PDA

Επιστροφή στο Forum : Drift Guide



Dr. Yamastura
10-04-11, 18:10
Με αφορμή κάποιες ερωτήσεις, που είχαμε στο θρεντ με τα βίντεο που ανεβάζουμε κατά καιρούς από το καρτόδρομο,θεώρησα ότι θα βοηθηθούμε όλοι,
αν προβάλλονται εδώ βίντεο με τεχνικές,γνώμες και στήσιμο αυτοκινήτου για ντριφτ.
Αρχίζω με τα βίντεο του περιοδικου εβο και της driving academy με τους Θωμα Παπαπασχο,Τάκη Σκαλτσα.Σε ένα βίντεο οδηγει το 135 ο Χατζητόλιος.
έρχονται drift bible και μερικά ακόμα...
https://www.facebook.com/#!/video/video.php?v=416170841510&oid=183096517877&comments
https://www.facebook.com/#!/video/video.php?v=416170661510&oid=183096517877&comments
https://www.facebook.com/#!/video/video.php?v=416170256510&oid=183096517877&comments
https://www.facebook.com/#!/video/video.php?v=416168786510&oid=183096517877&comments
https://www.facebook.com/#!/video/video.php?v=416168506510&oid=183096517877&comments
https://www.facebook.com/#!/video/video.php?v=416164681510&oid=183096517877&comments
https://www.facebook.com/#!/video/video.php?v=416163386510&oid=183096517877&comments
https://www.facebook.com/#!/video/video.php?v=416159796510&oid=183096517877&comments

Vasilis
10-04-11, 18:14
...βολτα ποτε θα με πας?:whistle: :whistle: :th_Laie_67-1:

Dr. Yamastura
10-04-11, 18:32
...βολτα ποτε θα με πας?:whistle: :whistle: :th_Laie_67-1:

Όποτε έρθεις από το αγαπημένο μου νήσι,που υπηρέτησα την πατρίδα!!
όποτε θες Βασίλη!!Εδώ εσύ μου άλλαξες όνομα!!!Κατεβάινεις καθόλου Αθήνα?
Συνεχίζουμε:
Aρχίστε το βίντεο από το 41'.39'' και μετά μεχρι το 52'.35''.Ύστερα παίξτε το από τη αρχή.
Ειδικά οι αρχάριοι.Αρχίζει από το 0 και είναι όντως τα βασικά θεμέλια ,για να αρχίσει κάποιος το ντριφτ.

https://www.youtube.com/watch?v=FB2zGvNu-nw&feature=related

Vasilis
10-04-11, 18:36
αθηνα ειμαι γιατρε μου...χεχε


απλα ευελπιστω να γινω μονιμος κατοικος του νησιου της συζυγου...για να δουμε , θα τα καταφερουμε...?


σορυ για το οφτοπικ...

Dr. Yamastura
10-04-11, 19:31
Πολυ καλά βίντεο και τα κάτωθι..Είναι ούτως ή άλλως οδηγάρα ο τύπος τον έχει εξυμνήσει και ο σνομπαρίας Clarkson
Προσέξτε και το αμάξι που οδηγεί στο παρτ 2.χαχαχα.Βίβα Bmw!!

https://www.youtube.com/watch?v=mzB_IbhPD4I&feature=related

https://www.youtube.com/watch?v=V_vD4qpsXDU&feature=related

Dr. Yamastura
10-04-11, 21:36
Για να μην μπλέκεστε με τους χρόνους στο Drift Bible,εδώ θα δείτε αποκομένο το απαραιτητο βίντεο για αρχάριους.

https://www.youtube.com/watch?v=G7Gm1Swa0FE&feature=related

nik200
10-04-11, 21:59
παρα πολυ προσοχη..στην αρχη......επιγραμματικα αυτα που χρειαζεται ενα αμαξι για να μπορει να μπει στην πιστα με ασφαλεια ειναι τα παρακατω...

οπωσδηποτε μπλοκε (απο την αρχη)
οπωσδηποτε καλες ζωνες και καλο καθισμα
οπωσδηποτε καλα λαστιχα μπροστα (απο την αρχη)
οπωσδηποτε καλη κρεμαγιερα και γενικα σε καλη κατασταση μοτερ σασμαν διαφορικο (απο την αρχη)
οπωσδηποτε σε καλη κατασταση αναρτηση (απο την αρχη) και ει δυνατον ρυθμισμενη για drift αργοτερα
οπωσδηποτε καλο χειροφρενο

και φυσικα ελεγχος τακτικος στο αμαξι πριν μπουμε πιστα και παντα εργαλειοθηκη μαζι "ω μη γενοιτω" κατι..και φυσικα οδικη βοηθεια.

τα παλια αμαξια (ε30-ε36 πχ..) θελουν συνεχη επιβλεψη και φροντιδα για να ειναι σωστα...

καλο και ασφαλες drift..

Dr. Yamastura
10-04-11, 22:15
Το μπλοκέ είναι το πιο βασικό.
Χωρίς αυτό ανεβαίνει κατακόρυφα ο δείκτης δυσκολίας πραγματοποίησης
και των πιο βασικών ασκήσεων.

Vasilis
10-04-11, 22:18
μ ολα αυτα που ειδα...:shok:

ετοιμος ειναι να χτυπησω κανα καντετακι κ να αρχισω τα σβουριγματα...:whistle::th_Laie_67-1:






:thnx:

Dr. Yamastura
10-04-11, 22:37
Τι περιμένεις??!!thumb

S54POWER
10-04-11, 22:54
Δοκτορα ωραιο θεμα ανοιξες παλι, μας φουντοσες βραδιατικα
:thnx:

nik200
11-04-11, 10:36
επισης να επισημανω και το εξης καθως το παρελειψα πριν..

το αμαξι μας πρεπει οπωσδηποτε να εχει καλα και δυνατα φρενα..οχι για να σε σταματησουν μην βγεις απο την πιστα αλλα για να σε βοηθουσουν να τοποθετησεις το αμαξι στο drift αφου εχει ξεκινησει..τα βαρια αμαξια του drift (πχ..bmw) δουλευουν πολυ σωστα με φρενα κατα την διαρκεια του drift και το φρενο ουσιαστικα λειτουργει εν μερει σαν χειροφρενο..για να απλωσει το αμαξι την παντα, να ανοιξει την γωνια του!!!εγω προσωπικα χρησιμοποιω ελαχιστα φρενα στο αμαξι μου αλλα χρησιμοποιω πολυ χειροφρενο..μην νομιζετε μια η αλλη ειναι..ο χρηστος αναποδα χρησιμοποιει φρενα και λιγο χειροφρενο..κανενα απο τα δυο δεν ειναι λαθος οτι θελει ο καθενας....παντως η υπερβολη και στα δυο ειναι αχρειαστη!

nik200
11-04-11, 11:01
ενας αλλος μυθος του drift ειναι το μοτερ....

ενα αμαξι πιστας δεν χρειαζεται τα απειρα αλογα για να παει με το πλαι...ενα bmw πχ..ε36 δεν χρειαζεται παραπανω απο 200 αλογα για να παει μια κλειστη πιστα ολη με το πλαι..ας μην ξεχναμε οτι εχουμε ριξει και το βαρος με το να βγαλουμε τα αχρειαστα πισω καθισματα, ρεζερβα, μοκετες κτλ κτλ..απο κει και περα μπορεις να παιξεις με κλιμακωση κιβωτιου..ουτως ωστε το μοτερ να ειναι συνεχεια στο ωφελιμο ευρος ροπης του...αυτο το γδυσιμο σε συνδυασμο με ενα καλοκλιμακομενο σασμαν και ενα 1ο σταδιο στο μοτερ ειναι ικανα να μας χαρισουν πολλα χαμογελα..δεν χρειαζεται να πιεζεις ενα μοτερ που ουτως η αλλως θα σκιστει στην πιστα..ας μην ξεχναμε αλλο οι εργοστασιακες ανοχες και αλλο του καθε μαστρο μητσου οταν θα εχεις θερμοκρασιες λαδιου και νερου στα κοκκινα για 30 λεπτα!!!!!οποτε το να βαζεις χερι αν δεν εισαι απολυτος σιγουρος ειναι λιγο επικινδυνο!!!

επισης στο θεμα μοτερ στο drift δεν χρειαζομαστε την απολυτη δυναμη..αλλα συνδυασμο δυναμης και ροπης..πχ..τα εξακυλινδρα μοτερ της bmw συνδυαζουν το αρκετα μεγαλο ευρος ροπης πχ.. απο τις 3-3.5χιλ rpm μεχρι τον κοφτη 6.5-7.0χιλ rpm..οπου μπορεις να χρησιμοποιησεις για να πας με το πλαι χωρις σκαλοπατια και σκαμπανεβασματα που κανουν δυσκολο το εργο του οδηγου!!!

φυσικα οσο ανεβαινουν τα αλογα τοσο βοηθιεται και ο οδηγος στο drift αλλα τα πολλα αλογα θελουν και εμπειρια...γιατι το αμαξι απλωνει πολυ και μαζευει χιλιομετρα για την πλακα..οποτε θελει προσοχη...

Dr. Yamastura
11-04-11, 14:32
Συμφωνώ Νίκο σε όσα έγραψες,μόνο που σήμερα για να είσαι ανταγωνιστικός,για αγώνες μιλάω,πρέπει να έχεις πολλή δύναμη.
Δεν μπορείς π.χ με 286 άλογα να συναγωνιστείς αλλους με 400-600.
Είναι αδύνατον.Μπορείς να έχεις απλά μια αξιοπρεπή παρουσία,κάνοντας παράλληλα το χαβαλέ σου.

Jimmakos
11-04-11, 15:23
https://www.youtube.com/watch?v=WFPySKM5CCw
https://www.youtube.com/watch?v=djsglaibEM8
https://www.youtube.com/watch?v=CLYvqavaVBk&feature=related

Τι να πούμε τώρα.....
ΜΚ1 ειχαμε με semiRocket 4άρι σασμάν 2500cc υπερκιβυσμένο με 2 2πλά webber 48mm....
Το κακό είναι οτι δεν το πρόλαβα γιατί το πουλήσανε όταν ήμουν 14 χρονών!

Ένα απο αυτά τα 3 θα έπαιρνα και εκεί να δείς πανηγύρι!

nik200
11-04-11, 15:30
Συμφωνώ Νίκο σε όσα έγραψες,μόνο που σήμερα για να είσαι ανταγωνιστικός,για αγώνες μιλάω,πρέπει να έχεις πολλή δύναμη.
Δεν μπορείς π.χ με 286 άλογα να συναγωνιστείς αλλους με 400-600.
Είναι αδύνατον.Μπορείς να έχεις απλά μια αξιοπρεπή παρουσία,κάνοντας παράλληλα το χαβαλέ σου.

εννοειται αυτο...μιλαω για καθαρα ερασιτεχνικα αμαξια..που απλα πανε βολτα πιστα και περνανε καλα!!για να φτιαξει κανεις κανονικο drift car θελει πολλα ακομα πραγματα..και πολυ δαπανηρα..

Dr. Yamastura
11-04-11, 16:07
Δημήτρη αυτά τα βίντεο δεν προσθέτουν κάτι σε γνώσεις...
Είναι λίγο οφ τόπικ...Το ξέρω ότι αναπολείς το εσκορντ σας και γι' αυτό σε συγχωρώ!!χαχαχα
Άσε τους τύπους του 2ου και 3ου βίντεο.Δεν θα τους είχα και για παράδειγμα προς μιμηση...Λαθος τρόπος εκμάθησης...
Ο πρώτος κάνει απλά skidpad...

Jimmakos
11-04-11, 17:52
Δημήτρη αυτά τα βίντεο δεν προσθέτουν κάτι σε γνώσεις...
Είναι λίγο οφ τόπικ...Το ξέρω ότι αναπολείς το εσκορντ σας και γι' αυτό σε συγχωρώ!!χαχαχα
Άσε τους τύπους του 2ου και 3ου βίντεο.Δεν θα τους είχα και για παράδειγμα προς μιμηση...Λαθος τρόπος εκμάθησης...
Ο πρώτος κάνει απλά skidpad...

Mα δεν αναφέρθηκα στον χειρισμό..... Κουλομαρίες είναι όλοι τους :th_Laie_67-1:

Στα αυτοκίνητα που έπρεπε να είχαν γυαλοκαθαριστήρες στα παράθυρα αναφέρομαι thumb

Stunt Mike
11-04-11, 20:21
Συμφωνώ Νίκο σε όσα έγραψες,μόνο που σήμερα για να είσαι ανταγωνιστικός,για αγώνες μιλάω,πρέπει να έχεις πολλή δύναμη.
Δεν μπορείς π.χ με 286 άλογα να συναγωνιστείς αλλους με 400-600.
Είναι αδύνατον.Μπορείς να έχεις απλά μια αξιοπρεπή παρουσία,κάνοντας παράλληλα το χαβαλέ σου.

Και οχι μονο αυτο αλλα ακομη κι αν πηγαινεις τεζα με 300hp σε μια κλειστη πιστα,μολις μπουν τα τουρμπατα τερατα,απλως εκμηδενιζεται η προσπαθεια σου....:ranting2:
Υ.Γ. παρε παραδειγμα πως καιει λαστιχο το Μ3 σε σχεση με το 328...το στροφαρισμα παραγει καπνο....

chief
11-04-11, 21:58
Συμφωνώ Νίκο σε όσα έγραψες,μόνο που σήμερα για να είσαι ανταγωνιστικός,για αγώνες μιλάω,πρέπει να έχεις πολλή δύναμη.
Δεν μπορείς π.χ με 286 άλογα να συναγωνιστείς αλλους με 400-600.
Είναι αδύνατον.Μπορείς να έχεις απλά μια αξιοπρεπή παρουσία,κάνοντας παράλληλα το χαβαλέ σου.

Ο κυπριος Παμπος Χαραλάμπους μπορει και μαλιστα βγαινει πρωτος.thumb

Dr. Yamastura
11-04-11, 22:15
Ο κυπριος Παμπος Χαραλάμπους μπορει και μαλιστα βγαινει πρωτος.thumb

Είσαι σίγουρος ότι έχει 250 άλογα?
https://www.youtube.com/watch?v=NOgSYBVyvC0
Ασε που είναι και 30άρι ,άρα και βάρος γυρω στα 1000 κιλά.
Πάντως μπράβο του.

chief
11-04-11, 22:36
οχι εγραψα επειδη ειπατε πιο πάνω οτι δεν μπορει καποιος με 286 αλογα να διακριθει.

αυτος εχει 300 και μεταξυ αλλων αν δεν κανω λαθος ειχε βγει και πρωτος το 2009 στο Drift King of Europe που εγινε στις Σερρες.
Αντιμετώπισε ολα τα πρωτοκλάσατα ονοματα της Ευρωπης και ειμαι σιγουρος οτι και τα περισσοτερα αμαξια ειχαν 100-200 αλογα παραπάνω απ το δικό του και πολλα απ αυτα και πιο ελαφριά.

Δεν ξερω πολλα απο ντριφτ γιατι δεν μου αρεσει πολύ σαν αθλημα αλλα απ οτι μιλησα με ανθρωπους που ασχολουντε, το παιδι εχει την ικανοτητα με ενα ατμοσφαιρικό αμαξι να ντριφταρει και σε ψηλές και χαμηλες ταχυτητες και στροφές.
Εχει μπει σε ιαπωνεζικά περιοδικά που αφορουν το ντριφτ και πριν κανα μηνα εκανε ηρθε η Team Orange απο ιαπωνια και εκανε σόου μαζι της.
Και ολα αυτα με ενα αμαξι που ουτε τουμπανο RX7 ειναι ουτε τουμπανιασμενα Supra και Sylvia.
Και δεν ειναι καν επαγγελματιας (αν και οι προτασεις πεφτουν βροχη...).
Μηχανικος σε μικρο συνεργειο ειναι και βιοπαλαιστής.

Αυτο που θελω να πω ειναι οτι ολα τα λεφτα ειναι το ταλέντο.
Το αμαξι ειναι βσικοτατο εργαλειο αλλα αμα δεν το εχεις , δεν γινεται τιποτε.
Ο ανθρωπος αυτος και με 250 αλογα παλι σουπερ θα ηταν.

Σορρυ για το οφ τοπικ

Dr. Yamastura
11-04-11, 22:57
Μην το βλέπεις σαν άθλημα,δες το σαν απόλαυση να πηγαίνεις με το πλαι.thumb
Εγω μιλουσα για το 36άρι μου που ειναι 400 κιλα βαρύτερο απο αυτο το 30άρι
και σχεδόν πολιτικό...
Και ο Καπότης με μ5 μοτέρ 340 άλογα σε ε30 ήρθε 2 στο Πανελλήνιο..
Συμφωνώ απόλυτα ότι πρώτη παράμετρος είναι το ταλέντο.
Είναι όμως και η πολλή εξάσκηση και το σωστο αυτοκίνητο.

chief
11-04-11, 22:58
https://i1200.photobucket.com/albums/bb330/chiefcsl/183117_194724523883527_100000379438942_582938_3649 518_n.jpg
https://i1200.photobucket.com/albums/bb330/chiefcsl/183505_194724640550182_100000379438942_582941_3638 062_n.jpg

chief
11-04-11, 23:04
Μην το βλέπεις σαν άθλημα,δες το σαν απόλαυση να πηγαίνεις με το πλαι.thumb
Εγω μιλουσα για το 36άρι μου που ειναι 400 κιλα βαρύτερο απο αυτο το 30άρι
και σχεδόν πολιτικό...
Και ο Καπότης με μ5 μοτέρ 340 άλογα σε ε30 ήρθε 2 στο Πανελλήνιο..
Σ
μα δεν συγκρινα εσενα με τον Παμπο Χαραλάμπους γιατρε. Ουτε και το αμαξι σου με το δικο σου γιατρε μου.





εγω απλα διαφωνισα σε αυτα:

Συμφωνώ Νίκο σε όσα έγραψες,μόνο που σήμερα για να είσαι ανταγωνιστικός,για αγώνες μιλάω,πρέπει να έχεις πολλή δύναμη.
Δεν μπορείς π.χ με 286 άλογα να συναγωνιστείς αλλους με 400-600.
Είναι αδύνατον.Μπορείς να έχεις απλά μια αξιοπρεπή παρουσία,κάνοντας παράλληλα το χαβαλέ σου.

Και οχι μονο αυτο αλλα ακομη κι αν πηγαινεις τεζα με 300hp σε μια κλειστη πιστα,μολις μπουν τα τουρμπατα τερατα,απλως εκμηδενιζεται η προσπαθεια σου....:ranting2:
Υ.Γ. παρε παραδειγμα πως καιει λαστιχο το Μ3 σε σχεση με το 328...το στροφαρισμα παραγει καπνο....

nik200
11-04-11, 23:11
οχι εγραψα επειδη ειπατε πιο πάνω οτι δεν μπορει καποιος με 286 αλογα να διακριθει.

αυτος εχει 300 και μεταξυ αλλων αν δεν κανω λαθος ειχε βγει και πρωτος το 2009 στο Drift King of Europe που εγινε στις Σερρες.
Αντιμετώπισε ολα τα πρωτοκλάσατα ονοματα της Ευρωπης και ειμαι σιγουρος οτι και τα περισσοτερα αμαξια ειχαν 100-200 αλογα παραπάνω απ το δικό του και πολλα απ αυτα και πιο ελαφριά.

Δεν ξερω πολλα απο ντριφτ γιατι δεν μου αρεσει πολύ σαν αθλημα αλλα απ οτι μιλησα με ανθρωπους που ασχολουντε, το παιδι εχει την ικανοτητα με ενα ατμοσφαιρικό αμαξι να ντριφταρει και σε ψηλές και χαμηλες ταχυτητες και στροφές.
Εχει μπει σε ιαπωνεζικά περιοδικά που αφορουν το ντριφτ και πριν κανα μηνα εκανε ηρθε η Team Orange απο ιαπωνια και εκανε σόου μαζι της.
Και ολα αυτα με ενα αμαξι που ουτε τουμπανο RX7 ειναι ουτε τουμπανιασμενα Supra και Sylvia.
Και δεν ειναι καν επαγγελματιας (αν και οι προτασεις πεφτουν βροχη...).
Μηχανικος σε μικρο συνεργειο ειναι και βιοπαλαιστής.

Αυτο που θελω να πω ειναι οτι ολα τα λεφτα ειναι το ταλέντο.
Το αμαξι ειναι βσικοτατο εργαλειο αλλα αμα δεν το εχεις , δεν γινεται τιποτε.
Ο ανθρωπος αυτος και με 250 αλογα παλι σουπερ θα ηταν.

Σορρυ για το οφ τοπικ

εγω συμφωνω μαζι σου οτι μπορει καποιος να διακριθει και με 300 αλογα...αλλα το βαρος αυτου του αυτοκινητου μου φαινεται αρκετα κατω απο τα 1000 κιλα..πολυς πολυεστερας!!!!απο κει και περα..τα βιοπαλαιστης και το ενα και το αλλο δεν τα πολυακουω...ειναι πολυ ακριβο αθλημα το drift για βιοπαλαιστες σε αυτο το επιπεδο...επειδη και εγω ακουγα πολλα πριν μπω μεσα στο χωρο..και μετα ξαφνικα ολοι απο καπου βρισκουν τυχαια λεφτα!!!!οι φθορες ενος drift car πραγματικα σε γονατιζουν..για βαλε ενα τυχαιο μεσο ορο 1000-2000χιλ για καθε αγωνα και δες ποσα βγαινουν στο τελος της χρονιας...συγχωρεσε με αλλα εχω μαθει να τα λεω χυμα..και να μην πιστευω τις τριχες του καθενος..γιατι εχω ακουσει πολλες απο δαυτες!!!!

και να μην ξεχναμε οτι αυτοι οι ανθρωποι ειναι πανω στο αντικειμενο τους..το ιδιο θα πληρωσεις εσυ και εγω και το ιδιο αυτος το καθε ανταλλακτικο η την εργασια?????

μπραβο στο παιδι γιαυτα που κανει..αλλα μην τα περναμε και ολα αμασητα!!!

σορρυ για το off-topic και για την σκληρη μου γλωσσα...αλλα μεσα απο εδω οφειλω θεωρω να προστατευω αυτους που δεν ξερουν...γιατι οταν θα ασχοληθουν θα βρεθουν προ πολλων εκπληξεων!!!!

Dr. Yamastura
11-04-11, 23:13
δεν σου είπα ότι το σύγκρινες!
Αλλά το δικο μου πολιτικό με 286 αλογα δεν μπορει με τίποτα να συναγωνιστει 400 άλογα σε 900-1100 κιλά στημένο,δεν παει να είσαι ο Κουμακούμπο...
Αν μπεις σε ένα τέτοιο θα καταλάβεις.
Θελει πολλή δουλειά και στήσιμο για να γίνεις ανταγωνιστικός.
Αν ακούσεις τον μηχανικό μου,που τρεχει στο πανελληνιο,με λόγια δεν φτιαχνεται αμάξι.Πέντε πράγματα που πήρα για το αμάξι έχουν κοστίσει 4500 ευρώ... χωρίς εργασία και τοποθέτηση...
Ευτυχώς που δεν είμαι βιοπαλαιστης...

chief
11-04-11, 23:22
τις "τριχες του καθε ενος" μαλλον τις δικες μου εννοεις Νικο ?
Γιατι εγω το εγραψα και τυνχανει να τον γνωριζω και προσωπικά...
Ο Παμπος Χαραλάμπους βρισκει λεφτα για το αθλημα γιατι ειναι σουπερ σταρ στον χωρο και απο την στιγμη που το αθλημα ανεβενει εχει και τους χορηγους του οσον αφορα το αθλημα περα απο το τι γινεται με την προσωπική οικογενειακη και οικονομική του κατασταση.

Τωρα οσον αφορά το βαρος του αυτοκινητου...
Γιατι δεν μιλάς καλυτερα για αναλογια κιλων/ιππων?? Γιατι με το να μιλάς με την λέξη "βαρος" δινεις λάθος εντυπώσεις.
Νομιζεις οτι τα αυτοκινητα που ειναι 400-500 αλογα και κατεβένουν στους αγωνες ντριφτ ειναι θεοβαρα ή εχουν χειροτερη αναλογια απ το 30αρι των 300-320 ιππων??

Τα "αμασητα" δεν το καταλάβα...

Dr. Yamastura
11-04-11, 23:29
Ρε συ προσεξε λιγο το ποστ του.Αναφέρεται στις τρίχες και στις υπερβολές αυτών,που ασχολούνται με τους αγώνες και γενικότερα...(κόντρες κλπ.)
Καμμια σχέση με εσενα.Δεν αναφερόταν σε εσενα.
Ειμαστε οφ τοπικ και δεν μου αρέσει και πολυ...

Dr. Yamastura
11-04-11, 23:33
Τωρα οσον αφορά το βαρος του αυτοκινητου...
Γιατι δεν μιλάς καλυτερα για αναλογια κιλων/ιππων?? Γιατι με το να μιλάς με την λέξη "βαρος" δινεις λάθος εντυπώσεις.
Νομιζεις οτι τα αυτοκινητα που ειναι 400-500 αλογα και κατεβένουν στους αγωνες ντριφτ ειναι θεοβαρα ή εχουν χειροτερη αναλογια απ το 30αρι των 300-320 ιππων??


Το ίδιο λέμε.Έχει ίδια αναλογία κιλων/ιππων με ενα πιο βαρυ αυτοκινητο 400-500 ιππων.
Άρα...

nik200
11-04-11, 23:41
τις "τριχες του καθε ενος" μαλλον τις δικες μου εννοεις Νικο ?
Γιατι εγω το εγραψα και τυνχανει να τον γνωριζω και προσωπικά...
Ο Παμπος Χαραλάμπους βρισκει λεφτα για το αθλημα γιατι ειναι σουπερ σταρ στον χωρο και απο την στιγμη που το αθλημα ανεβενει εχει και τους χορηγους του οσον αφορα το αθλημα περα απο το τι γινεται με την προσωπική οικογενειακη και οικονομική του κατασταση.

Τωρα οσον αφορά το βαρος του αυτοκινητου...
Γιατι δεν μιλάς καλυτερα για αναλογια κιλων/ιππων?? Γιατι με το να μιλάς με την λέξη "βαρος" δινεις λάθος εντυπώσεις.
Νομιζεις οτι τα αυτοκινητα που ειναι 400-500 αλογα και κατεβένουν στους αγωνες ντριφτ ειναι θεοβαρα ή εχουν χειροτερη αναλογια απ το 30αρι των 300-320 ιππων??

Τα "αμασητα" δεν το καταλάβα...

δεν εννοω τις δικες σου φυσικα..προς θεου..αυτα που λεει ο καθενας εννοω...πχ..αν λεω εγω οτι στο αμαξι μου το ψαλιδι κοστιζει 3 ευρω γιατι να μην το πιστεψει καποιος που δεν ασχολειται!!!την πραγματικη αληθεια εννοω δεν την ξερουμε ευκολα..

το γεγονος οτι ξερουμε καποιον προσωπικα δεν σημαινει οτι ξερουμε και που βρισκει καποια λεφτα..σωστα????οι μισοι που τρεχουν εδω στην ελλαδα ειναι με δανειο και οι αλλοι μισοι απλα εχουν πολλα λεφτα για πεταμα...αν δεν εισαι μεσα στο χωρο αυτα απλα δεν τα γνωριζεις..

ελπιζω να λυθηκε η παρεξηγηση..δεν εχω κατι μαζι σου..ως αυτονοητο!!!

απο κει και περα..το super star μαλλον δουλευει στην κυπρο γιατι εδω οσους σπονσορες και να χεις παλι ειναι δυσβασταχτα ακριβο το αθλημα...εχετε αλλες ευκαιριες εκει...και σε μοτερ και σε πολλα αλλα...

οσοαναφορα το βαρος..εννοειται οτι μιλαω για αναλογια κιλων ανα ιππο..ηδη ενα αμαξι ελαφρωμενο και με στροφαρισμα (μ μοτερ) μπορει να τα βαλει με turbata τερατα..και φυσικα παιζει ρολο ο οδηγος αλλα ηδη ειναι σε αρκετα καλη θεση κατα την γνωμη μου..

τα αμασητα ειναι αυτα που μας πουλαει ο καθενας..σε εσενα, εμενα και αλλους και που οταν πας να τα παρεις βλεπεις οτι με τιποτα δεν γινονται παλι λογω οικομικων δυσκολιων...

nik200
11-04-11, 23:42
χρησταρα σορρυ για το off...το σταματαω εδω..πιστευω συνενοηθηκαμε με το φιλο chief

chief
12-04-11, 00:13
δεν υπαρχει κανενα θεμα και απ την μερια μου.

Εγω απλά ηθελα να πω και διαφωνησα με τα αρχικα ποστ ειναι οτι τον μεγαλυτερο ρολο σε καποιον που θελει να ασχοληθει τον εχει ο οδηγος.
Φυσικα χρειαζεται και ενα καλό αμαξι αν θες διακριση, ομως αμα καποιος δεν εχει το ταλέντο, και εκατομυρια να χαλάσει παλι δεν θα διακρηθει.

Βασικά δεν με ενδιαφερει που βρισκει ο καθενας χρηματα ή ποσα ξοδευει για να κανει το κεφι του.

Εφερα παραδειγμα τον Παμπο Χαραλαμπους ο οποιος με ενα καλοστημενο Ε30 των 300 αλόγων (και κυριως ατμοσφαιρικό) καταφερνει και διακρινετε διεθνως μονο και μονο για να δειξω οτι το ταλέντο ειναι το Α και το Ω.

Οκ συζητηση κανουμε αλλα ακουσα
- ειναι ελαφρυ (λες και οι αλλοι επαγγελματιες ειναι βαρυδια)
- εχει πλαστικα (λες και οι αλλοι ειναι με τα ηλεκρικα παραθυρα)
-ειναι ατμο το αμαξι και βοηθάει ψηλά (ακομα πολλοι ειδικοι του ντριφτ ψαχνουν να βρουν πως καταφερνει ο Χαραλαμπους να ντριφτραρει σε χαμηλές ταχυτητες και χαμηλες στροφές χωρις να εχει ροπή το αμαξι- μου τα λεγε και ο Παπας στις Σερρες)
-εχει δωσει λεφτα...

οκ ρε παιδια δεν υπαρχει καμια παρεξηγηση και κανενα θεμα αλλα εγω πιστευω αλλα.
εγω δεν πιστευω οτι ειναι τα ρασα που κανουν τον παπα.
αμα θελετε αυριο να σας ποσταρω το τι αμαξι υπαρχει εδω για ντριφτ (απο ε30 turbo μεχρι skyline-evo-sti πισωκουνα) και τι αναλογια κιλων/ιππων υπάρχει σε συγκριση με το αμαξι του Χαραλάμπους θα αναθεωρισετε και πιστευω οτι θα καταλάβετε οτι ο οδηγος (το ταλέντο) και η συνεχωμενη πρακτικη ειναι τα κυρια συστατικά.

Και παλι απολογουμαι αν σας χαλασα το θρεντ και ξαναγραφω οτι ουτε με τον Νικο ουτε με τον Doctor υπαρχει καποιο θεμα.
Αν κρινει η διαχειρηση να σβησει τα ποστ μου ειναι οκ απο εμενα.
Συζητηση κανουμε...

Dr. Yamastura
12-04-11, 13:40
Εννοείται δεν υπάρχει παρεξήγηση.
Το αμάξι πρέπει να έχει τα απαιτούμενα άλογα για την καρότσα του
και μαζί με τον οδηγο και την πρακτική φέρνουν το επιθυμητό αποτέλεσμα.
Εμείς ούτε μηχανικοι ούτε οδηγοί αγώνων είμαστε.
Την πλακα μας κάνουμε και προσπαθούμε να φέρουμε και άλλο κόσμο
κοντά στο σπορ που μας αρέσει.
όσο για τα ποστ ,γιατί διαφωνείς?
Δεν μπορεί κανείς να δώσει οδηγίες:Πως να γινετε ταλέντο!!
Οδηγίες και βίντεο για τεχνικές ποστάραμε.....