PDA

Επιστροφή στο Forum : Samsung galaxy s vs Iphone 4



dblade
16-03-11, 22:06
Λοιπον ποιο κατατην γνωμη σας ειναι ποιο καλο?
Με βαση χαρακτηριστικα και μονο και τιμη για μενα ειναι το samsung αλλα δεν τα εχω χρησιμοποιησει οποτε για εκει θελω γνωμες :original: :original:

nfot
16-03-11, 23:00
https://www.gsmarena.com/samsung_i9000_galaxy_s_vs_apple_iphone_4-review-500.php

Χρίστος
16-03-11, 23:03
εξαρταται τι ζητας

dblade
17-03-11, 00:39
Zηταω ενα κινητο που να ειναι αφης γρηγορο να μην εχει τα σπαστικα glitch οσο αφορα την αφη να κραταει μπαταρια και να εχει ποιοτικο ακουστικο και τα απαραιτητα wifi, BT, και καρτα μνημης.

Χρίστος
17-03-11, 01:03
αμα θες οπως και να εχει bluetooth για να στελνεις σε αλλους παρε το S.
ΟΠΟΙΟ android και να παρεις αμα αρχισει και γεμιζει ΘΑ ΛΑΓΚΑΡΕΙ το touch του.

Συγκριτικα στα σημεια τωρα.
οθονη: iphone
design: το S ειναι κοπια του παλιου iphone
ταχυτητα:οταν τα παρεις ειναι πανω κατω τα ιδια.Οταν τα φορτωσεις το ενα μενει ως εχει και το αλλο γονατιζει.
touch feel:το ενα ειναι πλαστικο(αρα ελαφρυ) και το αλλο μεταλικο με plates ρετινης.
apps: οικονομικα ασυμφωρο(αν δε το σπασεις) το iphone ενω το S εχει πολλα free(οχι ομως οσα το iphone)
service: samsung υπαρχει κανονικα και επισημα στην ελλαδα, apple υπαρχει κανονικα αλλα επισημα ακομα οχι
μεταπωληση: μεχρι να βγει το επομενο καθε κινητο κραταει.

dblade
17-03-11, 01:22
Ωστε ισχυει αυτο οτι το μηλο ειναι βραχος οσο φορτωμα και αν του ριξεις γιατι το πηρε φιλος προσφατα . Και το s τοσο πολυ λαγκ τρωει? Και εχει και μεγαλυτερο cpu ααπο το μηλο. Και η χιλιουμνησμενη οθονη του ειναι καλη ως προς την ευκρινια φωτισμο η τατς?

Χρίστος
17-03-11, 01:43
Ωστε ισχυει αυτο οτι το μηλο ειναι βραχος οσο φορτωμα και αν του ριξεις γιατι το πηρε φιλος προσφατα .
οπως παει οταν το παρεις ετσι θα ναι μεχρι να το δωσεις


Και το s τοσο πολυ λαγκ τρωει?
Αμα το εχεις μαμα μια χαρα θα ειναι.
Αμα περνας θεματακια, icons και χιλια δυο αλλα σε συνδιασμο με πληρωση πανω απο 60% της μνημης......ε, λαγκαρει.οχι πολυ αλλα οπως ηταν δν ειναι σιγουρα


Και εχει και μεγαλυτερο cpu ααπο το μηλο.
χαχα.Ποιος στο πε?
ιδιο cpu εχουν απλα η apple εχει υποχρονισει το 1ghz σε 0.8 για λογους οικονομιας στη μπαταρια


Και η χιλιουμνησμενη οθονη του ειναι καλη ως προς την ευκρινια φωτισμο η τατς?
απο τις καλυτερες οθονες τις αγορας.Μη λεμε οτι θελουμε.
Και με γυμνο ματι δε βλεπουν ολοι διαφορες.απλα σε δυνατες συγκρισεις μενει λιγο πισω.

katsaraios
17-03-11, 04:29
s> μπαταρια ΓΤΠ

tamtamcafe
17-03-11, 07:49
εγω χρησιμοποιω το S εδω και 6 μηνες
δε νομιζω οτι η οθονη του συγκρινεται αυτη την στιγμη με αλλο κινητο στην αγορα
με την αναβαθμιση στο 2.2 εχει λυσει ολα σχεδον τα προβληματα και δεν λαγκαρει
οσο για την μπαταρια οταν τα κινητα συνδεονται στο wifi κανενα δεν αντεχει πολυ εμενα που το βαζω οταν το χρειαζομαι κραταει μια μερα οταν ομως ειναι κλειστο κραταει 2.1/2 μερες
εφαρμογες απειρες και αν δεν του βαλεις οοοτι βρεις μπροστα σου μεσα δε λαγκαρει σχεδον ποτε
το μονο μειον που εγω μπορω να δω ειναι το οτι δεν εχει φλας αλλα οι φωτογραφιες υπεροχες
αρκετα ελαφρυ και γρηγορο και με μεγαλυτερη οθονη και διαυγεστερη απο το μηλο 4
εγω που το εχω σπασει κι ολας και εχω το τηλ πλεον open να με αφηνει να εχω προσβαση και χρηση σαν pc σε οποια λειτουργια φακελους αρχεια προγραματα θελω τα σπαει λεμε

Χρίστος
17-03-11, 08:23
εγω χρησιμοποιω το S εδω και 6 μηνες
δε νομιζω οτι η οθονη του συγκρινεται αυτη την στιγμη με αλλο κινητο στην αγορα
με την αναβαθμιση στο 2.2 εχει λυσει ολα σχεδον τα προβληματα και δεν λαγκαρει
οσο για την μπαταρια οταν τα κινητα συνδεονται στο wifi κανενα δεν αντεχει πολυ εμενα που το βαζω οταν το χρειαζομαι κραταει μια μερα οταν ομως ειναι κλειστο κραταει 2.1/2 μερες
εφαρμογες απειρες και αν δεν του βαλεις οοοτι βρεις μπροστα σου μεσα δε λαγκαρει σχεδον ποτε
το μονο μειον που εγω μπορω να δω ειναι το οτι δεν εχει φλας αλλα οι φωτογραφιες υπεροχες
αρκετα ελαφρυ και γρηγορο και με μεγαλυτερη οθονη και διαυγεστερη απο το μηλο 4
εγω που το εχω σπασει κι ολας και εχω το τηλ πλεον open να με αφηνει να εχω προσβαση και χρηση σαν pc σε οποια λειτουργια φακελους αρχεια προγραματα θελω τα σπαει λεμε
χαιρομαι να βλεπω εξεληξη και κινησεις προς power user :thumbsup:
τεσσαρι με ανοιχτα 3g ΣΥΝΕΧΕΙΑ 2 1/2 μερες.
τεσσαρι με ανοιχτο wifi και online LIVE gaming πανω απο 4 ωρες.
φακο νομιζω εχει καλυτερο απο το τεσσαρι αλλα βραδυ υστερει πολυ λογω του φλας που σωστα ειπες.
ελαφρυ ναι, το ειπα παραπανω.
froYo δεν εχω δοκιμασει και δε ξερω πως παει.
αφου το εχεις σπασει μπορεις να κανεις και root μαζι με custom firmware και να δεις αλλο κινητο.
εφαρμογες διαφωνω με αυτο που λες.Η δουλεια του ειναι να βαζεις οτι βρεις μπροστα σου, να το βλεπεις και αν δε σ αρεσει να το πετας, ΧΩΡΙΣ αυτο να αφηνει υπολοιματα.
Αυτη τη στιγμη εχω περιπου 100apps στο 4ρι και αλλα 30tweaks που περασα με το σπασιμο.Το κινητο ΔΕΝ εχει νοιωσει.
Σε android, απλα με μια αλλαγη θεματος μαζι με iconpack εμφανιζοταν μικρη δυσκολια.Αν κανανε τοσο καλη δουλεια και το εξαληψανε μετα τη FroYo, μπραβο τους.


υ.γ:εμεινα πισω στις android γνωσεις μου.Παω να βγω κανενα για δευτερο. Να ειμαι ενοιμερος απο δω και περα:th_Laie_67-1:

JuNiOr_
17-03-11, 08:27
Προκειται για 2 κορυφαια κινητα.προσωπικα εχω το S απο το σεπτεμβρη και ειμαι αρκετα ικανοποιημενος.εφοσον το root-αρεις η παιξεις και με custom rom δεν υπαρχει επαφη σε θεμα ταχυτητας..Η οθονη ειναι μεγαλυτερη και καλυτερη απο του i phone..εχει bluetooth παιρνει micro sd και διαθετει και ραδιοφωνο.
Απο την αλλη το μηλοφωνο ειναι πολυ ποιοτικοτερο(αλλα και αισθητα πιο βαρυ)ειναι πιο user friendly και φυσικα εχει τη κορυφαια υποστηριξη της apple που θα υποστηριζει για πολυ καιρο το 4.Ο γαλαξιας oficially θα παρει μεχρι τη 2.3 αν και ανεπισημα θα μπορεις να περασεις και τη 3.0(ta specs του για κινητο που εχει 10 μηνες στη πλατη,δειχνει ποσο μπροστα ηταν οταν βγηκε(και μενει ακομα)

yodas
17-03-11, 11:21
Όποιο και να πάρεις αν είσαι ένας μέσος χρήστης δεν θα δείς τραγικές διαφορές. Θα μείνεις πιστεύω απόλυτα ικανοποιημένος και από τα 2.

Τόσο το s όσο και το iphone έχουνε φανατικούς οπαδούς οπότε άκρη δεν θα βγάλεις.

Εγώ να σου πω που έχω και τα 2 και τα μικρά και τα μεγάλα (tabs) ζητάω συγκεκριμένα πράγματα από το καθένα και έτσι έχω βρει την ηρεμία μου.

Πάντως μετά την αναβάθμιση του s σε froyo (επίσημη και όχι custom γιατί με εκείνη είχανε ληθεί τα όποια θέματα από καιρό) έχει εξαφανιστεί το lag.

Καλοφόρετο όποιο και αν πάρεις.

dblade
17-03-11, 12:40
Για το s2 εχεται ακουσει τπτ?

tamtamcafe
17-03-11, 13:19
ναι οτι θα ναι πανκριβο αλλα πολυ καλο
μη ξεχνας οτι ανταγωνιζεται δυνατα τα μηλα πια η samsung με τα υπολοιπα να εεερχονται... πιο πισω

gant
18-03-11, 00:47
Μη αδικείτε και το ΗΤC Desire, στιβαρή κατασκευή και γρηγορότερο του Γαλαξία, χάρις στο ανώτερο του interface.

Χρίστος
18-03-11, 04:53
μου γυαλισε και παω να δω σημερα μηπως μπαξω το galaxy ace.
καλα ακουσατε, ace λεγεται!!!!

yodas
18-03-11, 15:51
To s2 επίσης θα είναι διπύρηνο