PDA

Επιστροφή στο Forum : [E8X]Πως μπορω να βελτιωσω 116i με 122ps



Lefteris116
11-01-10, 21:32
έμαθα σημερα πως με πρόγραμμα μοναχα πάει 140ps περίπου.ξέρει κανεις ιδέες?

Kostas_1
11-01-10, 21:34
Φιλε καλως ηρθες. Αν θες γραφε ελληνικα και πες μας 2 λογια για σενα.

deepBLUE
11-01-10, 21:38
Φιλε καλως ηρθες καλη διαμονη και καλα ποσταρισματα !!!
Μονο με προγραμμα σιγουρα δε μπορεις να παρεις +12 αλογα.
5 με 7 ισως και με προσθηκη φιλτρου.
Αν καποιος σου πει οτι μπορει να το κανει θα σου προτεινα να κανεις μια δυναμομετρηση πριν βαλεις το οποιο προγραμμα επιλεξεις και μια μετα απο το προγραμμα για να δεις τι πραγματικα εχεις παρει σε δυναμη.
Αυτος λοιπον που θα σου εγγυηθει κατι τετοιο καλο θα ειναι να στο υπαργαψει κιολας ωστε αν δε το πετυχει να παρεις τα χρηματα σου πισω !!!

Vasilis
11-01-10, 21:38
καλως ορισες φιλε μου.......

ειμαι σιγουρος οτι θα βρεις τις απαντησεις που θες στο φορουμ μας....


καλη διαμονη.....κ αναμενε για απαντησεις απο τους καταλληλους χρηστες...!

Lefteris116
11-01-10, 21:38
Ειμαι 20 στα 21.αγορασα το 116 απο το πατερα μου κ ειναι πλεον μονο δικο μου κ θα ηθελα να μαθω κατα ποσο μπορω να το βελτιωσω ωστε να παρει λιγη ακομα ωθηση το αμαξι.

Kostas_1
11-01-10, 21:41
Δυσκολο παντως. Οι κινητηρες αυτοι δεν επιδεχονται πολλα. Συνηθως δεν αξιζει το κοπο, ταλαιπωρησε αδικα, πετας τα λεφτα σου και 99% ξαναγυριζεις οπως ηταν αρχικα

Lefteris116
11-01-10, 21:43
Σας ευχαριστω παιδια για την υποδοχη.θελω να βρω τροπο να το ανεβασω λιγο με λογικα εξοδα.δν μπορω να βλεπω στο δρομο κατι swift sport κτλ να εχουν πιο πολυ ωθηση..

Lefteris116
11-01-10, 21:45
το ιδιο μου λεει κ ο αδερφος μου αλλα ελπιζω..δν μαρεσουν τα τουρμπο κ προσπαθω να βρω μια ακρη για την ατμοσφαιρα που εχω.δν παει βημα..

Kostas_1
11-01-10, 21:45
Περιμενε λιγο να το δουν και αλλοι που εχουν ασσο, μηπως μπορουν να βοηθησουν περισσοτερο.:viannen_01:

paganis
11-01-10, 21:47
Σας ευχαριστω παιδια για την υποδοχη.θελω να βρω τροπο να το ανεβασω λιγο με λογικα εξοδα.δν μπορω να βλεπω στο δρομο κατι swift sport κτλ να εχουν πιο πολυ ωθηση..

δυστηχως με προγραμμα δεν μπορεις να παρεις πανω απο 6-7 αλογα!! οποιος σου ειπε για κοντα στα 18 αλογα με σκετο προγραμμα...ειναι παπατζης και μην ξαναπας εκει!!! επισης χωρις δοσεις κακιας...αλλα για ποιο σουιφτ σπορ μιλας
??? απλο 1.3 και παλι μπροστα ειναι....

m-power_01
11-01-10, 23:17
Καταρχην καλως ηρθες!
Οσον αφορα την ερωτηση σου ,τα αλογα που αναφερεις μου ακουγονται πολλα...Τα 6-7 που σου ειπαν και παραπανω αντε και κανα κιλο ροπη στην καλυτερη!
Βεβαια εσυ οταν θα ψαχνεις να δεις τι θα βαλεις, θα δεις μεγαλυτερα νουμερα...αυτο δεν ειναι απαραιτητα ψεμα! Και εξηγω...με ενα παραδειγμα. Ο Ν45 Β16 με τα 115 ονομαστικα ps (ειναι ο κινητηρας που φορεσαν τα τελευταια Ε46 και οι πρωτοι ασσοι) δυναμομετρημενος μαμα εντελως εβγαζε 122-124 αλογα...με ενα προγραμματακι +6 αλογακια φτανεις τα 130 που υποσχονται οι βελτιωτες! Δηλαδη θελω να πω οτι εκμεταλευονται τα νουμερα οπως τους βολευει...δεν λενε απαραιτητα ψεματα!
Βεβαια τα 140 φαινονται εξωπραγματικο!
Ακομα και ο εν λογω γερμανος βελτιωτης που εκμεταλευεται αυτο που περιεγραψα δεν ειναι τοσο αισιοδοξος
https://www.ets-power.com/chiptuning/chiptuning_bmw.php

Nick bmwlover
11-01-10, 23:21
Το μονο που μπορω να προτεινω ειναι επαναπρογραμματισμος εγκεφαλου με "τσεκαρισμενα" ελαφρως ανεβασμενα δεδομενα απο τα αρχικα που να μπορουν να δουλεψουν σωστα ωστε να μην εχεις προβληματα με maf,λ,βεβαια οι τιμες των καυσαεριων θα ειναι λιγο ανεβασμενες σε σχεση με τις αρχικες,και να κερδισεις γυρω στα 5-8 αλογακια,ενα φιλτρακι κ μετα πας για αλλαγη εξαγωγης(απο πολλαπλη-χταποδι μεχρι τελικο καζανι,για να πεις οτι θα παρεις αλλα τοσα περιπου...
Εγω θα παω προς την ανοιξη μαλλλον για επαναπρογραμματισμο,μεσαι κ τελικο εχω τα εχω ηδη αλλαξει!

Θα συμφωνησω με τον Σπυρο και θα προσθεσω οτι μερικοι απο τους επομενους ασσους που ακολουθησαν δυναμομετρηθηκαν μεχρι και 126-128 αλογα στον στροφαλο,το θεμα ειναι οτι με τετοιες κινησεις προσπαθεις,αλλα θα καταφερεις να βγαλεις οσο το δυνατον περισσοτερα αλογα στο δρομο που να πλησιαζουν οσο το δυνατον περισσοτερο εστω και την τιμη των 122 στον τροχο?!

xxxvagos
12-01-10, 02:30
αλλα για ποιο σουιφτ σπορ μιλας
??? απλο 1.3 και παλι μπροστα ειναι....

εεε οχι και 13αρι ρε pagani...ειπαμε ρε φιλε αλλα οχι και ετσι..

λοιπον φιλε με τον ασσο..ταπεινη μου γνωμη..

τον ασσο μπορεις ανετα ανετα να τον ανεβασεις καμια 25αρια αλογα αλλα...
να εχεις υποψιν σου οτι τα αλογα της ατμοσφαιρας κοστιζουν

συμβουλη μου:
1):mpaks:
2)καντο αλλα θες κανα 2χιλιαρο
3)μη παρεις πραγματα που το ενα θα αναιρεσει το αλλο..(πχ λεω εγω τωρα, μη παρεις ενα φιλτρο το οποιο θα το αλλαξεις για ενα καλυτερο η μη παρεις εξατμησονι και το αλλαξεις για ενα καλυτερο
4)σταθερες και σιγουρες κινησεις (οχι τιποτα αλλα για να μη πετας το χρημα)

vasilis e30
12-01-10, 07:05
καλως ηρθες φιλε και καλα ποσταρισματα!
απ'ότι ξερω , οπως και υποθηκε πριν, με ενα προγραμμα δεν μπορεις να φθασεις τα
αλογα τα οποια σου ειπαν.αντε να παρεις το πολυ 4-6 αλογα.

Z4 DCT
12-01-10, 07:28
Καταρχην καλως ηρθες!
Οσον αφορα την ερωτηση σου ,τα αλογα που αναφερεις μου ακουγονται πολλα...Τα 6-7 που σου ειπαν και παραπανω αντε και κανα κιλο ροπη στην καλυτερη!
Βεβαια εσυ οταν θα ψαχνεις να δεις τι θα βαλεις, θα δεις μεγαλυτερα νουμερα...αυτο δεν ειναι απαραιτητα ψεμα! Και εξηγω...με ενα παραδειγμα. Ο Ν45 Β16 με τα 115 ονομαστικα ps (ειναι ο κινητηρας που φορεσαν τα τελευταια Ε46 και οι πρωτοι ασσοι) δυναμομετρημενος μαμα εντελως εβγαζε 122-124 αλογα...με ενα προγραμματακι +6 αλογακια φτανεις τα 130 που υποσχονται οι βελτιωτες! Δηλαδη θελω να πω οτι εκμεταλευονται τα νουμερα οπως τους βολευει...δεν λενε απαραιτητα ψεματα!
Βεβαια τα 140 φαινονται εξωπραγματικο!
Ακομα και ο εν λογω γερμανος βελτιωτης που εκμεταλευεται αυτο που περιεγραψα δεν ειναι τοσο αισιοδοξος
https://www.ets-power.com/chiptuning/chiptuning_bmw.php

Θα συμφωνησω απολυτα με τον m-power!!!!

ΦΑΝΗΣ
12-01-10, 10:26
Καλώς όρισες φιλαράκι στην παρέα μας,κάποτε ψαχνόμουν και εγώ να κάνω κάτι αντίστοιχο,αλλά το μόνο που πήρα τότε ήταν απογοήτευση,τα άλογα που σου υπόσχονται είναι αναληθή,ίσως με ένα φίλτρο,πρόγραμμα,εξάτμιση να πάρεις το πολύ 8HP και λίγο ροπή παραπάνω,και το κόστος αυτού!!!!γύρω στα 2000¤ με καλά κομμάτια πάνω,στην τελική δεν αξίζει να κάνεις τέτοια αναβάθμιση,ουτώς η άλλως είπαμε τα γούστα πάντα πληρώνονται.....:thumbsup:

Christos 330
12-01-10, 10:29
Καλως μας ηρθες . . .

Ψηλα πραγματακια μπορεις να κανεις . . .

Δες το βιντεακι για αρχη . . .



https://www.youtube.com/watch?v=Ltrp7pTJ4wg

atha
12-01-10, 10:33
να το πουλησεις και να παρεις ενα 120 diesel ειναι η δικια μου αποψη. δεν αξιζει να μπλεχτεις για 5 και 7 και 14 αλογα

Nick bmwlover
14-01-10, 23:04
Καλως μας ηρθες . . .

Ψηλα πραγματακια μπορεις να κανεις . . .

Δες το βιντεακι για αρχη . . .


https://www.youtube.com/watch?v=Ltrp7pTJ4wg

Χρηστο αυτο το "πραμα" δεν ισιωνει πουθενα και θελει τρελα λεφτα για να γινει...

paganis
14-01-10, 23:35
εεε οχι και 13αρι ρε pagani...ειπαμε ρε φιλε αλλα οχι και ετσι..

λοιπον φιλε με τον ασσο..ταπεινη μου γνωμη..

τον ασσο μπορεις ανετα ανετα να τον ανεβασεις καμια 25αρια αλογα αλλα...
να εχεις υποψιν σου οτι τα αλογα της ατμοσφαιρας κοστιζουν

συμβουλη μου:
1):mpaks:
2)καντο αλλα θες κανα 2χιλιαρο
3)μη παρεις πραγματα που το ενα θα αναιρεσει το αλλο..(πχ λεω εγω τωρα, μη παρεις ενα φιλτρο το οποιο θα το αλλαξεις για ενα καλυτερο η μη παρεις εξατμησονι και το αλλαξεις για ενα καλυτερο
4)σταθερες και σιγουρες κινησεις (οχι τιποτα αλλα για να μη πετας το χρημα)

επειδη ενα σουιφτακι 1.3 μπορω να το χω οποτε θες στα χερια μου....αν εχεις και εσυ 116...ελα για μια μετρηση...ετσι φιλικα για να μας λυθει καθε απορια!!!
παντως μεχρι 3ες νομιζω το σουιφτ θα ειναι μπροστα...μετα λογικα θα ακολουθει!

Nick bmwlover
14-01-10, 23:48
Nα ερθω εγω που τον εχω τον ασσο και δεν εχω κανενα προβλημα οποιο και αν ειναι το αποτελεσμα?!

Z4 DCT
15-01-10, 07:12
επειδη ενα σουιφτακι 1.3 μπορω να το χω οποτε θες στα χερια μου....αν εχεις και εσυ 116...ελα για μια μετρηση...ετσι φιλικα για να μας λυθει καθε απορια!!!
παντως μεχρι 3ες νομιζω το σουιφτ θα ειναι μπροστα...μετα λογικα θα ακολουθει!

Καλα ρε σεις εχετε τρελαθει....παροντος εμου με τον πιο γρηγορο ασσο!!!!!! 122 δαιμονισμενα αλογα πατε να στησετε πατημα...........Βασιληηηηηηηη τι γινεται εδω ρεεεεε :warriorsmiley::warriorsmiley:

xxxvagos
16-01-10, 20:55
επειδη ενα σουιφτακι 1.3 μπορω να το χω οποτε θες στα χερια μου....αν εχεις και εσυ 116...ελα για μια μετρηση...ετσι φιλικα για να μας λυθει καθε απορια!!!
παντως μεχρι 3ες νομιζω το σουιφτ θα ειναι μπροστα...μετα λογικα θα ακολουθει!

ναι ρε φιλε παντα φιλικα
ασσο δεν μπορω να βρω αλλα εχω ενα corsa για να κινηγαω τις γκομενες μεσα στο σπιτι..οποτε θες ειμαι μεσα...αλλα δεν ειμαι μανισιος

paganis
16-01-10, 22:02
ρεεεε......μια προταση εκανα για φιλικο πατημα μεταξυ ενος σουιφτ και ενος ασσου να δουμε πως πανε τα μπεμβεδακια μας. δεν ψαχνομαι για κοντρες με οποιοδηποτε!! το σουιφτακι της κοπελας ειναι ...καραμαμα...αλλα μπορω να δανειστω να το ξεκαπνισω ...οποιος θελει λοιπον με μαμα ασσο..με πμ..!! την προταση την εκανα διοτι το παλικαρι θεωρουσε οτι ειναι κοντα στο σουιφτ σπορτ με τα 125...αλλα ηθελα να δει οτι μεταξυ των δυο ...δεν υπαρχει καμια επαφη!!

xxxvagos
16-01-10, 22:12
ρεεεε......μια προταση εκανα για φιλικο πατημα μεταξυ ενος σουιφτ και ενος ασσου να δουμε πως πανε τα μπεμβεδακια μας. δεν ψαχνομαι για κοντρες με οποιοδηποτε!! το σουιφτακι της κοπελας ειναι ...καραμαμα...αλλα μπορω να δανειστω να το ξεκαπνισω ...οποιος θελει λοιπον με μαμα ασσο..με πμ..!! την προταση την εκανα διοτι το παλικαρι θεωρουσε οτι ειναι κοντα στο σουιφτ σπορτ με τα 125...αλλα ηθελα να δει οτι μεταξυ των δυο ...δεν υπαρχει καμια επαφη!!

ναι ρε φιλε απλα επειδη μου ειπες για ασσο και δεν εχω ασσο..εχω το κορσακι που σιγουρα παει πολυ λιγοτερο απο τον ασσο..

Nick bmwlover
17-01-10, 12:44
ρεεεε......μια προταση εκανα για φιλικο πατημα μεταξυ ενος σουιφτ και ενος ασσου να δουμε πως πανε τα μπεμβεδακια μας. δεν ψαχνομαι για κοντρες με οποιοδηποτε!! το σουιφτακι της κοπελας ειναι ...καραμαμα...αλλα μπορω να δανειστω να το ξεκαπνισω ...οποιος θελει λοιπον με μαμα ασσο..με πμ..!! την προταση την εκανα διοτι το παλικαρι θεωρουσε οτι ειναι κοντα στο σουιφτ σπορτ με τα 125...αλλα ηθελα να δει οτι μεταξυ των δυο ...δεν υπαρχει καμια επαφη!!

Κ εγω παντα φιλικα το λεω,οσοι με ξερουν καλα,ξερουν οτι το εννοω...

giotis
05-03-11, 01:08
paidia gia sas....kai egw exei ena 2mhno pou peira tin 116 kai thelw na tin anevasw kai rwtisa kai ematha oti to mono pou aksizei na kaneis einai filtro programa kai eksatmisi (olloi) kai tha pareis to polu mexri 15 aloga me 2000 peripou....alla den kserw...den geinete na ftiakses mia 116 dustixos...an kserete kati gia na tin veltiosoume pliz enhmeroste....euxaristw..!!!

Vasilis
05-03-11, 10:10
paidia gia sas....kai egw exei ena 2mhno pou peira tin 116 kai thelw na tin anevasw kai rwtisa kai ematha oti to mono pou aksizei na kaneis einai filtro programa kai eksatmisi (olloi) kai tha pareis to polu mexri 15 aloga me 2000 peripou....alla den kserw...den geinete na ftiakses mia 116 dustixos...an kserete kati gia na tin veltiosoume pliz enhmeroste....euxaristw..!!!

καλως ορισες φιλε μου!

κανε λιγο υπομονη κ θα λαβεις τις απαντησεις σου!


σημ.

Παρακαλω τα ποστ να γραφονται στα ελληνικα.
Υπαρχει κ στους κανονες του φορουμ.

ευχαριστω κ καλη συνεχειαthumb

jonmedic
05-03-11, 12:52
Το αυτοκινητο ειναι μια χαρα ετσι οπως ειναι μην δινετε λεφτα ετσι για πλακα ...ειναι το βασικο μοντελο και κανει οτι του πεις δηλαδη ειναι σχετικα οικονομικο και σε ταξιδι διακοσαριζει ενω εχει και καλο κρατημα τελειως μαμα...δεν χρειαζεται τιποτα αλλο...αν εισαι τοσο τρελλος βαλτου μια αλλη μηχανη 6κλ...η περιμενε τις καινουργιες 1.6 τουρμπο και καντο τραμπα με καινουργιο...Ολα τα φτιαξιματα ποτε δεν συγκρινονται με τα εργοστασιακα αλογα αυτο να το θυμασαι

paganis
05-03-11, 13:13
εεε οχι και 13αρι ρε pagani...ειπαμε ρε φιλε αλλα οχι και ετσι..

λοιπον φιλε με τον ασσο..ταπεινη μου γνωμη..

τον ασσο μπορεις ανετα ανετα να τον ανεβασεις καμια 25αρια αλογα αλλα...
να εχεις υποψιν σου οτι τα αλογα της ατμοσφαιρας κοστιζουν

συμβουλη μου:
1):mpaks:
2)καντο αλλα θες κανα 2χιλιαρο
3)μη παρεις πραγματα που το ενα θα αναιρεσει το αλλο..(πχ λεω εγω τωρα, μη παρεις ενα φιλτρο το οποιο θα το αλλαξεις για ενα καλυτερο η μη παρεις εξατμησονι και το αλλαξεις για ενα καλυτερο
4)σταθερες και σιγουρες κινησεις (οχι τιποτα αλλα για να μη πετας το χρημα)

μιας και επεσα, παλι τυχαια στην απαντηση σου, θα σου πω οτι επαληθευτηκα στις προβλεψεις μου! το 13αρι εως τριτες κρατιεται μπροστα.....εγινε πριν καποιο καιρο το σχετικο πατημα με ασσο!

Nick bmwlover
08-04-11, 13:47
Για περισσοτερα συμπερασματα για τις συγκεκριμενες συγκρισεις εδω https://www.bmwfans.gr/forum/showthread.php?t=7404