PDA

Επιστροφή στο Forum : [E30] ρεζερβα..



kostas
13-01-10, 00:46
καλημερα..γνωριζει καποιος να μου πει απο την ωρα που αναβει το λαμπακι στο ε30 και μπαινει ρεζερβα ποσα χιλιομετρα εχω περιπου????:thanks:

m-power_01
14-01-10, 00:06
Ειναι 8 λιτρα αν θυμαμαι καλα.Αναλογα με τον ρυθμο που πηγαινεις υπολογιζονται τα χιλιομετρα.Παντως μην πολυβασιζεσαι στον δεικτη αφου ,οπως θα εχεις παρατηρησει και εσυ, αλλα λεει στην ανηφορα αλλα στην κατηφορα κλπ κλπ. Παντως μια φορα ειχα κανει καπου στα 60 χλμ εντος πολης

kostas
15-01-10, 00:18
ευχαριστω m-power...:warriorsmiley:

vasilis e30
15-01-10, 07:13
.Παντως μην πολυβασιζεσαι στον δεικτη αφου ,οπως θα εχεις παρατηρησει και εσυ, αλλα λεει στην ανηφορα αλλα στην κατηφορα κλπ κλπ.

σε αυτο θα συμφωνησω και εγω!

kostas
15-01-10, 20:00
δεν μπορω να πω οτι εχω ιδιαιτερο προβλημα με αυτο παιδια ....την βελονα την βλεπω ετσι μονο οταν εχω λιγο μεσα και σε κανενα πεταλο παει ρεζερβα μετα επιστρεφει..χωρις λαμπακι....το προβλημα που αρχιζω και τσεκαρω τωρα ειναι οτι αμα μπαινω με τιποτα παντες σε κανενα πεταλο βλεπω οτι χυνεται βενζυνα απο την ταπα..........και κανει σημαδι στο αμαξι....εχουμε καμια λυση γιαυτο να σταματησει??καλα μου φαινεται η ταπα..καλα κλεινει..:ranting2:

Action Man
16-01-10, 00:23
δεν μπορω να πω οτι εχω ιδιαιτερο προβλημα με αυτο παιδια ....την βελονα την βλεπω ετσι μονο οταν εχω λιγο μεσα και σε κανενα πεταλο παει ρεζερβα μετα επιστρεφει..χωρις λαμπακι....το προβλημα που αρχιζω και τσεκαρω τωρα ειναι οτι αμα μπαινω με τιποτα παντες σε κανενα πεταλο βλεπω οτι χυνεται βενζυνα απο την ταπα..........και κανει σημαδι στο αμαξι....εχουμε καμια λυση γιαυτο να σταματησει??καλα μου φαινεται η ταπα..καλα κλεινει..:ranting2:

Nα κοιτάξεις τι παίζει με την τάπα.Σίγουρα κάτι δεν πάει καλά.Έχω τρία Ε30 και τα έχω λιώσει σε πίστα και βουνά,αλλά ΠΟΤΕ δεν έχει συμβεί κάτι τέτοιο.
Η ρεζέρβα με νορμάλ οδήγηση:

30χλμ με Μ10 μοτέρ
25χλμ με Μ20
40χλμ με Μ42
Λιγότερα από 20 με s14

(στο περίπου όλα τα παραπάνω)

kostas
17-01-10, 18:12
Nα κοιτάξεις τι παίζει με την τάπα.Σίγουρα κάτι δεν πάει καλά.Έχω τρία Ε30 και τα έχω λιώσει σε πίστα και βουνά,αλλά ΠΟΤΕ δεν έχει συμβεί κάτι τέτοιο.
Η ρεζέρβα με νορμάλ οδήγηση:

30χλμ με Μ10 μοτέρ
25χλμ με Μ20
40χλμ με Μ42
Λιγότερα από 20 με s14

(στο περίπου όλα τα παραπάνω)

:thanks:.............:drive:

Fad3In
03-04-10, 13:55
Η ρεζέρβα με νορμάλ οδήγηση:
30χλμ με Μ10 μοτέρ

Παντελη,με τουρμπο ολα αυτα; :shok:
Εχω κανει 2 φορες πανω απο 80χλμ (εμεινα και τις δυο φορες,την μια υπο βροχη ενα στενο απ το σπιτι μου!) :th_Laie_67-1:
Ν.

kostas
18-05-10, 14:16
Παντελη,με τουρμπο ολα αυτα; :shok:
Εχω κανει 2 φορες πανω απο 80χλμ (εμεινα και τις δυο φορες,την μια υπο βροχη ενα στενο απ το σπιτι μου!) :th_Laie_67-1:
Ν.

80????χαχαχαχχαχ.....

m-power_01
18-05-10, 14:23
Κωστα τι μοτερ φορας?

Κωνσταντίνος
18-05-10, 18:30
Mε σταθερή οικονομική πορεία εκτός πόλης, υπολόγιζε περίπου 70-80 χλμ.

oldcarskickass
19-05-10, 09:56
Παντελη,με τουρμπο ολα αυτα; :shok:
Εχω κανει 2 φορες πανω απο 80χλμ (εμεινα και τις δυο φορες,την μια υπο βροχη ενα στενο απ το σπιτι μου!) :th_Laie_67-1:
Ν.

Όχι με οδήγηση παντελή...

Όχι τούρμπο δλδ, αλλά του στυλ, θα ήθελα να είμαι τούρμπο.

Ξέρεις εσύ σαν κάτι κάφρους που έχουν τον κόφτη 7100.

Fad3In
20-05-10, 13:44
80????χαχαχαχχαχ.....

Ναι,ειχα βαλει κι ενα αυγο κατω απ το πενταλ του γκαζιου! :hystericalbs1:
Ν.

Jimmakoss e30
20-05-10, 17:06
Το κολπο ειναι να μην φτασεις ποτε στο σημειο να μεινεις, ουτε καν να δεις λαμπακι αναμμενο. Εμενα δεν αναβει καν το λαμπακι αλλα αν περασει τα 20L ψαχνω βενζιναδικο. 2 φορες εμεινα, την μια με τρακαρανε και την αλλη εφτυσε η τρομπα. Επισης ακουσα οτι δεν κανει να τρεχεις οταν εχεις λιγη τζινα, ισχυει κατι τετοιο?

oldcarskickass
20-05-10, 20:34
Το κολπο ειναι να μην φτασεις ποτε στο σημειο να μεινεις, ουτε καν να δεις λαμπακι αναμμενο. Εμενα δεν αναβει καν το λαμπακι αλλα αν περασει τα 20L ψαχνω βενζιναδικο. 2 φορες εμεινα, την μια με τρακαρανε και την αλλη εφτυσε η τρομπα. Επισης ακουσα οτι δεν κανει να τρεχεις οταν εχεις λιγη τζινα, ισχυει κατι τετοιο?

Γενικά δεν κάνει να τρέχεις!!!

Δε ξέρω αν ισχύει αλλά αν το είπε κάποιος σίγουρα θα είχε τον επιστημονικά αποδεδειγμένο λόγο του.

Δεν είναι σαν τις μπαταρίες που όσο τελειώνουν πάει πιο σιγά το όχημα!

Πάντως η πιθανότητα να τραβήξει σκουπιδάκι ή να ζεσταθεί παραπάνω η αντλία είναι πιο μεγάλη με λίγη βενζίνη μέσα.

Fad3In
20-05-10, 21:03
Πάντως η πιθανότητα να τραβήξει σκουπιδάκι ή να ζεσταθεί παραπάνω η αντλία είναι πιο μεγάλη με λίγη βενζίνη μέσα.
Εννοειται.Ειμαι πολυ τυχερος.Πηγα να γλυτωσω κωλοβενζινη (γυρνουσα απο Σαλαμινα και τοτε τα μισα βενζιναδικα εκει κοντα ειχαν φαει προστιμα) και παραλιγο να παω για τρομπα! :whistle:
Ν.

Action Man
20-05-10, 22:41
Ρε σείς,δεν παίζει....ειλικρινά δεν έχει βγάλει ΠΟΤΕ πάνω απο 30χλμ.
Την τελευταία φορά (πρίν σπάσει)έφυγα από πίστα-Μέγαρα ψιλοκυριλέ για να επιστρέψω Αθήνα, και το λαμπάκι άναψε στην είσοδο για Ε.Ο.
Στο ύψος του Σκαραμαγκά,άρχισε ο λόξιγκας...με αναθυμιάσεις μπήκα στο βενζινάδικο...