PDA

Επιστροφή στο Forum : αγορά X1 sdrive18i?



tazeus
30-03-11, 19:35
Όπως και ο τίτλος του thread ενδιαφέρομαι για αγορά της X1 και θα εκτιμούσα την άποψη σας και τυχόν πληροφορίες για τη μηχανή προβλήματα κλπ..

(και τυχόν εναλλακτικές για μεταχειρισμένα οικογενειακά εως 20.000 δεκτες!!)

Ευχαριστώ! thumb

stef
30-03-11, 19:41
X3 2.0 μεταχειρισμένο να έχεις και 4κίνηση!
Πιο μεγάλο και πιο καλό

giannis_compact
30-03-11, 19:42
X3 2.0 μεταχειρισμένο να έχεις και 4κίνηση!
Πιο μεγάλο και πιο καλό

Ακριβώς την ίδια άποψη έχω!!:thumbsup::thumbsup:

gnx
30-03-11, 19:49
Εάν υπάρχουν πραγματικές οικογενειακές ανάγκες, την ίδια άποψη έχω και εγώ!

Monsta
30-03-11, 19:54
και από τη 'βασική' έκδοση του Χ1, το Χ3 είναι σαφώς πιο 'ολοκληρωμένο' οπτικά.

stef
30-03-11, 20:04
Full X3, αλλά το "καλό" με 20Κ το πήρα εγώ !!! χα χα
Να πας να δεις αυτό αν μπορείς....

https://www.car.gr/classifieds/cars/view/182871/

24Κ ζητάει, εαν είναι καλό δώστου 21 κ γύρνα Αθήνα με δαύτο!!

giannis_compact
30-03-11, 20:06
Το Χ3 μόνο άν το ζήσεις καταλαβαίνεις ότι είναι πολύ τίμιο και άνετο αυτοκίνητο!Δεν το είχα τόσο σε εκτίμηση αλλά όταν το πήρε ο πατέρας μου το μου άρεσε απίστευτα πολύ!

stef
30-03-11, 20:34
Όντως συμφωνώ απόλυτα μαζί σου!
Μπορεί στην βασική του έκδοση να μην είναι και το πιο όμορφο αλλά αν το πετύχεις με καλό πακέτο δεν το λες και άσχημο!
Και είναι κ σκυλί και δεν έχει τα προβλήματα με τους πολλαπλασιαστές όπως τα καινούρια

Nino
30-03-11, 20:35
Με μια προχειρη ματια που εριξα στον τιμοκαταλογο ειδα οτι εχει 30000,βαλε τελη πινακιδες κλπ παμε στα 31000 .
Για να τη κανεις "αμαξι" να υπολογιζεις ενα ταληρακι ακομα...
Αρκετα λεφτα για δικινητο και σε αυτες τις διαστασεις... ειναι μικρη ως καθαρα οικογενειακο δεν θα το συνιστουσα.
Καλυτερα μεταχειρο χ3, τιμιο, πολυ καλη οδικη συμπεριφορα,και θα σου προσφερει αρκετες συγκινησεις.
Εγω ειμαι πολυ ευχαριστημενος!!thumb
Ομως αν ξαναπαιρνα... θα πηγαινα σε Ε60:thumbsup:

tazeus
30-03-11, 20:47
Χ3 4 the win δηλαδη! Οι δικοί μου ψάχνουν, τους πήρανε παραζωμα προχθες το πρωι το αυτοκινητο παρκαρισμένο :ranting2: (ένα 9-3 '99), και περιμένουμε τα νέα από την ασφαλιστική για να δούμε την αγορά αλλου.

Το Χ1 έχει βρεθει καινούργιο γύρω στα 21000 (τεστ drive η εκθεσιακο κατι τετοιο), δεν είχα ιδέα οτι βρίσκεις και χ3 στα ίδια λεφτά, εγώ και για rav4 σκεφτομουν που είναι και κατι τοις φθηνότερο. Απλα το χ1 θα είναι καινούργιο.
Απο θέματα συνηθισμένων βλαβων δε ξέρουμε κάτι (για χ1 για χ3)? Σας βρήκα πρόθυμους κ σας ζάλισα :whistle:

tazeus
30-03-11, 20:52
Όντως συμφωνώ απόλυτα μαζί σου!
Μπορεί στην βασική του έκδοση να μην είναι και το πιο όμορφο αλλά αν το πετύχεις με καλό πακέτο δεν το λες και άσχημο!
Και είναι κ σκυλί και δεν έχει τα προβλήματα με τους πολλαπλασιαστές όπως τα καινούρια

Σόρρυ δεν είχα κάνει ρηφρεσ. Ποιό έχει πρόβλημα με πολ/στες?
Ευχαριστώ όλους!!:original:

stef
30-03-11, 20:53
Καταρχάς το Χ1 ΔΕΝ είναι τετρακίνητο!
Αυτό λάβε υπόψην σου...
Για Χ3 διαβάζεις εδώ..
https://www.bmwfans.gr/forum/showthread.php?t=5666

tazeus
30-03-11, 21:18
Καταρχάς το Χ1 ΔΕΝ είναι τετρακίνητο!
Αυτό λάβε υπόψην σου...
Για Χ3 διαβάζεις εδώ..
https://www.bmwfans.gr/forum/showthread.php?t=5666

Ναι το ξέρω ο μόνος λόγος που το κοιτάμε σαν πρόταση είναι επειδή είναι καινούργιο σαφώς αν βρεθεί χ3 καλό στα ίδια λεφτα θα προτιμηθεί πλέον!!:thumbsup:

stef
31-03-11, 01:08
Sorry, αλλά σ αρέσει το Χ1?
Για πόσα λεφτά μιλάμε ?
25Κ?

Ptboul
31-03-11, 08:20
Προσωπικά μου αρέσει πολύ το Χ1 οπτικά και όταν ψαχνόμουν για αμάξι προ-6 μήνου ήταν από τις πρώτες επιλογές.

Θεώρησα όμως περιττό το κουστούμι του σουβ χωρίς την τετρακίνηση (σε αντίθετη περίπτωση ξεφεύγει πολύ προς τα επάνω + μια ηλιοροφή κ ένα δέρμα) κ έτσι προτίμησα μια Ε90.

Η δε μέγιστη απογοήτευση ήρθε με τους χώρους! Αν είναι της Ε90 για κλάματα, του Χ1 είναι το λιγότερο τραγικοί. Πιο πολύ θυμίζουν άσσο παρά 3άρας.

Οπότε Χ3 και από εμένα για άνεση κ πρακτικότητα ή Χ1 για γούστα και φρέσκο design.

Z4 DCT
31-03-11, 12:58
Προσωπικά μου αρέσει πολύ το Χ1 οπτικά και όταν ψαχνόμουν για αμάξι προ-6 μήνου ήταν από τις πρώτες επιλογές.

Θεώρησα όμως περιττό το κουστούμι του σουβ χωρίς την τετρακίνηση (σε αντίθετη περίπτωση ξεφεύγει πολύ προς τα επάνω + μια ηλιοροφή κ ένα δέρμα) κ έτσι προτίμησα μια Ε90.

Η δε μέγιστη απογοήτευση ήρθε με τους χώρους! Αν είναι της Ε90 για κλάματα, του Χ1 είναι το λιγότερο τραγικοί. Πιο πολύ θυμίζουν άσσο παρά 3άρας.

Οπότε Χ3 και από εμένα για άνεση κ πρακτικότητα ή Χ1 για γούστα και φρέσκο design.

Δεν εχει καθολου χωρους το Χ1, το τεσταρα και δεν παιζει για οικογενειακο με τιποτα.....πισω ειναι μπορω υπρβολικα μικρο

Ptboul
31-03-11, 13:05
Δεν εχει καθολου χωρους το Χ1, το τεσταρα και δεν παιζει για οικογενειακο με τιποτα.....πισω ειναι μπορω υπρβολικα μικρο

Ναι και απορώ πως πλασάρεται για 3 άρα (βασισμένη στο πάτωμα) αφού πίσω είναι άσσος και μπροστά νιώθεις εξίσου κλειστοφοβικά.

Πάντως πίσω έχει όμορφη γραμμή κ σε κάποια χρώματα δείχνει πολύ το αμάξι.

stef
31-03-11, 13:07
Προσωπικά μου αρέσει πολύ το Χ1 οπτικά και όταν ψαχνόμουν για αμάξι προ-6 μήνου ήταν από τις πρώτες επιλογές.

Γούστα είναι αυτά!
Αλλά από χώρους, άστα να πάνε...
Χ3 κατευθείαν να τελειώνεις...., απλά καλό ψάξιμο για Χ3 και με υπομονή.
Έψαχνα 7 μήνες να βρω το σωστό αμάξι αν και αρχικά το είχα δει σ αυτό που κατέληξα, μετά πάρθηκε απόφαση να αγοραστεί με τον καινούριο χρόνο..

tazeus
31-03-11, 13:20
Sorry, αλλά σ αρέσει το Χ1?
Για πόσα λεφτά μιλάμε ?
25Κ?

21-22Κ για καινούργιο αυτοκίνητο αυτής της κατηγορίας καλά είναι. Δε το έχω δει από κοντά αύριο θα πάω να το δω, σαν design φρέσκο φαίνεται, δεν είναι αρκετά ψηλό και δεν έχει τετρακίνηση (συμφωνώ με τον προλαλήσαντα!). Κάτι review στο νετ αναφέρουν ότι στις ψηλές ταχύτητες έχει λίγο αεροδυναμικό θόρυβο.

Από χώρους αν είναι σαν το compact μου με 2 πόρτες παραπάνω δε λέει. Οπότε βλέπουμε αύριο..

Διάβασα το thread σου για το χ3 αρκετά χρήσιμο μπορώ να πω thumb. Έχει αρχίσει να κλείνει ο ζυγός προς τα εκεί, οικονομικά θα εξαρτηθούν όλα! :thnx:

Stathis
31-03-11, 13:21
ρε παιδια κοιταζα μια αγγελια χθες Χ3 τριλιτρο 14 χιλιαρικα...
https://www.car.gr/classifieds/cars/view/945175/
τοσο πολυ πεσανε ή ειναι ευκαιρια το συγκεκριμενο?

Z4 DCT
31-03-11, 13:37
ρε παιδια κοιταζα μια αγγελια χθες Χ3 τριλιτρο 14 χιλιαρικα...
https://www.car.gr/classifieds/cars/view/945175/
τοσο πολυ πεσανε ή ειναι ευκαιρια το συγκεκριμενο?

Σταθη αυτο εχει 165000χλμ:shok::shok::shok:

Εχει κανει το γυρο του κοσμου αρκετες φορες!!!

Ptboul
31-03-11, 13:39
Σταθη αυτο εχει 165000χλμ:shok::shok::shok:

Εχει κανει το γυρο του κοσμου αρκετες φορες!!!

Έχεις φαγωθεί με τα km! 3 λιτρο λέμε κ πεμφέ, τώρα στρώθηκε το εργαλείο.

Stathis
31-03-11, 13:41
ακριβως, αφου ειναι πενβε, τι σημασια εχουν μερικα χιλιομετρακια παραπανω...

Nino
31-03-11, 13:46
x3 πρωτης γενιας... με τοοοσα χιλ....


https://www.youtube.com/watch?v=pEcTZxUjB6k"]https://www.youtube.com/watch?v=pEcTZxUjB6k

Z4 DCT
31-03-11, 13:47
ακριβως, αφου ειναι πενβε, τι σημασια εχουν μερικα χιλιομετρακια παραπανω...

Ναι ναι ΑΘηνα - θεσσαλονικη 330 ΦΟΡΕΣ :hystericalbs1: :hystericalbs1: :hystericalbs1:



ΑΝΑΚΟΠΗ-----------------------------------

stef
31-03-11, 14:23
ρε παιδια κοιταζα μια αγγελια χθες Χ3 τριλιτρο 14 χιλιαρικα...
https://www.car.gr/classifieds/cars/view/945175/
τοσο πολυ πεσανε ή ειναι ευκαιρια το συγκεκριμενο?

Ναι το χα δει και εγώ αυτό όταν κοίταζα για Χ3
Είναι ακρινώς ίδιος εξοπλισμός - χρώμα με το δικό μας εκτός από ηλεκτρικά καθίσματα και φυσικά είναι 2.0

spyrosK
31-03-11, 20:37
Όπως και ο τίτλος του thread ενδιαφέρομαι για αγορά της X1 και θα εκτιμούσα την άποψη σας και τυχόν πληροφορίες για τη μηχανή προβλήματα κλπ..

(και τυχόν εναλλακτικές για μεταχειρισμένα οικογενειακά εως 20.000 δεκτες!!)

Ευχαριστώ! thumb

καλησπέρα κι απο μενα, ως γνωστός κάτοχος του χ3, οπως εχουν γραψει και οι λοιποι εδω αλλά και σε αλλα thread, προκειτε για αξιόπιστο, και πολυ καλό αυτοκίνητο αν ειναι στα πλαισια που ψαχνεις(τετρακινηση, καλοι χωροι και ικανοποιητικη ποιοτητα, και κυριως απολαυστικο στην οδηγηση, παρα τον απλά επαρκή κινητηρα στα 2000 κυβικά).
Αν βρεις καλό μεταχειρισμένο μετά το facelift το 2007, ειναι καλη περίπτωση με τιμες περίπου στα 25-28 χιλιαρικα)
ομως το χ1 δεν παυει να ειναι πιο φρεσκο με εξισου, αν οχι, καλυτερη οδικη συμπεριφορα, μαλλον πιο οικονομικό (start-stop κλπ) και υστερει ομως σε ποιοτητα καποιων πλαστικών.
Αν λοιπον οι χωροι και η τετρακινηση δεν ειναι στις πρωτες σου προτεραιοτητες και βρισκεις το χ1 καινουριο σε παραπλησια τιμη με μεταχειρισμένο χ3 πρεπει να το σκεφτεις καλά, με μονο ενδιασμό τι εξοπλισμο εχει σ αυτες τις τιμές... εσυ αποφασίζειςthumb

stef
31-03-11, 21:36
Αν βρεις καλό μεταχειρισμένο μετά το facelift το 2007, ειναι καλη περίπτωση με τιμες περίπου στα 25-28 χιλιαρικα)


Με πολύ καλό εξοπλισμό (xenon-sunroof) Χ3 facelift δύσκολα θα βρει που να το πετύχει να είναι κ καλό...
Δεν πουλιούνται αυτά, αυτοί που τα έχουν ξέρουν...
Είναι πραγματικό εργαλείο το αυτοκίνητο , τι να λέμε τώρα!

spyrosK
31-03-11, 22:05
δυσκολο αλλα ποτέ δεν ξερεις... οι καιροι ειναι δυσκολοι και καποιοι ισως να βρισκονται σε αναγκη.. παντως το αμαξι ειναι super και συ stef η καλυτερη διαφημιση του! thumb

stef
31-03-11, 22:24
Τα jeep ποτέ δεν τα συμπαθούσα, ούτε και τώρα!
Οι διαστάσεις όμως του Χ3 το κάνουν πολύ ευκολοδήγητο, και στο ταξίδι το αμάξι για την κατηγορία του ειναι πολύ καλό τηρουμένων των αναλογιών φυσικά

tazeus
01-04-11, 21:25
Περασα σημερα απο αντιπροσωπια πεμβε, οι προσφορες και οι τιμες στα ετοιμοπαραδωτα δεν εχουν καμια σχεση με τις τιμολογημενες.. (ελεω καιρων λογικα). Το χ1 ικανοποιητικο ειναι σε χωρους, γενικοτερα για την τιμη του ειναι οτι πρεπει τιποτα λιγοτερο (σε θεματα ποιοτητας εσωτερικου κ εξωτερικου). Μπαινει κ το xdrive μαλλον στις επιλογες..

giannis_compact
01-04-11, 21:27
Περασα σημερα απο αντιπροσωπια πεμβε, οι προσφορες και οι τιμες στα ετοιμοπαραδωτα δεν εχουν καμια σχεση με τις τιμολογημενες.. (ελεω καιρων λογικα). Το χ1 ικανοποιητικο ειναι σε χωρους, γενικοτερα για την τιμη του ειναι οτι πρεπει τιποτα λιγοτερο (σε θεματα ποιοτητας εσωτερικου κ εξωτερικου). Μπαινει κ το xdrive μαλλον στις επιλογες..

Μπαίνει σαν έξτρα!Τα βασικά είναι πισωκίνητα!

Z4 DCT
01-04-11, 21:29
Περασα σημερα απο αντιπροσωπια πεμβε, οι προσφορες και οι τιμες στα ετοιμοπαραδωτα δεν εχουν καμια σχεση με τις τιμολογημενες.. (ελεω καιρων λογικα). Το χ1 ικανοποιητικο ειναι σε χωρους, γενικοτερα για την τιμη του ειναι οτι πρεπει τιποτα λιγοτερο (σε θεματα ποιοτητας εσωτερικου κ εξωτερικου). Μπαινει κ το xdrive μαλλον στις επιλογες..

Τιμες??
Ποσο το xdrive??
Για δωσε τα φωτα σου

tazeus
01-04-11, 21:30
Μπαίνει σαν έξτρα!Τα βασικά είναι πισωκίνητα!

Ενδεικτικα 4κ το xdrive και 4k τα diesel over στη βασικη τιμη.

tazeus
01-04-11, 21:32
Σορρυ μπαινω απο το κιν κ δε σας προλαβαινω :p

giannis_compact
01-04-11, 21:32
Ενδεικτικα 4κ το xdrive και 4k τα diesel over στη βασικη τιμη.

Πίστεψέ με το diesel αξίζει πολύ περισσότερο!thumb

stef
01-04-11, 21:56
Το απλό Χ1 με αμόλυβδη το 2λιτρο ΔΕΝ ΒΓΑΙΝΕΙ τετρακίνητο ούτε κατόπιν παραγγελίας!!
Μόνο το diesel...

giannis_compact
01-04-11, 21:57
Το απλό Χ1 με αμόλυβδη το 2λιτρο ΔΕΝ ΒΓΑΙΝΕΙ τετρακίνητο ούτε κατόπιν παραγγελίας!!
Μόνο το diesel...

Δεν το ήξερα!Τώρα το διάβασα στο νετ!:thumbsup:

stef
01-04-11, 22:01
Είπαμε Χ3 να ξεμπερδεύει το παιδί....
Εκτός εαν θέλει να περιμένει το 2λιτρο turbo με την λογικότατη βασική τιμή των 45+...... χα χα χα χα

art vandelay
03-04-11, 02:03
η να παρει ενα καινουργιο ετοιμοπαραδοτο 28i με σχεδον τα πάντα απο εξοπλισμό με 50 χιλιαρικα, μοναδικο μειονεκτημα τα 3 λιτρα, και να προλαβει εναν απο τους τελευταιους εξακυλινδρους με αξιοπρεπεις επιδοσεις.
Ναι, τοσο τα δινουν... :wink:

spyrosK
03-04-11, 07:17
50 χιλιάρικα...:shok: δεν δινει τόσα ι άνθρωπος ! και 3λιτρο...αν και αξίζει ο κινητήρας..

gnx
03-04-11, 10:51
Ενα ωραιο Χ1

https://www.car.gr/classifieds/cars/view/847448/

και ενα ωραιο Χ3

https://www.car.gr/classifieds/cars/view/1301736/

το οποίο είναι 2,5άρι και αυτοματο!

Μηπως να το πάρω εγώ και να σου δώσω το 2λιτρο Χ3 που εχουμε; :th_Laie_67-1:

stef
03-04-11, 18:40
Ενα ωραιο Χ1

https://www.car.gr/classifieds/cars/view/847448/

και ενα ωραιο Χ3

https://www.car.gr/classifieds/cars/view/1301736/

το οποίο είναι 2,5άρι και αυτοματο!

Μηπως να το πάρω εγώ και να σου δώσω το 2λιτρο Χ3 που εχουμε; :th_Laie_67-1:

Πανάκριβο το Χ3 !!
23 και πολλά του είναι

tazeus
03-04-11, 20:39
Οντως στη τιμη θα κριθει το αποτελεσμα και ακομα δεν εχω αρχισει να κοιταω μεταχειρισμενα. Stef οντως παιζει να ριξει ιδιοτης 3χιλ. Στη τιμη; Πρεπει να εχεις σαρωσει την αγορα μεχρι να βρεις το δικο σου, κ μου εκανε εντυπωση απο την 1 αγγελια που ποσταρες.

stef
03-04-11, 20:54
Εννοείς το Χ3 στη Λάρισα?
"Φαίνεται" καλό, πρέπει να πας από κοντά για να το δεις αυτό..
Τα Χ3 τα χω δει απο κοντά τα περισσότερα αθηναικά...
Θα σου πώ ότι έριξα την τιμή κατά 8Κ μέσα σε 5 μήνες...
Αρχικά 4Κ κ μετά άλλα τόσα...

tazeus
06-04-11, 18:23
Ερωτηση, τα γυρισμενα χιλιομετρα αν τυχον τα αναγνωρίζουμε καπως στα bmw? κατι για χιλ. στο abs εχω ακουσει και διαφορα αλλα.

Εψαξα λιγο στο forum αλλα δε βρηκα κατι. Αν κ νομιζω οτι κατι ειχε παρει το ματι μου παλαιοτερα:original: (μηπως να το κανουμε νεο thread-τι να προσεχουμε?)

P.S. Ερωτηση 2, που επρεπε να γινει απο την αρχη, μεχρι πια τιμη θεωρείτε οκ Χ3 2.0 με 40κ χιλιομετρα? Ειναι υποκειμενικο αναλογα τα εξτρα βεβαια, αλλα ας υποθεσουμε οχι full εκδοση, μια τιμη που θεωρειτε καλη αγορα.

( σαν αυτο που παρεθεσε ο stef παραπανω https://www.car.gr/classifieds/cars/view/182871/ )
:thnx:

Nino
06-04-11, 18:52
Ερωτηση, τα γυρισμενα χιλιομετρα αν τυχον τα αναγνωρίζουμε καπως στα bmw? κατι για χιλ. στο abs εχω ακουσει και διαφορα αλλα.

Εψαξα λιγο στο forum αλλα δε βρηκα κατι. Αν κ νομιζω οτι κατι ειχε παρει το ματι μου παλαιοτερα:original: (μηπως να το κανουμε νεο thread-τι να προσεχουμε?)

P.S. Ερωτηση 2, που επρεπε να γινει απο την αρχη, μεχρι πια τιμη θεωρείτε οκ Χ3 2.0 με 40κ χιλιομετρα? Ειναι υποκειμενικο αναλογα τα εξτρα βεβαια, αλλα ας υποθεσουμε οχι full εκδοση, μια τιμη που θεωρειτε καλη αγορα.

( σαν αυτο που παρεθεσε ο stef παραπανω https://www.car.gr/classifieds/cars/view/182871/ )
:thnx:

Το τι θεωρει ο καθενας ευκαιρια ειναι τελειως υποκειμενικο,αναλογα το οικονομικο status του.
Τα "ορια" που μπορεις να φτασεις θα τα βαλεις μονος σου, δες και λιγο τους πινακες του auto τριτη και κανε τις απαραιτητες συγκρισεις...
Γενικως η αγορα του αυτοκινητου και ειδικα του μεταχειρισμενου ( πολλα κυβικα) ειναι αρκετα πεσμενη.
Τα χιλιομετρα οπως ανεφερες,τα βρισκεις και απο αλλα μερη, αν πας σε ενα καλο εξειδικευμενο και τους πεις να ψαξουν θα τα βρουν ολα...
Ομως επειδη το αρχικο thread ηταν για χ1 και τωρα εχεις προσανατολιστει προς την χ3 να σου πω και μερικα πραγματακια που θα πρεπει να λαβεις υποψη.
Το χ3 ειναι ενα τιμιο αυτοκινητο με πολυ καλη οδικη συμπεριφορα,καλα φρενα,δεν παει βαρκα γυαλο που πηγαινουν τα περισσοτερα suv και γενικως το κοστος συντηρησης του (service) ειναι μεσα σε λογικα ορια αναλογα και τα χιλιομετρα βεβαια.
Ομως...
να ξερεις οτι δεν ειναι κανενας πυραυλος, οτι ο κινητηρας του και η ροπη του (διλιτρο) ισα ισα φτανουν να το κινησουν αξιοπρεπως ,ειναι αρκετα βαρυ και οταν του προσθετεις βαρος (πεντε ατομα) τοτε ρεπριζ και νευρικες επιταχυνσεις τις ξεχνας, αν δέ σε κοψουν σε ανηφορα...πρεπει να κατεβασεις και να κατεβασεις...
Απο την αλλη για τη κατηγορια του μπορει μεν να ειναι καλο αλλα δεν παυει να καιει ειδικα μεσα στη πολη.
Εκτος.. σε ταξιδι εχει καλες καταναλωσεις αλλα αν εχεις βαρυ ποδι τοτε ρουφαει ασταματητα....


Αυτα και καλη αγορα, γενικως ψαξε για οσο ποιο καλοσυντηρημενο (βιβλιο service)

stef
06-04-11, 19:06
Γενικά να ξέρεις για να σε βοηθήσουμε λίγο ότι πλέον βρίσκεις πιο ακριβά τα 2λιτρα από τα 3λιτρα....
Επίσης είναι πολύ πιο δύσκολο να βρεις 2λιτρο καλά εξοπλισμένο σε σχέση με το τρίλιτρο καλά εξοπλισμένο και αυτο το καταλαβαίνεις μιας και πολλά 3λιτρα έχουν έρθει εισαγωγή από Γερμανία και ήταν πιο full extra...
Θα πρέπει να προσέξεις και να έχεις ένα καλο service book
Tα χλμ μπορείς να τα βρεις από το κλειδί του (υπάρχει ειδικό μηχάνημα) αλλά και από άλλα μέρη του αυτοκινήτου.
Να ξέρεις ότι ο όρος "καλό" να μην σε φοβήσει εαν βρεις ένα αυτοκίνητο προ-facelift σε σύγκριση με ένα μέτριο facelift
Tώρα οι διαφορές προ με facelift έχουν να κάνουν σε εξωτερικούς βαμμένουν προφυλακτήρες, διαφορετικά φανάρια μπρος και πίσω, λευκά φλας όπως κ διακοσμητικά trim μέσα & διαφορετικό τιμόνι
Από πλευράς κινητήρα δεν υπάρχει κάποια διαφορά στο 2.0
Υπάρχει και μια διαφορά στην ανάρτηση επίσης η οποία φυσικά είναι υπερ του facelift
OK κ εγώ μπορεί να έψαχνα facelift αμάξι αλλά δεν έκατσε να το βρω έτσι όπως το ήθελα (απαραίτητη προυπόθεση ήταν τα bi-xenon)
Δεν σημαίνει ότι το προ-facelift δεν είναι καλό.
Και πολύ σημαντικό θεωρώ το πακέτο εξοπλισμού που θα βρεις, μπορεί να μεταμορφώσει στην κυριολεξία ένα αυτοκίνητο...
Καλή επιτυχία.

Υ.Γ: Ίσως το μοναδικό Χ3 2.0 που πουλιέται αυτή τη στιγμή και μ αρέσει είναι αυτό στη Λάρισα. Βέβαια δεν ξέρω τι είναι κ εάν είναι καλό...

tazeus
06-04-11, 19:38
Το παρατήρησα με τα δίλιτρα και τις τιμές. Γενικότερα πιστεύω τα αυτοκίνητα από γερμανία που υπάρχουν έχουν ρίξει τις τιμές στην αγορά αλλά αυτό είναι άλλο θέμα.

Ευχαριστώ για τη βοήθεια με διευκολύνετε αρκετά πλέον στο τι να κοιτάω, δεν είχα ιδέα γενικότερα για τις σειρές Χ ούτε είχα μπει πριν πάω σε αντιπροσωπία, οπότε η γνώμη σας είναι πολυτιμότατη:thumbsup:

Θα ενημερώσω για τυχόν updates πλεον:original:

gnx
06-04-11, 19:44
Εμ γι'αυτό λεω ο έρμος για το δυομισάρι που ανάρτησα πιό πάνω, Γιάννη μου.

stef
06-04-11, 19:56
Εμ γι'αυτό λεω ο έρμος για το δυομισάρι που ανάρτησα πιό πάνω, Γιάννη μου.

Μια χαρούλα είναι κ αυτό
Απλά δεν έχει xenon..:whistle:

Nino
06-04-11, 21:19
Γενικά να ξέρεις για να σε βοηθήσουμε λίγο ότι πλέον βρίσκεις πιο ακριβά τα 2λιτρα από τα 3λιτρα....
Επίσης είναι πολύ πιο δύσκολο να βρεις 2λιτρο καλά εξοπλισμένο σε σχέση με το τρίλιτρο καλά εξοπλισμένο και αυτο το καταλαβαίνεις μιας και πολλά 3λιτρα έχουν έρθει εισαγωγή από Γερμανία και ήταν πιο full extra...
Θα πρέπει να προσέξεις και να έχεις ένα καλο service book
Tα χλμ μπορείς να τα βρεις από το κλειδί του (υπάρχει ειδικό μηχάνημα) αλλά και από άλλα μέρη του αυτοκινήτου.
Να ξέρεις ότι ο όρος "καλό" να μην σε φοβήσει εαν βρεις ένα αυτοκίνητο προ-facelift σε σύγκριση με ένα μέτριο facelift
Tώρα οι διαφορές προ με facelift έχουν να κάνουν σε εξωτερικούς βαμμένουν προφυλακτήρες, διαφορετικά φανάρια μπρος και πίσω, λευκά φλας όπως κ διακοσμητικά trim μέσα & διαφορετικό τιμόνιΑπό πλευράς κινητήρα δεν υπάρχει κάποια διαφορά στο 2.0
Υπάρχει και μια διαφορά στην ανάρτηση επίσης η οποία φυσικά είναι υπερ του facelift
OK κ εγώ μπορεί να έψαχνα facelift αμάξι αλλά δεν έκατσε να το βρω έτσι όπως το ήθελα (απαραίτητη προυπόθεση ήταν τα bi-xenon)
Δεν σημαίνει ότι το προ-facelift δεν είναι καλό.
Και πολύ σημαντικό θεωρώ το πακέτο εξοπλισμού που θα βρεις, μπορεί να μεταμορφώσει στην κυριολεξία ένα αυτοκίνητο...
Καλή επιτυχία.

Υ.Γ: Ίσως το μοναδικό Χ3 2.0 που πουλιέται αυτή τη στιγμή και μ αρέσει είναι αυτό στη Λάρισα. Βέβαια δεν ξέρω τι είναι κ εάν είναι καλό...

Stef δεν ειναι μονο αυτες οι διαφορες!
Υπαρχουν σημαντικες διαφορες σε... διαβαστε

Έξυπνη, μόνιμη τετρακίνηση: BMW xDrive
Ευέλικτο και δυναμικό στο δρόμο, απολύτως μεταβλητό και με άριστη πρόσφυση σε ανώμαλα εδάφη το νέο σύστημα ελεγχόμενης τετρακίνησης. Το νέο σύστημα προσφέρει απόλυτα μεταβλητή κατανομή ροπής μεταξύ του εμπρός και πίσω άξονα με γρήγορες και ακριβείς αντιδράσεις.
Κατευθύνει πάντα την ισχύ του κινητήρα εκεί που μπορεί να αξιοποιηθεί αποτελεσματικότερα μέσω ενός κιβωτίου μετάδοσης με ηλεκτρονικά ελεγχόμενο πολύδισκο συμπλέκτη. Έτσι, επιτυγχάνεται η μέγιστη πρόσφυση σε δύσκολα εδάφη, ενώ περιορίζει κάθε τάση υπερστροφής ή υποστροφής κατά το στρίψιμο. Η λειτουργία «ηλεκτρονικού μπλοκέ» επιτυγχάνεται μέσω έπεμβασης στην πέδησης του τροχού που σπινάρει.

Κατανομή ροπής 40:60 σε κανονικές οδηγικές συνθήκες.
Η μόνιμη και συνεχώς μεταβαλλόμενη κατανομή ροπής του BMW xDrive και στους τέσσερις τροχούς γίνεται μέσω ενός άκαμπτου βασικού άξονα προς το πίσω διαφορικό και ενός πολύδισκου συμπλέκτη που κατευθύνει τη ροπή στο εμπρός διαφορικό μέσω ενός ενδιάμεσου άξονα.
Σε κανονικές συνθήκες οδήγησης, η κινητήρια ροπή κατανέμεται σε αναλογία 40 : 60 μεταξύ των εμπρόσθιων και οπίσθιων τροχών. Το xDrive αντιδρά σε κάθε αλλαγή της επιφάνειας που κινείται το αυτοκίνητο ή της οδικής συμπεριφοράς με την κατάλληλη προσαρμογή της κατανομής στο μικρότερο χρονικό διάστημα.
Αυτό μπορεί να σημαίνει ότι, αν υπάρχουν πολύ μεγάλες διαφορές στην πρόσφυση μεταξύ των εμπρός και πίσω τροχών, σχεδόν όλη η κινητήρια ροπή μεταφέρεται για λίγο σε έναν άξονα.
Για παράδειγμα, μία τάση για υπερστροφή όταν το αυτοκίνητο στρίβει με υψηλή ταχύτητα, μπορεί να εξουδετερωθεί πολύ γρήγορα. Ο πολύδισκος συμπλέκτης εμπλέκεται περισσότερο για να κατευθύνει πρόσθετη ισχύ στους εμπρός τροχούς και για να βελτιστοποιεί την οδηγική ευστάθεια. Με τον τρόπο αυτό, μέχρι το 75% της ροπής μπορεί να μεταφέρεται δυναμικά στον εμπρός άξονα σε περίπτωση μιας οριακής υπερστροφής.


Περαιτέρω εξέλιξη: Ολοκληρωμένη Διαχείριση Πλαισίου.
Για να εξασφαλίζονται τέτοιες ακριβείς αντιδράσεις στις υψηλές ταχύτητες, το σύστημα xDrive AWD, το Σύστημα Ελέγχου Δυναμικής Ευστάθειας - Dynamic Stability Control (DSC) και το σύστημα ελέγχου κινητήρα συνδέονται μεταξύ τους μέσω της Ολοκληρωμένης Διαχείρισης Πλαισίου - Integrated ChassisManagement.

Οι αισθητήρες του ελέγχου ανάρτησης παρέχουν επίσης στη μονάδα ελέγχου του xDrive τα δεδομένα που απαιτούνται για τον προσδιορισμό της κατάστασης.
Με αυτό τον τρόπο, το xDrive μπορεί να διασφαλίσει ενεργά σταθεροποίηση στις συνθήκες λειτουργίας του αυτοκινήτου μέχρις ενός ορίου.

Η ολίσθηση ανιχνεύεται και αποτρέπεται, πριν καν οι τροχοί αρχίσουν να σπινάρουν και γίνουν αντιληπτοί στον οδηγό. Μόνον εάν μία αλλαγή στην κατανομή ισχύος που πραγματοποιεί το xDrive δεν είναι πλέον αρκετή για τη βελτιστοποίηση της οδηγικής ευστάθειας προκαλεί την παρέμβαση του DSC φρενάροντας κάθε τροχό ατομικά και επηρεάζοντας το σύστημα ελέγχου του κινητήρα.
Η νέα δομή ελέγχου της Ολοκληρωμένης Διαχείρισης Πλαισίου διασφαλίζει ακόμα ταχύτερο και ασφαλέστερο συντονισμό μεταξύ του xDrive και του DSC.

Σύστημα Ελέγχου Ευστάθειας DSC με πρόσθετες λειτουργίες.
Ένα σύστημα ελέγχου δυναμικής συμπεριφοράς αναβαθμισμένο με πολυάριθμες πρόσθετες λειτουργίες χρησιμοποιείται στη νέα BMW X3.
Το νέο DSC όχι μόνο προσφέρει οδηγική ευστάθεια και πρόσφυση, αλλά παράλληλα βελτιστοποιεί και την αποτελεσματικότητα του συστήματος πέδησης. Αντισταθμίζει την οποιαδήποτε πτώση στην απόδοση φρεναρίσματος σε εξαιρετικά υψηλές θερμοκρασίες με επιλεκτική αύξηση της πίεσης πέδησης.

Η περιοδική ελαφριά πέδηση «στεγνώματος» βελτιστοποιεί την απόδοση και σε βρεγμένες συνθήκες, ενώ η λειτουργία Δυναμικού Ελέγχου Πέδησης - Dynamic Braking Control (DBC) μεγιστοποιεί αυτόματα την πίεση πέδησης όταν απαιτείται απόλυτο φρενάρισμα.

Επιπλέον η λειτουργία συγκράτησης σε ανηφόρα διευκολύνει το ξεκίνημα σε μεγάλες κλίσεις.
Ο έλεγχος δυναμικής συμπεριφοράς εξακολουθεί να περιλαμβάνει ABS, έλεγχο ολίσθησης τροχών (ASC), ευστάθεια τρέιλερ, Έλεγχο Κίνησης σε Κατηφόρα - Hill Descent Control (HDC), και Έλεγχο Φρένου στις Στροφές - Cornering Brake Control (CBC), που αποτρέπει την ανεπιθύμητη τάση του αυτοκινήτου να ολισθήσει κατά τη διάρκεια ελαφρού φρεναρίσματος σε μια στροφή.



Λειτουργία DTC σε μοντέλο BMW X για πρώτη φορά.
Η νέα BMW X3 υποστηρίζεται από το Δυναμικό Έλεγχο Πρόσφυσης - Dynamic Traction Control (DTC) που αποτελεί επίσης τμήμα του DSC. Η λειτουργία DTC ενεργοποιείται με τη βοήθεια ενός μπουτόν στην κεντρική κονσόλα.
Αυτή αυξάνει τα όρια απόκρισης για την παρέμβαση μέσω κινητήρα και φρένων, έτσι ώστε η BMW X3 να μπορεί να ξεκινήσει σε αραιό χιόνι με τους κινητήριους τροχούς να σπινάρουν ελαφρώς, για παράδειγμα.

Επιπλέον, το DTC προσφέρεται για πιο σπορ οδηγικό στυλ, επιτρέποντας υψηλότερη πλευρική επιτάχυνση μέχρι μία ελαφρά και ελεγχόμενη υπερστροφή ισχύος (drift). Σε υψηλότερες ταχύτητες, ο έλεγχος παρέμβασης του DTC πλησιάζει περισσότερο τη βασική λειτουργία του DSC, ώστε να διατηρείται η ευστάθεια σε κρίσιμες συνθήκες.
Πατώντας το μπουτόν DTC παρατεταμένα, το DSC μπορεί να απενεργοποιηθεί πλήρως αν χρειαστεί. Τότε μόνον η λειτουργία «ηλεκτρονικού μπλοκέ» διατηρείται, με την ενεργοποίηση των φρένων στον τροχό που σπινάρει.

Η νέα BMW X3 εφοδιάζεται με ζάντες αλουμινίου 17-ιντσών, ενώ η BMW X3 3.0sd έχει ζάντες 18-ιντσών. Στον προαιρετικό εξοπλισμό διατίθενται επίσης ζάντες αλουμινίου, διαστάσεων 18-και 19-ιντσών.
Το σύστημα ανίχνευσης απώλειας πίεσης ελαστικών (RPA), που διατίθεται επίσης στον στάνταρ εξοπλισμό, προσφέρει μία έγκαιρη ένδειξη της οποιασδήποτε απώλειας πίεσης, που παρακολουθείται συνεχώς για το σκοπό αυτό, μετρώντας την ταχύτητα περιστροφής των τροχών. Αν η απόκλιση από την καθορισμένη τιμή ξεπερνά το 30%, ανάβει ένα προειδοποιητικό σήμα στο cockpit.

Για την αποφυγή συγκρούσεων σε περίπτωση φρεναρίσματος, η νέα BMW X3 εφοδιάζεται επίσης με φώτα στοπ μεταβλητής φωτεινότητας ανάλογα με την πίεση στα φρένα. Το σύστημα αυτό, που λανσάρει η BMW σε στάνταρ μοντέλα για πρώτη φορά, συμβάλλει στην έγκαιρη προειδοποίηση των άλλων οδηγών που πλησιάζουν από πίσω. Σε περίπτωση πολύ δυνατού φρεναρίσματος ή ενεργοποίησης του ABS, η ένταση των στοπ στο πίσω τμήμα της BMW X3 αυξάνεται.

πηγη
https://www.off-road.gr/article885-mode=thread.html

spyrosK
06-04-11, 21:37
συμφωνω με τον nino. η x3 μετα το facelift εχει ολες τις αλλαγες που περιγραφονται και σιγουρα αποτελει ασφαλέστερη επιλογή για μεταχειρισμένο χ3, ανεξαρτητα απο το αν εχει πχ xenon ή οχι:whistle:

stef
06-04-11, 22:37
DTC έχουν όλα τα Χ3 βρε παιδιά μην τρελλαθούμε
Χdrive επίσης έχουν όλα τα Χ3 με το hill descent control!
Tα περισσότερα είναι remake του προ-facelift!
To πιο σημαντικό είναι η ανάρτηση κατ εμέ!
Ότι είναι πιο φρέσκο το facelift δεν χωράει αμφισβήτηση

Υ.Γ: Εαν μου βρείτε μεταχείρο Χ3 2.0 facelift με sport pack & bi xenon σε πολύ καλή κατάσταση, παρακαλώ ενημερώστε με!!
Μόνο αυτό που ανέφερα πιο πριν παίζει, το οποίο δεν ξέρουμε και εαν είναι καλό...

Υ.Γ 2: Tο άρθρο επειδή το διάβασα γράφει ανακρίβειες...
"Λειτουργία DTC πρώτη φορά σε σειρά Χ", μεγάλο ψέμα!

tazeus
09-04-11, 20:49
Απ'οτι είδα στο γοογλε, το κομματι του αρθρου για το dsc ειναι απ'ευθειας μεταφρασμένο από ξένα sites με τη διαφορά ότι εκει το dsc αναφέρετε ως dsc+ https://www.worldcarfans.com/10606286783/bmw-x3-facelift-revealed

https://www.bmwheaven.com/index.php/articles-and-reviews-mainmenu-3/bmw-news/91-195

stef
10-04-11, 00:41
Πήραν απλά το δελτίο τύπου, το μετέφρασαν και το παρουσίασαν σαν δικό τους..

kostasxan
11-04-11, 14:29
Νομιζω DSC εχει το pro-facelift οχι DTC

stef
13-04-11, 12:42
Νομιζω DSC εχει το pro-facelift οχι DTC

Έχεις δίκιο απόλυτο και οφείλω να πω συγγνώμη στο nino
Έχει DSC το προ-facelift enώ έχει DTC το facelift και ζητώ δημόσια συγγνώμη