PDA

Επιστροφή στο Forum : Ζ4 35i intercoolers



Z4 DCT
24-03-11, 07:51
Ψαχνωντας συνεχως (ακομα και αν εχω δει αλλο) για τα καλυτερα αξεσουαρ αναβαθμησης (σαν τον ειδικο της ελαις ενα πραγμα)......επεσα πανω σε αυτη τγην εταιρεια....https://www.wagner-tuning.de/EN/index.php

Η οποια εχει δυο τρομερα intercooler για το 135-335....
Το δε ΕVO το οποιο μου ειπαν θα ειναι σε στοκ σε 3 εβδομαδες, πιστευω θα ειναι και παγκοσμια πρωτια!!!, γιατι τοποθετηται με τις ΜΑΜΑ!! σωληνωσεις!!, και εχει τον ιδιο κωδικο...
Πραγμα που σημαινει οτι κανει σε ολα (τα 35αρια).....:original:, πραγμα που μου επιβεβαιωσαν και οι ιδιοι..

Οσο για το υπαρχον που δινει για το 335, και ειναι λιγο μεγαλυτερο απο το evo, σε ερωτηση μου αν μπαινει στο Ζ, μου απαντησαν οτι το εχουν πουλησει και σε κατοχους Ζ (3-4 κοματια) και κανενας δεν τοπυς καλεσε πισω για να τους πει οτι δεν μπορεσε να το βαλει, η και για να ζητησει κατι.....οποτε υποθετουν οτι μπαινει και αυτο......


το EVO

https://www.wagner-tuning.de/EN/products/200001022BMW135IntercoolerENG.php

Για το 335

https://www.wagner-tuning.de/EN/products/200001017BMW335Ladeluftkuehler_eng.php


τα 1-2-3 ειναι του 335 κ

τα 5-6 ειναι το EVO


Ψηνομαι!!!!

Stathis
24-03-11, 08:00
Σιγα που δεν θα ψηνοσουν!:th_Laie_67-1:

Monsta
24-03-11, 08:10
Μ αρέσει η ...απόχρωση.

stef
24-03-11, 10:22
Γιάννης, stratos, karizma έχετε δουλίτσες βλέπω.....
Καλά για 400 άλογα σε βλέπω Γιαννάκη!!!
Χαλαρά ..
Πανέμορφο και διακριτικό

Z4 DCT
24-03-11, 10:38
Γιάννης, stratos, karizma έχετε δουλίτσες βλέπω.....
Καλά για 400 άλογα σε βλέπω Γιαννάκη!!!
Χαλαρά ..
Πανέμορφο και διακριτικό

Δε ξερω ποσα θα φτασω........αλλα θα ναι ''safe''.....

Τωρα στο θεμα ιντερκουλερ...μαλλον αυτο θα το χτυπησω!! μου αρεσει πολυ περισοτερο απο το stett.....:original:

stef
24-03-11, 10:41
Τωρα στο θεμα ιντερκουλερ...μαλλον αυτο θα το χτυπησω!! μου αρεσει πολυ περισοτερο απο το stett.....:original:

Άλλαξε την υπογραφή σου τότε...
Α και περίμενε κανα akrapi.....
Επίσης από χτες δεν ξέρω γιατί έχω βαλθεί και ψάχνω κανα όμορφο ψηφιακό μπαρόμετρο (εννοώ πρόγραμμα που να σου το εμφανίζει στην οθόνη του ταμπλώ σου) αν και πιστεύω ότι το πιο καλό είναι της procede η ρύθμιση που είχε παρουσιάσει παλίοτερα ο stratos..

stratos
24-03-11, 14:36
Πανέμορφο ιντερκούλερ. Θα μιλήσουμε Γιάννη το απόγευμα

Samaro
24-03-11, 17:01
.......................................

Ψηνομαι!!!!
Δεν ηθελες πολυ,μισοψημένος εισουνα!! Σαν τις ...προτιγανισμενες ενα πραγμα !!:th_Laie_67-1:

stratos
25-03-11, 00:10
Στο ψάξιμο για τους νέους μου χάρτες έπεσα σε ένα review του wagner intercooler με όχι τόσο καλές εντυπώσεις.

Πρώτα απο όλα το αυτοκίνητο ήθελε τρελό κόψιμο (E90 LCI m-pack). Δεύτερον και κυριότερο, έχει τρελό lag και κάνει 1 δευτερόλεπτο να σηκώσει πίεση.

https://www.e90post.com/forums/attachment.php?attachmentid=464365&stc=1&d=1291940468

https://www.e90post.com/forums/attachment.php?attachmentid=464366&stc=1&d=1291940468


Πηγή: https://www.e90post.com/forums/showthread.php?t=463768

Z4 DCT
25-03-11, 07:46
Στρατουλη μου εισαι αψογος!!!:thumbsup::thumbsup:

Z4 DCT
26-03-11, 09:54
Αφου ο Μηχανικος λεει οτι δεν ειναι καλο....Δεν...

Αυτο??? τι λεει Στρατε???

https://www.horsepowerfreaks.com/partdetails/HPF/Intercoolers/Intercoolers/Front_Mount/16586

Και αυτο μπαινει στις μαμα σωληνωσεις, και μετα απο επικοινωνια που ειχα μαζι τους, μου ειπαν οτι μπαινει.....

Z4 DCT
26-03-11, 11:23
Αφου ο Μηχανικος λεει οτι δεν ειναι καλο....Δεν...

Αυτο??? τι λεει Στρατε???

https://www.horsepowerfreaks.com/partdetails/HPF/Intercoolers/Intercoolers/Front_Mount/16586

Και αυτο μπαινει στις μαμα σωληνωσεις, και μετα απο επικοινωνια που ειχα μαζι τους, μου ειπαν οτι μπαινει.....

Kαι εντυπωσεις απο καποιον που το εβαλε https://n54tech.com/forums/showthread.php?t=9133&page=2



https://www.mfestforum.com/forum/showthread.php?t=6083

stratos
26-03-11, 11:46
Πολύ όμορφο και τεράστιο. Δεν δίνει όμως για Ζ4. Εκει σίγουρα θα θέλει λίγο πατέντα με την τοποθέτηση και ελπίζω όχι κόψιμο. Αν σου κάνει καλή τιμή προχώρα και τα μικρά εξαρτήματα τα φτιάχνουμε

Z4 DCT
26-03-11, 11:49
Πολύ όμορφο και τεράστιο. Δεν δίνει όμως για Ζ4. Εκει σίγουρα θα θέλει λίγο πατέντα με την τοποθέτηση και ελπίζω όχι κόψιμο. Αν σου κάνει καλή τιμή προχώρα και τα μικρά εξαρτήματα τα φτιάχνουμε

Κοψιμο μοσο στο εσωτερικο πλαστικο, και οχι στον προφυλακτηρα, υελει μονο στο 135....στο 335 μπαινει μια χαρα....φαντασου στο Ζ που εχει τον περισοτερο χωρο απο κατω απο ολα......

Το μονο που μπορει να μην ταιριαζει μου ειπε οτι μαλλον θα ειναι τα brakets που δινει για την στηριξη....αλλα αυτα ειναι πολυ ευκολη δουλεια.....


Πολύ όμορφο και τεράστιο. Δεν δίνει όμως για Ζ4. Εκει σίγουρα θα θέλει λίγο πατέντα με την τοποθέτηση και ελπίζω όχι κόψιμο. Αν σου κάνει καλή τιμή προχώρα και τα μικρά εξαρτήματα τα φτιάχνουμε

Εσυ θα προχωρησεις...σε εχω αναγαγει σε φουλ mechanic......:thumbsup::thumbsup:

stratos
26-03-11, 11:50
Ναι αυτά τα μπρακετάκια φτιάχνονται. Θα κανονίσουμε καμιά άδεια να βγώ έξω να τα φτιάξουμε :whistle:

Z4 DCT
26-03-11, 11:51
Ναι αυτά τα μπρακετάκια φτιάχνονται. Θα κανονίσουμε καμιά άδεια να βγώ έξω να τα φτιάξουμε :whistle:


Τι αδεια βρε αχορταγε???:shok::shok::shok:


:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

m-power_01
26-03-11, 15:33
Γιάννη μην προχωρησεις σε λύσεις εξτριμ τεράστιου μεγέθους . Σου είχα πει και πιο παλιά ότι θα έχεις lag. Πηγαινε σε κάποια λύση «δοκιμασμένη» ως προς το μέγεθος... Ο Στρατος έχει δει κάποια αρκετά αυτοκίνητα πως πανε ...

Χρίστος
26-03-11, 15:55
σπυρο συμφωνω αλλα δε ξερεις (και ουτε ο γιαννης ακομα) το που θελει να φτασει.

Αν το ταβανι ειναι μικρο τοτε ναι εχεις δικιο οτι η δοκιμασμενη λυση ειναι μονοδρομος για καποιον σα το γιαννη.

Αν ομως μετα απο 2-3-5 μηνες το ταβανι που προχωρησει ο γιαννης ειναι ψηλοτερο τοτε δε θα ειναι σωστο(για το γιαννη) να βαλει κατι τωρα και παλι μετα απο λιγο να βαλει το κατι μεγαλυτερο.

stratos
26-03-11, 17:18
Υστερα απο πολλές ώρες συζητήσεων με τον Γιάννη απο κοντά μοιραζόμαστε με όλους τις μελλοντικές κινήσεις για το αυτοκίνητο του. Σκοπός είναι να φτιάξουμε κάτι πιο δυνατό για γρήγορες βόλτες σε συνάρτηση με την ασφάλεια του κινητήρα.

Μπορώ να εγγυηθώ σίγουρα οτι lag δεν θα έχει με το Intercooler της Forge, στο οποίο μέτρησα πτώση πίεσης της τάξης του 1 psi. Στο Wagner ο άλλος μέτρησε πτώση 1 psi ενώ δεν ξέρουμε τι συμβαίνει με το hpf και το Stett.

Εχουμε καταλήξει ανάμεσα σε hpf και Stett. Το μέν πρώτο θα το πάρουμε σε πολύ καλή τιμή, το μέν δεύτερο έχει μπεί σε 2 αυτοκίνητα είδη και δεν έχει κανένα πρόβλημα εφαρμογής αφού δίνει και υποπλέσιο στήριξης απο κάτω.

Η επιλογή δεν θα αργήσει να γίνει. Ειδη βρισκόμαστε σε επικοινωνία και με τις 2 εταιρίες.

Z4 DCT
26-03-11, 17:19
Γιάννη μην προχωρησεις σε λύσεις εξτριμ τεράστιου μεγέθους . Σου είχα πει και πιο παλιά ότι θα έχεις lag. Πηγαινε σε κάποια λύση «δοκιμασμένη» ως προς το μέγεθος... Ο Στρατος έχει δει κάποια αρκετά αυτοκίνητα πως πανε ...

Γι αυτο εβαλα τα λινκ στο Στρατο με τα διαγραματα, για να δει αν ειναι οκ...απο θεμα lag και τετοια....
Λογικα θα πρεπει να μην εχει lag γιατι το stett ειναι μεγαλητερο και δεν εχει τετοια θεματα....

Στρατο...ειδες τα διαγραματα του hpf???....Σπυρο για δες τα και συ....εβαλα δυο λινκ πριν απο καποιους που το εχουν βαλει και ειχαν κανει εκτυπωσεις απο διαγραματα, μετα απο πατηματα....

Dim135
26-03-11, 18:13
το hpf ειναι το πιο μεγαλο επωνυμο ic.πιστευω ειναι αρκετα μεγαλο για ενα αμαξι μονο με προγρ. και χαμηλες πιεσεις . το στετ δεν γνωριζω ποσο ειναι αλλα μπορεις να ενημερωθεις απο την εταιρεια.οπως και να εχει οι περισσοτερες επωνυμες εταιριες εχουν αμερικανικα προιοντα και ειναι καλα σε αποδοση

Z4 DCT
26-03-11, 18:43
το hpf ειναι το πιο μεγαλο επωνυμο ic.πιστευω ειναι αρκετα μεγαλο για ενα αμαξι μονο με προγρ. και χαμηλες πιεσεις . το στετ δεν γνωριζω ποσο ειναι αλλα μπορεις να ενημερωθεις απο την εταιρεια.οπως και να εχει οι περισσοτερες επωνυμες εταιριες εχουν αμερικανικα προιοντα και ειναι καλα σε αποδοση

Aυτα ειναι τα specs του στεττ......

Stock- 425 cubic inches;
Other aftermarket intercoolers- cubic inches varies; under radiator and not at the front of bumper so not directly exposed to all incoming air
STETT- 620 cubic inches (45% more); mounts directly behind the bumper opening and not under radiator to ensure maximum ambient air flow and penetration; most efficient race proven technology

AMBIENT SURFACE AREA (area directly exposed to airflow):
Stock- 100 sq in
Other aftermarket intercoolers- sq in varies; shorter and thicker like stock cooler which makes more difficult for air to penetrate core (less thermal efficiency)
STETT- 200 sq in (100% more); Taller (more ambient air exposure and more penetration- quicker cooling) rather than thicker; most efficient race proven technology

CAPABILITIES:
Will handle 620+HP at only 80% of it's capacity - Works great with turbo upgrades!
IAT's 10-20 degrees within ambient at 620HP or less
Flows over 920+ CFM

Και αυτα τα specs του hpf.......

Features:

* Over 87% more internal flow area than stock
* High flow large radius cast end tanks for smooth, less turbulant air-flow
* Factory style billet quick disconnect c-clip couplers
* Fan shroud mounting retainers
* Efficient bar and plate intercooler core design
* No need for silicon couplers or hose clamps
* Utilizes the factory O-ring compressor pipes
* Utilizes the factory mounts and additional stainless lower brackets for added rigidity
* 20.25" wide X 5.75" tall X 7" deep
* 815 cubic inches of cooling (factory is 435 cubic inches)
* Designed for up to 650rwhp
* Fully polished to an extremely high luster


Tελικα απο οτι βλεπω ειναι μεγαλτερο απο το stett....αλλα οχι πολυ....το θεμα ειναι οτι δεν θελω να χασω σε ευχρηστια......βλεπε turbo lag.....

stratos
26-03-11, 18:56
Κρατάω οτι το Stett μπαίνει αμέσως λόγω υποπλαισίου αλλά δεν μου αρέσει που είναι μεγαλήτερο σε ύψος οπότε δεν ξέρουμε κατα πόσο βοηθάει στην ψύξη αυτό.

Κρατάω επίσης οτι το hpf είναι μεγαλήτερο σε πλάτος οπότε εκμεταλευόμαστε όλο το intercooler αλλά θα έχουμε δυσκολία στην τοποθέτηση πίσω στους σωλήνες και κάτω στις βάσεις.

Z4 DCT
26-03-11, 19:04
Κρατάω οτι το Stett μπαίνει αμέσως λόγω υποπλαισίου αλλά δεν μου αρέσει που είναι μεγαλήτερο σε ύψος οπότε δεν ξέρουμε κατα πόσο βοηθάει στην ψύξη αυτό.

Κρατάω επίσης οτι το hpf είναι μεγαλήτερο σε πλάτος οπότε εκμεταλευόμαστε όλο το intercooler αλλά θα έχουμε δυσκολία στην τοποθέτηση πίσω στους σωλήνες και κάτω στις βάσεις.


Για δες......


https://www.youtube.com/watch?v=BdgF6gAaDxo

stratos
26-03-11, 19:09
Ναι σε μοντελα 135,335,535

Στο Ζ4 το chargepipe κατεβαίνει διαφορετικά και έχει διαφορετικό χώρο και βάσεις στο μπροστινό μέρος

Z4 DCT
26-03-11, 19:11
Ναι σε μοντελα 135,335,535

Στο Ζ4 το chargepipe κατεβαίνει διαφορετικά και έχει διαφορετικό χώρο και βάσεις στο μπροστινό μέρος

Ναι οκ, αλλα αφου μπαινει στις μαμα σωληνωσεις και αφου ολα μα ολα τα ιντερκουλερ εχουν το ιδιο παρτ ναμπερ...τοτε λογικα θα κουμπωνει κανονικα....

stratos
26-03-11, 19:15
Τα intercooler έχουν το ίδιο part number. Τα chargepipes δεν έχουν τον ίδιο αριθμό. Ελπίζω οτι θα κουμπώνουν αμέσως. Πάντως η hpf δεν πουλάει intercooler για Ζ4, αλλά μόνο για 135,335 κτλ. Δεν θα είχε τιμή για Ζ4 κάτω απο τις πωλήσεις? Ελπίζω να κάνω λάθος και να μπαίνει απευθείας.

Z4 DCT
26-03-11, 19:23
Τα intercooler έχουν το ίδιο part number. Τα chargepipes δεν έχουν τον ίδιο αριθμό. Ελπίζω οτι θα κουμπώνουν αμέσως. Πάντως η hpf δεν πουλάει intercooler για Ζ4, αλλά μόνο για 135,335 κτλ. Δεν θα είχε τιμή για Ζ4 κάτω απο τις πωλήσεις? Ελπίζω να κάνω λάθος και να μπαίνει απευθείας.

Κοιτα απο την στιγμη που ολα τα ιντερκουλερ εχουν το ιδιο part number, απο το σημειο που φτανουν οι σωληνες στο ιντερκουλερ και πισω δε μας νοιαζει ....ΑΛΛΑ σε αυτο το σημειο ΟΛΑ θα πρεπει να καταληγουν με τον ιδιο ακριβως τροπο......εκει δηλαδη που κουμπωνει
...εκει που κουμπωνει στο σωληνα του ιντερκουλερ η πλαστικη σωληνα του charge pipe θα πρεπει να ειναι ολοιδια.......δεν γινεται αλλιως....δε μπορει η bmw να δινει ιδιο παρτ number και να αλλαζουν τα ιντερκουλερ σε μικρολεπτομεριες...οπως το κουμπωμα....θα γινοταν του μουνεου το πανηγυρι στην γραμμη παραγωγης......:original:

jannisa
26-03-11, 19:36
Κρατάω οτι το Stett μπαίνει αμέσως λόγω υποπλαισίου αλλά δεν μου αρέσει που είναι μεγαλήτερο σε ύψος οπότε δεν ξέρουμε κατα πόσο βοηθάει στην ψύξη αυτό.

Κρατάω επίσης οτι το hpf είναι μεγαλήτερο σε πλάτος οπότε εκμεταλευόμαστε όλο το intercooler αλλά θα έχουμε δυσκολία στην τοποθέτηση πίσω στους σωλήνες και κάτω στις βάσεις.

Λοιπόν, το stett δεν επηρεάζει καθόλου την ψύξη. Είναι μεν ψηλό αλλά σε πάχος είναι λεπτό και οι θερμοκρασίες (λαδιού) που βλέπω είναι φυσιολογικές και ποτέ πάνω από 120. Το βεντιλατέρ όπως και πριν δουλεύει σπάνια.
Όταν το εγκατέστησα το δούλεψα χωρίς παράλληλο για λίγες μέρες και δεν είχε καθόλου μα καθόλου lag όπως θα περίμενα (και θα ήταν λογικό με τέτοιο κυβισμό) και ένα τσικ καλύτερες αναπνοές μετά τις 4500 στρ/λ. Με autotune μου ανέβασε με τον παράλληλο 2 ολόκληρα psi σε σχέση με την περίοδο πριν την εγκατάστασή του.
Μόλις γύρισα από 2 περάσματα στο ολυμπιακό χωριό και μετά από αλλεπάλληλα τσαρουχώματα η θερμοκρασία εισαγωγής ήταν 25 βαθμοί.
Είμαι μόνο επιφυλακτικός για το κατά πόσο θα μπαίνει χωρίς το chargepipe της stett γιατί απ' όσο θυμάμαι οι λαστιχένιοι σύνδεσμοι οι εργοστασιακοί έπρεπε να κοπούν για να ανοίξουν. Κάν' τους μια ερώτηση.
Και με το stencil που έχει θα μπορείς να το παίζεις και Καββαδίας:
''Σκύψε και δες το μια άγκυρα κι ένα οικόσημο έχει'' :original:

jannisa
26-03-11, 19:39
Κοιτα απο την στιγμη που ολα τα ιντερκουλερ εχουν το ιδιο part number, απο το σημειο που φτανουν οι σωληνες στο ιντερκουλερ και πισω δε μας νοιαζει ....ΑΛΛΑ σε αυτο το σημειο ΟΛΑ θα πρεπει να καταληγουν με τον ιδιο ακριβως τροπο......εκει δηλαδη που κουμπωνει
...εκει που κουμπωνει στο σωληνα του ιντερκουλερ η πλαστικη σωληνα του charge pipe θα πρεπει να ειναι ολοιδια.......δεν γινεται αλλιως....δε μπορει η bmw να δινει ιδιο παρτ number και να αλλαζουν τα ιντερκουλερ σε μικρολεπτομεριες...οπως το κουμπωμα....θα γινοταν του μουνεου το πανηγυρι στην γραμμη παραγωγης......:original:

Το πρόβλημα θα είναι αν έχουν διαφορετικούς κωδικούς οι σωληνώσεις εξαγωγής-εισαγωγής. Δεν το έχω εύκαιρο τώρα αλλά δεν είναι διόλου απίθανο. Σκέψου και ότι τα κατωτσίμπουκα (downpipes) του Ζ4 είναι διαφορετικά και φυσικά με άλλο κωδικό από των 135/335.

Z4 DCT
26-03-11, 19:43
Το πρόβλημα θα είναι αν έχουν διαφορετικούς κωδικούς οι σωληνώσεις εξαγωγής-εισαγωγής. Δεν το έχω εύκαιρο τώρα αλλά δεν είναι διόλου απίθανο. Σκέψου και ότι τα κατωτσίμπουκα (downpipes) του Ζ4 είναι διαφορετικά και φυσικά με άλλο κωδικό από των 135/335.

ειναι ιδια τα part number της εξαγωγης (εξαγωγη εγω εννοω εκει που βγαζει το τουρμπο τον θερμο αερα και τον σπρωχνει στο ιντερκουλερ) αλλα διαφορετικα της εισαγωγης.....αλλα και παλι ρε παιδια...οκ ειναι διαφορετικο το charge pipe αλλα εκαι που κουμπωνει με το ιντερκουλερ που ειναι ιδιο σε ολα....θα καταληγει οπως ολα...ετσι δεν ειναι?????

stratos
27-03-11, 01:29
Στρατουλη μου εισαι αψογος!!!:thumbsup::thumbsup:


ειναι ιδια τα part number της εξαγωγης (εξαγωγη εγω εννοω εκει που βγαζει το τουρμπο τον θερμο αερα και τον σπρωχνει στο ιντερκουλερ) αλλα διαφορετικα της εισαγωγης.....αλλα και παλι ρε παιδια...οκ ειναι διαφορετικο το charge pipe αλλα εκαι που κουμπωνει με το ιντερκουλερ που ειναι ιδιο σε ολα....θα καταληγει οπως ολα...ετσι δεν ειναι?????

Γιάννη αυτό που προσπαθώ να σου εξηγήσω οτι τα intercoolers έχουν το ιδιο part number αρα έχουν και ίδια κλήση στο στόμιο εξαγωγής τους. Τωρα ανάλογα με το μοντέλο, αλλάζει ο σωλήνας σιλικόνης που ενώνει την έξοδο του intercooler με την αρχή του charge pipe. Αλλες μοίρες και απόσταση έχει το 335 και άλλες το Ζ4. Εκεί έγγυται και το πρόβλημα, στο παραπάνω κολάρο που δίνουν οι εταιρίες. Και επειδή στο εμπόριο είναι δύσκολο να βρεθεί ακριβώς το κολάρο θα χρειαστεί πιθανόν να φτιαχτεί ενα μικρό κομμάτι σωλήνα για να ενώσει την έξοδο του intercooler με το charge pipe

kloukakis
27-03-11, 13:24
Υστερα απο πολλές ώρες συζητήσεων με τον Γιάννη απο κοντά μοιραζόμαστε με όλους τις μελλοντικές κινήσεις για το αυτοκίνητο του. Σκοπός είναι να φτιάξουμε κάτι πιο δυνατό για γρήγορες βόλτες σε συνάρτηση με την ασφάλεια του κινητήρα.

Μπορώ να εγγυηθώ σίγουρα οτι lag δεν θα έχει με το Intercooler της Forge, στο οποίο μέτρησα πτώση πίεσης της τάξης του 1 psi. Στο Wagner ο άλλος μέτρησε πτώση 1 psi ενώ δεν ξέρουμε τι συμβαίνει με το hpf και το Stett.

Εχουμε καταλήξει ανάμεσα σε hpf και Stett. Το μέν πρώτο θα το πάρουμε σε πολύ καλή τιμή, το μέν δεύτερο έχει μπεί σε 2 αυτοκίνητα είδη και δεν έχει κανένα πρόβλημα εφαρμογής αφού δίνει και υποπλέσιο στήριξης απο κάτω.

Η επιλογή δεν θα αργήσει να γίνει. Ειδη βρισκόμαστε σε επικοινωνία και με τις 2 εταιρίες.

Στράτο 1 psi στα πόσα? Δεν μου ακούγεται πολύ...

stratos
27-03-11, 13:35
1 psi στα 10-12. Πίστεψε με είναι πάρα πολύ. Με 1 psi είναι πάρα πολύ για τον Ν54, αλλάζει εντελώς ο χαρακτήρας του αυτοκινήτου.

Z4 DCT
27-03-11, 13:38
1 psi στα 10-12. Πίστεψε με είναι πάρα πολύ. Με 1 psi είναι πάρα πολύ για τον Ν54, αλλάζει εντελώς ο χαρακτήρας του αυτοκινήτου.


Δε το θελουμε αυτο.....:shok:

Το stett ποσο εχει...???

Ο jannisa θα μπορει να μας πει...

stratos
27-03-11, 13:42
janissa και karizma μπορούν να μας πούν. Με 9 psi είναι γρήγορο, με 12 psi χάνεις την μπάλα.

Z4 DCT
27-03-11, 13:43
janissa και karizma μπορούν να μας πούν. Με 9 psi είναι γρήγορο, με 12 psi χάνεις την μπάλα.


Ελα για να ακουμε αποψεις για το ιντερκουλερ........ γιατι απο γκαζια...πηρα μια ιδεα απο του karizma.....:shok::shok:

Karizma Z4
27-03-11, 15:47
Ελα για να ακουμε αποψεις για το ιντερκουλερ........ γιατι απο γκαζια...πηρα μια ιδεα απο του karizma.....:shok::shok:

:hystericalbs1: :hystericalbs1: :hystericalbs1: :hystericalbs1: :hystericalbs1:

kloukakis
27-03-11, 16:28
1 psi στα 10-12. Πίστεψε με είναι πάρα πολύ. Με 1 psi είναι πάρα πολύ για τον Ν54, αλλάζει εντελώς ο χαρακτήρας του αυτοκινήτου.

Μα τόσες ή και περισσότερες δεν είναι οι απώλειες των air to air intecoolers? 1-2psi στις πιέσεις που λές?

jannisa
27-03-11, 16:44
Πτώση πίεσης εννοείτε λιγότερες τριβές? Και πώς το μετράτε αυτό?

Z4 DCT
27-03-11, 16:54
Πτώση πίεσης εννοείτε λιγότερες τριβές? Και πώς το μετράτε αυτό?

To θεμα ειναι turbo lag εχει?? , εχεις παρατηρησει καποιο δισταγμο στο πατημα κατα την επιταχυνση??? την στιγμη που ''μπαινει το turbo''
Γιατι απο οτι καταλαβα δεν εχει τετοια θεματα το stett....

jannisa
27-03-11, 17:00
To θεμα ειναι turbo lag εχει?? , εχεις παρατηρησει καποιο δισταγμο στο πατημα κατα την επιταχυνση??? την στιγμη που ''μπαινει το turbo''
Γιατι απο οτι καταλαβα δεν εχει τετοια θεματα το stett....

Σου είπα, το δούλευα δυο μέρες χωρίς παράλληλο και δεν είχε καθόλου.

kloukakis
27-03-11, 18:04
Πτώση πίεσης εννοείτε λιγότερες τριβές? Και πώς το μετράτε αυτό?

Λόγο της αντίστασης του intercooler στον αέρα η πίεση του αέρα πριν το intercooler είναι μεγαλύτερη απ ότι μετά απο αυτό. Αυτή την διαφορά εννοούμε πτώση πίεσης. Με άλλα λόγια αν η πίεση που "βλέπει" η έξοδος της τουρμπίνας είναι πχ 10psi και εσύ μετράς στο manifold του κινητήρα σου 9psi τότε έχεις πτώση πίεσης 1psi. Η πτώση πίεσης στο intrcooler έχει να κάνει με την σχεδίαση του, που θα πρέπει να αντιστοιχεί στην ποσότητα του αέρα που το διαπερνά, την ταχύτητά του και την πίεση(παράγοντες που είναι αλληλοεξαρτώμενοι).

Z4 DCT
27-03-11, 18:45
Ok η αποφαση παρθηκε και το mail εφυγε....:original:

stef
27-03-11, 19:12
Να πώ κάτι που μπορεί και να είναι χαζό?
Το να φτιάξετε εδώ custom κάτι τέτοιο ποσο δύσκολο μπορεί να είναι?

Z4 DCT
27-03-11, 19:27
Να πώ κάτι που μπορεί και να είναι χαζό?
Το να φτιάξετε εδώ custom κάτι τέτοιο ποσο δύσκολο μπορεί να είναι?

Δεν εχω ιδεα απο αυτα....οι ειδικοι θα ξερουν....αλλα υπαρχει εμπιστοσυνη για τετοιες δουλειες......ισως και να γινεται....

stratos
27-03-11, 20:21
Η πτώση πίεσης εξαρτάται απο τον πυρήνα και τον σχεδιασμότου Intercooler. Στο Forge η πτωση πίεσης στην εισοδο καιέξοδο του είναι 0.1 psi.

Για την κατασκευή ελληνικού intercooler ας μην μπλέξουμε. Θελει ξήλωμα του μπροστινού προφυλατήρα και να μείναι το αυτοκίνητο στο συνεργείο για μετρήσεις διαστάσεων και να ταιριάξουν τα κολάρα εισαγωγής. Με ετοιμη λύση κάποιος άλλος το έχει κάνει αυτό πιο πρίν και έρχονται έτοιμα με τις προεκτάσεις των σωληνώσεων χωρίς να ρισκάρεις μια αμφιβόλου ποιοτητα κατασκευή σε διαρροες και ψυξη

nfot
27-03-11, 20:27
Το Forge κανει για το δικο μου που ειναι μαμα και για αργοτερα που λεω να του βαλω ενα ελαφρυ προγραμματακι;

stratos
27-03-11, 20:29
Το Forge κανει για το δικο μου που ειναι μαμα και για αργοτερα που λεω να του βαλω ενα ελαφρυ προγραμματακι;

Μια χαρά κάνει. Ο konstadas το είχε πολύ καιρό χωρίς βελτιώσεις στο αυτοκίνητο και είχε δεί διαφορά στην επαναληψημότητα των πατημάτων.

Z4 DCT
27-03-11, 20:47
Ε ρε και βλεπω να ερχονται ολα μαζι...θα πεσει τρεξιμο.....:whistle::whistle:

stratos
27-03-11, 21:10
Εγώ βλέπω Σ/Κ να ρυθμίζουμε μείγματα...

KOSTADAS
28-03-11, 09:32
Μια χαρά κάνει. Ο konstadas το είχε πολύ καιρό χωρίς βελτιώσεις στο αυτοκίνητο και είχε δεί διαφορά στην επαναληψημότητα των πατημάτων.ειναι πραγματικα bolt on βγαζεις το ενα και βαζεις το αλλα απλα!!!και δεν χρειαζετε να βγαλεις και προφυλακτηρα!!

ps.off topic δεν ξερω αν εχεις δει τις αγγελιες δινω το δικο μου το forge γιατι μου εχει πεσει λιγο μικρο για τις απαιτησεις μου!!!τιμη αν θελεις με πμ.

Z4 DCT
28-03-11, 09:39
ειναι πραγματικα bolt on βγαζεις το ενα και βαζεις το αλλα απλα!!!και δεν χρειαζετε να βγαλεις και προφυλακτηρα!!

ps.off topic δεν ξερω αν εχεις δει τις αγγελιες δινω το δικο μου το forge γιατι μου εχει πεσει λιγο μικρο για τις απαιτησεις μου!!!τιμη αν θελεις με πμ.

Για δωσε τιμη.....

Karizma Z4
28-03-11, 21:58
Απο σημερα εχω στα χερια μου το ιντερκουλερ της Stett Performance.
Η μικρη μου περιπετεια εληξε σημερα κατοπιν συντομης φασαριας και χιτλερικης ανακρισης απο τους υπαλληλους του ΕΛΤΑ του αεροδρομιου Ελευθεριος Βενιζελος,οπου και βρισκοταν το δεμα μου απο τις 2 του Μαρτιου.
Πληρωσα επιπλεον αλλα 137 ευρω για εκτελωνισμο,μιας και η εταιρια Stett φιλοτιμηθηκε να βαλει τιμολογιο της ταξεως των 500 ευρω ως αξια του ιντερκουλερ.
Σημασια εχει οτι πλεον το εχω στα χερια μου και σε 2 βδομαδες περιπου που επιστρεφω απο Κρητη θα γινει και η τοποθετηση του μαζι με τις σκαστρες.
Δεν θελω να ανοιξω ακομα καινουριο θεμα με την παρουσιαση του μιας και θα υπολειπονται φωτογραφιες απο την τοποθετηση και την συγκριση με το εργοστασιακο,
αλλα με μια προχειρη ματια που του εριξα πριν φυγω το βρηκα πολυ ποιοτικο και προσεγμενο.
Αναμονη λοιπον(η οποια ειναι περισσοτερο επωδυνη για μενα,που πλεον ειμαι σε αναμμενα καρβουνα):ranting2: :ranting2: :ranting2: :ranting2: :ranting2:
Stay tuned...

KOSTADAS
29-03-11, 06:54
Απο σημερα εχω στα χερια μου το ιντερκουλερ της Stett Performance.
Η μικρη μου περιπετεια εληξε σημερα κατοπιν συντομης φασαριας και χιτλερικης ανακρισης απο τους υπαλληλους του ΕΛΤΑ του αεροδρομιου Ελευθεριος Βενιζελος,οπου και βρισκοταν το δεμα μου απο τις 2 του Μαρτιου.
Πληρωσα επιπλεον αλλα 137 ευρω για εκτελωνισμο,μιας και η εταιρια Stett φιλοτιμηθηκε να βαλει τιμολογιο της ταξεως των 500 ευρω ως αξια του ιντερκουλερ.
Σημασια εχει οτι πλεον το εχω στα χερια μου και σε 2 βδομαδες περιπου που επιστρεφω απο Κρητη θα γινει και η τοποθετηση του μαζι με τις σκαστρες.
Δεν θελω να ανοιξω ακομα καινουριο θεμα με την παρουσιαση του μιας και θα υπολειπονται φωτογραφιες απο την τοποθετηση και την συγκριση με το εργοστασιακο,
αλλα με μια προχειρη ματια που του εριξα πριν φυγω το βρηκα πολυ ποιοτικο και προσεγμενο.
Αναμονη λοιπον(η οποια ειναι περισσοτερο επωδυνη για μενα,που πλεον ειμαι σε αναμμενα καρβουνα):ranting2: :ranting2: :ranting2: :ranting2: :ranting2:
Stay tuned...
καλοριζικο Δημητρη το νεο σου cooler η καλυτερη επιλογη μακραν.....
αντε τωρα ποιος σε πιανει......thumb

Panos 316T
29-03-11, 08:24
καλοριζικο Δημητρη το νεο σου cooler η καλυτερη επιλογη μακραν.....
αντε τωρα ποιος σε πιανει......thumb

Εάν δεν τον πιάνεις εσύ τότε κανένας! :original:

καλόμπαχτα Δημητρό

Z4 DCT
29-03-11, 08:25
Ωραίος Δημητρη!!!!!:thumbsup:

stef
29-03-11, 09:51
Αυτό το παιδί είναι ο γιος του ανέμου!! χα χα
Δημητράκη καλή τοποθέτηση σου εύχομαι και σύντομα όταν τα βάλεις περιμένω βόλτα!!
Αντε και αν είναι καλό παιδί θα σου ρίξω και ένα πλυσιματάκι στην Ζ σου!

Karizma Z4
29-03-11, 10:10
Αυτό το παιδί είναι ο γιος του ανέμου!! χα χα
Δημητράκη καλή τοποθέτηση σου εύχομαι και σύντομα όταν τα βάλεις περιμένω βόλτα!!
Αντε και αν είναι καλό παιδί θα σου ρίξω και ένα πλυσιματάκι στην Ζ σου!

Σαν τον Κεντερη ενα πραγμα ε;;;:th_Laie_67-1: :th_Laie_67-1: :th_Laie_67-1:
Στεφανε το πλυσιμο πριν ή μετα την βολτα;;;:hystericalbs1: :hystericalbs1: :hystericalbs1:

Z4 DCT
29-03-11, 11:37
Σ αναμενα καρβουνα ειμαι λεμε..... :hyper::hyper:

kloukakis
30-03-11, 00:06
Απο σημερα εχω στα χερια μου το ιντερκουλερ της Stett Performance.
Η μικρη μου περιπετεια εληξε σημερα κατοπιν συντομης φασαριας και χιτλερικης ανακρισης απο τους υπαλληλους του ΕΛΤΑ του αεροδρομιου Ελευθεριος Βενιζελος,οπου και βρισκοταν το δεμα μου απο τις 2 του Μαρτιου.
Πληρωσα επιπλεον αλλα 137 ευρω για εκτελωνισμο,μιας και η εταιρια Stett φιλοτιμηθηκε να βαλει τιμολογιο της ταξεως των 500 ευρω ως αξια του ιντερκουλερ.
Σημασια εχει οτι πλεον το εχω στα χερια μου και σε 2 βδομαδες περιπου που επιστρεφω απο Κρητη θα γινει και η τοποθετηση του μαζι με τις σκαστρες.
Δεν θελω να ανοιξω ακομα καινουριο θεμα με την παρουσιαση του μιας και θα υπολειπονται φωτογραφιες απο την τοποθετηση και την συγκριση με το εργοστασιακο,
αλλα με μια προχειρη ματια που του εριξα πριν φυγω το βρηκα πολυ ποιοτικο και προσεγμενο.
Αναμονη λοιπον(η οποια ειναι περισσοτερο επωδυνη για μενα,που πλεον ειμαι σε αναμμενα καρβουνα):ranting2: :ranting2: :ranting2: :ranting2: :ranting2:
Stay tuned...

Αν το Ζ4 είναι αυτό που έχω δει στα Χανιά να γυρνοβολάει, είναι πολύ όμορφο να το χαίρεσαι!!(Αν δεν είναι...πάλι να το χαίρεσαι!)

Karizma Z4
30-03-11, 01:08
Αν το Ζ4 είναι αυτό που έχω δει στα Χανιά να γυρνοβολάει, είναι πολύ όμορφο να το χαίρεσαι!!(Αν δεν είναι...πάλι να το χαίρεσαι!)

Οχι φιλε μου...Αθηνα το εχω το αυτοκινητο,δεν το εχω κατεβασει ποτε στην Κρητη :original:
Σε ευχαριστω παντως thumb

stef
30-03-11, 01:22
Σαν τον Κεντερη ενα πραγμα ε;;;:th_Laie_67-1: :th_Laie_67-1: :th_Laie_67-1:
Στεφανε το πλυσιμο πριν ή μετα την βολτα;;;:hystericalbs1: :hystericalbs1: :hystericalbs1:

Πριν για να είναι κ κρύα τα φρένα....:whistle::thumbsup: