PDA

Επιστροφή στο Forum : Ελατηρια-αντιστρεπτικες



Z4 DCT
06-04-11, 08:42
Σκεφομαι, για να μην πω εχω αποφασισει, να προχωρισω σε μια μικρης εκτασης αναβαθμιση της οδικης συμπεριφορας του αμαξιου.
Το θεμα ειναι ομως οτι δεν θελω να το επιβαρυνω περισοτερο σε σκληροτητα, οποτε και ευχρηστια σε ταξιδι....
Κατεληξα λοιπον στο να βγαλω τα μαμα ελατηρια και να βαλω τα eibach pro kit τα οποια χαμηλωνουν 2cm εμπρος και 1cm πισω...κατι το οποιο δεν ειναι πολυ,
ειναι δε και λιγο σκληροτερα απο τα μαμα, και θα το κανουν και λιγοτερο υποστροφικο....
Μαζι με αυτα λεω να βαλω και τις αντιστρεπτικες τις h&r οι οποιες εχουν ρυθμισεις soft-medium-hard, αλλα ειναι κατα πολυ παχυτερες απο τις μαμα....27cm-21cm....

Eπειδη ομως δεν ειμαι εμπειρος απο τετοιου ειδους αλλαγες και δεν εχω γνωσεις καλες οσον αφορα το θεμα βαλτιωση οδικης συμπεριφορας θα ηθελα την γνωμη σας....
-Εναι σωστη μια τετοια ενεργεια?
-Θα χασει κατι το αμαξι με αυτη την ενεργεια?

Δεν εχω σκοπο να πηγαινω το αμαξι σε πιστες, θελω μονο να το βγαζω για βολτα , και δη σε ορεινες διαδρομες (βλεπε ευβοια) και φυσικα βολτα και κανα ταξιδακι (βλεπε νεους πορους) με την συζηγο....
Δεν ζηταω απολυτη συμπεριφορα απο το αμαξι, αλλα στην αναβαση που εκανα στην ευβοια μου φανηκε καπως πλαδαρο στο μαζεμα μετα απο αναποδο τιμονι σε πεταλο, οπως μου φανηκε και καπως ασαφες το εμπρος μερος σε εντονη πιεση σε εσακι...

Vasilis
06-04-11, 08:49
σαφως κ θα δεις ΤΕΡΑΣΤΙΑ διαφορα Γιαννακο,

φανταζομαι χωρις να χασεις σε ανεση!

αλλωστε οταν ζητας κρατημα σε στροφη (ειδικα εκει που αναφερεις) δεν νομιζω να σε ενοχληση η τυχον σκληροτητα που θα νοιωσεις...ισα ισα θα ανταποκρινεται το αυτοκινητο πολυ καλυτερα σε κρατημα!

οσον αφορα τις αντριστρεπτικες,ειναι κατι που ηθελα κ γω να κανω κ ισως το κανω εν καιρο...μετα ΔΝΤ...χεχε!

τουμπανο το εργαλειο...κ χαιρομαι που κοιτας κ κινητηρα αλλα κ φρενα - αναρτησεις κλπ!


γνωμη μου προχωρα...κ δεν θα το μετανοιωσεις με τη τακτικη που ακολουθεις!

ας πουν κ οι ειδημονες τη γνωμη τους ομως!

fanisk
06-04-11, 09:02
Γιαννη και Βασιλη, να τις βαλετε τις αντιστρεπτικες. Πριν τις H&R εστριβα τοσο, τωρα στριβω τοοοοοοοοσο :th_Laie_67-1: Καμια σχεση πριν και μετα thumb

Βαλτες Γιαννη, και βαλε soft-soft ή soft-medium εμπρος και πισω αντιστοιχα (το soft-hard ειναι λιγο περιεργο μιας και η διαφορα μπρος-πισω ειναι αρκετη και η ουρα θα κυνηγα τη μουρη πιο συχνα). Για να εχεις υπερστροφικο αμαξι πρεπει να εισαι πιο σφιχτος πισω και πιο μαλακος μπροστα. Το hard-hard που εχω παραειναι αποτομο και σκληρο, στριβει αψογα χωρις να γερνει αλλα ενα φοβο οτι θα φυγει αποτομα (και φευγει) τον εχεις.. με τη πρωτη ευκαιρια θα το αλλαξω.
Δεν χανεις κατι σε ανεση.

Για τα ελατηρια δεν γνωριζω, να σου πω για KW? :th_Laie_67-1:

Z4 DCT
06-04-11, 09:04
Γιαννη και Βασιλη, να τις βαλετε τις αντιστρεπτικες. Πριν τις H&R εστριβα τοσο, τωρα στριβω τοοοοοοοοσο :th_Laie_67-1: Καμια σχεση πριν και μετα thumb

Βαλτες Γιαννη, και βαλε soft-soft ή soft-medium εμπρος και πισω αντιστοιχα (το soft-hard ειναι λιγο περιεργο μιας και η διαφορα μπρος-πισω ειναι αρκετη και η ουρα θα κυνηγα τη μουρη πιο συχνα). Για να εχεις υπερστροφικο αμαξι πρεπει να εισαι πιο σφιχτος πισω και πιο μαλακος μπροστα. Το hard-hard που εχω παραειναι αποτομο και σκληρο, στριβει αψογα χωρις να γερνει αλλα ενα φοβο οτι θα φυγει αποτομα (και φευγει) τον εχεις.. με τη πρωτη ευκαιρια θα το αλλαξω.
Δεν χανεις κατι σε ανεση.


Για τα ελατηρια δεν γνωριζω, να σου πω για KW? :th_Laie_67-1:


Φανη για τις εμπρος λεει οτι δεν ειναι ρυθμιζομενες.....https://cgi.ebay.de/H-R-Sport-Stabilisator-Set-BMW-Z4-Typ-Z89-Bj-04-09_W0QQitemZ360355962431QQcategoryZ61882QQcmdZView ItemQQ_trksidZp4340.m263QQ_trkparmsZalgo%3DDLSL%25 2BSIC%26its%3DI%26itu%3DUCI%252BIA%252BUA%252BFICS %252BUFI%252BDDSIC%26otn%3D8%26pmod%3D360348175939 %252B360348175939%26po%3D%26ps%3D63%26clkid%3D8257 812021535850721

jannisa
06-04-11, 09:51
Δοκίμασε πρώτα τις αντιστρεπτικές και θα μαζέψει το 100% της υποστροφής και το 80% του bodyroll που έχεις τώρα. Μόνο η πίσω είναι ρυθμιζόμενη και προτείνω να την αφήσεις στη μαλακή ρύθμιση. Θα έχεις άλλο αυτοκίνητο.
Για ελατήρια δες και τα Schnitzer, είναι μεν πιο ακριβά αλλά :
1. Θα μειώσεις ακόμα πιο πολύ το bodyroll
2. Στην επιτάχυνση δε θα σου σηκώνεται η μούρη καθόλου (θα καταλάβεις τι εννοώ μόλις βάλεις τον παράλληλο και θα νομίζεις ότι θα απογειωθεί)
3. Και το σημαντικότερο θα δεις ότι τις λακούβες θα τις περνά 100% πιο γλυκά και χωρίς να νιώθεις ότι το έσπασες κάθε φορά. Θα έχεις και λιγότερους τριγμούς από την οροφή.

Vasilis
06-04-11, 10:09
βασικα βγαλε κ τα ρανφλατ φιλαρακι...θα δεις αααααααλλλοοοοο αμαξι...thumb

Z4 DCT
06-04-11, 10:11
βασικα βγαλε κ τα ρανφλατ φιλαρακι...θα δεις αααααααλλλοοοοο αμαξι...thumb

Αυτο ειναι στα αμεσα να γινει....thumb

stef
06-04-11, 10:15
Να πώ και εγώ κάτι ρε Γιάννη?
Συγγνώμη θα βάλεις ελατήριο χαμηλώματος (όποιας μάρκας και εαν είναι αυτό) κρατώντας τις μαμά αναρτήσεις?
Θα τελειώσει η ζωή του αμορτισέρ πολύ πιο εύκολα και γρήγορα μιας και θα καταπονεθεί πιο εύκολα το αμορτισέρ
Τα ελατήρια χαμηλώματος δουλεύουν σωστά με σπόρ αμορτισέρ
Το μαμά αμορτισέρ θα τα φτύσει πανεύκολα και μετά δεν θα έχεις σωστή ανάρτηση
Γνώμη μου βάλε αμορτισέρ και ελατήρια Schnitzer!

z3 2.2
06-04-11, 10:15
Κατσε μαθε το αμαξι και ασε τις μακακιες:ranting2:

Vasilis
06-04-11, 10:17
Κατσε μαθε το αμαξι και ασε τις μακακιες:ranting2:

θελει να το μαθει μια κ καλη ρε Μητσουλη...

στημενο!


να το μαθει ετσι...κ μετα να το στησει ....κ ξανα-διαβασμα?:th_Laie_67-1: :th_Laie_67-1:

Z4 DCT
06-04-11, 10:31
Κατσε μαθε το αμαξι και ασε τις μακακιες:ranting2:

Μητσο γι αυτο το πηγα βολτα στην μονη διαδρομη που ξερω με κλειστα ματια και θεωρω οτι την παω 80% της .....

Την εχω κανει με saxo vts, με το 92 αρι, με golf gti..... το αμαξι δεν πηγαινε οπως εγω θα ηθελα σε αυτη την διασρομη.....με βαση αυτο τον δρομο εχω βελτιωσει ολα τα αμαξι που περασαν απο τα χερια μου....ειναι το ring μου σε τεσταρισμα....
:original::original:

Samaro
06-04-11, 10:59
Γιάννη, η δική μου ταπεινή γνώμη (αν μου επιτρέπεις ) είναι να μην αλλάξεις τίποτα. (Εκτός φυσικά απο τα λάστιχα).

Δεν υπάρχει, κατα την αποψη μου, λόγος, να κάνεις το αυτοκίνητό σου απόλυτο και νευρικό, ενω η χρήση του είναι καθημερινή και όχι αγωνιστική.

Σε κάθε περίπτωση θα πρότεινα να μην βιαστείς να αλλάξεις κάτι, αν πρώτα δεν είσαι σίγουρος, μετά απο πολλές ώρες οδήγησης του, οτι έχεις εξαντλήσει κάθε όριο του αυτοκινήτου σου και έχεις πάρει το 100 %της οδικής συμπεριφοράς του.

z3 2.2
06-04-11, 11:05
Μητσο γι αυτο το πηγα βολτα στην μονη διαδρομη που ξερω με κλειστα ματια και θεωρω οτι την παω 80% της .....

Την εχω κανει με saxo vts, με το 92 αρι, με golf gti..... το αμαξι δεν πηγαινε οπως εγω θα ηθελα σε αυτη την διασρομη.....με βαση αυτο τον δρομο εχω βελτιωσει ολα τα αμαξι που περασαν απο τα χερια μου....ειναι το ring μου σε τεσταρισμα....
:original::original:

με μια-δυο φορες δε βγαζεις πορισμα ρε Γιαννο
παιξε λιγο με το αυτοκινητο,γινετε φιλοι και μετα βλεπεις.:hug:
μη βιαζεσαι και δε θα χασεις.
μαθε πρωτα καλα το αυτοκινητο.
το καθε αυτοκινητο εχει εναν χαρακτηρα οδικης συμπεριφορας που καλεισαι να ανακαλυψεις,μαθε το χαρακτηρα του καλα και μετα δες τι μπορεις να αλλαξεις για να το φερεις στα μετρα και τις αναγκες σου.

σιγουρα αμα βαλεις μπρος-πισω ζαμφορ θα το μεταμορφωσεις αλλα πιστευω οτι πρωτα πρεπει να βρεις τα ορια του και μετα να προχωρησεις σε αλλαγη.

Με το να σου χανει το μπροστινο η να σου χορευει πισω μετα την κορφη της στροφης δε σημαινει οτι χρειαζεται βελτιωση απο θεμα αναρτησης απαραιτητα.
Ισως με εναν λιγο διαφορετικο χειρισμο σου να βρεις τον τροπο να το "ηρεμισεις" λιγακι ;)
Το οτι σου χορευει μετα την κορυφη και μετα το παντιλικακι σημαινει οτι εσυ εχεις στριψει ατσαλα στην εισοδο και εχεις κανει και υπερδιορθωση στην εξοδο!!!!
Με λιγα λογια μακακιζεσαι με το τιμονι χωρις λογο!!!!:th_Laie_67-1:

αντε "ψαξτο" λιγο τ αμαξακι και βλεπουμε μετα thumb

Samaro
06-04-11, 11:09
με μια-δυο φορες δε βγαζεις πορισμα ρε Γιαννο
παιξε λιγο με το αυτοκινητο,γινετε φιλοι και μετα βλεπεις.:hug:
μη βιαζεσαι και δε θα χασεις.
μαθε πρωτα καλα το αυτοκινητο.
.......................................

thumb + 100000

z3 2.2
06-04-11, 11:15
Και να σου πω και κατι αλλο?
Απ οτι εχω καταλαβει θα αλλαξεις λαστιχα.
Φυγαμε λοιπον ΠΡΙΝ τα αλλαξεις και παμε Μεγαρα σε ενα track-day.
Δεν ειναι απαραιτητο να το λιωσεις εκει μεσα.Θα πηγαινεις αργα και θα προσπαθεις να δεις ποια ειναι η καλυτερη γραμμη.
Ξανα και ξανα.Θα γνωρισεις το αυτοκινητο και τον εαυτο σου μεσα στην πιστα.
Θα δεις ποσες παραπανω δυνατοτητες εχετε και εσυ αλλα και το πανεμορφο Zed σου.

Αυτο που σου λεω ειναι παρα πολυ σημαντικο...πριν αλλαξεις λαστιχα μπες στα Μεγαρα!!!!

Karizma Z4
06-04-11, 12:07
Να πώ και εγώ κάτι ρε Γιάννη?
Συγγνώμη θα βάλεις ελατήριο χαμηλώματος (όποιας μάρκας και εαν είναι αυτό) κρατώντας τις μαμά αναρτήσεις?
Θα τελειώσει η ζωή του αμορτισέρ πολύ πιο εύκολα και γρήγορα μιας και θα καταπονεθεί πιο εύκολα το αμορτισέρ
Τα ελατήρια χαμηλώματος δουλεύουν σωστά με σπόρ αμορτισέρ
Το μαμά αμορτισέρ θα τα φτύσει πανεύκολα και μετά δεν θα έχεις σωστή ανάρτηση
Γνώμη μου βάλε αμορτισέρ και ελατήρια Schnitzer!

Στεφανε καλη η Schnitzer,αλλα ξερεις ποσο κοστιζει;;;
Υπαρχουν και αλλες επιλογες οπως της KW ή ο συνδυσμος Bilstein-Eibach οι οποιες ειναι ποιο οικονομικες και κανουν εξισου καλη δουλεια!
Φιλος μου που εχει full Schnitzer R53 Mini και τα φοραει ολα συμπεριλαμβανομενης και της αναρτησης μου ειχε πει μια τιμη και μου σηκωθηκαν τα μαλλια.Τσαμπα περμαναντ σου λεω!!!:original:

S8N
06-04-11, 12:37
^^^^^^^^^^^^^^^^

Συμφωνώ απολύτως με ό,τι είπε ο homo pantilikious πιο πάνω. Εντούτοις, επειδή ούτε ο ίδιος ο Dr House δε μπορεί να αφαιρέσει το μπάξιμο από το μυαλό του Γιάννη, η σειρά με την οποία θα έκανα τις επεμβάσεις θα ήταν η εξής:

1. Αντικατάσταση εργοστασιακών αμορτισέρ με Bilstein. Αναφέρω τα Bilstein γιατί, όπως λέμε χαριτολογώντας και με τον Πάνο E60, BMW χωρίς Bilstein = γυναίκα χωρίς μακιγιάζ (και γυναίκα χωρίς μακιγιάζ = ψάρι χωρίς ποδήλατο).

2. Σε περίπτωση που η ως άνω μετατροπή δεν αποφέρει τα αναμενόμενα, προχωράς σε αντικατάσταση αντιστρεπτικών.

3. Αν και πάλι δεν είσαι ικανοποιημένος, αλλάζεις ελατήρια.

4. Θεωρείς ότι ακόμη πλέει? Βάλε κάποια καλή coilover, αν και αυτές κοπανάνε περισσότερο λόγω διαμέτρου ελατηρίων και ύπαρξης προφόρτισης.

5. Αν έχεις φτάσει στο StgV της ανάρτησης και πιστεύεις πως το πρόβλημα εξακολουθεί να υφίσταται, άλλαξε σινεμπλόκ, χώσε μια Ohlins και βάλε τεχνητή οδοντοστοιχία.

6. Στο StgVI πρέπει να καταλάβεις ότι δεν είναι το αυτοκίνητο που έχει πρόβλημα αλλά εσύ. Μάλλον πάσχεις από στομαχικό ίλιγγο. Άσε τη βόρεια Έυβοια και πιάσε την ευθεία της Τρίπολης.

stef
06-04-11, 12:49
Στεφανε καλη η Schnitzer,αλλα ξερεις ποσο κοστιζει;;;
Υπαρχουν και αλλες επιλογες οπως της KW ή ο συνδυσμος Bilstein-Eibach οι οποιες ειναι ποιο οικονομικες και κανουν εξισου καλη δουλεια!
Φιλος μου που εχει full Schnitzer R53 Mini και τα φοραει ολα συμπεριλαμβανομενης και της αναρτησης μου ειχε πει μια τιμη και μου σηκωθηκαν τα μαλλια.Τσαμπα περμαναντ σου λεω!!!:original:

Δημήτρη υπάρχουν διάφοροι συνδιασμοί σε Schnitzer & όχι μόνο!
Υπάρχει coilover υπάρχει και ο συνδυασμός 4 αμορτισέρ & ελατήρια
Απλά επειδή το έχω ζήσει σε Ζ3 φίλου μου, τα ελατήρια της Schnitzer παρόλο ότι είναι Eibach δεν έχουν ΚΑΜΙΑ σχέση με το Eibach pro-kit, είναι πιο μαλακά με προδιαγραφές Schnitzer
Eπίσης μπορεί να πάει στο συνδιασμό ελατήριο Schnitzer με αμορτισέρ sachs για να μην ξεφύγει οικονομικά!

alexm
06-04-11, 13:44
Γιαννη πριν ενα μηνα περιπου εβαλα R-D αντιστρεπτικες ρυθμιζομενες 3 σκαλες εμπρος-πισω.
Τις ρυθμισα στην 3 σκαλα(hard) εμπρος-πισω και οδηγωντας το σε αρκετα γνωστη(ερημικη με στροφες)διαδρομη παρατηρησα τα εξεις: κλισεις σχεδον μηδενικες,περιορισμο της υποστροφης κατα 50%,χασιμο της προοδευτικοτητας σε μεγαλο εως πολυ μεγαλο βαθμο!!!,αισθητα πιο σκληρο αυτοκινητο και στην ευθεια,εαν δεν ειχα μπλοκε θα ανεβαινα στο τουμπι του parking με δυσκολια λογο του τροχου στον αερα.
Θα αλλαξω την ρυθμιση στην 2 σκαλα και εαν συνεχιζει να ειναι τοσο απολυτο-επικινδυνο(για τα δικα μου χερια τουλαχιστον) στο οριο,θα κατεβω στην 1 σκαλα και βλεπουμε.....

Υ.Γ: Εχω και H-R ελατηρια 2,5 ποντους.

gnx
06-04-11, 14:05
ΓιάΝΝΝΝ, αμα θες να στήσεις, κάνε ότι εχει αυτό όσον αφορά την ανάρτηση, πακέτο. Είναι το ΜΟΝΟ στήσιμο το οποίο έχουν κολακέψει οι Αγγλάρες σε ε89.

https://www.evo.co.uk/carreviews/evocarreviews/260023/ac_schnitzer_acs4_turbo_s_review.html

Παραθέτω και το βιογραφικό του δοκιμαστή, επειδή όλο και κάποιος μπορει να βγει να πει, ποιος ειναι αυτος κλπ. Εχει τρέξει και ενιαια με caterham R 500, και TVR Tuscan.

https://www.linkedin.com/pub/john-barker/17/619/448

fanisk
07-04-11, 00:28
Γιαννη πριν ενα μηνα περιπου εβαλα R-D αντιστρεπτικες ρυθμιζομενες 3 σκαλες εμπρος-πισω.
Τις ρυθμισα στην 3 σκαλα(hard) εμπρος-πισω και οδηγωντας το σε αρκετα γνωστη(ερημικη με στροφες)διαδρομη παρατηρησα τα εξεις: κλισεις σχεδον μηδενικες,περιορισμο της υποστροφης κατα 50%,χασιμο της προοδευτικοτητας σε μεγαλο εως πολυ μεγαλο βαθμο!!!,αισθητα πιο σκληρο αυτοκινητο και στην ευθεια,εαν δεν ειχα μπλοκε θα ανεβαινα στο τουμπι του parking με δυσκολια λογο του τροχου στον αερα.
Θα αλλαξω την ρυθμιση στην 2 σκαλα και εαν συνεχιζει να ειναι τοσο απολυτο-επικινδυνο(για τα δικα μου χερια τουλαχιστον) στο οριο,θα κατεβω στην 1 σκαλα και βλεπουμε.....

Υ.Γ: Εχω και H-R ελατηρια 2,5 ποντους.

Αλεξη και εσυ hard-hard ε? Νομιζα πως ηταν η ιδεα μου.. αλλα το επιβεβαιωνω και με τη δικη σου εμπειρια πως το hard-hard παραειναι αποτομο στο οριοthumb

Γιαννη δεν ηξερα οτι δεν εχει ρυθμιση εμπρος η δικη σου, μικρο το κακο ομως γιατι θα γινει ετσι και αλλιως πιο σκληρο λογω παχους, ενω πισω μπορεις να το βαλεις στο medium και να εχεις ενα υπερστροφικο συνολο.

Z4 DCT
07-04-11, 10:56
Δημήτρη υπάρχουν διάφοροι συνδιασμοί σε Schnitzer & όχι μόνο!
Υπάρχει coilover υπάρχει και ο συνδυασμός 4 αμορτισέρ & ελατήρια
Απλά επειδή το έχω ζήσει σε Ζ3 φίλου μου, τα ελατήρια της Schnitzer παρόλο ότι είναι Eibach δεν έχουν ΚΑΜΙΑ σχέση με το Eibach pro-kit, είναι πιο μαλακά με προδιαγραφές Schnitzer
Eπίσης μπορεί να πάει στο συνδιασμό ελατήριο Schnitzer με αμορτισέρ sachs για να μην ξεφύγει οικονομικά!


Για να καταλαβω ρε παιδια...
Στην eibach που ρωτησα μου ειπαν οτι το pro kit ειναι λιγο πιο σκληρο απο τα μαμα.....συγκεκριμενα μου ειπαν μην περιμενεις να δεις μεγαλη διαφορα στην σκληροτητα...πραγμα που μου αρεσε....

ιΣΧΥΕΙ????

Z4 DCT
07-04-11, 10:57
Αλεξη και εσυ hard-hard ε? Νομιζα πως ηταν η ιδεα μου.. αλλα το επιβεβαιωνω και με τη δικη σου εμπειρια πως το hard-hard παραειναι αποτομο στο οριοthumb

Γιαννη δεν ηξερα οτι δεν εχει ρυθμιση εμπρος η δικη σου, μικρο το κακο ομως γιατι θα γινει ετσι και αλλιως πιο σκληρο λογω παχους, ενω πισω μπορεις να το βαλεις στο medium και να εχεις ενα υπερστροφικο συνολο.

Αν το βαλω στο soft δεν θα εχω περισοτερη σκληροτητα λογο παχους απο μαμα ...στη πισω??

stef
07-04-11, 11:10
Για να καταλαβω ρε παιδια...
Στην eibach που ρωτησα μου ειπαν οτι το pro kit ειναι λιγο πιο σκληρο απο τα μαμα.....συγκεκριμενα μου ειπαν μην περιμενεις να δεις μεγαλη διαφορα στην σκληροτητα...πραγμα που μου αρεσε....

ιΣΧΥΕΙ????

Είναι σίγουρα σκληρότερο από το Schnitzer , άρα και από το μαμά
Σκέψου ότι το ελατήριο της Schnitzer είναι πιο μαλακό από το pro-kit & φυσικά πιο σκληρό από το μαμά...

Z4 DCT
07-04-11, 11:15
Είναι σίγουρα σκληρότερο από το Schnitzer , άρα και από το μαμά
Σκέψου ότι το ελατήριο της Schnitzer είναι πιο μαλακό από το pro-kit & φυσικά πιο σκληρό από το μαμά...

Ξερουμε σε τι τιμες παιζουν τα schnitzer??

stef
07-04-11, 11:31
210-9572022 λογικά κανά 500άρι θα σου πουν, αλλά θα το ψάξουμε για πιο φτηνά!

deepBLUE
07-04-11, 12:11
Γιαννη εγω στη θεση σου το μονο που θα αλλαζα ειναι αντιστρεπτικες και οχι ελατηρια γιατι θα το σκληρηνεις πολυ το αμαξι και θα χασεις απο την ανεση του.
HR εχει ο Μπουκης στη Λευκα στα Καμινια αν δε θες να αγοραζεις απο το ιντερνετ και γω απο κει πηρα τις δικες μου.

ttjohn
07-04-11, 14:31
Γιαννη εγω στη θεση σου το μονο που θα αλλαζα ειναι αντιστρεπτικες και οχι ελατηρια γιατι θα το σκληρηνεις πολυ το αμαξι και θα χασεις απο την ανεση του.
HR εχει ο Μπουκης στη Λευκα στα Καμινια αν δε θες να αγοραζεις απο το ιντερνετ και γω απο κει πηρα τις δικες μου.

Σωστος!!Οι αντιστρεπτικες ειναι ολα τα λεφτα στο αμαξι.Για καποιον που δεν τον ενδιαφερει το χαμηλωμα αλλα να μην γερνει το αμαξι αυτο το κανουν οι αντιστρεπτικες.Μπορεις να εχεις μαλακη αναρτηση στις ανωμαλιες και συνχρονος σπορτιφ συμπεριφορα στις στροφες.Ακομα και μια μπαρα θολων αλλαζει κατα πολυ την συμπεριφορα και το δεσιμο του αυτοκινητου.Ολα αυτα τα εχω δοκιμασει και στα δυο προηγουμενα αμαξια που ειχα ενα ΜΧ5 και Golf GTI 2.0L

stef
18-09-11, 16:50
Τελικά τι έκανες?
Είμαι κ εγώ σε φάση αλλαγής ελαστικών (βγάζω runflat και βάζω κανονικά) και σκεφτόμουν μήπως το χαμήλωνα λιγάκι με κανά Schnitzer ελατήριο, ή κάτι που να μην κοπανάει...

Stunt Mike
18-09-11, 23:55
Γνωμη μου ειναι εφοσον τ'αμαξι σου κινειται σχεδον αποκλειστικα σε δρομο,να ξεκινησεις απο αντιστρεπτικες.Θα μειωσεις αισθητα τις κλισεις και το body roll χωρις καμια αισθητη απωλεια ανεσης.Αν δεις μετα οτι θες κατι παραπανω,προχωρα σε αμορτισερ-ελατηρια(ποτε μονο το ενα απ'τα δυο,ειναι λαθος συνδυασμος) ή ακομη καλυτερα προχωρα στην αγορα μιας coilover αναρτησης.Υπαρχουν λιγοτερο γνωστες γραμμικες που η τιμη τους κυμαινεται στην τιμη 4ων bilstein μονο χωρις ελατηρια...

fanisk
19-09-11, 00:27
Τελικά τι έκανες?
Είμαι κ εγώ σε φάση αλλαγής ελαστικών (βγάζω runflat και βάζω κανονικά) και σκεφτόμουν μήπως το χαμήλωνα λιγάκι με κανά Schnitzer ελατήριο, ή κάτι που να μην κοπανάει...

Αιντε ρε γερο που δεν θες να κοπαναει, λες και εισαι 80 και θα πεσει το δοντι.
KW V2, H&R Sways και Powerflex παντου, το στριψιμο ειναι απιστευτο https://www.animaatjes.nl/smileys/smileys-en-emoticons/overig/headbang.gif

Ή καντο σωστα ή μη το κανεις καθολου :th_Laie_67-1: