εχω μαθει να παιζει οποτε πρεπει...

σ αυτο , βοηθαει το οτι ειναι πολυ δραστηρια κ η δικη μου μικρουλα σαν τον Γιωργακη!

Πραγμα που σημαινει οτι ΔΕΝ ΚΟΛΛΑΕΙ με αυτα τα μπλιμπλικια!

πιστευω οτι εμεις κολλαμε γιατι δεν μεγαλωσαμε με αυτα κ μας ενθουσιαζουν!

τα σημερινα παιδια ειανι λιγο διαφορετικα!

μολις της πω....παμε εξω για ποδηλατο
για παιχνιδι
για παιδικη χαρα ...για παιδοτοπο ή για οποια αλλη δραστηριοτητα εχει να κανει με κοσμο,

τρελαινεται κ τα πεταει ολα...κ ιphone κ πισιι που ζωγραφιζουμε κ οτι αλλο ηλεκτρονικο της εχω μαθει....παιζει κ wii....χεχε



οποτε γιαννακο , αφου καταληξεις σε μινι κονσολα θα σου ελεγα να την χτυπησεις

μιας κ το θετικο της υποθεσης ειναι οτι ΔΕΝ ΘΑ ΒΑΡΙΕΤΑΙ το παιδι οταν αναγκαστικα το χεις καπου που πρεπει να εισαι !


σαφως θα υπαρχουν διαφορετικες αποψεις με την δικη μου!

σαφως υπαρχουν διαφορετικα παιδια με διαφορετικη αντιληψη!

δεν εχω διαβασει ψυχολογια παιδιου...απλα βλεπω πως αντιδρα το παιδι μου σε διαφορα ερεθισματα κ προσπαθω να μαι οσο πιο κοντα της γινεται κ να της εξηγω ΤΑ ΠΑΝΤΑ!

Ας ειναι λιγοτερο απο 3 χρονων...αυτα που πρεπει να αντιληφθει τα αντιλαμβανεται σιγα σιγα κ ετσι ειναι ενα πολυ ευτυχισμενο παιδακι που εχει οτι θελει...αλλα με μετρο!(ακομα κ αυτο εχει αντιληφθει, κ χωρις να περιαυτολογω νομιζω οτι ειναι μια απο τις μεγαλυτερες επιτυχιες των γονιων,μαζι με την επικοινωνια με το παιδι!)


σορυ για το μακροσκελες ποστ

απλα ηθελα να δικαιολογησω την θεση μου!


καλη συνεχεια παιδες...κ οσοι δεν εχετε παιδια ακομα...

κλειστε την τηλεοραση...κ το πισι....:thumbsup:

spar@
15-04-11, 19:18
πολυ καλη προσεγγιση Βασιλη...thumbthumbthumb
ετσι ναι απλα καλη επιλογη στα παιχνιδια! μην παρεις Psp εχει πιο σοβαρα παιχνιδια!
ποπο ειναι δυσκολο να χεις παιδι...:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1: υπομονη θα μεγαλωσουν και εκει να δειτε προβληματα...
δεν σας αγχωνω αλλο!!!

Vasilis
15-04-11, 19:46
μην αμελησω να πω οτι τα παιδια θελουν πολυ απο τον προσωπικο σου χρονο!


παραμεληστε τα ολα κ θα ανακαλυψετε οτι το αξιζουν με το παραπανω!

ξαναγιντε παιδια...


πωπω...μη με παρετε στο ψιλο παιδια...απλα δεν πιστευα οτι θα γινω τοσο χαζομπαμπας κ θα θελω να παιζω ολημερις με την μικρη...χεχε