PDA

Επιστροφή στο Forum : R27 του 59!!



Z4 DCT
29-03-11, 11:51
Εδω και αρκετο καιρο με τρωει ο κωλος μου να παρω αυτο το πολυ ωραιο κατα την γνωμη μου μηχανακι....
https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/1196886/

Το θεμα ειναι οτι εχω ακουσει πολλα για μαιμουδιες σε σχεση με τα παλια και πολλες φορες συλεκτικα bmw....
Ξερουμε καποιον που να εχει ιδεα απο τετοιου ειδους μηχανες, γιατι εγω οκ μπορω να καταλαβω αν ειναι σε καλη μηχανικη κατασταση, αλλα αν ειναι μαιμουδιασμενο ....δεν θα καταλαβω/.,,,

Οτι γνωμες και γνωσεις πανω στο θεμα εχετε.....ελευθερα....

m-power_01
29-03-11, 11:58
Εδω και αρκετο καιρο με τρωει ο κωλος μου να παρω αυτο το πολυ ωραιο κατα την γνωμη μου μηχανακι....
https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/1196886/

Το θεμα ειναι οτι εχω ακουσει πολλα για μαιμουδιες σε σχεση με τα παλια και πολλες φορες συλεκτικα bmw....
Ξερουμε καποιον που να εχει ιδεα απο τετοιου ειδους μηχανες, γιατι εγω οκ μπορω να καταλαβω αν ειναι σε καλη μηχανικη κατασταση, αλλα αν ειναι μαιμουδιασμενο ....δεν θα καταλαβω/.,,,

Οτι γνωμες και γνωσεις πανω στο θεμα εχετε.....ελευθερα....

Να το παρεις! Να ζητησεις απο τον ιδιοκτητη να βγαλει πινακιδες ιστορικης!
Αν του βγαλουν σημαινει οτι δεν εχει μαιμουδες...
Λειπει απο το σπιτι σου.Εχω βρει ηδη το που θα την βαλεις

Z4 DCT
29-03-11, 11:59
Να το παρεις! Να ζητησεις απο τον ιδιοκτητη να βγαλει πινακιδες ιστορικης!
Αν του βγαλουν σημαινει οτι δεν εχει μαιμουδες...
Λειπει απο το σπιτι σου.Εχω βρει ηδη το που θα την βαλεις

Και γω εχω βρει!!!!:thumbsup:

Ναι αυτο με τις πινακιδες ειναι ωραια ιδεα....αλλα μπορει και να μην μπει στην διαδικασια....
Ειναι μεγαλη διαδικασια αυτο?? το να βγαλω πινακιδες ιστορικου??

m-power_01
29-03-11, 12:05
Και γω εχω βρει!!!!:thumbsup:

Ναι αυτο με τις πινακιδες ειναι ωραια ιδεα....αλλα μπορει και να μην μπει στην διαδικασια....
Ειναι μεγαλη διαδικασια αυτο?? το να βγαλω πινακιδες ιστορικου??

κατσε να το δει κενενας βεσπακιας αυτο....να σου πει

S8N
29-03-11, 12:06
Εγώ σου έχω βρει ήδη τα μπαξίματα:

1. Καλάθι συνεπιβάτη (original).

2. Δερμάτινος σκούφος.

3. Goggles.

4. Στολή των SS.

5. Luger.

https://i136.photobucket.com/albums/q170/MPower_this/f1a71225.jpg

Εντάξει, είμαι 2 δεκαετίες πίσω αλλά κάτι θα βρω και για τον ρόλο του Επαναστάτη Χωρίς Αιτία.

Monsta
29-03-11, 12:07
Πάρα πολύ ωραία Γιάννη!!! Μακάρι να είναι γνήσια και να τη πάρεις!!!!!!!!!!

Ptboul
29-03-11, 12:26
Γιάννη την ξέρεις την τρέλα μου για τις παλιές R. Παλιά είχα κάποιες υποτυπώδεις γνώσεις μιας κ ήμουν κ εγώ στο κατώφλι μιας τέτοιας αγοράς.

Δεν ξέρω αν εδώ μπορώ να παραθέσω ονόματα και στοιχεία (ανακατασκευαστών) αλλά από κοντά μπορώ να σου πω αρκετά.

Πάντως επειδή σε ξέρω, θα ''υποφέρεις'' με τέτοιου είδους μηχανάκια αν μπλέξεις.

Για εμένα χτύπα το αβλεπή (δε ξέρω για το συγκεκριμένο, γενικά μιλάω)

Stathis
29-03-11, 12:31
πινακιδες ιστορικου βγαινουν εφοσον υπαρχουν τα χαρτια καταθεσης των κανονικων πινακιδων, ή και υπευθυνη δηλωση αγορας απο τον πωλητη.

για περισσοτερα μπορεις να ρωτησεις στην ελπα https://ethea.elpa.gr/index.php?cat_id=132

oldcarskickass
29-03-11, 12:59
Ένα τέτοιο συνεργείο υπήρχε όταν πήγαινα με το ποδήλατο από Χαλάνδρι στο Ναο (προτού γκρεμιστεί, στο γήπεδο ΤΗΣ ομάδας) στη Ν Φιλαδέλφεια.

Οδό δεν θυμάμαι, αλλά είναι όπως κατεβαίνεις ΟΛΗ την πλακεντίας και περνάς απέναντι στην Ν. Ιωνία.

Όπως κάνεις αριστερά για να πάρεις τον δρόμο για το ναό, είναι στην απέναντι γωνία.


Ξέρω ότι δεν σε κατατόπισα, θα το κοιτάξω στο google maps και θα το ανεβάσω εδώ.

Έχω καιρό να περάσω και δεν ξέρω καν ούτε αν υπάρχει το συνεργείο (ο μάστορας ήταν ένας μεγάλος άνθρωπος όταν εγώ ήμουν πιτσιρίκι).

Θα επανέλθω.

ΥΓ: παίζει να τον έκλεισε και η αρχαιολογική υπηρεσία.

oldcarskickass
29-03-11, 13:15
Δε μπορώ να το βρω προς το παρών και δεν έχω χρόνο τώρα.

Θα επανέλθω το απόγευμα.

z3 2.2
29-03-11, 15:08
Γιαννη να την παρεις αμα εχεις σκοπο να την βγαζεις βολτα
αμα ειναι να μεινει σε μια γωνια και να σκονιζεται..αστη

m-power_01
29-03-11, 15:14
Θα μείνει σε μια γωνία ... Αλλά δεν θα σκονιζεται

Z4 DCT
29-03-11, 15:53
Γιαννη να την παρεις αμα εχεις σκοπο να την βγαζεις βολτα
αμα ειναι να μεινει σε μια γωνια και να σκονιζεται..αστη

Μπορεί κάποιες μέρες να την βγάλω για βόλτα...... Αλλα ο λόγος που την θέλω Είναι για να την κάνω δώρο στον γιο μου μετα απο πολλα Χρονια.... Και να Είναι σαν καινουργια:original:

Ptboul
29-03-11, 16:05
Μπορεί κάποιες μέρες να την βγάλω για βόλτα...... Αλλα ο λόγος που την θέλω Είναι για να την κάνω δώρο στον γιο μου μετα απο πολλα Χρονια.... Και να Είναι σαν καινουργια:original:

ΜΠΑΜΠΑ ΜΟΥ! Σε βρήκα! https://wwj.9.forumer.com/html/emoticons/wwj/Crying%20Smiley.gif

joseph
29-03-11, 16:16
Εδω και αρκετο καιρο με τρωει ο κωλος μου να παρω αυτο το πολυ ωραιο κατα την γνωμη μου μηχανακι....
https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/1196886/

Το θεμα ειναι οτι εχω ακουσει πολλα για μαιμουδιες σε σχεση με τα παλια και πολλες φορες συλεκτικα bmw....
Ξερουμε καποιον που να εχει ιδεα απο τετοιου ειδους μηχανες, γιατι εγω οκ μπορω να καταλαβω αν ειναι σε καλη μηχανικη κατασταση, αλλα αν ειναι μαιμουδιασμενο ....δεν θα καταλαβω/.,,,

Οτι γνωμες και γνωσεις πανω στο θεμα εχετε.....ελευθερα....

Mιας και εχω μια R25 του 51, το συγκεκριμενο που βλεπω στην αγγελια φαινεται αριστο! η μονη ενσταση ειναι στην τιμη, πιστευω πως μπορεις να το βρεις πολυ πιο φθηνα

joseph
29-03-11, 16:19
Στα συγκεκριμενα μοτο, να προσεξεις να εχει φτιαχτει καινουρια πλεξουδα στα ηλεκτρικα, μιας και εκει ειχαν θεμα,οσο αναφορα μοτερ κλπ, ειναι τερατα αξιοπιστιας!!!

Nino
29-03-11, 17:25
θα σε φερω σε επαφη με ενα φιλο μου που ειχε τετοια να σου πει τι εχεις να τραβηξεις...
Αν δεν εισαι τυπος που σου πιανει το χερι και ξερεις απο μηχανες..αστο καλυτερα!
Μεχρι και η οδηγηση της ειναι διαφορετικη θα σου παρει λιγο καιρο μεχρι να καταφερεις να αλλαζεις ταχυτητες (ασυγχρονιστο).
Οπως λεει και ο joseph τα ηλεκτρικα τους ειναι μεγαλη πικρα...
Μονο συλλεκτικη αξια εχει αυτη η μηχανη σε ενα χωρο (γκαραζ) που θα τον κοσμει και θα του δινει μια νοσταλγια.. αλλα και για αυτο η τιμη που πωλειται ειναι αρκετα ακριβη!!!

Monsta
29-03-11, 18:58
Πάντως και για έπιπλο καλή είναι. Να μπει σ ένα γκαράζ να τη κοιτάς και να τη ξεσκονίζεις μ ένα swiffer. Εδώ μια τραπεζαρία μπορεί να κοστίσει τα διπλά.

Z4 DCT
29-03-11, 20:19
Λογικα το μηχανακι θα βγαινει απο το γκαραζ, αντε καμια κυριακη για να δουλεψουν λιγο τα λαδια....αυτα τα εργαλεια κατα την γνωμη μου το χρεος τους σαν οχηματα το εχουν κανει....τωρα θελουν στοργη, προδερμ και καμια βολτα που και που για τα αρθριτικα τους....:original:

Θα το ψαξω...θα κανω και μια προσφορα...και αμα κατσει εκατσε....thumb

mitsos_chania
29-03-11, 20:22
Αυτο που δεν καταλαβα ειναι γιατι να εχει προβληματα το μηχανακι αν εχει γινει σωστη ανακατασκευη?Ειδικα με τα ηλεκτρολογικα,ειχαν γενικοτερα καποιο κουσουρι αυτα?
Οπως και να χει αν μπορεις Γιαννη παρε το(δεν μιλαω για το συγκεκριμενο).Ειναι αλλη αισθηση το παλιο οχημα.Ρετρολαγνος!!!!!!!!!!!!!!!!!

joseph
30-03-11, 16:27
Αυτο που δεν καταλαβα ειναι γιατι να εχει προβληματα το μηχανακι αν εχει γινει σωστη ανακατασκευη?Ειδικα με τα ηλεκτρολογικα,ειχαν γενικοτερα καποιο κουσουρι αυτα?
Οπως και να χει αν μπορεις Γιαννη παρε το(δεν μιλαω για το συγκεκριμενο).Ειναι αλλη αισθηση το παλιο οχημα.Ρετρολαγνος!!!!!!!!!!!!!!!!!

Τα ηλεκτρολογικα "πλεξουδα" "πλατινες" "μανιατο" ετσι το ελεγε ο μαστορας που ειχα κανει ανακατασκευη το δικο μου το 94 καλο ειναι να μπουν καινουρια, δεν ειναι τπτ ειναι πολυ απλες κατασκευες, κατα τα αλλα η μηχανη ειναι τερας αξιοπιστιας, εγω απο το 94 εως το 97 το χρησιμοποιουσα καθημερινα, σε βολτες εκδρομες, και ολο τερμα!! δεν καταλαβαινε τιποτα!! δεν με αφησε ποτε!

Υ.Γ Και το καρμπυλατερ καλο ειναι να γινει ενα καλο σερβις, βελονες ποτηρακια!!! και εκει ειχαν θεμα..

mitsos_chania
30-03-11, 19:12
Τα ηλεκτρολογικα "πλεξουδα" "πλατινες" "μανιατο" ετσι το ελεγε ο μαστορας που ειχα κανει ανακατασκευη το δικο μου το 94 καλο ειναι να μπουν καινουρια, δεν ειναι τπτ ειναι πολυ απλες κατασκευες, κατα τα αλλα η μηχανη ειναι τερας αξιοπιστιας, εγω απο το 94 εως το 97 το χρησιμοποιουσα καθημερινα, σε βολτες εκδρομες, και ολο τερμα!! δεν καταλαβαινε τιποτα!! δεν με αφησε ποτε!

Υ.Γ Και το καρμπυλατερ καλο ειναι να γινει ενα καλο σερβις, βελονες ποτηρακια!!! και εκει ειχαν θεμα..

Μα αν εχει γινει σωστη ανακατασκευη πρεπει να εχουν αλλαχτει.Βεβαια το τι ειναι σωστη μετατροπη ειναι μια πολυ μεγαλη κουβεντα...

babisbabou
07-04-11, 12:19
Ωραίο όχημα και απόλαυση να το βλέπεις!