PDA

Επιστροφή στο Forum : δεικτης θερμοκρασίας λαδιου



chief
16-03-11, 18:39
Παρατηρησα απόψε αφου εβγαλα το αμαξι απο το συνεργειο που ηταν για αλλαγη λαδιών και γεννικό τσεκαρισμα απο κατω (προερετικά μετα την πιστα) οτι:

1.Οταν ξεκιναω το αμαξι το λαμπάκι του λάδιού μενει για λίγο αναμενο (πορτοκαλί) πραγμα που δεν επρεπε να συμβαινει αφού το αμαξι εχει λαδια και καινουργια και μεχρι στιγμης δεν εχει κάψει ουτε σταγόνα.
2. Ο δεικτης της θερμοκρασίας λαδιού δεν δουλεύει
3. Η μετρηση του λαδιου μεσα απο το αμαξι πατωντας και καρατωντας το κουμπακι του σπορτ (ετσι ειναι στα CSL) δεν δουλευει.

Απ΄οτι κατάλαβα ολά αυτά κάποια σχέση θα εχουν μεταξύ τους.

Να αναφέρω επίσης οτι προχθες στην πιστα καταφερα να ολοκληρόσω (και ευτυχως που εγραψα εκει καλό χρόνο) μονο το πρωτο session μόνο.
Στο δευτερο και στο τριτο δεν καταφερα να ολοκληρωσω γιατι στο πρωτο δυνατο φρενάρισμα αναβαν ολα τα λαμπακια στο αμαξι εκανε να σβησει και μετα απο ενα δευτερόλεπτο ξαναπηγαινε κανονικά (με τα λαμπακια αναμενα) και στην αμεσως επομενη στροφη ειχα τα ιδια απ την αρχη.
Τελικά το εφερα με την οδική αν και το αμαξι δεν ειχε τιποτα.
Απλά απο τα γκαζια και τα φρεναρισματα βγηκε το καλώδιο απο τον πολο της μπαταρίας αφου αυτή έφευγε απο την θεση της χωρίς να το πάρω ειδηση.Για μια στιγμη ειχε επαφη ο πολος με το καλώδιο και για μια στιγμη δεν είχε.
Το αναφέρω απλά γιατι δεν ξέρω αν μπορει να έκαψε καποια ασφαλεια απο αυτό το συμβάν.

Monsta
16-03-11, 18:51
Άρα αν κατάλαβα καλά, εντόπισess που είναι το πρόβλημα και από αύριο θα κοιτάξεις για καμέννess ασφάλειess ?

chief
16-03-11, 19:03
Οχι ρε ακομη δεν ξερω.

Ευτυχως που δεν εχω καμενess μηχανess με τοσες γκαζιess που του κάνω.

oldcarskickass
16-03-11, 19:44
Για το κτήνοss σου δεν ξέρω, αλλά δε μου φαίνεται λογικό να ρετάρει όταν βγαίνει ο πόλος.

Λογικά έπρεπε να καλύπτει της ανάγκess ο δυναμός.

Δε νομίζω να κάηκε τίποτα, αλλά ΝΟΜΙΖΩ ότι έχει έρθει η ώρα να δεις το δυναμό σου ή τον αυτόματο (ή το πως τέλος πάντων λειτουργεί το όλο σύστημα, αυτόματο είχαν πάνω στο δυναμό παλιά οχήματα).

Αυτό με την ένδειξη των λαδιών ίσως πρέπει να το δεις πιο επισταμένα, λόγω κακού παρελθόντος των S54 (αν και είναι αλήθεια ότι με τα S54 των CSL δεν έχει ακουστεί τίποτα, αλλά better safe than sorry)

ghost-rider
16-03-11, 20:27
Για το κτήνοss σου δεν ξέρω, αλλά δε μου φαίνεται λογικό να ρετάρει όταν βγαίνει ο πόλος.

Λογικά έπρεπε να καλύπτει της ανάγκess ο δυναμός.

Δε νομίζω να κάηκε τίποτα, αλλά ΝΟΜΙΖΩ ότι έχει έρθει η ώρα να δεις το δυναμό σου ή τον αυτόματο (ή το πως τέλος πάντων λειτουργεί το όλο σύστημα, αυτόματο είχαν πάνω στο δυναμό παλιά οχήματα).

Αυτό με την ένδειξη των λαδιών ίσως πρέπει να το δεις πιο επισταμένα, λόγω κακού παρελθόντος των S54 (αν και είναι αλήθεια ότι με τα S54 των CSL δεν έχει ακουστεί τίποτα, αλλά better safe than sorry)

Ο δυναμος φορτιζει την μπαταρια. Δεν δινει πουθενα αλλου ρευμα. Αν αποσυνδεθει πολος με τη μηχανη σε λειτουργεια αυτη σβηνει(ρευμα στα μπουζι και στον εγκεφαλο δεν παει). Τουλαχιστον ετσι ξερω. Ελπιζω να μην εχω χασει τιποτα εξελιξεις...

oldcarskickass
16-03-11, 22:13
Ο δυναμος φορτιζει την μπαταρια. Δεν δινει πουθενα αλλου ρευμα. Αν αποσυνδεθει πολος με τη μηχανη σε λειτουργεια αυτη σβηνει(ρευμα στα μπουζι και στον εγκεφαλο δεν παει). Τουλαχιστον ετσι ξερω. Ελπιζω να μην εχω χασει τιποτα εξελιξεις...

Όχι ρε συ, αποκλείεται, τουλάχιστον όχι σε Ε30 και Ε36 και Ε46 που έχουμε στην οικογένεια.

100% δοκιμασμένα όχι στα παραπάνω.

oldcarskickass
16-03-11, 22:29
Στον άσσο δεν έχει χρειαστεί να δοκιμάσω (ακόμα)

ghost-rider
16-03-11, 23:08
Όχι ρε συ, αποκλείεται, τουλάχιστον όχι σε Ε30 και Ε36 και Ε46 που έχουμε στην οικογένεια.

100% δοκιμασμένα όχι στα παραπάνω.

Πρεπει να εχεις δικιο. Το δυναμο αναλογα με τις στροφες αυξομειωνει ταση.
Αλλα στα καινουρια δινει τα 12 volt απο το ρελαντι ακομα εχω ακουσει(και σταματα καπου στα 13+?).
Οποτε δεδομενου οτι η μπαταρια ειναι παραλληλα συνδεδεμενη αν την αποσυνδεσεις εχεις την απαιτουμενη ταση για να παρει ρευμα η αναφλεξη και ο εγκεφαλος απο το δυναμο και μονο. Το κυκλωμα λογικα θα παραμεινει κλειστο.

Σε παλιο αμαξι το εχω δοκιμασει και εσβησε. Αλλα το δυναμο στο ρελαντι δεν εδινε αρκετα(και το πειραμα εγινε στο ρελαντι).
Θυμαμαι κιολας, εβαζε μπροστα και αν δεν γκαζωνες λιγο δεν εσβηνε το λαμπακι της μπαταριας.

Δεν το χα σκεφτει ετσι, αλλα... στεκει. Δεν ειμαι σιγουρος βεβαια αλλα εχει λογικη.
Εχεις κανει πειραμα?

sofos 2.8i
17-03-11, 08:21
Chief για την ενδειξη λαδιου ειναι κατα 90% ο αισθητηρας λαδιου που βρισκεται στο καρτερ και το κακο ειναι οτι για να αντικατασταθει,αδειαζεις παλι λαδια........

chief
17-03-11, 08:44
Το βρηκε σημερα και το διαγνωστικό.
Αυτο ειναι τελικα και θα το αντικαταστίσω thumb.


Ξερει κανεις το part no για το CSL. ??

bill_m3
17-03-11, 09:31
Το βρηκε σημερα και το διαγνωστικό.
Αυτο ειναι τελικα και θα το αντικαταστίσω thumb.


Ξερει κανεις το part no για το CSL. ??

12617508003

Αυτός πρέπει να είναι, αλλά δεν έχω αριθμό πλαισίου (αν έχει αλλάξει κάτι..)

https://www.realoem.com/bmw/showparts.do?model=BL96&mospid=50641&btnr=11_2990&hg=11&fg=10

Kostas_1
17-03-11, 12:42
Ωπ, τωρα το ειδα αυτο...

Σωστα, αισθητηρας λαδιου, τα ιδια ειχα και στο Ζ. Αλλαχτηκε και ΟΚ

chief
17-03-11, 12:43
αυτος ειναι.
μεχρι το βραδυ θα ειναι αλλαγμενος