PDA

Επιστροφή στο Forum : Τετρακινητα M5-Μ6;



alexm
11-04-11, 23:35
Ο Albert Biermann υπευθυνος ανάπτυξης της BMW M GmbH,δηλωσαι οτι ετοιμαζουν τετρακινητες εκδοσεις για την Αμερικανικη αγορα που τα all-wheel-drive Mercedes / AMG - Audi πουλανε πολυ καλα, χωρις να συγκεκριμενοποιει απο πιο μοντελο θα γινει η αρχη και το εαν θα διατιθεται στην ευρωπαίκη αγορα (βλεπε M5 E60 6 speed).

"A four-wheel-drive M5 also appears to be on the cards, to satisfy demand from the snow belt in the US, where all-wheel-drive Mercedes/AMG and Audi models are selling well. “There will be some all-wheel-drive surprises on M cars in the future,” says Biermann"




https://www.autocar.co.uk/News/NewsArticle/AllCars/256409/

stef
11-04-11, 23:37
Δεν ήξερα ότι υπάρχουν all wheel drive ΑΜG....
Ζήτω που καήκαμε...

pilot
12-04-11, 00:12
...και η ''κατρακύλα'' συνεχίζεται...:th_Laie_67-1:

alexm
12-04-11, 00:41
Δεν ήξερα ότι υπάρχουν all wheel drive ΑΜG....
Ζήτω που καήκαμε...

Ουτε εγω ξερω για all wheel drive ΑΜG,μπορει στο Αμερικα να εχουν 4MATIC ΑMG η να εννοει 4MATIC AMG LOOK.
Εδω που τα λεμε η τετρακινηση ειναι πλεον γεγονος και στην ferrari με την νεα ff,τι δηλαδη η bmw m θα εμενε πισω...:whistle:;

GiannisRob
12-04-11, 00:46
Τετρακίνητα Μ υπάρχουν... Έχουμε τα Χ5/Χ6Μ και πουλάνε αρκετά καλά στην Αμερική.

Τώρα, για τετρακίνητη F10 Μ5 δύσκολο το βλέπω, για πάρα πολλούς λόγους. Κυρίως για λόγους μη-κανιβαλισμού της Alpina...

GiannisRob
12-04-11, 00:48
Δεν ήξερα ότι υπάρχουν all wheel drive ΑΜG....
Ζήτω που καήκαμε...

ML63 AMG και G55 AMG για αρχή :D :D

Αν δεν απατώμαι πάντως, πρέπει να βγήκε και τετρακίνητη η E55 AMG Estate η γενιά W211. Αλλά δεν βάζω και το χέρι μου στη φωτιά...

turbodog
12-04-11, 01:12
...τιποτα δεν πρεπει να μας εκπλησει πλεον...Αν πριν μερικα χρονια καποιος σας ελεγε οτι ολα τα Μ cars θα ειναι turbo, το πιθανοτερο ειναι να τον περνατε με τις πετρες.

Για την Ελλαδα βεβαια, τα τετρακινητα Μ (περαν των SUV) θα ειναι, κατα την γνωμη μου, θετικη κινηση που θα βοηθησει αρκετα στο να περνανε τα αλογα ευκολοτερα στο δρομο και να μην καταντησει το αυτοκινητο σπινιαριστρα (και βεβαια να καθεται καλυτερα στα porsche και στα GTR :D). Οταν με το καλο βγει η M5 F10 και δοκιμαστει στη ελληνικη σαπουναδα, πολυ φοβαμαι οτι θα εχει απογοητευτικους χρονους απο σταση και γενικα προβλημα διαχειρισης της τεραστιας ροπης σε χαμηλες ταχυτητες και σε μετριας ποιοτητας ασφαλτο, που δυστυχως ειναι οι περισσοτεροι ελληνικοι δρομοι (και που δεν προκειται να καλυτερεψουν, αφου πλεον δεν υπαρχει ουτε ενα ευρω στα ταμεια για την συντηρηση του ελληνικου οδικου δικτυου)

Stathis
12-04-11, 01:17
καπου διαβασα οτι θα υπαρχει δυνατοτητα παραγγελιας τετρακινητης εκδοσης στη Μ5.
αν ειναι αληθεια θα το δουμε.

για ελληνικο δρομο οπως λεει και ο δημητρης, εγω θα την προτιμουσα.

stef
12-04-11, 08:01
ML63 AMG και G55 AMG για αρχή :D :D

Αν δεν απατώμαι πάντως, πρέπει να βγήκε και τετρακίνητη η E55 AMG Estate η γενιά W211. Αλλά δεν βάζω και το χέρι μου στη φωτιά...


Μιλάμε για sedan & coupe αυτοκίνητα όχι για SUV....thumb

dark knight
12-04-11, 13:46
παντως οι μεχρι τωρα 4κινητες εκδοσεις κουπε,σενταν 330χι,335χι κτλ δεν ειχαν μεγαλη αποδοχη.

Z4 DCT
13-04-11, 13:12
Παω στοιχημα οτι ο Αρης (s8n) θα αλλαξει μαρκα.......παντα ηθελε ενα τετρακινητο τουμπανο:whistle::whistle:

Nikos
13-04-11, 14:52
Εξαιρετικη ιδεα .....τετρακινητες Μ5 και Μ6.......επομενο βημα ο μποξερ κινητηρας και η συγχωνευση με τη Subaru η τη Mitsu και εξαπλά εξυπνα διαφορικα, συστημα hill decent, αεραναρτηση για ανυψωση εως και 8 εκατοστα για χρηση off road, αναμονη εργατη στον εμπρος προφυλαχτηρα, ανασηκωμενη πλευρικη εισαγωγη για περασμα ποταμων, ειδκη παραγγελια μονομπουλονο για συμμετοχη στο Le Mans kai o καταλογος γινεται ατελειωτος.....το ενδοξο ///Μ που καποτε απεπνεε αερα Motorsport , τωρα στεκεται μαραζωμενο και εναι συνωνυμο της ///Μalakias.

PATSIMINI
13-04-11, 15:05
πιστευω οτι γινομαστε λιγο υπερβολικοι......μακαρι οσοι ειχαν τετοια αμαξια(δυνατα πισωκινητα) να τα πηγαιναν καμια φορα οπως τους αξιζε με το πλαι δηλαδη η στριβοντας με γραμμες σε μια στριφτερη διαδρομη αλλα ολοι ξερουμε πως αυτο δε γινεται απο την πλειοψηφια των κατοχων επειδη πρωτον δεβ ξερουν και δευτερον επειδη δε θελουν...εγω μονο κοντρες βλεπω να γινονται ανα τον κοσμο σε ευθεια και τιποτα αλλο.....οι περισσοτεροι τα εχουν για να τρεχουν στην εθνικη οδο και να πηγαινουν ατσαλακωτοι εκει που θελουν να πανε και καλα κανουν ειδικα στην ελλαδα που οι δρομοι ειναι χαλια......τεινω να πιστευω οτι οτι τα αμαξια αυτα οδηγουνται οπως τους αρμοζει μονο απο εκπομπες αυτοκινητου και δημοσιγραφους αυτοκινητου και ενα 10% των κατοχων............