PDA

Επιστροφή στο Forum : Περι τελωνειων!!!!



Z4 DCT
22-03-11, 21:17
Ενα πολυ χρησιμο εργαλειο για να υπολογιζουμε τα εξοδα τελωνειων για εισαγωγες απο ΗΠΑ-ΙΑΠΩΝΙΑ-ΚΙΝΑ-ΙΝΔΙΑ-ΧΟΝΚ ΚΟΝΓΚ :thumbsup::thumbsup:


https://www.dutycalculator.com/

stef
22-03-11, 22:19
Είναι accurrate?

Stathis
22-03-11, 22:41
Ενα πολυ χρησιμο εργαλειο για να υπολογιζουμε τα εξοδα τελωνειων για εισαγωγες απο ΗΠΑ-ΙΑΠΩΝΙΑ-ΚΙΝΑ-ΙΝΔΙΑ-ΧΟΝΚ ΚΟΝΓΚ :thumbsup::thumbsup:


https://www.dutycalculator.com/

πολυ καλο ευχαριστουμε.

ρε δεν μπορω να σε συνηθισω με τιποτα με το νεο ονομα...
να σου βαλω απο κατω "πρωην ΓΙΑΝΝΗΣ", για λιγο καιρο να σε συνηθισουμε?

stef
22-03-11, 23:16
Γιάννη να πούμε ότι υπάρχει κ ένα site που στέλνεις σ αυτούς τα πράγματά σου και εν συνεχεία αυτή στα αποστέλλουν ως "δώρο" σε σένα αλλά δεν το θυμάμαι τώρα...

nikos1400
22-03-11, 23:35
:shok:
Ωπα !
Χασαμε επεισοδια ??
Ποιος ειναι αυτος ο Ζ4 DCT ???
:think:

Μμμμμ....οχι, λαθος.
Εσυ εισαι ο ΓΙΑΝΝΗΣ, οχι ο Z4 DCT...
:offtopic:

mixalis
23-03-11, 06:59
Ενα πολυ χρησιμο εργαλειο για να υπολογιζουμε τα εξοδα τελωνειων για εισαγωγες απο ΗΠΑ-ΙΑΠΩΝΙΑ-ΚΙΝΑ-ΙΝΔΙΑ-ΧΟΝΚ ΚΟΝΓΚ :thumbsup::thumbsup:


https://www.dutycalculator.com/

Γιάννη είναι πολύ καλό απλά θέλει λίγο προσοχή γιατί πολλά εμπορεύματα τα οποία φαίνονται ίδια διαφέρουν στις λεγόμενες <κλάσεις> και ίσως σε βγάλουν εκτός προυπολογισμού.......thumbthumbthumb

Monsta
23-03-11, 07:37
Πολύ βολικό, αλλά με ένα υπολογισμό που έκανα (ζάντες που έφερα πέρυσι) μου το βγαλε αρκετά πιο ακριβά (+450) απ όσο πλήρωσα.

stef
23-03-11, 08:12
Γαμώτο ακόμη ψάχνω να βρω το άλλο site...

Z4 DCT
23-03-11, 09:01
Κοιτα, απο αμερικη πλεον αμα δεν ειναι συνεργασιμος ο πωλητης, ετσι ωστε να στο στειλει αρκετα υποτιμολογημενο και σαν δωρο η σαν δειγμα......το τελωνειο και τα τελωνιακα εξοδα ξυριζουν......

Monsta
23-03-11, 10:07
αρκετα υποτιμολογημενο και σαν δωρο η σαν δειγμα.......

Αυτό είναι ΚΑΝΟΝΑΣ!!!

Z4 DCT
23-03-11, 10:10
Αυτό είναι ΚΑΝΟΝΑΣ!!!

Δεν δεχονται ολοι οι πωλητες ομως Κωστα....
Τωρα το θεμα που δεν ξερω εγω ειναι....αν ολα οκ...υποτιμολογημενο, και σαν δειγμα....,αν ολα αυτα ειναι οκ και το στειλει με κουριερ, παιζει ρολο??

Monsta
23-03-11, 10:17
Δεν δεχονται ολοι οι πωλητες ομως Κωστα....
Τωρα το θεμα που δεν ξερω εγω ειναι....αν ολα οκ...υποτιμολογημενο, και σαν δειγμα....,αν ολα αυτα ειναι οκ και το στειλει με κουριερ, παιζει ρολο??


Όχι ρε Johny, όχι κούριερ. Μόνο USPS από Αμέρικα !!!! Πρόσεξέ το αυτό, με Fedx / UPS για παράδειγμα τα σταματάνε όλα.

Vasilis
23-03-11, 11:35
Όχι ρε Johny, όχι κούριερ. Μόνο USPS από Αμέρικα !!!! Πρόσεξέ το αυτό, με Fedx / UPS για παράδειγμα τα σταματάνε όλα.

thumbthumbthumb

Z4 DCT
23-03-11, 12:06
Γιάννη να πούμε ότι υπάρχει κ ένα site που στέλνεις σ αυτούς τα πράγματά σου και εν συνεχεία αυτή στα αποστέλλουν ως "δώρο" σε σένα αλλά δεν το θυμάμαι τώρα...

ειναι ''ο θειος απο την Αμερικη'' αλλα δεν ξερω το σαιτ τους.....και δεν το βρισκω στο γουγλη

mixalis
23-03-11, 15:18
Όχι ρε Johny, όχι κούριερ. Μόνο USPS από Αμέρικα !!!! Πρόσεξέ το αυτό, με Fedx / UPS για παράδειγμα τα σταματάνε όλα.

Φίλε μου Κώστα αυτό είναι μύθος........:whistle::whistle:

Ο τελωνειακός που κάνει αυτή τη χαμαλοδουλειά είναι ένας και με βάρδια και είναι συνήθως στο ελληνικό ταχυδρομείο οπότε οι άλλοι κάνουν πάρτυ............thumbthumbthumb

Υ.Γ. Κώστα αν θες να τα πούμε ποιο αναλυτικά στείλε ένα pm.........

stratos
23-03-11, 16:21
Εγώ ξέρω ότι με ups περνάνε ολα και δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα.

Για μικρά δέματα μεγάλης αξίας με υποτιμολογηση η σαν δώρο είναι στο χέρι του τελωνειακου να του βάλει φόρο. Αν όμως είναι κάτι μεγάλο όπως μια εξατμιση :whistle: τότε ο φόρος είναι σίγουρος.

mixalis
23-03-11, 16:27
Εγώ ξέρω ότι με ups περνάνε ολα και δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα.

Για μικρά δέματα μεγάλης αξίας με υποτιμολογηση η σαν δώρο είναι στο χέρι του τελωνειακου να του βάλει φόρο. Αν όμως είναι κάτι μεγάλο όπως μια εξατμιση :whistle: τότε ο φόρος είναι σίγουρος.

Στράτο δεν πάει με τον όγκο......και ούτε ο τελωνειακός σου βάζει φόρο......
είναι λίγο διαφορετικά..thumbthumb

fanisk
23-03-11, 16:35
Μιχαλη εξηγησε μας αν θες γιατι μας ενδιαφερει thumb

mixalis
23-03-11, 16:39
Μιχαλη εξηγησε μας αν θες γιατι μας ενδιαφερει thumb

Ίσως είναι καλύτερα να τα πούμε από κοντά.......

ελπίζω μπορείς να καταλάβεις το λόγο.........:whistle:

άλλωστε δίπλα μένουμεthumbthumbthumb

sv2qo
23-03-11, 20:39
Επίσης να έχετε υπ όψιν οτι το Βενιζέλος ειναι πολυ ακριβό αεροδρόμια στην περίπτωση που θα εκτελωνίσετε. Πχ μία διατακτικη στο Βενιζέλος ειναι 70 ευρώ και στο Μακεδονία 14.
Και όπως προαναφέρατε, μακριά απο FEDEX η οποία έχει συνεργαζόμενους εκτελωνιστές και γινεται Ο χαμός απο τιμές. Εκβιάζουν κανονικότατα δεδομένου ότι τα εμπορεύματα ειναι πληρωμένα ήδη και πολύ ακριβό για να γυρίσουν πίσω.

Z4 DCT
23-03-11, 20:48
Ίσως είναι καλύτερα να τα πούμε από κοντά.......

ελπίζω μπορείς να καταλάβεις το λόγο.........:whistle:

άλλωστε δίπλα μένουμεthumbthumbthumb

Για δωσε με πμ καμια χρησιμη πληροφορια...:original:

gnx
23-03-11, 21:08
Εχω πάρει απο την Αμερική πράγματα καμιά δεκαριά φορές. 2 απο αυτες fedex και ups, οι αλλες με USPS. Ολες οι αποστολές με USPS πέρασαν κανονικά και ήρθαν σπίτι χωρίς έξτρα χρέωση.

fanisk
23-03-11, 21:25
Εχω πάρει απο την Αμερική πράγματα καμιά δεκαριά φορές. 2 απο αυτες fedex και ups, οι αλλες με USPS. Ολες οι αποστολές με USPS πέρασαν κανονικά και ήρθαν σπίτι χωρίς έξτρα χρέωση.

Γιωργο, ετσι κουβεντα να γινεται, τι γραφαν πανω τα τιμολογια που ελαβες με USPS?

gnx
23-03-11, 21:27
Κανονικες τιμες, το τελευταιο $360.

fanisk
23-03-11, 22:19
Κανονικες τιμες, το τελευταιο $360.

Και ογκος?

Αυτη τη βδομαδα παρελαβα μεσαιου μεγεθους κουτα απο Αμερικη, το τιμολογιο γυρω στα 350$, αλλα φοβηθηκα μη και το σταματησουν και πληρωνω τσαμπα κερατιατικα και ετσι το δηλωσε ο Αμερικανος 45$.

Απο τη μια ολα καλα, απο την αλλη αποζημιωνεσαι για 45$ αν γινει κατι.. δεν ξερω τελικα ποιο ειναι το οριο για να μη πληρωσεις τελωνειο, ο καθενας δινει το δικο του γιατι..ετσι του ετυχε!

mixalis
24-03-11, 06:48
Επίσης να έχετε υπ όψιν οτι το Βενιζέλος ειναι πολυ ακριβό αεροδρόμια στην περίπτωση που θα εκτελωνίσετε. Πχ μία διατακτικη στο Βενιζέλος ειναι 70 ευρώ και στο Μακεδονία 14.Και όπως προαναφέρατε, μακριά απο FEDEX η οποία έχει συνεργαζόμενους εκτελωνιστές και γινεται Ο χαμός απο τιμές. Εκβιάζουν κανονικότατα δεδομένου ότι τα εμπορεύματα ειναι πληρωμένα ήδη και πολύ ακριβό για να γυρίσουν πίσω.

Θα ήθελα να μου πεις φίλε μου που είδες ότι κοστίζει 70 ευρώ στην Αθήνα και 14 σε εσάς......είμαι μπολύ περίεργος να δω το τιμολόγιο των 70 ευρώ γιατί σαν σύνολο ίσως είναι τόσα αλλά όχι όπως το λες....thumb

......καλό είναι πρίν πούμε κάτι σε ένα δημόσιο διάλογο να το σκεφτούμε αρκετά γιατί μπορεί να εκτεθείς και να εκθέσεις άτομα και καταστάσεις χωρίς να το θες......thumb

sv2qo
24-03-11, 10:42
Πολλές φορές απο λάθος του αποστολέα, έφτασαν εμπορεύματά μου (απο τρίτες χώρες) αντι για τό Μακεδονία, στό ελευθέριος βενιζέλος.
Η διαφορά τιμής σε καθε εισαγωγη (πχ 20000 δολ.) ειναι 200 με 250 ευρω παραπάνω στόν Βενιζέλο.

stef
24-03-11, 11:04
Ίσως είναι καλύτερα να τα πούμε από κοντά.......

ελπίζω μπορείς να καταλάβεις το λόγο.........:whistle:

άλλωστε δίπλα μένουμεthumbthumbthumb

Και εγώ θέλω και μένω δίπλα!
Κανονίστε καφέ το ΠΣΚ!

MiSSLiTTleDeVil
01-04-11, 20:06
Επίσης να έχετε υπ όψιν οτι το Βενιζέλος ειναι πολυ ακριβό αεροδρόμια στην περίπτωση που θα εκτελωνίσετε. Πχ μία διατακτικη στο Βενιζέλος ειναι 70 ευρώ και στο Μακεδονία 14.
Και όπως προαναφέρατε, μακριά απο FEDEX η οποία έχει συνεργαζόμενους εκτελωνιστές και γινεται Ο χαμός απο τιμές. Εκβιάζουν κανονικότατα δεδομένου ότι τα εμπορεύματα ειναι πληρωμένα ήδη και πολύ ακριβό για να γυρίσουν πίσω.

Σόρρυ που πετάγομαι κιόλας, αλλά αυτό δεν υπάρχει πουθενά. :thumbsdown: 30 ευρώ είναι η πιο ακριβή διατακτική -κι από εταιρεία που δεν έχει αναφερθεί.

E46 POWER
02-04-11, 01:28
Σόρρυ που πετάγομαι κιόλας, αλλά αυτό δεν υπάρχει πουθενά. :thumbsdown: 30 ευρώ είναι η πιο ακριβή διατακτική -κι από εταιρεία που δεν έχει αναφερθεί.

30 ευρώ είναι η πιο ακριβή διατακτική
DHL?

A8hnaios
03-04-11, 14:07
παιδες ενας ξαδερφος ερχετε ελλαδα απο αμερικη Ν.Υ και λεει να φερει κ το αμαξι του εδω 330 κουπε 09 μοντ Ε92.. Να το εκτελωνισει? ποσο θα του κοστισει /? εγω του λεω ασε μη το κανεις πολλα τα λ7! ξερουμε ποσο θα του κοστισει ?
Υ.Γ πουλα το εκει του λεω....

MiSSLiTTleDeVil
04-04-11, 17:50
30 ευρώ είναι η πιο ακριβή διατακτική
DHL?

Ναι, αν και δεν νομίζω να έχει σημασία.




Πάντως μεταξύ μας -αν και άσχετο με τον εκτελωνισμό των αυτοκινήτων- γενικότερα να ξέρετε πως το 95% των δεμάτων που έρχονται απο χώρες εκτός Ευρώπης, κρατούνται στο τελωνείο ανεξαρτήτως αξίας και courier εταιρείας. :whistle:

Z4 DCT
04-04-11, 17:53
Ναι, αν και δεν νομίζω να έχει σημασία.




Πάντως μεταξύ μας -αν και άσχετο με τον εκτελωνισμό των αυτοκινήτων- γενικότερα να ξέρετε πως το 95% των δεμάτων που έρχονται απο χώρες εκτός Ευρώπης, κρατούνται στο τελωνείο ανεξαρτήτως αξίας και courier εταιρείας. :whistle:

oταν λες κρατουνται?? τι ακριβως εννοεις?? γιατι περιμενω ενα δεματακι απο αμερικα με κουριερ εδω και 1,5 εβδομαδα...

bill_m3
04-04-11, 17:55
oταν λες κρατουνται?? τι ακριβως εννοεις?? γιατι περιμενω ενα δεματακι απο αμερικα με κουριερ εδω και 1,5 εβδομαδα...

Όταν λέει κρατιούνται, εννοεί για να πληρώσεις τελωνείο!!

Εντάξει από Αμερική υπολόγισε 3 εβδομάδες να είσαι μέσα!!

stratos
04-04-11, 20:49
Όταν λέει κρατιούνται, εννοεί για να πληρώσεις τελωνείο!!

Εντάξει από Αμερική υπολόγισε 3 εβδομάδες να είσαι μέσα!!

και είναι και με express :whistle:

Z4 DCT
04-04-11, 21:58
και είναι και με express :whistle:

Πω πω ...εχω ακρη...αλλα θελουμε tracking number για να βρουμε ακρη

MiSSLiTTleDeVil
06-04-11, 18:50
oταν λες κρατουνται?? τι ακριβως εννοεις?? γιατι περιμενω ενα δεματακι απο αμερικα με κουριερ εδω και 1,5 εβδομαδα...

Εταιρεία?
Το tracking number δεν το έχεις?

stratos
06-04-11, 19:13
Εταιρεία?
Το tracking number δεν το έχεις?

Δεν μας το έχει στείλει ακόμα. Υπάρχει περίπτωση να μην έχουν και αυτοί αριθμό?

MiSSLiTTleDeVil
06-04-11, 19:18
Ο αποστολέας τον έχει (τον αριθμό), αλλά υπάρχει μια περίπτωση το δέμα τελικά να έχει έρθει με αλλη φορτωτική. :wassat:
Με ποια εταιρεία σας το στέλνει, γνωρίζεις? Ίσως να μπορώ να βοηθήσω. :whistle:

stratos
06-04-11, 19:23
Μόλις τους ξαναέστειλα e-mail να μου στείλουν αριθμό και εταιρία. Σε ευχαριστούμε πολύ για την βοήθεια σου :)

Z4 DCT
06-04-11, 20:18
Μόλις τους ξαναέστειλα e-mail να μου στείλουν αριθμό και εταιρία. Σε ευχαριστούμε πολύ για την βοήθεια σου :)

Tου εστειλα και γω, μπας και ξυπνησει και μας απαντησει...:original::original:

Z4 DCT
08-04-11, 10:46
Τελικα μαλλον κατι βρωμαει απο μερια vishnu και οχι απο τελωνειο......ουδεμια απαντηση για tracking number.....μετα απο συνεχομενα μειλ......και κλεινουμε 4η εβδομαδα.......
Καλα που εχω ατομο αυτες τις μερες Καλιφορνια και θα τον στειλω απο κει.....οχι και να μας πιασουνε λαλακες ........:ranting2:.

stef
08-04-11, 15:41
Παραγγελία από ebay USA 23/3, παράδοση με USPS στην πόρτα μου 4/4 χωρίς φυσικά τελωνείο....

Αυτό ακριβώς μου ήρθε....

https://cgi.ebay.com/New-Original-Apple-Earphones-W-Mic-Remote-iPhone-3GS-4_W0QQitemZ120701754166QQcategoryZ112529QQcmdZView ItemQQ_trksidZp4069.m7QQ_trkparmsZalgo%3DLVI%26itu %3DUCI%26otn%3D3%26po%3DLVI%26ps%3D63%26clkid%3D80 49890434502353411#shId

Vasilis
08-04-11, 18:13
Γιαννάκο...

Μετά τόσο καιρο νομίζω ότι ορθώς σου μπαίνουν ψυλλοι...

Στείλε το φίλο σου από κει...

zaharias
08-04-11, 19:21
Τελικα μαλλον κατι βρωμαει απο μερια vishnu και οχι απο τελωνειο......ουδεμια απαντηση για tracking number.....μετα απο συνεχομενα μειλ......και κλεινουμε 4η εβδομαδα.......
Καλα που εχω ατομο αυτες τις μερες Καλιφορνια και θα τον στειλω απο κει.....οχι και να μας πιασουνε λαλακες ........:ranting2:.

Τι ποσο ηταν Γιαννη..??

Το tracking number επρεπε να σου το ειχε στειλει απο τη πρωτη στιγμη..

Μηπως εχει καθυστερησει να σου το στειλει..?? Και γιαυτο δεν σου απανταει-στελνει tracking number?

Αν δεν εχει σταλει με μικροτερης αξιας τιμολογιο, ακομα και με usps να ειναι, ΘΑ περασει τελωνειο.. Σου το λεω γιατι την επαθα εγω με MAF απο getbmwparts.com οπου δεν μπορουσε να κοψει μικροτερο τιμολογιο και εγω ημουν ησυχος οτι επειδη ηταν με usps θα τη γλυτωσω.. (και πληρωσα 105 ευρω τελεωνειο, το εχω γραψει και σε καποιο θρεντ).

Z4 DCT
08-04-11, 20:49
Τι ποσο ηταν Γιαννη..??

Το tracking number επρεπε να σου το ειχε στειλει απο τη πρωτη στιγμη..

Μηπως εχει καθυστερησει να σου το στειλει..?? Και γιαυτο δεν σου απανταει-στελνει tracking number?

Αν δεν εχει σταλει με μικροτερης αξιας τιμολογιο, ακομα και με usps να ειναι, ΘΑ περασει τελωνειο.. Σου το λεω γιατι την επαθα εγω με MAF απο getbmwparts.com οπου δεν μπορουσε να κοψει μικροτερο τιμολογιο και εγω ημουν ησυχος οτι επειδη ηταν με usps θα τη γλυτωσω.. (και πληρωσα 105 ευρω τελεωνειο, το εχω γραψει και σε καποιο θρεντ).

Το Πόσο μαζι με την express αποστολή ήταν περίπου 650¤...
Του Έχω ζητήσει tracking number και Εγώ και Στρατος και τίποτα....
Σήμερα θα πάρω τηλ να μιλήσω απο τηλέφωνο....τι να Πω.......

Z4 DCT
08-04-11, 22:20
Μολις ελαβα την απαντηση απο Vishnu.......Hey,
We are actually shipping out your order today. Your UPS tracking is: ..........


Ωραια αντιμετωπιση.....μετα απο σχεδον ενα μηνα που εχει λαβει τα λεφτα εστειλε το προγραμμα.......:thumbsdown::thumbsdown:

aristent
08-04-11, 22:51
Μολις ελαβα την απαντηση απο Vishnu.......Hey,
We are actually shipping out your order today. Your UPS tracking is: ..........


Ωραια αντιμετωπιση.....μετα απο σχεδον ενα μηνα που εχει λαβει τα λεφτα εστειλε το προγραμμα.......:thumbsdown::thumbsdown:

δεν τους απαντησες?:
Ηey,
are you out off mind?
what a hell is happen after one month delay?

Never mind,you can send a free charge product to me and i am happy again!:thumbsup:

alexm
08-04-11, 22:51
Μολις ελαβα την απαντηση απο Vishnu.......Hey,
We are actually shipping out your order today. Your UPS tracking is: ..........


Ωραια αντιμετωπιση.....μετα απο σχεδον ενα μηνα που εχει λαβει τα λεφτα εστειλε το προγραμμα.......:thumbsdown::thumbsdown:

Δεν πειραζει Γιαννη αφου εβγαλες ακρη,καποιες φορες και η καθυστερηση παραλαβης εχει την γλυκα της......thumb

zaharias
08-04-11, 23:02
Μηπως εχει καθυστερησει να σου το στειλει..?? Και γιαυτο δεν σου απανταει-στελνει tracking number?



Δεν στο πα..??^^ :original:


Μολις ελαβα την απαντηση απο Vishnu.......Hey,
We are actually shipping out your order today. Your UPS tracking is: ..........


Ωραια αντιμετωπιση.....μετα απο σχεδον ενα μηνα που εχει λαβει τα λεφτα εστειλε το προγραμμα.......:thumbsdown::thumbsdown:

Τους ειπατε για μικροτερο τιμολογιο-gift κτλ..??

Ωχ.. UPS ειπες..??

Δεν θελω να σε στεναχωρησω, αλλα πολυ φοβαμαι οτι θα το τσακωσουν.. εκτος αν εχεις γνωστο..

Z4 DCT
09-04-11, 07:20
Το αργοτερο σε 5 εργασιμες θα ειναι εδω......λογικα μεχρι την πεμπτη θα πρεπει να το εχω στα χερια μου.....thumb

Καλιο αργα παρα ποτε.....:whistle:

MiSSLiTTleDeVil
09-04-11, 12:23
Μολις ελαβα την απαντηση απο Vishnu.......Hey,
We are actually shipping out your order today. Your UPS tracking is: ..........


Ωραια αντιμετωπιση.....μετα απο σχεδον ενα μηνα που εχει λαβει τα λεφτα εστειλε το προγραμμα.......:thumbsdown::thumbsdown:

Χχμμμ.. Σίγουρα θα κρατηθεί στο τελωνείο. :whistle:
Αν θέλεις στείλε μου τον αριθμό φορτωτικής να σου πω πότε φτάνει. :original:

stef
09-04-11, 15:05
Εγώ πάλι, αυτό με το φόρο στο τελωνείο δεν το καταλαβαίνω για ποιο λόγο να υπάρχει..
Νταβατζιλίκι ....

Vasilis
09-04-11, 15:35
Εγώ πάλι, αυτό με το φόρο στο τελωνείο δεν το καταλαβαίνω για ποιο λόγο να υπάρχει..
Νταβατζιλίκι ....

απο οτι πληροφορηθηκα απο συμφορουμιτη

αυτος ο φορος ηταν για να πληρωνεται ενα επιδομα στους τελωνειακους!

τωρα πλεον...ακουγεται οτι κοπηκε το επιδομα σ αυτους (του υψους των 450 ευρω), αυξηθηκε ο βασικος μισθος κατα 100 ευρω, κ την διαφορα την παιρνει το ελληνικο κρατος για να μας σωσει!:whistle:

zaharias
07-12-11, 16:11
Γνωριζει καποιος γιαυτο εδω..?? https://www.viaddress.com/
Εχει ψωνισει κανεις..??

mixalis
07-12-11, 18:49
Ναι, αν και δεν νομίζω να έχει σημασία.




Πάντως μεταξύ μας -αν και άσχετο με τον εκτελωνισμό των αυτοκινήτων- γενικότερα να ξέρετε πως το 95% των δεμάτων που έρχονται απο χώρες εκτός Ευρώπης, κρατούνται στο τελωνείο ανεξαρτήτως αξίας και courier εταιρείας. :whistle:

Δεν είναι ακριβώς έτσι φίλε μου, καλό είναι να είσαι σίγουρος για κάτι πριν το αναφέρεις.....

ntinos
07-12-11, 19:34
Σας περιγραφω δικη μου εμπειρια, που εχω ποσταρει σε καποιο αλλο φορουμ πριν 2 χρονια, οταν αγορασα απο αμερικη ενα τρικαναλο τελικο ενισχυτη.
(519 us$ εκανε ο ενισχυτης, 179 us$ τα μεταφορικα με fedex, και 45 καποια καλωδια. Συνολο, σε ΔΟΛΛΑΡΙΑ 743, 500 ευρω με την τοτε ισοτιμια)

=============

Διαδικασιες εκτελωνισης απο Αμερικη – Ολες οι λεπτομερειες

Σημερα στις 8:25 ημουν στο κτηριο της swissport στο αεροδρομιο. Το κτηριο αυτο βρισκεται απενατι απο τον καταστημα Κωτσοβολος κανα-δυο χλμ πριν το αεροδρομιο. Στριβετε στην σχετικη πινακιδα (προς swissport)

Παρκαρετε το αυτοκινητο σας στο parking εξω απο το κτηριο, και μπαινετε μεσα.
Το ισογειο ειναι μια τεραστια αποθηκη με χιλιαδες δεματα που εχουn ερθει απο το εξωτερικο αεροπορικvς. Βρισκεστε στις αποθηκες του τελωνειου.

Ανεβαινετε με το ασανσερ στον πρωτο οροfο αυτου του κτηριου, και πατε στο γραφειο της μεταφορικης εταιρειας που εφερε το προϊον. (σας εχει ειδοποιησει μια – δυο μερες πριν, οτι εφτασε το δεμα σας). Ολες οι μεταφορικες εκει εχουν τα γραφεια τους.

Δινετε τον αριθμο φορτωτικης και σας δινουν το «φακελο» σας. Πηγαινετε στο ταμειο (εντος του ιδιου γραφειου), και πληρωνετε 29,75 ευρω. Αυτα ειναι τα «Πρακτορειακα Δικαιωματα». Το ακριβες ποσό καθοριζεται απο το τιμολογιο αγορας. Στην δικη μου περιπτωση ηταν 744 δολλαρια, εξου και το 29,75).

Φευγετε με τα χαρτια που σας εδωσαν και κατεβαινετε στο ισογειο. Εκει υπαρχει ενα γραφειο. Ενας υπαλληλος ριχνει μια ματια στο περιεχομενο του δεματος (το οποιο σας το εχει φερει ηδη ενας αποθηκαριος). Τελειως τυπικη ματια, μου εδωσε την αισθηση ικανοποιησης της περιεργειας του.

Ακολουθει μια διαδικασια με ενα σωρο υπογραφες, και σφαγιδες, και ενας απο τους υπαλληλους εκει, συμπληρωνει μια φορμα, οπου και υπολογιζει τους δασμους. Στην δικη μου περιπτωση, ηταν 123,62 ευρω.

Ακολουθως βγαινετε εξω απο αυτον τον χωρο (το κτηριο της Swissport) και περιμενετε στην σταση να ερθει ενα λεωφορειακι ασημι, το οποιο κινηται εντος ολων αυτων των κτηριων.

Ο χρονος που εκανα, απο την στιγμη που παρκαρα εως την στιγμη που ημουν στην σταση ηταν περιπου 30 λεπτα.

Το λεωφοριακι σας παει στο τελωνειο. (2 λεπτα διαδρομη)

Εκει, μπαινετε μεσα, και πατε σε καποιο γραφειο που σαν λενε. (ρωτηστε που ακριβως).
Ενας κυριος σας βαζει μια σφραγιδα/υπογραφη στα χαρτια που σας ειχαν δωσει απο την αποθηκη, και σας παραπεμπει (με τα χαρτια στο χερι) σε ενα διπλανο γκισε.
Μια κυρια στο γκισε αυτο, κανει καποια εγγραφη σε εναν υπολογιστη, σας βαζει επισης σφραγιδα/υπογραφη, σας τυπωνει ενα «ΑΠΟΔΕΙΚΤΙΚΟ ΕΙΣΠΡΑΞΗΣ ΚΑΙ ΑΔΕΙΑ ΠΑΡΑΔΟΣΗΣ ΤΕΛΩΝΙΣΜΕΝΩΝ ΕΜΠΟΡΕΥΜΑΤΩΝ» και σας παραπεμπει σε ενα αλλο γκισε. Δινετε τα χαρτια. Εκει ενα αλλος υπαλληλος βαζει σφραγιδα/υπΟγραφη, και σας στελνει να περιμενετε στο γκισε νο.14.

Τα χαρτια σας κανουν μια «γυρα» για υπογραφες/σφραγιδες απο τρια αλλα γραφεια, και σε 5 λεπτα το πολυ «φτανει» γκισε νο. 14. Μια κυρια σας δινει τα χαρτια σας, και σας παραπεμπει στο ταμειο (τρια μετρα αριστερα). Εκει πληρωνετε τους δασμους. Στην δικη μου περιπτωση πληρωσα 123,62 ευρω (ειναι το ποσό που μου ειχαν υπολογισει στην αποθηκη του τελωνειου στην αρχη). Αναλυση ως εξης:

Εισφορα Τραπεζης: 0,70
Φ.Ο.Ρ Α.Ε.Ι 2,37
Δασμοι και τελη: 21,25
ΦΠΑ τριτων χωρων: 99,25

Αφου εχετε πλεον πληρωσει, βγαινετε εξω και πατε στην σταση οπου θα ξαναπαρετε το λεωφοριακι.

Ο χρονος που εκανα, απο την στιγμη που βληκα απο το λεωφοριακι, εως την στιγμη που ξαναπηγα στην σταση για να το παρω, κατι λιγοτερο απο 20 λεπτα.

Σε 5 λεπτα ηταν εκει το λεωφοριακι, σε 3 αργοτερα ημουν παλι στις αποθηκες.

Πηγα σε ενα αλλο γραφειο, οπου πληρωσα 14,29 ευρω. Αυτα τα χρηματα ειναι τα εξοδα της αποθηκευσης, και μεταφορας του δεματος απο το αεροπλανο, κλπ, κλπ. Το ποσο αυτο καθοριζεται απο το βαρος του δεματος. Στην δικη μου περιπτωση, το δεμα ειχε βαρος 33 κιλα.

Εργατικα: 6,55
Ασφαλεια: 0,60
Εξοδα εισοδου 7,14

Μολις πληρωσα, πηγα σε εναν αποθηκαριο με την αποδειξη στο χερι, και μου εβγαλε το δεμα εξω. Εφερα το αυτοκινητο, εβαλα μια υπογραφη παραλαβης, φωρτωσα, εφυγα, μεγεια μου.

Το ρολοι μου εδειχνε 9:30.

ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΤΑΤΗ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑ:

Θυμαστε που σας ειχα πει παραπανω οτι το τιμολογιο που μου ειχαν στειλει περιελλαμβανε εκτος του του ενισχυτου και των καλωδιων, το εξοδα μεταφορας. (κοντα στα 170 δολλαρια), και τους ειχα ζητησει να μου στειλουν αλλο χωρις.

ΕΥΤΥΧΩΣ που ειχαν γραψει το κοστος αυτο, γιατι εαν το τιμολογιο σας δεν αναφερει ποσο μεταφορικων , τοτε ο υπολογιζουν στις αποθηκες του τελωνειου 10 δολλαρια για καθε κιλο. Οποτε στην δικη μου περιπτωση, οι δασμοι θα καθοριζονταν απο το κοστος του προιοντος συν 330 δολλαρια (αντι 170 που υπολογιστηκαν τελικα). Οποτε, να βεβαιωθητε οτι το ποσό των μεταφορικων να περιλαμβανεται στο τιμολογιο. Στην περιπτωση της emotive σας ενημερωνουν πριν την παραγγελεια για το κοστος αυτο, οποτε μπορειτε να κανετε τους υπολογισμους σας.

Τι μου κοστισε τελικα :

481 ο ενισχυτης
22 τα καλωδια
167,66 στο αεροδρομιο (29,75+123,62+14,29)
Συνολο: 670 Ευρω.


Conclusion.

Παρολο το ποσο αστειο ειναι το γραφειοκρατικο κομματι της εκτελωνισης, δεν υπαρχει καμια απολυτως ταλαιπωρια, ουτε καμια εκπληξη. Βεβαια, αυτο που καθοριζει κατα πολυ τον χρονο, ειναι το ποτε θα πατε. Εκτιμω, οτι δυο ωρες αργοτερα, θα γινεται η σφαγη του Δραμαλη.

Εαν εχετε καποια ερωτηση, πειτε μου αν και νομιζω οτι ημουν πολυ αναλυτικος

zaharias
13-12-11, 16:29
Γνωριζει καποιος γιαυτο εδω..?? https://www.viaddress.com/
Εχει ψωνισει κανεις..??

??????????????????????

Aνταλλασω καποια mail μαζι τους αυτες τις μερες (θα τα ανεβασω αυτουσια οταν παρω τις απαντησεις που θελω) και απο εκει και περα, ισως κανω μια μικρη αγορα, δοκιμαστικα..
Σιγουρα ενα πολυ ΒΑΣΙΚΟ της υποθεσης, ειναι οτι δεχονται paypal..



Κατι αλλο.. Αγορασε κανεις τωρα, πολυ προσφατα κατι απο Αμερικη.. Υπηρχε κανενα προβλημα..?? Ολα ΟΚ? Με τι του ηρθε το δεμα? Τι αξια ειχε?

Διαβαζω οτι εχουν λιγο σφιξει τα πραγματα με το τελωνειο και θελω να δω κατα ποσο ισχυει.. ή ειναι ραδιο αρβυλα..

Atsa linos
13-12-11, 17:12
Το εκαστοτε τελωνειο εχει τις αξιες με πινακες καθως και τα εξοδα της μεταφορας τα gift,klp,τα ξερουν πολυ πριν απο εμας .
Κανεις τον σταυρο σου και περιμενεις αφου πρωτα εχεις κανει τους υπολογισμους σου και εχεις βαλει καπελο 100+ γιουρια για το τελωνειο ,,,,και ο Θεος βοηθος
Αμιν!!!!

fanisk
13-12-11, 17:28
??????????????????????

Aνταλλασω καποια mail μαζι τους αυτες τις μερες (θα τα ανεβασω αυτουσια οταν παρω τις απαντησεις που θελω) και απο εκει και περα, ισως κανω μια μικρη αγορα, δοκιμαστικα..
Σιγουρα ενα πολυ ΒΑΣΙΚΟ της υποθεσης, ειναι οτι δεχονται paypal..



Κατι αλλο.. Αγορασε κανεις τωρα, πολυ προσφατα κατι απο Αμερικη.. Υπηρχε κανενα προβλημα..?? Ολα ΟΚ? Με τι του ηρθε το δεμα? Τι αξια ειχε?

Διαβαζω οτι εχουν λιγο σφιξει τα πραγματα με το τελωνειο και θελω να δω κατα ποσο ισχυει.. ή ειναι ραδιο αρβυλα..

Ζαχαρια πριν καμια 10αρια μερες, 2 πακετα ΜxΠxΥ 40x30x30 με USPS, δηλωμενη (πραγματικη γιατι ο συγκεκριμενος δεν υποτιμολογει) αξια 170 και 130 δολλαρια, κανενα προβλημα ουτε καν τα 3¤ που ζητουν στα ΕΛΤΑ. Ανταλλακτικα για Hpi Baja. Αν φερεις για αμαξι ισως δωσουν περισσοτερη σημασια..

SoNiC_77Gr
10-01-12, 13:51
Ρε παιδες εχω εχω μια αλλη απορια, θελω να φερω μια 4αδα ζαντες.. η καθε μια ειναι κοντα στα 9.5 κιλα. Κοστος συνολικα μαζι με τα μεταφορικα απο Αμερικη μου παει κοντα στα 1400$. Το τι θα πληρωσω στο τελωνειο πως μπορω να το ξερω? Μην κανω την αγορα κ παω στο τελωνειο κ μου ζητησουν κανα 500+ γιατι θα τα αφησω εκει κ θα φυγω..
(ενημερωτικα, μονο απο Αμερικη πλευρα τις βρισκω τις συγκερκιμενες, εδω Ελλαδα η απο Ευρωπη ουτε για πλακα πουθενα δν υπαρχουν, οποτε μονο απο εκει μπορω να κανω την αγορα...)

Vassilis ///M
10-01-12, 14:04
Ρε παιδες εχω εχω μια αλλη απορια, θελω να φερω μια 4αδα ζαντες.. η καθε μια ειναι κοντα στα 9.5 κιλα. Κοστος συνολικα μαζι με τα μεταφορικα απο Αμερικη μου παει κοντα στα 1400$. Το τι θα πληρωσω στο τελωνειο πως μπορω να το ξερω? Μην κανω την αγορα κ παω στο τελωνειο κ μου ζητησουν κανα 500+ γιατι θα τα αφησω εκει κ θα φυγω..
(ενημερωτικα, μονο απο Αμερικη πλευρα τις βρισκω τις συγκερκιμενες, εδω Ελλαδα η απο Ευρωπη ουτε για πλακα πουθενα δν υπαρχουν, οποτε μονο απο εκει μπορω να κανω την αγορα...)

Θά'θελες να μας δείξεις το σχέδιο της ζάντας μπας και μπορέρουμε και βοηθήσουμε σε κάτι...:thanks:

SoNiC_77Gr
10-01-12, 14:51
Θά'θελες να μας δείξεις το σχέδιο της ζάντας μπας και μπορέρουμε και βοηθήσουμε σε κάτι...:thanks:

Αυτη εδω ειναι, αλλα την ψαχνω σε μαυρο matte.
Διαστασεις: Μπροστα - 18x8.5 ET35 // Πισω - 18x9.5 ET40 // 5x120


https://imageshack.us/photo/my-images/215/935slvr.jpg/

BILL007
10-01-12, 14:57
Γνωριζει καποιος γιαυτο εδω..?? https://www.viaddress.com/
Εχει ψωνισει κανεις..??

Tο έψαξες τελικά αυτό Ζαχαρία?Μήπως είναι καμία απάτη?

Υ.Γ Σορρυ για το σφήνα ποστ,αλλά το είδα στην προηγούμενη σελίδα και το θυμήθηκα!

Vassilis ///M
10-01-12, 16:20
Αυτη εδω ειναι, αλλα την ψαχνω σε μαυρο matte.
Διαστασεις: Μπροστα - 18x8.5 ET35 // Πισω - 18x9.5 ET40 // 5x120


https://imageshack.us/photo/my-images/215/935slvr.jpg/

Breyton είναι σε 19''?????

zaharias
10-01-12, 17:40
Απο Αμερικη, αν δεν υπαρχει γνωστος στο τελωνειο.. απλα το ξεχνας..


Βασιλη, ανταλλαξα καποια mail μαζι τους.. Ενα αρνητικο (για μενα) ειναι οτι δεν στελνουν με USPS, προτιμανε UPS, Fedex κτλ.. αλλα εμενα με φοβιζουν αυτες οι εταιρειες διοτι οπως ξερουμε, περνανε τελωνειο πιο ΕΥΚΟΛΑ απ'οτι το USPS.. Και επειδη, αν ας πουμε μαζεψεις καποια πραγματα, απο διαφορους πωλητες και σου τα στειλουν αυτοι (viaddress), εστω και χωρις παραστατικα-τιμολογια (γινεται αυτο, να σου τα στειλουν σε ενα φακελο, ξεχωριστη αποστολη).. ε, ΔΕΝ γινεται να μην φερεις μια κουτα πραγματα και να μην στα τσακωσουν στο τελωνειο.. ακομη και χωρις τιμολογια..
Κι ετσι, δεν ρισκαρω καν να αγορασω μεσω αυτων..

zaharias
10-01-12, 17:43
Breyton είναι σε 19''?????

Δεν ειναι Breyton..

Miro λεγονται.. https://www.bavarianx.com/Miro_BMW_Wheels_s/56.htm

SoNiC_77Gr
10-01-12, 18:16
Δεν ειναι Breyton..

Miro λεγονται.. https://www.bavarianx.com/Miro_BMW_Wheels_s/56.htm

Ακριβως!thumb
Οποτε δλδ ψαχνουμε να βρουμε ανθρωπο............. :wacko:

zaharias
10-01-12, 18:20
Ακριβως!thumb
Οποτε δλδ ψαχνουμε να βρουμε ανθρωπο............. :wacko:

Ειναι πολυ ωραιες ζαντες..

Πρεπει να βρεις ανθρωπο (συγγενη-φιλο απο Αμερικη) οπου να στελνει πραγματα Ελλαδα (κοντεινερ) και να τις βαλει μεσα να σου ερθουν.. Και παλι θα πληρωσεις τελωνειο, αλλα θα ειναι λιγοτερο.. (τουλαχιστον ετσι φερνει φιλος μου, που εχει συγγενη απο Αμερικη και φερνει πραγματα).

SoNiC_77Gr
10-01-12, 18:27
:think: Με βλεπω να μην αλλαζω ζαντες...!

Vassilis ///M
11-01-12, 00:39
:think: Με βλεπω να μην αλλαζω ζαντες...!

Βάλε κάτι παραπλήσιο οπως αυτές:10913 10914
Ρώτα σε Αναστασιάδη,Speed&Style...

SoNiC_77Gr
11-01-12, 21:08
Βάλε κάτι παραπλήσιο οπως αυτές:10913 10914
Ρώτα σε Αναστασιάδη,Speed&Style...

Πφφφ... θα το ψαξω λιγακι κ αν δω κατι που μ' αρεσει ρωταω.. (αν κ επειδη ειμαι σκαλωμενος με το σχεδιο το βλεπω λιγακι χλωμο..)
Anyway.. ευχαριστω παντως!thumb