PDA

Επιστροφή στο Forum : Ε δεν ΜΠΟΡΩ!!



BMWδοmaniac
05-04-11, 09:18
Χαλοου εβριμπαντι!!! Είμαι νέος στο είδος Όπως σας Έχω πει κ Έχω την πρώτη μ μπεμπα ε46 ci 2.2 και Έχω πηξει στη μ@κακια!!! Έχω αρρωστησει με την πίσω κινηση και πλέον Έχω μόνιμα το ESP στο off.. Δεν Έχω μπλοκε... Υπάρχει περίπτωση να κάνω καμια ζημια στο διαφορικο;; Είχατε τέτοια κρούσματα απο καραγκιοζιλικια σαν τα δικα μου;;; Δώστε τα φώτα σας να το προλάβω αν ΕΙναι!! Σας μερσω προκαταβολικά!!

nik200
05-04-11, 09:27
γενικα οταν παιζεις το αμαξι καταπονειται..απο αναρτησεις σινεμπλοκ κρεμαγιερα διαφορικο και στα βαρια αμαξια (εν καιρω βεβαια) και σασι..απο κει και περα τα bmw δεν εχουν ιδιαιτερα προβληματα..αντεχουν την κακομεταχειρηση!!!εγω στην θεση σου αν επαιζα συνεχεια θα ελεγχα τα λαδια του διαφορικου τακτικα και σιγα σιγα θα μαζευα λεφτα για ενα μπλοκε...εκει πραγματικα θα ευχαριστηθεις το αμαξι..και θα ειναι σαν να κερδιζεις και αλογα...
με το ελευθερο διαφορικο προσοχη γιατι το αμαξι πιανει περιεργα οταν το παρακανεις..σπαει την προσφυση ο ενας τροχος και ο αλλος συνεχιζει να εχει grip...οποτε σε στελνει οπου να ναι...

GEORGE316
05-04-11, 09:31
καρντασι,επειδη σε βλεφαριαζω για πολυ μπανικο τυπακι,σου λεω τα εξης...
το διαφορικο σιγουρα θα ζοριζεται,οχι ομως σε βαθμο που θα το παρεις στο χερι.
το μπλοκε διαφορικο αυτο που κανει ειναι να "βοηθαει" να κρατιουνται οι κλισεις,να γινεται πιο πεχνιδιαρικο το αυτοκινητο,παραλληλα δε βοηθαει και στις εκκινησεις και εν μερει παιζει το ρολο του αντισπιν(τα 36ρια κατι 328 τερατα που δεν ειχαν αντισπιν ειχαν μπλοκε)
ζορι θα φαει πολυ οταν βρισκεσαι σε καλο οδοστρωμα με πολυ καλη προσφυση,αριστα ελαστικα και μια και το μοτερ σου εχει μια καποια δυναμη σε ακκινησεις,σε μπαντηλικωματα κλπ να τρωει και καμμια σφαλιαρα...
κατα τα αλλα ισως θα ηταν καλο να σηκωσεις λιγο το ποδι απο το γκαζι και για οικονομια και για ασφαλεια και για να εχεις για πολλα χρονια ακομα το διαφορικο
!!!

nikos1400
05-04-11, 09:39
και προσοχη μεγαλη
στο δρομο κλπ.

οπως στρωσει κανεις θα κοιμηθει.
thumb

φιλικα!

ghost-rider
05-04-11, 09:50
Καλως ηρθες!
Μπες σε μια πιστα οπως εισαι.
Αν δε θες να ξηλωθεις για τις μεγαλες, πιστα καρτ!
Ειναι σχολειο, καθε φορα θα βγαινεις και λιγο καλυτερος!

Μια χαρα θα τα παει ναι, δε θελει πιο πολλα αλογα, και εγω αυτο εχω.
Αν σου κολλησει το μικροβιο θα χρειαστει λιγο σφιξιμο!

Για τις ζημιες που λες...
Υπαρχουν πολλοι τροποι να το βαζεις διπλωμενο.
Αν πηγαινεις αργα και δινεις γκαζι(υπερστροφη ισχυος).. το ζοριζεις.
Υπαρχει και το λεγομενο speed drift(ετσι το χα ακουσει καποια στιγμη τουλαχιστον, ελπιζω να μην ειναι αλλο πραμα)... Παιρνεις φορα και παιζεις με τιμονιες φρενο και μετρημενο γκαζι. Εκει οι φθορες ειναι σαφως λιγοτερες τα ρισκα ομως πολλα!
Και ξαναλεω... Πιστα, εστω κ αν ειναι για καρτ!
Δε θα σου κανει κεφι ο δρομος μετα.
Για καμια βδομαδα.
Μετα παλι πιστα!

tamtamcafe
05-04-11, 09:58
καλως τονε τον αγριεμενο, καλως ορισες στην παρεα μας thumb

nik200
05-04-11, 11:13
Υπαρχει και το λεγομενο speed drift(ετσι το χα ακουσει καποια στιγμη τουλαχιστον, ελπιζω να μην ειναι αλλο πραμα)... Παιρνεις φορα και παιζεις με τιμονιες φρενο και μετρημενο γκαζι. Εκει οι φθορες ειναι σαφως λιγοτερες τα ρισκα ομως πολλα!

το speed drift που ουσιαστικα ειναι σκανδιναβικα δεν ειναι καθολου ευκολα και ποσο μαλλον με ενα αμαξι αστητο και χωρις μπλοκε ακομα και σε πιστα..και για να τα κανεις θες χιλιομετρα και τρελλη εξοικιωση με το αμαξι..οποτε σιγα σιγα..ενα λαθος εδω και πηγες ευθεια..ας ξεκινησει με χειροφρενο..τερμα γκαζι και κατεβασμα...και μετα προχωραει...

υγ..βρε να το σκοτωσουμε το παιδι θες???????

BMWδοmaniac
05-04-11, 11:34
Γκαρντασια ΚΑΤ αρχήν Ευχαριστώ για την ανταπόκριση!! Μπάντες το κάνω μόνο σε άσφαλτο με γλιτσα (δυτικές συνοικειες Θεσσαλονίκης μένω) οποτε η κλίση αρχίζει με Δευτέρα απο τις 2.5 χιλιάδες στροφές, δεν μ αρέσει να ακούω κοφτη στην μπάντα Γιατί εκει ΕΙναι που πιάνει το μπουρδελο το διαφορικο και τρελαινεται! Και Πράγματι η έλλειψη μπλοκε μου ΕΙναι αισθητή.. (καβαλησα ε30 18αρι με μπλοκε και στις πόρτες με ξεφτιλιζει Άνετα).. Και για πίστα κάρτ είμαι ψημενος Αλλα δεν Έχω παρέα Εδω πάνω! Έχω έναν μούχλα μ Ένα 36αρι Αλλα δεν!!! Μήπως να οργανωθούμε οι βοριοι;;;;

ghost-rider
05-04-11, 13:41
το speed drift που ουσιαστικα ειναι σκανδιναβικα δεν ειναι καθολου ευκολα και ποσο μαλλον με ενα αμαξι αστητο και χωρις μπλοκε ακομα και σε πιστα..και για να τα κανεις θες χιλιομετρα και τρελλη εξοικιωση με το αμαξι..οποτε σιγα σιγα..ενα λαθος εδω και πηγες ευθεια..ας ξεκινησει με χειροφρενο..τερμα γκαζι και κατεβασμα...και μετα προχωραει...

υγ..βρε να το σκοτωσουμε το παιδι θες???????

Ρε συ, δεν εννοουσα τα extreme κολπα που κανουν οι ξενοι.
Εννοουσα οτι γενικα οταν εχει λιγο παραπανω φορα με μια τιμονια συνδιασμενη με ενα στιγμιαιο τσαρουχωμα κανεις κολπα που δεν κανεις με το γκαζι ολου του κοσμου! Αυτο ειχα σα speed drift στο μυαλο μου! Το αλλο το ηξερα σα φλικ η κατι τετοιο(σκιζω απο ορολογιες ε?:th_Laie_67-1:).
Οχι οχι τοσο πολλα χλμ οσο φανταζεσαι:original:

mormon
05-04-11, 13:53
κατι ασχετο!
ησουν εχθες παρκαρισμενος στον ερωτικο εκει στην πλατεια ?

BMWδοmaniac
05-04-11, 14:19
ΕΕΕΕΕ... Ναι και χάζευα ένα m3 από πίσω μου!! Εσύ τι πως που?? Μ3????????????

BMWδοmaniac
05-04-11, 14:22
Ρε συ, δεν εννοουσα τα extreme κολπα που κανουν οι ξενοι.
Εννοουσα οτι γενικα οταν εχει λιγο παραπανω φορα με μια τιμονια συνδιασμενη με ενα στιγμιαιο τσαρουχωμα κανεις κολπα που δεν κανεις με το γκαζι ολου του κοσμου! Αυτο ειχα σα speed drift στο μυαλο μου! Το αλλο το ηξερα σα φλικ η κατι τετοιο(σκιζω απο ορολογιες ε?:th_Laie_67-1:).
Οχι οχι τοσο πολλα χλμ οσο φανταζεσαι:original:

Με αυτόν τον τρόπο ντριφτάριζε ενας τύπος στο ρύσιο με ενα καντέτι 8βάλβιδο 1200(φίδι) αλλά με μπόλικη φόρα χειρόφρενο και συμπλεκταρίσματα!!! Τόλεγε η καρδούλα του! και μαλιστα το συγκεκριμενο ήταν και 4πορτο και τις κόλλησε τις πίσω με ηλεκτροκόληση!!! Ντριφτ με 500 άλογα είναι σχετικά εύκολο, αλλά με 50 θέλει τέχνη.. ετσι νομίζω εγώ σαν νεαρός και άπειρος...

mormon
05-04-11, 14:31
ημουν παρκαρισμενος απο πισω σου!
και σε εβλεπα με τον φιλο σου που αναψατε και τσιγαρο!!

BMWδοmaniac
05-04-11, 14:33
Ναι του έλεγα ''δες δυο 46άρια η μαμά και το παιδί'' και μου ειπε να βάλω αυτοκόλλητο πίσω ''όταν μεγαλώσω θα γίνω M3!!'' μες στ μαγαζί ήσουνα?

mormon
05-04-11, 14:34
ναι φιλε η παρεα ακριβως μπροστα στην πορτα!

BMWδοmaniac
05-04-11, 14:37
Να κανονίσουμε να πιούμε καφέ φίλος αν ειναι, αφου ειμαστε δυτικοί, γουάι νοτ!

Skyline_IS
05-04-11, 15:00
δυτικες συνοικιες που ακριβως? γνωστο φαινεται το οχημα σου και σε γνωστο πληντηριο βλεπω :D

BMWδοmaniac
05-04-11, 15:22
δυτικες συνοικιες που ακριβως? γνωστο φαινεται το οχημα σου και σε γνωστο πληντηριο βλεπω :D
Νικόπολη αδερφε.. εσυ?

Skyline_IS
05-04-11, 15:25
Σταυρουπολη φιλε μου

ΔημήτρηςΜ3
05-04-11, 15:34
μαθε πρωτα το αμαξι σου και μετα τρελες..
μετα απο 3χρονια με το Μ εκει που λεω πως το αμαξι το ξερω καλα καθε φορα
με μπερδευει.. ξανα λεω μαθε το αμαξι ... εχω πολλα παραδειγματα να σου πω απο γκαυλωμενος που οταν πηραν το αμαξι μετα απο λιγο καιρο ουτε για παλιοσιδερα δεν εκεναν... αυτα απο μενα..

nik200
05-04-11, 16:11
Με αυτόν τον τρόπο ντριφτάριζε ενας τύπος στο ρύσιο με ενα καντέτι 8βάλβιδο 1200(φίδι) αλλά με μπόλικη φόρα χειρόφρενο και συμπλεκταρίσματα!!! Τόλεγε η καρδούλα του! και μαλιστα το συγκεκριμενο ήταν και 4πορτο και τις κόλλησε τις πίσω με ηλεκτροκόληση!!! Ντριφτ με 500 άλογα είναι σχετικά εύκολο, αλλά με 50 θέλει τέχνη.. ετσι νομίζω εγώ σαν νεαρός και άπειρος...

να ρε και τα καντετια εχουν ψυχη...εδω αθηνα ολοι μου χουν παρει ε30 και εχουν ξεχασει οτι το kadett περα απο ολα τα αλλα ειναι και πολυ τιμιο..εχω δει πολλα bmw e30 drift projects να μενουν στην μεση λογω χρηματων!!!!δεν λεω το bmw ειναι καλυτερο αλλα για πιστα το κοστος ειναι το διπλο!!!

BMWδοmaniac
06-04-11, 23:51
να ρε και τα καντετια εχουν ψυχη...εδω αθηνα ολοι μου χουν παρει ε30 και εχουν ξεχασει οτι το kadett περα απο ολα τα αλλα ειναι και πολυ τιμιο..εχω δει πολλα bmw e30 drift projects να μενουν στην μεση λογω χρηματων!!!!δεν λεω το bmw ειναι καλυτερο αλλα για πιστα το κοστος ειναι το διπλο!!!
Σωστόοος!!