PDA

Επιστροφή στο Forum : E34 αναβάθμιση



Jimmakos
01-04-11, 22:45
Λοιπόν παιδιά το πήρα απόφαση. Πολλοί μου λένε πως το μοτέρ μου είναι τέρας αξιοπιστίας και σηκώνει πολύ άνετα ένα light turbo kit.

Σκέφτηκα λοιπόν να το "πουσάρω" και άν δεν με ικανοποιήσει τότε πάω σε μεγαλύτερο μοτέρ ή σε μοτέρ απο 318Is (για να μην αλλάξω κυβισμό).

Σύντομα θα κατεβάσω καπάκι να αλλάξω φλάτζες και τα συνναφή.
Θα ήθελα να μου πεί κάποιος γνώστης αν υπάρχει μεταλλική φλάτζα πιο ψιλή, καθώς και τι άλλο θα μπορούσα να κάνω....
Γυάλισμα βαλβίδων θα γίνει επίσης θα αλλαχτούν και ελατήρια, τσιμουχάκια κλπ....

Τα χρειάζεται αυτά όπως και να χει γιατί τσιμπάει λάδια..... Οπότε με την ευκαιρία ας το "προετοιμάσω"

Jimmakos
04-04-11, 13:21
Ελα μαστόρια μου να βγώ για shopping!

ziaba
05-04-11, 07:54
εγώ λέω μην κάνεις τίποτα πάνω στ δικό σου μοτέρ είναι πολύ παλιό ένας σωστός μάστορας θα αρνηθεί να σου το τουρμπισει χωρίς ανάκατασκευή που θέλει πολύ χρήμα. βάλε απλά έναν m44 κ τέλος

nik200
05-04-11, 09:16
το δικο σου το μοτερ ειναι πραγματι ασπαστο...εχει φτιαξει ο πλουμιστος 2-3 τετοια με τα ψεμματα (φτηνοδουλειες) οι οποιες ομως παραταυτα αντεχαν στο χρονο και στο σκισιμο!!!!θα μπορουσες να πας απο κει να παρεις καποιες ιδεες...φυσικα δεν λεω να το φτιαξεις εκει..αλλα πιστευω θα σε διαφωτισει αρκετα...με μια 25αρα θα σαι μια χαρα και με χαμηλες πιεσεις το αμαξι θα πεταει...θα μπορουσες λογω βαρους να βαλεις και μικροτερη και το αμαξι θα ηταν φοβερο..ροπη απο πολυ χαμηλα!!!

Jimmakos
07-04-11, 22:23
Νίκο έτσι το σκέφτομαι και εγώ φίλε αλλά για Τ3 garrett.... Μου μοιάζει για ιδανική....

Σε κανα 2-3 μηχανικούς φίλους που πήγα σήμερα άκουσα τα καλύτερα για το μοτέρ μου.... Μαμά όπως είναι φτάνει 200-220ps δοκιμασμένα, φυσικά έμεινα κόκκαλο αλλά είδα ένα ηλίθιο χαμόγελο στο πρόσωπό μου μετά... :thumbsup:

Θέλω αυτές τις μέρες να πάρω φλάτζες, τσιμουχάκια βαλβίδων, φίλτρα και τα σχετικά να κάτσω να τα αλλάξω (ναι καλά είδατε εγώ θα τα φτιάξω thumb ξέρω απο το προηγούμενο αμάξι που το έφτιαχνα) αλλά δεν ξέρω που θα βρώ μια μεταλλική πιο ψιλή φλάτζα να ανεβάσω λίγο την συμπίεση και απο 8.8:1 να την πάω 10.5:1

Φίλε ziaba δεν θέλω να το πάω 600άλογα ή να το στήνω στα φανάρια με κτήνη 2τούρμπινα.... να του χώνω σε κανα στροφιλίκι θέλω και να πηγαίνω πιο άνετα κανα ταξιδάκι, όχι όπως τώρα που απαγγέλεις το Άξιον Εστί για να φορτώσει η 5η στην εθνική....

ziaba
07-04-11, 23:27
1ον όταν τουρμπιζουν συνήθως κατεβάζουν τ συμπίεση δε τ ανεβάζουν
2ον άς υποθέσουμε ότι το stock μοτέρ σου αντέχει αναρωτήθηκες εάν αντέχει η μετάδοση σου τη ροπή στα 220 άλογα
3ον σίγουρα θα χρειαστείς φρένα εφόσον θες να διπλασιασεις τ δύναμή κ αλλά πολλά
για να μην δώσεις πολύ χρήμα κ μην γίνεις μέτοχος του συνεργείου του μηχανικού σου σου λέω το πολύ βάλε έναν m44 κ θα σε κομπλε

Jimmakos
08-04-11, 01:25
1ον όταν τουρμπιζουν συνήθως κατεβάζουν τ συμπίεση δε τ ανεβάζουν
2ον άς υποθέσουμε ότι το stock μοτέρ σου αντέχει αναρωτήθηκες εάν αντέχει η μετάδοση σου τη ροπή στα 220 άλογα
3ον σίγουρα θα χρειαστείς φρένα εφόσον θες να διπλασιασεις τ δύναμή κ αλλά πολλά
για να μην δώσεις πολύ χρήμα κ μην γίνεις μέτοχος του συνεργείου του μηχανικού σου σου λέω το πολύ βάλε έναν m44 κ θα σε κομπλε

1. Λογικό αλλά δεν μιλάμε για +200ps, συμπίεση κατεβάζουν όταν ανεβάζουν τρελές πιέσεις (overboost στον Θεό) απο όσο ξέρω... Εδώ μιλάμε για 0,8-1bar
2. Άνετα γιατί δεν θα "τα τρώει όλα" με την 1η στην εκκίνηση, είμαι τρελλός αλλά όχι και έτσι....
3. Φρένα, αναρτήσεις. Τα ξέρω αυτά και τα χρειάζομαι και έτσι όπως είμαι, έχω ένα θέμα να χω δυνατά φρένα και αναρτήσεις δυνατές.

Να βάλω τον Μ44 δεν έχω πρόβλημα αλλά και πάλι τα 140 άλογα θα είναι λίγα... Σαν να βάλω ένα πολύ καλό ΦΠΕ στον Μ40 θα είναι....

Να βάλω τον Μ44 και να του δώσω για παρέα έναν σαλίγκαρο οκ....

Κυβικά δεν αλλάζω με τίποτα προς το παρών.... Λόγο εφορίας!

Jimmakos
19-04-11, 14:42
Ξεθάβω το θρέντ γιατί έχω νέα.....

Το αμάξι είναι παροπλισμένο με ανοιχτή κεφαλή.
Αποτέλεσμα, χρειάζεται φλάτζα κεφαλής και ψευτοκάπακου, χρειάζεται τσιμουχάκια βαλβίδων και ωστήρια καινούρια.....

+ Κάτι κολλάρα μικρά νερού και φρέσκα λάδια!

stef
19-04-11, 14:45
Τούρμπισέ το ρε!

giannis_compact
19-04-11, 14:47
Πότε πρόλαβες και το άνοιξες ρε θηρίο??

Jimmakos
19-04-11, 14:49
Στέφανε θα του ρουφήξω τα αιμοπετάλια :th_Laie_67-1:

Γιάννη αφού δεν έκατσε δουλειά σήμερις είπα να το πιάσω να ασχοληθώ γιατί αλλιώς δεν θα ασχολιόμουν....

Οκ για μετακινήσεις μιας ημέρας έχω το παπί.... Μπρός στα κάλλη τι είναι ο πόνος

stef
19-04-11, 14:49
Το θέλω full Alpina

paganis
19-04-11, 14:50
εφοσον ψαχνεσαι για τουρμπισμα..βαλε μια παχυτερη ή εστω την δικη του( οχι λεπτοτερη ), για να μπορεις να παιξεις σε πιεση 0.8 και πανω! επιπλεον για στειλε κανα τηλ..να μιλησουμε να περναγα να το δω ανοιγμενο!

giannis_compact
19-04-11, 14:52
Στέφανε θα του ρουφήξω τα αιμοπετάλια :th_Laie_67-1:

Γιάννη αφού δεν έκατσε δουλειά σήμερις είπα να το πιάσω να ασχοληθώ γιατί αλλιώς δεν θα ασχολιόμουν....

Οκ για μετακινήσεις μιας ημέρας έχω το παπί.... Μπρός στα κάλλη τι είναι ο πόνος

Πότε θα το ξανακλείσεις?

Jimmakos
19-04-11, 14:54
Την δική του θα βάλω ή λίγο πιο παχιά paganis για αυτό το λόγο....

Μου ανοίξατε τα μάτια εδω μέσα γιατί θα χα πάρει τα πιστόνια στην μασχάλη όπως πήγαινα....

Αμέ θα σου στείλω το κιν μου να έρθεις και για καφεδάκι! Και όποιος άλλος θέλει να έρθει για παρεούλα ευπρόσδεκτος! thumb

850CSI
19-04-11, 15:04
Λοιπόν παιδιά το πήρα απόφαση. Πολλοί μου λένε πως το μοτέρ μου είναι τέρας αξιοπιστίας και σηκώνει πολύ άνετα ένα light turbo kit.

Σκέφτηκα λοιπόν να το "πουσάρω" και άν δεν με ικανοποιήσει τότε πάω σε μεγαλύτερο μοτέρ ή σε μοτέρ απο 318Is (για να μην αλλάξω κυβισμό).

Σύντομα θα κατεβάσω καπάκι να αλλάξω φλάτζες και τα συνναφή.
Θα ήθελα να μου πεί κάποιος γνώστης αν υπάρχει μεταλλική φλάτζα πιο ψιλή, καθώς και τι άλλο θα μπορούσα να κάνω....
Γυάλισμα βαλβίδων θα γίνει επίσης θα αλλαχτούν και ελατήρια, τσιμουχάκια κλπ....

Τα χρειάζεται αυτά όπως και να χει γιατί τσιμπάει λάδια..... Οπότε με την ευκαιρία ας το "προετοιμάσω"

και τα λαδια που τσιμπαει θα διορθωθει με τα (τσιμουχακια)? αυτο το πιστευεις ? Στα τσιμουχακια ΟΣΟ και φαγωμενα να'ναι ΤΙ λαδι να φυγει απο κει ρε φιλε μου ! καλα μιλαμε για ΣΤΑΓΩΝΕΣ σε σχεση με πιστονια και τα ελατηρια τους στα τσιμουχακια κολησαμε? Ο Υπολοιπος Κινητηρας τι γινεται????? Βαλε 15-40 Ας ειναι και Πρωτογενες (αλλαξετα 1000-1500χιλ.νωριτερα και ξαναπες μου)

Z4 DCT
19-04-11, 15:06
και τα λαδια που τσιμπαει θα διορθωθει με τα (τσιμουχακια)? αυτο το πιστευεις ? Στα τσιμουχακια ΟΣΟ και φαγωμενα να'ναι ΤΙ λαδι να φυγει απο κει ρε φιλε μου ! καλα μιλαμε για ΣΤΑΓΩΝΕΣ σε σχεση με πιστονια και τα ελατηρια τους στα τσιμουχακια κολησαμε? Ο Υπολοιπος Κινητηρας τι γινεται????? Βαλε 15-40 Ας ειναι και Πρωτογενες (αλλαξετα 1000-1500χιλ.νωριτερα και ξαναπες μου)

:shok::shok:

Βαλε φαγητου....:original:

Jimmakos
19-04-11, 15:08
και τα λαδια που τσιμπαει θα διορθωθει με τα (τσιμουχακια)? αυτο το πιστευεις ? Στα τσιμουχακια ΟΣΟ και φαγωμενα να'ναι ΤΙ λαδι να φυγει απο κει ρε φιλε μου ! καλα μιλαμε για ΣΤΑΓΩΝΕΣ σε σχεση με πιστονια και τα ελατηρια τους στα τσιμουχακια κολησαμε? Ο Υπολοιπος Κινητηρας τι γινεται????? Βαλε 15-40 Ας ειναι και Πρωτογενες (αλλαξετα 1000-1500χιλ.νωριτερα και ξαναπες μου)

Βρε Γιωργάρα μου σταγόνες χάνει δεν το ξερνάει όλο :th_Laie_67-1:
Ο υπόλοιπος κινητήρας είναι εντάξει και τσεκαρισμένος thumb

Γιάννη και φαγητού και πετρελαίου ο καλός ο μύλος όλα τα αλέθει :th_Laie_67-1:

gregE36
20-04-11, 12:15
τουρμπινα μην ανεβεις παραπανω απο 28αρα γιατι θα εχεις μεγαλο lagarisma και εννοειτε ρουλεμανατη .αλλωστε η 28αρα εχει παροχη μεχρι 320 αλογα...https://www.turbobygarrett.com/turbobygarrett/images/catalog/Turbochargers/gt25_pdfs/Garrett_GT2560R_466541-1_4.pdf

Jimmakos
21-04-11, 15:10
Σας έχω νεα!

Good News: Βρήκα ανταλλακτικά
Bad News: Δεν τα είχε ετοιμοπαράδωτα

Good News: Θα τα έχει Τρίτη πρωί
Bad News: Ξαναέκλεισα το καπάκι με τα ίδια πράγματα

Good News: Δεν χάνει λάδια
Bad News: Αλλά ανεβάζει λίγο παραπάνω θερμοκρασία

Good News: Τσέκαρα τον καταλύτη και ήταν εντάξει
Bad News: Θέλω άλλο τελικό

Good News: Τα πιστόνια, μπιέλες, στρόφαλος ήταν εντάξει
Bad News: Τα ωστήρια πάνε για σύνταξη

Good News: Πήγα σε εναν φαναρτζή να μου φτιάξει το πίσω βούλιαγμα στο φτερό
Bad News: Ζήταγε 150Ε +ΦΠΑ

Good News: Λύσιμο τροχού, σφυριές, στόκος, βαφή σε σπρέι
Bad News: Βαριέμαι

Good News: Γνώρισα ένα μωρό άλλο πράγμα και έβγαλα άγρια γούστα
Bad News: Είναι αρραβωνιασμένη με kickboxerά!

Good News: Γνώρισα κ άλλο ένα μωρό και γουστάρει Bmw
Bad News: Θέλει να με γνωρίσουν οι γονείς της

Αυτά τα νεα των ημερών....

Υ.γ. η περιγραφή είναι κλεμμένη αλλά μου άρεσε :th_Laie_67-1:

Jimmakos
26-04-11, 16:12
Αγαπητοί μου φίλοι, αδέρφια μου και συγκάτοικοι στην τρέλλα μου!

Σήμερα καλό καιρό είχε και βγήκαμε για αγορές και εκτός αυτού έριξα και ένα πλύσιμο στο μοτέρ να φύγουν οι μούργες και οι σκόνες!

Τα πράγματα όπως βλέπετε είναι καινούρια ζελατίνας και έπαθα σόκ που είδα στις συσκευασίες αναλυτικά διαγράμματα τοποθέτησης! GERMAN POWER!!!! :worthy:

Ευελπιστώ αύριο να έχω τον καιρό με το μέρος μου και να κάτσω να τα τοποθετήσω.... Φυσικά όποιος θέλει να έρθει για παρέα μπορεί να στείλει ένα ΠΜ να συννενοηθούμε και καφεδάκι απο τα χεράκια μου! thumb

Οι φωτογραφίες που είχα υποσχεθεί και μόλις ξανα ανοιχτεί το μοτέρ έρχονται και άλλες φωτογραφίες!

https://i1183.photobucket.com/albums/x467/JimmakosM5/E34%20Parts/DSC00076.jpg
https://i1183.photobucket.com/albums/x467/JimmakosM5/E34%20Parts/DSC00080.jpg
https://i1183.photobucket.com/albums/x467/JimmakosM5/E34%20Parts/DSC00079.jpg
https://i1183.photobucket.com/albums/x467/JimmakosM5/E34%20Parts/DSC00077.jpg
https://i1183.photobucket.com/albums/x467/JimmakosM5/E34%20Parts/DSC00078.jpg

Lambros46
26-04-11, 16:28
Αγαπητοί μου φίλοι, αδέρφια μου και συγκάτοικοι στην τρέλλα μου!

Σήμερα καλό καιρό είχε και βγήκαμε για αγορές και εκτός αυτού έριξα και ένα πλύσιμο στο μοτέρ να φύγουν οι μούργες και οι σκόνες!

Τα πράγματα όπως βλέπετε είναι καινούρια ζελατίνας και έπαθα σόκ που είδα στις συσκευασίες αναλυτικά διαγράμματα τοποθέτησης! GERMAN POWER!!!! :worthy:

Ευελπιστώ αύριο να έχω τον καιρό με το μέρος μου και να κάτσω να τα τοποθετήσω.... Φυσικά όποιος θέλει να έρθει για παρέα μπορεί να στείλει ένα ΠΜ να συννενοηθούμε και καφεδάκι απο τα χεράκια μου! thumb

Οι φωτογραφίες που είχα υποσχεθεί και μόλις ξανα ανοιχτεί το μοτέρ έρχονται και άλλες φωτογραφίες!

https://i1183.photobucket.com/albums/x467/JimmakosM5/E34%20Parts/DSC00076.jpg
https://i1183.photobucket.com/albums/x467/JimmakosM5/E34%20Parts/DSC00080.jpg
https://i1183.photobucket.com/albums/x467/JimmakosM5/E34%20Parts/DSC00079.jpg
https://i1183.photobucket.com/albums/x467/JimmakosM5/E34%20Parts/DSC00077.jpg
https://i1183.photobucket.com/albums/x467/JimmakosM5/E34%20Parts/DSC00078.jpg

Ωραίος!!Τι ώρα θα αρχίσει το πανηγύρι???λέω να περάσω καμιά βόλτα!!

Jimmakos
26-04-11, 16:39
Πρωινές ώρες φίλε κατά τις 10 λέω.... Να μην πάρει καθόλου μπροστά ο κινητήρας ούτε για να κουνηθεί 10 μέτρα το άρμα!

Stunt Mike
26-04-11, 17:10
1. Λογικό αλλά δεν μιλάμε για +200ps, συμπίεση κατεβάζουν όταν ανεβάζουν τρελές πιέσεις (overboost στον Θεό) απο όσο ξέρω... Εδώ μιλάμε για 0,8-1bar
2. Άνετα γιατί δεν θα "τα τρώει όλα" με την 1η στην εκκίνηση, είμαι τρελλός αλλά όχι και έτσι....


Δημητρη 0.8-1.0 bar και stock σωθικα ξεχνα το!Δεν παιζει με τιποτα ν'αντεξει,περαν του γεγονοτος οτι θες κι αλλη αντλια βενζινης και μπεκ γιατι τα δικα σου ουτε 0.4 δεν θα σηκωσουν.Το μοτερ σπανια σπαει στην 1η,το φορτιο που δεχεται ειναι στις μεγαλυτερες σχεσεις.Συμπιεση θα παραμεινεις οπως εισαι(για τουρμπατο ειναι τελεια το 8,8:1),θα βαλεις μπεκ απο 328(ροζ κεφαλακι) και με τη δικη σου αντλια βενζινης θα δουλεψεις 0.6bar ικανα να παραγουν περιπου 150-170hp αναλογα το μεγεθος της τουρμπινας.Ετσι θα μπορεις να σπας 1η-2α-3η και 4η-5η θα χαλαρωνεις....Οτι πρεπει για ορεινες διαδρομες.

Jimmakos
26-04-11, 17:23
Ακριβώς Mike... Τουλάχιστον με αυτά που θα βάλω θα έχω ένα μοτέρ απο την αρχή καθώτι τα υπόλοιπα μέρη είναι εντάξει!

Τα μπέκ απο 328 είναι καλή περίπτωση, τρόμπα βενζίνης έχω απο 328 (3bar πίεση αν θυμάμαι καλά), πιστεύω αρχικά θα κάνει αλλά θα θέλει πιο μεγάλη αν σηκώσω πίεση οπότε είναι και αυτή στο πρόγραμμα.... Η φλάτζα όπως είδες είναι η δικιά της οπότε παραμένω ίδια συμπίεση thumb

Τουρμπίνα καταστάλαξα στην 25άρα! Παραπάνω δεν χρειάζεται.... Άλλωστε η 25άρα μπορεί να με πάει και πάνω απο 200hp (αν αλλαχτούν και τα υπόλοιπα στο μοτέρ)...

paganis
26-04-11, 19:53
Δημητρη 0.8-1.0 bar και stock σωθικα ξεχνα το!Δεν παιζει με τιποτα ν'αντεξει,περαν του γεγονοτος οτι θες κι αλλη αντλια βενζινης και μπεκ γιατι τα δικα σου ουτε 0.4 δεν θα σηκωσουν.Το μοτερ σπανια σπαει στην 1η,το φορτιο που δεχεται ειναι στις μεγαλυτερες σχεσεις.Συμπιεση θα παραμεινεις οπως εισαι(για τουρμπατο ειναι τελεια το 8,8:1),θα βαλεις μπεκ απο 328(ροζ κεφαλακι) και με τη δικη σου αντλια βενζινης θα δουλεψεις 0.6bar ικανα να παραγουν περιπου 150-170hp αναλογα το μεγεθος της τουρμπινας.Ετσι θα μπορεις να σπας 1η-2α-3η και 4η-5η θα χαλαρωνεις....Οτι πρεπει για ορεινες διαδρομες.

εδω εισαι λαθος....τα στοκ σωθικα εχουν αποδειξει , πως με συνετη χρηση..αντεχουν και πιεση ανω του 1 μπαρ! παραδειγματα υπαρχουν και αν κρινω απο μ43..που ειναι εφαμιλλα σε ανθεκτικοτητα με το μ40...και δουλευουν με 1,3 μπαρ και στοκ μηχανοστασιο...τοτε δεν υπαρχει θεμα σε σωστα συντηρημενο μοτερ! οσο για τα μπεκ...μηπως γνωριζεις την παροχη του 328?? αν θεωρησω πως τα 6 μπεκ ...τροφοδοτουν δυναμη 190 αλογων...στον τετρακυλινδρο για ιδια ιπποδυναμη τα ιδια μπεκ...δεν νομιζω να επαρκουν...!

Stunt Mike
26-04-11, 20:53
εδω εισαι λαθος....τα στοκ σωθικα εχουν αποδειξει , πως με συνετη χρηση..αντεχουν και πιεση ανω του 1 μπαρ! παραδειγματα υπαρχουν και αν κρινω απο μ43..που ειναι εφαμιλλα σε ανθεκτικοτητα με το μ40...και δουλευουν με 1,3 μπαρ και στοκ μηχανοστασιο...τοτε δεν υπαρχει θεμα σε σωστα συντηρημενο μοτερ! οσο για τα μπεκ...μηπως γνωριζεις την παροχη του 328?? αν θεωρησω πως τα 6 μπεκ ...τροφοδοτουν δυναμη 190 αλογων...στον τετρακυλινδρο για ιδια ιπποδυναμη τα ιδια μπεκ...δεν νομιζω να επαρκουν...!

Αν θες εσυ να παιζεις το μοτερ κορωνα-γραμματα σε καθε πατημα και εισαι σιγουρος για τη βενζινη που βαζεις και για τον προγραμματιστη του αυτοκινητου σου οτι θα'χει ασχοληθει με το αβανς σε ολη τη μπαντα του στροφομετρου,ε, τοτε ειμαι λαθος!thumb....Η εμπειρια δειχνει οτι μοτερ που δουλευει οριακα,καποια στιγμη σπαει.Και πραγματικα θελω να μου δειξεις Μ40-42-43-44 με στοκ σωθικα και 1.3bar σταθερο μεχρι τον κοφτη που ζει ακομη!
Οσον αφορα τα μπεκ:
1ον Το οτι τροφοδοτουν μοτερ 190-200 ιππων δεν σημαινει οτι δουλευουν στο full duty cycle που μπορουν.
2ον και πραγματι ισχυει αυτο καθοτι ειναι τα μεγαλυτερα μπεκ ατμοσφαιρικου E36 πιθανον μεγαλυτερα/ισαξια με του Μ3 με παροχη 222cc/min(τα βελτιωτικα μπεκ για Μ3 βελτιωμενα ατμοσφαιρικα εχουν παροχη 252cc και για τουρμπατα 472cc.
3ον λοιπον τα ροζ μπεκ του 328 για να κλεισουμε τις αποριες του Δημητρη μας,εαν δουλευουν μεχρι και στο 93% της παροχης τους επαρκουν για τουρμπατη εφαρμογη μεχρι 0.7-0.8ct και νορμαλ τουρμπινες απο Τ25 εως Τ35...Σε τουρμπατο 328 αυτο μεταφραζεται σε περιπου 280-310hp στροφαλο,στο 4κυλινδρο φανταζομαι γυρω στα 160-180hp...

paganis
26-04-11, 21:30
παραδειγματα με 1,3 μπαρ και νορμαλ εντοσθια εχουμε κανα 2 στο φορουμ(και καποια στιγμη και το δικο μου)! κανενα μοτερ τουρμπατο ακομα και εργοστασιακο ...αν το δουλευεις κοφτη..καποια στιγμη θα στα δωσει στο χερι..ειναι θεμα καθαρα χρησης η αξιοπιστια! τα μπεκ....του 328,,σιγουρα δεν θα δουλευουν full duty στο εργοστασιακο μοτερ...αλλα επειδη πειραματιστηκα αρκετα μεχρι να βρω τα ιδανικα μπεκ για το δικο μου κομπρεσσορατο τετρακυλινδρο..πιστευω πως θελει απο 250 εως 270cc στα 3 bar(πιεση βενζινης), για πιεση 0,7-1 bar! ο προγραμματισμος...θελει προσοχη...αλλα αμα δεν εμπιστευεσαι τον προγραμματιστη σου, μην μπαινεις εξαρχης στην διαδικασια να τουρμπισεις! επιπλεον το να δουλεψει το μπεκ στο 93%(ωστε να επαρκεσει),,,θα σε βαλει σε πολυ δυσκολη θεση, οταν καποια στιγμη τα παιξει απο το full duty...

Stunt Mike
26-04-11, 21:43
Το να κανεις μια κοντρα και να δουλευεις 1.3bar για 600-700μετρα πιθανον να μη σου δημιουργησει προβλημα αμεσα...μακροχρονια ομως σιγουρα το φθειρεις.Ειχα Punto GT που με στοκ μοτερ το δουλευα 1.8 σταθερο για 1.5χρονο.2-3 φορες ανοιξα 4ες-5ες μεχρι κοφτη ομως και τα πηρα στη μασχαλη.Η σωστη δουλεια δεν πρεπει να γινεται υπο προυποθεσεις.Και οχι δεν θα σου μεινει στο χερι μεσα σε πχ 5000χλμ,στοκ τουρμπισιο μοτερ επειδη το σκιζεις,ακριβως γιατι η εταιρεια εχει κανει τη μελετη της ν'αντεχει σε καθε βαρβαρο ποδαρακι για καμποσες χιλιαδες χλμ ανεξαρτητως χρησης.Για τα μπεκ εχεις δικιο...ΔΕΝ ειναι σωστο να τα δουλευεις πανω απο 90% γι'αυτο και καλα εκανες και τ'αλλαξες.
Υ.Γ. Παραδοξως μετα το σπασιμο,το GT εγινε σφυρηλατο με μεγαλυτερα μπεκ που δουλευαν στο 92% για πιεση 2.0bar ct-2.4overboost...Αυτο εγινε το 2001 κι ακομα ετσι δουλευει!!!

paganis
26-04-11, 21:57
το να δουλευεις ενα τουρμπατο 5ες κοφτη και για πολλα χιλιομετρα...να εισαι σιγουρος πως ακομα και εργοστασιακο,,,θα παραδωσει πνευμα καποια στιγμη ή τουλαχιστον ,,αν μετρησεις συμπιεση θα το βρεις ψωφιο! καλο μου ακουγεται το πουντακι...κριμα που δεν εχω πλεον τον γαλλο...να καναμε καμια καλη...

Stunt Mike
26-04-11, 22:16
το να δουλευεις ενα τουρμπατο 5ες κοφτη και για πολλα χιλιομετρα...να εισαι σιγουρος πως ακομα και εργοστασιακο,,,θα παραδωσει πνευμα καποια στιγμη ή τουλαχιστον ,,αν μετρησεις συμπιεση θα το βρεις ψωφιο! καλο μου ακουγεται το πουντακι...κριμα που δεν εχω πλεον τον γαλλο...να καναμε καμια καλη...

Εεεεετσι!!!thumb Ακομη ζει και βασιλευει!!

Jimmakos
27-04-11, 02:28
Όχι ρε παιδιά δεν είναι το θέμα να πηγαίνω κόφτες με 5η Αθήνα/Θεσσαλονίκη!

Να γράφω καμιά 2α κάτω θέλω και όταν πηγαίνω ταξίδι να πατάω λίγο το γκάζι και να πηγαίνει πιο άνετα (ειδικά σε ανηφόρες)!

Εντάξει αν για ένα πάτημα σηκώσεις πίεση παραπάνω δεν νομίζω να τα τινάξει! Μέταλλα είναι όχι πλαστικά, έχουν κάποια ανοχή

paganis
27-04-11, 08:22
κατι τελευταιο για τα μπεκ απο το bmw~! οταν εψαχνα για μπεκ ηθελα απο μ5 ε34...γιατι η παροχη τους ηταν ακριβως ! οπου ρωτησα μου ζηταγανε απο 250-300 ευρω και πανω ,μεταχειρισμενα(νομιζαν πως ηταν κατι ξεχωριστο και σπανιο)....συν οτι εγω ηθελα μονο 4...και μου διναν 6 για να μην σπασει το σετ! τελικα ψαχνωντας..τα συγκεκριμενα μπεκ..τα φοραγε και το ταπεινο πλην τιμιο πουντο gt...και τα βρισκεις απο 80 εως 100 ευρω και τα τεσσερα!

Stunt Mike
27-04-11, 08:45
κατι τελευταιο για τα μπεκ απο το bmw~! οταν εψαχνα για μπεκ ηθελα απο μ5 ε34...γιατι η παροχη τους ηταν ακριβως ! οπου ρωτησα μου ζηταγανε απο 250-300 ευρω και πανω ,μεταχειρισμενα(νομιζαν πως ηταν κατι ξεχωριστο και σπανιο)....συν οτι εγω ηθελα μονο 4...και μου διναν 6 για να μην σπασει το σετ! τελικα ψαχνωντας..τα συγκεκριμενα μπεκ..τα φοραγε και το ταπεινο πλην τιμιο πουντο gt...και τα βρισκεις απο 80 εως 100 ευρω και τα τεσσερα!

Καλοοοο!!thumb.Φιλε θα σε συμβουλευτω τωρα που σκεφτομαι την υπερσυμπιεση του δικου μου...Γιατι κι εγω δεν θελω να δωσω κερατιατικα για βελτιωτικα μπεκ με 100 ευρω το τεμαχιο!Μην σου πω οτι παιζει να'χω τα ''μαμισια'' μπεκ απ'το πουντακι μου στην αποθηκη....

Jimmakos
27-04-11, 13:08
Ωραία! Εφόσον κάνουνε απο Punto GT τι το συζητάμε? Βρήκαμε και μπέκ έχω άκρη για FIAT thumb

paganis
27-04-11, 14:15
μπεκ απο πουντο ...εβαζε και ο καρρας στο αργος! ειναι κατι δοκιμασμενο...και οικονομικο..

Stunt Mike
27-04-11, 16:26
Σημερα ανακαλυψα οτι τα'χω ακομη τα μπεκ απ'το πουντακι!!Δυστυχως 4 βεβαια οποτε πρεπει να βρω αλλα 2!Αν κι εχω την εντυπωση οτι εχουν παροχη 250+cc(ηταν μικρα για το μοτερακι μου και ειχα βαλει 400αρια μετα) αρα μικρη διαφορα με τα δικα μου αλλα για 1ο σταδιο τουρμπισματος μια χαρα ειναι!

gregE36
27-04-11, 16:26
φιλε jimmako απο πολλαπλη τι θα κανεις ?πλακακι στην μαμισια?

Jimmakos
27-04-11, 17:07
Σημερα ανακαλυψα οτι τα'χω ακομη τα μπεκ απ'το πουντακι!!Δυστυχως 4 βεβαια οποτε πρεπει να βρω αλλα 2!Αν κι εχω την εντυπωση οτι εχουν παροχη 250+cc(ηταν μικρα για το μοτερακι μου και ειχα βαλει 400αρια μετα) αρα μικρη διαφορα με τα δικα μου αλλα για 1ο σταδιο τουρμπισματος μια χαρα ειναι!

Ναι ε? Για κάνε μας μια προσφορά αν τα δίνεις!

Γρηγόρη μάλλον φίλε... Θα βρώ μια μαμά απο κανα παλιατζίδικο και θα προσαρμόσω πλακάκι Τ3...
Να έχω καβάτζα την μαμά πολλαπλή αν χρειαστεί να βγάλω το τούρμπο!

paganis
27-04-11, 17:44
το πλακακι τ3..βιδωνει πανω στην μαμα πολλαπλη....δεν χρειαζεσαι αλλη εργοστασιακη πολλαπλη! αν χρειαστεις να το βγαλεις ...ξεβιδωνεις πλακακι -τουρμπινα και ξαναβαζεις το εργοστασιακο διχαλο!

gregE36
27-04-11, 18:09
ναι εε?ωραιο, αλλα η 25αρα εχει πλακακι Τ2,5

Jimmakos
28-04-11, 00:07
το πλακακι τ3..βιδωνει πανω στην μαμα πολλαπλη....δεν χρειαζεσαι αλλη εργοστασιακη πολλαπλη! αν χρειαστεις να το βγαλεις ...ξεβιδωνεις πλακακι -τουρμπινα και ξαναβαζεις το εργοστασιακο διχαλο!

Αχά Ναι αλλά το χταπόδι η απόλυξη κοιτάει προς τα κάτω.... Άρα εκεί θα πρέπει να πάει το downpipe (αν το λέω σωστά) απο την έξοδο του τούρμπο...

Κάποια φωτό υπάρχει να το δώ να το καταλάβω πως γίνεται?

Γρηγόρη ένα μηχανουργείο και λύθηκε το πρόβλημα, δόξα τον Θεό στην Ελλάδα η πατέντα έχει φτάσει στο ζενίθ της!

Και αρκετές φορές οι σωστές πατέντες λειτουργούν καλύτερα απο τα εργοστασιακά!

gregE36
28-04-11, 12:00
ναι καλα τα λες απο τον κολο της τουρμπινας θα ξεκιναει η εξατμιση σου to downpipe σου σε διαμετρο 63.5 και θα εισαι οκ

gregE36
29-04-11, 08:24
μου μπαινουν και εμενα ιδεες τωρα .......

Jimmakos
29-04-11, 11:57
Join to club thumb

gregE36
29-04-11, 14:05
κοιτα εχω απο φιλο μια Τ25 ρουλεμανατη εχω και μπεκ απο πουντο GT εχω και ιντερκουλερ απο το λεον που ειχα παλια ,το μονο ειναι να το παρω αποφαση και να βρω χρονο να ασχοληθω με τον φιλο μου μηχανικο στα κενα μας και λιγο λιγο να το φτιαξουμε

kloukakis
29-04-11, 15:08
Jimm πρέπει να τα πάρεις απο την αρχη τα πράγματα και με ψυχραιμία! Όχι όλα μαζί.
Το να ρίξεις την συμπίεση με φλάτζα ΕΙΝΑΙ ΛΑΘΟΣ, ευτυχώς που πήρες πάλι την ΕΟΜ!
Αν έχει λόγο συμπίεσης 8:1 μπορείς να σηκώσεις αρκετούτσικη πίεση(εύκολα 10psi) ακόμα και με 95αρα βενζίνη.

300cc beck σε φτάνουν για 200 άλογα στο 85% του duty cycle και 230cc και για 150 άλογα πάλι στο 85%.Θέλεις κάτι στη μέση, χοντρά-χοντρά για να έχεις μια ιδέα.

Ιντερκουλερ θα βάλεις οπωσδήποτε το οποίο θα το μετρήσεις αφού πρώτα δεις πόσα άλογα θα βγάλεις για να υπολογίσεις την παροχή αέρα! Δεν θα πάρεις κάποιο το οποίο θα είναι μεγαλύτερο απ όσο πρέπει.

Για πρόγραμμα σου προτείνω να κάνεις ότι και εγώ!

Χταπόδια υπάρχουν και στο ebay σε καλές τιμές και ποιότητες(εκτιμώ).
Εισαγωγή αέρα δεν χρειάζεται να αλλάξεις.

Πάντως να ξέρεις οτι τα πράγαματα δεν είναι τόσο απλά όσο φαίνονται και θέλει πολύ ψάξιμο για να μην βγει ότι να ναι! Καλή τύχη γιατι θα την χρειαστείςthumb

Jimmakos
29-04-11, 20:43
Πάρτε μάτι thumb

https://i1183.photobucket.com/albums/x467/JimmakosM5/E34%20Repair/DSC00101.jpg
https://i1183.photobucket.com/albums/x467/JimmakosM5/E34%20Repair/DSC00102.jpg
https://i1183.photobucket.com/albums/x467/JimmakosM5/E34%20Repair/DSC00103.jpg
https://i1183.photobucket.com/albums/x467/JimmakosM5/E34%20Repair/DSC00104.jpg
https://i1183.photobucket.com/albums/x467/JimmakosM5/E34%20Repair/DSC00105.jpg
https://i1183.photobucket.com/albums/x467/JimmakosM5/E34%20Repair/DSC00106.jpg
https://i1183.photobucket.com/albums/x467/JimmakosM5/E34%20Repair/DSC00107.jpg

Το πρόβλημα είναι οτι εξαιτίας άγχους λόγο του πατέρα μου που ξεφύσαγε και έλεγε "θα μας πάρει το βράδυ τελείωνε, θα μας πάρει το βράδυ τελείωνε, θα μας πάρει το βράδυ τελείωνε, θα μας πάρει το βράδυ τελείωνε"

Όπως έβαζα τα ωστήρια και τους "οδηγούς" που πατάνε πάνω στις βαλβίδες (αυτά που είναι σαν 1 cent διάμετρος και πατάνε πάνω τους τα κοκοράκια πως τα λένε? Ε ένα απο αυτά έπεσε στο μπλόκ που γυρνάει τα λάδια στο κάρτερ!

Έλυσα το κάρτερ, έλυσα και ένα φίλτρο που χε αλλά το ρημάδι έχει 3 απολύξεις κάτω στρογγυλές όσο είναι πάνω και άλλη μία αυτή που έπεσε αυτό το πραγματάκι καταλήγει σε μια μικρή σιχμή! Με αποτέλεσμα να μην το αφήνει να περάσει! Τι κάνουμε τώρα?

Όσο για τα υπόλοιπα γυαλίστικαν, καθαρίστηκαν όλα οκ! thumb

dblade
29-04-11, 20:47
Υπαρχει ενα πραγμα που ειναι συρματινο και πολυ ευλιγιστο και στην ακρη του εχει ενα μαγνητη ειναι πολυ χρησιμο εργαλειο με εχει σωσει!!!

Jimmakos
29-04-11, 20:50
Μόνο που με ένα άλλο ίδιο το έβαλα σε μαγνήτη και δεν το τράβαγε.........

dblade
29-04-11, 21:58
Δεν ειναι απο σιδερο τοτε μηπως αλουμινιο η κανενα αλλο κραμα δεν υπαρχει δυνατοτητα να φτιαξεις με ενα συρμα ενα πραγμα σαν γαντζο να το τραβιξεις η κανει πολυ γωνια και δεν φαινετε?

Jimmakos
29-04-11, 22:41
Βρήκα ατσαλίνα...... Αυριο που θα χει το φως του ήλιου θα το "σπρόξω" απο κάτω με την ατσαλίνα thumb

dblade
30-04-11, 02:39
Κομπλε θα εισαι thumb
κριμα να σου την σπασει ετσι ομως η μαλακιτσα αλλα καθε εμποδιο για καλο αντε να προχωρας με το θεριο. :thumbsup:

Jimmakos
30-04-11, 19:13
SOS SOS SOS SOS

Τα σημάδια χρονισμού στον εκκεντροφόρο και στον στρόφαλο ποια είναι??????

Jimmakos
30-04-11, 22:25
Προχωράμε αργά και σταθερά!

Προμηθεύτηκα ένα σπρέι καθαρισμού καρμπυρατέρ και το άδειασα κυριολεκτικά σε πεταλούδα/λαιμούς εισαγωγής!
Μπορώ να πώ οτι καθαρίσανε εντελώς και γίνανε καινούριες!
Όπως θα παρατηρήσετε παντού μπήκε φλατζόκολλα για απόλυτη στεγανοποίηση!

Ωσαν αρχάριος έκανα την π@π@ριά μου και χρόνισα αντίθετα το μοτέρ με αποτέλεσμα να γυρίζει μεν με την μίζα αλλά να μην "σκάει" δε!
Τουλάχιστον στάθηκα τυχερός στην ατυχία μου και δεν τα "κάρφωσα" όλα για όλα!

Μένει να μάθω τα σημάδια χρονισμού στον στρόφαλο και στον εκκεντροφόρο για να πάρει μπροστά και απο κεί και πέρα ένα 15λεπτο ζέσταμα και σκίσημο κυριολεκτικό να δούμε πως συμπεριφέρεται!

Προσωπική πινελιά το βάψιμο ψευτοκάπακου, εισαγωγής!
ΑΑΑΑ και προστατευτικό μπουζοκαλωδίων!

https://i1183.photobucket.com/albums/x467/JimmakosM5/E34%20Repair/DSC00108.jpg
https://i1183.photobucket.com/albums/x467/JimmakosM5/E34%20Repair/DSC00109.jpg
https://i1183.photobucket.com/albums/x467/JimmakosM5/E34%20Repair/DSC00110.jpg

Υπόλοιπες φωτό αύριο παίδες γιατί τα χέρια μου ήταν ΜΑΥΡΑ απο τα γράσσα και τα λάδια και λυπόμουνα το κινητό!

katsaraios
01-05-11, 00:37
με το καλο και το τουρμπισμα...
απο οτι βλεπω δεν θα κατσεις ησυχος :th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

Jimmakos
01-05-11, 01:12
Σώπα καλέ εγώ?

:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

Ενα σερβάκι έκανα :th_Laie_67-1:

Jimmakos
01-05-11, 03:09
Καθώς ψαχούλευα στο ίντερνετ πέτυχα μια σελίδα που λέει για χρονισμό.....

Δείτε και πείτε μου και εσείς.......

Εκκεντροφόρος
https://www.bimmerwerkz.com/forum/attachments/3-series-e36/27016d1221128414-m40-motor-timing-info-cam.jpg

Στρόφαλος
https://www.bimmerwerkz.com/forum/attachments/3-series-e36/27017d1221128432-m40-motor-timing-info-crank.jpg

I canΆt believe no one had this info well here is some photos and how to do.

Only do this if you have not taken off the crank timing gear pulley.

Take you timing belt off and take spark plug out of cyl number 3 use a little wooden stick and turn the crank so that all pistons are half way down the cylinders by using a socket wrench on the 22 mm bolt at the end of crank.

When done turn the cam shaft until the marks as per photo line up at marks carefully when you turn it shouldnΆt jam or make any noise if so you may need to wind the pistons down more, also even when you have the cam in correct position it still may move due to spring tension.

Once the cam is right, turn the crank to the alignment marks if it will not turn one way turn in the reverse direction so the marks from crank on the block line up.

Refit timing belt and retention then wind the crank over and over to check that.

IT DOESN"T JAM UP AT ALL
IT DOESN"T MAKE ANY NOISES
THEN DO IT AS MAY TIMES AS YOU CAN BEFORE YOU ARM FAILS OFF DOUBLE CHECK RECHECK

WIND THE ENGINE OVER WITH STARTER MOTER CHECK AGAIN

IF all ok try to start normally and listen and all should be good luck.

Regards Xdrian


Source: https://www.bimmerwerkz.com/forum/3-series-e36/m40-motor-timing-info-59059.html

Αν κατάλαβα καλά τοποθετείς τα σημάδια στις τροχαλίες με τα σημάδια στο μπλόκ, περνάς τον ιμάντα, βιδώνεις τεντωτήρα και καθάρισες?

:thanks:

m-power_01
01-05-11, 03:51
ολα αυτα με την προυποθεση οτι δεν εβγαλες καθολου τις τροχαλιες!

Jimmakos
01-05-11, 11:47
ολα αυτα με την προυποθεση οτι δεν εβγαλες καθολου τις τροχαλιες!

Του εκκεντροφόρου έβγαλα μόνο αλλά έχει ένα δόντι που και να θες δεν σε αφήνει να την ξαναβάλεις σε λάθος θέση παραμόνο εκεί που ήταν! thumb

m-power_01
01-05-11, 13:32
Του εκκεντροφόρου έβγαλα μόνο αλλά έχει ένα δόντι που και να θες δεν σε αφήνει να την ξαναβάλεις σε λάθος θέση παραμόνο εκεί που ήταν! thumb

Για τον εκκεντροφορο εχεις δικιο. Αλλα στην περιπτωση του στροφαλου δεν ισχυει.

Jimmakos
01-05-11, 17:38
thnx for tip Σπύρο! thumb Δεν έλυσα τροχαλία στροφάλου.....

Λοιπόν όλα καλά! Πήρε μπροστά, δούλεψε κανα μισάωρο ανέβασε θερμοκρασίες και βγήκα για δοκιμή....
Πλέον καταλαβαίνω που πιάνει ροπή και όχι όπως πρίν που ήταν εντελώς νευρικό σαν ξεψυχησμένο ιταλικό μοτέρ!

Το μούγκρισμα που έκανε μεταξύ 4500/6500rpm εξαφανίστηκε.
Τα παλιά ωστήρια ΔΕΝ πατιόντουσαν όπως ανακάλυψα σε σχέση με τα καινούρια και πλέον με την φλάτζα η συμπίεση ήρθε στα σωστά της!
Πρέπει να φόραγε πιο λεπτή απο την μαμά και αφού πέρασαν τόσα χλμ "έκατσε" κ άλλο με αποτέλεσμα να έχει ανεβάσει απο μόνο του συμπίεση!

Επίσης η προπορεία ήταν στραβά χρονισμένη και την έφερα με κάποιες δοκιμές με αποτέλεσμα να μην χτυπάει πυράκια ή να μπερδεύει στο ρελαντί και όταν της τα χώνεις!

Σειρά έχει ο σαλίγκαρος τώρα! Άντε να μαζέψω κανα φράγκο και θα μπεί κ αυτός thumb

Jimmakos
08-05-11, 14:49
Αλλαγή σχεδίων!

Πάμε για 6κύλινδρο τελικά πουσαρισμένο να βγάζει δύναμη με ατμόσφαιρα και όχι με τουρμπίνες και κομπρέσσορες!

Ο λόγος απλός, δεν θέλω να έχω άγχος μην μου τα δώσει στο χέρι γιατί δεν έχω ελαφρύ ποδαράκι!

Πιστεύω οτι αν κάνω τράμπα το μοτέρ μου (μοτέρ/πλεξούδα/εγκέφαλο) θα βρώ ένα μεγαλύτερο γιατί το μοτέρ μου μετά το σέρβις έγινε καινούριο και λόγο "κρίσης" τα μεγάλα μοτέρ είναι πιο φθηνά σε σχέση με τα 1800άρια! thumb

Libanner
08-05-11, 15:44
]
Πιστεύω οτι αν κάνω τράμπα το μοτέρ μου (μοτέρ/πλεξούδα/εγκέφαλο) θα βρώ ένα μεγαλύτερο γιατί το μοτέρ μου μετά το σέρβις έγινε καινούριο και λόγο "κρίσης" τα μεγάλα μοτέρ είναι πιο φθηνά σε σχέση με τα 1800άρια! thumb

Η αγοραστική αξία ενός Μ40 έχει πιάσει πάτο εδώ και πολλά χρόνια όλα τα παλιατζίδικα είναι γεμάτα με τέτοια μοτέρ Μ40 Μ43.Αλλά και οι τιμές απο τις 6 κύλινδρες μετατροπές έχουν πείσει και αυτές πολύ πλέον.Πάντως βρίσκεις και ολόκληρο 525 Ε34 με πολύ λίγα λεφτά τα πετάς όλα πάνω στο δικό σου και έτοιμο.

dblade
08-05-11, 16:05
Χτυπα το ολοκληρο αμαξι τσαμπα οτι θες βαζεις απο σαλονι μεχρι το μοτερ!
https://www.bmwfans.gr/forum/showthread.php?t=7578 :thumbsup:

Jimmakos
08-05-11, 16:29
Κακά τα ψέμματα αλλά τα Μ40 είναι old time classic καθώς είναι άσπαστα! Άσχετα που εμένα δεν μου κάνει λόγο του ότι είναι αργόστροφα και για το Ε34 που είναι 1.5 τόνο είναι μικρό μοτέρ κακά τα ψέμματα! Σε ένα Ε30, Ε36 θα είναι πολύ καλύτερα!

Έτοιμο δεν θέλω καθώς θα κάνω πολλά παντρέματα όλο το αμάξι απο κάτω θα γίνει Μ5 εκτός του κινητήρα που τα περιφερειακά όπως φρένα αναρτήσεις ψυγεία και τα συνναφή θα είναι Μ5

Και το σαλόνι τα πίσω θα βγούν να πάνε σε ταπετσέρη να γίνουν όπως ακριβώς θέλω εγώ, τις ταπετσαρίες θα τις ντύσω όπως ακριβώς θέλω εγώ... Ελπίζω να με καταλαβαίνεις! Για τα μπροστινά καθίσματα θα πέσουν φαραώ απο Ε36, τίποτα άλλο!

Όπως και το χρώμα θα πάει για ένα φρεσκάρισμα και γυάλισμα γιατί δεν έχει και τσαμπουκάδες το αμάξι παρόλο τα 2 μικρά χτυπήματα που ευτυχώς φτιάχνονται thumb

Jimmakos
08-05-11, 16:29
Υπόψιν έφτιαξα και την προπορεία στο αβάνς και τώρα είναι εντάξει thumb

dblade
08-05-11, 17:00
Kαλα εσυ θα ριξεις χρημα στο εργαλειο οπως νομιζεις καλυτερα τι εξακυλίνδρο θα μπει εχεις αποφασισει?

Jimmakos
08-05-11, 17:20
χεχεχεχε αγάλι αγάλι όμως thumb

έλεγα για 2λιτρο αλλά δεν το βλέπω να μου φτάνει οπότε επειδή ήμουν κάτοχος 325 χωρίς βάνος λέω να ξαναπάω στο ίδιο ή αν βρώ καμιά ευκαιρία και πάω σε 28άρι ή 3λιτρο!

dblade
08-05-11, 19:16
Exουνε και 2 χταποδια αυτα εισαγωγη - εξαγωγη :thumbsup: :thumbsup: :th_Laie_67-1:

Jimmakos
08-05-11, 19:33
Exουνε και 2 χταποδια αυτα εισαγωγη - εξαγωγη :thumbsup: :thumbsup: :th_Laie_67-1:

:th_Laie_67-1: πως αλλιώς θα βγάλεις γούστα?! :th_Laie_67-1:

paganis
19-05-11, 16:50
βρε δημητρη πραγματικα δεν σε καταλαβαινω! ειχες ηδη ενα μ3 ...το σκοτωσες για 5 χηνες, και τωρα θελεις να δωσεις τα διπλα για ενα αμαξι, που δεν προκυτε να ειναι πιο ολοκληρωμενο απο το μ3??

Jimmakos
19-05-11, 19:38
βρε δημητρη πραγματικα δεν σε καταλαβαινω! ειχες ηδη ενα μ3 ...το σκοτωσες για 5 χηνες, και τωρα θελεις να δωσεις τα διπλα για ενα αμαξι, που δεν προκυτε να ειναι πιο ολοκληρωμενο απο το μ3??

Το Μ3 φίλε αρχικά δεν ήταν δικό μου ούτε έσκασα εγώ τόσες χήνες να το κάνω Μ3 και ούτε εγώ το σκότωσα κυριολεκτικά στην ουσία.... Αν ήταν αποκλειστικά δικό μου κάτω απο 14κ δεν θα το έδινα αλλιώς το έκανα κοτέτσι και έβαζα και έναν κόκορα να τρόω φρέσκο αυγουλάκι! Απλά ο πατέρας ήθελε να το δώσει γιατί δεν γούσταρε να το βλέπει.... Τόσο απλά!

Το 34άρι τώρα που ήταν δική μου επιλογή και συντηρείται αποκλειστικά απο εμένα ναι ρε φίλε θα το φτιάξω... Και ίσως δεν θα μου πάει όσο πήγε στον πατέρα μου το Μ3 γιατί πλέον όλα έχουν ξεφτυλιστεί :original:

Τώρα οτι δεν θα είναι πιο ολοκληρωμένο δεν το κατάλαβα... Και γιατί να μην είναι δηλαδή, στο χέρι του είναι? thumb
Και φυσικά δεν ζητάω απο γονείς να βοηθήσουν στο φτιάξιμο, θέλω να ναι αποκλειστικά απο την δική μου τσέπη γιατί δεν γουστάρω να μου λένε "άντε ρε με το αμάξι του μπαμπά κάνεις μόστρα" και για αυτό το λόγο καθυστερώ και φτιάχνω ότι μπορώ όσο επιτρέπει η δική ΜΟΥ τσέπη :original:

gregE36
20-05-11, 08:40
μηπως να αγοραζες ολο το 525 που σου ειπαν παραπανω ..συμφαιρει γιατι εχει πολλα πραγματα να ξηλωσεις και οτι δεν θες το πουλας μετα.θα σου ερθει φθηνοτερα ετσι

Jimmakos
20-05-11, 14:20
μηπως να αγοραζες ολο το 525 που σου ειπαν παραπανω ..συμφαιρει γιατι εχει πολλα πραγματα να ξηλωσεις και οτι δεν θες το πουλας μετα.θα σου ερθει φθηνοτερα ετσι

Για αυτό:


Κακά τα ψέμματα αλλά τα Μ40 είναι old time classic καθώς είναι άσπαστα! Άσχετα που εμένα δεν μου κάνει λόγο του ότι είναι αργόστροφα και για το Ε34 που είναι 1.5 τόνο είναι μικρό μοτέρ κακά τα ψέμματα! Σε ένα Ε30, Ε36 θα είναι πολύ καλύτερα!

Έτοιμο δεν θέλω καθώς θα κάνω πολλά παντρέματα όλο το αμάξι απο κάτω θα γίνει Μ5 εκτός του κινητήρα που τα περιφερειακά όπως φρένα αναρτήσεις ψυγεία και τα συνναφή θα είναι Μ5

Και το σαλόνι τα πίσω θα βγούν να πάνε σε ταπετσέρη να γίνουν όπως ακριβώς θέλω εγώ, τις ταπετσαρίες θα τις ντύσω όπως ακριβώς θέλω εγώ... Ελπίζω να με καταλαβαίνεις! Για τα μπροστινά καθίσματα θα πέσουν φαραώ απο Ε36, τίποτα άλλο!

Όπως και το χρώμα θα πάει για ένα φρεσκάρισμα και γυάλισμα γιατί δεν έχει και τσαμπουκάδες το αμάξι παρόλο τα 2 μικρά χτυπήματα που ευτυχώς φτιάχνονται thumb

Jimmakos
30-05-11, 14:26
Πιστεύω πως απο τα λεγόμενά μου ίσως να φάω τρελλό κράξιμο και θα βγώ αναποφάσιστος αλλά δεν με πειράζει γιατί αλλού ξεκίνησα, αλλού το πήγα, αλλού καταλήγω!

Ξεκίνησα εδώ και μέρες μετά το σέρβις ένα μεγάλο στοίχημα με τον εαυτό μου.

Τι θέλω να πω, η "μουτζούρα" πάντα μου άρεσε αλλά δυστηχώς άφησα άλλους να διαλέξουν για εμένα με αποτέλεσμα ένα άχρηστο χαρτί σε κορνίζα στον τοίχο (και το λέω άχρηστο γιατί δεν με βοήθησε ποτέ και πουθενά).....

Αποφάσισα λοιπόν να γραφτώ σε σχολή νυχτερινή για μηχανικός αυτοκινήτων απο τον Σεπτέμβρη.

Τι επιφυλάσει το μέλλον για την γριά μου....
Εξωτερικά full alpina με μερικές μικρές παρεμβάσεις χωρίς να χαλάσει το prestige της και να με φωνάζουν "Ο ΛΙΟΣΙΑΣ"

Under the hood τώρα....
Θα βρώ ένα Μ40Β18 το οποίο θα λυθεί μέχρι τελευταίας ρανίδας εεεε βίδας και θα στηθεί απο την αρχή με στόχο να υπερκιβυστεί και να έχει αντοχή μέχρι 400+ άλογα!

Δύσκολο? Ναι. Ανέφικτο? Όχι!

Ο στόχος θα είναι να δουλευεί μόνιμα 340hp όσο και το Μ5 S38B38 χωρίς να βγάζει προβλήματα και σε όλο το εύρος στροφών χωρίς απότομα ξεσπάσματα!

Για όσους βιαστούν να πούνε οτι δεν γίνεται μην ξεχνάμε του panos316T που παίζει πάνω απο 300 άλογα στο 316!

Μεταδόσεις, άκρα, φρένα, κυλίμια κασσέτες χαλιά όλα απο Μ5!

Και τουλάχιστον δεν θα μείνω χωρίς αμάξι γιατί θα έχω ήδη κινητήρα στο αυτοκίνητο να κινούμαι!

Μην πείτε για χρήμα, προτιμώ να μου τα φάει η 5άρα που δεν θα με προδώσει ποτέ παρά μια γκόμενα που θα με προδώσει με μαθηματική ακρίβεια!

Αυτά λοιπόν! Αργά και σταθερά γιατί δεν μας τρέχουν και απο την τσέπη

https://th157.photobucket.com/albums/t80/SmartBeaner/th_gotcha.gif

giannis_compact
30-05-11, 14:54
Δημήτρη δε μπορούμε να πούμε εμείς δεν είναι καλό αυτό,κάνε το καλύτερο Μ5,βάλε ένα μαμά 525 και θα είσαι μια χαρά κτλ. κτλ. γιατί αυτά είναι γούστα του καθενός που αποφασίζει να κάνει κάτι τέτοιο!
Με το καλό λοιπόν να το κάνεις όπως θέλεις!

nik200
31-05-11, 11:00
Πιστεύω πως απο τα λεγόμενά μου ίσως να φάω τρελλό κράξιμο και θα βγώ αναποφάσιστος αλλά δεν με πειράζει γιατί αλλού ξεκίνησα, αλλού το πήγα, αλλού καταλήγω!

Ξεκίνησα εδώ και μέρες μετά το σέρβις ένα μεγάλο στοίχημα με τον εαυτό μου.

Τι θέλω να πω, η "μουτζούρα" πάντα μου άρεσε αλλά δυστηχώς άφησα άλλους να διαλέξουν για εμένα με αποτέλεσμα ένα άχρηστο χαρτί σε κορνίζα στον τοίχο (και το λέω άχρηστο γιατί δεν με βοήθησε ποτέ και πουθενά).....

Αποφάσισα λοιπόν να γραφτώ σε σχολή νυχτερινή για μηχανικός αυτοκινήτων απο τον Σεπτέμβρη.

Τι επιφυλάσει το μέλλον για την γριά μου....
Εξωτερικά full alpina με μερικές μικρές παρεμβάσεις χωρίς να χαλάσει το prestige της και να με φωνάζουν "Ο ΛΙΟΣΙΑΣ"

Under the hood τώρα....
Θα βρώ ένα Μ40Β18 το οποίο θα λυθεί μέχρι τελευταίας ρανίδας εεεε βίδας και θα στηθεί απο την αρχή με στόχο να υπερκιβυστεί και να έχει αντοχή μέχρι 400+ άλογα!

Δύσκολο? Ναι. Ανέφικτο? Όχι!

Ο στόχος θα είναι να δουλευεί μόνιμα 340hp όσο και το Μ5 S38B38 χωρίς να βγάζει προβλήματα και σε όλο το εύρος στροφών χωρίς απότομα ξεσπάσματα!

Για όσους βιαστούν να πούνε οτι δεν γίνεται μην ξεχνάμε του panos316T που παίζει πάνω απο 300 άλογα στο 316!

Μεταδόσεις, άκρα, φρένα, κυλίμια κασσέτες χαλιά όλα απο Μ5!

Και τουλάχιστον δεν θα μείνω χωρίς αμάξι γιατί θα έχω ήδη κινητήρα στο αυτοκίνητο να κινούμαι!

Μην πείτε για χρήμα, προτιμώ να μου τα φάει η 5άρα που δεν θα με προδώσει ποτέ παρά μια γκόμενα που θα με προδώσει με μαθηματική ακρίβεια!

Αυτά λοιπόν! Αργά και σταθερά γιατί δεν μας τρέχουν και απο την τσέπη

https://th157.photobucket.com/albums/t80/SmartBeaner/th_gotcha.gif

μητσο..πορισμα με τους γονεις..ιδιως οσοαναφορα τα αμαξια και τα θελω μας δεν βγαινει..οποτε κοιτα πως θα βελτιωσεις την ζωη σου οπως καλυτερα μπορεις..παλια μυαλα..αν θες μια γνωμη ενος λιγο μεγαλυτερου..βρες μια δουλιτσα (λες και ειναι ευκολο....στην εποχη μας)..να μπορεις να συντηρηθεις..και την μουτζουρα φιλε στον ελευθερο χρονο σου..να ξερεις οτι δεν βγαινουν λεφτα απο αυτη την δουλεια..οποτε καλυτερα hobby..

υγ..σου χρωσταω μια βολτα με m3..δεν το ξεχναω...πιστευω με πιανειςthumb

ziaba
31-05-11, 14:15
....Θα βρώ ένα Μ40Β18 το οποίο θα λυθεί μέχρι τελευταίας ρανίδας εεεε βίδας και θα στηθεί απο την αρχή με στόχο να υπερκιβυστεί και να έχει αντοχή μέχρι 400+ άλογα!

Δύσκολο? Ναι. Ανέφικτο? Όχι!


όλα γίνονται άμα χεις χρήμα κ όρεξη (https://car.gr/classifieds/cars/view/1507686/)

Jimmakos
31-05-11, 15:05
Σιγά σιγά παιδιά... Και δουλειά θα βρεθεί και όλα θα γίνουν....

Νίκο δεν ξέρω φίλε αν δεν έχει χρήμα η μουτζούρα εγώ άλλα βλέπω τουλάχιστον.... Και επειδή είναι κατι που το θέλω απο μικρό παιδί αυτό θα κάνω....
Υ.γ. το ξέρω θα κανονήσουμε κάποια στιγμή thumb


Έτσι ρε ziaba γιατί το συζήτησα με κάτι παλικάρια εκτός φόρουμ και όλοι λέγανε δεν γίνεται!

katsaraios
31-05-11, 16:55
κανε υπομονη σε 5-6 μηνες θα χτυπας ετοιμο 3λιτρο μετατροπη με 5 χιλιαρικα ,τι καθεσαι και χολοσκας αγαπητε ....
αφου και το δικο σου τοσο θα φτασει με τα πραγματα που υπολογιζειςthumb

Jimmakos
31-05-11, 18:51
Ναι αλλά θα κλαίει πολύς λαος μετά που θα τους περνάει σουβλάκι Ε34 με ένα ταπεινό 4κύλινδρο 1800 κυβικών!

Και 5 χιλιάρικα δεν θα φτάσει ρε Γιώργαρε με τίποτα όμως.... Μόλις θα πω οτι τελείωσα τότε θα δείτε το σκαναρισμένο κοστολόγιο! thumb

giannis_compact
31-05-11, 18:58
Μαζί με το Αλπίνα εξωτερικό δε θα φτάσει 5 χιλιάρικα ρε Μήτσο??

paganis
31-05-11, 19:07
δυστηχως το κοστολογιο , σε τετοιο προτζεκτ ειναι δυσκολο να το υπολογισεις εξ αρχης! σιγουρα ομως οτι υπολογιζεις...πολλαπλασιασ το επι 2 για τα απροοπτα εξοδα!
ακομα και μεταχειρισμενα να παρεις τα ανταλλακτικα , σε σκοτωμενες τιμες και με δικη σου προσωπικη εργασια...χαλαρα πας για ενα 5-6αρι...(τουρμπισμα, λουκ αλπινα, στησιμο μ5, ζαντες , σαλονι)

Jimmakos
31-05-11, 19:12
Δεν θέλω να πω ακόμα κάτι....

Το μόνο που θα πω είναι πως τα 5 χιλιάρικα ΔΕΝ θα τα φτάσει το αμάξι.....

Εις αναμονή λοιπόν και όταν έρθει η ώρα θα βγούν στην φόρα :morningcoffee:

manos
31-05-11, 19:14
μητσο μην ελπιζεις οτι ολο αυτο που θες να κανεις θα σου στοιχησει κατω απο 10 χιλιαρικα με πρωσοπικη σου εργασια μαλιστα.επειδη ανεφερες για τον panos 316t και τυγχανει να ειναι πρωτος μου ξαδερφος σε πληροφορω οτι το κοστολογιο του απ την μερα που ξεκινησε εχει ξεπερασει τα 15 χιλιαρικα:whistle:
αν κανω λαθος ας με διορθωσει ο ιδιος.επισης το αυτοκινητο που ποσταρε ο ziaba ειναι γνωστο κι αυτο μιας και το εχει φτιαξει ο ιδιος μηχανηκος με του ξαδερφου μου και το κοστολογιο ειναι πολλα χιλιαδες ευρω παραπανω απ του Πανου!!!και εξωτερικα και τα 2 αυτοκινητα δεν εχουν ριξει σχεδον τιποτα,ποσο μαλλον εσυ που θες να το κανεις full alpina.

αφου θες να παιξεις στα 340 hp βρες μια μετατροπουλα μ5 κανε και μονος σου την μετατροπη αφου θες να ασχοληθεις ο ιδιος και να γλυτωσεις τα 2-3 χιλιαρικα της τοποθετησης.και παλι ομως δεν θα εχεις τελειωσει,θα θες αναρτησεις καλες,φρενα δυνατα,ζαντολαστιχα κτλ κτλ.κι εγω ετσι ελεγα με την μετατροπη που εκανα!ελα μωρε με 5-6 χιλιαρικα θα ειμαι κομπλε!!εχω δωσει 10-11 κι ακομα δεν εχω τελειωσει!

steliose36
31-05-11, 19:16
καλη επιτυχια φιλε με το προτζεκτ!!το θεμα ειναι να κανεις αυτο που γουσταρεις εσυ!!!τωρα οσο για το αν δεν γινετε να φτασεις αυτα τα αλογα ας δουμε ενα ε36 318 8V sedan του spain που ειναι σιγουρα πανω απο 400..οποτε αμα εχεις ορεξη και κανεις καλη δουλεια και σωστα ολα γινονται!καλη αρχη λοιπον!!!!

kloukakis
31-05-11, 21:36
Αγαπητέ Μήτσε,
σου γράφω αυτό το γράμμα προκειμένου να σε παρακαλέσω να γυρίσεις στον πλανήτη Γη και να ζήσεις μαζί με όλους εμάς του ανθρώπους. Προφανώς σε εκείνον τον πλανήτη περνάτε πολύ ωραία και 1Ευρώ=2Ευρώ. Οι συνθήκες είναι πολύ αφιλόξενες, αλλά προσπάθησε καταλάβεις την ανάγκη που έχεις να ζήσεις με όλα τα ομοειδή σου!

Ελπίζω να σε δω σύντομα στην Γη,
:thanks:Κωνσταντίνος
:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

Κοίτα Δημήτρη....δεν θέλω να σε στενοχωρήσω......αλλά θα το κάνω:original:.
Αυτά που γράφεις ρε τρελέ δεν στέκουν και θα σου πω το γιατί.
Για να κάνεις ενα 1800 8ν(των 110-120?) 340 άλογα ΘΕΛΕΙΣ:
1)Ολική εξάτμιση.
2)Σοβαρή τουρμπίνα
3)Σοβαρό ιντερκούλερ
4)Άγραφο εγκέφαλο
5)Σφυρίλατα πιστόνια, μπιέλες (δεν ξέρω αν θέλεις και στρόφαλο)

Έχεις ήδη πατήσει τα 5Κ με τα δύο πόδια, για να μην πω και με τα δύο χέρια.
θέλεις ακόμα άλλα μισά για μπουν αυτά επάνω και να δουλέψουν. Αν κάνεις όσα μπορείς μόνος σου θέλεις κανα χιλιάρικο.

Έστω λοιπόν ότι τα έβαλες και δουλεύουν κιόλας. Μετά, το 1500κιλών Ε34, πως θα στρίψει, πως θα φρενάρει, πως θα αντέξει ο δίσκος και πως θα την παλέψει το ελεύθερο διαφορικό?? Άρα μετά(ή πιο σωστά πριν) θέλεις:
1)Ανάρτηση
2)Φρένα
3)Δίσκο
4)Διαφορικό
Άρα άλλα 2-3Κ πάλι στο νερό.

Άρα θέλεις 8-9Κ μπλουμ μπλουμ χωρίς τα διάφορα περιφεριακά (οργανάκια, μπεκ κτλ)!Το "κακό" είναι οτι χρειάζεσαι ΟΛΑ τα παραπάνω και τα περισσότερα απο αυτά θα πρέπει να μπουν μαζί. Ακόμα να ξέρεις ότι μια τέτοια δουλειά δεν μπορείς να την κάνεις σωστά μόνος σου και θα πρεπει να σου φτιάξει το παραπάνω σετ υπ κάποιος που ξέρει. Δεν μπορείς να βάλεις τυχαία τουρμπίνα ιντερκουλερ μπεκ κτλ.
Για ζάντες, αλπίνες, άλπεις και λευκά όροι ούτε λόγος!

Σόρρυ ε?:original:

katsaraios
31-05-11, 22:18
μην σας νοιαζει ρε παιδες,εχει βρει σπονσορα ο παικτης:thumbsup::thumbsup:

Jimmakos
31-05-11, 22:28
μην σας νοιαζει ρε παιδες,εχει βρει σπονσορα ο παικτης:thumbsup::thumbsup:

Κρύβε λόγια ρε :th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

ziaba
31-05-11, 22:32
Έτσι ρε ziaba γιατί το συζήτησα με κάτι παλικάρια εκτός φόρουμ και όλοι λέγανε δεν γίνεται!

μάλλον δε ξέρουν τι θα πει m40 thumb

gregE36
04-06-11, 19:38
καλλη αρχη φιλε μου.κανε το ονειρο σου πραγματικοτιτα οσο και να στοιχιση...