PDA

Επιστροφή στο Forum : Δίσκοι 385/34 σε m3 e46 ερωτηση



hades7
13-03-11, 21:40
Ξέρει κανείς αν χωράνε σε 19" ζαντες χωρίς μετατροπές και αν θα παρουσιάζουν πρόβλημα στο abs λόγω μεγάλης διαφοράς απο μαμά

m-power_01
13-03-11, 22:02
Ξέρει κανείς αν χωράνε σε 19" ζαντες χωρίς μετατροπές και αν θα παρουσιάζουν πρόβλημα στο abs λόγω μεγάλης διαφοράς απο μαμά

Τι εννοεις οταν λες χωρις μετατροπες???
Οσο για το abs το σωστο ειναι να κραταμε μια αναλογια μεταξυ μπροστα και πισω.

Το κιτ που θα βαλεις ειναι καποιο ετοιμο επωνυμο? Για το αν χωραει ενα κιτ ,δεν φτανει να ξερεις την διασταση του δισκου μονο, πρεπει να ξερεις το μεγεθος της δαγκανας.
Παντως εμπειρικα σου λεω οτι λογικα πρεπει να χωρανε. Δηλαδη για να καταλαβεις απο 380 χιλ χρειαζομαστε 19αρα

hades7
13-03-11, 22:19
Τι εννοεις οταν λες χωρις μετατροπες???
Οσο για το abs το σωστο ειναι να κραταμε μια αναλογια μεταξυ μπροστα και πισω.

Το κιτ που θα βαλεις ειναι καποιο ετοιμο επωνυμο? Για το αν χωραει ενα κιτ ,δεν φτανει να ξερεις την διασταση του δισκου μονο, πρεπει να ξερεις το μεγεθος της δαγκανας.
Παντως εμπειρικα σου λεω οτι λογικα πρεπει να χωρανε. Δηλαδη για να καταλαβεις απο 380 χιλ χρειαζομαστε 19αρα

Μετατροπή εννοώ αποστάτες η κάτι άλλο μιας και δεν Είμαι γνωστής.το κι το βρήκα σε αγγελία οι δαγκανες γράφουν mpower και το παιδί λέει ότι κάνουν και για x5 και για m3.απλά γνωρίζω οι μαμά έχουν πάχος 28 του csl 32 μήπως το 34 αποκλινει πολυ;

m-power_01
13-03-11, 22:24
αυτα τα ''κανουν και για Χ5 και για Μ3 '' δεν μου αρεσουν. Βαλε αν θες την αγγελια εδω να δουμε γιατι δεν καταλαβαινω τι βρηκες

hades7
13-03-11, 22:33
αυτα τα ''κανουν και για Χ5 και για Μ3 '' δεν μου αρεσουν. Βαλε αν θες την αγγελια εδω να δουμε γιατι δεν καταλαβαινω τι βρηκες

Την αγγελία την βρήκα στο car.gr Συγνώμη αλλα δεν ξέρω να ανεβαζω φωτο ούτε να βάζω link

m-power_01
13-03-11, 22:51
https://www.car.gr/parts/photos/1301293/
Σε αυτην την αγγελια αναφερεσαι. Αυτο το κιτ δεν ειναι καποιο επισημο ,αλλα μια φτιαχτη κατασκευη καποιου. Με παντρεμα δισκου, δαγκανας και φτιαχτης βασης. Αρα δεν μπορει να σε βοηθησει κανενας περα απο τον ''κατασκευαστη'' του.
Παντως αποψη μου ειναι πως σε αυτα τα λεφτα βρισκεις ετοιμα κιτ για το αμαξι σου.Μικροτερα μεν ,πιο σιγουρα δε

pilot
13-03-11, 23:03
πάντως στις τελευταίες φοτο έχει και ''καλά'' τα μαμά φρένα για να δούμε τις διαφορές? περιττό να πω πως δεν έχουν καμιά σχέση με τα μαμά φρένα του Μ3 ε??:thumbsdown:

hades7
13-03-11, 23:08
https://www.car.gr/parts/photos/1301293/
Σε αυτην την αγγελια αναφερεσαι. Αυτο το κιτ δεν ειναι καποιο επισημο ,αλλα μια φτιαχτη κατασκευη καποιου. Με παντρεμα δισκου, δαγκανας και φτιαχτης βασης. Αρα δεν μπορει να σε βοηθησει κανενας περα απο τον ''κατασκευαστη'' του.
Παντως αποψη μου ειναι πως σε αυτα τα λεφτα βρισκεις ετοιμα κιτ για το αμαξι σου.Μικροτερα μεν ,πιο σιγουρα δε

Μάλλον έχεις δίκιο απλά μου κεντρησαν το ενδιαφέρον λόγω χρώματος που ταιριάζει σε blueblack που ειναι το αμάξι μου.πάντως τα φρενα στο m3 δεν σου δίνουν αίσθηση ασφαλείας.ΥΓ μεγάλο ευχαριστώ που ασχοληθηκες

m-power_01
13-03-11, 23:11
Μάλλον έχεις δίκιο απλά μου κεντρησαν το ενδιαφέρον λόγω χρώματος που ταιριάζει σε blueblack που ειναι το αμάξι μου.πάντως τα φρενα στο m3 δεν σου δίνουν αίσθηση ασφαλείας.ΥΓ μεγάλο ευχαριστώ που ασχοληθηκες

Για αυτο ειμαστε εδω...
Παντως αν νιωθεις οτι δεν σε καλυπτουν προχωρα σε αναβαθμιση. Ειναι θεμα ασφαλειας ,μην παιζεις

hades7
13-03-11, 23:38
Για αυτο ειμαστε εδω...
Παντως αν νιωθεις οτι δεν σε καλυπτουν προχωρα σε αναβαθμιση. Ειναι θεμα ασφαλειας ,μην παιζεις

Είχα και ένα brabus πριν μου το κλέψουν αν και οι διάφορες ειναι χαώδης στα κιλά και στους ίππους τα φρενα της Bosch που φοράει μόνο το brabus σταματάνε απο 100-0 σε λιγότερα μέτρα απο το m3 Ψαχτε το πριν χλευασεται παρακαλω

ΔημήτρηςΜ3
14-03-11, 00:23
380 νομιζω παει πολυ χωρις αποστατες στα 355 που ειμαι γω
εχω σχεδον μισο δαχτυλο και αυτο λογου offset ζαντας οχι αποστατες my friend

m-power_01
14-03-11, 01:07
Είχα και ένα brabus πριν μου το κλέψουν αν και οι διάφορες ειναι χαώδης στα κιλά και στους ίππους τα φρενα της Bosch που φοράει μόνο το brabus σταματάνε απο 100-0 σε λιγότερα μέτρα απο το m3 Ψαχτε το πριν χλευασεται παρακαλω

Δεν είχα κανένα ίχνος ειρωνειας φίλε μου. Απλά το θέμα με τα φρένα έχει να κάνει και με το στυλ οδήγησης και με την χρήση του αυτοκινήτου . και σου εω πολύ σοβαρά πως αν έχεις αμφιβολία στο κατα πόσο σε καλύπτουν προχωρά σε αναβάθμιση

hades7
14-03-11, 10:53
Δεν είχα κανένα ίχνος ειρωνειας φίλε μου. Απλά το θέμα με τα φρένα έχει να κάνει και με το στυλ οδήγησης και με την χρήση του αυτοκινήτου . και σου εω πολύ σοβαρά πως αν έχεις αμφιβολία στο κατα πόσο σε καλύπτουν προχωρά σε αναβάθμιση

ΟΧΙ, ΟΧΙ ρε φιλε συγνωμη δεν αναφερομουν σε σενα παρεξηγηση του γραπτου λογου . ΕΣΕΝΑ ΕΙΔΙΚΑ σε ευχαρηστω και παλι που ασχοληθηκεσ με το θεμα μου.αναφερομουν σε οσουσ δεν ΘΑ πιστεψουν οτι ενα smart φρεναρει σε λιγοτερα μετρα απο ενα Μ3 .ακουγεται απο μονο του εξωφρενικο αλλα διστυχωσ ειναι αληθεια...

GEORGE316
14-03-11, 12:15
το αγαπημενο μου θεμα...φρενα!!!
τα φρενα της Μ ειναι πολυ καλα,οχι ανθεκτικα ομως σε δυνατη χρηση.
δεν ειμαι ο μοος που το λεω αυτο,καθως αρκετοι εχουν προσωρησει σε αναβαθμιση φρενων στο Μ τους,
το συγκεκριμενο σετ μπορει να δειχνει εξαιρετικα ομορφο και δυνατο.οντως οτι η και καλα φωτογραφια των μαμα φρενων ειναι ψευτικη (εκτος και αν προκειτε για αμερικανικο Μ3)
αν ψαχτεις μπορεις να βρεις επωνυμο σετ μεταχειρισμενο,να αγορασεις καινουριο και αν θες μπορεις να φτιαξεις το "δικο" σου κιτ,πχ.
παρε δαγκανες απο πορσε πχ( βαλε και το δισκο απο Μ3 csl, φτιαξε ανταπτορες και τελειωσες..
καλυτερη λυση απο το να πας και να σκασεις τα χρηματα και να αγορασεις ενα επωνυμο σετ και να κομπλε δεν υπαρχει βεβαια...
προσωπικα πιστευω οτι ακροτητες καλο ειναι να αποφευγονται.
ακροτητα θεωρω το να χρειαστει να βαλεις αποστατες για να χωρεσει η δαγκανα.
δεν θεωρω ακροτητα να φτιαξεις εναν ανταπτορα ομως για να κουμπωσει πχ δαγκανα απο brembo.
και επισης....2.100???? με τοσα εγω παντρευομαι και κανω και παιδι!!!!

sofos 2.8i
14-03-11, 12:41
Λοιπον παιδια εχετε πεσει στην περιπτωση,εχθες ειχε παει φιλος με Μ3 να τα δει.Τα φρενα απλα μαμανε,τα συγκεκριμενα της αγγελιας,γιατι δοκιμαστηκαν.Οι δαγκανες ειναι απο rs4 και απο καποια ακρη που εχει ο τυπος τις βγαζουν προβληματικες και μετα τις πουλαει ξεφτιλα αφου δεν του στοιχιζει τιποτα,οσο για τις δισκοπλακες αυτες ειναι που πληρωνουν.Αρα αξιζουν πιστευω τον κοπο και να ξερετε οτι παιρνει και μεγαλο ψαλιδι,δεν ισχυει και τοσο το 2100 πεφτει και στα 1500!!!!!!!!

GEORGE316
14-03-11, 12:55
δεν αντιλεγω οτι τα φρενα αυτα σταματαν και κοψιμο.αν δεν χρειαζεται αποστατης τοτε το φρενο υποθετω οτι ειναι κουκλι..και με 1500 αν κατεβει τοσο η τιμη ειναι ακομα πιο κουκλι.
αλλωστε καπου πανω στη δαγκανα,ακομα και αν ειναι βαμμενη,θα φαινεται το εργοστασιο.
το rs4 νομιζω brembo φρενα εχει..
αρα μιλαμε για Brembo δαγκανες,θεωρητικα τις καλυτερες!!
το ολο θεμα τονιζω οτι ειναι στο να μη χρειαστουν αποστατες ωστε να μουν οι δαγκανες...εκει θα ηταν το ρισκο.

hades7
14-03-11, 13:02
μπορει να πει κανεισ με σιγουρια αν χρειαζεται αποστατεσ
by the way αν δεν γινομαι αδιακρητοσ ο φιλοσ σου γιατι δεν τα πηρε?

Stathis
14-03-11, 13:10
απ΄οτι μπορω να καταλαβω προκειται για δισκους Μ5/Μ6, δαγκανες πορσε εξαπιστονες μαλλον απο καγιεν απ' οσο μπορω να διακρινω.

για την τοποθετηση χρειαζονται πλακακια που φτιαχνονται στον τορνο, ειδικα σωληνακια (απο την μια πλευρα ρακορ πορσε, απο την αλλη bmw) καθως και μετατροπη στα καλωδια των αισθητηρων.

κατι αντιστοιχο (με αλλες δαγκανες) εχουμε βαλει αρκετα μελη απο το φορουμ.
ισως μαλιστα ο φιλος μας πηρε απο εμας την ιδεα...

αν φτιαχτει καλα ειναι καλο και οικονομικο κιτ γι αυτα που προσφερει.
προσοχη μονο διοτι μιλαμε για φρενα.

hades7
14-03-11, 13:15
απ΄οτι μπορω να καταλαβω προκειται για δισκους Μ5/Μ6, δαγκανες πορσε εξαπιστονες μαλλον απο καγιεν απ' οσο μπορω να διακρινω.

για την τοποθετηση χρειαζονται πλακακια που φτιαχνονται στον τορνο, ειδικα σωληνακια (απο την μια πλευρα ρακορ πορσε, απο την αλλη bmw) καθως και μετατροπη στα καλωδια των αισθητηρων.

κατι αντιστοιχο (με αλλες δαγκανες) εχουμε βαλει αρκετα μελη απο το φορουμ.
ισως μαλιστα ο φιλος μας πηρε απο εμας την ιδεα...

αν φτιαχτει καλα ειναι καλο και οικονομικο κιτ γι αυτα που προσφερει.
προσοχη μονο διοτι μιλαμε για φρενα.

εγω οντασ ασχετοσ με μηχανολογικα- βελτιωσεισ μαλλον δεν θα το τολμησω
ειμαι τοσο" μυρουδιασ" που στο τελοσ θα μου πασαρει καποιοσ δαγκανεσ απο καβουρι...

Stathis
14-03-11, 13:20
εδω μπορεις να δεις τη δικη μας μετατροπη...

https://www.bmwfans.gr/forum/showthread.php?t=197

hades7
14-03-11, 13:41
εδω μπορεις να δεις τη δικη μας μετατροπη...

https://www.bmwfans.gr/forum/showthread.php?t=197
ευχαριστω πολυ σταθη το διαβασα αλλα μαλλον θα παω στη ευκολη λυση bmw performance με δισκουσ απο csl που ειδα στον zefka στα 1950 ευρω περιπου απλα ειναι μονο για εμπροσ και ειναι χρυσαφι.θα με σαν λαχανεμποροσ απο το ζεφειρι δηλαδη...

fanisk
14-03-11, 13:48
Επειδη ειχα μιλησει με τον συγκεκριμενο και μαλιστα ειχα παει και σπιτι του να σηκωσουμε το αμαξι μου να ταιριαξουμε το φρενο και να δουμε αν χωραει.. δεν ειναι μουφα τα φρενα του. Το σπιτι του ειναι γεματο δαγκανες απο audi/porsche (δουλευε σε αντιπρ. με ο,τι αυτο σημαινει για αυτο που ειπε ο sofos "τα βγαζουν ελατ.").

Καλος ειναι και εξυπηρετικος, τα φρενα του ειναι το παντρεμα του παντρεματος ω παντρεμα βεβαια αλλα δουλευουν οπως ολα τα φρενα, η τιμη πεφτει.

hades7
14-03-11, 13:53
Επειδη ειχα μιλησει με τον συγκεκριμενο και μαλιστα ειχα παει και σπιτι του να σηκωσουμε το αμαξι μου να ταιριαξουμε το φρενο και να δουμε αν χωραει.. δεν ειναι μουφα τα φρενα του. Το σπιτι του ειναι γεματο δαγκανες απο audi/porsche (δουλευε σε αντιπρ. με ο,τι αυτο σημαινει για αυτο που ειπε ο sofos "τα βγαζουν ελατ.").

Καλος ειναι και εξυπηρετικος, τα φρενα του ειναι το παντρεμα του παντρεματος ω παντρεμα βεβαια αλλα δουλευουν οπως ολα τα φρενα, η τιμη πεφτει.

φανη μπορεισ να πεισ αν ξερεισ τι χρειαζεται επιπροσθετα για να τοποθετηθουν?
σιγουρα ομωσ

fanisk
14-03-11, 15:01
φανη μπορεισ να πεισ αν ξερεισ τι χρειαζεται επιπροσθετα για να τοποθετηθουν?
σιγουρα ομωσ

Γεια σου hades, δεν ξερω και το ονομα σου!

Αν θες να παρεις ενα ετοιμο κιτ (brembo, ap racing, alcon, ap-galfer, wilwood κ.α) δεν θα χρειαστεις τιποτα γιατι θα ειναι ενα συγκεκριμενο κιτ, για ενα συγκεκριμενο αμαξι.

Αν θες να παρεις φρενα απο αυτον τον Βασιλη ή γενικα καποιον αλλο,να φτιαξεις το κιτ μονος σου, ετσι γλυτωνεις ενα σημαντικο ποσο, θα χρειαστεις:

1. Δαγκανες
2. Δισκους
3. Σωληνακια
4. Βασεις
5. Υγρα φρενων

Αυτα ειναι τα σιγουρα. Υστερα αναλογως των φρενων και του οffset της ζαντας σου, οπως επισης και των μπρατσων της (αλλες εχουν χωρο και αλλες οχι) ισως χρειαστεις αποστατες. Ο αποστατης αν δεν ξερεις τι ειναι, "βγαζει" τη ζαντα πιο εξω. Ποσο? Οσο βαλεις! Καλο ειναι να μην βαλεις μεγαλυτερο απο 1.5cm.

Αν παρεις φρενα απο αλλο αυτοκινητο, πχ Audi/Porsche/Mercedes/BMW, θα πρεπει να αλλαξεις βασεις. Ειτε βρισκεις ετοιμες για το αυτοκινητο σου, ειτε θα φτιαξεις σε μηχανουργειο. Δεν ειναι δυσκολο αρκει να μην ειναι ερασιτεχνης ο μαστορας γιατι τα φρενα ειναι η ζωη σου..

Ειδα που αναφερεις το κιτ του Ζεφκα. Ειχα ρωτησει και εγω τοτε. Ακριβουτσικο κιτ. Αν σε ενδιαφερει μπορεις να το κανεις μονος σου πιο φτηνα.

Θα παρεις απο εδω (τρομερο μαγαζι, ΑΑΑ) τις δαγκανες:
https://www.individual-cars.com/xshop/product_info.php/info/p484_original-BMW-Performance-Brake-calipers-front.html

Αν μιλησεις μαζι τους θα σου βρουν και δισκους CSL αλλιως παρτους απο αλλου, απο τα 1950 του Ζεφκα, στα 680+25 μεταφορικα του Γερμανου..εχεις μια σημαντικη διαφορα για αγορα δισκων, σωληνακιων υψηλης 70-80¤, υγρων φρενων 10-15¤.. μαλλον θα σου μεινουν και στη τσεπη μερικα.

thumb

hades7
14-03-11, 15:32
Φανή το όνομα μου ειναι Άρης αισθάνομαι την ανάγκη να ευχαριστήσω εσένα και τα αλλα παιδιά που πρόθυμα βοήθησαν στις απορίες που ειχα.Υ.Γ οι ζαντες ειναι οι μαμά του m3 19".Υ.Γ 2 m power 01 ελπίζω να διαβάσες προηγούμενο post μου που αφορούσε την λαθασμενη μας παρεξήγηση σε αυτό το thread... EYXΑΡΙΣΤΩ!

Thomelef
14-03-11, 15:41
φίλε άρη...η καλύτερη λύση που μπορείς να βρείς, είναι ένα έτοιμο κιτ εταιρείας, ή κάτι
παρόμοιο με αυτό που σου αναφέρει ο στάθης...έχεις δίκιο για το φρένο του Μ3...το
αμάξι είναι άκρως αδικημένο στα φρένα απο το εργοστάσιο...επίσεις ότι και να κάνεις,
για την καλύτερη συμπεριφορά του αυτοκινήτου, να κοιτάξεις και για πίσω φρένα, ή
τουλάχιστο αν όχι δίσκους, να αλλάξεις τις δαγκάνες...ξέρω πως οι εποχές είναι αρκετά
δύσκολες για τέτοιου είδους αγορές, αλλά αν είναι να αγοράσεις κάτι, καλύτερα να
πάρεις κάτι σωστό που να μην είναι ελειπές. έχω μια προσφορά απο εταιρεία, η οποία
βγαίνει στα 2200 μαζί με μεταφορικά και περιλαμβάνει αυτά...356mm 6-pot front, and
330mm 4-pot rear. αν σε ενδιαφέρει, στείλε μου ένα mail με πμ να σου κάνω προόθηση
τα 3 - 4 μυνήματα που μου έχουν στείλει.

fanisk
14-03-11, 15:47
φίλε άρη...η καλύτερη λύση που μπορείς να βρείς, είναι ένα έτοιμο κιτ εταιρείας, ή κάτι
παρόμοιο με αυτό που σου αναφέρει ο στάθης...έχεις δίκιο για το φρένο του Μ3...το
αμάξι είναι άκρως αδικημένο στα φρένα απο το εργοστάσιο...επίσεις ότι και να κάνεις,
για την καλύτερη συμπεριφορά του αυτοκινήτου, να κοιτάξεις και για πίσω φρένα, ή
τουλάχιστο αν όχι δίσκους, να αλλάξεις τις δαγκάνες...ξέρω πως οι εποχές είναι αρκετά
δύσκολες για τέτοιου είδους αγορές, αλλά αν είναι να αγοράσεις κάτι, καλύτερα να
πάρεις κάτι σωστό που να μην είναι ελειπές. έχω μια προσφορά απο εταιρεία, η οποία
βγαίνει στα 2200 μαζί με μεταφορικά και περιλαμβάνει αυτά...356mm 6-pot front, and
330mm 4-pot rear. αν σε ενδιαφέρει, στείλε μου ένα mail με πμ να σου κάνω προόθηση
τα 3 - 4 μυνήματα που μου έχουν στείλει.

Ποια ειναι η εταιρια Θωμα, και τι φρενα ειναι αυτα?

Thomelef
14-03-11, 15:52
Ποια ειναι η εταιρια Θωμα, και τι φρενα ειναι αυτα?

https://www.phatboybrakes.com/
απο εδώ είναι...ξέρω πως δεν είναι brembo - ap - wilwood - stoptech κτλ κτλ,
αλλά έχουν σούπερ τιμή, είναι ολοκληρωμένο κιτ μπρος πίσω, και σίγουρα θα
φρενάρουν πολύ καλύτερα απο τις μανίσιες αηδίες...αξίζει τον κόπο πιστεύω.

hades7
14-03-11, 16:00
Thomlef ευχαριστώ θα σου στείλω αύριο γιατί το iPhone δεν μου ανοίγει τα pm

m-power_01
14-03-11, 16:17
Άρη το διάβασα. Δεν υπάρχει θέμα παρεξηγησης. Συμβαίνουν με το πληκτρολόγιο ... Μην το σκέφτεσαι

ghost-rider
14-03-11, 17:46
https://www.car.gr/parts/view/1027049/

Δε θελω να τον διαφημισω τον ανθρωπο ρε παιδια αλλα τα ειδα και μου αρεσαν αρκετα.

Βεβαια απο τα 1200-1300 που τα δινει για τα Ε9Χ, στα 1900 σημαινει οτι χρεωνει τις βασεις γυρω στα 600 με 700 ευρω...
Απλα εχετε υποψιν σας οτι ειναι εξωφρενικο ποσο.
Αλλα γλιτωνεις πολυ τρεξιμο(απο το να πας για κατασκευη) η αληθεια ειναι, ενω σε σχεση με αλλες λυσεις βγαινει αρκετα φθηνοτερα.

ghost-rider
14-03-11, 18:30
Ωπ! Συγνωμη, δεν ειδα οτι ειχε ηδη συζητηθει το συγκεκριμενο κιτ.