PDA

Επιστροφή στο Forum : Ποιότητα οδοστρώματος



giannis_compact
06-04-11, 22:17
Ανοίγω αυτό το θρέντ διότι έχω απελπιστεί με την ποιότητα των δρόμων σε όλες τις πόλεις της Ελλάδας που πηγαίνω συχνά!Κομοτηνή,Ξάνθη,Αλεξα δρούπολη,Καβάλα και Τρίκαλα!Δεν ξέρω γιατί δε μπορούν να φτιάξουν ένα δρόμο τις προκοπής χωρίς λακκούβες!Ας μην μιλήσω καλύτερα για τους δρομούς της Θεσσαλονίκης που κατοικώ!Λυπάμαι να βγάζω το αυτοκίνητο μέσα στην πόλη!Νομίζω ότι θα σπάσει!Δε ξέρω για άλλες πόλεις αλλά Κομοτηνή-Τρίκαλα-Θεσσαλονίκη που βρίσκομαι συνέχεια είναι χάλια!:ranting2::ranting2::ranting2::ranting2 :

bill_m3
06-04-11, 22:21
Ανοίγω αυτό το θρέντ διότι έχω απελπιστεί με την ποιότητα των δρόμων σε όλες τις πόλεις της Ελλάδας που πηγαίνω συχνά!Κομοτηνή,Ξάνθη,Αλεξα δρούπολη,Καβάλα και Τρίκαλα!Δεν ξέρω γιατί δε μπορούν να φτιάξουν ένα δρόμο τις προκοπής χωρίς λακκούβες!Ας μην μιλήσω καλύτερα για τους δρομούς της Θεσσαλονίκης που κατοικώ!Λυπάμαι να βγάζω το αυτοκίνητο μέσα στην πόλη!Νομίζω ότι θα σπάσει!Δε ξέρω για άλλες πόλεις αλλά Κομοτηνή-Τρίκαλα-Θεσσαλονίκη που βρίσκομαι συνέχεια είναι χάλια!:ranting2::ranting2::ranting2::ranting2 :

Τώρα λες αλήθεια για τους δρόμους των Τρικάλων ότι είναι χάλια???

Δεν σου ξαναμιλάω!!!!!! :th_Laie_67-1: :th_Laie_67-1: :th_Laie_67-1:

Κεντρικότατος δρόμος των Τρικάλων και ευτυχώς που ήμουν με το νισανάκι, βρήκα κάτω σε λακκούβα!!! :ranting2: :ranting2: :ranting2:

giannis_compact
06-04-11, 22:23
Βασίλη έτσι ακριβώς είναι!Ας μην πω καλύτερα τί έπαθα την τελευταία φορά που ήρθα και έβρεχε!

PANOS-E60
06-04-11, 22:30
Γιάννη, υπάρχουν χιλιάδες δρόμοι στην Αθήνα και πολλοί από αυτούς σε "καλά" προάστια που ξεχαρβαλώνουν και τρακτέρ ... άσε τα Τρίκαλα ήσυχα λοιπόν, μιά χαρά χάλια είναι και κει ...:th_Laie_67-1: Απορώ αλήθεια με όσους κυκλοφορούν ακόμα με runflat ρε παιδιά ...

giannis_compact
06-04-11, 22:32
Με το Νavara κυκλοφορώ στην Κομοτηνή και βρίζω συνέχεια απο τα κοπανήματα που ειναι και 4Χ4!Τόσο αχα'ί'ρευτο αυτό το κράτος πια?Τόσο?:ranting2::ranting2::ranting2::ran ting2:

z3 2.2
06-04-11, 22:44
λες και δε πληρωνουμε αρκετα....
ασε ρε συ Γιαννη γιατι αυτο το θεμα με εξοργιζει παρα πολυ.
που να καβαλας και μηχανη να δεις.
ξες τι ειναι να ανοιγεις δειλα-δειλα το γκαζι και να πατας και πισω φρενο....????
οσο για το θεμα λακουβες και μηχανη...γαμω το σπιτι τους! τιποτα αλλο...

oldcarskickass
06-04-11, 22:46
Άσε ρε φίλε όταν πήρα τον άσσο είχε 130.000 χλμ στη Γερμανία.

Λέω το πρώτο που θα αλλάξω θα είναι αμορτισέρ, γιατί δεν έδειχνε να είναι αλλαγμένα (στο σέρβερ) και από μια σχετική έρευνα είχα καταλήξει ότι είναι τα πρώτης τοποθέτησης.

Ε τα μέτρησα και το ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ ήταν το πίσω δεξιά και ήταν στο 78% (εβδομήντα οχτώ τοις εκατό).

Χώρια που δεν έτριζε ΚΑΘΟΛΟΥ, ε στο μήνα πάνω άρχισαν τα όργανα.

Κατά τα άλλα θεωρούμε και προτέρημα το Ι.Χ. να είναι ελληνικό.

Σε λίγο και με την παρούσα κρίση μόνο με downhillάδικα ποδήλατα θα κυκλοφορούμε.

Και δεν είναι μόνο οι δρόμοι, είναι και τα ΚΩΛΟΦΡΕΑΤΙΑ μέσα στη μέση του δρόμου.

Εκεί που πας σε ένα νορμάλ δρόμο ΞΑΦΝΙΚΑ έχεις το φρεάτιο (ΔΕΗ, ΟΤΕ γεώτρηση τι στον π@#@# είναι) από το πουθενά.

aristent
06-04-11, 22:47
Στη Λαρισα ειναι το ιδιο και χειροτερα!!!
Τωρα τελευταια ειχε φτασει στο απροχωρητο η κατασταση και την τελευταια εβδομαδα ως δια μαγειας κλεισανε τουλαχιστον τις σοβαρες λακουβες!!!!!απο 10-20 εκατοστα βαθος...... κατι κανανε....αλλα κατα βαθος πιστευω οτι επειδη δεν γινονται εργα,αποχετευση/αεριο/τηλεφωνια κλπ.φθειρονται οι δρομοι απο τη χρηση και εφοσον δεν σκαβονται δεν ανανεωνεται η κατασταση τους.....ετσι γινεται ασφαλτοστρωση μονο σε πολυ σοβαρες βλαβες.

panos90
06-04-11, 23:43
οι ζημιες στο οδοστρωμα γινονται γιατι ΚΑΝΕΝΑΣ δρομος δεν φτιαχνεται οπως πρεπει.

φτιαχνουν τον μισο (με τα μισα υλικα) και τα υπολοιπα λεφτα που προοριζονταν για τη σωστη δουλεια τα ΤΡΩΝΕ.

Samaro
06-04-11, 23:45
Με το Νavara κυκλοφορώ στην Κομοτηνή και βρίζω συνέχεια απο τα κοπανήματα που ειναι και 4Χ4!Τόσο αχα'ί'ρευτο αυτό το κράτος πια?Τόσο?:ranting2::ranting2::ranting2::ran ting2:
Που το είδες το κράτος ;;;
:no:

panos90
06-04-11, 23:50
οι ζημιες στο οδοστρωμα γινονται γιατι ΚΑΝΕΝΑΣ δρομος δεν φτιαχνεται οπως πρεπει.

φτιαχνουν τον μισο (με τα μισα υλικα) και τα υπολοιπα λεφτα που προοριζονταν για τη σωστη δουλεια τα ΤΡΩΝΕ.

+ Ολες οι νταλικες περνανε απο οτι στενο βρουν για να μην πληρωσουν Α.Ο :ranting2:

giannis_compact
06-04-11, 23:51
Μα και καινούριους δρόμους όταν φτιάχνουνε ένας ολόισιος δεν είναι!Όλοι μα ΟΛΟΙ έχουν ανωμαλίες!Σε ευθεία γραμμή δεν είναι κανείς!Άλλο πάλι αυτό φρεάτια!Βγήκα μια βόλτα με τα πόδια τώρα και σε μια όδο έχει στη μέση του δρόμου σε μια ακτίνα 80 μέτρων ανα 5 (!) μέτρα, ναι καλά διαβάσατε το μέτρησα με τα πόδια στο περίπου Π-Ε-Ν-Τ-Ε μέτρα και φρεάτιο που ή λακκούβα θα δημιουργεί ή εξώγκομα!Η κατάσταση έχει φτάσει στο απροχώρητο!

PATSIMINI
06-04-11, 23:58
στα χανια ακομα και τα διπλοκαμπινα υποφερουν........αισχος........ει δικα στη κρητη...........

oldcarskickass
07-04-11, 00:03
οι ζημιες στο οδοστρωμα γινονται γιατι ΚΑΝΕΝΑΣ δρομος δεν φτιαχνεται οπως πρεπει.

φτιαχνουν τον μισο (με τα μισα υλικα) και τα υπολοιπα λεφτα που προοριζονταν για τη σωστη δουλεια τα ΤΡΩΝΕ.

Εδώ που είμαι θυμάμαι πιτσιρικάς είχαν στρώσει ένα δρόμο φοβερό (πρώτη φορά έβλεπα τόσο μαύρη πίσσα).

Ε λοιπόν με το που τον έστρωσαν ρε παιδιά πέρασε δεν πέρασε μια εβδομάδα άρχισαν να τον ξηλώνουν για να περάσουν κάτι καλώδια ΟΤΕ μοτε τι στο καλό ήταν.

Και αυτό είναι πάνω κάτω κανόνας αν το παρατηρήσετε, με το που στρώσουν ένα δρόμο ή κομμάτι, μετά αρχίζουν και σκάβουν για να περάσουν υπογείως κάτι άλλο.

nikos1400
07-04-11, 00:10
στα χανια ακομα και τα διπλοκαμπινα υποφερουν........αισχος........ει δικα στη κρητη...........

δραματικη κατασταση...
αλλα θυμαμαι καποτε ειχα ανεβει Αθηνα μερικες μερες με το παλιο (χαμηλωμενο) αμαξι και βλαστημηξα!:ranting2:
χειροτεροι και απο τα Χανια. το 2002-2003 μιλαμε τωρα.

βεβαια ολο φτιαχνονται και αμεσως μετα χαλανε.
τη μια σκαβουν καθετα το δρομο, την αλλη κατα μηκος του δρομου για 3-4 χλμ. ακριβως εκει που παταει ο δεξιος τροχος ! την αλλη αλλο....
και παει λεγοντας.

και κανενας ελεγχος βεβαια.
ουτε που σκαβουνε, ουτε πως τα μπαλωνουνε, τιποτα...
μιζες....

και δωστου φαναρια σε ασχετα σημεια να δημιουργουν το χαος...

(Patsimini εχεις δει σιγουρα τα καινουρια φαναρια στα κουνουπιδιανα ε?...)

και δωστου οι μιζες....

panos90
07-04-11, 00:31
που ειναι μωρε η φωτο με το σμαρτακι που ειχε ανοιξει ο δρομος στη μεση και επεσε σε ενα κενο 2 μετρων...

το θυμαστε? στο χαλανδρι ειχε γινει!

PATSIMINI
07-04-11, 01:15
δραματικη κατασταση...
αλλα θυμαμαι καποτε ειχα ανεβει Αθηνα μερικες μερες με το παλιο (χαμηλωμενο) αμαξι και βλαστημηξα!:ranting2:
χειροτεροι και απο τα Χανια. το 2002-2003 μιλαμε τωρα.

βεβαια ολο φτιαχνονται και αμεσως μετα χαλανε.
τη μια σκαβουν καθετα το δρομο, την αλλη κατα μηκος του δρομου για 3-4 χλμ. ακριβως εκει που παταει ο δεξιος τροχος ! την αλλη αλλο....
και παει λεγοντας.

και κανενας ελεγχος βεβαια.
ουτε που σκαβουνε, ουτε πως τα μπαλωνουνε, τιποτα...
μιζες....

και δωστου φαναρια σε ασχετα σημεια να δημιουργουν το χαος...

(Patsimini εχεις δει σιγουρα τα καινουρια φαναρια στα κουνουπιδιανα ε?...)

και δωστου οι μιζες....

καθε μερα τα περναω τα φαναρια..κουνουπιδιανα μενω........αστα να πανε......

z3 2.2
07-04-11, 07:34
οι ζημιες στο οδοστρωμα γινονται γιατι ΚΑΝΕΝΑΣ δρομος δεν φτιαχνεται οπως πρεπει.

φτιαχνουν τον μισο (με τα μισα υλικα) και τα υπολοιπα λεφτα που προοριζονταν για τη σωστη δουλεια τα ΤΡΩΝΕ.

Α-ΚΡΙ-ΒΩΣ αυτο γινεται!!!!
Απλα κανουν μια επαληψη με ασφαλτο και μετα σου λενε "Οκ ετοιμος ο δρομος"

Prevezanos
07-04-11, 08:36
Φίλοι, ως ειδικός, μπορώ να σας διαβεβαιώσω ότι οι δρόμοι που κατασκευάστηκαν στην Ελλάδα μετά το 1985 είναι άθλιοι αλλά και αυτοί που θα κατασκευαστούν στο μέλλον θα είναι χάλια.
Ο λόγος είναι απλός: Τους φτιάχνει κατα το πως τους συμφέρει ο εργολάβος με τους εργοδηγούς. Η μέλετη πάει περίπατο, ο έλεγχος είναι ανέκδοτο και η παραλαβή του δρόμου κωμωδία.
Κατά τα άλλα εμείς αλλάζουμε σινεμπλοκ, αμορτισέρ, ακρόμπαρα, ζάντες και πληρώνουμε τα διόδια σαν χάπατα και όλα καλά.
Μία συμβουλή μόνο θέλω να δώσω σε όλους μας και ειδικά στους φίλους Μ.
Χωρίς πλάκα, προσοχή όταν τρέχουμε λίγο παραπάνω, διότι από τα "σαμάρια" των εθνικών οδών υπάρχει περίπτωση να απογειωθούμε, θυμάστε τι έγινε στην Αθηνών-Λαμίας...

Skyline_IS
07-04-11, 09:13
ετσι οπως τα λεει ο oldcarskickass..

Στρωνουν εναν δρομο που εκ πρωτης αποψης φαινεται οκ και μετα αρχιζει το πανυγηρι με τα μπαλωματα.
Τοτε θα θυμηθει να σκαψει ο οτε,η δεη,η ευδαπ,ο κιτσος,το φυσικο αεριο.

Καντο ρε φουστη μου πριν στρωθει ο δρομος μπας και γινει ενας δρομος σωστος.
δρομοι γυαλι που ουτε με καινουργια λαστιχα δεν σταματας..

GEORGE316
07-04-11, 09:19
ελα μωρε....αφου μαζι τα φαγαμε!!

fanisk
07-04-11, 10:01
Φίλοι, ως ειδικός, μπορώ να σας διαβεβαιώσω ότι οι δρόμοι που κατασκευάστηκαν στην Ελλάδα μετά το 1985 είναι άθλιοι αλλά και αυτοί που θα κατασκευαστούν στο μέλλον θα είναι χάλια.
Ο λόγος είναι απλός: Τους φτιάχνει κατα το πως τους συμφέρει ο εργολάβος με τους εργοδηγούς. Η μέλετη πάει περίπατο, ο έλεγχος είναι ανέκδοτο και η παραλαβή του δρόμου κωμωδία.
Κατά τα άλλα εμείς αλλάζουμε σινεμπλοκ, αμορτισέρ, ακρόμπαρα, ζάντες και πληρώνουμε τα διόδια σαν χάπατα και όλα καλά.
Μία συμβουλή μόνο θέλω να δώσω σε όλους μας και ειδικά στους φίλους Μ.
Χωρίς πλάκα, προσοχή όταν τρέχουμε λίγο παραπάνω, διότι από τα "σαμάρια" των εθνικών οδών υπάρχει περίπτωση να απογειωθούμε, θυμάστε τι έγινε στην Αθηνών-Λαμίας...

Δεν μπορω να θυμηθω το ακριβες σημειο, περσι στη Πανελληνια συναντηση στο γυρισμο απο Βολο πεσαμε σε ενα σημειο που καθε λιγα μετρα ειχε και ενα τρελο σαμαρι πανω στην Ε.Ο, με λιγα παραπανω χλμ ηταν σιγουρη η πτηση. Εθνικος δρομος τρομαρα τους! Ποιο σημειο ειναι αυτο ξερει καποιος??

Prevezanos
07-04-11, 11:12
Δεν μπορω να θυμηθω το ακριβες σημειο, περσι στη Πανελληνια συναντηση στο γυρισμο απο Βολο πεσαμε σε ενα σημειο που καθε λιγα μετρα ειχε και ενα τρελο σαμαρι πανω στην Ε.Ο, με λιγα παραπανω χλμ ηταν σιγουρη η πτηση. Εθνικος δρομος τρομαρα τους! Ποιο σημειο ειναι αυτο ξερει καποιος??

Φίλε fanisk δεν ξέρω το ακριβές σημείο γι' αυτό που λες αλλά δεν είναι μόνο ένα.
Και κάτι άσχετο, το avatar σου είναι όλα τα λεφτά. Σε παρακαλώ αν υπάρχει κάπου στο δίκτυο δώσε μας το link!thumb

manos///3
07-04-11, 11:32
Στο πρωτο ασφαλτινο δρομο στην Ελλαδα, αρχες του 20ου αιωνα, διαπιστωθηκε πως ο εργολαβος ειχε βαλει τα μισα υλικα μετα απο μετρηση του παχους απο τις αρχες. Διαβαστε το στο βιβλιο του Καμπουρακη ''Μια σταγονα ιστορια''

Στη Κρητη τα μοναδικα ασφαλτινα κομματια του Βορειου οδικου αξονα Κρητης που αντεχουν ποιοτικα στο χρονο ,ειναι αυτα που κατασκευαστηκαν επι δικτατοριας 1967-74 απο τη γνωστη ΜΟΜΑ που καταργηθηκε επι κυβερνησεως Μητσοτακη. Γιατι αραγε???

Ακομα και ο νεος βοηθητικος διαδρομος τροχοδρομησης αεροπλανων στο Ν. Καζαντζακης αποτελει διαδρομο δοκιμης αμορτισερ των αεροπλανων!!!

PATSIMINI
07-04-11, 11:40
Δεν μπορω να θυμηθω το ακριβες σημειο, περσι στη Πανελληνια συναντηση στο γυρισμο απο Βολο πεσαμε σε ενα σημειο που καθε λιγα μετρα ειχε και ενα τρελο σαμαρι πανω στην Ε.Ο, με λιγα παραπανω χλμ ηταν σιγουρη η πτηση. Εθνικος δρομος τρομαρα τους! Ποιο σημειο ειναι αυτο ξερει καποιος??

ειναι λιγο πριν μπεις στην εθνικη η πριν βγεις απο εθνικη.....ειναι δυο χιλιομετρα που το αμαξι χοροπηδαει σα τρελο....περσα απο κει μια βδομαδα πριν και πηγαινα με 80 και ηταν τραγικο....

fanisk
07-04-11, 11:55
Φίλε fanisk δεν ξέρω το ακριβές σημείο γι' αυτό που λες αλλά δεν είναι μόνο ένα.
Και κάτι άσχετο, το avatar σου είναι όλα τα λεφτά. Σε παρακαλώ αν υπάρχει κάπου στο δίκτυο δώσε μας το link!thumb

:warriorsmiley: SLK.. :hystericalbs1:

Δεν θυμαμαι που το βρηκα, υποθετω απο καποιον-καπου στο https://www.zpost.com/forums/ μιας και το διαβαζω συχνα, με λιγο ψαξιμο τωρα βρηκα ενα παρομοιο. Θυμαμαι πως δεν υπαρχει σε μεγαλυτερη αναλυση οποτε αν το θες κρατα το δικο μου γιατι πιθανον να μη το βρεις σε μεγαλυτερες διαστασεις.

https://i38.photobucket.com/albums/e112/gbelton10/BMW_Doing_Mercedes.gif https://www.bmwfans.gr/forum/image.php?u=27&dateline=1283713886


ειναι λιγο πριν μπεις στην εθνικη η πριν βγεις απο εθνικη.....ειναι δυο χιλιομετρα που το αμαξι χοροπηδαει σα τρελο....περσα απο κει μια βδομαδα πριν και πηγαινα με 80 και ηταν τραγικο....

Μαλλον εκει πρεπει να ηταν, δεν προλαβαινες να ηρεμησεις απο το προηγουμενο και εσκαγες στο επομενο σαμαρι, ουτε τσουληθρα στη Watermania να ηταν :thumbsdown:

Panos 316T
07-04-11, 12:21
επίτηδες γίνονται όλα αυτά, για το καλό σου...
για να μην τρέχεις!
είναι ένα είδος κοινωνικής πρόνοιας!

αυτή η κηφησίας στην άνοδο, στο σημείο που περνάς κάτω από τις γέφυρες είναι όλα τα λεφτά πάντως.
δεν μπορείς να κάνεις ελιγμούς λόγω κίνησης και των μηχανών που βρίσκονται πάνω στην διαχωριστική και πέφτεις αναγκαστικά στα φρεάτια!

johnnye46
07-04-11, 12:31
χτες το βραδυ παιδια ειχα ακριβως αυτα που λετε στο μυαλο μου . ειχα κατι νευρα στον δρομο απο πλατεια καραισκακη μεχρι λεωφ. Αλεξανδρας ο δρομος ειναι λειαν επιεικως απαραδεκτος ...λακουβες , μπαλωματα , σκαμπανεβασματα σαμαρακια τσιμεντενια συνεχεια λες κ κανεις ειδικη διαδρομη :ranting2: , μπορω να σας πω το τωρα πια εκτος το οτι πηγαινω προσεκτικα σε καθε δρομο εχω γινει κ επιλεκτικος στις διαδρομες μου κ ισως καμια φορα να προτιμησω να κανω λιγο παραπανω διαδρομη (μεσα στην αθηνα παντα) παρα να αφησω κανα φτερο κατω ... χτες βρηκε το λαστιχο στο φτερο σε μια εξοδο προς εθνικη οδο ... φανταστειτε ... :thumbsdown::ranting2:

Prevezanos
07-04-11, 13:05
επίτηδες γίνονται όλα αυτά, για το καλό σου...
για να μην τρέχεις!
είναι ένα είδος κοινωνικής πρόνοιας!

αυτή η κηφησίας στην άνοδο, στο σημείο που περνάς κάτω από τις γέφυρες είναι όλα τα λεφτά πάντως.
δεν μπορείς να κάνεις ελιγμούς λόγω κίνησης και των μηχανών που βρίσκονται πάνω στην διαχωριστική και πέφτεις αναγκαστικά στα φρεάτια!

Σωστός, ο κύριος!!!!

S8N
07-04-11, 13:30
Η εικόνα των δρόμων είναι και η εικόνα της κατάντιας μας και της κατάντιας της δημοκρατίας μας.

Θα γίνω γραφικός αλλά μήπως θυμάται κανείς τις Μ.Ο.Μ.Α., τις παλαιές μονάδες του στρατού οι οποίες, υπό την επίβλεψη κάποιου Μηχανικού ο οποίος υπηρετούσε τη θητεία του (ένας εξ' αυτών ήταν και ο πατέρας μου), κατασκεύαζαν έργα οδοποιίας στην επαρχία κατά τις δεκαετίες '50 - '80?

Ε λοιπόν, αυτοί οι δρόμοι αντέχουν έως σήμερα, χωρίς καθιζήσεις, χωρίς κακή χάραξη, με ελάχιστες κακοτεχνίες (συνήθως λόγω πλημελλούς συντήρησης) και με εξαιρετική ποιότητα κατασκευής για τα δεδομένα της εποχής τους.

Τη συνέχεια τη γνωρίζουμε. Οι δρόμοι παραδόθηκαν από μιζαδόρους υπουργούς και λαδωμένους δημοσίους υπαλλήλους στους σημερινούς εργολάβους της παρακμής, οι οποίοι παρά τα σύγχρονα μέσα και την τεχνογνωσία της εποχής μας επιμένουν να τα κάνουν όλα σκατά, ακόμη και με τη 2η ή την 3η φορά.

Κάπως έτσι καταντήσαμε να έχουμε τους χειρότερους μεν, τους πιο ακριβοπληρωμένους δε δρόμους της Ευρώπης. Απ' την άλλη, η πολυνομία και η έλλειψη σαφούς αρμοδιότητας επί των δρόμων στην Ελλάδα του 2011 από τη μια προστατεύει τα λαμόγια τους εργολάβους, απ' την άλλη φροντίζει ώστε ο ******* που πληρώνει φόρους, τέλη και χαράτσια για το κωλάμαξό του να μη βρει ποτέ το δίκιο του.

Και για να μη λέμε μόνο για τους εργολάβους και τα υπουργεία, υπεύθυνοι είναι και οι ΟΤΑ και οι ΔΕΚΟ.

Όσο για τα runflat που ανέφερε ο αγαπητός Πάνος, κανένα πρόβλημα. Απλώς πέρα από ζώνη μέσα στο αυτοκίνητο φοράμε οικογενειακώς και κράνος.

GEORGE316
07-04-11, 14:49
ειναι πραγματικα απιστευτο....
οσο και να προσπαθεις να δικαιολογησεις μια σαπια κατασταση,αυτο που βιωνουμε ειναι περα ακομα και απο τη φαντασια!
τα εργα οδοποιιας ειναι οχι απλα απαραδεκτα....
καποιοι φωναζουν και επιτιθενται στο κινημα δεν πληρωνω γιατι λενε"ωραια ρε παιδια...δεν εχετε ναπληρωσετε,αλλα αν δεν πληρωσετε θα μας σταματησουν τις επιχορηγησεις και ετσι οι δρομοι δεν θα τελειωσουν"
πρωτον...αφου δεν εχουν τελειωσει οι δρομοι...γιατι υπαρχουν διοδια??
δευτερον..τα διοδια υπαρχουν ωστε να υπαρχουν χρηματα για τη συντηρηση των υπαρχοντων οδων και για περεταιρω εργα.....δηλαδη???ουτε το ενα γινεται,ουτε το αλλο...
συντηρηση του δρομου σημαινει να αλλαζονται οι καμμενες λαμπες(εντος του ετους!!!!) να μπαλωνονται οι τρυπες στις περιφραξεις(προσφατα στην εγνατια και μαλιστα στο τμημα που χρησημοποιω καμμια φορα και εγω επεσε πανω σε αρκουδα....οσοι διαβαζετε blogs το θυμαστε...)
τωρα ερχομαι να ρωτησω...
βλεπουμε ντοκυμαντερ για το πως φτιαχτηκε η autoban και νομιζαμε οτι βλεπαμε κατι τρομερο...
ενω σημερα,εν ετη 2011 στη γειτονια μου υπαρχει ακομα στενο των 60 μετρων που στρωθηκε με τσιμεντο (θυμαστε,εκεινο που εκανε και σχεδια η φαγανα και εμεις τα πιτσιρικια βλεπαμε τα εργα...)πριν περιπου 20 χρονια(τοσο θυμαμαι τουλαχιστον εγω..
και μιλαμε για στενο που χωραει ενα αυτοκινητο και εχει μηκος 60 μετρα
ενω ενας σχετικα μεγαλος δρομος εχει μετονομαστει σε λιμνες γιατι οταν βρεχει απλα ολος ο δρομος ειναι μια λιμνη(αυτο το θυματε η μητερα μυο οταν ηταν εγκυος σε εμενα και φωναζε τον πατερα μου οταν περνουσε απο εκει..)
ομως ξαναλεω,οτι μεριδιο ευθυνης φερνουμε ολοι,παρολο που μια συγκεκριμενη ομαδα πρεπει να φυλακιστει ,τιμωρηθει,πληρωσει.
αυτοι ολοι ξερουν τι κανουν....ξερουν οτι θα φωναξουμε,αλλα θα ειμαστε σαν τους ψευτομαγκες...μονο φωνες και μαλιστα εκει που δεν ακουγομαστε.μετα παλι καλμα και ολα καλα.
μη ξεχναμε οτι οι εταιριες υπογραφουν και ποινικες ρυτρες σε περιπτωση που δεν ολοκληρωσουν σωστα το εργο...αλλααυτο ειναι αλλη ιστορια....
ποιος ασχολειτε με δικαστηρια τωρα...να χαλαμε τις καρδιες μας.
αλλωστε ο υπουργος δεν εχει δικο του αμαξι...οτι και να παθει το πληρωνει ο ελληνας...
ειπαμε 8.000 ευρω για λαστιχα σε ενα αυτοκινητο υπουργου...
ο πλουσιος δεν τον πολυνοιαζει να αλλαζει λαστιχα και αμορτισερ καθε δυο χρονια..

Tsambu
07-04-11, 16:08
Με ολο το σεβασμο, αλλα οταν δινω 600ρια και με αντιμετωπιζουν σαν ζωον,θα :clap: καθε γιαουρτακι αγελαδιτσα.Δεν ξερω γι αυτον αλλα εγω δεν τους εκανα παρεα οταν τα :fagopoti:,ουτε την :gr: την πηρε ο αερας.

GiannisRob
08-04-11, 00:29
Δεν είναι ρε παιδιά μόνο θέμα πολιτικό ή θέμα ποιότητας ασφάλτου.

Το σημαντικότερο σε ένα δρόμο, είναι η βάση και η υπόβαση, δηλαδή οι στρώσεις των αδρανών κάτω από το ασφαλτικό σκυρόδεμα. Αν η βάση ή η υπόβαση δεν έχουν το σωστό και διόλου ευκαταφρόνητο πάχος, τότε το οδόστρωμα (όχι μόνο η ασφαλτική στρώση) δεν μπορεί να φέρει τα φορτία και καθιζάνει σε διάφορα σημεία. Αυτό οδηγεί στην δημιουργία λακουβών, λόγω μεγάλης καθίζησης, ή διαφορετικά, από διάφορες ρωγμές και ανοίγματα, περνάει νερό το οποίο παρασέρνει τα αδρανή, πάλι με τα γνωστά αποτελέσματα.

Όσον αφορά τους εργολάβους: Υπάρχουν άπειρες προδιαγραφές για τον κυλινδρισμό των αδρανών, την επικάλυψη των τροχιών του οδοστροτήρα, την κοκκομετρία, γενικά ένα σωρό προδιαγραφές, οι οποίες όμως ποτέ δεν τηρούνται, για χάρην οικονομίας και ταχύτητας.

Επίσης, 2 εκατοστά λιγότερη στρώση αδρανούς, μπορεί να οδηγήσει σε ταχύτατη αστοχία του οδοστρώματος, και σε σημαντικά κέρδη για τον εργολάβο. Για αρκετούς όμως ισχύει το "έλα μωρέ, για 2 εκατοστά δεν έγινε και τίποτα"

Όμως στο σπίτι που μένεις, δεν δέχεσαι ο εργολάβος να βάλει δυο σίδερα λιγότερα στην κολώνα, ή να πάρει μπετό χείριστης ποιότητας, ή να μην πηγαίνει τακτικά για επίβλεψη. Για τον δρόμο όμως, έξω από το σπίτι σου, το δέχεσαι.

Γιατί?

Dimzan
08-04-11, 01:00
αν οι κακοι δρομοι ενοχλουν μια φορα στο αυτοκινητο στη μηχανη ενοχλουν χιλιες.

σημερα επεσα φρεναριστος σε λακουβα και ευτυχως πηγαινα ευθεια και δεν ειχα κλιση για στροφη. Πρωτη φορα ποναω απο τρανταγμα τοσο πολυ, και ευτυχως εχω και abs και δε μπλοκαρε ο τροχος καθως επεσα στη λακουβα.

Μιλαω για την κιφισιας λιγο πιο κατω απο τη διασταυρωση με την αλεξανδρας.


Κατα τ αλλα οπως ειπωθηκε βαδιζουμε απο το κακο προς το χειροτερο.

Εφοσον δε μπουν σωστες προδιαγραφες που να τηρουνται δε θα δουμε προκοπη.

Το οτι δε θα δουμε προκοπη το ξερουμε. Το θεμα ειναι να μην μας κοστιζει σε χρημα και ζωες.

ΥΓ ευτυχως η αττικη οδος δειχνει το καλο παραδειγμα. Ουδεποτε ειχα προβλημα σε αυτο το δρομο!

giannis_compact
08-04-11, 03:18
Με τη μηχανή δεν το καταλαβαίνω καθώς έχω enduro και το βγάζω στο δρόμο μόνο όταν πηγαίνω στο βουνό οπότε δεν τις καταλαβαίνω τις λακκούβες!Σίγουρα με ένα πιο streetάδικο μηχανάκι ή κάποιο motard η κατάσταση θα είναι δραματική!

optostyle
08-04-11, 09:22
Οσοι εχουν μηχανη ας κοψουν το τιμονι λιιιιιιιιιιιγο δεξια η αριστερα και ας πατησουν λιιιιιιιιιγο μπροστινο φρενο.......κι ας πηγαινουν με 0 Km .........κι ας κανουμε το σταυρό μας μη τυχει κατι μπροστα μας

Prevezanos
08-04-11, 10:17
Δεν είναι ρε παιδιά μόνο θέμα πολιτικό ή θέμα ποιότητας ασφάλτου.

Το σημαντικότερο σε ένα δρόμο, είναι η βάση και η υπόβαση, δηλαδή οι στρώσεις των αδρανών κάτω από το ασφαλτικό σκυρόδεμα. Αν η βάση ή η υπόβαση δεν έχουν το σωστό και διόλου ευκαταφρόνητο πάχος, τότε το οδόστρωμα (όχι μόνο η ασφαλτική στρώση) δεν μπορεί να φέρει τα φορτία και καθιζάνει σε διάφορα σημεία. Αυτό οδηγεί στην δημιουργία λακουβών, λόγω μεγάλης καθίζησης, ή διαφορετικά, από διάφορες ρωγμές και ανοίγματα, περνάει νερό το οποίο παρασέρνει τα αδρανή, πάλι με τα γνωστά αποτελέσματα.

Όσον αφορά τους εργολάβους: Υπάρχουν άπειρες προδιαγραφές για τον κυλινδρισμό των αδρανών, την επικάλυψη των τροχιών του οδοστροτήρα, την κοκκομετρία, γενικά ένα σωρό προδιαγραφές, οι οποίες όμως ποτέ δεν τηρούνται, για χάρην οικονομίας και ταχύτητας.

Επίσης, 2 εκατοστά λιγότερη στρώση αδρανούς, μπορεί να οδηγήσει σε ταχύτατη αστοχία του οδοστρώματος, και σε σημαντικά κέρδη για τον εργολάβο. Για αρκετούς όμως ισχύει το "έλα μωρέ, για 2 εκατοστά δεν έγινε και τίποτα"

Όμως στο σπίτι που μένεις, δεν δέχεσαι ο εργολάβος να βάλει δυο σίδερα λιγότερα στην κολώνα, ή να πάρει μπετό χείριστης ποιότητας, ή να μην πηγαίνει τακτικά για επίβλεψη. Για τον δρόμο όμως, έξω από το σπίτι σου, το δέχεσαι.

Γιατί?

Φίλε μου, όσον αφορά τις τεχνικές λεπτομέρεις είναι έτσι όπως τα λες.
Ομως, τα πάχη των στρωμάτων, τη ποιότητα της ασφάλτου, τις προδιαγραφές συμπύκνωσης και γενικά τις προδιαγραφές των υλικών και των εργασιών τα θέτει σ α φ ώ ς και ρ η τ ώ ς η μελέτη του έργου.
Αλλά η μελέτη δεν εφαρμόζεται από τους υπεργολάβους που εκτελούν τα έργα για λογαριασμό των μεγαλοεργολάβοων που τα μοιράζουν.
Και δεν εφαρμόζεται είτε γιατί οι υπεργολάβοι δεν έχουν την υποδομή ή γιατί θέλουν να κερδίσουν παραπάνω ή για να βγάλουν την μεγάλη έκπτωση που έδωσαν. Η μίζα έχει βγει ήδη από την υπερκοστολόγηση.
Ερχονται, λοιπόν, οι επιτροπές να παραλάβουν τα πλημμελώς εκτελεσμένα εργα και με ή χωρίς εντολές των πολιτικών προϊσταμένων τους, που τα έχουν πάρει φυσικά, παραλαμβάνουν τελικώς τα έργα, αφού βέβαια τα παντελονιάσουν και αυτοί. Αρα πάλι στους πολιτικούς και στους εργολάβους καταλήγουμε.
Τέλος, όσον αφορά τα σπίτια που μένουμε μην είσαι και τόσο σίγουρος, για τον αν έχουνε το σίδηρο που πρέπει, το σημαντικότερο, αν είναι τοποθετημένο όπως πρέπει ή για την καλή ποιότητα του μπετόν. Και στα κτίρια η μελέτη πάει περίπατο. Οτι γουστάρει κάνει ο ιδιοκτήτης αφού φυσικά τον έχουν παραμυθιάσει οι μάστοροι για τη δική τους ευκολία και το κέρδος.