PDA

Επιστροφή στο Forum : Στόχος: 500 whp



stratos
02-04-11, 16:50
Το project αναβάθμισης του αυτοκινήτου μου ξεκινάει. Δεν είναι κάτι που έχω σκοπό να τελειώσω άμεσα λόγω των οικονομικών δυσκολιών. Πιστεύω οτι μέχρι του χρόνου τέτοια εποχή θα έχω τελιώσει και ο στόχος των 500 ίππων τροχό θα έχει επιτευχθεί.

Την Δευτέρα ξεκινάω με την παραγγελία αντλίας υψηλής πίεσης μεθανόλης 250 psi που θα αντικαταστήσει την υπάρχουσα των 150 psi. Επίσης, θα παραγγείλω και μπέκ ψεκασμού μεγέθους Μ10 (τώρα έχω Μ7) για παροχή 800 cc/min. Και τα δύο θα είναι απο την εταιρία labonte που είναι και ολόκληρο το σύστημα ψεκασμού μεθανόλης που έχω τώρα.

Φωτό απο την αντλία και το μπέκ:

https://www.labontemotorsports.com/store/media/ccp0/prodxl/DDP5800_lg.jpg


https://www.labontemotorsports.com/store/media/ccp0/prodxl/nozzle_lg.jpg

Σειρά στο μέλλον όταν θα υπάρχουν τα χρήματα θα είναι τα turbo απο την RB και ο συμπλέκτης απο την ACT:

https://www.n54tech.com/forums/attachment.php?attachmentid=3098&stc=1&d=1251686033

https://www.n54tech.com/forums/attachment.php?attachmentid=3099&stc=1&d=1251686211

https://www.n54tech.com/forums/attachment.php?attachmentid=3100&stc=1&d=1251686720

https://www.n54tech.com/forums/attachment.php?attachmentid=3104&stc=1&d=1251687644

https://www.n54tech.com/forums/attachment.php?attachmentid=3105&stc=1&d=1251687848

https://www2.advancedclutch.com/prod_images/disc_R6_lg.jpg

https://www2.advancedclutch.com/prod_images/pp_HD_lg.jpg

Αντε και καλή μας επιτυχία

sophie
02-04-11, 16:54
Με το καλό το πεντακοσάρισμα Στράτο! Όλα βολικά να έρθουν και να δέσουνε!!

aristent
02-04-11, 17:12
Καλη επιτυχια στο στοχο σου Στρατο!!!:thumbsup:

Φανταζομαι με τοση μελετη που εχεις κανει πανω στο αντικειμενο να πανε ολα καλα!!!!:thumbsup:

Σιγουρα δεν ειναι ευκολο αυξηση της ταξεως του +65% απο την εργοστασιακη(306ps),αλλα τιποτε δεν ειναι αδυνατο.thumb
:warriorsmiley:

Z4 DCT
02-04-11, 17:14
:thumbsup::thumbsup::thumbsup:


Aυτα ειναι!!!!!

Z4 DCT
02-04-11, 17:27
Στρατο με αυτη την καθολικη μεταμοσχευση τουρμπο,αντλιες (να δω ποτε θα βγαλουν βενζινης), και αλλων παρελκωμενων, θα χασει το αμαξι σε ευχρηστια η κανω λαθος?
Θα εχει turbo lag και τετοια?, θα ειναι μηχανολογικα αξιοπιστο το αμαξι?

z3 2.2
02-04-11, 17:57
Mηπως το αυτοκινητο ειναι μια χαρα και δεν χρειαζεται να "ξεφυγεις" ετσι?
Ειμαι σιγουρος οτι θα εχεις σκεφτει ολες τις φθορες και τους κινδυνους μιας τετοιας ιπποδυναμης.
Αλλα μηπως ρε συ Στρατο χανεις λιγο τη λογικη και προσπαθεις για το υπερτατο?

Ολα αυτα τα λεω με καθε σεβασμο και με ολο το θαρρος που μου δινει η αμοιβαια συμπαθεια μας.

m-power_01
02-04-11, 17:58
Συγγνώμη και χωρίς καμία παρεξήγηση, αλλά όταν μιλάμε για 100% αύξηση της ισχύος (για 500 τροχό) είναι λίγο κάπως να λέμε για αντοχή ... Ιδιαίτερα όταν παίζουμε με στοκ μοτέρ. Δεν υπονοώ σε καμία περίπτωση ότι δεν θα αντέξει το σγκεκριμενο μοτέρ , απλά λέω ότι οταν πας να στραγγιξεις ένα μοτέρ Απο άλογα, όλα είναι στο προγραμμα!

Καλή επιτυχία , αλεξισφαιρο να είναι !

stratos
02-04-11, 18:09
Σας ευχαριστώ πολύ για τις ευχές σας. Θα είναι δύσκολο project και κυρίως θέλει και λεφτά αλλά φαντάζομαι οτι θα ολοκληρωθεί με επιτυχία.

Λοιπόν απο θέμα ευχρηστίας δεν τίθεται θέμα. Η μεγαλήτερη φτερωτή στο μαντέμι θα δώσει λίγο lag. Αλλα αντι να αρχίζει να σηκώνει πίεση στις 1200 θα σηκώνει στις 1800 και στις 2500 θα γίνεται πόλεμος. Ετσι και αλλιώς στις βόλτες μέσα στην πόλη δουλεύω μέχρι 2300 το πολύ ενώ το μαστιγώνω μόνο εκτός.

Απο αξιοπιστία υπάρχει το ρίσκο. Το μόνο που φοβάμαι απο αξιοπιστία είναι το βάλε-βγάλε των turbo και τα πρώτα 20 km. Φοβάμαι πιο πολύ την επέμβαση αλλαγής παρά το μέλλον. Ετσι και αλλιώς κατά 90% δουλεύω το αυτοκίνητο με μαμά πίεση. Και με μεγαλήτερα turbo με μαμά πίεση θα δουλεύω. Ο Πρώτος χάρτης θα οριστεί στα 14 psi όπως και τώρα αλλά με την μεγαλήτερη παροχή αέρα θα δίνει όπως τώρα με 16 psi. Ο δεύτερος χάρτης θα είναι στα 18 psi με φούλ μεθανόλη. Δεν θα μπαίνει σχεδόν ποτέ. Πλέον ούτε χαζά πατήματα ούτε άσκοπα τουρμπίσματα απο χαμηλά. Δεν θα υπάρξει κανένα πρόβλημα θέλω να πιστεύω.

Προληπτικά θα αλλαχτούν και μπουζί για τις αφλογιστίες.

turbodog
02-04-11, 18:38
Στρατο σου ευχομαι καθε επιτυχια. Ολοι μας αλλωστε ξερουμε τους κινδυνους και τα ρισκα μιας τετοιας αυξησης της ιπποδυναμης, ποσο μαλλον ο Στρατος που γνωριζει και πεντε πραγματα παραπανω απο τον μεσο χρηστη.
Videakia οπως το παρακατω δειχνουν και τις δυνατοτητες ενος τετοιου project.
Good Luck!


https://www.youtube.com/watch?v=bcs_nx7wIpE

saikoe39
02-04-11, 18:39
Στρατο γιατι φοβασε τα πρωτα χλμ με τις τουρπινες..???

DionisisM5
02-04-11, 19:26
Καλη επιτυχια φιλε στρατο...!!!!!

kplc16
02-04-11, 19:46
Στη χειροτερη(την απευχομαι) ενα μοτερ απο 335 ποσο παει;

Οπως και να 'χει.
ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ

Τα μπιελοπιστονα θα αναβαθμιστουν;

Η καταναλωση δε σε προβληματιζει;
Μετα απο μια τετοια αναβαθμιση σε ταξιδι με 150χλμ/ω ποσο θα καιει; Για μετακινησεις εντος πολης ή μετακινησεις των 10χλμ(κρυο) δε θα σου κανει καρδια να ξεπαρκαρεις.
Το αυτοκινητο θα χασει μερος των ανεσεων του.

Με δεδομενο οτι το κατεχεις το αντικειμενο ειμαι σιγουρος οτι θα το φθασεις το στοχο σου.

Vasilis
02-04-11, 20:14
Για παμε γερα....:warriorsmiley: :warriorsmiley: :warriorsmiley:



ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΠΙΠΙΛΑ ...!:thumbsup: :thumbsup:

Gregory_///M
02-04-11, 20:33
Βεντούζα, βεντούζα....Στράτοοο!
Πάμε γερά, όλοι μαζί σου να θαυμάσουμε το τέρας και να το ζηλέψουμε με την καλή έννοια!!:warriorsmiley::thumbsup:

Karizma Z4
02-04-11, 20:50
Καλη επιτυχια στο project σου Στρατο.Ειμαι σιγουρος ο,τι θα τα καταφερεις!!!
Μιας και εχεις βαλει στοχο αυτην την ιπποδυναμη,σκεψου και το ενδεχομενο να φτιαξεις ενα custom προγραμμα στα μετρα σου!
Σιγουρα θα σε βοηθησει να πετυχεις το μεγιστο δυνατο! thumb

Thomelef
02-04-11, 21:50
στρατούλη με όλο το συμπάθειο, εγώ θα έλεγα να αφήσεις τις μ@λ@κίες, γιατί πάνω απ'όλα
αυτό που μετράει είναι και η ασφάλεια. ένα αμάξι με τέτοια ιπποδύναμη το οποίο αντιδράει σαν
κροτίδα, θέλει αρκετά πράγματα για να είναι έστω και λίγο ασφαλές (όσο μπορεί να είναι ένα
πισωκίνητο αμάξι με 500 άλογα τροχό). με μαμά φρένα - ανάρτηση και διαφορικό ελεύθερο,
νομίζω πως αυτό που κάνεις είναι ακραίο και επικίνδυνο. απο την άλλη σκέψου πόσα λεφτά
έχεις δώσει για να έχεις ένα πάρα πολύ εξιοπρεπές αυτοκίνητο. κρίμα δεν είναι να γίνει καμμιά
στραβή???εγώ γενικά πιστεύω πως το αμάξι σου είδη είναι πολύ δυνατό και αν χρειάζεται
κάποια μπαξίματα, σίγουρα δεν είναι για το μοτέρ.
και πάλι με το συμπάθειο. δεν θέλω να στεναχωρήσω, αλλά σκέψου λίγο καλύτερα...επίσεις
με το συμπάθειο και στους υπολοίπους, έχετε οδηγήσει πισωκίνητο αυτοκίνητο χωρίς να έχει
κατάλληλο φρένο και ανάρτηση με 500 ίππους στους τροχούς, όπου αν τουρμπίσει το παντλόνι
σας θα γίνεται καφέ???
ναι στράτο μου, θέλω να σε αποθαρύνω...αυτά είναι επικίνδυνα πράγματα, και παίζεις με το
κεφάλι σου φίλε.

turbodog
02-04-11, 22:23
στρατούλη με όλο το συμπάθειο, εγώ θα έλεγα να αφήσεις τις μ@λ@κίες, γιατί πάνω απ'όλα
αυτό που μετράει είναι και η ασφάλεια. ένα αμάξι με τέτοια ιπποδύναμη το οποίο αντιδράει σαν
κροτίδα, θέλει αρκετά πράγματα για να είναι έστω και λίγο ασφαλές (όσο μπορεί να είναι ένα
πισωκίνητο αμάξι με 500 άλογα τροχό). με μαμά φρένα - ανάρτηση και διαφορικό ελεύθερο,
νομίζω πως αυτό που κάνεις είναι ακραίο και επικίνδυνο. απο την άλλη σκέψου πόσα λεφτά
έχεις δώσει για να έχεις ένα πάρα πολύ εξιοπρεπές αυτοκίνητο. κρίμα δεν είναι να γίνει καμμιά
στραβή???εγώ γενικά πιστεύω πως το αμάξι σου είδη είναι πολύ δυνατό και αν χρειάζεται
κάποια μπαξίματα, σίγουρα δεν είναι για το μοτέρ.
και πάλι με το συμπάθειο. δεν θέλω να στεναχωρήσω, αλλά σκέψου λίγο καλύτερα...επίσεις
με το συμπάθειο και στους υπολοίπους, έχετε οδηγήσει πισωκίνητο αυτοκίνητο χωρίς να έχει
κατάλληλο φρένο και ανάρτηση με 500 ίππους στους τροχούς, όπου αν τουρμπίσει το παντλόνι
σας θα γίνεται καφέ???
ναι στράτο μου, θέλω να σε αποθαρύνω...αυτά είναι επικίνδυνα πράγματα, και παίζεις με το
κεφάλι σου φίλε.

Θωμα δεν ειπε οτι θα κινειται ολη την ωρα με τερμα πιεση. Συμφωνω με τα παραπανω αλλα οταν κινεισαι συνηθως με καμια 100αρια αλογα κατω, και κρατας τα παραπανω για καμια κοντρουλα δεν νομιζω να ειναι και τοσο τρομερο. Ο Στρατος ειπε


Ετσι και αλλιώς κατά 90% δουλεύω το αυτοκίνητο με μαμά πίεση. Και με μεγαλήτερα turbo με μαμά πίεση θα δουλεύω. Ο Πρώτος χάρτης θα οριστεί στα 14 psi όπως και τώρα αλλά με την μεγαλήτερη παροχή αέρα θα δίνει όπως τώρα με 16 psi. Ο δεύτερος χάρτης θα είναι στα 18 psi με φούλ μεθανόλη. Δεν θα μπαίνει σχεδόν ποτέ. Πλέον ούτε χαζά πατήματα ούτε άσκοπα τουρμπίσματα απο χαμηλά. Δεν θα υπάρξει κανένα πρόβλημα θέλω να πιστεύω.


Με τα λεγομενα του, τα πραγματα δεν ειναι και τοσο τραγικα νομιζω

Stunt Mike
02-04-11, 22:37
στρατούλη με όλο το συμπάθειο, εγώ θα έλεγα να αφήσεις τις μ@λ@κίες, γιατί πάνω απ'όλα
αυτό που μετράει είναι και η ασφάλεια. ένα αμάξι με τέτοια ιπποδύναμη το οποίο αντιδράει σαν
κροτίδα, θέλει αρκετά πράγματα για να είναι έστω και λίγο ασφαλές (όσο μπορεί να είναι ένα
πισωκίνητο αμάξι με 500 άλογα τροχό). με μαμά φρένα - ανάρτηση και διαφορικό ελεύθερο,
νομίζω πως αυτό που κάνεις είναι ακραίο και επικίνδυνο. απο την άλλη σκέψου πόσα λεφτά
έχεις δώσει για να έχεις ένα πάρα πολύ εξιοπρεπές αυτοκίνητο. κρίμα δεν είναι να γίνει καμμιά
στραβή???εγώ γενικά πιστεύω πως το αμάξι σου είδη είναι πολύ δυνατό και αν χρειάζεται
κάποια μπαξίματα, σίγουρα δεν είναι για το μοτέρ.
και πάλι με το συμπάθειο. δεν θέλω να στεναχωρήσω, αλλά σκέψου λίγο καλύτερα...επίσεις
με το συμπάθειο και στους υπολοίπους, έχετε οδηγήσει πισωκίνητο αυτοκίνητο χωρίς να έχει
κατάλληλο φρένο και ανάρτηση με 500 ίππους στους τροχούς, όπου αν τουρμπίσει το παντλόνι
σας θα γίνεται καφέ???
ναι στράτο μου, θέλω να σε αποθαρύνω...αυτά είναι επικίνδυνα πράγματα, και παίζεις με το
κεφάλι σου φίλε.

Εχεις απολυτο δικιο φιλε...κι εγω παντα εφτιαχνα πρωτα το στησιμο,φρενα,μεταδοση και μετα το μοτερ...το κυνηγι της απολυτης ιπποδυναμης σε stock κατα τ'αλλα αμαξι δεν το θεωρω σωστο.Μια φορα θα χρειαστεις τα υπολοιπα και τοτε θα'σαι ευτυχης αν χρειαστει ν'αλλαξεις μονο παντελονι...

Jimmakos
02-04-11, 22:37
Είναι γλυκό το γκάζι παιδιά................

Εγώ θα ευχηθώ ολόψυχα καλή επιτυχία στον Στράτο αλλά θέλει προσοχή και περισσότερα δεσίματα το αμάξι...... Ας φτιαχτούν πρώτα φρένα, αναρτήσεις κλπ και μετά το μοτέρ, έτσι θα έκανα εγώ τουλάχιστον....

Dr. Yamastura
02-04-11, 22:46
Φίλε Στράτο καλή τύχη αν το έχεις αποφασίσει..
Αλλά μου φαίνεται τόσο μάταιο,χωρίς ουσία γιατί η δύναμη αυτή που θα χρησιμοποιηθεί??
Ούτε για πίστα θα χρησιμοποιηθεί ,ούτε για το δρόμο.
Θα απενεργοποιείς το DTC??Δε νομίζω.
Για κόντρες χωρίς ουσία στην ευθεία,αν κάνεις, θα σπαταλήσεις χρήμα και θα θέσεις σε αμφισβήτηση την αξιοπιστία του κινητήρα σου?
Χίλιες φορές να τα δώσεις αλλού τα χρήματα αυτά.
Βέβαια αν μου πεις ότι σε γεμίζει να έχεις τον δυνατότερο 2τούρμπινο στην
Ελλάδα,πάω πάσο.
Είμαι σχεδόν σίγουρος ότι θα το μετανιώσεις αργότερα ,που δεν επένδυσες
σε άλλη κ@βλα τοχρηματικό αυτό ποσό.
Εγώ έχω ψιλομετανιώσει τα 3000 ευρώ που έχω δώσει για το 135 και δεν τα έδωσα για ένα πρότζεκτ σαν το μ3 που το έχω μόνο για πίστα και αν μου χαλάσει το αφήνω και στην άκρη μέχρι να βρω τα χρήματα να το επισκευάσω ,αν χτυπα ξύλο,παθει κατι.

halkida116mpack
02-04-11, 23:03
να σου πω κι εγω καλη επιτυχια και οτι γουσταρεις να το κανεις ακομα και 600 αν μπορεσεις...στα λεω αυτα γιατι για να κατσαβιδιαζεις 335 το γουσταρεις και δεν σε νοιαζει ουτε καταναλωση αλλα και ουτε καποια πιθανη βλαβη, αλλο αν με τα δικα μου δεδομενα δεν θα πειραζα το 335 πανω απο πρωτο σταδιο.οποτε δωστα ολα και μοιρασε πονο..

Dimzan
02-04-11, 23:34
οταν το πρωτοειδα φοβηθηκα.. 500αλογα σε μαμα 335 ειναι ΠΟΛΛΑ

απο την αλλη ο στρατος ειναι ατομο με γνωσεις οποτε δινω 70-80% πιθανοτητες να μην το καψει το μοτερ (σρυ στρατο ειανι πολλα τα αλογα για μαμα μοτερ ακομα και για μια ευθεια 400 μετρα)

τελος με 500 αλογα τροχο το αμαξι θα σπινιαρει 4η ακομα και με σεμισλικ. Οποτε εκ πρωτης οψεως μου φαινεται λιγο ανουσιο.

Η πορεια θα δειξει τι και πως. Καλη επιτυχια ευχομαι και ανωδυνα :)

z3 2.2
03-04-11, 00:35
Ειμαι σιγουρος οτι ο Στρατος οτι και να επιλεξει θα το εχει εξετασει ενδελεχως.
Οτι και να κανει θα γινει με τον καλυτερο δυνατο τροπο και με την μεγιστη ασφαλεια (γενικως).
Ειναι ενα παιδι με πολυ σωστες γνωσεις και με φοβερη για την ηλικια του ωριμοτητα.
Αν αυτο γουσταρεις Στρατο,απολαυσε το !

(πω-πω...μεγαλες κουβεντες ειπα παλι ο π.....ς)

stratos
03-04-11, 00:38
Στρατο γιατι φοβασε τα πρωτα χλμ με τις τουρπινες..???

Φοβάμαι στα πρώτα χιλιόμετρα μήπως υπάρξει πρόβλημα απο την αυξημένη παροχή των τουεμπινών. Αν και με τον παράλληλο εγκέφαλο υπάρχουν χάρτες για αναβαθμισμένες τουρμπίνες φοβάμαι μήπως υπάρξει πρόβλημα που το απεύχομαι ειδικά στην αρχή, και πώς θα αντισράσει ο εγκέφαλος στην αυξημένη παροχή αέρα.


Στη χειροτερη(την απευχομαι) ενα μοτερ απο 335 ποσο παει;

Οπως και να 'χει.
ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ


Τα μπιελοπιστονα θα αναβαθμιστουν;

Η καταναλωση δε σε προβληματιζει;
Μετα απο μια τετοια αναβαθμιση σε ταξιδι με 150χλμ/ω ποσο θα καιει; Για μετακινησεις εντος πολης ή μετακινησεις των 10χλμ(κρυο) δε θα σου κανει καρδια να ξεπαρκαρεις.
Το αυτοκινητο θα χασει μερος των ανεσεων του.

Με δεδομενο οτι το κατεχεις το αντικειμενο ειμαι σιγουρος οτι θα το φθασεις το στοχο σου.

εεεεε δεν θέλω να μάθω πόσο θα κοστίσει κάτι τέτοιο... Αλλαγή σε μπιελοπίστονα δεν θα γίνει. Δεν είναι και ότι καλήτερο τέτοια ιπποδύναμη για το μοτέρ αυτό. Οσο για την κατανάλωση είναι κάτι που το έχω σκευτεί. Τώρα είναι 11.8 στο σύνολο. Δεν νομίζω οτι θα ανεβεί στο 13-14 που είναι σχετικά χαμηλά για τέτοια δύναμη


Καλη επιτυχια στο project σου Στρατο.Ειμαι σιγουρος ο,τι θα τα καταφερεις!!!
Μιας και εχεις βαλει στοχο αυτην την ιπποδυναμη,σκεψου και το ενδεχομενο να φτιαξεις ενα custom προγραμμα στα μετρα σου!
Σιγουρα θα σε βοηθησει να πετυχεις το μεγιστο δυνατο! thumb

Για αρχή θα δουλέψω με τους χάρτες για αναβαθμισμένα turbo του procede. Θελω να συνεχίσω με αυτούς τους χάρτες λόγω της ευχρηστίας που υπάρχει στο να γυρίσω στην μαμά πίεση μέσα σε 2 δευτερόλεπτα. Ενα custom reflash θα αξιοποιήσει στο μέγιστο την δύναμη που μπορώ να πάρω απο το αυτοκίνητο αλλά υστερεί σε άλλα πράγματα που ανέφερα πιο πάνω. Για αυτό και δεν το έχω κάνει ακόμα.


στρατούλη με όλο το συμπάθειο, εγώ θα έλεγα να αφήσεις τις μ@λ@κίες, γιατί πάνω απ'όλα
αυτό που μετράει είναι και η ασφάλεια. ένα αμάξι με τέτοια ιπποδύναμη το οποίο αντιδράει σαν
κροτίδα, θέλει αρκετά πράγματα για να είναι έστω και λίγο ασφαλές (όσο μπορεί να είναι ένα
πισωκίνητο αμάξι με 500 άλογα τροχό). με μαμά φρένα - ανάρτηση και διαφορικό ελεύθερο,
νομίζω πως αυτό που κάνεις είναι ακραίο και επικίνδυνο. απο την άλλη σκέψου πόσα λεφτά
έχεις δώσει για να έχεις ένα πάρα πολύ εξιοπρεπές αυτοκίνητο. κρίμα δεν είναι να γίνει καμμιά
στραβή???εγώ γενικά πιστεύω πως το αμάξι σου είδη είναι πολύ δυνατό και αν χρειάζεται
κάποια μπαξίματα, σίγουρα δεν είναι για το μοτέρ.
και πάλι με το συμπάθειο. δεν θέλω να στεναχωρήσω, αλλά σκέψου λίγο καλύτερα...επίσεις
με το συμπάθειο και στους υπολοίπους, έχετε οδηγήσει πισωκίνητο αυτοκίνητο χωρίς να έχει
κατάλληλο φρένο και ανάρτηση με 500 ίππους στους τροχούς, όπου αν τουρμπίσει το παντλόνι
σας θα γίνεται καφέ???
ναι στράτο μου, θέλω να σε αποθαρύνω...αυτά είναι επικίνδυνα πράγματα, και παίζεις με το
κεφάλι σου φίλε.

Θωμάκο το ρίσκο είναι μεγάλο. Είδη με τα λάστιχα που έχω και με 63 κιλά ροπής σπάει την πρόσφυση με τετάρτη. Είναι σοβαρή επέμβαση αλλά μέχρι να την ολοκληρώσω θα δούμε τα αποτελέσματα απο τουλάχιστον άλλα 2 αυτοκίνητα που φοράνε ή θα φορέσουν προσεχώς μεγαλήτερες τουρμπίνες. Βέβαια αυτά έχουν custom reflash.

Η ανάρτηση και τα φρένα έχουν μεγάλη σημασία και θα έχουν αυτά σειρά. Το αυτοκίνητο θα συνεχίσει να έχει μαμα πιέσεις όπως τώρα και θα αλλάζει πιο σπάνια σε πιο επιθετικό. Εκεί είναι που στηρίζω την επιτυχία του project που έχω βάλει σαν στόχο. Βρίσκομαι σε επικοινωνία με jpsimon και enrita απο e90post.com με τον δεύτετο να έχει γράψει άπειρα μίλια σε πίστα με μεγαλες τουρμπίνες.

Εχουμε αρκετό χρόνο μέχρι να δούμε πώς θα συμπεριφερθούν άλλα αυτοκίνητα με παρόμοια tunes. Ο χρόνος θα δείξει....

Jimmakos
03-04-11, 00:58
Αν και είμαστε συνομίλικοι τέτοια σωστά λόγια δύσκολα βλέπω φίλε.....

Προχώρα τότε..... Εγώ πήρα την απάντηση που ήθελα.... thumb

Snoo
03-04-11, 01:53
Καλή ΕΠΙΤΥΧΊΑ στο προτζεκτ σου Στράτο. thumb

Thomelef
03-04-11, 09:38
Θωμα δεν ειπε οτι θα κινειται ολη την ωρα με τερμα πιεση. Συμφωνω με τα παραπανω αλλα οταν κινεισαι συνηθως με καμια 100αρια αλογα κατω, και κρατας τα παραπανω για καμια κοντρουλα δεν νομιζω να ειναι και τοσο τρομερο.

δεν αντιλέγω σε αυτό δημήτρη...νομίζω πως η συντηρητική χρήση σε ένα τέτοιο
αυτοκίνητο είναι κάτι το αυτονόητο...σκέψου πολύ απλά μόνο, το δικό σου το
αυτοκίνητο, λίγο πιο δυνατό, καθόλου γραμικό(γιατί μιλάμε για μεγαλύτερα τουμπο),
με ανάρτηση - φρένα - διαφορικό, απο 330. πάνω κάτω για τέτοιο πράγμα μιλάμε.

nik200
03-04-11, 09:48
φιλε στρατο και εγω θα συμφωνισω με το χρηστο (gardelic)...

ειμαι μαζι σου στο να το φτασεις οσα αλογα θελεις..αλλα οπωσδηποτε με μια σωστη αναρτηση και ενα καλο μπλοκε...για ποιο λογο??πολυ απλα πρωτα για την ασφαλεια σου και δευτερον διοτι μονο ετσι θα μπορεσεις να ευχαριστηθεις το αμαξι...θες να κανεις κοντρες??στησε το αμαξι κοντραδικο..θες να κανεις παντες??στησε το αμαξι driftadika..το θελεις καθημερινο..βαλε καποιες light λυσεις απο τις πανω που ομως να μπορουν να διαχειριστουν το αμαξωμα σε extreme καταστασεις (βλεπε full πιεση)...

οπως ολοι ξερουμε αμαξι που να τα κανει ολα δεν υπαρχει.....αρα θεωρω οτι το σωστο και πρεπον ειναι να αποφασισεις ακριβως γιατι το θελεις και ετσι να πορευτεις..

γουσταρω τα project cars οσο τιποτα..αλλα να μην ξεχναμε οτι οσο φευγεις απο τον κατασκευαστη τοσο πιο δυστροπα, δυσκολα και πιο ευπαθη γινονται τα αμαξια μας..

τα λογια αυτα ειναι απολυτως φιλικα και ευχομαι με το καλο το project να παρει σαρκα και οστα και να το χαρεις οσο δεν παιρνει..απλα πανω απο ολα η ασφαλεια....

υγ..το πολιτικο μας αμαξι στο πραγματικο κοσμο ειναι οτι χειροτερο να σκαλιζουμε..γιατι δεν κανεις την κινηση κλειδι να παρεις κατι αλλο και να πειραματιστεις σε εκεινο???εγω τοσα χρονια αυτο κανω..και οποτε ειχα ζημια το πεταγα στην ακρη και οποτε μπορουσα το εφτιαχνα..think about it

oldcarskickass
03-04-11, 10:57
Τα σωθικά για πόσο θα κρατήσουν ρε συ;

Μήπως τα πιέζεις πολύ και πάρεις ΟΛΟ το μοτέρ στο χέρι;

BILL007
03-04-11, 10:59
Να ευχηθώ και εγώ καλή επιτυχία! :original:

Επίσης να ρωτήσω και κάτι...Αμα είναι να αλλάξεις τουρμπίνες γιατί δεν καταργείς τις 2 να πάς σε 1?Πας για πολύ παραπάνω και όταν πλέον είσαι τόσο ψηλά είναι δρόμος χωρίς επιστροφή ;)

ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΣΤΡΑΤΟ!!!!:thumbsup::thumbsup::thumbsup: :rally: :rally:

bmw316turbo
03-04-11, 11:05
Καλημερα.
Εγω θα ειμαι λιγο πιο επιθετικος και πιο ανατρεπτικος, σεβομενος απολυτος τις γνωσεις του στρατου .Η γνωμη μου ειναι οτι οταν θελουμε να παμε στην συγκεκριμενη περιπτωση στα 500αλογα ο δρομος να το στουμπωσουμε με περισσοτερο μεθανολη ειναι λαθος.Κατα την ταπεινη μου γνωμη αυτο δεν ειναι βελτιωση μοτερ, οπως βελτιωση δεν ειναι και να βαλεις μια μπουκαλα νιτρο να ψεκαζει 200αλογα,.Περαν αυτου η μεθανολη ειναι και πολυ επικινδυνη οταν κατι παει στραβα.Αυτη τη στιγμη ετσι και αλλιως το να βελτιωσεις ενα 335 στα 500 ειναι ρισκο και για το μοτερ και για τη τσεπη.Απο οτι ακουω, αν και δεν εχω ουτε 335 ουτε εχω πειραματιστει πανω σε αυτο , δεν υπαρχει τροπος στο 335 να δωσεις καυσιμο στα πολλα λογω οριακης αντλιας.Η ταπεινη μου γνωμη λοιπον ειναι, απο τη στιγμη που εχω αποφασισει να πειραματιστω εστω με ενα καραπανακριβο αυτοκινητο και υπαρχει το απαραιτητο κεχρί, να μην περιμενω τους αμερικανους ή οποιοδηποτε αλλον βελτιωτη τι θα μου παρουσιασει για να το κοτσαρω πανω.
Σκεψεις της καφετεριας που με απασχολουν και γινονται αντικειμενο συζητησης πανω στο 335 αν θα πετυχαιναν ειναι
1) Μια τουρμπινα gt35.Με τετοια συμπιεση θα της αλλαζεις τα φωτα. (με ολο το σεβασμο αυτα τα χταποδακια στη φωτογραφια στρατο ειναι για μεζες παρα για δουλεια) και η τουρμπινιτσες πολυ soft (Κοιτα στο αντιστοιχο ελληνικο του power nissan gtr τι χταποδια τουρμπινες external βαλανε??)
2) ομορφο και γαιδουρι σωληνωτο χταποδι
3) ελευθερη εξατμιση
4) μαμα εγκεφαλο + proceede μεχρι που αντεχει η αντλια να ψεκασει και απο κει και περα,
6 ομορφα mpek για το επιπλεον καυσιμο σε συμβατικη λειτουργια με εγκεφαλο δικο τους, αντλια και σωληνωσεις δικες του αντε βαλε και μεθανολη ή αγωνιστικη c16 για την αντικροτικοτητα κατα τον εμπλουτισμο με το συμβατικο συστημα ψεκασμου.
Δεν ξερω ποσο εφικτα ειναι να γινουν τα παραπανω, απλα σκεψεις κανω..., αλλα απο τη στιγμη που θα ειχα αποφασισει το 335 να γινει πειραματοζωο γιατι να περιμενω τους ξενους.....
Παντως αξιζει σε ενα 335 μοτερ να ονειρευεσαι ποσα αλογα μπορουν να βγουν
.Και πρεπει να ειναι πολλααα παρα πολλα.....(εχεις δει τα διαφορα apr cupra 500aria τι αντλια φορανε, μπορει να μπει εστω με πατεντες στο 335?????Σκεψεις κανω).
φιλικα

Stathis
03-04-11, 11:31
κατ αρχας δεν πιστευω οτι μπορει να φτασει με ασφαλεια αυτο το μοτερ 500 αλογα στον τροχο (κοντα 600 στροφαλο).
αν υπολογισουμε οτι νορμαλ εχει καπου 220 μιλαμε για αυξηση πανω απο 100%...
δεν εχω ψαξει το θεμα, αλλα δε νομιζω οτι υπαρχει βελτιωση στο Ν54 που να δινει +280 αλογα με κλειστο μοτερ.
ισως και να κανω λαθος βεβαια, αλλα προσωπικα δεν θα το αποτολμουσα.

επισης οπως ειπε ο θωμας η βελτιωση ειναι θεμα συνολου.
αν γυμνασω μονο το δεξι μου χερι δεν προκειται να τους δειρω ολους.

τωρα δεν ξερω που παμε με φρενα-αναρτηση-μεταδοση-τροχους που ειναι για 220 αλογα, αν εμεις προσθεσουμε αλλα τοσα -και βαλε- και φτασουμε στα 500 (μιλαμε παντα στη θεωρια, οπου εκει πιστευω οτι θα μεινουν και τα συγκεκριμενα "500", οπως και τα περισσοτερα "βελτιωμενα" αλογα στην ελλαδα).

στρατο σε συμβουλευω να αφησεις το αυτοκινητο ησυχο, διοτι η αποτυχια απο την επιτυχια ειναι παρα πολυ κοντα σε αυτα τα πραγματα και οι ασταθμητοι παραγοντες (που δεν μπορεις να προβλεψεις, για αυτο ακριβως ειναι ασταθμητοι) πολλοι.
σκεψου οτι δεν υπαρχουν πολλα παιδια στην ηλικια σου με αυτοκινητα των 100 χιλιαδων ευρω.
υπαρχει μια παροιμια που λεει οποιος θελει τα πολλα, χανει και τα λιγα...
λαβε τη κι αυτην υποψιν σου.

τελος επειδη εισαι ανησυχος με τα μηχανολογικα και ειναι πολυ καλο αυτο, θα σου προτεινα να ακολουθησεις το σωστο και επιπονο δρομο των αγωνων και οχι τα ευκολα καραγκιοζιλικια της καρΓιερας στα βραδυνα στεκια.

παρε μια φθηνη καροτσα, βαλε μεσα ενα μοτερ, ενα μπακετ και ενα ρολμπαρ και ξεκινα.
νταγκστερ, ντριφτ, αναβασεις μετα απο λιγο, οτι νομιζεις οτι σου αρεσει.
εκει θα δεις και αν εχεις ταλεντο οδηγου ή μηχανικου.

εγω σε μια τετοια περιπτωση θα χαιρομουν να συμβαλω να ερθω σαν βοηθος σε καποιο αγωνα, οπως νομιζω και αρκετα παιδια απο εδω.

με λιγα λογια, παιξε με πιο φθηνο παιχνιδι, σε ασφαλεστερο χωρο και δειξε αυτο που αξιζεις απεναντι στους καλυτερους του χωρου.
το αποτελεσμα νομιζω θα σε ευχαριστησει και θα σε γεμισει πολυ περισσοτερο απ' το να περασεις το μπαμπη το σουγια και το μητσο το χλαπατσα μεσ΄στα σκοταδια και να κρυβεσαι... thumb

Z4 DCT
03-04-11, 11:32
Εγώ βρίσκω τώρα την ευκαιρία να ρωτήσω:
Για πιο ακριβώς λόγο δεν έχει βγάλει Κανένας παγκοσμίως τρομπα βενζίνης υψηλής πίεσης με μεγαλητερη αντοχή;
Υπάρχει κάποιο κατασκευαστικό πρόβλημα, η Απλά δεν το έχει δοκιμάσει κανείς Ακόμα;

Stathis
03-04-11, 11:44
προφανως γιαννη θα ειναι λογω κοστους και ενδιαφεροντος...
αν ημουν εταιρια που φτιαχνει τετοιου ειδους περιφερειακα τα οποια πουλουσα κατα εκατονταδες χιλιαδες ως εκατομμυρια στις αυτοκινητοβιομηχανιες, δεν θα ασχολιομουν να χασω χρονο και χρημα για να εξελιξω ενα εξαρτημα που θα μπορουσα να πουλησω 100, 200, αντε χιλια...
(και πολλα ειπα).

Dr. Yamastura
03-04-11, 11:50
Στάθη συμφωνώ απόλυτα με αυτά που έγραψες.
Πάνω κάτω τα ίδια του έγραψα και εγώ σε προηγούμενο ποστ.
Τροχό βγάζουν 272-276.Πάλι όμως μέχρι τα 500 είναι τεράστια διαφορά.

Nick bmwlover
03-04-11, 12:56
Στρατο μην το πειραζεις αλλο το αμαξι σου για πολυ παραπανω,ειναι πολυ καλα,εκτος αν θες να κανεις καποιες διορθωσεις με τις οποιες ισως βελτιωθει λιγο ακομα,τοτε ναι...
Κατα τη γνωμη μου κανε το προηγουμενο,κ βοηθα το αμαξι σου ωστε να ειναι πιο σιγουρο στο δρομο απο θεμα στησιματος,αντοχης κ αξιοπιστιας.


σε dynojet ειναι λογικο να βγαζει τοσο. ειναι απο τα πιο αισιοδοξα.
ή αλλιως τα πιο "φιλικα" προς τον ιδιοκτητη (και τον βελτιωτη)...

το δυναμομετρο ουτως ή αλλως εχει χρησιμοτητα για να δουμε το πριν και το μετα.
ή αν το χρησιμοποιουμε για συγκρισεις οπου δεν μας ενδιαφερει τοσο η απολυτη μετρηση ιπποδυναμης, αλλα οι διαφορες.

οποιος θελει να δει ποσο πραγματικα ειναι το αυτοκινητο του παει στο μαχα...
(και γυριζει κρατωντας μικροτερο καλαθι...;))

Ο Σταθης θελει να πει,οτι οποιος ειναι κατω απο 200(υποτιθεμενα-θεωρητικα) αλογα να μην παει να μετρησει εκει:hystericalbs1:

Lefteris116
03-04-11, 13:18
Στρατο σου ευχομαι καλη επιτυχια στο προτζεκτ σου!μακαρι ολα να πανε καλα!

fanisk
03-04-11, 14:01
Καλη επιτυχια Στρατο thumb

Nino
03-04-11, 20:43
Αν και προσωπικα δεν συμφωνω με το project...ισως και λογω ηλικιας να βλεπω τα πραγματα με διαφορετικο ματι.
Θα μπορουσα(παντα αποψη εκφερουμε, δεν επιβαλλεται ουτε αναγκαζει κανεναν να την ασπαστει) να γραψω δεκαδες λογους για την ματαιοτητα του "εγχειρηματος",ομως στα post 16 και 32(thomelef stathis) νομιζω γραφονται λογια σοφα και φιλικα απο δυο ανθρωπους που λενε τη γλωσσα της αληθειας χωρις καμια ιδιοτελεια.
Η αποφαση φυσικα Στρατο θα ειναι δικη σου και κανεις δεν θα σε "κρινει" για αυτην...
Απο το post 32 και μετα ολα σχεδον ειναι offtopic και μπορει βεβαια να εχουν εξαιρετικο ενδιαφερον,ομως δεν αποτελουν "κοματι" αυτου του θεματος και θα μπορουσαν να ειναι σε ξεχωριστο νημα.

giannis_compact
04-04-11, 04:43
Έχεις ένα υπέροχο και πανάκριβο αυτοκίνητο!Μακάρι μια μέρα να με αξιώσει ο Θεός να έχω κάτι παρόμοιο!Κατά την άποψή μου πάντα,είναι αμαρτία να πειράξεις ένα τόσο υπέροχο αυτοκίνητο τόσο πολύ!Προσωπικά δε θα άλλαζα ούτε βίδα του,θα το άφηνα όπως το αγόρασα!Να κάνω ένα ταξίδι σαν κύριος και να μην λέω δεν πάω για καφέ με αυτό μωρέ καίει πολύ,δεν είναι για την πόλη και όλα αυτά!Μεταξύ μας και τα 306 εργοστασιακά άλογα που βγάζει είναι υπερβολικά για τους ελληνικούς δρόμους!Άν από την άλλη είσαι σίγουρος ότι θέλεις να το εμβαθύνεις τόσο πολύ είναι απόφαση καθαρά δική σου!Εμείς απλά γράφουμε την άποψή μας εντελώς φιλικά και για το τί θα ήταν καλύτερο για το αυτοκίνητό σου και για την ΑΣΦΑΛΕΙΑ σου!Στα λέω όλα αυτά με φιλικό τόνο και όχι για να σε προτρέψω να το κάνεις!Απλώς για να εκφράσω την άποψή μου!

yodas
04-04-11, 10:25
Επειδή στο σπίτι του κρεμασμένου δεν μιλάνε για σκοινί καλή επιτυχία Στράτο.

Όμως θα σου έλεγα να σκεφτείς σοβαρά το πακέτο ανάρτηση - φρένα - διαφορικό. Όπως θα θυμάσαι εγώ πρώτα είχα κάνει αυτές τις βελτιώσεις και μετά άρχισε το πανηγύρι με τα άλογα. Επίσης δεν θα ήτανε κακή ιδέα να βάλεις άκρα κτλ από Μ3. Πολλά παλλικάρια στο e90 το έχουνε κάνει και παραμιλάνε.

όσο για τα 500 στον τροχό το ξέρεις από σήμερα ότι είναι εφικτό. Αλλά τα Αμερικανάκια τα βγάζουνε κυρίως στις πίστες σε κλειστές συνθήκες κτλ. όχι σε πατήματα μέσα στους ελληνικούς δρόμους όπου σου πετάγεται από σκυλί έως καροτσάκι με γιαγιά.

Από την άλλη βελτίωση χωρίς να την χρησιμοποιείς δεν βλέπω το λόγο να την κάνεις. Και επειδή σιγά σιγά θα μπαίνει ο διάολος μέσα σου όλο και πιο πολύ στο τέλος θα βρεθείς να πηγαίνεις περισσότερο με τους μεγάλους χάρτες παρά με τους μικρούς.

Προχώρα λοιπόν αλλά να ξέρεις γιατί την κάνεις την βελτίωση. Και τέλος αν δεν έχεις το συνολικό budget για μια πλήρη αναβάθμιση ξεκίνα πρώτα από φρένα αναρτήσεις κτλ. Πάλι θα νομίζεις ότι οδηγάς ένα ανώτερο αυτοκίνητο και ας μην έχει 500 άλογα. Άλλωστε και τα 500 πια είναι λίγα για τη δουλειά που το θέλεις. Οπότε μετά που θα πάμε; στα 1000?. Πάντα υπάρχει κάτι πιο γρήγορο από μας. Απόδειξη ότι εμένα με το m3 με τρυπάνε σχεδόν τα πάντα. Όπως λέει και η διαφήμιση όμως " δεν βγάζουν απόλαυση". Πλέον δεν με νοιάζει. όταν είχα το 35αρι όμως έτσι και με περνούσε κάποιος έπερνε φωτιά το paypal. Διαφορετική φιλοσοφία, διαφορετικά αυτοκίνητα.

Ότι και αν κάνεις πάντως καλή επιτυχία.

Thomelef
04-04-11, 11:48
αν μη τι άλλο, η γνώμη του γιώργη για το συγκεκριμένο αμάξι, είναι απο τις πιο αξιοσέβαστες...
στρατούλη, προσοχή μεγάλη αγορίνα...και για την περιουσία σου, αλλά προπάντων για εσένα...
ακολούθα την συμβουλή του γιώργου πρώτα, και μετά κάψτο. τα άλογα δεν λένε τπτ όταν είδη
έχουν ξεπεράσει κατά πολύ τον μέσο όρο...η ουσία είναι να μπορείς να οδηγείς και λίγο. στο
κάτω κάτω κατά καιρούς μπαίνεις και σε πίστες και είσαι τύπος που ευχαριστιέται την οδήγηση.
κοίτα να αλλάξεις την συμπεριφορά του αυτοκινήτου, ώς προς την οδηγική του πλευρά, και
όχι ώς προς το πως να το κάνεις κροτίδα...

paganis
04-04-11, 15:51
βρε Στρατακο...να σου πω την αληθεια ,με στεναχωρεις οταν σκεφτεσαι ετσι! δεν ειμαι εναντιον της βελτιωσης...ειμαι ομως στον τροπο που θελεις να παραχθει και στην ελλειψη προυποθεσεων ωστε να την αξιοποιησεις! δεν θα στα γραψω απο εδω τα υπολοιπα...θα στα πω ομως απο κοντα...σαν φιλος...

DIMITr|S
04-04-11, 16:17
γιατι δεν ξεκινας με το να του βαλεις αναρτησεις αριστες..να κουμπωνει το αμαξι κατω......φρενα μεγαλυτερα και πιο βαρβατα....ψαλιδια και τετοια απο Μ3 να εχεις κρατημα απο αλλο πλανητη και μετα ολα τα υπολοιπα?

spar@
05-04-11, 00:15
εγω παλι καταλαβα οτι το αυτοκινητο θα ειναι σχεδον τα ιδια αλογα σε καθημερινη βαση γιαυτο και δεν εγινε λογος για αναρτησεις και φρενα,και τα εξτρα αλογα θα τα δουλευει ελεγχομενα μεχρι να βελτιωσει και εκει...
Στρατο καλη επιτυχια σε οτι κανεις, απλα ο καθενας εχει την δικια του φιλοσοφια στο θεμα αυτοκινητο, καποιοι σκεφτονται οπως εγω και δεν θα χαλαγαν ενα τοσο καλο αυτοκινητο σε ολους τους τομεις (στριψιμο-ταξιδι-χλιδα-γρηγορο) για να φτιαξουν ενα αυτοκινητο κοντρας που θα εισαι συνεχεια με τον φοβο μην γινει κατι... πολλοι θα διαλεγαν μια πιο κοντραδικη καροτσα να πειραματιστουν και να μην εχουν και τοσο μεγαλη χασουρα, βαλτα κατω και σκεψου τα απλα να ξερεις οτι παντα υπαρχει κατι πιο δυνατο και σκεψου οτι τα τουρμπατα εχουν ξεφυγει, τα ιμπιζακια παιζουν εκει που θες να φτασεις αξιζει τοσο κοπο, χρημα και αγχος για το καινουριο σου αμαξι για να κυνηγησεις καποιους κουβαδες με μοτερ?

Jimmakos
05-04-11, 00:48
Χτές είχα πάει σε ένα φιλικό πάτημα CRX 550ps τροχό με CBR600RR

Αυτό που φοβόμασταν όλοι ΜΑ ΟΛΟΙ ήταν μήπως το crx έκοβε σασμάν, διαφορικά, ημιαξόνια κλπ με την πίεση (1.8bar)

Το παλικάρι φαίνεται το προέβλεψε και εφοδίασε τον παράλληλο με ένα συστηματάκι που δεν το θυμάμαι τώρα, που έκανε το εξής: κάθε σχέση στο σασμάν και διαφορετική πίεση, ακόμα και όσο γκάζι έδινε τόσο ανέβαζε πίεση ΟΜΑΛΑ και όχι απότομα!
Μέχρι να δούμε το external εμείς απο πίσω να αρχίσει το "τραγούδι" του έπρεπε να το παει πάνω απο 5-6000rpm....

Πιστεύω οτι Στράτο κάτι τέτοιο θα έχεις και εσύ.... Συμφέρει αν το καλοσκεφτείς γιατί δεν αφήνεις "ανεξέλεγκτη/ες" την/ες τουρμπίνα/ες αλλά φροντίζει αυτό το ηλεκτρονικό πραγματάκι για το πόσο θα φουσκώσει ειδικά σε τέτοιες πιέσεις! thumb

Stefanos_Cool
05-04-11, 01:13
κατ αρχας δεν πιστευω οτι μπορει να φτασει με ασφαλεια αυτο το μοτερ 500 αλογα στον τροχο (κοντα 600 στροφαλο).
αν υπολογισουμε οτι νορμαλ εχει καπου 220 μιλαμε για αυξηση πανω απο 100%...
δεν εχω ψαξει το θεμα, αλλα δε νομιζω οτι υπαρχει βελτιωση στο Ν54 που να δινει +280 αλογα με κλειστο μοτερ.
ισως και να κανω λαθος βεβαια, αλλα προσωπικα δεν θα το αποτολμουσα.

επισης οπως ειπε ο θωμας η βελτιωση ειναι θεμα συνολου.
αν γυμνασω μονο το δεξι μου χερι δεν προκειται να τους δειρω ολους.

τωρα δεν ξερω που παμε με φρενα-αναρτηση-μεταδοση-τροχους που ειναι για 220 αλογα, αν εμεις προσθεσουμε αλλα τοσα -και βαλε- και φτασουμε στα 500 (μιλαμε παντα στη θεωρια, οπου εκει πιστευω οτι θα μεινουν και τα συγκεκριμενα "500", οπως και τα περισσοτερα "βελτιωμενα" αλογα στην ελλαδα).

στρατο σε συμβουλευω να αφησεις το αυτοκινητο ησυχο, διοτι η αποτυχια απο την επιτυχια ειναι παρα πολυ κοντα σε αυτα τα πραγματα και οι ασταθμητοι παραγοντες (που δεν μπορεις να προβλεψεις, για αυτο ακριβως ειναι ασταθμητοι) πολλοι.
σκεψου οτι δεν υπαρχουν πολλα παιδια στην ηλικια σου με αυτοκινητα των 100 χιλιαδων ευρω.
υπαρχει μια παροιμια που λεει οποιος θελει τα πολλα, χανει και τα λιγα...
λαβε τη κι αυτην υποψιν σου.

τελος επειδη εισαι ανησυχος με τα μηχανολογικα και ειναι πολυ καλο αυτο, θα σου προτεινα να ακολουθησεις το σωστο και επιπονο δρομο των αγωνων και οχι τα ευκολα καραγκιοζιλικια της καρΓιερας στα βραδυνα στεκια.

παρε μια φθηνη καροτσα, βαλε μεσα ενα μοτερ, ενα μπακετ και ενα ρολμπαρ και ξεκινα.
νταγκστερ, ντριφτ, αναβασεις μετα απο λιγο, οτι νομιζεις οτι σου αρεσει.
εκει θα δεις και αν εχεις ταλεντο οδηγου ή μηχανικου.

εγω σε μια τετοια περιπτωση θα χαιρομουν να συμβαλω να ερθω σαν βοηθος σε καποιο αγωνα, οπως νομιζω και αρκετα παιδια απο εδω.

με λιγα λογια, παιξε με πιο φθηνο παιχνιδι, σε ασφαλεστερο χωρο και δειξε αυτο που αξιζεις απεναντι στους καλυτερους του χωρου.
το αποτελεσμα νομιζω θα σε ευχαριστησει και θα σε γεμισει πολυ περισσοτερο απ' το να περασεις το μπαμπη το σουγια και το μητσο το χλαπατσα μεσ΄στα σκοταδια και να κρυβεσαι... thumb

Τα είπες όλα Στάθη, ελπίζω ο μικρός να σε "ακούσει"...thumb

υ.γ. Στράτο, με όλη την αγάπη που σου έχω μα πάνω απ' όλα με σεβασμό στις γνώσεις σου και στην σοφή κουβέντα του Στάθη "τελος επειδη εισαι ανησυχος με τα μηχανολογικα και ειναι πολυ καλο αυτο", κοίτα να εκμεταλλευθείς αυτές τις γνώσεις για να παράγεις έργο (3ος χρόνος 4χρονης β.π.μεκ) και όχι για να το "πετάξεις" από το παράθυρο...thumb

Έχεις όλη την ζωή μπροστά σου, κάντα με την σωστή σειρά για να τα χαρείς!

stratos
05-04-11, 01:16
Καλησπέρες σε όλους. Ελειψα για μια μερα επειδή έμεινα μεσα για υπηρεσία και δεν μπορεσα να απαντησω.

Αρχικά να ευχαριστησω ολους για τις ευχες που με δινετε μεσα απο αυτο το thread για την επιτυχη ολοκληρωση του project.


Θα ήθελα να πω ομως καποια πραγματα γιατι βλέπω οτι ή με εχετε πάρει λίγο με κακό μάτι ή δεν εχετε καταλάβει τον σκοπό αυτής της βελτίωσης.

Πιο πάνω μερικοί μιλήσατε για βελτίωση σε περιφεριακά όπως φρενα, αναρτήσεις και στήσιμο του αυτοκινήτου. Πραγματα τα οποία θεωρώ περιττα για τον υπάρχον εξοπλισμό. Γιατί να αλλάξω αναρτήσεις? Μηπως μπαίνω πίστα και κυνηγάω τους απόλυτους χρόνους? Το έκανα 2 φορές και τέρμα. Δεν νομίζω οτι θα ξαναμπώ. η στρίβω τόσο συχνα σε ορεινες διαδρομες για να ευχαριστηθω το αυτοκίνητο? Αν ήταν θα αγόραζα ένα evo και θα έκανα την δουλειά μου με λιγότερα χρήματα.

Γιατί να αντικαταστήσω τα φρένα του αυτοκινητου? Δεν είναι αρκετά? Ετσι και αλλιώς σπάνια πάω πάνω απο 150 σε ανοιχτό δρόμο (όσο και αν δεν το πιστεύετε) και ποτέ δεν πάω του σκοτωμού μέσα στην πόλη για να χρειστούν τα μεγάλα φρένα. Αν ήταν ετσι και απο μαμα το αυτοκίνητο χρειάζεται μεγάλα φρένα. Και απο μαμα φτάνει για πλάκα τα 250 km/h. Απλά τώρα τα φτάνει πιο γρήγορα. Οι απρόβλπεπτοι παράγωντες για φρεναρισμα πάντα υπάρχουν, απλά φροντίζεις απο πρίν να ελαχιστοποιήσεις τις πιθανότητες να συμβεί κάτι. Δεν τρέχεις για παράδειγμα σε μια Κυριακάτικη έξοδο που μπορείς να χρειαστείς τα φρένα λόγω μιας αδέξιας σφήνας δικιάς σου ή κάποιου τρίτου.


Σε κάποιο σημείο νομίζω έχετε παρεξηγήσει εμένα και την χρήση του αυτοκινήτου που κάνω. Το οτι τις Τετάρτες ή κάποιες άλλες μέρες που δεν γνωρίζετε μαζευόμαστε 10 αυτοκίνητα και τα λέμε και πάμε μια γρήγορη βόλτα στο Λουτράκι ή κάνουμε κανένα πάτημα μεταξύ μας δεν με κάνει κοντράκια. Ούτε αν υπάρξει τυχαίο πάτημα με κάνει κοντράκια. Την δύναμη δεν την εχω για να κάνω καμιά καρριέρα και για να περάσω τον Μπάμη τον σουγιά και τον Μήτσο τον ξερόγκαζο και το crx με τα 550 άλογα. Το κάνω για δικιά μου ευχαρίστηση και μόνο, το κάνω για να μπορώ να ανεβώ μέχρι τα 200 με γρήγορους ρυθμούς και να απογειωθεί η αδρεναλίνη. Ετσι και αλλιώς πάνω απο 200 είναι ζήτημα αν εχω ανέβει πάνω απο 6-7 φορές στα 26.000 km που έχει το οδόμετρο μου.

Το να στήσω ένα αυτοκίνητο για ιδιαίτερο σκοπό δεν το κάνω για δύο λόγους. Δεν με ενδιαφέρουν οι κόντρες και για αυτό δεν δίνω 10.000 να φτιάξω ένα σούπερ στάρλετ και να τους ράβω όλους, ούτε έχω την οικονομική δυνατότητα να αγοράσω και να συντηρήσω ένα αξιοπρεπές ντριφτάμαξο για τον ελεύθερο χρόνο μου.


Την επιτυχία του προτζεκτ την στηρίζω για ακόμα μια φορά οτι οδηγάω χαλαρά και με χαμηλή πίεση το αυτοκίνητο κατα 90% τουλάχιστον. Εχοντας πάνω απο 450 ίππους δεν σημαίνει οτι το πατάω τέρμα απο την στιγμη που βγαίνω απο το γκαράζ μέχρι να τελειώσει η βενζίνη στο ντεπόζιτο.

Θα χαιρομουν αν μου προτείνατε πιο ουσιαστικές λύσεις όπως προτάσεις για συμπλέκτη ή semi-slick λάστιχα για να διαχειρηστουν την ειδη μεγάλη ροπή.


Οσο για το θεμα, με φοβιζει κυρίως πόσο θα μπορέσει να αντέξει το αυτοκίνητο σε τέρμα γκάζι και με λογικές πιέσεις μέχρι να φτάσει γρηγορους ρυθμούς μεσα σε λίγα δευτερόλεπτα και όχι τόσο τι γίνεται σε χαλαρό cruising ή βόλτα.

Ελπίζω με το παραπάνω πόστ να ξεκαθάρησα λιγο την λανθασμένη εικόνα που πιθανον να έχετε σχηματίσει κάποιοι για εμένα και τον σκοπο που θελω να βελτιωσω το αυτοκινητο.

Stefanos_Cool
05-04-11, 01:21
Καλησπέρες σε όλους. Ελειψα για μια μερα επειδή έμεινα μεσα για υπηρεσία και δεν μπορεσα να απαντησω.

.......
Ελπίζω με το παραπάνω πόστ να ξεκαθάρησα λιγο την λανθασμένη εικόνα που πιθανον να έχετε σχηματίσει κάποιοι για εμένα και τον σκοπο που θελω να βελτιωσω το αυτοκινητο.

Καλή επιτυχία λοιπόν και εύχομαι να το χαρείς με ασφάλεια!

Χρίστος
05-04-11, 02:10
Σε ξερω και ξερω πως ο,τι και να ακουσεις απο ολους, εισαι οσο πεισματαρης και ξεροκεφαλος χρειαζεται για να συνεχισεις.

Απο αρκετες βολτες που εχω κανει, ξερω τι θελει να πει ο Στρατος οτι ΔΕΝ εχει συνεχεια το νου του στο πατημα.Τον εχω ζησει.

Απο κει και περα θα διαφωνησω μαζι του σε ενα σημειο.
Κοντρακιας εισαι.Απο τη στιγμη που ο γρηγορος απο πισω σου σου παιξει τα φωτα και αντι να κανεις δεξια τον ραβεις, οταν ακουσεις ενα προκλητικο ξερογκαζο απο ενα "δυνατο" διρχομενο και αντι να συνεχισεις τη μουσικουλα σου εσυ κατεβαζεις....για μενα εισαι κοντρακιας.Το λιγο ή το πολυ δε το εξεταζω και ουτε με νοιαζει.
Οτι και να κανεις που σε ικανοποιει, σε ευχαριστει και μπορεις να ανταπεξέλθεις, να το συνεχισεις.
Τα ρισκα τα ξερεις που καλυτερα απο μας.

Να σου πω να προσεχεις? Αποκλειεται
Ειναι ανωφελο/ανουσιο? δε θα το πιστευω πραγματικα ουτε εγω.
Κριμα τα λεφτα? Απο το να τα φας σε μερικα χαζοξενυχτια, 1000 φορες εδω
Προσεχε μη σπασει? Ισως τοτε κανεις μεγαλυτερο βημα....


Απο κατι τετοια τρελα/χαζα/παρεξηγημενα τρελοπαιδα(μικρα και μη) μαθαινουμε κυριοι.Η περιεργεια τους μας εξελησει.

KOSTADAS
05-04-11, 07:39
Στρατο αυτο που θελεις να κανεις να κανεις ειναι για μενα απολυτος φυσιολογικο και αρκετα αξιοπιστο θα ελεγα μεχρι αυτα τα αλογα που θελεις να φτασεις!!!εξαλου το ξερεις και εσυ ο ιδιος!!!το μοτερ του Ν54 ειναι ντουβαρι δεν περνει χαμπαρι απο τιποτα.....αλλα περνει χαμπαρι απο λαθος προγραμματισμο.στην απενανη οχθη του ατλαντικου το μοτερ(στοκ) μας αντεχει αποδεδειγμενα μεχρι και τα 550ps τροχο!για μενα κανε τα επομενα βηματα που προτεινες αφοβα!!διαβασα σχεδον ολο το ποστ και λετε καποιοι για την τρομπα βενζινης!ακομα κανεις δεν ξερει να μας πει επιβεβαιωμενα μεχρι πια ειναι η παροχη της!!το προβλημα που εχουμε δεν ειναι στην παροχη αλλα σε εναν σκατο αισθητηρα που δεν μπορουμε να ανεβασουμε πανω απο 1,5bar πιεση!!

ps.πριν κανεις οποιαδηποτε κινηση πρωτα βαλε ενα καλο set συμπλεκτη!!!
ps.την γνωμη μου για τον προγραμματισμο την ξερεις(μονο ρεφλας) οποτε πρεπει να προσεξεις παρα πολυ τι θα κανεις για θα μπεις πλεον σε "ξενα" χωραφια!
ps.Στρατο μου εσαι και εσυ κοντρακιας μην το ξεχνας αυτο..........
ps.τα υπολοιπα απο κοντα για καφε

yodas
05-04-11, 09:03
Δεν σε μαλώνουμε βρεεεεεεεεεεεεε μαζί σου είμαστε. Απλά λέμε τις απόψεις μας. Όσο για τα λάστιχα με 550 ότι και να βάλεις ξέρεις ότι θα το εξατμίσεις. Άρα τι να συζητάμε

Thomelef
05-04-11, 15:30
Δεν σε μαλώνουμε βρεεεεεεεεεεεεε μαζί σου είμαστε. Απλά λέμε τις απόψεις μας.

ναι ρε. όπως το λέει ο γιώργης είναι ρε στράτο. αν γράψαμε κάτι, είναι για το
δικό σου καλό, και στο λέμε γιατί είσαι φίλος μας. όπως και να'χει, εύχομαι και
εγώ όλα να σου έρθουν βολικά, και να το ολοκληρώσεις αυτό που θές να κάνεις.

nik200
05-04-11, 16:14
strato εμεις μαζι σου ειμαστε..απλα λεμε και ασφαλεια πανω απο ολα..τι να το κανεις 500 αλογα αμαξι αμα χαροπαλευεις καθε φορα που πας βολτα???αυτο θα ναι το τρενακι του τρομου οχι bmw.....:th_Laie_67-1:

Stathis
05-04-11, 16:33
Ελπίζω με το παραπάνω πόστ να ξεκαθάρησα λιγο την λανθασμένη εικόνα που πιθανον να έχετε σχηματίσει κάποιοι για εμένα και τον σκοπο που θελω να βελτιωσω το αυτοκινητο.

στρατο φυσικα δεν σε μαλωνουμε οπως ειπαν παραπανω, ουτε την αδεια μας πρεπει να ζητησεις, ουτε θα σου πληρωσουμε εμεις τα σπασμενα.

εισαι ενηλικος και εχεις και γονεις, πραγμα που σημαινει οτι ουτε αυτο το ρολο πηραμε.

απλως ομως μονος σου δημοσιοποιησες καποια σχεδια και ζητησες αποψεις.
αν αυτες οι αποψεις δεν σου αρεσουν -προφανως- δεν μπορουμε να κανουμε τιποτα, ουτε ειναι κανεις υποχρεωμενος να σου δωσει την απαντηση που ισως θα ηθελες να ακουσεις.

οσο για το αν σχηματισαμε λανθασμενη εικονα, μαλλον αυτο δεν συμβαινει, αλλα προφανως εσυ προσπαθεις να μας πεισεις για κατι που δεν ισχυει.

φυσικα και θελεις και σου αρεσει να κοντραρεις, φυσικα και θελεις να φτιαξεις το αυτοκινητο για αυτο το σκοπο και μονο.
καποιους θελεις να περασεις που τωρα δεν μπορεις.
αυτο ειναι πασιφανεστατο.
δεν εισαι ο οδηγος που προλαβες στα 24 χρονια σου να εξαντλησεις ενα πολυ καλο -και δυνατο- αυτοκινητο στον ελληνικο δρομο, ωστε να μη σου φτανουν τα 306 νορμαλ αλογα του και να ζητησεις κι αλλο.

ειναι δε σιγουροτατο οτι με την αυξημενη ιπποδυναμη θα εχεις ακομα μεγαλυτερη δυσκολια να ελεγξεις το αυτοκινητο, το οποιο θα γινει επισης σιγουρα χειροτερο απο πριν, παντου πλην της ευθειας.
η οποια προφανως ειναι η μονη που σε ενδιαφερει (και δικαιωμα σου).

οσο για της καρΓιερες κλπ, μη μας τα λες αυτα εδω (μεταξυ "κατεργαρεων" ειλικρινεια που λεει το ρητο), αφου εχεις δειξει ουκ ολιγες φορες οτι σου αρεσει να ανακατευεσαι και με "σουγιαδες" και με υποτιθεμενα "δικαστηρια" και με διαφορους "αστερες" της ελληνικης κοντροσκηνης... (πραγμα επισης δικαιωμα σου.)

καλη επιτυχια στα εγχειρηματα σου λοιπον... :original:
κυριε δικαστα! :judge:

aristent
05-04-11, 17:04
Στρατο οτι σε ικανοποιει να κανεις!!!thumb
Αφου ουτε δανεικα μας ζητας και δειχνεις αρκετα ωριμος να αποφασισεις μονος σου για το ΠΟΥ θελεις να φτασεις!!!

Εχω γιο 19 χρονων και οταν τον "φρεναρω"(οπως προσπαθησαν, με καλη παντα προθεση, οι συμφορουμιτες μας εσενα),το κανω γιατι πιστευω οτι ετσι τον προστατευω,....σε καμμια περιπτωση δε θελω το κακο του.thumb

katsaraios
05-04-11, 18:44
στρατο φυσικα δεν σε μαλωνουμε οπως ειπαν παραπανω, ουτε την αδεια μας πρεπει να ζητησεις, ουτε θα σου πληρωσουμε εμεις τα σπασμενα.

εισαι ενηλικος και εχεις και γονεις, πραγμα που σημαινει οτι ουτε αυτο το ρολο πηραμε.

απλως ομως μονος σου δημοσιοποιησες καποια σχεδια και ζητησες αποψεις.
αν αυτες οι αποψεις δεν σου αρεσουν -προφανως- δεν μπορουμε να κανουμε τιποτα, ουτε ειναι κανεις υποχρεωμενος να σου δωσει την απαντηση που ισως θα ηθελες να ακουσεις.

οσο για το αν σχηματισαμε λανθασμενη εικονα, μαλλον αυτο δεν συμβαινει, αλλα προφανως εσυ προσπαθεις να μας πεισεις για κατι που δεν ισχυει.

φυσικα και θελεις και σου αρεσει να κοντραρεις, φυσικα και θελεις να φτιαξεις το αυτοκινητο για αυτο το σκοπο και μονο.
καποιους θελεις να περασεις που τωρα δεν μπορεις.
αυτο ειναι πασιφανεστατο.
δεν εισαι ο οδηγος που προλαβες στα 24 χρονια σου να εξαντλησεις ενα πολυ καλο -και δυνατο- αυτοκινητο στον ελληνικο δρομο, ωστε να μη σου φτανουν τα 306 νορμαλ αλογα του και να ζητησεις κι αλλο.

ειναι δε σιγουροτατο οτι με την αυξημενη ιπποδυναμη θα εχεις ακομα μεγαλυτερη δυσκολια να ελεγξεις το αυτοκινητο, το οποιο θα γινει επισης σιγουρα χειροτερο απο πριν, παντου πλην της ευθειας.
η οποια προφανως ειναι η μονη που σε ενδιαφερει (και δικαιωμα σου).

οσο για της καρΓιερες κλπ, μη μας τα λες αυτα εδω (μεταξυ "κατεργαρεων" ειλικρινεια που λεει το ρητο), αφου εχεις δειξει ουκ ολιγες φορες οτι σου αρεσει να ανακατευεσαι και με "σουγιαδες" και με υποτιθεμενα "δικαστηρια" και με διαφορους "αστερες" της ελληνικης κοντροσκηνης... (πραγμα επισης δικαιωμα σου.)

καλη επιτυχια στα εγχειρηματα σου λοιπον... :original:
κυριε δικαστα! :judge:
εχω λιωσει λεμε και δεν το λεω ειρωνικα για τον Στρατο.
Σταθη συμφωνω 100% μαζι σου
Στρατο προχωρα φιλε ,σιγουρα τα εχεις μελετησει καιρο και σιγουρα σε λιγο καιρο θα καμαρωνεις το αποτελεσμα της προσπαθειας σου.
Οποιος μιλαει ανοιχτα εδω φιλε τα λεει (γνωμη μου) οχι για να σε πικαρει η να σε αποτρεψει,δικη σου ειναι εξαλου η αποφαση και τα χρηματα.
Καποιοι που δεν μιλανε σε περιμενουν στην γωνια βεβαια αλλα αυτο δεν μας νοιαζει και πολυ.
Απο μενα καλη επιτυχια στο εγχειρημα.

Jimmakos
05-04-11, 22:01
Στράτο φτιάχτο ρε και θα το οδηγώ εγώ μετά.... Με εσένα συνοδηγό μην φοβάσαι.... :th_Laie_67-1:

Ρε παλαβέ να μην πάθεις τίποτα μας ενδιαφέρει και τραβάς τα μεμέ σου μετά.....
Αμάξια γίνονται, στράτοι, μήτσοι, και λοιπά δεν γίνονται!

merlin
05-04-11, 22:22
Στράτο κάνε το κέφι σου !!!:original:

Συμφωνώ με όλους για όσα σου είπαν καλόπιστα.thumb

Όλα όσα άκουσες είναι η φωνή της λογικής... αλλά το συναίσθημα είναι δικό σου...:ranting2:

Είμαι της λογικής ότι όταν θέλεις πολύ να κάνεις κάτι, καλύτερα να μετανοιώσεις που το έκανες, παρά που δεν το έκανες !!!:doh:

Καταγγέλω όμως ότι είσαι μεγάλος κοντράκιας και ότι ήμουνα ένα από τα πρώτα σου θύματα !!!:gun_bandana:

Πάνω τους !!!:warriorsmiley:

Leonidas_E39
05-04-11, 23:10
Να πω και εγω την αποψη μου καλοπροαιρετα παντα βασισμενος σε αυτοκινητα που εχω μπει μεχρι στιγμης. (Η εμπειρια μου παρεπιπτοντως ειναι πολυ μικρη ιδιως σε δυνατα αυτοκινητα)


Θεωρω την δυναμη των αλογων αυτων εξωπραγματικη και ο λογος που το λεω ειναι οτι το ποιο δυνατο αμαξι που εχω μπει μεχρι στιγμης ειναι το Μ3 του Θωμα (thomelef), το αμαξι του ειναι καραμαμα και στην ολιγολεπτη βολτα που μου εκανε σε εναν απο τους σαββατιατικους καφεδες που πεινουμε μπορω να πω οτι στο καθισμα του συνοδηγου πρεπει να εχει ακομα καφε κηλιδες (συγγνωμη Θωμα) και ολα αυτα χωρις να πιεσει ο θωμας ιδιαιτερα το αμαξι του.

Με βαση τα λίγα αυτα δεδομενα που εχω σαν εμπειριες απο γρηγορα αυτοκινητα εγω προσωπικα θα αφηνα το αμαξι ετσι οπως ειναι η στην χειροτερη επειδη ειναι το γκαζι γλυκο θα εμενα σε ενα ΦΠΕ μονο και μονο για να ειμαι ενα κλικ πανω απο τα λοιπα 35αρια .


Εντελως φιλικα ενας ξενος 35αρης που εχει περασει απο αυτο το σταδιο της ηλικιας σου,που το αμαξι που καταφερα να αγορασω τοτε ηταν ενα Ματιζακι που μου χαρισε στα 11 χρονια διαβιωσης 1,065,000 απροβληματιστα χιλιομετρα;.

jonmedic
06-04-11, 00:15
Αφου σου ευχηθω καλη επιτυχια πρωτα απο ολα για το ωραιο σου προτζεκτ γενικα θα ελεγα οτι οπως ολοι οι τουρμποκινητηρες ετσι και αυτος εδω αν του φερεσαι με ευγενεια και τηρεις τα βασικα(οχι ανοιγματα για πλακα με κρυα λαδια,οχι κοντρες συνεχεια κλπ κλπ) μια χαρα θα βγαλει απο πλευρας αξιοπιστιας τα αλογα που θες....Το θεμα ειναι πως θα τα βγαλει....?τα τροποποιημενα τουρμπο μου θυμιζουν κατι πουντο που μεταβιας πιανανε τα 200 λαχανιασμενα αλογακια με πιεσεις τρελλες και θερμοκρασιες ακομα πιο τρελλες...μην πεις καν στην διαδικασια να ασχοληθεις με ρυθμισμα του κινητηρα με αυτα τα τουρμπο επανω τσαμπα κοπος θα ειναι...σκεψου το αλλοιως ,,,αν ειχες 1500 κυβικα και ηθελες να βγαλεις 250 αλογα whp τι τουρμπο θα εβαζες?απλα πραγματα ..αλλοιως ξεκινας για θεσσαλονικη και θα φτασεις μεχρι τον..λεβεντη.

E60_Arkadia
06-04-11, 00:25
Στρατο γιατι δεν παιρνεις Μ3 Ε92 να αραξεις μια και εξω? Ισως να πηγαινετε τα ιδια οπως εισαι τωρα αλλα με το Μ3 θα οδηγας ενα αυτοκινητο 100% φτιαγμενο για αυτο που θες ειτε σε ευθειες ειτε σε στρφες.Να θυμασαι οτι η δυναμη δεν ειναι τιποτα αν δεν εχεις ελεγχο.. Τελος παντων καλη επιτυχια και κρατα μας ενημερους..

katsaraios
06-04-11, 00:29
Στρατο γιατι δεν παιρνεις Μ3 Ε92 να αραξεις μια και εξω? Ισως να πηγαινετε τα ιδια οπως εισαι τωρα αλλα με το Μ3 θα οδηγας ενα αυτοκινητο 100% φτιαγμενο για αυτο που θες ειτε σε ευθειες ειτε σε στρφες.Να θυμασαι οτι η δυναμη δεν ειναι τιποτα αν δεν εχεις ελεγχο.. Τελος παντων καλη επιτυχια και κρατα μας ενημερους..

και Μ3 να παρει παλι θα μπαξει ....:thumbsup::thumbsup:

E60_Arkadia
06-04-11, 01:17
Θα ψαχνει για τουρμπινες μετα :th_Laie_67-1:

spar@
06-04-11, 02:19
Αφου σου ευχηθω καλη επιτυχια πρωτα απο ολα για το ωραιο σου προτζεκτ γενικα θα ελεγα οτι οπως ολοι οι τουρμποκινητηρες ετσι και αυτος εδω αν του φερεσαι με ευγενεια και τηρεις τα βασικα(οχι ανοιγματα για πλακα με κρυα λαδια,οχι κοντρες συνεχεια κλπ κλπ) μια χαρα θα βγαλει απο πλευρας αξιοπιστιας τα αλογα που θες....Το θεμα ειναι πως θα τα βγαλει....?τα τροποποιημενα τουρμπο μου θυμιζουν κατι πουντο που μεταβιας πιανανε τα 200 λαχανιασμενα αλογακια με πιεσεις τρελλες και θερμοκρασιες ακομα πιο τρελλες...μην πεις καν στην διαδικασια να ασχοληθεις με ρυθμισμα του κινητηρα με αυτα τα τουρμπο επανω τσαμπα κοπος θα ειναι...σκεψου το αλλοιως ,,,αν ειχες 1500 κυβικα και ηθελες να βγαλεις 250 αλογα whp τι τουρμπο θα εβαζες?απλα πραγματα ..αλλοιως ξεκινας για θεσσαλονικη και θα φτασεις μεχρι τον..λεβεντη.

απο τις εποχες ομως των ουνο και επειτα το πουντο, και ειδικα των ουνο που το εποιανε ο μαστρο μητσος και τροποποιουσε την στοκ τουρμπινα, ή ανεβαζε πιεση με τον ρυθμιστη (χειροποιητο) και σου ρυθμιζε τις βενζινες με το ματι αναλογα τον καπνο που βγαζει πισω και γω δεν ξερω τι αλλο....κρυσταλλακια,5ο μπεκ, κλπ εχουν περασει 20 χρονια ομως....ενταξει αυτοι φαγανε τα λεφτα τους χαλασαν το ονομα των αυτοκινητων αυτων δεν χρειαζεται να συνεχιζουμε και μεις το εργο τους! τα αυτοκινητα αυτα σε δομη κινητηρα τα ζηλευουν πολλα tsi... και δεν ειμαι καθολου κολλημενος!
τα πραγματα αλλαξαν μην ειμαστε κολλημενοι με το θεμα βελτιωσης, ουτε καθολου αλλα ουτε και υπερβολικη βελτιωση! Ολα με μετρο...
Εμενα αλλο με χαλαει, και δεν το λεω για τον Στρατο το λεω γενικα, οταν παιρνεις κατι καινουριο και μπλεκονται χερια μεσα ακομα και του καλυτερου μηχανικου χανεται η σιγουρια... γιαυτο ειμαι της αποψης λιωστε το καινουριο σας αυτοκινητο και οταν αρχισετε να το βαριεσται βελτιωστε! απλα νοιωστε την ευχαριστηση να ανοιγεται τον κινητηρα σας και να βλεπετε τις βιδες τις φυσσες και τα πλαστικα να ειναι "παρθενα"....
Καλη τυχη, Καλο κουραγιο, Καλη διασκεδαση Καλη δυναμη... (με την σειρα που τα ειπα)

Jimmakos
06-04-11, 16:22
απο τις εποχες ομως των ουνο και επειτα το πουντο, και ειδικα των ουνο που το εποιανε ο μαστρο μητσος και τροποποιουσε την στοκ τουρμπινα, ή ανεβαζε πιεση με τον ρυθμιστη (χειροποιητο) και σου ρυθμιζε τις βενζινες με το ματι αναλογα τον καπνο που βγαζει πισω και γω δεν ξερω τι αλλο....κρυσταλλακια,5ο μπεκ, κλπ εχουν περασει 20 χρονια ομως....ενταξει αυτοι φαγανε τα λεφτα τους χαλασαν το ονομα των αυτοκινητων αυτων δεν χρειαζεται να συνεχιζουμε και μεις το εργο τους! τα αυτοκινητα αυτα σε δομη κινητηρα τα ζηλευουν πολλα tsi... και δεν ειμαι καθολου κολλημενος!
τα πραγματα αλλαξαν μην ειμαστε κολλημενοι με το θεμα βελτιωσης, ουτε καθολου αλλα ουτε και υπερβολικη βελτιωση! Ολα με μετρο...
Εμενα αλλο με χαλαει, και δεν το λεω για τον Στρατο το λεω γενικα, οταν παιρνεις κατι καινουριο και μπλεκονται χερια μεσα ακομα και του καλυτερου μηχανικου χανεται η σιγουρια... γιαυτο ειμαι της αποψης λιωστε το καινουριο σας αυτοκινητο και οταν αρχισετε να το βαριεσται βελτιωστε! απλα νοιωστε την ευχαριστηση να ανοιγεται τον κινητηρα σας και να βλεπετε τις βιδες τις φυσσες και τα πλαστικα να ειναι "παρθενα"....
Καλη τυχη, Καλο κουραγιο, Καλη διασκεδαση Καλη δυναμη... (με την σειρα που τα ειπα)

Και όμως στις ίδιες εποχές ζούμε μόνο που τώρα αντί να τα κάνουν με το μάτι τα κάνουν με το πρόγραμμα.....
Τίποτα δεν άλλαξε φίλε και ούτε θα αλλάξει πίστεψέ με!
Για αυτό και πάμε απο το κακό στο χειρότερο σε ότι τομέα αφορά αυτοκίνητο!
Έχω δει δουλειές παιδιών στα γκαράζ των σπιτιών και τρίβω τα μάτια μου και έχω δεί δουλειές επαγγελματιών και ψάχνω γωνιά να γελάσω!

Το θέμα είναι να το αγαπάς αυτό που κάνεις και να το θέλεις και όχι να κοιτάς την τσέπη του πελάτη, γιατί όλοι την τσέπη κοιτάνε και την αυτοκίνηση την βλέπουν σαν ένα μέρος να βγάλουνε χρήμα, δεν λέω φυσικά θα πληρωθεί ο μάστορας αλλά όχι και έτσι! Ο καθένας ότι γουστάρει και σε 100 μαγαζιά να πας 100 διαφορετικές γνώμες θα ακούσεις!

spar@
06-04-11, 19:59
ανοιγεις μεγαλο θεμα, απλα δεν ειναι ολοι ετσι, δεν φταινε οι μαστορες την μεγαλυτερη ευθυνη την εχουν και οι πελατες, που ή δεν ξερουν τι θελουν ή δεν εχουν καμια επαφη με το θεμα και το παιζουν ξερολες μεσα στα φορουμ ή ψαχνουν την καλυτερη αποδωση αλογου/ευρο χωρις να κοιταξουν τις παραμετρους που χρειαζονται ωστε να εχουν ιπποδυναμη αξιοπιστη και αξιοποιησιμη απο το αυτοκινητο τους, αυτους βρισκουν οι μαστορες ο γιος του μαστρομητσου απο πανω του μαστορα που εφτιαχνε τα ουνο και καταστρεφουν ολη την δουλεια... Σιγουρα Δημητρη υπαρχουν και εξαιρεσεις απο παιδια που την πατησαν, ας μην καταστρεψουμε αλλο το τοπικ! Οσο για το αλλο που ειπες για τα ιδιωτικα γκαραζακια απλα κανεις δεν ποναει το αμαξι σου περισσοτερο απο σενα!!!!

stratos
06-04-11, 20:08
OK ξεφευγουμε αρκετα απο την συζήτηση μας. Παρακαλώ μην συνεχίζετε την συζήτηση εκτός θέματος.

manos
06-04-11, 20:18
στρατο εγω θα σου ευχηθω καλη επιτυχια σε οτι κι αν κανεις.στην ιδια ηλικια ειμαστε και καταλαβαινω την κ@υλ@ σου thumb
αλλα ρε φιλε κανε μου μια χαρη,μην περασεις στο ντουκου το στησιμο του αυτοκινητου.μπορει να λες δεν θα κανω μαλακιες σε στροφιλικια,δεν θα το χωνω κτλ αλλα σε μια δυσκολη στιγμη το αμαξι θα σε προδωσει.και μην μου πεις οτι αν ερθει και σου κολλησει πισω σου σε τιποτα στροφες ενα evo ενα s3 η οτιδηποτε αλλο θα κανεις στην ακρη για να περασει :whistle::whistle:

την εχω πατησει ετσι με το ε30 οπου η αναστηση του δεν ηταν ουτε για τα μισα αλογα που ειχε,και 2 φορες παραλιγο να με κλαψει η μανουλα μου.

οποτε συνεχισε δυνατα,βελτιωσε την μπεμπα σου σε ολους τους τομεις και περιμενουμε νεα σου thumb

Thomelef
06-04-11, 20:45
λοιπόν...όσον αφορά τις αντιδράσεις του αυτοκινήτου με περίπου 100% αύξηση απο τους
300 ίππους. το αν το αμάξι φρενάρει στα 250 με τον ίδιο ρυθμο, είναι δεκτό και κατανοητό,
ακόμα και για ένα παιδάκι του δημοτικού...ομως. όταν τα 100-160 σε μια διαδρομή το αμάξι
τα πιάνει στον μισό χρόνο και χρειαστεί να φρενάρεις, τότε το φρένο είναι πάααααααααααρα
μα πάααααααααααρα πολύ λίγο. με λίγα λόγια. είναι δυνατόν το ίδιο φρένο να είναι το ίδιο
αποτελεσματικό σε αρκετά κιλά παραπάνω ροπής???δεν νομίζω. είναι δυνατόν ένα τέτοιο
αμάξι με έναν τέτοιο ανύσηχο οδηγό να μην στρίψει αν βρεθεί σε καμμιά γ@μ@τη διαδρομή?
πάλι δεν νομίζω...υπάρχει περίπτωση να ανταπεξέλθει η μαμά ανάρτηση του 335???ε μην
αρχίσουμε να γελάμε κιόλα!!! 335 είναι. και επειδή έχω οδηγήσει 335, η ανάρτηση του,
είναι μια ωραία άνετη ανάρτηση, πουδεν προδίδει το αμάξι, και τπτ παραπάνω. κοινώς, χλιαρά
πράγματα...για διαφορικό δεν αναφέρομαι, λίγο πολύ όλοι ξέρουμε πως συμπεριφέρεται ένα
μπλοκέ και ένα ελεύθερο. αν τώρα νομίζετε πως είναι περιττό, πάω πάσο. εγώ θα πιστεύω
πως αυτά τα άλογα είναι περιττά για ένα τελείως άστητο αμάξι σε σχέση με τα άλογα του.
για αξιοπιστία δεν θα πώ επίσεις, μιάς και είμαι σίγουρος πως ο στράτος γνωρίζει πως παίζει
με την φωτιά.
απο την άλλη όμως δεν μπορούμε να λέμε πως θα κάνουμε ένα αμάξι με 500 άλογα στους
τροχούς και να υποστηρίζουμε πως το στήσιμο και φρένο είναι περιττά, απο την στιγμή που
αυτά είναι που θα δώσουν αξία στα επιπλέον άλογα, τα οποία δεν είναι και λίγα...
πλάκα κάνουμε ρε παιδιά???με ελεύθερο διαφορικό, αν αυτό φουσκώσει καμμιά τετάρτη στα
στα 140 χιλιόμετρα και ξεκολλήσει ποιός θα το κρατήσει???μια που άφησες το γκάζι για να
ισιώσει, και μια που έφυγες με την μία απο την άλλη. για καθήστε καλά...τα πράγματα δεν
είναι αστεία.με την ασφάλεια δεν παίζουμε. τα λέω, γιατί πρίν 11-12 χρόνια και εγώ τις ίδιες
μ@λ@κίες έκανα...
130

Dimzan
06-04-11, 21:16
Το αμαξι θα ανεβαζει πιο γρηγορα χλμ και πιο ευκολα στην ιδια αποσταση οποτε θα χρησιμοποιεις πολυ περσσοτερο τα φρενα και σε μεγαλυτερο βαθμο απο οτι και πριν. Αρα ναι μεν δεν εχεις προβλημα μεγεθους μιας και απο τα 250 οπως λες μια χαρα κοβει, θα εχεις ομως προβλημα αντοχης αν αυτο το πραγμα το κανεις συνεχομενα. Και επειδη θα εχεις περισσοτερα αλογα τα 200-250 θα ερχονται πιο συχνα αρα και πιο συχνη θα ειναι η χρηση των φρενων. Αρα και γρηγοροτερη η καταπονηση τους αρα και τα φρενα θα υπερθερμαινονται πιο γρηγορα απο οτι αν ειχες λιγοτερα αλογα αρα και η πιθανοτητα να μεινεις απο φρενα μεγαλυτερη.

Εμπειρος εισαι και ξερεις. Δεν ξερω τι φρενα ταιριαζουν στο 335, ομως σιγουρα θα υπαρχει κατι καλυτερο για βελτιωμενες καταστασεις.

Στο θεμα της γενικοτερης μεταδοσης δε νομιζω να εχεις θεμα αν δεν το σκιζεις. Υπαρχουν 316 τουρμπατα που δεν εχουν σπασει ουτε ενα διαφορικο υπαρχουν και 316 με 110 αλογ απου κουρευουν κιβωτια διαφορικα ακρα και οτι βρουν μπροστα τους. Αυτα στο χερι σου ειναι να αντεξουν -η καλυτερα στο ποδι σου :D .

Στο θεμα διαφορικου νομιζω πως τα 1500 ενος quife δεν ειναι μεγαλο ποσο με δεδομενο πως οδηγας ενα αμαξι 70-80χιλιαδων ευρω. Θα το ελεγα μαλλον τσιγουνια. Δεν εχεις Ε30 που κανει 3000 ωστε να λυπηθεις τα 500 για το μπλοκε. Τα πλεονεκτηματα τα ξερεις..

Στο θεμα κρατηματος ειναι επιλογη σου να μην αλλαξεις αναρτηση, αν και σιγουρα ενα πιο σκληρο setup θα βοηθουσε την κατασταση.

Για λαστιχα ομως , οπως ειπα και σε προηγουμενο ποστ, σιγουρα με πλατος 225 δεν πας πουθενα με 500 αλογα διοτι θα σπινιαρει σιγουρα και η 4η. Προτεινω κατι σε 245 semislick που σωζει την κατασταση, τουλαχιστον για να παταει η 2α κατω.

Το ξαναλεω οτι με φοβιζουν τα 500 αλογα με μαμα σωθικα. Εστω λιγο ας ριξεις τη συμπιεση με φλατζα.

stratos
07-04-11, 00:01
λοιπόν...όσον αφορά τις αντιδράσεις του αυτοκινήτου με περίπου 100% αύξηση απο τους
300 ίππους. το αν το αμάξι φρενάρει στα 250 με τον ίδιο ρυθμο, είναι δεκτό και κατανοητό,
ακόμα και για ένα παιδάκι του δημοτικού...ομως. όταν τα 100-160 σε μια διαδρομή το αμάξι
τα πιάνει στον μισό χρόνο και χρειαστεί να φρενάρεις, τότε το φρένο είναι πάααααααααααρα
μα πάααααααααααρα πολύ λίγο. με λίγα λόγια. είναι δυνατόν το ίδιο φρένο να είναι το ίδιο
αποτελεσματικό σε αρκετά κιλά παραπάνω ροπής???δεν νομίζω. είναι δυνατόν ένα τέτοιο
αμάξι με έναν τέτοιο ανύσηχο οδηγό να μην στρίψει αν βρεθεί σε καμμιά γ@μ@τη διαδρομή?
πάλι δεν νομίζω...υπάρχει περίπτωση να ανταπεξέλθει η μαμά ανάρτηση του 335???ε μην
αρχίσουμε να γελάμε κιόλα!!! 335 είναι. και επειδή έχω οδηγήσει 335, η ανάρτηση του,
είναι μια ωραία άνετη ανάρτηση, πουδεν προδίδει το αμάξι, και τπτ παραπάνω. κοινώς, χλιαρά
πράγματα...για διαφορικό δεν αναφέρομαι, λίγο πολύ όλοι ξέρουμε πως συμπεριφέρεται ένα
μπλοκέ και ένα ελεύθερο. αν τώρα νομίζετε πως είναι περιττό, πάω πάσο. εγώ θα πιστεύω
πως αυτά τα άλογα είναι περιττά για ένα τελείως άστητο αμάξι σε σχέση με τα άλογα του.
για αξιοπιστία δεν θα πώ επίσεις, μιάς και είμαι σίγουρος πως ο στράτος γνωρίζει πως παίζει
με την φωτιά.
απο την άλλη όμως δεν μπορούμε να λέμε πως θα κάνουμε ένα αμάξι με 500 άλογα στους
τροχούς και να υποστηρίζουμε πως το στήσιμο και φρένο είναι περιττά, απο την στιγμή που
αυτά είναι που θα δώσουν αξία στα επιπλέον άλογα, τα οποία δεν είναι και λίγα...
πλάκα κάνουμε ρε παιδιά???με ελεύθερο διαφορικό, αν αυτό φουσκώσει καμμιά τετάρτη στα
στα 140 χιλιόμετρα και ξεκολλήσει ποιός θα το κρατήσει???μια που άφησες το γκάζι για να
ισιώσει, και μια που έφυγες με την μία απο την άλλη. για καθήστε καλά...τα πράγματα δεν
είναι αστεία.με την ασφάλεια δεν παίζουμε. τα λέω, γιατί πρίν 11-12 χρόνια και εγώ τις ίδιες
μ@λ@κίες έκανα...
130

Οχι, δεν ακολουθώ ποτέ γρήγορες διαδρομές τέρμα. Δεν με εξιτάρουν τοσο. Χαλαρά πηγαίνω και θα πηγαίνω και με βελτίωση. Δεν παίζω με τέτοια πράγματα, έμαθα πιο μικρός απο στούκα με το Ε36 και μου έγινε μάθημα.

Για τα φρένα το βρίσκω περιττή επέμβαση για το λόγο που ανέφερα πιο πάνω. Δεν τρέχω τόσο πολύ ούτε τα βάζω με την τύχη μου εκεί που δεν με παίρνει.

Οσο με το διαφορικό σίγουρα έχεις κάποιο δίκιο. Αλλιώς το ελεύθερο και αλλιώς το μπλοκέ. Σε σαπουνόδρομους έτσι και αλλιώς δεν το ανοίγω ποτέ. Οσο για το να ξεκολλήσει και να το μαζέψω, δεν ξέρω την εμπειρία σου απο 335 αλλά είναι πολύ προβλέψημο μέχρι στιγμής και αντεπεξέρχεται πολύ καλά, ειδικά με το DTC on που πολύ σπάνια απενεργοποιήται.


Το αμαξι θα ανεβαζει πιο γρηγορα χλμ και πιο ευκολα στην ιδια αποσταση οποτε θα χρησιμοποιεις πολυ περσσοτερο τα φρενα και σε μεγαλυτερο βαθμο απο οτι και πριν. Αρα ναι μεν δεν εχεις προβλημα μεγεθους μιας και απο τα 250 οπως λες μια χαρα κοβει, θα εχεις ομως προβλημα αντοχης αν αυτο το πραγμα το κανεις συνεχομενα. Και επειδη θα εχεις περισσοτερα αλογα τα 200-250 θα ερχονται πιο συχνα αρα και πιο συχνη θα ειναι η χρηση των φρενων. Αρα και γρηγοροτερη η καταπονηση τους αρα και τα φρενα θα υπερθερμαινονται πιο γρηγορα απο οτι αν ειχες λιγοτερα αλογα αρα και η πιθανοτητα να μεινεις απο φρενα μεγαλυτερη.

Εμπειρος εισαι και ξερεις. Δεν ξερω τι φρενα ταιριαζουν στο 335, ομως σιγουρα θα υπαρχει κατι καλυτερο για βελτιωμενες καταστασεις.

Στο θεμα της γενικοτερης μεταδοσης δε νομιζω να εχεις θεμα αν δεν το σκιζεις. Υπαρχουν 316 τουρμπατα που δεν εχουν σπασει ουτε ενα διαφορικο υπαρχουν και 316 με 110 αλογ απου κουρευουν κιβωτια διαφορικα ακρα και οτι βρουν μπροστα τους. Αυτα στο χερι σου ειναι να αντεξουν -η καλυτερα στο ποδι σου :D .

Στο θεμα διαφορικου νομιζω πως τα 1500 ενος quife δεν ειναι μεγαλο ποσο με δεδομενο πως οδηγας ενα αμαξι 70-80χιλιαδων ευρω. Θα το ελεγα μαλλον τσιγουνια. Δεν εχεις Ε30 που κανει 3000 ωστε να λυπηθεις τα 500 για το μπλοκε. Τα πλεονεκτηματα τα ξερεις..

Στο θεμα κρατηματος ειναι επιλογη σου να μην αλλαξεις αναρτηση, αν και σιγουρα ενα πιο σκληρο setup θα βοηθουσε την κατασταση.

Για λαστιχα ομως , οπως ειπα και σε προηγουμενο ποστ, σιγουρα με πλατος 225 δεν πας πουθενα με 500 αλογα διοτι θα σπινιαρει σιγουρα και η 4η. Προτεινω κατι σε 245 semislick που σωζει την κατασταση, τουλαχιστον για να παταει η 2α κατω.

Το ξαναλεω οτι με φοβιζουν τα 500 αλογα με μαμα σωθικα. Εστω λιγο ας ριξεις τη συμπιεση με φλατζα.

Δεν το κάνω συνεχόμενα. Δεν με τρελαίνει η ιδέα. Και τα φρένα αντέχουν μια χαρά. Δεν έχουν υπερθεμανθεί ποτέ, ακόμα και σε πίστα. Θυμάμαι Μ3 Ε46 που είχε ακολουθήσει σε νηχτερινή και δεν αντεξε και εμεινε πίσω επειδή τον εγκατέληψαν τα φρένα. Ποτέ δεν είχα τέτοιο πρόβλημα.

Η πρώτη επέμβαση που μπορεί να γίνει είναι το κίτ της performance με 1500 ευρώ αλλά οι μικρότεροι μπροστινοί δίσκοι που δίνει το κίτ με αποτρέπει. Για κάτι ανώτερο τότε χρειάζομαι το λιγότερο 4000 euro που δεν τα δίνω.


Για κάποιο λόγο υπάρχει παρανόηση και δεν ξέρω γιατί αρκετά συχνά αναφέρεται λάθος διάσταση ελαστικού. Ακόμα και στο περιοδικό που έκανα παρουσίαση 225 γράφει αλλά είναι 255 πίσω.

Το οτι υπάρχει κάποιο ρίσκο το ξέρω αλλα το γεγονός οτι οδηγάω ήρεμα το μειώνει αισθητά.

Τέλος, απο τα γραφόμενα πολλών υπάρχει η ιδέα οτι είμαι μέγα κάφτης. Ελα που δεν είμαι. Ακόμα και στις νηχτερινές δεν παίζω με αυτά με αποτέλεσμα να μένω μερικές φορές πίσω καινα πηγαίνω μετά να βρίσκω τους άλλους για φαγητό.

Οσο για το quife δεν κάνει 1500 euro. Εχω κολλητή κορώνα και διαφορικό που αναιβάζει αισθητά το κόστος με αμφίβολης ποιότητας αποτέλεσμα και κόστος αρκετά υψηλό. Ισως ο jannisa μπορεί να μας κατατοπήσει.

Πάντως όπως και να έχει, με 500 άλογα ρόδα δεν σημαίνει οτι πηγαίνεις και πάντα τάπα.

stratos
07-04-11, 00:26
ακριβώς το ίδιο setup έβαλε ένα παλικάρι σε φόρουμ αμερικάνικο:

https://img218.imageshack.us/img218/1527/553509265049428ea896b.jpg (https://img218.imageshack.us/i/553509265049428ea896b.jpg/)

https://img534.imageshack.us/img534/340/5534521935f22153ed97b.jpg (https://img534.imageshack.us/i/5534521935f22153ed97b.jpg/)

https://img818.imageshack.us/img818/7823/5534520113225abce639b.jpg (https://img818.imageshack.us/i/5534520113225abce639b.jpg/)

https://img828.imageshack.us/img828/7529/5534520609c7cf3c46f0b.jpg (https://img828.imageshack.us/i/5534520609c7cf3c46f0b.jpg/)

https://img35.imageshack.us/img35/6592/55350976887bb79be795b.jpg (https://img35.imageshack.us/i/55350976887bb79be795b.jpg/)

https://img838.imageshack.us/img838/7838/55350986845da25142c9b.jpg (https://img838.imageshack.us/i/55350986845da25142c9b.jpg/)

https://img4.imageshack.us/img4/299/55350990825e707cb6a0b.jpg (https://img4.imageshack.us/i/55350990825e707cb6a0b.jpg/)



σημείωση οτι κατ' επιλογή το κίτ έρχεται με καινούριες φλάτζες, βίδες, συνδέσμους, γραμμές λαδιού και άλλα περιφεριακά που ανεβάζουν το κόστος 450 δολάρια αλλά έχεις το κεφάλι σου ήσυχο με το να μην μπαίνει κάποιο χρησιμοοιημένο εξάρτημα ή να έχει πρόβλημα στην συναρμολόγηση

yodas
07-04-11, 14:17
Να ετοιμάζομαι για ess δηλαδή γιατί ούτε με κυάλι δεν θα σε βλέπω...

Πέραν πλάκας πάντως ξέρεις ότι νοιώθουμε το ίδιο για το συγκεκριμένο αυτοκίνητο. Ακόμα τα κοιτάω και τα ζηλέυω. Μήπως να βάλω έναν Ν54 στο Μ3 να τελειώνουμε;

Στράτο θα τα πούμε πιστεύω από κοντά και στον Θάνο. Προφανώς έχεις αποφασίσει τι θα κάνεις. Για να το κλείνουμε τις καλύτερες ευχές μου και πάνω από όλα προσοχή. Όλα τα άλλα ακολουθούν. ¨-)

merlin
07-04-11, 14:42
Οχι, δεν ακολουθώ ποτέ γρήγορες διαδρομές τέρμα. ....

Σε σαπουνόδρομους έτσι και αλλιώς δεν το ανοίγω ποτέ....

.... το γεγονός οτι οδηγάω ήρεμα το μειώνει αισθητά....

Τέλος, απο τα γραφόμενα πολλών υπάρχει η ιδέα οτι είμαι μέγα κάφτης. Ελα που δεν είμαι. Ακόμα και στις νηχτερινές δεν παίζω με αυτά με αποτέλεσμα να μένω μερικές φορές πίσω καινα πηγαίνω μετά να βρίσκω τους άλλους για φαγητό.

Πάντως όπως και να έχει, με 500 άλογα ρόδα δεν σημαίνει οτι πηγαίνεις και πάντα τάπα.

Πες μας και το άλλο με τον ΤοΤό τώρα....:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::hystericalbs1::hystericalbs1::hystericalbs1:

Σαν με ακούω να ψήνω την μάνα μου, για να πάρω μηχανή...:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::hystericalbs1::hystericalbs1::hystericalbs1:

https://img855.imageshack.us/img855/4088/stratosw.jpg

Κάνε ρε Στράτο το κέφι σου και μην δικαιολογήσαι σε κανέναν........:warriorsmiley:

GARRETTMAN
09-04-11, 15:02
Στρατο μ αρεσεις....

Papajim
12-04-11, 09:09
Οσο με το διαφορικό σίγουρα έχεις κάποιο δίκιο. Αλλιώς το ελεύθερο και αλλιώς το μπλοκέ. Σε σαπουνόδρομους έτσι και αλλιώς δεν το ανοίγω ποτέ. Οσο για το να ξεκολλήσει και να το μαζέψω, δεν ξέρω την εμπειρία σου απο 335 αλλά είναι πολύ προβλέψημο μέχρι στιγμής και αντεπεξέρχεται πολύ καλά, ειδικά με το DTC on που πολύ σπάνια απενεργοποιήται.

Οσο για το quife δεν κάνει 1500 euro. Εχω κολλητή κορώνα και διαφορικό που αναιβάζει αισθητά το κόστος με αμφίβολης ποιότητας αποτέλεσμα και κόστος αρκετά υψηλό. Ισως ο jannisa μπορεί να μας κατατοπήσει.

Στρατο, αν εβαζες ενα μπλοκε, θα καταλαβαινες γιατι τωρα θες παραπανω hp... δεν χρειαζεται να ειναι ο δρομος βουτυρο για να νιωσεις την διαφορα. Απο επιταχυνσεις τρελες, θα μετατρεψεις τα παντα σε εκτοξευσεις τρελες. Και εγω κολλητη κορωνα ειχα, και βρηκα διαφορικο bolt με 300¤ και εκανα την σκατζα... Με το DTC on, το αμαξι πεταγεται σαν 4κινητο απο οπουδηποτε... Δεν ειμαι καν στο club των 400hp ροδα αλλα σαν αισθηση (G) σε 1η,2α εχω παρει μπολικα...
Μη σε πιανει hpλαγνεια!

jannisa
12-04-11, 14:55
Άποψή μου ότι εφόσον δε νιώθεις ότι σου λείπει φρένο και στήσιμο τώρα που είσαι 450+ τότε όντως με τη χρήση που του κάνεις δε θα χρειαστείς μπλοκέ/άκρα/ανάρτηση/φρένα. Πάντως συμφωνώ με τον Papajim φυσικά ότι με την μπλοκαδούρα οι εκκινήσεις σου θα ήταν ακαριαίες (αν σε ενδιέφερε από στάση), αλλά εφόσον σε ενδιαφέρει αυτή τη στιγμή μόνο η σαϊτιά όντως δεν υπάρχει λόγος να ανοίγεις άλλα μέτωπα, θα τα δεις αργότερα μπροστά σου και πράττεις κατά περίσταση.
+1 κι από μένα για τα RB, τα έχουν καμιά δεκαριά Ν54άρηδες και πίνουν νερό στο όνομά τουq και ναι, να αλλάξεις τα σωληνάκια λαδιού. Όντως δεν έχει ακουστεί το παραμικρό για την ασφάλεια και τα σωθικά του μοτέρ και είναι μεγάλη υπόθεση που ο εγκέφαλός σου έχει δοκιμαστεί με αυτές τις τουρμπίνες.
Πάντως κι εγώ πιστεύω ότι δε θα αποφύγεις (και δε θα θες άλλωστε) να μη ρίξεις λεφτά για αντιστρεπτικές/άκρα/ανάρτηση/διαφορικό αργότερα και εφόσον έχεις αποφασίσει να το παντρευτείς.
my ,02

Z4 DCT
12-04-11, 14:56
Στρατο, αν εβαζες ενα μπλοκε, θα καταλαβαινες γιατι τωρα θες παραπανω hp... δεν χρειαζεται να ειναι ο δρομος βουτυρο για να νιωσεις την διαφορα. Απο επιταχυνσεις τρελες, θα μετατρεψεις τα παντα σε εκτοξευσεις τρελες. Και εγω κολλητη κορωνα ειχα, και βρηκα διαφορικο bolt με 300¤ και εκανα την σκατζα... Με το DTC on, το αμαξι πεταγεται σαν 4κινητο απο οπουδηποτε... Δεν ειμαι καν στο club των 400hp ροδα αλλα σαν αισθηση (G) σε 1η,2α εχω παρει μπολικα...
Μη σε πιανει hpλαγνεια!

Με 300¤ τι βρηκες;
Γιατί Εγώ κοιταω να βάλω το quaife απο birds.... Αλλα όλο το ξανασκεφτωμαι.... Τους τα Έχω κάνει τσουρέκια απο τα mail .....xεχε....,

stratos
12-04-11, 17:07
Στρατο, αν εβαζες ενα μπλοκε, θα καταλαβαινες γιατι τωρα θες παραπανω hp... δεν χρειαζεται να ειναι ο δρομος βουτυρο για να νιωσεις την διαφορα. Απο επιταχυνσεις τρελες, θα μετατρεψεις τα παντα σε εκτοξευσεις τρελες. Και εγω κολλητη κορωνα ειχα, και βρηκα διαφορικο bolt με 300¤ και εκανα την σκατζα... Με το DTC on, το αμαξι πεταγεται σαν 4κινητο απο οπουδηποτε... Δεν ειμαι καν στο club των 400hp ροδα αλλα σαν αισθηση (G) σε 1η,2α εχω παρει μπολικα...
Μη σε πιανει hpλαγνεια!

Νίκο το μπλοκέ διαφορικό είναι μια σκέψη η οποία με έχει απομακρήνει αρκετά η ιδέα οτι είναι κολλητή η κορώνα. Επαληθεύεις για δεύτερη φορά σήμερα μαζί με το συνεργείο μου που πηγα για λάδια οτι ταιριάζει η καβούκα του προ 04/2007 μοντέλου με την βιδωτή κορώνα. Θα χαιρόμασταν πολύ να μοιραζόσουν σε κάποιο thread τις επεμβάσεις που έκανες στο διαφορικό και τα ωφέλη που είχες μαζί με το συνολικό κόστος εγκατάστασης.

Αναφέρεις για την αίσθηση σε 1η και 2α. Απο πρώτη δεν ανοίγω, απο δευτέρα σε καλή άσφαλτο και όχι με τα τελειωμένα ελαστικά που έχω δεν σπινιάρει καθόλου και απλά εκτοξεύεται. Απο εκεί και πάνω στην ευθεία τι ώφελος έχει το διαφορικό? Ενα καινούριο thread θα βοήθαγε σε αυτό.

Στόχος για την βελτίωση με τις τουρμπίνες δεν αποτελεί μόνο η hp - λαγνεία. Αλλά το παρακάτω διάγραμμα:

https://img714.imageshack.us/img714/1489/335kali1.jpg (https://img714.imageshack.us/i/335kali1.jpg/)

Μετά τις 5400 rpm θέλω η ροπη και η δύναμη να μην πέφτει καθολου, σε συνδιασμό με ανέβασμα της καμπύλης προς τα πάνω, στα 500-510 στρόφαλο αλλά να κρατά την δύναμη.


Εχτές έγινε η παραγγελία της αντλίας μεθανόλης και του μπέκ. Το project θα καθηστερήσει λίγο γιατί έχω ένα άλλο πρόβλημα στην μέση:

https://img859.imageshack.us/img859/5109/img0579k.jpg (https://img859.imageshack.us/i/img0579k.jpg/)

https://img156.imageshack.us/img156/6347/img0580in.jpg (https://img156.imageshack.us/i/img0580in.jpg/)

GARRETTMAN
13-04-11, 18:48
https://img859.imageshack.us/img859/5109/img0579k.jpg (https://img859.imageshack.us/i/img0579k.jpg/)

https://img156.imageshack.us/img156/6347/img0580in.jpg (https://img156.imageshack.us/i/img0580in.jpg/)

Ε ποσο να αντεξουν ακομα τα κακομοιρα...:rally:

atha
13-04-11, 20:21
strato i gnomi mou einai paketo frenon (diskoi takakia ) kai amrtiser anabathmisi sigoura ama einai na eisai stous 500 sto troxo. makari na to kaneis alla prosexe kai to kibotio opos sou eipa se ena allo thema .

stratos
02-05-11, 14:40
Μέρα ταλαιπωρίας σήμερα αλλά μόλις γύρησα σπίτι και παρελαβα το δεματάκι μου. Είχε φτάσει απο τις 22/4 Ελλάδα και επιτέλους σήμερα ήρθε σπίτι ύστερα απο τσακωμό με το ταχυδρομείο.

Εδώ είναι η αντλία των 250 psi. Πραγματικό γουρούνι και κάνει την υπάρχουσα να δείχνει κουτάκι αναψυκτικού δίπλα της. Είναι περίπου 3 κιλά !!!!!!

https://img594.imageshack.us/img594/3807/img0638mw.jpg (https://img594.imageshack.us/i/img0638mw.jpg/)

Επίσης και το μπέκ Μ10 παροχής 800 cc/min που θα αντικαταστήσει το Μ7 που είναι 550 cc/min

https://img200.imageshack.us/img200/9736/img0641el.jpg (https://img200.imageshack.us/i/img0641el.jpg/)

Περισσότερες και καθαρότερες φωτό πιο αργά γιατί πάω να λιώσω στον ύπνο

chief
02-05-11, 14:42
αυτα ειναι !!
αντε καλό μπαξιμο.

kloukakis
02-05-11, 16:18
Αρε τρελοκομείο.....

Στράτο κανε ότι κάνεις και κάνε το με προσοχή και υπομονή! Είμαι σίγουρος οτι το προντζεκτ θα βγει φοβερό και άξιο λόγου! Οι καμπύλες σου όντως δεν είναι καθόλου καλές και σε καταλαβαίνω να θέλεις να τις φτιάξεις. Αυτό θα πρέπει να είναι το πιο σημαντικό και όχι το μέγιστο ύψος δύναμης.

Πριν λίγο καιρό μίλησα με Αγγλία για ενα 335 ενός φίλου που θέλει και αυτός να βάλει quaife. Η απάντηση ήταν γύρω στα 1500Ε. Είδα όμως ότι είχε και άλλε τιμές για το 335, κάνε έναν κόπο και ρώτα και εσύ με τον αριθμό πλαισίου σου. Τα χρήματα είναι πολύ λίγα για ένα αυτοκίνητο σαν το δικό σου και θα δεις τρελή διαφορά παντού και όχι μόνο στις εκκινήσεις. Δεν μιλάω για νριφτ, το γεγονός οτι το έχω βάλει και πάω για ντρίφτ μην σε μπερδεύει. Το quaife πασχίζει να βρει πρόσφυση ενώ είναι απόλυτα γραμμικό και σου δίνει πολύ καλύτερο έλεγχο παντού!!

Δεν νομίζω η χρήση σεμι σλικ να σε σώσει, μάλλον το αντίθετο. Δεν είναι λάστιχα δρόμου, μόλις βρεις νερά θα κινδυνέψεις άσχημα. Αν είσαι και με γκάζι... χλομό σε βλεπω....

Η ένστασή μου είναι δεν μπορείς να οδηγείς το ίδιο αυτοκίνητο με 300 άλογα στο 90% και στο άλλο 10% να οδηγείς 600. Είναι άλλο αυτοκίνητο και μεταφορικά και κυριολεκτικά και μπορεί να σε πιάσει πολύ εύκολα απροετοίμαστο και να ψάχνεσαι φτου φτου χτύπα ξύλο...

Καλή επιτυχία και πιστεύω ότι αν φτιάξεις τις καμπύλες σου δεν θα θέλεις κάτι άλλο απο το μοτέρ σου:warriorsmiley: