PDA

Επιστροφή στο Forum : 318 καμπριο η ζ3??



marcopadelic
26-03-11, 16:15
καλησπερα θα ηθελα να με βοηθησετε στην τελικη μου αποφαση για το αν θα παρω 318 καμπριο η ζ3.Ειμαι 20 χρονων και πιστευω πως η ζ3 ειναι πιο νεανικη.εσεις τι λετε??

dark knight
26-03-11, 17:51
δυσκολα αλλα ωραια διλληματα.η μια 318 ειναι πιο πρακτικη αφου ειναι τετραθεσια και βαζεις μεσα και την παρεα εκτος απο το ετερον ημιση.επισης ειναι πιο αργη λογω βαρους ,εχει πιο ποιοτικη κυλιση(δηλαδη πιο ησυχη σε ταξιδι),αναλογα το αυτοκινητο(318) που θα βρεις θα εχεις και πιο πλουσιο εξοπλισμο οπως κλιματρονικ,φουλ ηλεκτρικη οροφη και σιγουρα μεγαλυτερη αντοχη στις στρεβλωσεις του αμαξωματος(πιο συμπαγη αισθηση) που συνεπαγεται καλυτερη οδικη συμπεριφορα.τελος ενα συν ακομα ειναι οτι εχει πισω αναρτηση πολλαπλων συνδεσμων που εξασφαλιζει πιο ουδετερες αντιδρασεις του πισω μερους.οσν αφορα τα μτχ ανταλλακτικα κυριολεκτικα βρωμαει ο τοπος σε πολυ καλες τιμες. το Ζ3 εχει πιο διαχρονικο και κομψο σχημα (και βγηκε μονο μια γενια Ζ3 σε αντιθεση με την καμπριο της σειρας 3).ειναι λιγο πιο ατιθαση οδηγικα καθως η αρχιτεκτονικη του πισω αξονα βασιζεται στην ε30.εχει ακομα καλυτερη θεση οδηγησης απο την 318 και ειναι λιγο πιο γρηγορη στα ιδια κυβικα.ενα αλλο συν ειναι το συστημα ελεγχου ευσταθειας που υπαρχει σε ολες τις Ζ3.τελος μερικα εξαρτηματα φανοποιας οπως καπω,φτερα κτλ ειναι λιγο δυσευρετα και κοστιζουν αρκετα.αφου εισαι μονο 20 μονο 2 θεσεις σου ειναι απαραιτητες οποτε προχωρα για Ζ3

fanisk
26-03-11, 17:59
Να παρεις τη Z3 γιατι τωρα εχεις την ευκαιρια για roadster, μετα δεν θα την εχεις :wink:

dimis_gr
26-03-11, 18:11
πριν λίγους μήνες έιχα ακριβώς το ίδιο δίλημα....απέκτησα μια Ζ3. Ή τώρα ή ποτέ μιας και το σπορ 2θέσιο απευθείνεται σε άλλες ηλικίες

stef
26-03-11, 18:50
Z3 μακράν....

https://www.car.gr/classifieds/cars/view/840389/

Leonidas_E39
26-03-11, 19:30
Z3 μακράν....

https://www.car.gr/classifieds/cars/view/840389/


Συμφωνω και επαυξανω μιας και προκυται για ενα απο τα λιγα καθαρα Ζ3 που κυκλοφορουν.

DIMITr|S
26-03-11, 20:25
318...πιο χρηστικη...θα πας βολτα και με την κοπελα σου.....θα πας και με φιλους...θα εχεις περισσοτερους χωρους..περισσοτερες επολιγες σε μετατροπες ανταλλακτικα...μπορεις να την βρεις και στην μιση τιμη σε σχεση με το ζ3...αλλα μπορεις και να την βρεις τουμπανο στα λεφτα της ζ3

Nino
26-03-11, 20:44
Δυο διαφορετικα αμαξια... προσωπικα θα διαλεγα τη Ζ3 ειναι ξεχωριστη και οποιος βλεπει λιγο μακρια θα καταλαβει οτι σε μερικα χρονια θα ειναι μοναδικη και πανακριβη μιας και θα αποτελει car cult!!!
Τωρα για το ποιο αμαξι ειναι ποιο νεανικο... αυτο ειναι κατι τελειως υποκειμενικο και τις περισσοτερες φορες καμια σχεση δεν εχει με το target group του καθε αυτοκινητου...
Μη ξεχναμε οτι η Ζ3 λανσαριστηκε μεσα απο την ταινια του james bond (μια πολυ εξυπνη κινηση,"ταυτιση" του αυτοκινητου ως ειδωλου)
Τωρα τι λεει η bmw?
η Ζ3 απευθυνεται σε "lovers of life" ανεξαρτητου ηλικιας ή κοινωνικοοικονομικου επιπεδου...

deepBLUE
26-03-11, 20:51
Αν θες μεγαλυτερη ανεση ,χωρους και καλυτερη ποιοτητα οδηγικη θα σου προτεινα το 318
Απο την αλλη η Ζετα ειναι ενα αμαξι πολυ πιο ομορφο ισως και νεανικο που εχει ηδη περασει στα all time classics της bmw .

Κωνσταντίνος
26-03-11, 20:57
Ζ3 ! Αν δεν την πάρεις θα μετανοιώνεις και θα σε καίει. Το αντίθετο αποκλείεται να συμβεί.
Επίσης εάν την πάρεις, η ιδανική εξέλιξη θα είναι να μην την πουλήσεις ποτέ.
Φαντάσου τώρα, φυλαγμένη σε ένα γκαράζ, να ανοίγει το παιδί σου και να καμαρώνει το "κλασσικό roadster" που έχει φυλαγμένο ο πατέρας του.
Γιατί η Ζ3 θα μείνει κλασσική (πολύ περισσότερο απο την Ζ4).

Kostas_1
26-03-11, 23:26
Ζ._ (= Ζετ. Τελεια και παυλα) :)

panos90
27-03-11, 00:34
z3 δαγκωτο.

paganis
27-03-11, 09:25
απο την στιγμη της εμφανισης της ζ3...ποθουσα αυτο το αμαξι !μια τα οικονομικα , μια οι αλλες πρωτεραιοτητες και επιλογες σε αμαξια ,περασε απλα στο υποσυνειδητο! τελικα, μετα απο πολλα χρονια...ζω αυτον τον πρωτο ερωτα! για μενα δεν εχει σημασια που υπαρχουν ..αλλα καλυτερα , πιο γρηγορα, πιο συγχρονα... η ζετα θα ειναι ο πρωτος μου ερωτας! αυτον τον καιρο βρισκεται ...σε απραξια , αλλα περιμενω να φτιαξει ουσιαστικα ο καιρος...ωστε να το οδηγησω οπως ακριβως την θελω...μονο ανοιχτη...και πιστεψε με καθε φορα ειναι σαν την πρωτη φορα! η ζ3 ειναι διαχρονικη...και οσοι αυτην την στιγμη την πουλανε για ενα κομματι ψωμι...μετα απο χρονια θα το μετανιωσουν....σκοπος μου ειναι να την κρατησω , εστω και στο γκαραζ αν τα εξοδα δεν μου το επιτρεπουν (5ο οχημα στην οικογενεια)...για μενα πλεον ειναι κομματι της ζωης μου...

bmwz3
27-03-11, 13:17
z3 με κλειστα ματια. οσο για την επιλογη σου τελικα να συμβουλευτεις το forum .μπορει να γλιτωσεις χρονο και πολυ χρημα!

savvas bmwdakias
27-03-11, 13:36
Εγω φιλε μου ειχα 318 cabrio πολυ ωραιο αμαξι. Προσωπικα το ζ3 δεν μου αρεσε εκτος αν ηταν τουμπανο (μεγαλες ζαντες χαμηλωμενο mpack κτλ).Το τετραθεσιο το κανεις και διθεσιο το διθεσιο δεν γινεται τετραθεσιο.Πρακτικα πιστευω θα το χαρεις ποιο πολυ βαζοντας και 3 φιλους σου αν χρειαστει.Με το ζ3 παντα θα πρεπει να παιρνετε και δευτερο αυτοκινητο για να βγειτε 3 φιλοι να πατε μια βολτα.Αυτο σημαινει διπλα εξοδα στις βενζινες.Θα μου πεις τι σου λεω τωρα!!! Καλο το παθος αλλα για μενα πρεπει να κοιταμε και λιγο την λογικη.Φυσικα αν εχεις δευτερο αυτοκινητο και δεν σε νοιαζουν οι βενζινες χτυπα τη ζετα.Πολλοι απο αυτους που σου προτειναν ζ3 πιθανον εχουν δευτερο αυτοκινητο(φιλικα μιλαω παντα).Εγω το απεκτησα στα 21 μου και οπως και να χει το cabrio ειναι cabrio αλλη αισθηση ...ειτε στο ζ3 ειτε στο 3αρι.Η τελικη αποφαση ειναι δικη σου με το καλο να σου ρθει το bmwδακι.

Υ.Γ.Ριξε μια ματια στο γκαραζ μου να δεις πως το ειχα

paganis
27-03-11, 15:59
Εγω φιλε μου ειχα 318 cabrio πολυ ωραιο αμαξι. Προσωπικα το ζ3 δεν μου αρεσε εκτος αν ηταν τουμπανο (μεγαλες ζαντες χαμηλωμενο mpack κτλ).Το τετραθεσιο το κανεις και διθεσιο το διθεσιο δεν γινεται τετραθεσιο.Πρακτικα πιστευω θα το χαρεις ποιο πολυ βαζοντας και 3 φιλους σου αν χρειαστει.Με το ζ3 παντα θα πρεπει να παιρνετε και δευτερο αυτοκινητο για να βγειτε 3 φιλοι να πατε μια βολτα.Αυτο σημαινει διπλα εξοδα στις βενζινες.Θα μου πεις τι σου λεω τωρα!!! Καλο το παθος αλλα για μενα πρεπει να κοιταμε και λιγο την λογικη.Φυσικα αν εχεις δευτερο αυτοκινητο και δεν σε νοιαζουν οι βενζινες χτυπα τη ζετα.Πολλοι απο αυτους που σου προτειναν ζ3 πιθανον εχουν δευτερο αυτοκινητο(φιλικα μιλαω παντα).Εγω το απεκτησα στα 21 μου και οπως και να χει το cabrio ειναι cabrio αλλη αισθηση ...ειτε στο ζ3 ειτε στο 3αρι.Η τελικη αποφαση ειναι δικη σου με το καλο να σου ρθει το bmwδακι.

Υ.Γ.Ριξε μια ματια στο γκαραζ μου να δεις πως το ειχα

το καμπριο ειναι τελειως διαφορετικη αισθηση ,,σε ροουντσερ και σε τετραθεσιο! ειναι αλλιως ,να εχεις την κολωνα παμπριζ ,πανω απο το κεφαλι σου(318) και αλλιως σε αποσταση(ζ3)...τα λιγα εκατοστα κανουν αυτην την αισθηση ελευθεριας...και οσοι εχουν οδηγησει και τα δυο , μπορουν να με επιβεβαιωσουν ή να με διαψευσουν! εφοσον εχει 2ο αμαξι ή δεν εχει απλα οικογενειακες υποχρεωσεις...η ζετα θα τον καλυψει πληρως! οσο για την παρεα..που αναφερεις, προσωπικα με την ζετα γλυτωσα απο ταριφας και εγινα κυριος του εαυτου μου, χωρις να φορτωνομαι 3ους και γνωστους! επισης εφοσον καταληξει σε ζετα...ας βρει καποιο φεηλιφτ...ειναι κουκλα

dblade
27-03-11, 19:52
Συμφωνο με τους προαναλησαντες στα βασικα θεματα αλλα οποιο και να επιλεξεις να εχει μοτερ μ44 , και οχι μ43 αυτα αμα πας για 18αρι :thumbsup: :thumbsup:

E36-Hartge
27-03-11, 23:03
Κι εγω στη θέση σου θα δυσκολευόμουν.
Δεν μπορώ να έρθω στη θέση σου γιατι έχω και δύο παιδάκια κι έτσι η γνώμη μου δεν μετράει.
Πάντως στα 12 μου όταν είδα το 3αρι το έβαλα στην καρδιά μου και τώρα στα 30+ το χαιρόμαστε με τη γυναίκα μου και τα παιδιά μου.
Πάντως αν σου κάτσουν δυο "μωρά" μαζί τότε ίσως να σκεφτείς γιατι πήρες το Ζ και όχι το 3αρι.
Χωρις παρεξήγηση βέβαια απο τους φίλους με τα Ζ που τα θεωρώ πανέμορφα απλά είπα ένα συν.

giannis_compact
28-03-11, 01:48
Φίλε μου στα είπαν και τα παιδιά αλλά η επιλογή είναι δική σου!Ότι σου αρέσει εσένα!Εγω θα δυσκολευόμουν αλλά ίσως διάλεγα το 3άρι!Τώρα που το ξανασκέφτομαι τη Ζ3!Είδες?Ούτε και γώ μπορώ να αποφασίσω!Κάνε ότι σου λέει η καρδιά σου!

Υ.Γ. Σάββα το δικό σου ήταν τέλειο!Αμαρτία που το έδωσες!

fanisk
28-03-11, 02:27
Κι εγω στη θέση σου θα δυσκολευόμουν.
Δεν μπορώ να έρθω στη θέση σου γιατι έχω και δύο παιδάκια κι έτσι η γνώμη μου δεν μετράει.
Πάντως στα 12 μου όταν είδα το 3αρι το έβαλα στην καρδιά μου και τώρα στα 30+ το χαιρόμαστε με τη γυναίκα μου και τα παιδιά μου.
Πάντως αν σου κάτσουν δυο "μωρά" μαζί τότε ίσως να σκεφτείς γιατι πήρες το Ζ και όχι το 3αρι.
Χωρις παρεξήγηση βέβαια απο τους φίλους με τα Ζ που τα θεωρώ πανέμορφα απλά είπα ένα συν.

Αμα σου κατσουν 2 μωρα μαζι φευγεις με το αμαξι τους ή με ταξι, σιγα το προβλημα :th_Laie_67-1:

Roadster και ξερο ψωμι, 4θεσιο (ή μεχρι και mini van αν εισαι..κουνελος και εχεις χοντρη πεθερα) θα εχεις και μετα, roadster θα εχεις?

Μερικοι εχουν, αλλα το εχουν 2ο/3ο/4ο κλπ.

Καλη φαση και οι φιλοι, αλλα αμαξι παιρνουμε γιατι το γουσταρουμε εμεις και οχι με κριτηριο αν χωρουν οι φιλοι ή οχι. Αμα δεν χωρανε, να μπουν στο δικο τους, θα μπουμε στο δικο τους, δεν χαθηκε ο κοσμος να μη παμε εκδρομη ή για καφε με το Ζ και να παμε με 3αρι. Πλεον καθε σπιτι εχει και ενα αμαξι, αν δεν εχει ο Α φιλος αμαξι, σιγουρα θα εχει ο Β να τον βαλει μεσα. Ή πας μαζι τους ή ακολουθεις/ουν (και καιει ο καθενας τα δικα του).

Και σε γνωστους που εχεις να δεις χρονια αν πεσεις, θα πας μαζι τους να τα πειτε, και αν δεν εχουν αμαξι, ε δεν γαμιεται παρτε ταξι ολοι μαζι. Δεν χρειαζεται να το παιρνεις μαζι σου παντου. Οπου το κλειδωσεις εκει θα το βρεις κατα 99%.

Θα συμφωνησω με τον Λευτερη, αν βρεις τσιμπα facelift! Του z3 2.2 δεν θυμαμαι αν ειναι ή οχι, δεν εχω προχειρη την αγγελια, και αυτο ειναι εξαιρετικο κομματι thumb

marcopadelic
28-03-11, 02:51
Ευχαριστω για τισ απαντησεις σας.Η γνωμη σας, λογω, και της εμπειριας που εχετε μετρησε στην τελικη μου αποφαση.Πιστευω πως αν δεν παρω τωρα ζ θα το μετανιωσω αργοτερα, εξαλου σε αυτη τη φαση που ειμαι δεν με πολυαπασχολει το θεμα της ανεσης στο αυτοκινητο

giannis_compact
28-03-11, 03:00
Τί κυβικά θέλεις να έχει?

Kostas_1
28-03-11, 08:03
Τοτε δες αυτο εδω οπωσδηποτε. https://www.car.gr/classifieds/cars/view/840389/

το καλυτερο Ζ3 που υπαρχει

GEORGE316
28-03-11, 10:15
ειμαι παθων....
ονειρο ειχα το Ζ3...
το εκλεισα...και λογω εντονης διαφωνιας με τον πατερα το ακυρωσα...
επισης και κατι αλλο...το μετανοιωσα!!!
αδερφε επειδη αν δεν το παρεις θα ερθεις εκει,ακουσε.
το τι αμαξι θα παρεις ειναι καθαρα θεμα σου.
εφοσον θετεις τον εαυτο σου σε σκεψη μεταξυ των δυο αυτων μοντελων,η απαντηση ειναι απλη...Ζ
και οι λογοι...
-πλεον οικονομικα ειναι πανω κατω στα ιδια!!(οταν το εκλεισα εγω το εκλεισα 19.000)
-εισαι 20 χρονων!!!!για να παντρευτεις με τις σημερινες καταστασεις θα θες αλλα δεκα χρονια...ουτως η αλλως και το ενα και το αλλο αμαξι θα το "παντρευτεις"!!
-θα μετανοιωσεις στα σιγουρα που δεν το αγορασες
-κοστος συντηρησης ειναι το ιδιο εκτος απο τιμες καποιων τμηματων που ειναι λιγο πιο ακριβα.δηλαδη βλεπε φτερα καπω κλπ...
βενζινες τελη ασφαλειες κλπ τα ιδια θα ειναι!!!συν το οτι θα γουσταρεις περισσοτερο με το Ζ.
-με ενα καμπριο 318,απλα θα εχεις ενα "ψοφιο" bmw. και προς θεου μη νομιζετε οτι το σνομπαρω!!!αλλοιμονο!!ομως με τα ιδια κυβικα θα αποκτησεις ενα πολυ πιο πεχνιδιαρικο αυτοκινητο που ταυτοχρονα μπορει να πηγαινει σαν κυρια!
θες και αλλα???
μπορω να γραφω ωρες!!!

savvas bmwdakias
28-03-11, 11:11
Υ.Γ. Σάββα το δικό σου ήταν τέλειο!Αμαρτία που το έδωσες!

1)Συγνωμη για το ασχετο


2)Ευχαριστω Γιαννη το αμαξι το χα φτιαξει με πολυ μερακι και δεν ειχα τελειωσει...απλα δυστυχως αναγκαστικα να το πουλησω λογο οικονομικου προβληματος.

3)Χωρις υπερβολες ενα βραδυ φορτωσα 5 "φιλες" μου πισω ξεσκεπαστο.Μπορει να εκανα τον ταριφα αλλα το γουσταρα πολυ.

4)Το μπλε το ζ3 που σου εστειλε ο φιλος πολυ ωραιο!!!

giannis_compact
28-03-11, 12:30
Τοτε δες αυτο εδω οπωσδηποτε. https://www.car.gr/classifieds/cars/view/840389/

το καλυτερο Ζ3 που υπαρχει

Γιαυτό ρώτησα για τα κυβικά!!Για να προτείνω του Δημήτρη που είναι σαν κανούριο!!:thumbsup:

z3 2.2
28-03-11, 13:34
Σας ευχαριστω ολους για την προοθηση του αυτοκινητου μου!!!
χαχα ουτε "μερτικο" να περνατε!!!

Kostas_1
28-03-11, 13:58
Δημητρη την αληθεια λεμε

marcopadelic
28-03-11, 16:32
Και εμενα φιλε οι γονεις μου λενε να παρω το 318 αλλα δεν μπορουν να με πεισουν.Το ζ3 που λετε οντως ξεχωριζει απο αυτα που ειδα στο καρ αλλα εγω κοιταω κατω απο 2000 κυβ κυριως 1900

paganis
28-03-11, 16:53
εφοσον λοιπον κλεινεις προς ζ3, εχω μερικες συμβουλες! διαλεξε φεηλιφτ.(.μακραν ομορφοτερο), να εχει ρολλ μπαρ οπωσδηποτε( δυσκολα μπαινει μετα-ακριβο-δυσευρετο), τα χιλιομετρα να μην σε νοιαξουν(ειναι σκυλι το μοτερ) αλλα κυριως η σωστη συντηρηση, απεφυγε οχηματα με 18αρες...θα τριζουν σαν σουμιες(εως 17αρα), αν βρεις καποιο με μ-πακ(σαλονι-λευκα φλας, μπλοκε)..θα ηταν καλο , διοτι μετεπειτα θα κοστισουν αρκετα..,επισης απεφυγε σκουρα χρωματα..μειωνουν τις καμπυλες της και φαινονται πιο ταλαιπωρημενα απο τον χρονο! οτι θες...εδω ειμαστε...ριξε και μια ματια ,στο γκαραζ μου αν σου αρεσει το χρωμα στο δικο μου...

marcopadelic
28-03-11, 17:21
Γενικα μαρεσει το μαυρο αλλα και το μπλε ηλεκτρικ και το δικο σου ειναι ωραια χρωματα.απο τ χρονονολογια να ψαξω??εχει μεγαλη διαφορα το 1.8 απο 1.9??

paganis
28-03-11, 20:57
σε φεηλιφτ βγαινει μονο ο 1,9 μ43...και οι γνωστοι εξακυλινδροι! το φεηλιφτ , βγηκε απο τελος 11/99 εως μεσα 2002..! στο μαυρο χανει αρκετα το ζ3...και φαινεται μικροτερο...το μπλε ηλεκτρικ , ειναι πολυ ωραιο χρωμα και του παει! το δικο μου λεγεται ατλαντα μπλου..και ειναι λιγο σπανιο σε φεηλιφτ...!

vs316ti
28-03-11, 22:46
ήμουν κ γω σε αυτό το δίλημμα κ το μετάνιωσα κ δεν σου κρύβω ότι ακόμα κ τώρα τα γλυκοκοιτάζω κ αν βρω κάτι αξιόλογο είμαι έτοιμος για 1 τέτοια αλλαγή. πολλοί μου λένε να πάω σε z4 αλλά εγώ θέλω z3...