PDA

Επιστροφή στο Forum : [E46] Τοποθέτηση τιμόνι m



bill_m3
12-01-10, 08:03
Λοιπόν θέλουμε να αλλάξουμε το απλό τιμονάκι τριάκτινο τιμόνι στο e46 μας με ένα m
Θέλουμε να πάμε από εδώ:

https://img121.imageshack.us/img121/9500/nomw.jpg (https://img121.imageshack.us/i/nomw.jpg/)

σε εδώ

https://img693.imageshack.us/img693/967/43174238.jpg (https://img693.imageshack.us/i/43174238.jpg/)

Το πρώτο πράγμα που κάνουμε είναι να βγάλουμε την μπαταρία!!!

Στην συνέχεια με ένα μακρύ κατσαβίδι ίσιο το βάζουμε εδώ:

https://img44.imageshack.us/img44/7687/40409602.jpg (https://img44.imageshack.us/i/40409602.jpg/)

από τα δεξιά, έχει ένα ελατήριο από την μέσα πλευρά το οποίο σπρώχνουμε προς τα μέσα με το κατσαβίδι και με το άλλο χέρι τραβάμε τον αερόσακο ελαφρά προς τα έξω από την μεριά που σπρώχνουμε με το κατσαβίδι!
Κάνουμε ακριβώς το ίδιο και από τα αριστερά ώστε να βγει ο αερόσακος!

Όταν βγει έξω ο αερόσακος έχει 2 καλώδια (το ένα για τις πολλαπλές)
έτσι:

https://img51.imageshack.us/img51/9420/71644908.jpg (https://img51.imageshack.us/i/71644908.jpg/)

Τα οποία τραβάμε την ασφάλεια προς τα πάνω και τα βγάζουμε.

Στην συνέχεια ξεβιδώνουμε την βίδα

https://img41.imageshack.us/img41/1281/71482531.jpg (https://img41.imageshack.us/i/71482531.jpg/)

και βγάζουμε το τιμόνι!

Παίρνουμε το m τιμόνι το τοποθετούμε (έχει μία εγκοπή για οδηγό στο πως θα μπει!) και βιδώνουμε την βίδα όσο περισσότερο μπορούμε!
Κουμπώνουμε τις καλωδιώσεις και τοποθετούμε τον αερόσακο, βάζουμε πάλι τους πόλους της μπαταρίας και είμαστε έτοιμοι!!!

Και από 4κτινο γίνεται αλλά θα χρειαστείτε και αερόσακο.

Όποια βοήθεια χρειάζεστε, εδώ είμαστε :thanks:

Vasilis
12-01-10, 08:05
θενκς μπιλη....κ καποιος ρωτουσε πριν λιγες μερες......

αν δεν εχει βρει ηδη την λυση....του την ετοιμασες.....:thnx:

καλη συνεχεια....:thumbsup:

Christos 330
12-01-10, 11:40
Μπραβο ρε Βασιλη . . .

kplc16
12-01-10, 14:17
Για να ξεβιδωσεις τη βιδα τη μεγαλη που ειναι κατω απο τον αεροσακο πρεπει να βαλεις και μεγαλο κλειδι ή να κοτσαρεις εστω ενα μπουζοκλειδο για να κανεις μοχλο.
Εγω προσωπικα ζοριστηκα με τη συγκεκριμενη σε σημειο που νομιζα οτι θα σπασει το κλειδι

skandalis447
12-01-10, 14:26
Παιδια εντελως φιλικα,μην παιζετε με αντικειμενα στο αμαξι οπως ειναι το τιμονι και ο αεροσακος.Αφηστα τα για καποιον επαγγελματια που το εχει κανει απειρες φορες...Καντε οτι αλλαγες θελετε μονοι σας σε αλλους τομεις αλλα αφηστε την οδικη ασφαλεια σε εξειδικευμενο προσωπικο.
π.χ. η λεξη ροπη συσφιξεως σας λεει κατι?το τιμονι θελει συγκεκριμενη ροπη,μιλαμε για το τιμονι,οχι για τα ηχεια...αν ξεβιδωθει τα αποτελεσματα θα ειναι ολεθρια...και δεν ειδα πουθενα να μιλαει καποιος για ροποκλειδο...Επισης ο αεροσακος δεν ειναι παιχνιδι.Το γραφουν ολες οι οδηγιες...μονο εξειδικευμενο προσωπικο να ασχολειται με αεροσακους...
Βεβαια στο κατω κατω δικο σας ειναι το αμαξι και η ζωη,αλλα υπαρχει και ο απεναντι ο οποιος δεν φταιει σε τιποτα να δει μια μπεμπα να ερχεται καταπανω του και ο οδηγος της να εχει μεινει απορημενος με το βολαν στο χερι...

gyiama
12-01-10, 14:43
ενατξει εχει ενα δικιο σε αυτα που λεει ο φιλος πιο πανω αλλα μην τρελαθουμε κιολας δεν ειναι επιστημη να βγαλεις το τιμονι ουτε να το σφυξεις!!!για να βγει το τιμονι πρεπει να ξεβιδωσει εντελος το παξιμαδι να φυγει να τραβηχτει εξω το τιμονι ωστε να φυγει απο την ασφαλεια (σφηνα) του και να σου μεινει στα χερια!!!!!!(νομιζω ειναι λιγο ακραιο)οσο γαι τον αεροσακο..το πολυ πολυ να σκασει στα μουτρα σου οταν πας να τον συνδεσεις!!!!!απο κει και περα η θα δουλεψει η θα σου γαλει σφαλμα οτι δεν δουλευει!!!!δεν υπαρχει περιπτωση να τον συνδεσεις να ειναι ολα καλα και στην ''στραβη'' να μην ανοιξει!!!!!! ενταξει εχει λιιιιιγο ρισκο η διαδικασια αλλα οχι και τοσο τραγικα τα πραγματα!!!!

Christos 330
12-01-10, 14:48
ενατξει εχει ενα δικιο σε αυτα που λεει ο φιλος πιο πανω αλλα μην τρελαθουμε κιολας δεν ειναι επιστημη να βγαλεις το τιμονι ουτε να το σφυξεις!!!για να βγει το τιμονι πρεπει να ξεβιδωσει εντελος το παξιμαδι να φυγει να τραβηχτει εξω το τιμονι ωστε να φυγει απο την ασφαλεια (σφηνα) του και να σου μεινει στα χερια!!!!!!(νομιζω ειναι λιγο ακραιο)οσο γαι τον αεροσακο..το πολυ πολυ να σκασει στα μουτρα σου οταν πας να τον συνδεσεις!!!!!απο κει και περα η θα δουλεψει η θα σου γαλει σφαλμα οτι δεν δουλευει!!!!δεν υπαρχει περιπτωση να τον συνδεσεις να ειναι ολα καλα και στην ''στραβη'' να μην ανοιξει!!!!!! ενταξει εχει λιιιιιγο ρισκο η διαδικασια αλλα οχι και τοσο τραγικα τα πραγματα!!!!


Δεν θα ξεχασω που αλλαζαμε τιμονι εξω απο το nouvelle στο 330 . . .

Και το κρυο να πηγαινει συννεφο . . .

Α ρε καλες εποχες . . .

bill_m3
12-01-10, 14:51
ενατξει εχει ενα δικιο σε αυτα που λεει ο φιλος πιο πανω αλλα μην τρελαθουμε κιολας δεν ειναι επιστημη να βγαλεις το τιμονι ουτε να το σφυξεις!!!για να βγει το τιμονι πρεπει να ξεβιδωσει εντελος το παξιμαδι να φυγει να τραβηχτει εξω το τιμονι ωστε να φυγει απο την ασφαλεια (σφηνα) του και να σου μεινει στα χερια!!!!!!(νομιζω ειναι λιγο ακραιο)οσο γαι τον αεροσακο..το πολυ πολυ να σκασει στα μουτρα σου οταν πας να τον συνδεσεις!!!!!απο κει και περα η θα δουλεψει η θα σου γαλει σφαλμα οτι δεν δουλευει!!!!δεν υπαρχει περιπτωση να τον συνδεσεις να ειναι ολα καλα και στην ''στραβη'' να μην ανοιξει!!!!!! ενταξει εχει λιιιιιγο ρισκο η διαδικασια αλλα οχι και τοσο τραγικα τα πραγματα!!!!

Έτσι όπως τα λέει ο φίλος!!!

gyiama
12-01-10, 15:02
Δεν θα ξεχασω που αλλαζαμε τιμονι εξω απο το nouvelle στο 330 . . .

Και το κρυο να πηγαινει συννεφο . . .

Α ρε καλες εποχες . . .

χαχαχα οχι μονο το κρυο αλλα και μυξα...να τρεχει ποταμι!!!!!!:mpaks:

kplc16
12-01-10, 15:37
Δεν θα ξεχασω που αλλαζαμε τιμονι εξω απο το nouvelle στο 330 . . .

Και το κρυο να πηγαινει συννεφο . . .

Α ρε καλες εποχες . . .

εισαι απιστευτος.
Που να εβλεπες εμενα. Δωσε να παλευω εγω να χαλαρωσω τη βιδα να κουνιεται το μπεμπιδι και η γειτονια να νομιζει...
οτι κατι παιζεται εκει μεσα

katsaraios
12-01-10, 15:49
χαχα ωραιοι ρε καρντασηδες ,τα ιδια ειχα και εγω με τον παλιοφιλο τον Ντεμη

bmwcompactjohn
12-01-10, 19:44
Μπραβο Βασιλη !!!!πολυ καλο !!!!!!

skandalis447
12-01-10, 21:58
Παντως αν σκασει αεροσακος στα χερια σου,κλαφτα χαραλαμπε...Υπαρχουν ορισμενοι τομεις,οπως ειναι τα φρενα και τα συστηματα ασφαλειας που καλο ειναι να τα προσεχουμε...

giannis_compact
12-01-10, 22:10
Παιδια εκανα την αλλα εχω το εξης προβλημα:Κουμπωσα στο τελος κανονικα τον αεροσακο αλλα σε καμια μεγαλη λακκουβα χτυπαει,κανει κατι σαν ντακ ντακ..Ο αεροσακος,το καπακι.Δεν τον κουμπωσα καλα?Η μηπως δεν κουμπωσα κανενα απο τα φυσακια μεσα και χτυπαει αυτο στις λακκουβες?Τι μπορει να συμβαινει?Μου'χει σπασει τα νευρα!

skandalis447
12-01-10, 22:19
Προφανως κατι δεν εκανες καλα...αν θελεις στειλε μου πμ να σου πω που να ερθεις να σου το τοποθετησω σωστα χωρις καμμια χρεωση.

bill_m3
12-01-10, 22:21
Έτσι όπως τα λέει ο φίλος, εαν μπορείς να πας στο παιδί πήγαινε, αλλιώς ξαναβγάλε τον αερόσακο και κοίτα τι δεν έκανες σωστά!

giannis_compact
12-01-10, 22:24
Τον αεροσακο δυσκολευτηκα πολυ να τον βγαλω.Το πιεζω απο πισω και απο μπροστα τραβαω με το χερι?

skandalis447
12-01-10, 22:37
Γιαννη,σου το ξαναγραψα,μην παιζεις με τον αεροσακο...φερτο και θα στο φτιαξω δωρεαν...Μπορει να τραυματιστεις σοβαρα αν σκασει στο προσωπο σου...

giannis_compact
12-01-10, 22:39
Δικιο εχεις φιλε..Αλλα εισαι Αθηνα δυστυχως..

skandalis447
12-01-10, 22:43
Εσυ που βρισκεσαι?

giannis_compact
12-01-10, 22:44
Εγω ειμαι Θεσσαλονικη..Δηλαδη να μη δοκιμασω να τον βγαλω ξανα?

skandalis447
12-01-10, 22:48
Εχεις πμ...

Stefanos_Cool
12-01-10, 22:54
π.χ. η λεξη ροπη συσφιξεως σας λεει κατι?το τιμονι θελει συγκεκριμενη ροπη,μιλαμε για το τιμονι,οχι για τα ηχεια...αν ξεβιδωθει τα αποτελεσματα θα ειναι ολεθρια...και δεν ειδα πουθενα να μιλαει καποιος για ροποκλειδο...Επισης ο αεροσακος δεν ειναι παιχνιδι.Το γραφουν ολες οι οδηγιες...μονο εξειδικευμενο προσωπικο να ασχολειται με αεροσακους...


Μαζί σου σε όλα όσα είπες, αλλά...

ας βρω ένα εξουσιοδοτημένο ή έστω εξειδικευμένο συνεργείο που να χρησιμοποιεί ροπόκλειδο ...

ας μην αναφερθώ σε ζαντολαστιχάδικα που βγάζουν τιμόνι έτσι για πλάκα επειδή δεν γνωρίζουν πως να φέρουν το 0, αυτοί να δεις τι ροπόκλειδο χρησιμοποιούν στο δέσιμο...;)

gyiama
13-01-10, 10:49
Παιδια εκανα την αλλα εχω το εξης προβλημα:Κουμπωσα στο τελος κανονικα τον αεροσακο αλλα σε καμια μεγαλη λακκουβα χτυπαει,κανει κατι σαν ντακ ντακ..Ο αεροσακος,το καπακι.Δεν τον κουμπωσα καλα?Η μηπως δεν κουμπωσα κανενα απο τα φυσακια μεσα και χτυπαει αυτο στις λακκουβες?Τι μπορει να συμβαινει?Μου'χει σπασει τα νευρα!

αν το τιμονι που αγορασες εχει αρκετα χλμ συμβαινει αυτο το πραγμα!!!!ειναι ενα κουσουρι που παρουσιαζουν αυτοι οι αεροσακοι(στρογγυλοι) χαλαρωνουν τα ελατηρια που κουμπωνει πανω στο τιμονι απ το βαρος του αεροσακου και σε εγκαρσιες ειδικα λακουβες σαμαρακια κλπ κουδουνιζει ετσι!!!!διορθωνεται να αλλαξεις αυτα τα ελατηρια το θεμα εινα που βρισκεις τετοια ελατηρια δεν υαπρχουν σαν ανταλλακτικο!!!!!!ο αεροσακος η κουμπωνει η δεν κουμπωνει δεν εχει κατι ενδιαμεσα δλδ να μην κουμπωσε καλα!!!!!

xriskrik
13-01-10, 11:31
αν το τιμονι που αγορασες εχει αρκετα χλμ συμβαινει αυτο το πραγμα!!!!ειναι ενα κουσουρι που παρουσιαζουν αυτοι οι αεροσακοι(στρογγυλοι) χαλαρωνουν τα ελατηρια που κουμπωνει πανω στο τιμονι απ το βαρος του αεροσακου και σε εγκαρσιες ειδικα λακουβες σαμαρακια κλπ κουδουνιζει ετσι!!!!διορθωνεται να αλλαξεις αυτα τα ελατηρια το θεμα εινα που βρισκεις τετοια ελατηρια δεν υαπρχουν σαν ανταλλακτικο!!!!!!ο αεροσακος η κουμπωνει η δεν κουμπωνει δεν εχει κατι ενδιαμεσα δλδ να μην κουμπωσε καλα!!!!!

Εχεις δικιο. Αλλα προσεξε :Τα λαμακια που εχει μεσα το τιμονι ειναι φιξ με το τιμονι και δεν υπαρχει ανταλλακτικο.Σε περιπτωση ατυχηματος αν ανοιξει ο αεροσακος αυτα στραβωνουν και μετα δεν ξανακουμπωνει σωστα ο καινουριος που θα βαλεις..Πολλοι το προσπαθησαν κανεις δεν το καταφερε(αναφερομαι στο ισιωμα τις λαμας)..
Οποτε δεν ειναι θεμα παλαιοτητας τιμονιου
Κατι παρομοιο επαθα κι εγω.Δοκιμασα 3 διαφορετικους αεροσακους αλλα δεν..
Μεγαλωσε η διαδρομη και δεν καθεται οπως πριν το ατυχημα,εχει κενο και παιζει λιγο.Αυτο δεν ειναι απαραιτητα προβλημα πλυν τις κορνας που θελει να το πατησεις με δυναμη για να πιασει..Ειναι καθαρα αισθητικο το ζητημα.
Οπως μετραει και στην μεταπωληση του αυτοκινητου..

Εμενα προσωπικα με ενοχλει οποτε παω για τιμονι..

xriskrik
13-01-10, 11:39
Ειναι ασχημο οπως και να το δεις και μαρτυραει πολλα..

skandalis447
14-01-10, 22:59
ειναι λαθος η τοποθετηση...φτιαχνεται...

BILL007
14-01-10, 23:13
ειναι λαθος η τοποθετηση...φτιαχνεται...

Και εγώ το ίδιο νομίζω φίλε!Δεν έχει κουμπώσει σωστά!:drive:

xriskrik
17-01-10, 11:09
Και εγώ το ίδιο νομίζω φίλε!Δεν έχει κουμπώσει σωστά!:drive:

Φιλε μου ετσι νομιζα κι εγω αλλα δεν υπαρχουν πολλοι τροποι για να κουμπωσει ο αεροσακος. Τα λαμακια του τιμονιου φταινε και αυτα δεν ισιωνουν δυστηχως

BILL007
12-07-13, 21:21
Φιλε μου ετσι νομιζα κι εγω αλλα δεν υπαρχουν πολλοι τροποι για να κουμπωσει ο αεροσακος. Τα λαμακια του τιμονιου φταινε και αυτα δεν ισιωνουν δυστυχως

Ξεθάβω το θέμα γιατί φίλος μου έχει παρόμοιο πρόβλημα. Αμα πάρει ένα άλλο τιμόνι βγαίνουν τα λαμάκια για να τα αντικαταστήσει? Δεν θυμάμαι αν είναι κολλημένα ή βιδωμένα στη βάση του τιμονιού...

xriskrik
12-07-13, 21:30
Ξεθάβω το θέμα γιατί φίλος μου έχει παρόμοιο πρόβλημα. Αμα πάρει ένα άλλο τιμόνι βγαίνουν τα λαμάκια για να τα αντικαταστήσει? Δεν θυμάμαι αν είναι κολλημένα ή βιδωμένα στη βάση του τιμονιού...


ειναι φιξ με το τιμονι απ'οτι θυμαμαι...

wheelman
12-07-13, 21:33
Αν θυμάμαι καλά Βασίλη,
όλη πλάκα πιάνεται με torx.
Απλα προσοχή να μην έχει ανοίξει ο αερόσακος και απο το καινούριο, γιατί δεν ισιωνει με την καμία!!!

Sent from my OT-997D using Tapatalk 2

giannis_compact
12-07-13, 22:26
Αμα μιλαμε για τριακτινο με διχαλο ειναι βιδωμενα τα λαμακια Βασιλη.