PDA

Επιστροφή στο Forum : Ελεγχος διαρροης(?) λαδιων



Tsambu
15-03-11, 21:16
Θα ηθελα να κανω μια ερωτηση τεχνικης φυσεως, και οποιος μπορει ας με διαφωτισει.
Σε ενα Ε39 της οικογενειας, υπαρχει πτωση σταθμης λαδιων του κινητηρα, σε επιπεδα περιπου ενος λιτρου ανα 2000 χιλιομετρα.
Το αυτοκινητο παει αερας χωρις προβληματα αλλα το καψιμο καψιμο.
Σε σερβις και ελεγχο τοσο στην επισημη αντιπροσωπεια οσο και σε εξωτερικα εξειδικευμενα συνεργεια, ειπωθηκε οτι ειναι στα πλαισια του φυσιολογικου(!).
Διαρροη δεν υπαρχει,και εχουν προταθει ως λυσεις απο αλλαγη ελατηριων κλπ μεχρι μετατροπη σε τριλιτρο.
Το προβλημα ειχε μετριαστει με αλλαγη λαδιων,μπηκαν πιο ρευστα, αλλα παρουσιαστηκε παλι.
Κινητηρας Μ54 2002 μοντελο.Μπορει καποιος να μου περιγραψει συνοπτικα ολον τον ελεγχο που μπορει να γινει ωστε να αποκαλυφθει που βρισκεται το προβλημα?
:thanks:

PANOS-E60
15-03-11, 21:25
καταρχήν καλωσόρισες στην παρέα μας. thumb
Αν βάζεις το λάδι της αντιπροσωπείας Castrol 5-30 τοτε το κάψιμο που περιγράφεις είναι στα πλαίσια του φυσιολογικού. Δοκίμασε άλλη μαρκα π.χ. valvoline και ίσως δεις μειωμένη κατανάλωση λαδιού. Εξαρτάται και από πόσο το πιέζεις το μοτέρ σου. Το δικό μου με μέτρια πίεση καίει 1 κιλό στα 5.000 κμ. Μ54 και γω.

dimtz
15-03-11, 22:54
πολυ καιει το οχημα, ξεκινας απο τσιμουχακια βαλβιδων και καταληγεις σε ελατηρια - κυλινδροι, αν μεινεις στα τσιμουχακια αξιζει η επισκευη τωρα αν πας πιο κατω χοντραινει το πραμα ισως ειναι καλυτερα μετα να πας σε αλλαγη κινητηρα (κινητηρα που γνωριζεις και μονο)

spar@
16-03-11, 01:06
υπαρχει ελεγχος να δεις αν ειναι απο τα τσιμουχακια των βαλβιδων ή απο τα ελατηρια των εμβολων. Σου μετρησαν συμπιεση στην αντιπροσωπεια?

Tsambu
16-03-11, 08:21
Ευχαριστω Πανο,καλως σας βρηκα,σας διαβαζω καιρο.

Οχι δεν μετρησαν την συμπιεση παρα προτειναν αναβαθμιση του μοτερ σε τριλιτρο με κοστος 6 χιλιαδες ευρω(στην αντιπροσωπεια).Ελατηρια κλπ 1300 ευρω(εκτος αντιπροσωπειας).
Το αυτοκινητο κινειται πολυ συντηρητικα γενικα λογω οικογενειας.Αν πιεστει καιει λιγο παραπανω.
Μου κανει εντυπωση που μου λενε διαφορετικοι μηχανικοι οτι ειναι στα ορια του φυσιολογικου ενω πιστευω οτι καιει πολυ.
Αυτοι μου λενε παρτο τραβα πανε οπου θες, δεν υπαρχει προβλημα, εγω ομως να πω την αληθεια για μακρινα ταξιδια φοβαμαι.
Ευχαριστω για τις απαντησεις.

GEORGE316
16-03-11, 08:27
τωρα κατα ποσο φυσιολογικο ειναι το ενα λιτρο και 2.000 δε ξερω..
πριν παρεις οποιαδηποτε αποφαση,κανε ενα τεστ με λαδια αλλης εταιριας.
χωρις να γνωριζω τι λαδια βαζεις,κανε μια δοκιμη αν θες και με τα μαμα λαδια που θα σου δωσουν απο αντιπροσωπεια.
μετα προχωρα σε στιμουχακια.
αν το προβλημα δεν λυθει τοτε τα πραγματα σοβαρευουν πολυ.η κανεις ενα γενικο rebuild στο δικο σου μοτερ,οποτε το κανεις καινουριο,η προχωρας σε μια μετατροπη..
ενα ενα τα βηματα ομως, μην αγχωνεσαι απο τωρα.

PANOS-E60
16-03-11, 08:50
Ευχαριστω Πανο,καλως σας βρηκα,σας διαβαζω καιρο.

Οχι δεν μετρησαν την συμπιεση παρα προτειναν αναβαθμιση του μοτερ σε τριλιτρο με κοστος 6 χιλιαδες ευρω(στην αντιπροσωπεια).Ελατηρια κλπ 1300 ευρω(εκτος αντιπροσωπειας).
Το αυτοκινητο κινειται πολυ συντηρητικα γενικα λογω οικογενειας.Αν πιεστει καιει λιγο παραπανω.
Μου κανει εντυπωση που μου λενε διαφορετικοι μηχανικοι οτι ειναι στα ορια του φυσιολογικου ενω πιστευω οτι καιει πολυ.
Αυτοι μου λενε παρτο τραβα πανε οπου θες, δεν υπαρχει προβλημα, εγω ομως να πω την αληθεια για μακρινα ταξιδια φοβαμαι.
Ευχαριστω για τις απαντησεις.

Το μικρό σου όνομα ?
Πόσα χλμ έχεις κάνεις συνολικά ? είναι σωστά συντηρημενος ? Ο Μ54 δεν είναι κινητήρας που τον ανοίγουμε γιά μικροπράγματα ... Δοκίμασε άλλη μάρκα λάδια, εκτός castrol.

liakos
16-03-11, 09:19
Μιας και είχα το ίδιο πρόβλημα και εγώ, βρέθηκε ότι είχε πρόβλημα ο διαχωριστής λαδιού. Αρχικά πριν αλλάξουμε το διαχωριστή ξεκίνησε ο μηχανικός με αλλαγή του λάδιου με άλλο λίγο "πιο παχύ". Συνέχισε να καίει και έτσι πήγαμε για αλλαγή του διαχωριστή. Αυτά που αναφέρθηκαν παραπάνω είναι επίσης κάποιες αιτίες έλλειψης λαδιούthumb Πάντως μετά την επισκευή και αφού έχει πάνω του ο κινητήρας αισίως 230.000 χλμ καίει λάδι ο κινητήρας αλλά στα πλαίσια του φυσιολογικού.:thumbsup:

oldcarskickass
16-03-11, 10:14
Ρε παιδιά καθόμαστε και λέμε λέμε λέμε και υπολογίζουμε με του αλλουνού την τσέπη.

Φίλε tsambu πριν κάνεις ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ δες από κάποιο επίσημο χαρτί του οχήματός σου πόσα λίτρα λάδι προβλέπει η BMW να καίει ανά 1000χλμ, και μετά κάνε το οτιδήποτε.

Πάντως το να βάλεις ένα βαθμό μεγαλύτερο στο ιξώδες ΜΟΝΟ και ΜΟΝΟ για να μην τα καίει, είναι εκτός από λάθος και καταστροφικό για την λίπανση.

nionios
16-03-11, 12:39
Πάντως το να βάλεις ένα βαθμό μεγαλύτερο στο ιξώδες ΜΟΝΟ και ΜΟΝΟ για να μην τα καίει, είναι εκτός από λάθος και καταστροφικό για την λίπανση.

Το κάνεις μια φορά για να ξεμπλέξεις από τα συνεργεία που προτείνουν αλλαγή κινητήρα χωρίς να έχουν δει αν χάνει από το... φίλτρο πχ.
Βλέπεις αν έχεις διαφορά στην κατανάλωση και κρίνεις μόνος σου. Αν εξαφανιστεί σχεδόν η ίδια ποσότητα, το πρόβλημα είναι διαρροή και ψάχνεις να την ανακαλύψεις. Αν εξαφανιστεί αισθητά λιγότερο τότε πραγματικά το καις και βλέπεις τι κάνεις με τον κινητήρα.

850CSI
16-03-11, 14:35
Θα ηθελα να κανω μια ερωτηση τεχνικης φυσεως, και οποιος μπορει ας με διαφωτισει.
Σε ενα Ε39 της οικογενειας, υπαρχει πτωση σταθμης λαδιων του κινητηρα, σε επιπεδα περιπου ενος λιτρου ανα 2000 χιλιομετρα.
Το αυτοκινητο παει αερας χωρις προβληματα αλλα το καψιμο καψιμο.
Σε σερβις και ελεγχο τοσο στην επισημη αντιπροσωπεια οσο και σε εξωτερικα εξειδικευμενα συνεργεια, ειπωθηκε οτι ειναι στα πλαισια του φυσιολογικου(!).
Διαρροη δεν υπαρχει,και εχουν προταθει ως λυσεις απο αλλαγη ελατηριων κλπ μεχρι μετατροπη σε τριλιτρο.
Το προβλημα ειχε μετριαστει με αλλαγη λαδιων,μπηκαν πιο ρευστα, αλλα παρουσιαστηκε παλι.
Κινητηρας Μ54 2002 μοντελο.Μπορει καποιος να μου περιγραψει συνοπτικα ολον τον ελεγχο που μπορει να γινει ωστε να αποκαλυφθει που βρισκεται το προβλημα?
:thanks:

Κατ αρχην ποσα χιλ.εχει το αυτ.????? Αν τωρα βαζεις π.χ. 5-30 ,,,βαλε 5-40,,,,η και 15-40 και μετα μπορεις να δεις για καπια επισκευη ΑΛΛΑ τα τσιμουχακια βαλβιδων ΔΕ ΝΟΜΙΖΩ τι να προλαβει να χασει απο κει και ποσο ανεβαζει εκει μηπως,,,,,,μιλαμε για σταγονες σε συγκριση με αλλου,,,,,,Το 100% οχι μονο στα BMW αλλα σε ολα τα αυτ. ειναι αδυνατισμα των ελλατηριων πιστονιων οποτε θες μια σειρα ελατηρια σιγα το πραμα.

Nino
16-03-11, 14:43
.
Σε σερβις και ελεγχο τοσο στην επισημη αντιπροσωπεια οσο και σε εξωτερικα εξειδικευμενα συνεργεια, ειπωθηκε οτι ειναι στα πλαισια του φυσιολογικου(!).:thanks:

αυτα τα "φυσιολογικα πλαισια" της εταιρειας ειναι κατι που σηκωνει μεγαλη κουβεντα...

oldcarskickass
16-03-11, 19:48
Ρε παιδιά η κατανάλωση λαδιού είναι απολύτως μα απολύτως φυσιολογική.

Δεν γίνεται μοτέρ να μην καίει λάδι.

Το πόσο καίει ΔΕΝ θα μας το πει ΟΥΤΕ η διαίσθησή μας ούτε ο μάστρο μήτσος.

Το λέει η εταιρεία στα manual της λογικά, ή σε κάποιο πρόγραμμά της.

Είναι ΛΑΘΟΣ να χρησιμοποιούμε ΑΛΛΟ λάδι που ΔΕΝ το καίει (και κατά 99% αλλάζει και η πολυτυπία του, δλδ τα νούμερά του) απλά και μόνο για να ΜΗΝ καίει).

Το πρώτο που θα χάσουμε βάζοντας << παχύτερο >> λάδι (αν και το παχύτερο δεν είναι δόκιμος όρος) είναι η λίπανση των εδρών των βαλβίδων, και εν καιρώ άλλα σημαντικότερα πράγματα.

Αυτό που λέει ο φίλος σαν απάντηση του προηγούμενου μου ποστ είναι και το πιο σωστό, στην περίπτωση που θέλουμε να μετρήσουμε το αν η κατανάλωση προέρχεται από τα έδρανα ή από αλλού ΑΛΛΑ για το ΠΟΛΥ μια φορά και μόνο.

Tsambu
16-03-11, 22:47
@Πανο, Γιωργος στο μικρο.

Λοιπον, το αυτοκινητο το εφερα εγω απο Στουτγκαρδη πριν απο 4,5 χρονια περιπου,απο Γερμανο εμπορο με την εγγυηση ελεγχου (μου διαφευγει τωρα ακριβως η πιστοποιηση, για οσους εχουν υπ' οψιν τους εκδιδουν καποια εγγραφα ελεγχου πρασινου χρωματος...)
Τεσπα, το αυτοκινητο ειχε λιγο κατω απο 80χιλ χιλιομετρα και τωρα εχει 129.
Με το που βγηκα Ηγουμενιτσα, στις ανηφορες μου αναψε το κιτρινο λαμπακι λαδιων.Εδω ειμαστε λεω, την κατσαμε.Μεγαλη απογοητευση.
Να πω οτι το αυτοκινητο ελεγχθη και στην Γερμανια σε συνεργειο, και δεν εβγαλε τιποτε.Θυμαμαι μαλιστα, οταν εδειξα την ταπα των λαδιων στον μηχανικο εκει γιατι μου φανηκε σχετικα βρωμικη, μου απαντησε οτι ειναι απο τις φυσιολογικες αναθυμιασεις.
Τεσπα.Με το που ηρθα, εγινε παλι ελεγχος σε επισημο αντιπροσωπο στη Θεσσαλονικη(δεν του ανεφερα το προβλημα), αλλαχθηκαν τα λαδια και αφου μου ειπε οτι ειναι τζιτζι, εφυγα.
Μετα 2000 χιλ παλι κιτρινο λαμπακι λαδιων.Το ξαναπηγαινω, και εκτος του γνωστου περι αναβαθμισης μου προσθετουν λαδι και φευγω.Μετα απο 1800 χιλιομετρα το ιδιο.
Παω σε εξω μηχανικο,εχω ακουσει καλα λογια για παρτη του, που μου λεει για αλλαγη ελατηριων, και μαλιστα απο 3αρι bmw.
Αστο λεω θα το παρακολουθησω.
Το πηγαινω σε αλλο μηχανικο επισης εχοντας ακουσει πολυ καλα λογια για την δουλεια του.Το ελεγχει μου λεει, το αμαξι δεν εχει τιποτε, μην κανεις τιποτε, καιει στα πλαισια του φυσιολογικου.Τα Μ54 καινε λαδακι.
Τεσπα, θελω να κανω τωρα ενα μεγαλο ταξιδι εκτος Ελλαδος για δουλεια, και το σκεφτομαι.Aσε που επειδη ειμαι λιγο ψειρας, το θεμα μου στεκεται στο λαιμο.Δεν ξερω τι να κανω.
Συμπληρωματικα κατι που ξεχασα, ολο αυτο το διαστημα, το αυτοκινητο φορεσε λαδια μονο μαμα,0-30, μια αλλαγη 10-40, και τωρα παλι 0-30.Αυτα

spar@
16-03-11, 22:48
στην αντιπροσωπεια σου ειπαν οτι ειναι φυσιολογικο??? χωρις να σου μετρησουν συμπιεση σου προτειναν μετατροπη? (ελεος)
πρωτα απ ολα πηγαινε σε καποιον μηχανικο να σου μετρησει συμπιεση.. οποτε θες πες μου να σου στειλω ενα πμ να ξερεις τον τροπο που πρεπει να το κανουν για να δεις αν κανουν σωστα την δουλεια τους γιατι θα τρελαθουμε...(εκει εχουμε φτασει)! πρωτου κανεις οτιδηποτε μπορουμε να το συζητησουμε εδω γιατι εχεις μπλεξει με "μηχανικους"!!!

Tsambu
16-03-11, 23:07
Επειδη λογω ταξιδιου πηρα την αποφαση να το λυσω το προβλημα, καθε βοηθεια μεσω και π.μ ευχαριστως αποδεκτη.
Ειναι πολλα που μου ειπαν Spar.
Ναι δυστηχως στην αντιπροσωπεια ανευ ελεγχου μου προτειναν αναβαθμιση σε τριλιτρο, γι αυτο και ζητησα αλλου βοηθεια.
Ο αλλος μηχανικος, που μου προτεινε αλλαγη ελατηριων, αφου μου εκανε μια αναλυση οτι λογω υλικου κατασκευης του κινητηρα με επιστρωση νικασιλ, χαρακτηριστικα μου ειπε οτι και με την αλλαγη ελατηριων δεν μου εγγυαται οτι θα σταματησει να καιει.
Αυτος που το πηγαινω τωρα μου λεει μην το ακουμπας.Και ενω επιμενω και του λεω οτι θελω να ξερω απο που ειναι το προβλημα...
Κατα τα αλλα μπορει το αυτοκινητο να μην συντηρειται στην αντιπροσωπεια αλλα συντηρειται ευλαβικα μεχρι πενας στον εν λογω που φαινεται γνωστης και μερακλης.

spar@
17-03-11, 00:19
γιωργο δεν μπορω να καταλαβω πως χωριες ελεγχο βρηκαν το προβλημα...
ειναι σαν να πας στον γιατρο και να σε βαλει για εγχειρηση χωρις εξετασεις, και αν εχεις προβλημα στα τσιμουχακια??? θα σου στειλω αργοτερα ενα πμ να σου αναλυσω μερικα πραγματα!

850CSI
05-04-11, 13:01
Ρε παιδιά η κατανάλωση λαδιού είναι απολύτως μα απολύτως φυσιολογική.

Δεν γίνεται μοτέρ να μην καίει λάδι.

Το πόσο καίει ΔΕΝ θα μας το πει ΟΥΤΕ η διαίσθησή μας ούτε ο μάστρο μήτσος.

Το λέει η εταιρεία στα manual της λογικά, ή σε κάποιο πρόγραμμά της.

Είναι ΛΑΘΟΣ να χρησιμοποιούμε ΑΛΛΟ λάδι που ΔΕΝ το καίει (και κατά 99% αλλάζει και η πολυτυπία του, δλδ τα νούμερά του) απλά και μόνο για να ΜΗΝ καίει).

Το πρώτο που θα χάσουμε βάζοντας << παχύτερο >> λάδι (αν και το παχύτερο δεν είναι δόκιμος όρος) είναι η λίπανση των εδρών των βαλβίδων, και εν καιρώ άλλα σημαντικότερα πράγματα.

Αυτό που λέει ο φίλος σαν απάντηση του προηγούμενου μου ποστ είναι και το πιο σωστό, στην περίπτωση που θέλουμε να μετρήσουμε το αν η κατανάλωση προέρχεται από τα έδρανα ή από αλλού ΑΛΛΑ για το ΠΟΛΥ μια φορά και μόνο.

Ναι μεν απ τη μια πλευρα Θεωρητικα ειναι σωστα ΑΛΛΑ πρακτικα Ξεφευγουμε Τι θελλω να πω επειδη δεν εχω ψαξει τοσο καλα αλλο αυτοκ. θα αναφερθω για Παραδειγμα στους αλλους συμφ. απο το δικο μου.
Πανω σ'αυτο που λεει ο φιλος μας:
Το λέει η εταιρεία στα manual της λογικά, ή σε κάποιο πρόγραμμά της.

Είναι ΛΑΘΟΣ να χρησιμοποιούμε ΑΛΛΟ λάδι που ΔΕΝ το καίει (και κατά 99% αλλάζει και η πολυτυπία του, δλδ τα νούμερά του) απλά και μόνο για να ΜΗΝ καίει).


----Ο κατασκευαστης στο δικο μου διδει το 95 λαδι 5-30 5-40 αλλα 1τον με το κλιμα της γερμανιας ομως και 2τον τοις κατα το πλειστον Ηπειροτικης Ευρωπης οχι εδω που εχει 5 μηνες μισο χρονο σχεδον Μαιο-Σεπτεμβριο θερμοκρασιες Βορειου Αφρικης και στην Εθν.Οδο δεν ανασαινει τιποτα απ τοις καψες οι κλιματικες συνθηκες εχουν ΤΕΡΑΣΤΙΟ ρολο για τον τυπο λαδιου ,,,,,π.χ. να χτηπησω κοφτες Ιουλιο με 5-30,,,,,αυτο αν σταματησης μετα και βγαλης την ταπα και δεις πως ειναι με συνχ. Θα ναι χειροτερο και απο το κατουρο μου ΟΥΤΕ θα φαινεται ΤΙ να λιπανει τωρα αυτο το πραγμα.....
και 3 τον ο κατασκευαστης το'ψαχνε και πειραματιζοταν το 95 με οτι διαθεσιμο ειχε η αγορα ΤΟΤΕ το 95 αλλα απ το 95 ως Σημερα η Τεχνολογια φευγει δεν καθεται βγαζει αλλους τυπους Καλλυτερους το λαδι ειναι ειδος διαχρονισιμο οπως και το μπουζι δεν ειναι ενα στανταρ ανταλακτικο οπως π.χ. ο δισκος φρενου π.χ. στο αμαξι μου ο κατασκευαστης τοτε εδινε μπουζι της Bosch μονοκιδο πολυ φυσικα γιατι ΤΟΤΕ δεν υπηρχε το Τετρακιδο Bosch Putf8um που ειναι σημερα το Καλλυτερο για 50.000 χιλ. ( Τωρα ως στιγμης φορω το NGK Racing για 20.000χλ ) με ειδικη Διχαλωτη ακιδα ενταξει ευχαρηστιμενος αλλα οταν ερθω απο Εξωτερικο θα βαλλω μια δωδεκαδα Πλατινουμ της Μπος λιγο προωρα αλλα θελλω να τα δοκιμασω.
Και πανω σΆαυτό:
Το πρώτο που θα χάσουμε βάζοντας << παχύτερο >> λάδι (αν και το παχύτερο δεν είναι δόκιμος όρος) είναι η λίπανση των εδρών των βαλβίδων, και εν καιρώ άλλα σημαντικότερα πράγματα.


Τωρα το παχυτερο λαδι εξαρταται και το αυτοκινητο που θα το δουλεψει π.χ. Τα ///Μ ε60/63 βε 10 Συμφωνω εκει το παχυ λαδι θα χει απολειες και καταστροφη γιατι ειναι DOHC 40βαλβιδα και γιατι το 5 VanosSystem για αυτοματο Μεταβλητο χρονισμο εισ.- εξαγ. αναλογα με τοις αναγκες του κινητηρα εκει στοις Κεφαλες και ωστηρια και εκκεντροφοροι για αυτα τα μοτερ εχουν ενα σωρο ψιλολογια τζιτζιρι μιτζιρι μακαρονοτρυπες εκει δουλευει καλα αυτο που προτεινεται στα μι 5-6 και στα μι 3 νομιζω το 10-60 Castrol αλλα π.χ. για το Δικο μου αυτο το λαδι ειναι ΑΚΡΑ ΑΚΑΤΑΛΗΛΟ γιατι στοις ελλ.συνθηκες ειναι ψιλο θα το μασηση αμεσως.
Το ΙΔΑΝΙΚΟ #1 λαδι που ανακαλυψα για το ///Μ8CSI ειναι το BP Visco 7000 15-50 Fully Synthetic εχω το κεφαλι μου Υσηχο στο φορμουλισιο οδηγημα στους Κοφτες στα Κοκκινα. Τωρα οι Βαλβιδες μου συμφωνα με την https://www.bmwmregistry.com/model_faq.php?id=11
λεει τα εξης:
How is the S70 engine different from the M70 V12 upon which it is based?
When creating the 850CSi's S70 V12 motor, BMW Motorsport began with the standard 24-valve SOHC M70 engine and instituted the following changes:
Οι αλλαγες στοις Βαλβιδες ο ///Μ S70 ο Δικος μου απο τον Μ70 Κινητηρα ειναι οι εξης:
More aggressive valve timing for increased high-rpm power
Περισσοτερο aggressive Αγωνιστηκο Χρονισμο Βαλβιδων απ τη Μοτορσπορτ σε Βαλβιδες με διπλασια σχεδον Διαμετρο Εις.-Εξαγ. απο και τοις 2 στον κιλλυνδρο των βε10 μοτερια 3 60/63 Ετσι το λαδι BP Visco Fully Synthetic 15-50 για ελλην. Συνθηκες Γαζωνει στοις Βαλβιδες ουτε χρειαζεται να μεταβαλεται τιποτα ουτε να επανερχεται Κανονικο F1.
Θελλω να πω και στους αλλους Συμφωρουμητες μας οτι π.χ ενας που'χει μια 316 η 320 ε92 τωρινη καλα θα κανει στο λαδι να ακολουθει κατα γραμμα το Κατασκευαστη,,,,,αλλα ενας που'χει μια 316 η 320 π.χ.ε36 κατα διαστηματα πρεπει να τη Ψαξη για τον ΚΑΛΛΥΤΕΡΟ τυπο λαδιου στο αμαξι του.

ghost-rider
05-04-11, 13:14
0-30 στον Μ54?
Συγνωμη μα... Δεν ειναι Γερμανια εδω! Εχουμε ζεστες...

Ο αρχηγος(850) παντως μια χαρα τα ειπε πιο πανω ε?
Λιγο πιο χοντρο λαδακι για μενα. 5-40 ή 10-40.
Και 100% συνθετικο αν γινεται.
Fuchs? Καλο λαδι. Motul? Valvoline? Αντε και κανενα aral..

Αυτα τα γνησια bmw τα εχω δοκιμασει.
Δεν ειναι και οτι καλυτερο...

850CSI
05-04-11, 13:21
0-30 στον Μ54?
Συγνωμη μα... Δεν ειναι Γερμανια εδω! Εχουμε ζεστες...

Ο αρχηγος(850) παντως μια χαρα τα ειπε πιο πανω ε?
Λιγο πιο χοντρο λαδακι για μενα. 5-40 ή 10-40.
Και 100% συνθετικο αν γινεται.
Fuchs? Καλο λαδι. Motul? Valvoline? Αντε και κανενα aral..

Αυτα τα γνησια bmw τα εχω δοκιμασει.
Δεν ειναι και οτι καλυτερο...

5-40 ναι η 10-40 γιατι οχι ας ειναι και ημισυνθ. δεν εχεις προβλημα αλλα και προτωγενες να'ναι παλι δεν εχεις προβλημα αλλαξτα π.χ στοις 6,5 χιλ.χιλιομ. αντι στοις 7,5 και εισαι τζαμι.
ΥΣ. Γνησια μπ εμ βε να ξερεις δεν Υπαρχουν Απλως εχουν Συμβασης με Μεγαλοεταιρειες τα παιρνουν και αλλαζουν το μπουκαλι αναλογα με την χωρα που βρισκεται το Filial