PDA

Επιστροφή στο Forum : csl suspension



GEO
11-01-10, 21:36
Μετα απο μεγαλη ερευνα στο ιντερνετ και πολλες συζητησεις κατεληξα στην αγορα αναρτησης csl. Αυτη την στιγμη εχω παραλαβει τα αμορτισερ και τα ελατηρια και περιμενω τα bumb stops των αμορτισερ, που απο οτι ειδα δυστηχως αργα, ειναι διαφορετικα απο του απλου Μ3. Επισης σκεφτομαι να παραγγειλω και τις πισω κοντρες απο το csl απλα οπως θα δειτε στο παρακατω link αναφερει πως απαγορευονται να χρησιμοποιηθουν σε απλο Μ3

https://bmwfans.info/parts/catalog/33322283074/

Ξερει κανεις κατι παραπανω?

Επισης τα ακραξωνια εμπρος του csl ειναι διαφορετικα. ξερει κανεις τι διαφορα εχουν?

Οταν την τοποθετησω θα σας μεταφερω τις εντυπωσεις μου.

p.s.

Κατα την διαρκεια της συναντησης μας ειχα μια μεγαλη κουβεντα με τον φιλο turbodog και κατεληξα να τοποθετησω και τα πισω σινεμπλοκ στα εμπρος ψαλιδια powerflex.

VanVIC
11-01-10, 21:41
κάνε μια ερώτηση σε m3est, ξέρει σίγουρα

NickE60
11-01-10, 22:09
Μετα απο μεγαλη ερευνα στο ιντερνετ και πολλες συζητησεις κατεληξα στην αγορα αναρτησης csl. Αυτη την στιγμη εχω παραλαβει τα αμορτισερ και τα ελατηρια και περιμενω τα bumb stops των αμορτισερ, που απο οτι ειδα δυστηχως αργα, ειναι διαφορετικα απο του απλου Μ3. Επισης σκεφτομαι να παραγγειλω και τις πισω κοντρες απο το csl απλα οπως θα δειτε στο παρακατω link αναφερει πως απαγορευονται να χρησιμοποιηθουν σε απλο Μ3

https://bmwfans.info/parts/catalog/33322283074/

Ξερει κανεις κατι παραπανω?

Επισης τα ακραξωνια εμπρος του csl ειναι διαφορετικα. ξερει κανεις τι διαφορα εχουν?

Οταν την τοποθετησω θα σας μεταφερω τις εντυπωσεις μου.

p.s.

Κατα την διαρκεια της συναντησης μας ειχα μια μεγαλη κουβεντα με τον φιλο turbodog και κατεληξα να τοποθετησω και τα πισω σινεμπλοκ στα εμπρος ψαλιδια powerflex.

Τα ακραξόνια του CSL (οι βάσεις που πιάνει η δαγκάνα συγκεκριμένα) βγάζουν τη δαγκάνα 2mm πιο έξω απ' ότι του απλού Μ3, δεν θα έχεις πρόβλημα όμως αν βάλεις δίσκους απλού Μ3 ...εκτός αν αφήσεις τα τακάκια να "πατώσουν"

GEO
11-01-10, 22:21
Τα ακραξόνια του CSL (οι βάσεις που πιάνει η δαγκάνα συγκεκριμένα) βγάζουν τη δαγκάνα 2mm πιο έξω απ' ότι του απλού Μ3, δεν θα έχεις πρόβλημα όμως αν βάλεις δίσκους απλού Μ3 ...εκτός αν αφήσεις τα τακάκια να "πατώσουν"

οποτε δεν εχει καποια ουσιαστικη διαφορα. thanks φιλος για την απαντηση

GEO
29-01-10, 10:11
η αναρτηση τοποθετηθηκε το αμαχι χαμηλωσε 13mm εμπρος και 23mm πισω. εχει σφυξει οσο χρειαζεται χωρις να κοπαναει καθολου πραγματικα εχω εντυπωσιαστει. παρολο που εχει χαμηλωσει και εχει σφυξει στο οριο δεν εχει χασει την προοδευτικοτητα του επισης παρατηρησα καλυτερη αισθηση στο τιμονι!!!!!

NickE60
29-01-10, 10:24
η αναρτηση τοποθετηθηκε το αμαχι χαμηλωσε 13mm εμπρος και 23mm πισω. εχει σφυξει οσο χρειαζεται χωρις να κοπαναει καθολου πραγματικα εχω εντυπωσιαστει. παρολο που εχει χαμηλωσει και εχει σφυξει στο οριο δεν εχει χασει την προοδευτικοτητα του επισης παρατηρησα καλυτερη αισθηση στο τιμονι!!!!!

Μπράβο! Την καλύτερη δουλειά έκανες! "μαμά" και "all around" λύση thumb ..χωρίς μπλέξιμο με ρυθμίσεις κλπ

Για την καλύτερη αίσθηση στο τιμόνι ...που δεν είναι απλά "αίσθηση" είναι πραγματικότητα ....με το χαμήλωμα έχεις χαμηλότερο κέντρο βάρους, καλύτερο "δέσιμο" με το αμάξωμα, καλύτερη απόκριση στο τιμόνι.
...και με 19ρες είναι χάρμα! μόνο που θέλει λίγο προσοχή στις λακκούβες γιατί θα τερματίζεις σχετικά εύκολα..

sokinm3
29-01-10, 10:59
οντως ειναι εξαιρετικες μιας και με πηγε εχθες βολτα ο Βαγγελης......καλοριζικες φιλε

chief
29-01-10, 11:29
καλορίζικη η αναρτηση Βαγγελη. Την καλυτερη επιλογη εκανες.

GEO
29-01-10, 12:30
ευχαριστω παιδες οντωσ ειναι πολυ καλη επιλογη

E39COMP
29-01-10, 14:28
Τα αυτοκολλητα τα chikita .... Εσυ τα πηρες προχθες απο το μαγαζι του τυπου με το Alpine ???? XAXAXAXAXAXA

Και ομορφυνε κιολας το αυτοκινητο σου φιλε ..... Θα στεναχωρηθω υπερβολικα οπως το εχεις κανει οταν ΘΑ ΑΝΑΓΚΑΣΤΕΙΣ να ανοιξεις τα παραθυρα για να στο κατουρησω οπως εχουμε βαλει στοιχημα ....

GEO
29-01-10, 15:39
Τα αυτοκολλητα τα chikita .... Εσυ τα πηρες προχθες απο το μαγαζι του τυπου με το Alpine ???? XAXAXAXAXAXA

Και ομορφυνε κιολας το αυτοκινητο σου φιλε ..... Θα στεναχωρηθω υπερβολικα οπως το εχεις κανει οταν ΘΑ ΑΝΑΓΚΑΣΤΕΙΣ να ανοιξεις τα παραθυρα για να στο κατουρησω οπως εχουμε βαλει στοιχημα ....

εσυ φτιαξε πρωτα το κασονι σου και μολις τελιωσεις ελα να σε τρυπησω και εσενα και τον φιλο σου με το alpine xaxaxaxaxa

sokinm3
29-01-10, 15:41
εσυ φτιαξε πρωτα το κασονι σου και μολις τελιωσεις ελα να σε τρυπησω και εσενα και τον φιλο σου με το alpine xaxaxaxaxa
ωπ τρυπημα????και εγω μεσα....τι δηλωνουν τα παιδια?????

GEO
29-01-10, 16:08
ωπ τρυπημα????και εγω μεσα....τι δηλωνουν τα παιδια?????

εχουν ενα bmw alpine!!!!!!! με R/CD και ενα 540 kompressor

kplc16
29-01-10, 16:30
Τα αυτοκολλητα τα chikita .... Εσυ τα πηρες προχθες απο το μαγαζι του τυπου με το Alpine ???? XAXAXAXAXAXA

Και ομορφυνε κιολας το αυτοκινητο σου φιλε ..... Θα στεναχωρηθω υπερβολικα οπως το εχεις κανει οταν ΘΑ ΑΝΑΓΚΑΣΤΕΙΣ να ανοιξεις τα παραθυρα για να στο κατουρησω οπως εχουμε βαλει στοιχημα ....




:hystericalbs1::hystericalbs1:

E39COMP
29-01-10, 16:31
εχουν ενα bmw alpine!!!!!!! με R/CD και ενα 540 kompressor

Kαι όχι μόνο R/CD ..... Εχει και ΝΑVI ....
To 540 ... μεγαλύτερο κομπρεσσορα για το Clima βαζουμε γιατι ειναι μεγαλο το αμαξι και το καλοκαιρι θελω να βγαζει πιο πολύ παγωμενο αέρα .....

Αλλα το κατουρημα στο εχω ταξει και θα στο κανω .....

Τα λεμε chikitaκοπουλε !!!!!

Υ.Γ Γινατε ολοι γρηγοροι με .... 170 - 175 αλογα και μια απολυξη απο Μ3 πισω συν μια αναρτηση απο Csl ....

Kαι μην περνάς απο μαναβικα κοντα κοντα εεεε ?? Κανει κλεψιματα απ'οτι ειδα το σαπακι σου

Thomelef
29-01-10, 17:53
Πόσο το Μάλι για τα Καλούδια φιλαρακο;;;

Stathis
29-01-10, 17:57
ετοιμασου θωμα...!:whistle:

Thomelef
29-01-10, 18:25
ετοιμασου θωμα...!:whistle:



Ε να σιγά σιγά... Στο επόμενο σέρβις( 7000 8000 χιλ περίπου ),
θα πεταχτούν αυτες που έχω... Κρίμα που δε με βλέπω να τις
δοκιμάσω στις Σέρρες, αλλά νο προμπλεμ με χαλάει η ιδέα να
τις ρημαξω κατευθείαν μόλις τις βάλω... Είπαμε χαμηλά η μπάλα
και περιορισμένα τα έξοδα. Πέραν της κρίσης μαζεύουμε και
λεφτά για gt3.
Ps. Μάζεψα χίλια ευρώ μέχρι τώρα...χαχαχαχαχα

Stathis
29-01-10, 18:35
χαχαχαχα ωραια την ουρα την εφαγες... μενει ο γαϊδαρος...:th_Laie_67-1:

Thomelef
29-01-10, 18:39
χαχαχαχα ωραια την ουρα την εφαγες... μενει ο γαϊδαρος...:th_Laie_67-1:


Ποια ουρά ρε Στάθη.
Τη κλανια του γαιδαρου μυρισαμε μέχρι τώρα.

sokinm3
31-01-10, 12:28
με πηγε βολτα ο Geo με το Μ3 και η αναρτηση ειναι εξαιρετικη

εαν δεν ειχα βαλει pss9 ανετα θα την εβαζα

πιστευω η καλυτερη επιλογη

Thomelef
01-02-10, 23:07
Τελικά στην τοποθέτηση είχες καθόλου θέματα ή όλα
μπήκαν με τη μια χωρίς κανένα πρόβλημα;;;
Επισεις πόσο σου κόστισε το σετακι;;;

GEO
02-02-10, 00:30
Τελικά στην τοποθέτηση είχες καθόλου θέματα ή όλα
μπήκαν με τη μια χωρίς κανένα πρόβλημα;;;
Επισεις πόσο σου κόστισε το σετακι;;;

εχεις pm!!!!!!!!!!

Thomelef
02-02-10, 07:40
εχεις pm!!!!!!!!!!


ευχαριστώ πολύ φίλε μου!!!thumbthumb