PDA

Επιστροφή στο Forum : H χαρά των γονιών



gant
17-03-11, 10:03
Πολλοί φίλοι εδώ μέσα έχουν νεογέννητα η νήπια, μερικοί ακόμη και εφήβους.
Μόλις χθές έγινε πατέρας ο Διονύσης και σίγουρα αρκετοί ακόμη θα χουν στα σκαριά το δικό τους πρώτο η δεύτερο η και τρίτο μωράκι.
Σαν μπάρμπας που είμαι, μάλλον ο μεγαλύτερος ηλικιακά του φόρουμ, έχω να σας πώ, πως αν όλα πάνε καλά και πρωτίστως υπάρχει υγεία, σε μια σωστή οικογένεια οι χαρές δεν σταματούνε ποτέ, πέρα από τις όποιες δυσκολίες, αγώνες ακόμη και θυσίες που απαιτεί μερικές φορές η ζωή.

'Ετσι λοιπόν θέλω να μοιραστώ κι εγώ την χαρά μου μαζί σας.

1ο. Για το ότι ο μικρότερος γιός, στα 24 του χρόνια, τελείωσε σαν πολιτικός μηχανικός με άριστα, εδώ στην Θεσσαλονίκη και αύριο το πρωί θα χουμε πανηγύρια και πλακίτσες με τους φίλους του στην ορκομωσία του, μετά δε θα ακολουθήσει και οινοποσία. Το καλό είναι πως λόγω της επίδοσης του, πολύ πιθανό να κάνει και μεταπτυχιακό στην σχολή του, όπως του υποσχέθηκαν οι καθηγητές του.

2ο. Ο μεγαλύτερος, στα 30 του, μερικά παιδιά τον γνώρισαν στο Σαββατιάτικο καθιερωμένο καφεδακι μας, κι αυτός ποιλιτικός μηχανικός, αλλά τελειωμένος στο Εδιμβούργο της Σκωτίας και με μεταπτυχιακό μάλιστα, του είχαν ρίξει απ το περίφημο ΔΟΑΤΑΠ, 4 μαθήματα για να ισοτιμηθεί το πτυχίο του. (Αθάνατη Ελλάδα). Αυτά το 2007.
Μετά 4 χρόνια, αφού πήγε φαντάρος και εργαζόμενος ήδη εδώ και μια 3ετία στην ISOMAT, και αφού περίμενε 2 χρόνια να πάρει σειρά για συμμετοχή στις εξετάσεις σαν εξωσχολικός, κατάφερε να περάσει κι αυτός 2 μαθήματα που του είχαν απομείνει και να ανακουφιστεί κι απ αυτόν τον βραχνά.
Δηλαδή 2 χαρές στην συσκευασία του ενός.

Εύχομαι λοιπόν και στα δικά σας να ναι γερά, τα χρόνια τρέχουν πολύυυυυυυυυυυ πιο γρήγορα όσο μεγαλώνεις, να πετύχουν εύκολα η δύσκολα, ακόμη και με θυσίες από μέρους σας, τους στόχους που θα θέσουν στην ζωή τους.

Μπορεί να μη κατάφερα να έχω στα χρόνια που πέρσαν, μπέμπα, πάνω από 1800κ.ε, να άλλαξα την Ε21 το 2003 μετά από 20 χρόνια με μιά απλή Ε46, αλλά μόνο με ένα καλό μισθό, χωρίς εργαζόμενη σύζυγο, νομίζω τα καταφέρνω αρκετά καλά.

Vasilis
17-03-11, 10:13
Να σαι καλα φιλε μου!

κ εις ανωτερα στους παιδαρους σου!

επομενη χαρα σου να τους δεις κ προσωπικα αποκατεστημενους κ να χαρεις κ γρηγορα εγγονακια!

ΥΓΕΙΑ πανω απο ολα σε ολη σου την οικογενεια!

Νομιζω οτι ολα τα παραπανω που κατεφερες ολα αυτα τα χρονια,
τα ζηλευουν κ θα τα ηθελαν ολοι οσοι δεν εχουν επιτυχημενη οικογενειακη κ προσωπικη ζωη ακομα κ ας οδηγουν κ Μ6!!!

z3 2.2
17-03-11, 10:21
Μπορεί να μη κατάφερα να έχω στα χρόνια που πέρσαν, μπέμπα, πάνω από 1800κ.ε, να άλλαξα την Ε21 το 2003 μετά από 20 χρόνια με μιά απλή Ε46, αλλά μόνο με ένα καλό μισθό, χωρίς εργαζόμενη σύζυγο, νομίζω τα καταφέρνω αρκετά καλά.

Μια χαρα τα καταφερες!!!!!

Σου ευχομαι οι χαρες να συνεχιστουν και τα εγγονια σου να σε κανουν να κυλιεσαι στα πατωματα!!!

S8N
17-03-11, 11:29
Πλάκα μας κάνεις Γιώργο? Απλώς καλά? Άριστα τα κατάφερες. Έφτιαξες οικογένεια, την ανέθρεψες σωστά με τη βοήθεια της συζύγου σου, μόρφωσες τα παιδιά σου (και στο εξωτερικό), τους έδωσες και μια ακίνητη περιουσία. Νομίζω πως όλοι αντιλαμβανόμαστε τι θυσίες απαιτούνται για να γίνουν αυτά, ακόμη κι όσοι βρήκαμε αρκετά πράγματα έτοιμα από τους γονείς μας. Τόσο εσύ όσο και αρκετοί άλλοι στο club είστε ήρωες. Μακάρι εμείς οι νεότεροι να σας μοιάσουμε και -γιατί όχι?- να σας ξεπεράσουμε!

Και μιας και αναφερθήκαμε στους νεότερους σε ηλικία, να τονίσουμε κάτι: Ακούω να μιλάνε για χαμένη γενιά εν μέσω κρίσης. Μαλακίες τρυφερές. Η ζωή χρειάζεται αγώνα και όρεξη για δημιουργία. Εκείνοι που θα μας κρίνουν από το σήμα στο μπλουζάκι μας, από το μέγεθος του κινητήρα μας, από το πορτοφόλι μας ή από το lifestyle μας είναι και εκείνοι που δημιούργησαν αυτή τη σήψη γύρω μας. Φτύστε τους. Έχετε σαν πρότυπα τους γονείς σας κι όχι τα μηδενικά που προβάλλονται γύρω μας.

trueno
17-03-11, 13:06
Mόνο όσοι εχουν παιδιά μπορούν να καταλάβουν τις θυσίες που έχεις κάνει εως τώρα με συζυγο μη εργαζόμενη , αλλά και το πόσο μεγάλη είναι η χαρά που σου έδωσαν οι γιοί σου!!! Ευχομαι στους νεότερους να γινουν κι αυτοί μπαμπάδες για να νιώσουν συναισθήματα που ούτε καν φαντάζονται πως υπάρχουν...

Z4 DCT
17-03-11, 13:11
Φιλε μου μακαρι να με ευλογουσε ο θεος να γινουν ολα ετσι ομορφα, οσο ομορφα τα εφτιαξες εσυ!!!!!!.....thumbthumbthumb

Dathanaso
17-03-11, 13:49
Mπραβο Γιωργο
να χαιρεσαι τα παλικαρια σου που σε εκαναν υπερηφανο και ανταμειψανε τους κοπους σας.

aristent
17-03-11, 13:50
.......ας είναι και εκείνοι που δημιούργησαν αυτή τη σήψη γύρω μας. Φτύστε τους. Έχετε σαν πρότυπα τους γονείς σας κι όχι τα μηδενικά που προβάλλονται γύρω μας.

Ευγε Γιωργο!!!μακαρι να μιλαμε και εμεις μετα απο καποια χρονια για την καλη πορεια των παιδιων μας!!!!thumb

Αλλα και το μηνυμα που τονιζω απο το κειμενο του συνονοματου Αρη,ΤΑ ΛΕΕΙ ΟΛΑ!!!!!

Κωνσταντίνος
17-03-11, 20:15
Ένα πράγμα μόνο. Είσαι άνθρωπος άξιος.

Leonidas_E39
17-03-11, 21:24
Γιωργο ευχομαι ολοψυχα τα παλικαρια σου να ακολουθησουν τον πατερα τους σαν παραδειγμα και ενα ειναι το σιγουρο οτι θα πετυχουν γιατι τους εχεις δωσει γερες βασεις. Πιστευω οτι σαν γονεας τωρα βλεπεις τους κόπους τοσων χρονων να πιανουν τοπο με αποτελεσμα η χαρα και η ικανοποιηση σου να ειναι τοσο μεγαλη που μεσα απο τα 5-10 πραγματα που μας περιεγραψες απλα ειναι ενα δειγμα της χαρας σου.

Μακαρι και εμεις να δουμε στο μελλον τα παιδια μας να πετυχουν τους στοχους που θα θεσουν στην ζωη τους οπως τα παλικαρια σου.

merlin
17-03-11, 21:35
Φίλε Γιώργο,

συγχαρητήρια στα παιδιά σου !!! Να τα χαίρεσαι φίλε !!!

Να είσαι σίγουρος, ότι ξέρουν τι διαμάντι πατέρα έχουν...

Kostas_1
18-03-11, 09:16
Αλλος ενας χαρουμενος και περηφανος πατερας. Μπραβο να τους χαιρεσαι ετσι.

Και ευχαριστουμε που μοιραζεσαι μαζι μας αυτες τις στιγμες, κατι που αποδεικνυει τη δυναμη της παρεας μας

gant
18-03-11, 12:26
Αλλος ενας χαρουμενος και περηφανος πατερας. Μπραβο να τους χαιρεσαι ετσι.

Και ευχαριστουμε που μοιραζεσαι μαζι μας αυτες τις στιγμες, κατι που αποδεικνυει τη δυναμη της παρεας μας

Η αλήθεια είναι Κώστα πως λαβή να γράψω όλα αυτά, ήταν και η συγγραφική επιτυχία του δικού σου γιού και υποψήφιου γιατρού η χαρά του πατέρα και η επιθυμία να το μοιραστείς μαζί μας.

bill_m3
18-03-11, 12:41
Γιώργο απλά και μόνο ΜΠΡΑΒΟ, ελπίζω κάποια στιγμή στο μέλλον να μπορώ να νιώσω τα ίδια!!!!

gant
18-03-11, 18:20
Γιώργο απλά και μόνο ΜΠΡΑΒΟ, ελπίζω κάποια στιγμή στο μέλλον να μπορώ να νιώσω τα ίδια!!!!

Υγεία Βασίλη, δύναμη, λογική και όλα έρχονται, στο εύχομαι ολόψυχα όπως και σε όλους τους συμφορουμίτες.

pilot
18-03-11, 21:00
Μπράβο κ. Γιώργο για τους γιους σου και για την οικογένειά σου. Τ'αυτοκίνητα είναι παλιοσίδερα και δεν έχουν καμιά σημασία στην ευτυχία!