PDA

Επιστροφή στο Forum : Φλάτζα



Jimmakos
14-04-11, 02:09
Ψάχνω εδώ και καιρό να βρώ μια φλάτζα κεφαλής πιο λεπτή αλλά δεν βρήσκω κάτι άλλο παρά ΟΕΜ....

8.8:1 είναι η συμπίεση που έχω τώρα και θέλω να την πάω στο 10.5:1

Και δεν θέλω απλά φλάτζα να αλλάξω συμπίεση, θέλω επίσης γιατί μετά απο 206.000χλμ δεν έχει αλλαχτεί ποτέ η φλάτζα και δεν ξέρω πόσο ψωμί έχει ακόμα....

Γνωρίζει κάποιος τίποτα επι του θέματος?

Μιλάμε πάντα για Μ40Β18

spar@
15-04-11, 19:30
υπαρχει στην φρατζη (συγγρου) φλατζαδικο που σου φτιαχνει οτι φλατζα θες απλα μην νομιζεις οτι με φλατζα μονο θα κατεβει πρεπει να σφαξεις λιγο και καπακι! πρεπει να υπολογισεις ποσο καπακι θα φας και ποσο λεπτη φλατζα θες!
παντως με τοσο συμπιεση μην νομιζεις οτι θα πηγαινει καλυτερα χωρις αλλες βελτιωσεις, ασε που με τοσα κμ δεν θα δοκιμαζα τετοια πειραματα το ξερω οτι ειναι σκυλια τα bmw αλλα εργοστασιακα!!!

paganis
15-04-11, 21:05
να μην βαλεις λεπτοτερη φλαντζα....θα εχει μικροτερες αντοχες ως υλικο! απλα θα κατεβασεις καπακι , τιποτε αλλο! απλα σκεψου το καλα..διοτι αν καποια στιγμη θελεις να το τουρμπισεις....θα πρεπει να βρεις αλλο καπακι!

Samaro
15-04-11, 22:08
Εχει ακόμα ψωμί αν δεν "δακρίζει" γύρο απ'το καπάκι !
Θα σου πρότεινα να μην αλλάξεις το πάχος της. Πλήρωσα κάποτε αυτή την ενέργεια με μπιέλλα !:thumbsdown:

Jimmakos
15-04-11, 23:05
Samaro δακρύζει φίλε μου..... Δυστηχώς!

Spar@ ένα πλανάρισμα θα φάει για να "γυαλίσει" τίποτα το ιδιαίτερο (το καπάκι).... Το ξέρω οτι δεν θα αλλάξει και πάρα πολύ το γκάζι του αυτοκινήτου αλλά μιάς που έφαγε φλάτζα ας είναι κάτι "καλύτερο" thumb

Paganis λες μια ΟΕΜ φλατζούλα και όχι τίποτα παραπάνω ε?

Υ.γ. άκουσα μπιέλα και τρομοκρατήθηκα ....σοβαρά! :shok:

oldcarskickass
16-04-11, 00:48
Ναι μόνο που όταν φας καπάκι ή/και κορμό και πάρεις καινούρια φλάτζα να πάρεις την πρώτης τοποθέτησης.

Βγαίνουν σε πάχη ανάλογα με τα προβλεπόμενα << φαγώματα >> που δίνει η BMW.

Εσύ θα πάρεις την κανονική, όχι για ρεκτιφιέ 1 πχ, γιατί θα είναι παχύτερη.

Και από το 8.8 στο 10.5 χωρίς τίποτα άλλο (και ειδικά χωρίς καύσιμο) είναι σίγουρο ότι θα το πάρεις στο χέρι.

nik200
16-04-11, 11:03
εγω θα λεγα να γινει σωστη δουλεια..να μετρηθει πρωτα συμπιεση στους κυλινδρους με καινουργια μαμα φλαντζα...και αμα ειναι ολα σωστα..τοτε να βαλεις μια λεπτοτερη σε ενα καλο μαστορα και να μην υπερβεις το 9.5-10.0..φυσικα με λιγο αβανς αλλιως ματαιοπονεις...και με λιγο γυαλισμα στο καπακι..οχι φαγωματα και χαζομαρες..γιατι μετα θα τρεχεις και δεν θα φτανεις...με αυτο τον τροπο το αμαξι θα κερδισει οχι την απολυτη δυναμη αλλα αρκετη ροπουλα...αλλα στα υποψιν οτι το αυτοκινητο θα ανεβαζει θερμοκρασια πιο γρηγορα...στο σκισιμο...ισως μια ψυχροτερη (ελαφρως) βαλβιδα νερου για το ψυγειο να λυσει αυτο το θεμα..

Jimmakos
17-04-11, 22:37
Συμπίεση μου μετρήσανε πέρσι και ήταν οκ σε όλους τους κυλίνδρους....

Εγώ είχα πεί να αλλαχτεί φλάτζα προοληπτικά και την πλήρωσα μεν δεν μπήκε δε!
Το γυάλισμα γίνεται όπως και να χει όταν αλλάζεις φλάτζα....

Απο θερμοκρασίες κάποιος μου το χε πεί αλλά υπάρχει η λύση της βαλβίδας όπως λες Νίκο....

Δεν ξερω ρε παιδιά σε άλλο αμάξι το κάναμε αυτό που περιγράφω μόνοι μας και απο κεί που ήταν πεθαμένο έσκαβε στην κυριολεξία! Ίσως η μπέμπα να μην δουλέψει με τόσο απλά πράγματα όπως αναμένεται... Για αυτό και ρωτάω να μην βρεθώ προ εκπλήξεων thumb

oldcarskickass
17-04-11, 23:25
Κοίταξε επειδή κακά τα ψέμματα έχει ένα αμάξι με λίγα άλογα και πολλά χιλιόμετρα θα σου πρότεινα αν δεν έχεις όρεξη ή και χρήμα να ρίξεις μην πειραματιστείς.

Ειδικά αν είναι το μοναδικό σου μέσο μετακίνησης.

Βρες κάτι σίγουρο και να ξέρεις ότι τα φτηνά τα πληρώσεις τριπλά και τετραπλά.

Στο λέω γιατί με low budget σκεπτικό ξεκίνησα και εγώ το Ε30 μου, κατέληξα να έχω ρίξει περί τα 5000¤ και στην τελική να έχω ένα αμάξι που θέλει άλλα 5000¤ για να γίνει σωστό και ασφαλές όπως στην τελική το είχα σκεφτεί.

Αν δεν έχεις φτιάξει ΑΠΟΛΥΤΟ πρόγραμμα μετατροπών και να μπορείς anytime να διπλασιάσεις το αρχικά υπολογισμένο κεφάλαιο μην προχωρήσεις.

Φιλικά γιατί βλέπω ότι το έχεις ψιλοκαψούρα το όχημα.

z3 2.2
17-04-11, 23:31
Το πιο πιθανο αν ανεβασεις τη συμπιεση σε αυτο το μοτερ με αυτα τα χλμ ειναι να την περασεις στο καρτερ!
Για να βγαλεις τη συμπιεση που εχεις στο μυαλο σου θα πρεπει τα ελατηρια να ειναι καινουρια και οι ανοχες των εμβολων εντος οριων