PDA

Επιστροφή στο Forum : 1989 Ferrari Testarossa



Monsta
29-03-11, 12:43
Ένα teaser για αρχή.

Επειδή Testarossa έχω δει μόνο άλλη μία φορά στη ζωή μου (εκτός Ελλάδας) και δυστυχώς παρκαρισμένη, αυτή τη στιγμή ακόμα προσπαθώ να συνέλθω από τον ήχο που κάνει ο FLAT V12. :shok::shok:

Η συγκεκριμένη λοιπόν εμπειρία δύσκολα περιγράφεται με λέξεις. Ανατριχίλα, ρίγος, κρύος ιδρώτας, τρέμουλο είναι κάποια από τα 'συμπτώματα' που παρουσίασα.

Πραγματικά δεν υπερβάλω. Κανένας σύγχρονος V12 από Φερράρι (550, 575, 612, 599) δεν έχει την άγρια και ξερή χροιά αυτουνού εδώ. Το πράμα σε τρομάζει.

αααααααααχ έχω πάθει ΣοΟοΟοΟοΟοΟοΚ λέμε!!!!!! :shok::shok:



Αν καταφέρω και συνέλθω θα τραβήξω μερικές ακόμα φωτό σήμερα. Ειδάλως από αύριο.....

Ptboul
29-03-11, 12:46
:shok::shok: αυτό ναι, είναι έργο τέχνης._

Θα τρέμουν τα χέρια σου. Τι εργασίες θα γίνουν?

Monsta
29-03-11, 12:52
Τι εργασίες θα γίνουν?


Full facelift Πάνο μου. Θα δεις....

Gregory_///M
29-03-11, 12:52
Ζηλεύω πραγματικά...............:shok::shok:
Καλή περιποίηση Κώστα. Περιμένουμε φωτό!

oldcarskickass
29-03-11, 13:00
Ε άντε και αναπαράξου και εσύ και το τεσταρόσα...

GEORGE316
29-03-11, 13:17
ημουν ενας απο τους τυχερους που ακουσα ενα τεσταροσα να περναει με το πολυ 20 χ/ω μπροστα μου....γατα που ζευγαρωνει...ουρλιαχτο που σου τρυπαει τα ζωτικα σου οργανα...

aristent
29-03-11, 13:18
Ενας θρυλος της αυτοκινησης θα δεχτει τις περιποιησεις του Σερ Μονστα!!!!!:thumbsup:

Αυτο το πριν και μετα, με τις φωτο,το υποψιαζομαι θα ειναι ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟ!!!!thumb

GEORGE316
29-03-11, 13:20
Αχ αυτα τα λεφτα........αχ

Monsta
29-03-11, 13:57
Ωραία.

Επειδή είστε μερακλήδες, κρεμάστηκα για χάρη σας από το ταβάνι και τράβηξα μία από πάνω (βλ. Tom Cruise - Mission Impossible), για να δείτε πόσο φαρδύ είναι το πράμα.

z3 2.2
29-03-11, 14:09
εμενα μου αρεσει η ζαντα που μισοφαινεται εξω απο την τζαμαρια!!!!
κανα βιντεακι με ηχο...πως το βλεπεις???????

z3 2.2
29-03-11, 14:10
κανε μια εκτενη παρουσιαση....μεσα-εξω-μοτερ τα παντα

z3 2.2
29-03-11, 14:11
μη φυγει το αμαξι και δεν εχουμε πλουσιο φωτογραφικο υλικο!
οκ ξερουμε....θα το τριβετε εφτα μερες θα γυαλισει και θα γινει τελειο...οκ..οκ...
φωτογραφιες και βιντεο θελουμε!

GEORGE316
29-03-11, 14:17
εννοειτε!!!
θελουμε και φωτο απο εσωτερικο και εξωτερικο φρενα ζαντες μοτερ καθισματα βιντεο απο ηχο καμμια ξεραγκαζια...τα παντα!!!α και πες τον ιδιοκτητη αν θελει να με παει μια βολτα!!!και αν μπορω να την οδηγησω..α και αν γινεται να μου τη δανεισει για μια μερα ναα ερθω στο γραφειο με αυτην...

Monsta
29-03-11, 14:19
εμενα μου αρεσει η ζαντα που μισοφαινεται εξω απο την τζαμαρια!!!!
κανα βιντεακι με ηχο...πως το βλεπεις???????

Κατά τύχη μπήκε στη φωτό η ζάντα μου Δημήτρη. :original: Βλέπεις καθώς ήμουν κρεμασμένος εκεί πάνω, δε πρόσεξα τέτοιες ....λεπτομέρειες.

Θα γίνει η παρουσίαση.....θέλω ακόμα χρόνο προκειμένου να γίνει σωστή προ-εργασία, πλαστελίνες, φουλ μονώματα κτλ κτλ και μετά θ αρχίσω με τα "ΠΡΙΝ".

Θυμίζω ότι την εποχή εκείνη τα χρώματα ήταν τα λεγόμενα 'μονής', που σημαίνει χρώμα και βερνίκι μαζί. Και αυτό κάνει το συγκεκριμένο project ακόμα πιο tricky. Σκοπεύω να σας δείξω τι σημαίνει αυτό ΚΑΙ στη πράξη.

Θέλουμε το ΤΕΛΕΙΟ αποτέλεσμα και αυτό θα επιδιώξω προσωπικά. Stay tuned!

:thanks:

nikos1400
29-03-11, 14:58
Ένα teaser για αρχή.

Επειδή Testarossa έχω δει μόνο άλλη μία φορά στη ζωή μου (εκτός Ελλάδας) και δυστυχώς παρκαρισμένη, αυτή τη στιγμή ακόμα προσπαθώ να συνέλθω από τον ήχο που κάνει ο FLAT V12. :shok::shok:

Η συγκεκριμένη λοιπόν εμπειρία δύσκολα περιγράφεται με λέξεις. Ανατριχίλα, ρίγος, κρύος ιδρώτας, τρέμουλο είναι κάποια από τα 'συμπτώματα' που παρουσίασα.

Πραγματικά δεν υπερβάλω. Κανένας σύγχρονος V12 από Φερράρι (550, 575, 612, 599) δεν έχει την άγρια και ξερή χροιά αυτουνού εδώ. Το πράμα σε τρομάζει.

αααααααααχ έχω πάθει ΣοΟοΟοΟοΟοΟοΚ λέμε!!!!!! :shok::shok:



Αν καταφέρω και συνέλθω θα τραβήξω μερικές ακόμα φωτό σήμερα. Ειδάλως από αύριο.....

Με αυτη την περιγραφη που κανεις,
πες μου οτι δεν εβγαλες βιντεο !!???
:ranting2:


(παω τωρα να διαβασω το υπολοιπο θρεντ)

z3 2.2
29-03-11, 15:00
Με αυτη την περιγραφη που κανεις,
πες μου οτι δεν εβγαλες βιντεο !!???
:ranting2:

θα βγαλει......θα βγαλει....!!!!:popcorn::popcorn::popcorn:

nikos1400
29-03-11, 15:06
Και πες μου το αλλο κ. Κωστα τωρα...


Οι μισοι απο εδω μεσα, μετα απο αυτα που μας δειχνεις,
με τι ΜΟΥΤΡΑ θα μπουμε στο μαγαζι σου ???
:o

Thomelef
29-03-11, 15:21
με κάνα χεράκι κότα, σαν καινούργιο θα γίνει το εργαλείο...:th_Laie_67-1:
πάντως ρε κώστα χαρά στο κουράγιο σου που βάζεις χέρι σε
τέτοια εργαλεία...εγώ θα φοβόμουν μέχρι και να το κοιτάξω!
μπράβο. πολύ μεγάλη ευθύνη αναλαμβάνεις ώρες ώρες...:original:

aristent
29-03-11, 16:35
Ωραια ειναι η φωτο που εβαλες Κωστα, αλλα για μας εδω και φουλ screen να τη βαλουμε δεν θα καταλαβουμε το μεγεθος της Σουπερ φαρδιας Τεσταροσσα!!!
Επομενως θα θελαμε,αν μπορεις εστω και μετα τις εργασιες σου επανω της, να τη δουμε διπλα απο ενα "νορμαλ"οχημα για να φανει Η ΔΙΑΦΟΡΑ!thumb

Δεν βρηκα ιδανικη φωτο απο τη σωστη γωνια,αλλα αυτη καπως δειχνει τη διαφορα φαρδους απο την διπλανη bmw 135i και κατω την Porsche Carrera!
https://www.1addicts.com/forums/attachment.php?attachmentid=227708&stc=1&d=1213581222

Aν και αναμενουμε πλουσιο φωτογραφικο υλικο,ας δουμε και μια ποζα ενος....φωτομοντελου!!!!:thumbsup:
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/7/7b/Ferrari_512_TR_front_-_20080419.jpg

....μπορειτε ανετα να διαπιστωσετε πως οι διμπρατσοι εξ.καθρεπτες εμπνευσαν το //Μ τμημα για να τις τοποθετησουν στην συνεχεια στην //Μ3 Ε36!

Nino
29-03-11, 16:45
https://ia.media-imdb.com/images/M/MV5BMjE2MjM0ODAxOV5BMl5BanBnXkFtZTcwNjEyMjYzMQ@@._ V1._SX320.jpg

chief
29-03-11, 17:17
ειχα την τυχη να πάω βολτα πριν λιγους μηνες με Testarossa:original:

Nick bmwlover
29-03-11, 17:44
ειχα την τυχη να πάω βολτα πριν λιγους μηνες με Testarossa:original:

Αυτο δεν ειναι τυχη,ειναι κ$λοφαρδια!!!

Thomelef
29-03-11, 17:46
Αυτο δεν ειναι τυχη,ειναι κ$λοφαρδια!!!

για την τεσταρόσα...μην μπερδευόμαστε κιόλα!!!:th_Laie_67-1:

chief
29-03-11, 18:07
Αυτο δεν ειναι τυχη,ειναι κ$λοφαρδια!!!
πραγματι μεγαλη κ@λοφαρδια.
και το αμαξι ηταν λες και βγηκε απο βιτρινα με 4-5 χιλιαδες μιλια στο κοντερ.

Monsta
29-03-11, 18:19
Ωραια ειναι η φωτο που εβαλες Κωστα, αλλα για μας εδω και φουλ screen να τη βαλουμε δεν θα καταλαβουμε το μεγεθος της Σουπερ φαρδιας Τεσταροσσα!!!
Επομενως θα θελαμε,αν μπορεις εστω και μετα τις εργασιες σου επανω της, να τη δουμε διπλα απο ενα "νορμαλ"οχημα για να φανει Η ΔΙΑΦΟΡΑ!thumb




Αυτή τη στιγμή κάθεται από πίσω της μία ταπεινή Ε92 Άρη. Θα τραβήξω μερικές φωτό αύριο να δείτε τη διαφορά. Πιστεύω είναι ένα καλό μέτρο σύγκρισης.

Κάτι άλλο όμως που θεωρώ περισσότερο εντυπωσιακό είναι ότι λόγω του flat V12, το αμάξι είναι υ π ε ρ β ο λ ι κ ά χαμηλό. Όχι από το έδαφος, αλλά ως συνολικό ύψος. Δεν υπάρχει για παράδειγμα κάρτερ από κάτω και άλλα τέτοια όμορφα.

Υπομονή μέχρι αύριο για να δείτε τι τρελό γλέντι γίνεται πάνω στο χρώμα.

chief
29-03-11, 18:28
Ναι πολυ χαμηλο και οι ζαντες πολυ μικρες

Ptboul
30-03-11, 07:39
Ναι πολυ χαμηλο και οι ζαντες πολυ μικρες

Ωραίες εποχές :rolleyes::wub:

Monsta
30-03-11, 15:44
Αρκετή δουλειά σήμερα και κάναμε μπόλικη πρόοδο.

Από προετοιμασία:

-Καθάρισμα χρώματος (πλαστελίνες κτλ)
-Μέτρημα βαφής
-Μόνωση
-Πρώτα στάδια γυαλίσματος στο καπώ

Έχω τραβήξει πολλές φωτό, όμως χρειάζονται re-sizing πριν τις ανεβάσω. Αυτό θα γίνει αύριο καθώς η ώρα είναι αργάμιση.

Πάρτε για την ώρα να δείτε το πραγματικό πλάτος μιας Testarossa.

nikos1400
30-03-11, 16:21
Γιατι μου φαινεται στενο το πισω λαστιχο ?
:think:


Κατι ειπα τωρα ε?
Αν μου το δινανε δεν το'θελα !!
:D

paganis
30-03-11, 17:11
βρε Κωστα..σβησε και την πινακιδα του bmw,που φαινεται απο την αντανακλαση στην testarossa..καθρεπτη την εκανες απο το γλυψιμο...

Monsta
31-03-11, 12:10
Μερικές φωτό από τη χθεσινή προετοιμασία.



ΥΓ: Είδα πολύ ωραία νούμερα από τη χειροποίητη βαφή !!!!!!!

Monsta
31-03-11, 12:11
Τι σημαίνει χρώμα 'μονής'.

Ptboul
31-03-11, 12:15
Τι σημαίνει χρώμα 'μονής'.

πολλά έχουν δει τα μάτια μου, μ'αυτό μου φέρνει τρόμο https://www.smilies.our-local.co.uk/index_files/arghgrr.gif

Ευτυχώς που δεν είμαι ο ιδιοκτήτης :hystericalbs1:

Monsta
31-03-11, 12:33
από το καπώ εεεεεεε όλο το αυτοκίνητο είναι έτσι...

GEORGE316
31-03-11, 12:36
περιεργη ερωτηση....
τι διαστασεις ζαντας εχει??τι ειδους φρενα?τετραπιστονα?

Monsta
31-03-11, 12:48
Για τα φρένα δε μπορώ να σου πω Γιώργο, οι ζάντες πάντως είναι 16άρες.

Gregory_///M
31-03-11, 12:53
Πραγματικά δεν αγχώνεσαι με τέτοιες περιπτώσεις....(ρητορική η ερώτηση)?
Κάντο καινούριο Κώστα.......

GEORGE316
31-03-11, 13:01
16ρες.....τετοιες φοραω και εγω..τα φρενα ειναι τετραπιστονα?δεν λεω για διαστασεις δισκου..

ttjohn
31-03-11, 13:20
Την μερα που ηρθε η τεσταροσσα στο μαγαζι του κωστα ημουν και γω εκει.Μιλαμε αντε γεια το αμαξι.Αλλα δεν κανει για ψηλους οδηγους οπως εγω 1,92. Το κεφαλιμου εβρισκε στην οροφη και επρεπε να σκυβω μεσα στο αμαξι.Επισης μεσα εχει μονο τα απαραιτητα τιμονι,γκαζι,φρενο και ταχυτητες :thumbsup:
Τωρα που βλεπω τις φωτο μετα το γυαλισμα καμια σχεση με πριν.Το χρωματου ηταν ταλαιπωρημενο .

Monsta
31-03-11, 13:42
Πραγματικά δεν αγχώνεσαι με τέτοιες περιπτώσεις....(ρητορική η ερώτηση)?
Κάντο καινούριο Κώστα.......

Το αμάξι παίρνει πολύ χρόνο να γίνει Γρηγόρη, το δουλεύουμε ανά 15 εκ. κομμάτι-κομμάτι.

Άγχος όχι δεν έχω καθόλου. Το ξεπέρασα πριν αρκετά χρόνια μετά τη 3η ή 4η Ferrari / Aston / Porsche. Αυτό που δεν ξεπέρασα είναι η ατομική ευχαρίστηση αλλά και η ικανοποίηση, όταν τυχαίνει να εργάζομαι πάνω σε τέτοια αριστουργήματα και μπορώ να τα κάνω και πάλι σαν καινούρια.


Είπαμε ΣΟΚ, ΔΕΟΣ & R E S P E C T μπροστά στην ιταλίδα!!!!!

Monsta
01-04-11, 14:31
Αυτή η φωτό ανήκει στα 'ΠΡΙΝ'.

Την ανεβάζω για να έχετε μέτρο σύγκρισης με τις επόμενες...

ttjohn
01-04-11, 14:40
Αυτή η φωτό ανήκει στα 'ΠΡΙΝ'.

Την ανεβάζω για να έχετε μέτρο σύγκρισης με τις επόμενες...
Ρε κωστα μπας και εβαψες το αμαξι μαζι με τον μαστορα και δεν μας το λες??:th_Laie_67-1:

Monsta
01-04-11, 14:43
Ώρα να αναλάβει δράση το ειδικό ρομπότ εσωτερικών χώρων 'Στροβιλοσυμπιεστής', όπου με τεχνολογία και ακρίβεια lazer καθαρίζει και απολυμαίνει με λεπτομέρεια κάθε γωνία του αυτοκινήτου.

Thomelef
01-04-11, 16:45
για αμάξι του 89, νομίζω πως το εσωτερικό του, είναι άκρως απαράδεκτο τουλάχιστο
για αυτό που περιμένεις να δείς, κοιτάζωντας το απ'έξω. αν πάρουμε για παράδειγμα
πχ το Ε30 που είναι πεμβεδάκι, είναι κλάσης ανώτερο εσωτερικά...απαράδεκτοι...

PANOS-E60
01-04-11, 16:50
Η εσωτερική ποιότητα δεν ξεπερνάει τη deltona στην καλύτερη περίπτωση ... :whistle:

Monsta
01-04-11, 18:55
Εκτός αυτό Θωμά / Πάνο, είναι πολύ άβολο και δεν προορίζεται για ψηλούς οδηγούς. Εγώ στο 1.80 με το ζόρι βολεύομαι.

Monsta
02-04-11, 09:11
Μερικές γρήγορες φωτό από το κόκκινο της φωτιάς, μετά από ......έξι στάδια περιποίησης, δύο διαφορετικούς αλοιφαδόρους, οκτώ pads και πολλές ώρες εργασίας.


Όσο για το εσωτερικό, το ρομπότ ήταν μέσα στο αυτοκίνητο και δούλευε δύο συνεχόμενα βράδια (Πέμπτη & Παρασκευή) και μετά το σημερινό έλεγχο έχει ακόμα μερικές ώρες εργασίας (από βδομάδα) στις πόρτες. Η πλάκα είναι ότι μόλις του τελειώσει το καθαριστικό σβήνει αυτόματα μόνο του και τη πέφτει για.....ύπνο. Αυτό ακριβώς έγινε χθες βράδυ.


Από θέματα επισκευής, έχουμε να φτιάξουμε το μπροστινό σπόϊλερ του προφυλακτήρα όπου λόγω τού χαμηλού του ύψους......λείπουν κομμάτια πολυεστέρα. Αυτό χρειάζεται λοιπόν επισκευή και βάψιμο.

Περισσότερα από Δευτέρα.

aristent
03-04-11, 09:03
...καλα παει Κωστα!!!θελουμε και αλλες φωτο απο την μεταμορφωση!!!!thumb


Α,τι ειναι το ρομποτ?

Monsta
04-04-11, 13:32
Η επισκευή του μπροστινού σπόϊλερ από πολυεστέρα ξεκίνησε σήμερα.

Gregory_///M
04-04-11, 13:53
Η επισκευή του μπροστινού σπόϊλερ από πολυεστέρα ξεκίνησε σήμερα.

Κώστα αυτό είναι ενσωματωμένο τμήμα πάνω στον προφυλακτήρα? Μάλλον το είχε ακουμπήσει κανά 2 φορές, ε?

Monsta
04-04-11, 13:57
Άστα Γκρεγκ. Λείπανε κομμάτια...

Thomelef
04-04-11, 15:28
χεχεχε...αυτό το κομμάτι πολιτικό μηχανικό θέλει για να φτιαχτεί.
συμπέθερε! δώσε καμμιά τιμή ρε. μαζί με σοβάτισμα και 2 χέρια ρελιέφ.

Monsta
06-04-11, 10:23
Λίγες αναμνηστικές από την όμορφη ιταλίδα.

PATSIMINI
06-04-11, 10:56
απο εσωτερικο τελειωμενο εχουμε????????

Gregory_///M
06-04-11, 11:36
Λίγες αναμνηστικές από την όμορφη ιταλίδα.

Αν μου λέγανε ότι μόλις το βάψανε, θα το πίστευα....
Τί γυάλισμα είναι αυτό ρε Κώστα.......:shok::thumbsup:

z3 2.2
06-04-11, 11:51
...καλα παει Κωστα!!!θελουμε και αλλες φωτο απο την μεταμορφωση!!!!thumb


Α,τι ειναι το ρομποτ?

Ναι βρε Κωστη βαλε και αλλες....
Και απο μοτερ καμια αν θελεις!

Αυτο το ρομποτ τι ειναι και τι κανει?

panos90
06-04-11, 11:59
https://www.bmwfans.gr/forum/attachment.php?attachmentid=7211&d=1302078208

ωραιο ποπο η m3 thumb

Monsta
06-04-11, 12:06
Ευχαριστώ για τα κοπλιμέντα σας :)

Το ρομπότ είναι μία πειραματική κατασκευή (καθαρισμού) που εξελίσει εταιρεία κατασκευής αεροσκαφών και δοκιμάζεται αυτή τη στιγμή στις ΗΠΑ. Ο κουμπάρος μου που εργάζεται εκεί, κατάφερε να μου εξασφαλίσει (έναντι αδράς αμοιβής) ένα κομμάτι και πραγματικά μας έχει εκπλήξει με τις λειτουργίες της.


Να και ένα μικρό βίντεο τη στιγμή του μοιραίου αποχαιρετισμού.



https://www.youtube.com/watch?v=uMdyO3keG_I

z3 2.2
06-04-11, 12:17
Δεν μπορω να δω το βιντεακι απο δουλεια ρε γαμ!!!
Καποια στιγμη που θα μπορεις κανε καμια αναφορα στο ρομποτακι :)

Stathis
06-04-11, 13:03
πολυ ωραιο!
αντε εφυγε ο ενας θρυλος και ηρθε ενας αλλος... :whistle:

TSAF
06-04-11, 14:44
Stathis γιατι εσβησες το ποστ μου για το σκουπιδι?

Monsta
06-04-11, 14:50
σκουπιδι?


Μάλλον για να μείνει 'καθαρό' αυτό το θρεντ Δημήτρη :original:


Μπήκε εδώ https://www.bmwfans.gr/forum/showthread.php?t=7500

aristent
06-04-11, 18:20
Συγχαρητηρια Κωστα για το αποτελεσμα!!!thumb
https://www.bmwfans.gr/forum/attachment.php?attachmentid=7210&d=1302078191

...δε μπορω να πω οτι μας χορτασες στη φωτογραφια,εχουμε "κακομαθει"απο το detailingworld... ,....αλλα πανω απ'ολα η δουλεια και το αποτελεσμα ειναι αυτο που εχει ουσια και οπως καθε φορα, ετσι και τωρα ,σε δικαιωνει απολυτα.thumb

Monsta
06-04-11, 19:04
Σ ευχαριστώ Άρη.

Η φωτογράφηση είναι όντως ένα 'θέμα'. Μας περιορίζει ο χώρος και δε μπορώ για παράδειγμα να βγάλω προφίλ ή τις γωνίες που θέλω. Αν τα έφτιαχνα στην......ύπαιθρο όπως οι Άγγλοι, θα ήταν διαφορετικά.

Βίντεο πάντως δεν έχω δει στο dw. :p