PDA

Επιστροφή στο Forum : Schrick εκκεντροφοροι σε E46 330Xi



deepBLUE
16-03-11, 18:37
Πριν καποιους μηνες αποφασισα τους shrick εκκεντροφορους πρωτου σταδιου που μου ειχαν περισσεψει απο το Ζ3 μετα την προσθηκη του ess ts2+ να τους τοποθετησω στο 330xi.
Βεβαια τελικα το συμπερασμα μου ειναι πως καλυτερα να παρεις ESS T2 και να το κανεις + με την προσθηκη των Schrik στελνοντας στο Νορβηγο τον εγκεφαλο να στο ρυθμισει με τους shrick εκκεντροφορους παρα με αυτους που δινει το + γιατι το αμαξι ειναι πιο δυνατο μια και οι Shrick πρωτου σταδιου ειναι πιο αγριοι και με καλυτερα αποτελεσματα (βεβαια αυτο το ανακαλυψα στην πορεια) τεσπα.
Εμπαξα λοιπον τους εκκεντροφορους στο 330 χωρις να προσθεσω προγραμμα παρα μονο φιλτρο KN που ετσι και αλλιως ειχα προ εκκεντροφορων (ασχετα αν η γνωμη μου ειναι πως το μαμα αμαξι δε παει καλυτερα μονο με την προσθηκη φιλτρου).
Επι της ουσιας λοιπον....
Το Ε46 330Xi ξυπνησε χαμηλα ζωντανεψε απιστευτα χωρις προγραμμα χωρις τιποτα.
Το Vanos εχει την δυνατοτητα να διαβασει τους εκκεντροφορους 1ου σταδιου πραγμα που εκανε !!!
Πριν κανενα μηνα με ετρωγε να κανω ενα update στο αυτοκινητο και ετσι πηγα στο συνεργειο να τσεκαρει αν υπαρχει αναβαθμιση και πραγματι υπηρχε και την εκανα.
Το αμαξι ακομα καλυτερο λες και του εχεις βαλει προγραμμα η speed booster σαν να εχεις πειραξει την αποκριση του γκαζιου !!!
Στο ταξιδι που πηγα προσφατα το αμαξι δουλευει εξισου δυνατα και ψηλα χωρις να εχει χασει τιποτα απο πριν, αντιθετα !!!
Το μονο μειον ειναι η καταναλωση που εχει ανεβει και ενα μικρο κροταλισματακι που κανουν ολα τα bmw με την προσθηκη των εκκεντροφορων !!!!
Αν λοιπον καποιος εχει σκοπο καποια στιγμη την βελτιωση ενος 330 θα προτεινα να ξεκινησει (αν θελει σιγα σιγα να αναβαθμιζει λογω χρηματων)απο τους εκκεντροφορους και μετα προγραμμα και παει λεγοντας και λεω να ξεκινησει απο τους εκκεντροφορους γιατι λογικα αν βαλεις προγραμμα χωρις εκκεντροφορους με την προσθηκη τους μετα θα πληρωσεις +150 ευρω πιθανον για να συμπεριληφθει στο προγραμμα και η προσθηκη τους .
Αν και οπως εχουμε ξαναμανα πει αν βαλεις κατω τι χρηματα χρειαζεται καποιος για να βαλει φιλτρο-προγραμμα-εξατμιση[ολο το σετ καποιο επωνυμο πχ supersprint)-εκκεντροφορους(shrick)], για να παρει 25-30 αλογα καλυτερα πολυ λιγα παραπανω η και τα ιδια χρηματα (αναλογα απο που θα γινει η αγορα των παραπανω ) για κομπρεσσορα για 100 αλογα παραπανω !!!!

Nick bmwlover
16-03-11, 18:50
Πριν καποιους μηνες αποφασισα τους shrick εκκεντροφορους πρωτου σταδιου που μου ειχαν περισσεψει απο το Ζ3 μετα την προσθηκη του ess ts2+ να τους τοποθετησω στο 330xi.
Βεβαια τελικα το συμπερασμα μου ειναι πως καλυτερα να παρεις ESS T2 και να το κανεις + με την προσθηκη των Schrik στελνοντας στο Νορβηγο τον εγκεφαλο να στο ρυθμισει με τους shrick εκκεντροφορους παρα με αυτους που δινει το + γιατι το αμαξι ειναι πιο δυνατο μια και οι Shrick πρωτου σταδιου ειναι πιο αγριοι και με καλυτερα αποτελεσματα (βεβαια αυτο το ανακαλυψα στην πορεια) τεσπα.
Εμπαξα λοιπον τους εκκεντροφορους στο 330 χωρις να προσθεσω προγραμμα παρα μονο φιλτρο KN που ετσι και αλλιως ειχα προ εκκεντροφορων (ασχετα αν η γνωμη μου ειναι πως το μαμα αμαξι δε παει καλυτερα μονο με την προσθηκη φιλτρου).
Επι της ουσιας λοιπον....
Το Ε46 330Xi ξυπνησε χαμηλα ζωντανεψε απιστευτα χωρις προγραμμα χωρις τιποτα.
Το Vanos εχει την δυνατοτητα να διαβασει τους εκκεντροφορους 1ου σταδιου πραγμα που εκανε !!!
Πριν κανενα μηνα με ετρωγε να κανω ενα update στο αυτοκινητο και ετσι πηγα στο συνεργειο να τσεκαρει αν υπαρχει αναβαθμιση και πραγματι υπηρχε και την εκανα.
Το αμαξι ακομα καλυτερο λες και του εχεις βαλει προγραμμα η speed booster σαν να εχεις πειραξει την αποκριση του γκαζιου !!!
Στο ταξιδι που πηγα προσφατα το αμαξι δουλευει εξισου δυνατα και ψηλα χωρις να εχει χασει τιποτα απο πριν, αντιθετα !!!
Το μονο μειον ειναι η καταναλωση που εχει ανεβει και ενα μικρο κροταλισματακι που κανουν ολα τα bmw με την προσθηκη των εκκεντροφορων !!!!
Αν λοιπον καποιος εχει σκοπο καποια στιγμη την βελτιωση ενος 330 θα προτεινα να ξεκινησει (αν θελει σιγα σιγα να αναβαθμιζει λογω χρηματων)απο τους εκκεντροφορους και μετα προγραμμα και παει λεγοντας και λεω να ξεκινησει απο τους εκκεντροφορους γιατι λογικα αν βαλεις προγραμμα χωρις εκκεντροφορους με την προσθηκη τους μετα θα πληρωσεις +150 ευρω πιθανον για να συμπεριληφθει στο προγραμμα και η προσθηκη τους .
Αν και οπως εχουμε ξαναμανα πει αν βαλεις κατω τι χρηματα χρειαζεται καποιος για να βαλει φιλτρο-προγραμμα-εξατμιση[ολο το σετ καποιο επωνυμο πχ supersprint)-εκκεντροφορους(shrick)], για να παρει 25-30 αλογα καλυτερα πολυ λιγα παραπανω η και τα ιδια χρηματα (αναλογα απο που θα γινει η αγορα των παραπανω ) για κομπρεσσορα για 100 αλογα παραπανω !!!!
Τελικα δεν μας ειπες,θα βαλεις προγραμμα καλο για να "δεσει" περισσοτερο το συνολο πλεον κ να πηγαινει ακομα καλυτερα η οχι???:th_Laie_67-1:

deepBLUE
16-03-11, 19:03
Τελικα δεν μας ειπες,θα βαλεις προγραμμα καλο για να "δεσει" περισσοτερο το συνολο πλεον κ να πηγαινει ακομα καλυτερα η οχι???:th_Laie_67-1:

Οχι Νικο δε θα μπω στη διαδικασια αυτη !!

Nick bmwlover
16-03-11, 19:07
Οχι Νικο δε θα μπω στη διαδικασια αυτη !!

Οκ,τo ειπα γιατι εισαι λιγο "απληστος" με το γκαζι!!!:th_Laie_67-1:
Αφου παει καλυτερα κ το 46αρι...:thumbsup:

oldcarskickass
16-03-11, 19:40
Τι χαρακτηριστικά έχουν οι μαμά εκκεντροφόροι και τι οι Schrick αν γνωρίζεις;

deepBLUE
16-03-11, 19:52
Τι χαρακτηριστικά έχουν οι μαμά εκκεντροφόροι και τι οι Schrick αν γνωρίζεις;

Αλλες μοιρες αν εννοεις αυτο.
Οι shrick πρωτου σταδιου ειναι 264°/248°

Ανεβαζω και ενα pdf σχετικο με τους Shrick :thumbsup:

merbeind
16-03-11, 20:30
Δηλαδη βαζεις απλα εκκεντροφορο και δουλευει μια χαρα χωρις τπτ παραπανω?
Αν ηταν καλυτερα γιατι δεν κρατησες αυτους που ειχες και εβαλες τους + της ess?

dark knight
16-03-11, 21:03
ειναι λιγο οφ τοπικ αλλα γινεται reprofile στους μαμα του 330 στα προτυπα του Schrick?

deepBLUE
16-03-11, 21:28
ειναι λιγο οφ τοπικ αλλα γινεται reprofile στους μαμα του 330 στα προτυπα του Schrick?

Νομιζω ναι

deepBLUE
16-03-11, 21:31
Δηλαδη βαζεις απλα εκκεντροφορο και δουλευει μια χαρα χωρις τπτ παραπανω?
Αν ηταν καλυτερα γιατι δεν κρατησες αυτους που ειχες και εβαλες τους + της ess?

Σωστα αυτο βεβαια δε σημαινει πως αν βαλεις προγραμμα δε θα υπαρξει και επιπλεον βελτιωση.
Γιατι η δικη μου αγορα ηταν TS2+ που το κιτ αυτο ειχε και εκκεντροφορους στην πορεια ανακαλυψα πως το TS2 με Shrick μπορει να πηγαινει καλυτερα απο το TS2+ με τους εκκεντροφορους του κιτ.
Αυτο το ανακαλυψα στις δοκιμες που εκανα με τον VanVIC στην πορεια.

m-power_01
16-03-11, 21:31
ειναι λιγο οφ τοπικ αλλα γινεται reprofile στους μαμα του 330 στα προτυπα του Schrick?

ενα τηλ στον Μπουμπη και θα μαθεις

nikos1400
16-03-11, 22:20
:offtopic:

"costume designer admin"
μ'αρεσει !


Στο θεμα τωρα, σκοπευεις να ανεβεις καποια στιγμη σε δυναμομετρο (με το 330) ?

deepBLUE
16-03-11, 22:24
:offtopic:

"costume designer admin"
μ'αρεσει !:whistle: ο Σταθης μου το εβαλε.....:whistle:



Στο θεμα τωρα, σκοπευεις να ανεβεις καποια στιγμη σε δυναμομετρο (με το 330) ?

Οχι δε βρισκω λογο να το κανω εχω στο νου μου καποια στιγμη να το πουλησω και να ανεβω κατηγορια, αν δε τα καταφερω τοτε θα καταφυγω στη προσθηκη κομπρεσσορα και θα το κρατησω.
Χρειαζομαι λιγο χρονο για να δω τι τελικα θα κανω.

nikos1400
16-03-11, 22:44
θα ενδιεφερε πιστευω ιδιοκτητες 330 να δουνε στα "χαρτια" το αποτελεσμα,

αλλα με μια λεξη νομιζεις οτι ειναι καλη/αισθητη αναβαθμιση, ακομα και πρωτη ?

Panos 316T
16-03-11, 22:50
Σωστα αυτο βεβαια δε σημαινει πως αν βαλεις προγραμμα δε θα υπαρξει και επιπλεον βελτιωση.
Γιατι η δικη μου αγορα ηταν TS2+ που το κιτ αυτο ειχε και εκκεντροφορους στην πορεια ανακαλυψα πως το TS2 με Shrick μπορει να πηγαινει καλυτερα απο το TS2+ με τους εκκεντροφορους του κιτ.
Αυτο το ανακαλυψα στις δοκιμες που εκανα με τον VanVIC στην πορεια.

Βαγγέλη τι διαφορά psi έχουν μεταξύ τους αυτά τα δύο ΤS2 και ΤS2+;

αν κατάλαβα καλά η διαφορά αυτών των 2 stage πρέπει να είναι μικρή αφού «καλύπτεται» από την τοποθέτηση μόνο του συγκεκριμένου εκ/φορου.

οι κόφτες που επεμβαίνουν;

nik200
16-03-11, 23:35
φιλε deep blue..εγω για να χω το κεφαλι μου ησυχο επειδη οι εκκεντροφοροι οπως και να το κανεις ειναι εκκεντροφοροι και οχι μια εξατμιση πχ..θα πηγαινα οπωςδηποτε να ελεγξω το αμαξι απο μειγματα και αβανς...μπορει να μην ειναι τιποτε φοβεροι μπαμπουλες και να διορθωνει και το αμαξι...αλλα εισαι σιγουρος οτι δουλευει σωστα και απροβληματιστα???προσωπικα ετσι θα εκανα και ουτε προγραμματα ουτε τιποτα περαιτερω!

deepBLUE
17-03-11, 08:29
Βαγγέλη τι διαφορά psi έχουν μεταξύ τους αυτά τα δύο S2 και S2+;

αν κατάλαβα καλά η διαφορά αυτών των 2 stage πρέπει να είναι μικρή αφού «καλύπτεται» από την τοποθέτηση μόνο του συγκεκριμένου εκ/φορου.

οι κόφτες που επεμβαίνουν;

Δεν ειναι μονο αυτη η διαφορα αλλαζει τροχαλια, ιμαντα αλλα και το προγραμμα.
Η διαφορα ειναι απο 8psi σε 8,5.
Εγω για περισσοτερη ασφαλεια τον κοφτη τον εχω στις 7000 μπορει ομως και 7.500 που πραγματικα ακομα και αυτες οι 500 στροφες αποδιδουν !!!

nik200
17-03-11, 08:36
ειναι λιγο οφ τοπικ αλλα γινεται reprofile στους μαμα του 330 στα προτυπα του Schrick?

λογικα γινεται..δεν γνωριζω για το συγκεκριμενο μοτερ αλλα...τα reprofile ειναι δικοπο μαχαιρι..παρα πολλες φορες...αδυνατιζουν τοσο πολυ τα "αμυγδαλα" που μετα σπανε...δεν ειναι τυχαιο πιστευω οτι ενας aftermarket εκκεντροφορος κανει 1000ευρω και ενα reprofile κανει 200....οτι πληρωσεις παιρνεις απο θεμα αξιοπιστιας..πολυ προσοχη λοιπον δεν ειναι τοσο απλα τα πραγματα οσο μας τα προβαλλουν..το reprofile θελει πολυ σωστο και εμπειρο μαστορα..και παλι κυνηγας την τυχη σου!!!

υγ..τα περισσοτερα ραλλακια που εφτιαχνε ο boubis μετα απο κανα χρονο αντε δυο, ειτε σκιζοντουσαν ειτε οχι, απλα αυτα που σκιζοντουσαν πιο γρηγορα...τον εσπαγαν τον εκκεντροφορο!!!!ελαχιστα ειχαν πετυχει....

stamatis m3 e30
17-03-11, 09:45
μηπως εχει φτωχο μιγμα το αμαξι και ετσι παει καλυτερα;;;θα σου προτεινα να το ρυθμισεις αμμεσα και να μην το πατας τερμα μεχρι να το κανεις!

deepBLUE
03-04-11, 01:54
Δεν υπαρχει περιπτωση εν μερη τη ρυθμιση την κανει το λουφτ.
Μια χαρα ειναι το αμαξι αυτο δε σημαινει πως αν βαλεις προγραμμα στο αμαξι δε θα πηγαινει και καλυτερα σαφως θα πηγαινει.
Κινδυνος δεν υπαρχει κανενας.

Βαγγελης
01-05-11, 08:29
Δηλαδή και συγνώμη κιολας έχεις πετάξει 2 εκκεντροφόρους πρώτου σταδίου στο 3,30 και απλά έχεις σταυρώσει τα δαχτυλά σου και λες εντάξει.....μάλλον δουλευει?Εδώ εξάτμιση βάζουμε και το δυναμομετρουμε να μη χάσουμε κανα άλογο!Συγνώμη και πάλι αλλα την έχεις παρεξηγήσει τη δυναμομετρηση σου παρέχει περισσότερες πληροφορίες απο απλα την ιποδύναμη του αυτοκινήτου και μάλιστα πολύ χρήσημες όπως καμπύλες ροπής που και αν κρεμάει ο κινητήρας αν έχει το σωστό καυσιμο το σωστό αβάνσ και ένα σωρό άλλες πληροφορίες.Μήπως προσπαθεις να σπάσεις το 3,30και να βάλεις κανα μ3 και δεν το λές?

deepBLUE
01-05-11, 09:06
Δεν ειπα πως μαλλον δουλευει αλλο οτι δουλευει και μια χαρα !!!
Δε με ενδιεφερε να βελτιωσω αυτο το αμαξι, απλα μια και τους ειχα ειπα να τους βαλω,οσο για το να σπασει κινδυνος δεν υπαρχει κανενας, μια χαρα τους διαβαζει ο κινητηρας ,εχει ξυπνησει και δε κρεμαει πουθενα, το αντιθετο θα ελεγα εχει γινει πιο αμεσο,βεβαια αν ειχα και προγραμμα θα ειχα καλυτερα αποτελεσματα πραγμα ομως που δε με ενδιαφερει.
Οσο για το μοτερ του Μ3 που λες το xi δε το παιρνει με τιποτα μια και ειναι 4χ4 και ακομα και να εμπαινε ηθελε τρελες πατεντες και καταργηση του 4χ4 !!!
Καλυτερα να παρεις ενα Μ3 ποιο φθηνα θα ερθει ετσι που ειναι η κατασταση τωρα πραγμα που ουτε αυτο θα εκανα πια μια και εχω αμαξι να μου κανει τα κεφια και το xi το κραταω για την οικογενεια.

Βαγγελης
02-05-11, 11:56
Μαλιστα και πόσο δηλαδή κοστίζουν οι εν λόγο εκεντροφόροι και με τι κόστος τοποθετηθήκαν γιατί ανέφερες ότι πλησιάζεις σε τιμή την τοποθέτηση κομπρεσορα που απο ότι είχα ρωτήσει πριν κανα χρόνο η τιμή του για κομπλε αγορά και τοποθετηση με προγραμματα πλησίαζε το 10χιλιαρο.Βεβαια μου πεσαν τα αφτια και δεν συνέχισα την έρευνα αγοράς.Αλλα απο ότι έχω δει στο σαιτ της σρικ έχουν γύρω στα 1500 ευρώ η αγορά εκεντροφορων πως φτάνει τόσο τον κομπρεσορα?Και μια τελευταια απορία μιλάς για πρωτο στάδιο στους εκεντροφόρους?:thanks:

m-power_01
02-05-11, 12:01
Μαλιστα και πόσο δηλαδή κοστίζουν οι εν λόγο εκεντροφόροι και με τι κόστος τοποθετηθήκαν γιατί ανέφερες ότι πλησιάζεις σε τιμή την τοποθέτηση κομπρεσορα που απο ότι είχα ρωτήσει πριν κανα χρόνο η τιμή του για κομπλε αγορά και τοποθετηση με προγραμματα πλησίαζε το 10χιλιαρο.Βεβαια μου πεσαν τα αφτια και δεν συνέχισα την έρευνα αγοράς.Αλλα απο ότι έχω δει στο σαιτ της σρικ έχουν γύρω στα 1500 ευρώ η αγορά εκεντροφορων πως φτάνει τόσο τον κομπρεσορα?Και μια τελευταια απορία μιλάς για πρωτο στάδιο στους εκεντροφόρους?:thanks:

Αν διαβασεις πιο προσεχτικα θα δεις οτι αναφερει πως οι εκκεντροφοροι ειναι 1ου σταδιου.
Επισης οσον αφορα το θεμα τιμη σε σχεση με κομπρεσσορα λεει ξεκαθαρα οτι αν ειναι να παρεις εκκεντρα ,εξατμισεις ,χταποδια, καταλυτες και προγραμμα...
Φτανεις ψηλα για 50αλογα σκαρτα...
Ενω με λιγα παραπανω πας σε κομπρεσερ

Βαγγελης
03-05-11, 12:12
φίλε μου συγνώμη αλλα οι αριθμοί ακόμα και με αυτά που λες με το ζόρι πλησιάζουν τα μισά λεφτά που χρειάζεται κάποιος για να βάλει έναν κομπρεσορα της προκοπής χταποδι γύρω στα 500 εξάτμιση μέχρι πίσω άλλα 700 καταλύτες ποιο ελεύθερους 800 πρόγραμμα 400 εκεντροφόροι 1500 μαστορας στο 1000ρικο μαζί με τις φλάντζες η διαφορά είναι μεγάλη και αν μιλάμε για 30 έως 50 άλογα σίγουρα δεν είναι η απολυτη δύναμη αλλα δεν είναι και το τελικο ποσό του κομπρεσορα.Παλιοτερα που είχα ρωτήσει για παρόμοια εργασία το μόνο πλην μου΄είχαν πει ότι αν έβαζα εκεντροφορους θα καταργουσα το βανος και τα παράτησα.

Nick bmwlover
03-05-11, 12:38
φίλε μου συγνώμη αλλα οι αριθμοί ακόμα και με αυτά που λες με το ζόρι πλησιάζουν τα μισά λεφτά που χρειάζεται κάποιος για να βάλει έναν κομπρεσορα της προκοπής χταποδι γύρω στα 500 εξάτμιση μέχρι πίσω άλλα 700 καταλύτες ποιο ελεύθερους 800 πρόγραμμα 400 εκεντροφόροι 1500 μαστορας στο 1000ρικο μαζί με τις φλάντζες η διαφορά είναι μεγάλη και αν μιλάμε για 30 έως 50 άλογα σίγουρα δεν είναι η απολυτη δύναμη αλλα δεν είναι και το τελικο ποσό του κομπρεσορα.Παλιοτερα που είχα ρωτήσει για παρόμοια εργασία το μόνο πλην μου΄είχαν πει ότι αν έβαζα εκεντροφορους θα καταργουσα το βανος και τα παράτησα.

Kανε μια προσθεση στα νουμερα που ανεφερες,εκ των οποιων μερικα ειναι πολυ χαμηλα,αλλα παρολα αυτα κανε μια προσθεση να δεις ποσο βγαινει το αθροισμα απο τα νουμερα που εσυ ανεφερες!!!Ειναι 4.900 πες 5.000 ευρω στην καλυτερη των περιπτωσεων-τουλαχιστον,κ ο κομπρεσορας 2ου σταδιου ειχε απ'οτι θυμαμαι 500 ευρω παραπανω,κοντα στα 5.500,οταν τον εβαλε ο Βαγγελης κ ο Βασιλης,τωρα εχουν ανεβει γυρω στα 6.600,τα 10.000 ευρω που σου ειπανε ειναι παρα πολλα

m-power_01
03-05-11, 13:22
Ρε συ Βαγγελη μην γινεσαι ακριβως στα πιτουρα φτηνος στο αλευρι...
Στον κομπρεσσορα θες να βαλεις κατι της προκοπης (ess) και υπολογιζεις 10.000 (ΠΟλλα τα λες). Ενω στα εξατμισονια βαζεις προιοντα ebay ή χειροποιητα...βαλε supersprint και θα δεις οτι ειναι πραγματικα πολυ μικρη η διαφορα.
Το μεγαλο μειον με το ess ειναι οτι δινεις τα λεφτα μετροιτα μια και εξω... ενω στην αλλη περιπτωση, σιγα σιγα

deepBLUE
03-05-11, 14:51
Μαλιστα και πόσο δηλαδή κοστίζουν οι εν λόγο εκεντροφόροι και με τι κόστος τοποθετηθήκαν γιατί ανέφερες ότι πλησιάζεις σε τιμή την τοποθέτηση κομπρεσορα που απο ότι είχα ρωτήσει πριν κανα χρόνο η τιμή του για κομπλε αγορά και τοποθετηση με προγραμματα πλησίαζε το 10χιλιαρο.Βεβαια μου πεσαν τα αφτια και δεν συνέχισα την έρευνα αγοράς.Αλλα απο ότι έχω δει στο σαιτ της σρικ έχουν γύρω στα 1500 ευρώ η αγορά εκεντροφορων πως φτάνει τόσο τον κομπρεσορα?Και μια τελευταια απορία μιλάς για πρωτο στάδιο στους εκεντροφόρους?:thanks:

Αν και σου εξηγησαν παρακατω ας τα ξαναπουμε αλλη μια φορα.
Αρχικα τους εκκεντροφορους εγω δε τους πληρωσα 1500 που τοσο κανουν στην Ελλαδα αλλα 825 ευρω απο Γερμανια διαβασε εδώ (https://www.bmwfans.gr/forum/showthread.php?t=814).
Ειπα λοιπον πως αν βαλεις ποσα χρηματα χρειαζεσαι για να βαλεις μια επωνυμη μαρκα απο καταλυτες,χταποδι,τελικο,ι ως και μεσαιο(αν το θες),προγραμμα για 30 αλογα το πολυ και οχι 50 και ολα αγορασμενα απο Ελλαδα και εκκεντροφορους shrick θα δεις πως τα χρηματα βγαινουν σχεδον τα ιδια για να βαλεις ενα κομπρεσσορα 2ου σταδιου ess που ειναι και απο τους πιο ακριβους αλλα και αξιοπιστους κατα τη γνωμη μου και για πολυ περισσοτερα αλογα απο τα 30 !!!!
Και βεβαια εδω σου ζητησαν 10000 γιατι εδω ο κομπρεσσορας που πουλανε ειναι με χρυσες βιδες :whistle:
Οσοι λοιπον τον αγορασαμε απο Νορβηγια και στειλαμε τον εγκεφαλο εξω για προγραμματισμο μας στοιχισε κοντα στα 7500-8000 με τα μεταφορικα και την τοποθετηση.
Αν λοιπον ξεκιναγα τωρα να αναβαθμισω ενα 330 αντι 30 αλογα θα προτιμουσα 100 σχεδον με τα ιδια χρηματα !!!!
Στην πορεια μαζευοντας και τα υπολοιπα χρηματα θα εβαζα και καταλυτες,χταποδι,τελικο,μ σαιο,εκκεντροφορους για να επαιρνα το μεγιστο της αποδοσης.
Να σου πω μονο πως εδω στην Ελλαδα γνωστος εξατμισας μου ζητησε για αντιγραφο της supersprint 2650 για χταποδι,τελικο,καταλυτες (οχι μεσαιο),εκτος τοπου και χρονου απ οτι καταλαβαινεις.
Για πιο λογο να δωσω 2650 για φτιαχτο οταν με 2950 παιρνω γνησια απο τη Γερμανια ?
Ο Ιδιος εξατμισας χρεωσε φτιαχτο τελικο καζανακι για 330 650 ευρω οταν τοσο και ισως και φθηνοτερο σε supersprint βρισκεις και στην Ελλαδα.

apovas
03-05-11, 15:52
Ισχυει το ρητο οτι πληρωνεις παιρνεις.Ατμοσφαιρικα οσο και να το παλεψεις πασαλιματα θα κανεις.Οποτε ή πας για ολο το πακετο(οχι ομως και 10000 πολλα...) ή το αφηνεις στην ησυχια του και το χαιρεσαι οπως εχει

stefm5
03-05-11, 18:32
αυτήν την εποχή νομίζω πως με 8500 χιλιάδες βάζεις s54

fanisk
03-05-11, 18:55
αυτήν την εποχή νομίζω πως με 8500 χιλιάδες βάζεις s54

Ναι βαζεις, το δαχτυλο που θα σου βαλει η Ελ.Ας μαζι με το ΣΔΟΕ αμα στο βρει αδηλωτο το σκεφτεσαι??:th_Laie_67-1: Μιλαμε για κατασχεση και φυλακιση.. καλα για τροχαιο με σοβαρο τραυματισμο μη το σχολιασουμε καν..
Θα πεις "μαααα οι πιθανοτητες ειναι μικρες" για ελεγχο ή τροχαιο αλλα αμα σου κατσει??

Αμα το δηλωσεις αλλο καπελο, αλλα με τη παρουσα κατασταση γιατι να πληρωνεις κερατιατικα στον ΓΑΠ και τους τροικανους? Να πανε να μαμηθουν ολοι μαζι, στα ιδια χρηματα βαζεις κομπρεσερ, εχεις σχεδον τις ιδιες επιδοσεις χωρις τα προσθετα εξοδα (σημα,ασφαλεια, τεκμηριο), κατι πολυ σημαντικο!!

deepBLUE
03-05-11, 19:46
αυτήν την εποχή νομίζω πως με 8500 χιλιάδες βάζεις s54
Ναι με αυτα τα χρηματα θα κουβαλαει και 200000+ χιλιομετρα και μοτερ προ ανακλησης.
Προσωπικα προτιμω τον M54 θεωρω πως εχει περισσοτερες ανοχες και περιθωρια βελτιωσης χωρις προβληματα οπως εκτιμω πως με την προσθηκη κομπρεσορα ειναι και πιο δυνατο απο το Μ3 ακομα και με φπε.
Βεβαια το θεμα εδω δεν ειναι μια μετατροπη απο ενα μοτερ σε αλλο, αλλα το μοτερ το 330 και η βελτιωση του.
Σε αυτα που γραφει ο Φανης πιο πανω εχει δικιο.

στα ιδια χρηματα βαζεις κομπρεσερ, εχεις σχεδον τις ιδιες επιδοσεις χωρις τα προσθετα εξοδα (σημα,ασφαλεια, τεκμηριο), κατι πολυ σημαντικο!!

Βαγγελης
04-05-11, 10:51
παιδια καταλαβαινω το πνευμα σας ότι για 2και 3 χιλιαρικα διαφορά αυτο που παιρνεις δηλαδή 100 άλογα είναι μεγάλη υποθεση.Αλλά δεν θα συμφωνήσω ότι πχ μια επονιμη μάρκα εξάτμισης είναι ή μάλον αξίζει τα λεφτά της.Ειδικά στο θέμα εξάτμισης είμαι παρα πολύ αρνητικός γιατί έχω απο φίλους που έχουν πληρώσει ακριβές εξατμίσεις να το έχουν σκυλομετανιώσει.Πιστεύω ότι ορισμένα πραγματα δεν πρέπει να τα χρυσοπληρώνουμε και ειδικά τις εξατμίσεις.Το να πάρεις ένα κομπρεσορα της προκοπής ή εκεντροφόρους επωνυμους το καταλαβαίνω.Υπαρχουν φτηνες και αξιοπιστες λύσεις σίγουρα σε πολύ λίγα προοιοντα εξέλιξης έως μετρημένες στα δάχτυλα υπάρχουν ομως.Τώρα ανεξαρτήτως της κα.......λας που πληρώνεται αν με ρωτήσεις ουτε τα 5000 ούτε τα έστω 8500 για 30 και 100 άλογα αξίζουν τα λεφτά αυτά.Εγώ έκανα τη μετατροπη του 3,30 με 6000 οποτε το βρίσκω παράλογο να πληρώσω αλλη μία μετατροπη για 30 άλογα ή μιαμιση για 100 δεν μπορώ να το δεχτώ και ειδικά αυτές τις εποχές που αν για πλακα πάω να πουλήσω το αυτοκινητο ούτε τη μετατροπή δεν θα παρω.Βέβαια ξέφυγα αλλά καμοια φορά όλα απο το μυαλό παιρνάνε

stefm5
04-05-11, 19:29
Ναι βαζεις, το δαχτυλο που θα σου βαλει η Ελ.Ας μαζι με το ΣΔΟΕ αμα στο βρει αδηλωτο το σκεφτεσαι??:th_Laie_67-1: Μιλαμε για κατασχεση και φυλακιση.. καλα για τροχαιο με σοβαρο τραυματισμο μη το σχολιασουμε καν..
Θα πεις "μαααα οι πιθανοτητες ειναι μικρες" για ελεγχο ή τροχαιο αλλα αμα σου κατσει??

Αμα το δηλωσεις αλλο καπελο, αλλα με τη παρουσα κατασταση γιατι να πληρωνεις κερατιατικα στον ΓΑΠ και τους τροικανους? Να πανε να μαμηθουν ολοι μαζι, στα ιδια χρηματα βαζεις κομπρεσερ, εχεις σχεδον τις ιδιες επιδοσεις χωρις τα προσθετα εξοδα (σημα,ασφαλεια, τεκμηριο), κατι πολυ σημαντικο!!

όταν έχεις m54b30 νομίζω πως δεν είναι τραγικό να δηλώσεις τα 200 επιπλέον κυβικά του s54b32...
όταν ο στόχος είναι 100 άλογα παραπάνω προτιμώ την εργοστασιακή λύση κι ας είναι λίγο πιο αργή :original:

Christos 330
04-05-11, 20:06
Για να παρει αλογο ο Μ54 θελει πολυ χρημα παντως!!!

Πολυ καλος φιλος και αρκετα γνωστος σε πολους το τολμησε να το κανει !!!

Βεβαια ειδε κοντα 270 αλογα θυμαμαι (πηγαινε πολυ πολυ δυνατα στα χερια μου σε ανηφορα εγραψε 270 ανετοτατα) αλλα αν συγκρινεις το κοστος με την αποδοση

του αυτοκινητου καλυτερα να βαλεις ενα κομπρεσορακι και ολα οκ !!!