PDA

Επιστροφή στο Forum : Kαιρος για....detailing?



aristent
19-03-11, 18:53
Δεν ξερω γιατι,αλλα τωρα τελευταια μου εχει καρφωθει η ιδεα οτι ενα πραγματικα καλο καθαρισμα η και βιολογικος καθαρισμος του εσωτερικου ειναι απαραιτητο να γινει στο οχημα μου!!!!:thumbsup:

Εξωτερικα δε λεω,καλα παω ....οχι τελεια...εχω να διορθωσω και τις δαγκωματιες του σκυλου!!!:th_Laie_67-1:αλλα ενα καλο detailing χρειαζεται σιγουρα!!!

Για παρτε και μια ιδεα τι εννοω:
https://www.detailingworld.co.uk/forum/showthread.php?t=207486

....παω για καφε τωρα,εξω βρεχει......θα τα πουμε αργοτερα!!!thumb

strof
19-03-11, 18:59
αρη μεσα!

Nick bmwlover
19-03-11, 19:09
Αρη αν ειναι καθε φορα που καθαριζουμε τα αμαξια μας να τραβαμε τοοοσες φωτογραφιες τι να πω...:whistle::th_Laie_67-1:
Μαλλον ειχε καιρο να το πλυνει κ η χαρα του ηταν μεγαλη που θα το ξαναεβλεπε καθαρο!!!:hystericalbs1:
Αντε καλο καφε!!!

Konstantinos E60
19-03-11, 19:11
Μας έβαλες ωραία ιδέα κυριε Αρη thumb (είναι και ίδιο...:whistle:)

Nick bmwlover
19-03-11, 19:19
Μας έβαλες ωραία ιδέα κυριε Αρη thumb (είναι και ίδιο...:whistle:)

Μονος σας Κυριε Κωστα δεν μπορουσατε να το σκεφτειτε?:whistle:
Αρα,δεν το νιωθατε.
Αρα δεν αγαπατε το αμαξι σας,πραγμα το οποιο δεν συναδει με τις πεποιθησεις του ιστοχωρου στον οποιο βρισκεστε.
Αρα μας ειπατε ψεμματα απο την αρχη Κυριε Κωστα.
Αρα...
Υ.Γ*Μην με παρεξηγειτε,αυριο φευγω για Τρικαλα,γι'αυτο ειμαι τρελαμενος κ εχω ορεξη!!!:hystericalbs1::thumbsup:

Konstantinos E60
19-03-11, 19:58
Μονος σας Κυριε Κωστα δεν μπορουσατε να το σκεφτειτε?:whistle:
Αρα,δεν το νιωθατε.
Αρα δεν αγαπατε το αμαξι σας,πραγμα το οποιο δεν συναδει με τις πεποιθησεις του ιστοχωρου στον οποιο βρισκεστε.
Αρα μας ειπατε ψεμματα απο την αρχη Κυριε Κωστα.
Αρα...
Υ.Γ*Μην με παρεξηγειτε,αυριο φευγω για Τρικαλα,γι'αυτο ειμαι τρελαμενος κ εχω ορεξη!!!:hystericalbs1::thumbsup:

Αρα...μην ξαναπάς στον Ταμταμ !! Σε πειράζει..:th_Laie_67-1:

Περίμενε να φτιάξει ο καιρος και θα δεις...μεχρι και την κότα θα βγάλω απο το τρίψιμο !!

120ie87
19-03-11, 20:08
Δεν ξερω γιατι,αλλα τωρα τελευταια μου εχει καρφωθει η ιδεα οτι ενα πραγματικα καλο καθαρισμα η και βιολογικος καθαρισμος του εσωτερικου ειναι απαραιτητο να γινει στο οχημα μου!!!!:thumbsup:

Εξωτερικα δε λεω,καλα παω ....οχι τελεια...εχω να διορθωσω και τις δαγκωματιες του σκυλου!!!:th_Laie_67-1:αλλα ενα καλο detailing χρειαζεται σιγουρα!!!

Για παρτε και μια ιδεα τι εννοω:
https://www.detailingworld.co.uk/forum/showthread.php?t=207486

....παω για καφε τωρα,εξω βρεχει......θα τα πουμε αργοτερα!!!thumb



Δεν έχω ξαναδεί τόσες φωτογραφίες σε καθάρισμα........ φίλε είσαι Α Π Ι Σ Τ Ε Υ Τ Ο Σ :rally:

να το χαίρεσαι το αμάξι σου !!

Nick bmwlover
19-03-11, 20:13
Δεν έχω ξαναδεί τόσες φωτογραφίες σε καθάρισμα........ φίλε είσαι Α Π Ι Σ Τ Ε Υ Τ Ο Σ :rally:

να το χαίρεσαι το αμάξι σου !!

Δεν ειναι το δικο του Ηλια!!!
Του Αρη ειναι ιδιο:whistle:,αλλα σε ασπροthumb

Nick bmwlover
19-03-11, 20:14
Αρα...μην ξαναπάς στον Ταμταμ !! Σε πειράζει..:th_Laie_67-1:

Περίμενε να φτιάξει ο καιρος και θα δεις...μεχρι και την κότα θα βγάλω απο το τρίψιμο !!

:th_Laie_67-1:Εγω λεω να μην ξαναπαω καλυτερα σε βολτα:whistle::hystericalbs1:

120ie87
19-03-11, 20:16
Δεν ειναι το δικο του Ηλια!!!
Του Αρη ειναι ιδιο:whistle:,αλλα σε ασπροthumb


ωχ ! sorry ! :thnx:



.... Άρη, να το χαίρεσαι όπως και να ΄χει !! :original: (περιμένουμε περισσότερες φωτογραφίες :original: )

stef
19-03-11, 20:20
Για πολλά πλυσίματα ο τύπος
Αλλά είδα ότι έπλυνε μηχανή χωρίς καν να καλύψει ballast xenon & ecu...
Χμμμ έχεις αρχίσει να μπαίνεις στο νόημα....;)

ΦΑΝΗΣ
19-03-11, 22:43
Οχιιι!!! ρε Αρη μας έφτιαξες τώρα!!φανταστικό αποτέλεσμα με πολύ λεπτομέρια στο καθάρισμα!το θέμα είναι ποιός θα ασχοληθεί εδώ στην Ελλάδα με τόση δουλειά,και αν υπάρχουν θα είναι μεγάλο το κόστος,αυτή είναι ιδανική περίπτωση εάν θέλεις να το πουλήσεις,γιατί με τέτοιο καθάρισμα θα φοβάσαι να το βγάζεις και έξω!!!!!

stef
19-03-11, 23:39
Σε πληροφορώ ότι υπάρχει πολύς κόσμος που ασχολείται σε προσωπικό επίπεδο με το αυτοκίνητό του σε τέτοιο βαθμό ή και σε μεγαλύτερο όσο και να σου φαίνεται παράξενο..

Monsta
19-03-11, 23:59
Είδατε που μέσα από το detailing world βγαίνει ο πραγματικός σας εαυτός?

Αρρωστάκια!!!!!!!


PS: Το εσωτερικό του Ε60 του Άρη είναι ΤΕΛΕΙΟ όπως και το εξωτερικό του. Έχω μπει μέσα. Μάλλον βλέπει.....δράκουλες παρέα με τον Στεφ...

stef
20-03-11, 00:08
PS: Το εσωτερικό του Ε60 του Άρη είναι ΤΕΛΕΙΟ όπως και το εξωτερικό του. Έχω μπει μέσα. Μάλλον βλέπει.....δράκουλες παρέα με τον Στεφ...

Όχι το δικό μου έχει ακόμη την ατέλεια με το πλαινό δέρμα στο κάθισμα του οδηγου αλλά θα το πάω Βρανάκη κάποια στιγμή...... :whistle::whistle:
Επίσης έχω πολύ detailing next week γιατί αναμένω παραλαβή αυτοκινήτου!!
Καταλαβαίνεις... 100 τηλέφωνα θα σε πάρω!!:hystericalbs1::th_Laie_67-1::thumbsup:

Monsta
20-03-11, 00:09
Όχιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι ιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι ιιιιι

stef
20-03-11, 00:12
Ένα σου λέω!
Είσαι τυχερός που δεν έχω το κινητό σου...
Επί του θέματος!
Θα πλύνουμε - κερώσουμε - γυαλίσουμε κανα αμάξι τι θα γίνει?
Επίσης συνεχίζεις να μην με αφήνεις να πάρω καναν DA αλοιφαδόρο?

stratos
20-03-11, 00:19
Ερώτηση: Πλακώνει το εσωτερικό με σαπουνάδες και μετά με το πιεστικό. Είναι ασφαλές αυτο?

stef
20-03-11, 00:21
Εννοείς την μηχανή Στράτο?

stratos
20-03-11, 00:26
Ναι συγνώμη, την μηχανή εννοούσα

stef
20-03-11, 00:32
Για αυτο αναρωτήθηκα και εγώ εαν δεις πιο πριν..

panos90
20-03-11, 01:05
τς τς τς τς...

στην μηχανη κολλατε....

ο κοσμος εχει προχωρησει πια...


https://www.youtube.com/watch?v=U_sl_bj4z0A

katsaraios
20-03-11, 02:05
τς τς τς τς...

στην μηχανη κολλατε....

ο κοσμος εχει προχωρησει πια...

https://www.youtube.com/watch?v=U_sl_bj4z0A

απορω πως δεν εριξε καμια πιστολια νερο και στον πιτσιρικο στο τελος του βιντεο:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:
ρε το κακομοιρο το σαξο στραγγιγμα θελει:hystericalbs1::hystericalbs1:

stef
20-03-11, 08:30
Ερώτηση: Πλακώνει το εσωτερικό με σαπουνάδες και μετά με το πιεστικό. Είναι ασφαλές αυτο?

Στράτο για τον κινητήρα μπορείς να δεις αυτό εαν θες...


https://www.youtube.com/watch?v=XBLEAsiDxO8

Βλέπεις ότι πριν ξεκινήσει καλύπτει κάποια μέρη και λογικότατο είναι!

Monsta
20-03-11, 08:44
Ένα σου λέω!
Είσαι τυχερός που δεν έχω το κινητό σου...
Επί του θέματος!
Θα πλύνουμε - κερώσουμε - γυαλίσουμε κανα αμάξι τι θα γίνει?
Επίσης συνεχίζεις να μην με αφήνεις να πάρω καναν DA αλοιφαδόρο?


Και δε πρόκειται να το μάθεις ποτέ (χεχε). Όσο για τον αλοιφαδόρο, γιατί δεν πας ν αγοράσειςς? Εμένα με συμφέρει να στο φτιάξω, αφού πρώτα σ αφήσω να το χαλάσεις :D



Ερώτηση: Πλακώνει το εσωτερικό με σαπουνάδες και μετά με το πιεστικό. Είναι ασφαλές αυτο?


Επειδή έχω ακούσει και δει να γίνονται πολλές ζημιές (κι ας έχεις καλύψει τα ευαίσθητα) με τη πίεση, δεν είμαι φαν της συγκεκριμένης μεθόδου Στράτο. Να προτιμάς νερό από το λάστιχο δλδ χαμηλή πίεση, σαπουνάκι, πινελάκι και ξέβγαλμα. Καλό φύσημα με πίεση μετά.

stef
20-03-11, 09:28
Και δε πρόκειται να το μάθεις ποτέ (χεχε). Όσο για τον αλοιφαδόρο, γιατί δεν πας ν αγοράσειςς? Εμένα με συμφέρει να στο φτιάξω, αφού πρώτα σ αφήσω να το χαλάσεις :D

Να μου λείπει το βύσσινο αν είναι να κάνω ζημιά...
Κώστα τώρα που το θυμήθηκα, δεν μου δίνεις το κινητό σου για να σε ρωτήσω κάτι για τις ζάντες VMR που θέλω...?
Μια ερωτησούλα θα σου κάνω μόνο, στο υπόσχομαι.....:whistle::th_Laie_67-1:

stratos
20-03-11, 14:47
Στράτο για τον κινητήρα μπορείς να δεις αυτό εαν θες...

https://www.youtube.com/watch?v=XBLEAsiDxO8

Βλέπεις ότι πριν ξεκινήσει καλύπτει κάποια μέρη και λογικότατο είναι!


Και δε πρόκειται να το μάθεις ποτέ (χεχε). Όσο για τον αλοιφαδόρο, γιατί δεν πας ν αγοράσειςς? Εμένα με συμφέρει να στο φτιάξω, αφού πρώτα σ αφήσω να το χαλάσεις :D





Επειδή έχω ακούσει και δει να γίνονται πολλές ζημιές (κι ας έχεις καλύψει τα ευαίσθητα) με τη πίεση, δεν είμαι φαν της συγκεκριμένης μεθόδου Στράτο. Να προτιμάς νερό από το λάστιχο δλδ χαμηλή πίεση, σαπουνάκι, πινελάκι και ξέβγαλμα. Καλό φύσημα με πίεση μετά.

Η μηχανή και τα ηλεκτρονικά της σίγουρα έχουν κάποια αδριαβοχοποίηση. Αλλά έτσι απλά ρίχνουμε νερό με το λάστιχο και τελειώνει χωρίς προβλήματα?

Monsta
20-03-11, 14:52
Όπως έγραψα παρακάτω Στράτο. Υπάρχουν ειδικά χημικά που βοηθούν πολύ να διασπάσει η βρωμιά στο χώρο του κινητήρα και με τη χαμηλή πίεση και φύσημα καλό δεν έχεις να φοβηθείς τπτ. Εννοείται ότι καλύπτουμε AFM κτλ με σακούλα πλαστική.


νερό από το λάστιχο δλδ χαμηλή πίεση, σαπουνάκι, πινελάκι και ξέβγαλμα. Καλό φύσημα με πίεση μετά.