PDA

Επιστροφή στο Forum : Φορητο gps



Z-man
02-04-11, 17:04
Φιλοι εσεις που εχετε την εμπειρια κ τις γνωσεις ,μπορειτε να μου προτεινετε ενα φθηνο gps που να εχει το πιο πληρεστερο χαρτη Ελλαδας κ να σου δινει λεπτομερη καθοδηγηση ?

mdenax
02-04-11, 17:19
Tom Tom XL προτείνω γύρω στα 100 ευρώ

dimtz
02-04-11, 18:43
παρε garmin να βρεις την υγεια σου

Nino
02-04-11, 18:57
Υπάρχουν τα επώνυμα που ανάλογα πιο χρησιμοποιεί και έχει συνηθίσει ο καθένας , αυτό θα σου προτείνει.
Εμένα για παράδειγμα θεωρώ κορυφαίο το mls destinator.
Υπάρχουν όμως και no name συσκευές μέχρι 100 ευρώ που σου περνάνε όλα τα παραπάνω λογισμικα πλοήγησης και έτσι επιλέγεις εσυ ποιο σε βολεύει.

bill_m3
02-04-11, 19:41
παρε garmin να βρεις την υγεια σου

+100000

Δωρεάν συχνές (3μηνο) αναβαθμίσεις!!!

Kostas_1
02-04-11, 20:11
Εχει δικιο ο Νινος. Οτι βολευει τον καθενα ειναι. Και γω το destinator εχω συνηθισει.

Vasilis
02-04-11, 20:15
Δεν θελω να προβλαματισω...


NAVIGON....μακραν!!!thumb

Leonidas_E39
02-04-11, 20:53
Θα συμφωνησω με τον Βασιλη μιας και εχω ολα τα προγραμματα στο MLS το NAVIGON ειναι μακρα πρωτο και με διαφορά απο ολα τα αλλα. Ιδιως με την λειτουργια Myroute αφηνει ολα τα αλλα πισω και με διαφορα.

bill_m3
02-04-11, 20:59
Πιστεύω ότι έχει αποφασίσει τι να πάρει !!
:th_Laie_67-1: :th_Laie_67-1: :th_Laie_67-1:

kplc16
02-04-11, 22:12
8 posts, 18 διαφορετικες αποψεις.
Ειμαι σιγουρος οτι τον ζαλισαμε τον ανθρωπο.

Z-man
03-04-11, 14:42
Aν καταλαβα ολα λιγο πολυ στα ιδια ειναι,αρα επιλεγω με βαση τιμης...

art vandelay
05-04-11, 10:06
Ή κοιτάζεις αν υπάρχει κιτ για portable navigation για το αυτοκίνητό σου, και αγοράζεις την υποδοχη, καλωδίωση και ενα garmin της αγοράς για την πιο νοικοκυρεμένη λύση...
Μετά το μόνο που σου λείπει είναι να βρείς κάποιον να προγραμματίσει το στερεοφωνικό σου για να παίζει τον ηχο του gps και να "γυρίζει" σε αυτο όποτε πρέπει να ακουστεί οδηγία πλοήγησης.
Ισως να μήν είναι η φτηνότερη λύση, είναι όμως σίγουρα η πιο σοβαρή για να μην μοιάζει το εσωτερικο του αυτοκινητου σου με ταξί. Και αστεία σε σχέση με τοποθέτηση i-drive, τοσο οικονομικα όσο και σαν προτζεκτ...
https://www.bmw.com/com/en/owners/accessories/navigation_portable/allfacts.html

Nino
05-04-11, 10:31
αυτες οι οδηγιες πλοηγησης σπανε που σπανε τα νευρα, αν ακουγονται και απο το ηχοσυστημα... θα χρειαστει ηρεμιστικα πριν το τελος της διαδρομης...
προσοχη καμερα ταχυτητας- σε πεντακοσια μετρα μεινετε αριστερα-στριψτε αριστερα-προσοχη μπλοκο τροχαιας,προσοχη καμερα ταχυτητας,προσοχη καμερα ταχυτητας,προσοχη καμερα ταχυτητας,προσοχη καμερα ταχυτητας,προσοχη καμερα ταχυτητας...σκασε πια γμενο!!!:th_Laie_67-1:

art vandelay
05-04-11, 10:52
αυτες οι οδηγιες πλοηγησης σπανε που σπανε τα νευρα, αν ακουγονται και απο το ηχοσυστημα... θα χρειαστει ηρεμιστικα πριν το τελος της διαδρομης...
προσοχη καμερα ταχυτητας- σε πεντακοσια μετρα μεινετε αριστερα-στριψτε αριστερα-προσοχη μπλοκο τροχαιας,προσοχη καμερα ταχυτητας,προσοχη καμερα ταχυτητας,προσοχη καμερα ταχυτητας,προσοχη καμερα ταχυτητας,προσοχη καμερα ταχυτητας...σκασε πια γμενο!!!:th_Laie_67-1:

Ρυθμίζονται αυτα όλα, και σαν ένταση και σαν επιλογή τι θα λέει και τι οχι. Εμένα με εκνευρίζει περισσότερο να ακούω ραδιόφωνο και απο πάνω τις οδηγίες.
Και ακομα περισσότερο να ακούω τις οδηγιες απο αυτες τις πορδες που εχουν για ηχεία όλα τα φορητά gps.

bimmer-corfu
07-04-11, 07:33
8 posts, 18 διαφορετικες αποψεις.
Ειμαι σιγουρος οτι τον ζαλισαμε τον ανθρωπο.

πάρε και μια άποψη απο έναν που τα έχει δοκιμάσει όλα:
μόνο MLS, Genius και NAVIGON θα παίζουν σωστά στην Ελλάδα γιατί έχουν τον καλύτερο Ελληνικό χάρτη. Τα άλλα δεν είναι για εδώ πχ TomTom είναι κορυφή αλλά Ευρώπη, εδώ θα σε στέλνει μεσα απο ποτάμια, χωρίς πλάκα....

nikos1400
16-05-13, 02:05
Καμμια αλλαγη εχουμε απ οτο 2011 ?? Καταληξαμε καπου ?
:D

Θα παρω και γω τωρα το πρωτο μου τζι-πι-ες, και μαλλον ειμαι αναμεσα σε garmin (https://www.mediamarkt.gr/mcs/product/GARMIN-Nuvi-40,99452,397604,563111.html?langId=-18&et_lid=5&etcc_par=Price+Search+Engine&etcc_med=Price+Search+Engine&etcc_cmp=Productlisting&et_cid=3&etcc_ori=skroutz.gr) και MLS (https://www.public.gr/product/gadgets-gps/pda-gps-pna/devices-gps/mls-destinator-pro-43-hartes-elladas-kyproy/prod2840007pp/)

Οποιο να'ναι δε θα εχει και καμμια ιδιαιτερη διαφορα ε ??
Υποθετικα η μπαταρια του mls κραταει παραπανω, το λογισμικο συνηθιζεται και στα δυο σωστα ?

BabisStinson
16-05-13, 06:51
Νίκο πλέον μόνο Garmin. Στο λογισμικό έχουν πάρα πολλές διαφορές με τα MLS. Το Destinator ήταν καλό και "μονόδρομος" το 2004, όταν ουσιαστικά δεν υπήρχε τίποτε άλλο στην ελληνική αγορά.
Πέρνα μια βόλτα κι από εδώ (https://www.mygarminsatnav.net/), να ρωτήσεις ότι απορία έχεις, ίσως στα χρήματα που θέλεις να δώσεις να μπορείς να πάρεις ακόμα καλύτερο. Τα παιδιά που συμμετέχουν στο forum τα λύνουν και τα δένουν τα Garmin, θα το καταλάβεις με ένα πολύ γρήγορο browsing των θεμάτων. thumb

bill_m3
16-05-13, 15:23
Νίκο πλέον μόνο Garmin. Στο λογισμικό έχουν πάρα πολλές διαφορές με τα MLS. Το Destinator ήταν καλό και "μονόδρομος" το 2004, όταν ουσιαστικά δεν υπήρχε τίποτε άλλο στην ελληνική αγορά.
Πέρνα μια βόλτα κι από εδώ (https://www.mygarminsatnav.net/), να ρωτήσεις ότι απορία έχεις, ίσως στα χρήματα που θέλεις να δώσεις να μπορείς να πάρεις ακόμα καλύτερο. Τα παιδιά που συμμετέχουν στο forum τα λύνουν και τα δένουν τα Garmin, θα το καταλάβεις με ένα πολύ γρήγορο browsing των θεμάτων. thumb

Συμφωνώ απόλυτα!! :thumbsup: :thumbsup: :thumbsup:

Κωνσταντίνος
16-05-13, 21:59
Έχω στο htc το δεστινέιτορ. Οι χάρτες μου είναι του 2008. Έψαξα στις "γνωστές πηγές" για νεότερες αλλά άκαρπες οι έρευνες. Έχετε να προτείνετε κάτι, κάπου, κάπως ; :D

Leonidas_E39
16-05-13, 23:35
Αμα έχεις android βάλει igo με κλειστά τα μάτια.

Κωνσταντίνος
17-05-13, 16:15
Όχι, έχει τα φάκεν windows mobile