PDA

Επιστροφή στο Forum : [E46]Μ Pack ελατηρια



giannis_compact
12-01-10, 21:17
Παιδια καλησπερα και παλι.Θα ηθελα να ρωτησω κατα ποσο θα αλλαξει η συμπεριφορα του αυτοκινητου εαν βαλω Μ πακ ελατηρια σε μαμα αναρτηση σε Ε46 κομπακτ.Θα χαμηλωσει καθολου?

giannis_compact
12-01-10, 21:58
Καμια γνωμη κανεις?

bill_m3
12-01-10, 22:05
Εννοείται θα χαμηλώσει όσο είναι τα ελατήρια (αν θυμάμαι καλά 1,5 πόντους) και θα γίνει πιο σκληρό (λίγο) απ ότι είναι!!!
Η ανάρτηση που έχεις (αν δεν την αλλάξεις μαζί με τα ελατήρια ) θα τα παίξει μετά από ολίγο καιρό!!
Αυτά από εμένα!

giannis_compact
12-01-10, 22:12
Δηλαδη?Τι προβλημα θα εχω με την αναρτηση μετα απο λιγο καιρο?

m-power_01
12-01-10, 22:23
Καλησπερα...το αυτοκινητο σου θα χαμηλωσει λιγο 1 ποντο περιπου και θα σφιξει λιγο.Με κερδος λιγο καλυτερη οδικη συμπεριφορα! Δεν θα εχεις προβλημα με τα αμορτισερ ,γιατι το χαμηλωμα ειναι πολυ λιγο! Ποσα χλμ εχουν ομως τα αμορτισερ σου? Μηπως να εβαζες καινουρια...αφου θα κανεις που θα κανεις αυτη την ιστορια?

giannis_compact
12-01-10, 22:28
Αρκετα..144 χιλιαδες..Αλλα απο μετρηση που καναμε δε θελουν ακομη αλλαγη...Μονο 1 ποντο?

m-power_01
12-01-10, 22:41
1ον Ακομα και 1,5 ποντο να εδινε το εργοστασιο...(δεν θυμαμαι ακριβως 1-1,5) σου λεω 1 γιατι και τα δικα σου θα εχουν κατσει λιγο...
2ον Δεν εχεις αλλαξει ποτε αμορτισερ? Το εχεις απο καινουριο? Μηπως ειχε αλλαξει καποιος προηγουμενος ιδιοκτητης?
υ.γ δεν εχει νοημα να σχολιαζουμε τον μισο ποντο...οταν οι ιδιοι οι κατσκευαστες δεν μπορουν να προσδιορισουν τετοια ακριβεια .Διαφερει αναλογα τον κυβισμο ,τον εξοπλισμο κλπ

giannis_compact
12-01-10, 22:43
Απο μετ/νο το εχω αλλα απο οσο ξερω το αυτοκινητο δεν εχει αλλαξει ποτε..Ειναι αρκετα σκληρα ομως..

m-power_01
12-01-10, 22:55
Μου κανει εντυπωση...Παντως να ξερεις οτι μια αλλαγη αμορτισερ στα 140000 χλμ μονο αδικαιολογητη δεν θα μπορουσε να χαρακτηριστει...
Αληθεια γιατι δεν το παμε λιγο διαφορετικα...τι ζητας απο το αυτοκινητο και θες να αλλαξεις ελατηρια?

giannis_compact
12-01-10, 23:09
Εχεις δικιο..Θελω να χαμηλωσει λιγο..Ειναι μια χαρα σφιχτο..Πισω ειναι ζαντα με θολο,δε ξερω ομως γιατι.Τα αλλα κομπακτ με μαμα αναρτηση ειναι πιο ψηλα..Μπροστα ομως παιρνει πολυ χαμηλωμα..Τι γινεται?Γιατι ειναι ετσι πισω?

m-power_01
12-01-10, 23:12
Προφανως εχουν ''πεσει'' τα ελατηρια και εχει ''κατσει''.Ισως ο προηγουμενος ιδιοκτητης ή εσυ να το φορτωνατε ...
Γιατι δεν πας σε μια αφτερμαρκετ λυση 2-3 ποντους χαμηλωμα και σκληροτερα αμορτισερ? Ποσα λεφτα εχεις σκοπο να διαθεσεις?

giannis_compact
12-01-10, 23:17
Τα Μ ελατηρια τα εχω ηδη..Τα πηρα απο γνωστο μου που τα εβγαλε..Γιαυτο το λογο δηλαδη ηθελα να τα βαλω επειδη ελεγα θα χαμηλωσει το αυτοκινητο..Αν το χαμηλωσωσ σε συνδυασμο με σκληροτερα αμορτισερ δε θα σκληρυνει πολυ ομως μετα?

NickE60
12-01-10, 23:27
Τα Μ ελατηρια τα εχω ηδη..Τα πηρα απο γνωστο μου που τα εβγαλε..Γιαυτο το λογο δηλαδη ηθελα να τα βαλω επειδη ελεγα θα χαμηλωσει το αυτοκινητο..Αν το χαμηλωσωσ σε συνδυασμο με σκληροτερα ελατηρια δε θα σκληρυνει πολυ ομως μετα?

..να μπω κι εγώ στην κουβέντα.... δεν είναι απόλυτο το ότι θα σκληρύνει, το σίγουρο είναι ότι θα μικρύνει η διαδρομή και αυτό δίνει την εντύπωση ότι σκληραίνει φτάνοντας νωρίτερα στα bump-stops τα οποία είναι "ταίρι" με τη διαδρομή των αμορτισέρ και τα ελατήρια που ήδη έχεις. Η καλύτερη κίνηση θα ήταν ήταν να βάλεις και Μ μπουκάλες/bump-stops, αλλιώς, αφού είναι ήδη σκληρό άστο έτσι γιατί θα τερματίζεις πολύ εύκολα αν χαμηλώσεις κι άλλο.

m-power_01
12-01-10, 23:27
Με τα ελατηρια που πηρες και ενα πιο σκληρο αμορτισερ (βλ. bilstein, koni, sachs) δεν θα εχεις καποιο προβλημα ...το αυτοκινητο θα γινει λιγο πιο σφιχτο απο το εργοστασιακο setup του.
Αν βαλεις και αλλα ελατηρια για να χαμηλωσεις και αλλο σιγουρα θα γινει πιο σκληρο. Μπορεις να πας σε μια λυση οπως αυτη της HR++ που ειναι ''γλυκα'' ελατηρια, δεν ειναι κουραστικα οπως τα eibach

m-power_01
12-01-10, 23:30
..να μπω κι εγώ στην κουβέντα.... δεν είναι απόλυτο το ότι θα σκληρύνει, το σίγουρο είναι ότι θα μικρύνει η διαδρομή και αυτό δίνει την εντύπωση ότι σκληραίνει φτάνοντας νωρίτερα στα bump-stops τα οποία είναι "ταίρι" με τη διαδρομή των αμορτισέρ και τα ελατήρια που ήδη έχεις. Η καλύτερη κίνηση θα ήταν ήταν να βάλεις και Μ μπουκάλες, αλλιώς, αφού είναι ήδη σκληρό άστο έτσι γιατί θα τερματίζεις πολύ εύκολα αν χαμηλώσεις κι άλλο.

Νικο δεν το συζηταμε...αν ειναι να χαμηλωσει θα πρεπει να βαλει αλλα αμορτισερ με πιο κοντα καλαμια! Απλα για τα m-pack που ειναι μολις ενα ποντο πιο κοντα...δεν θα εχει προβλημα!

giannis_compact
12-01-10, 23:34
Για τα Sachs Performance ποια ειναι η αποψη σας?Σε σχεση με τα Bilstein?

NickE60
13-01-10, 00:20
Για τα Sachs Performance ποια ειναι η αποψη σας?Σε σχεση με τα Bilstein?

Αν μιλάς για τα απλά Bilstein θα έλεγα ότι τα Sachs Performance είναι ανώτερα..

giannis_compact
13-01-10, 00:25
Σε σχεση με τα κιτρινα φιλε Νικο?

m-power_01
14-01-10, 00:22
Εγω εχω μια αδυναμια στα ''κιτρινα'' sprint και πιστευω οτι ειναι καλυτερα! Αν βαλεις ιδιαιτερα το χερι λιγο πιο βαθια στην τσεπη και παρεις τα up-side-down ακομα καλυτερα!

Moufas E46
24-02-10, 15:06
Εγω εχω μια αδυναμια στα ''κιτρινα'' sprint και πιστευω οτι ειναι καλυτερα! Αν βαλεις ιδιαιτερα το χερι λιγο πιο βαθια στην τσεπη και παρεις τα up-side-down ακομα καλυτερα!

τι ειναι τα up side-down φιλε? ρωταω γιατι βρισκομαι σε φαση αλλαγης αμορτισερ μιας και το κτεο μου τα μετρησε τα μπροστινα στο 10%

m-power_01
25-02-10, 01:54
Ειναι αυτα που στην πιατσα θα τα ακουσεις σαν χοντρομπουκαλα, ή σαν χοντροκάλαμα! Ειναι ανεστραμένο το αμορτισερ! Δηλαδή κατω το εμβολο και πανω η μπουκαλα! Ξεχωριζουν ευκολα απο το παχυτερο καλαμι ,για τους εμπειρους ή απο την βιδα / παξιμαδι που εχουν στον πατο τους! Η διαφορα ειναι οτι λογω σχεδιασμου τους προσφερουν επιπλεον στα δυναμικα χαρακτηριστικα του αυτοκινητου σου! Ειναι και λιγο σκληρότερα! Αν εισαι εξακυλινδρος αξιζει 100%! Βεβαια επειδη ειναι ελαφρως ακριβοτερα απο τα ''απλα'' κίτρινα/sprint ,(και αφου εσυ με 10% δεν εχεις αμορτισερ) μαλλον θα σε καλυψουν και τα απλα!