PDA

Επιστροφή στο Forum : Cosmote & what's up....



aristent
18-03-11, 18:42
Θα ηθελα τη γνωμη σας για το τι ειναι σωστο να κανω σε σχεση με τα κινητα που εχω στην οικογενεια μου.
Κατ'αρχην εχουμε ολοι γραμμες Cosmote.
Εγω εχω συμβολαιο με παγιο 32 ευρω για 240λεπτα ομιλιας προς ολα τα δικτυα.
Η γυναικα μου και τα 3 παιδια μου εχουν το what's up,που πληρωνοντας 7ευρω εχουν δωρεαν 1200 μηνυματα και 1200 λεπτα ομιλιας μονο σε καρτοκινητα με what's up!!!αρα εγω,ενω ειμαι στην ιδια εταιρεια ,εξαιρουμαι!!!!:ranting2:
.....οποτε αναγκαζονται να μου κανουν αναπαντητες:ranting2: και μετα να παιρνω εγω για να μην χρεωνονται.

Κοστος λοιπον ανα μηνα ειναι 32εγω+4καρτες των 10=72 ευρω.
Πολλες φορες χρειαζεται, ειδικα οι κορες μου να ανανεωσουν το χρονο νωριτερα απο μηνα, επειδη ειτε κατα λαθος ειτε ....εξ επιτηδες:ranting2:τους τελειωνει!!!!

Τα πραγματα εχουν ως εξης:
1.Εγω θελω να εχω χρονο(240λεπτα ειναι αρκετα δεν τα τελειωνω σχεδον ποτε!!!) προς ολα τα δικτυα λογο της δουλειας μου,......δεν ξερω τι εταιρεια κινητων εχουν οι πελατες μου.
2.Το δικο μου κιν.περναει στα εξοδα της επιχειρησης αφου ερχεται λογαριασμος στο καταστημα μου,ενω των αλλων κιν.πανε στα περιπτερα.....
3.Καλο ειναι να εχω τον ελεγχο με τις καρτες ειδικα στα παιδια για το τι ξοδευουν στα κινητα......
4.Να μπορουσα ομως να μιλαω με την οικογενεια εχοντας και εγω τα προνομια του what's up!!!και οχι να μου κανουν αναπαντητες!!!

5.και τελος μηπως υπαρχει ταυτοχρονα και οικονομικοτερο πακετο για 5 κινητα!!!!χωρις να εξαιρει ειδικα για τα παιδια μου το προνομιο των 1200+1200 του what's up????

Ευχαριστω εκ των προτερων για τη βοηθεια σας!thumb

S8N
18-03-11, 18:53
Γιατί δεν κάνετε όλοι μια εταιρική σύνδεση, με ξεχωριστό πρόγραμμα για τον καθένα ανάλογα με τις ανάγκες του? Ο συγκεντρωτικός λογαριασμός θα έρχεται σε σένα και θ' αφαιρείς το σύνολο του ΦΠΑ.

Εγώ πάντως από την Cosmote δεν ήμουν καθόλου ευχαριστημένος. Πλήρωνα πολλά και το σήμα μόνο καμπάνα δεν ήταν. Τελικά κρατήσαμε τους ίδιους αριθμούς και πήγαμε σε Vodafone. Πληρώνω σχεδόν τα μισά αλλά το σήμα είναι εξίσου χάλια, απλώς σε διαφορετικά σημεία απ' ότι της Cosmote. Βλέπεις, αν και ζούμε στο 2011 η μόνη αξιόπιστη λύση εξακολουθεί να είναι το 'σύρμα που κελαηδάει'.

aristent
18-03-11, 19:10
To προβλημα με τις εταιρικες συνδεσεις ειναι οτι εαν"ξεφυγουν"τα παιδια στο λογαριασμο παει στραφι ολη η διαδικασια αλλαγης πακετου!!!

Θα πρεπει να ειναι ελεγχομενα τα παιδια αλλα εχουμε και το θεμα οτι ολοι οι φιλοι/φιλεναδες τους εχουν :ranting2:what's up!!!!....και αυτο ειναι που μου τη δινει δηλαδη οτι εχουμε εγκλωβιστει στην Cosmote και στο what's up!!!!

Αντε λοιπον να παρουν δωρεαν χρονο ομιλιας τα δικα μου παιδια,με καποιο πακετο,οι φιλοι τους που εχουν what's up δεν θα μπορουν να εχουν δωρεαν επικοινωνια μαζι τους!!!!

....αστα μπλεξιμο.....

dblade
19-03-11, 00:24
Eδω και ενα 4 μηνο εψαξα και ειπα στο πατερα μου να κοψει το εταιρικο που ειχε 6 νουμερα με παγιο 5,90 το μηνα. Και βαλαμε ενα πακετο συνδεσης που σου δινει 1200+1200 ομιλια και μυνηματα προς ολη την cosmote ειτε what's up ειτε cosmokarta ειτε συμβολαια αλλα cosmote παντα με 18 ευρω παγιο. Και εγω εβαλα και 100 λεπτα προς ολα τα δικτυα παγιο 24 το μηνα και δεν σου τελειωνει ποτε!

Χρίστος
19-03-11, 06:17
η προσφορα του whats up εχει τελειωσει εδω και ενα μηνα.
προς το παρον τα πακετα ειναι ακριβα.
περιμενε κανα μηνα ακομα να δεις τι θα βγουν απο προσφορες και που θα κινειθει ολη η νεολαια.
Ειναι κριμα να κανεις κατι πχ στη κοσμοτε και να σου λενε μετα τα παιδια οτι ολοι οι φιλοι μας πηραν Q.....

aristent
19-03-11, 07:12
Φανταζεσαι να μετακινηθει ολη η νεολαια σε αλλο δικτυο?:shok:

Θα πεσουν "κεφαλια" στη διοικηση της Κοσμοτε!!!!

Ασε που τα παιδια καλως η κακως(σιγουρα το κακως!!!!:ranting2:) εχουν ΕΘΙΣΤΕΙ στα μηνυματα και οχι τοσο στην ομιλια.....οποτε λιγο δυσκολο να το κανουν ολοι μαζι,θα πρεπει να γινει μεγαλος συντονισμος και μεγαλη προσφορα απο τον ανταγωνισμο!!!!!

dblade
19-03-11, 11:42
https://cosmote.gr/cosmoportal/page/T15/xml/Personal__contractplans__contractplan_NEW_aperiori sta_i_15/section/COSMOTE_Unlimited_Internet
Aυτο εχουμε αμα σε βολευει κανε το. thumb

Nino
19-03-11, 12:56
Φανταζεσαι να μετακινηθει ολη η νεολαια σε αλλο δικτυο?:shok:

Θα πεσουν "κεφαλια" στη διοικηση της Κοσμοτε!!!!

Ασε που τα παιδια καλως η κακως(σιγουρα το κακως!!!!:ranting2:) εχουν ΕΘΙΣΤΕΙ στα μηνυματα και οχι τοσο στην ομιλια.....οποτε λιγο δυσκολο να το κανουν ολοι μαζι,θα πρεπει να γινει μεγαλος συντονισμος και μεγαλη προσφορα απο τον ανταγωνισμο!!!!!

Αρη
αυτη τη στιγμη που "γραφουμε" σε αλλο παροχο υπαρχει με 10 ευρω το μηνα καρτοπρογραμμα για απεριοριστη επικοινωνια μεταξυ των μελων...
Αυτο ερχεται τη στιγμη που η προαναφερθεισα εχει "κοψει" τα προγραμματα whats up,για την ακριβεια δεν τα εκοψε αλλα τα "δυσκολεψε" οικονομικα λιγο.
Το παιχνιδι ειναι οτι η cosmote κατεχει 48+% των συνδεσεων (καρτες-προγραμματα) πανελλαδικα, αυτο πρακτικα σημαινει οτι κινδυνευει αν περασει το 50% να μπει σε ρυθμιση με αποτελεσμα την μη παροχη προσφορων και εκπτωσεων.
Ετσι θα εχει σημαντικη μειωση των κερδων... τωρα οι μεν το κοβουν ,οι δε το ξεκινανε... σαν λιγο "κανονισμενο" εμενα μου κανει...
Ετσι και αλλιως με τη φορητοτητα μετακινουνται οι αριθμοι πολυ ανετα και παλι με μηνες με καιρους παλι επιστρεφουν...

aristent
19-03-11, 13:02
Δηλαδη τωρα που διαφημιζει οτι ειναι με τους πιο πολλους η "οικογενεια Καραβακου" στην τηλεοραση,αυτο δεν λειτουργει υπερ τους?

Nino
19-03-11, 13:05
Δηλαδη τωρα που διαφημιζει οτι ειναι με τους πιο πολλους η "οικογενεια Καραβακου" στην τηλεοραση,αυτο δεν λειτουργει υπερ τους?

Λειτουργει αλλα παραγινανε πολλοι!!!
θα μιλησω με τον jordan που ξερει και ολες τις λεπτομερειες και θα γραψω τι ακριβως γινεται αν ξεπερασεις το 50%

aristent
19-03-11, 13:07
Ναι!!!Θα ηταν ενδιαφερον, να μαθουμε γενικα γιατι μπορει να συμβαινει κατι τετοιο, σε οποιαδηποτε εταιρεια!!!thumb

ΔημήτρηςΜ3
19-03-11, 13:39
kεραταδεσ μολισ τωρα μιλουσα για την αναβαθμση πονο 126 ευρω!!!!

dblade
19-03-11, 20:05
Εμας απο 90 το πηγανε 50 με το ζορι!!!!!

Χρίστος
20-03-11, 06:24
πιεστε για επιδοτησεις.
Ισως σταματησουν στο μελλον.

εχω τριπλασιασει 2 φορες επιδοτηση....
τροποι υπαρχουν

Stathis
20-03-11, 12:20
εχω τριπλασιασει 2 φορες επιδοτηση....
τροποι υπαρχουν

υπηρχαν τροποι... δεν υπαρχουν πλεον.
στο 99% των περιπτωσεων δεν ανεβαζουν πανω απο 20-30 ευρω.
τα πραγματα γινονται λιγο πιο ελαστικα σε πελατες πολυ υψηλων κατηγοριων.

το γεγονος ειναι οτι μετα τον πολεμο τιμων προς αποκτηση μεριδιου που παρατηρηθηκε την προηγουμενη διετια, η αγορα δειχνει να επανερχεται στους νορμαλ ρυθμους της.
στοχος πλεον η κερδοφορια και οχι τα μεριδια.
η παροχη μεγαλων επιδοτησεων και εξωφρενικων προσφορων δεν ωφελησε κανεναν αφου τα κερδη των εταιριων μειωθηκαν πανω απο 50%, πραγμα που σε συνδυασμο με τη συρικνωση της αγορας λογω της γενικοτερης οικονομικης καταστασης εδειξε να οδηγει τις εταιριες σε προβληματα.

πρωτη η wind αναδιαρθρωσε τα χρεη της τον περασμενο οκτωβριο και με νεα ιδιοκτησια (την πηραν οι δανειστες της) πλεον και με μηδενικο χρεος δειχνει να αφηνει πισω δυσκολες εποχες εχοντας το πλεονεκτημα του μοναδικου παροχου που προσφερει ολοκληρωμενη λυση κινητης-σταθερης-ιντερνετ, αλλα και προβληματα απομειναρια κακων εποχων που ζητουν λυση.

ο ομιλος του οτε προσφατα αναγκαστηκε σε μειωση προσωπικου και δεσμευσεις για μεγαλη μειωση κοστους, ωστε να καταφερει να αναχρηματοδοτησει μεγαλο δανειο με την εγγυηση του βασικου του μετοχου, της DT. οπως θα διαβαζετε στον τυπο στην εταιρια του αμαρουσιου μολις αρχισαν τα οργανα με σκληρες αντιπαραθεσεις συνδικατων-διοικησης.
επισης η μεγαλη επιτυχια του whats up τα προηγουμενα χρονια οδηγησε την εταιρια ενα βημα απο τη ρυθμιστικη αρχη, χωρις ιδιαιτερο κερδος (αφου οι πελατες πληρωναν ψιχουλα).
αυτο σημαινει οτι αν μια εταιρια αποκτησει δεσποζουσα θεση στην αγορα η τιμολογιακη της πολιτικη και οι προσφορες της θα πρεπει να εγκρινονται απο την επιτροπη τηλεπικοινωνιων και να ειναι τετοιες που δεν θα οδηγουν σε αθεμιτο ανταγωνισμο λογω ακριβως αυτης της δεσποζουσας θεσης (πρακτικα θα πρεπει να διατηρει ακριβοτερες τιμες απο τις αλλες εταιριες).

τελος η βονταφον εχει να ανταπεξελθει πολυ δυσκολη αναχρηματοδοτηση δανειων τα επομενα 2 χρονια με τη μητρικη εταιρια να κλεινει τις στροφιγγες του "απειρου" μπατζετ, αφου οι στοχοι δεν επιτευχθηκαν.
αυτο το στοιχειο σε συνδυασμο οτι μετα το σκανδαλο των υποκλοπων η εταιρια αυτη δεν μπορεσε να πεισει εμπορικα οτι και αν εκανε (με εξαιρεση την παροχη του iphone και τον τριπλασιασμο των επιδοτησεων στους πελατες που εφευγαν κατα κυματα...), οδηγωντας ετσι την αγορα σε εναν ανεϋ προϋγουμενου πολεμο τιμων την τελευταια διετια.
αυτο οπως προανεφερα δεν ωφελησε κανεναν στην πραξη, ουτε και τους καταναλωτες βεβαια, αφου ναι μεν χαριστηκαν ακριβες συσκευες σε πελατες χαμηλου revenue (κλασσικο ελληνικο κομπλεξ), αλλα η ποιοτητα παροχης των υπηρεσιων, οι επενδυσεις για αναπτυξη του δικτυου, η εξυπηρετηση, οι νεες τεχνολογιες κλπ, περασαν σε δευτερη μοιρα και οχι μονο δεν καλυτερευσαν αλλα κατακρημνιστηκαν (εννοω και τις 3 εταιριες).
κλασσικα ο ελληνας προτιμησε να του προσφερουν "δωρεαν" καινουργιο "καθρεφτακι με χαντρες", αδιαφορωντας για την ποιοτητα και επαρκεια του σηματος, την εξυπηρετηση, τις καινοτομες υπηρεσιες, τα εξυπνα και οικονομικα πακετα...
υπηρχαν πολλες περιπτωσεις καταναλωτων που επιχειρησαν να αλλαξουν δικτυο λογω σηματος, αλλα μολις τους προσφεραν ενα iphone εμειναν (και ειπαν κι ενα τραγουδι)... αραγε τι το καναν το εξυπνο τηλεφωνο αν δεν μπορουσαν να μιλησουν...?
αυτα οσον αφορα τα συμβολαια.

στην καρτοκινητη ειχαμε τις προσφορες των 25 ωρων on-net με 1 ευρω!
ουσιαστικα παιρνοντας τρια κινητα των τριων εταιριων ειχες με πολυ χαμηλο κοστος απεριοριστη επικοινωνια με ολους!
μονο που καμια επενδυση δεν εγινε για να ικανοποιησει τη μεγαλη ζητηση, μιας και η οικογενεια καραβαγγου ειχε μεν τους περισσοτερους αλλα στα μεγαλα σστικα κεντρα δεν μπορουσε να επικοινωνησει σε ωρες αιχμης αφου οι κεραιες εχουν συγκεκριμενη χωρητικοτητα η οποια δεν αναβαθμιστηκε...
οσο για το σημα "καμπανα" (αλλο ανεκδοτο αυτο) τι να το κανεις αν δεν μπορεις να πραγματοποιησεις την κληση οταν τη θελεις...

ηταν γενικα με περιοδος υπερβολης (παρομοια με παλιοτερη περιοδο οπου τα δικτυα χαριζαν τηλεορασεις, φουρνους μικροκυματων κλπ) η οποια οπως δειχνουν τα πραγματα εφθασε στο τελος της.:original:

PANOS-E60
20-03-11, 12:44
πρωτη η wind αναδιαρθρωσε τα χρεη της τον περασμενο οκτωβριο και με νεα ιδιοκτησια (την πηραν οι δανειστες της) πλεον και με μηδενικο χρεος δειχνει να αφηνει πισω δυσκολες εποχες εχοντας το πλεονεκτημα του μοναδικου παροχου που προσφερει ολοκληρωμενη λυση κινητης-σταθερης-ιντερνετ, αλλα και προβληματα απομειναρια κακων εποχων που ζητουν λυση.



Επειδή με το θέμα "κάλυψη - σήμα" άκρη δεν βγαίνει, κάπου πλεονεκτεί η μία και κάπου κάποια άλλη, άρα το θεωρώ ουδέτερο, νομίζω το οικονομικό είναι το κριτήριο επιλογής. Αν ο Στάθης έχει (ισως) μιά μικρή δυσκολία να το πει, εγώ δεν έχω καμμία. Η wind έχει την πληρέστερη γκάμα υπηρεσίων γιά οικιακό σταθερό - internet - φορητό internet - καρτοκινητα γιά ιδιώτες, στην καλύτερη τιμή.

aristent
20-03-11, 13:07
Σταθη ενα μεγαλο ευχαριστω για την κατατοπιστικοτατη αναλυση!thumb:thnx:

Πανο,οντως ο Σταθης ειναι απο τους πιο αρμοδιους για να μας τα πει!....βεβαια εαν δεν κανει να μας πει δημοσια προταση για το τι θα ηταν καλυτερο να κανω,ας μου στειλει πμ.τ'ακους Σταθη?thumb

dark_niaou
25-03-11, 18:10
Στάθη> respect!! (δεν έχει φατσουλες το iPad για να βάλω...)

gant
25-03-11, 20:01
Δεν μπορώ να καταλάβω το μπουρδέλο που ζούμε, τι ελεύθερη οικονομία έχουμε και τον ρόλο της ΕΕΤΤ. Κάνει τους άλλους μάγκες στις πλάτες του ΟΤΕ.
Δεν κάνει όμως το ίδιο για τις βενζίνες και τα σούπερμάρκετ.
https://tech.in.gr/news/article/?aid=1231100751