PDA

Επιστροφή στο Forum : bmw 120i vialle lpg



gianniskw
12-03-11, 19:39
τελικα τοποθετηθηκε το κιτ lpg της vialle
πολυ καιρο εψαχνα αλλα τελικα εβαλα το καλυτερο της αγορας
το αυτοκινητο περαν της μειωσης του χωρου αποσκευων εχει μονο θετικα
σε επιδοσεις τραβαει καλυτερα απο χαμηλα σε σχεση με την κατοσταρα που εβαζα...
και γενικα ειμαι πολυ ευχαριστημενος

PANOS-E60
12-03-11, 19:44
καλορίζικο ! Δώσε αν θέλεις κάποιες παραπάνω πληροφορίες (που, πόσο ...) και αν υπάρχει καμμιά φωτογραφία μετά την τοποθέτηση.

gianniskw
12-03-11, 20:00
ευχαριστω
το εβαλα στην αντιπροσωποια ford σταθης στελιος.. χρυσαυγη λαγκαδα
το κοστος ειναι 2250
η εγκατασταση εγινε πολυ μελετημενη και συμφωνα με τις οδηγιες της vialle ολλανδιας..
θα μπει στο site του αντιπροσωπου φοτο..

και θα σας ανεβασω εδω..

ΔημήτρηςΜ3
12-03-11, 20:20
ευχαριστω
το εβαλα στην αντιπροσωποια ford σταθης στελιος.. χρυσαυγη λαγκαδα
το κοστος ειναι 2250
η εγκατασταση εγινε πολυ μελετημενη και συμφωνα με τις οδηγιες της vialle ολλανδιας..
θα μπει στο site του αντιπροσωπου φοτο..

και θα σας ανεβασω εδω..


2250??????:shok::shok:

Vasilis
12-03-11, 20:21
καλοριζικο κ απο μενα φιλε μου!
πολλα κ απροβληματιστα χλμ!

μια απορια εχω μονο...

καταρχας ησουν παρων στην τοποθετηση?

αν ναι...θα ηθελα να ξερω με ποιον τροπο τρυπανε για να τοποθετησουν τα μπεκ κ τα ρινισματα δεν ''πεφτουν'' μεσα στο μοτερ!


δεν ρωτω για να σε ανησυχησω για κατι....χιλιαδες αυτοκινητα εχουν υποστει τοποθετηση μ αυτον τον τροπο χωρις κανενα προβλημα!

απλα εχω αυτην την απορια!


ευχαριστω κ καλοταξιδο κ παλι

Vasilis
12-03-11, 20:22
2250??????:shok::shok:

1600 κ πανω για 4 κυλινδρο

2200 κ πανω για 6 κυλινδρο....thumb

gianniskw
12-03-11, 20:27
καλοριζικο κ απο μενα φιλε μου!
πολλα κ απροβληματιστα χλμ!

μια απορια εχω μονο...

καταρχας ησουν παρων στην τοποθετηση?

αν ναι...θα ηθελα να ξερω με ποιον τροπο τρυπανε για να τοποθετησουν τα μπεκ κ τα ρινισματα δεν ''πεφτουν'' μεσα στο μοτερ!


δεν ρωτω για να σε ανησυχησω για κατι....χιλιαδες αυτοκινητα εχουν υποστει τοποθετηση μ αυτον τον τροπο χωρις κανενα προβλημα!

απλα εχω αυτην την απορια!


ευχαριστω κ καλοταξιδο κ παλι

βγαινει η πολλαπλη
ειμουν πανω απο το κεφαλι του μαστορα
να φαανταστεις εκανε τρεις μερες γιατι επρεπε ολα τα καλωδια να κρυφτουν
και τοποθετουν συμφωνα με οδηγιες 10 σελιδων..
πρωτοβουλια του μαστορα δεν επερνε..
η δουλεια ηταν εργοστασιακη μπορω να πω
παντως για καλο και για κακο εξεταστηκαν οι βαλβιδες και καθαριστηκαν επιφανειακα
παντως πτου σπορδο ηταν παντακαθαρες...

Vasilis
12-03-11, 20:30
θα μας κανει την χαρη να ενημερωνεις που κ που το θρεντ σου για εντυπωσεις κ τυχον προβληματα ? (εξω κ μακρια...μονο εντυπωσεις..χεχε)


οντως η συγκεκριμενη μαρκα που τοποθετησες ειναι κ η καλυτερη !(μετα απο ψαξιμο κ προσωπικη εκτιμηση)

gianniskw
12-03-11, 20:34
1600 κ πανω για 4 κυλινδρο

2200 κ πανω για 6 κυλινδρο....thumb

οχι ομως 5ης γενιας και οχι vialle

gianniskw
12-03-11, 20:37
θα μας κανει την χαρη να ενημερωνεις που κ που το θρεντ σου για εντυπωσεις κ τυχον προβληματα ? (εξω κ μακρια...μονο εντυπωσεις..χεχε)


οντως η συγκεκριμενη μαρκα που τοποθετησες ειναι κ η καλυτερη !(μετα απο ψαξιμο κ προσωπικη εκτιμηση)

φυσικα
παντως να μην το ματιαξω το αυτοκινητο μετα απο 30 δευτερολεπτα που μπαινει το υγραεριο απλα πυροβολαει..
αποκριση ακαριαια
και μπορω να πω οτι πηγαινει καλυτερα απο την καλυτερη 100αρα βενζινη της αγορας...

Vasilis
12-03-11, 20:38
οχι ομως 5ης γενιας και οχι vialle

τι εννοεις?:shok:

gianniskw
12-03-11, 20:52
τι εννοεις?:shok:

τα συστηματα 5ης γενεας σαν το δικο ειναι πανακριβα
σε σχεση με τα 4ης
τα 5ης αυξανουν την πιεση του υγραεριου και στην ουσια το κανουν υγρο σαν την βενζινη
ενω τα παλια 4ης γενεας το ψεκαζουν αεριο
με αποτελεσμα τα υγρου ψεκασμου να σημειωθει αυξηση τωω επιδοσεων
εως και 3%
ενω στα 4ης(αεριου) μειωση εως 7%
συν της αλλης τα αεριου εχουν θεμα με τις βαλβιδες,,

Vasilis
12-03-11, 20:54
ναι... συμφωνω!

οι τιμες ομως ειναι οι προαναφερομενες!(αν θυμαμαι καλα)

κ μιλαμε για την ιδια μαρκα...1800 κ 2200 αντιστοιχα ε?

6 κυλινδρος δεν εισαι?

Z4 DCT
12-03-11, 20:56
ναι... συμφωνω!

οι τιμες ομως ειναι οι προαναφερομενες!(αν θυμαμαι καλα)

κ μιλαμε για την ιδια μαρκα...1800 κ 2200 αντιστοιχα ε?

6 κυλινδρος δεν εισαι?

Ο ασσος στα 2000 κυβικα ειναι τετρακυλινδρος Βασιλη

Vasilis
12-03-11, 21:22
Δλδ Για 6κυλινδρο Πόσο παει ρε παιδια?


2200 μου χαν πει εμένα.

gianniskw
12-03-11, 21:32
Δλδ Για 6κυλινδρο Πόσο παει ρε παιδια?


2200 μου χαν πει εμένα.

σε ποια μαρκα lpg 2200 αναφερεσε

Vasilis
12-03-11, 21:51
σε ποια μαρκα lpg 2200 αναφερεσε

Vialle....παει καιρός όμως....6μηνο ίσως!

gianniskw
12-03-11, 22:04
Vialle....παει καιρός όμως....6μηνο ίσως!

μπορει ..
τα μη valvetronic εχουν πιο απλο λογισμικο
αλλα δυο επιπλεον μπεκ στοιχιζουν...
150ps ειναι?

Vasilis
12-03-11, 22:05
Πόσο Έχει το 6κυλινδρο τελικά σήμερα;

gyiama
13-03-11, 23:05
βγαινει η πολλαπλη
ειμουν πανω απο το κεφαλι του μαστορα
να φαανταστεις εκανε τρεις μερες γιατι επρεπε ολα τα καλωδια να κρυφτουν
και τοποθετουν συμφωνα με οδηγιες 10 σελιδων..
πρωτοβουλια του μαστορα δεν επερνε..
η δουλεια ηταν εργοστασιακη μπορω να πω
παντως για καλο και για κακο εξεταστηκαν οι βαλβιδες και καθαριστηκαν επιφανειακαπαντως πτου σπορδο ηταν παντακαθαρες...

Γιαννη ανοιξατε κεφαλαρι?για ποιο λογο?:shok:

gianniskw
13-03-11, 23:22
Γιαννη ανοιξατε κεφαλαρι?για ποιο λογο?:shok:

oxi κεφαλαρη μονο πολλαπλη εισαγωγης
για για να τοποθετηθουν τα μπεκ ακριβως διπλα στα εργοστασιακα και να γινει δοκιμη ψεκασμου
και επισης για να μην πεσουν πλαστικα γρεζια μεσα στους κυλινδρους

gyiama
14-03-11, 09:49
εκει που γραφεις οτι εξεταστηκαν οι βαλβιδες τι εννοεις?

Vasilis
14-03-11, 10:27
μπορει ..
τα μη valvetronic εχουν πιο απλο λογισμικο
αλλα δυο επιπλεον μπεκ στοιχιζουν...
150ps ειναι?


Πόσο Έχει το 6κυλινδρο τελικά σήμερα;

γιαννακη...

για τα 231 Hp ρωταω...ποια ειναι η τιμη τελικα για 6κυλινδρο ...ξερεις?

Gregory_///M
14-03-11, 10:54
Παίδες έχω έναν πολύ καλό μου φίλο που είναι μηχανικός στην hyundai Λάρισας, η οποία έχει αναλάβει με μια επώνυμη εταιρεία της αγοράς την τοποθέτηση ΚΙΤ (πολύ καλής ποιότητας) υγραεριοκίνησης!!! Το κόστος είναι περίπου στα 1800 ευρώ.
Σχετικά με την τοποθέτηση μου είπε ότι λόγω του ότι το υγραεριο έχει περισσότερα οκτάνια ακόμη και από την 100άρα βενζίνη, οι θερμορασίες που παράγονται στον χώρο καύσης είναι μεγαλύτερες, με αποτέλεσμα γρηγορότερες φθορές στον κινητήρα...Ιδιαίτερα στα σεμινάρια τοποθέτησης τους είπαν ότι στα Ford έχει αναφερθεί μέχρι και λιώσιμο στο καπάκι μηχανής!!!
Γενικότερα η άποψή τους είναι ότι σε αυτοκίνητα τα οποία είναι γρήγορα ή οι οδηγοί τους τα "κυνηγάνε" στο δρόμο με οδήγηση σε υψηλές στροφές σχεδόν απαγορεύεται η τοποθέτηση του ΚΙΤ.
Αν είσαι διατεθιμένος να κινήσαι αργά και σταθερά, τότε σίγουρα δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα και φυσικά θα έχεις οικονομία!!

bekiaris
14-03-11, 11:03
Παίδες έχω έναν πολύ καλό μου φίλο που είναι μηχανικός στην hyundai Λάρισας, η οποία έχει αναλάβει με μια επώνυμη εταιρεία της αγοράς την τοποθέτηση ΚΙΤ (πολύ καλής ποιότητας) υγραεριοκίνησης!!! Το κόστος είναι περίπου στα 1800 ευρώ.
Σχετικά με την τοποθέτηση μου είπε ότι λόγω του ότι το υγραεριο έχει περισσότερα οκτάνια ακόμη και από την 100άρα βενζίνη, οι θερμορασίες που παράγονται στον χώρο καύσης είναι μεγαλύτερες, με αποτέλεσμα γρηγορότερες φθορές στον κινητήρα...Ιδιαίτερα στα σεμινάρια τοποθέτησης τους είπαν ότι στα Ford έχει αναφερθεί μέχρι και λιώσιμο στο καπάκι μηχανής!!!
Γενικότερα η άποψή τους είναι ότι σε αυτοκίνητα τα οποία είναι γρήγορα ή οι οδηγοί τους τα "κυνηγάνε" στο δρόμο με οδήγηση σε υψηλές στροφές σχεδόν απαγορεύεται η τοποθέτηση του ΚΙΤ.
Αν είσαι διατεθιμένος να κινήσαι αργά και σταθερά, τότε σίγουρα δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα και φυσικά θα έχεις οικονομία!!Βασικά, χωρίς να έχω προσωπική εμπειρία, έχω ακούσει ότι η θερμοκρασία στον κινητήρα είναι λίγο πιο υψηλή, ωστόσο δεν δημιουργεί κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα. Επίσης, ο κινητήρας, σε ιδανικές συνθήκες, μπορεί να αντέξει περισσότερα χιλιόμετρα, γιατί η καύση είναι καλύτερη και δεν αφήνει κατάλοιπα στον κινητήρα. Αναφέρω ιδανικές συνθήκες, διότι έχει πολύ μεγάλη σημασία η τοποθέτηση και η γωνία των μπεκ. Αν γίνει σωστά, οι βαλβίδες λυπαίνονται κανονικά δεν δεν δημιουργούνται προβλήματα. Αντίθετα, αν δεν υπάρχει σωστή λύπανση, τότε το καπάκι στεγνώνει και δημιουργούνται προβλήματα. Γενικά, αξίζει αλλά είναι πατέντα, με όλα τα γνωστά μειονεκτήματα. Εγώ στο αυτοκίνητο μου που κάνω λίγα χιλιόμετρα, ούτε καν το σκέφτομαι. Πάντως, από οικολογικής μεριάς, είναι μία καθαρή λύση. Από πλευράς κόστους, μην μετράται μόνο την τοποθέτηση, μετρήστε και τα προβλήματα που μπορεί να δημιουργηθούν στο μέλλον.

Vasilis
14-03-11, 11:05
εγω παλι εχω ακουσει οτι εχει ευεργετικες ιδιοτητες στην ψυξη του κινητηρα!

τι να πω ρε παιδια?τα χω χαμενα κ γω!

μαλιστα σε ερωτηση μου σε μεγαλο εμπορο του χωρου

ρωτησα για το δικο μου (υποτιθεται 350 hp) κ μου ανεφερε οτι ΠΟΛΛΑ ''μεγαλα'' αυτοκινητα (με πολλους ιππους) ακομα κ με τουρμπο, ηδη τοποθετουν με πολυ καλυτερες επιδοσεις αλλα κ χωριις φθορες...

bekiaris
14-03-11, 11:08
εγω παλι εχω ακουσει οτι εχει ευεργετικες ιδιοτητες στην ψυξη του κινητηρα!

τι να πω ρε παιδια?τα χω χαμενα κ γω!

μαλιστα σε ερωτηση μου σε μεγαλο εμπορο του χωρου

ρωτησα για το δικο μου (υποτιθεται 350 hp) κ μου ανεφερε οτι ΠΟΛΛΑ ''μεγαλα'' αυτοκινητα (με πολλους ιππους) ακομα κ με τουρμπο, ηδη τοποθετουν με πολυ καλυτερες επιδοσεις αλλα κ χωριις φθορες...Για μεγαλύτερες αποδόσεις, είμαι 99% σίγουρος ότι δεν γίνεται. Κοιτάξτε για παράδειγμα το alfa romeo mito, που βγάζει εργοστασιακό Lpg, και έχει μία διαφορά 7-8 άλογα λιγότερα με το γκάζι. Για την φθορά, το θέμα χωράει μεγάλη κουβέντα. Οι φίλοι μας οι Ιταλοί πάντως έχουν πολύ μεγάλη εμπειρία στο αέριο, σίγουρα θα ξέρουν τα αποτελέσματα οι μηχανικοί που κάνουν αυτή τη δουλεία.

Gregory_///M
14-03-11, 11:16
εγω παλι εχω ακουσει οτι εχει ευεργετικες ιδιοτητες στην ψυξη του κινητηρα!

τι να πω ρε παιδια?τα χω χαμενα κ γω!

μαλιστα σε ερωτηση μου σε μεγαλο εμπορο του χωρου

ρωτησα για το δικο μου (υποτιθεται 350 hp) κ μου ανεφερε οτι ΠΟΛΛΑ ''μεγαλα'' αυτοκινητα (με πολλους ιππους) ακομα κ με τουρμπο, ηδη τοποθετουν με πολυ καλυτερες επιδοσεις αλλα κ χωριις φθορες...

Βασίλη ο δικός μου είναι κατηγορηματικός.......
Δεν είναι για εμάς αυτά, αφού δεν υπάρχει περίπτωση να πάμε χαλαρά....................Αν είναι να μαζεύω το μοτέρ κομμάτια στο δρόμο, άσε καλύτερα!!!

Vasilis
14-03-11, 11:19
Βασίλη ο δικός μου είναι κατηγορηματικός.......
Δεν είναι για εμάς αυτά, αφού δεν υπάρχει περίπτωση να πάμε χαλαρά....................Αν είναι να μαζεύω το μοτέρ κομμάτια στο δρόμο, άσε καλύτερα!!!

σαφως κ χεις δικιο...

ισως στο βωμο του χρηματος κ του κερδους
πολλοι λενε ''παπαδες'' μονο κ μονο για να τ αρπαξουν!

bill_m3
14-03-11, 12:23
Παίδες έχω έναν πολύ καλό μου φίλο που είναι μηχανικός στην hyundai Λάρισας, η οποία έχει αναλάβει με μια επώνυμη εταιρεία της αγοράς την τοποθέτηση ΚΙΤ (πολύ καλής ποιότητας) υγραεριοκίνησης!!! Το κόστος είναι περίπου στα 1800 ευρώ.
Σχετικά με την τοποθέτηση μου είπε ότι λόγω του ότι το υγραεριο έχει περισσότερα οκτάνια ακόμη και από την 100άρα βενζίνη, οι θερμορασίες που παράγονται στον χώρο καύσης είναι μεγαλύτερες, με αποτέλεσμα γρηγορότερες φθορές στον κινητήρα...Ιδιαίτερα στα σεμινάρια τοποθέτησης τους είπαν ότι στα Ford έχει αναφερθεί μέχρι και λιώσιμο στο καπάκι μηχανής!!!
Γενικότερα η άποψή τους είναι ότι σε αυτοκίνητα τα οποία είναι γρήγορα ή οι οδηγοί τους τα "κυνηγάνε" στο δρόμο με οδήγηση σε υψηλές στροφές σχεδόν απαγορεύεται η τοποθέτηση του ΚΙΤ.
Αν είσαι διατεθιμένος να κινήσαι αργά και σταθερά, τότε σίγουρα δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα και φυσικά θα έχεις οικονομία!!

Αυτό με τα ford το είπαν και σε ένα συνάδελφο (μακριά) ο οποίος έχει το mondeo.

Μας δουλεύουν??????
Πάντως του Βαγγέλη (zgouriazmenos) που το έχει αρκετό καιρό, δεν του έχει παρουσιάσει κανένα πρόβλημα!

gant
14-03-11, 15:36
Ένας γνωστός τοποθέτησε στο δίλιτρο nissan qashqai, δεν γνωρίζω σε ποιόν εδώ στην Θεσσαλονίκη, και του είπαν να περάσει να του ρυθμίσουν βαλβίδες για καλύτερη λειτουργία. Το ερώτημα είναι όταν το γυρίζει σε βενζίνα τι γίνεται?
Πάντως ο κουνιάδος μου με 2200ε που το έβαλε πριν λίγες μέρες στην Αθήνα στο Xtrail του, δεν του είπαν τίποτε για τυχόν ρυθμίσεις.

paganis
14-03-11, 16:08
Ένας γνωστός τοποθέτησε στο δίλιτρο nissan qashqai, δεν γνωρίζω σε ποιόν εδώ στην Θεσσαλονίκη, και του είπαν να περάσει να του ρυθμίσουν βαλβίδες για καλύτερη λειτουργία. Το ερώτημα είναι όταν το γυρίζει σε βενζίνα τι γίνεται?
Πάντως ο κουνιάδος μου με 2200ε που το έβαλε πριν λίγες μέρες στην Αθήνα στο Xtrail του, δεν του είπαν τίποτε για τυχόν ρυθμίσεις.

πως θα του ρυθμισουν βαλβιδες με υδραυλικο συστημα??

gianniskw
16-03-11, 15:23
εκει που γραφεις οτι εξεταστηκαν οι βαλβιδες τι εννοεις?

εξεταστηκαν επιφανειακα για επικαθισεις και φθορες..

gianniskw
16-03-11, 15:27
γιαννακη...

για τα 231 Hp ρωταω...ποια ειναι η τιμη τελικα για 6κυλινδρο ...ξερεις?

βασιλη που μενεις
αν μενεις αθηνα παρε στο 210 24 62 002
αν μενεις θεσσαλονικη 2394025605

soneg
24-03-11, 16:26
Γιαννη..Το σύστημα στο ρύθμισε αυτός ή ήταν προρυθμισμένο και δε θα χρειαστει ρύθμιση??Το ρωταω γιατι υπαρχει μια συγχυση στο θεμα..

gianniskw
25-03-11, 21:09
Γιαννη..Το σύστημα στο ρύθμισε αυτός ή ήταν προρυθμισμένο και δε θα χρειαστει ρύθμιση??Το ρωταω γιατι υπαρχει μια συγχυση στο θεμα..

ηρθε ρυθμισμενο για το μοτερ μου μονο απο ολλανδια..
μονο online γινετε ρυθμιση..

giannis_compact
25-03-11, 22:26
Πάντως εγώ ξέρω 4 αυτοκίνητα που τα κυκλοφορούσαν συχνά οι ιδιοκτήτες τους,ένα Νισσάν,δυό Τογιότα και ένα Βέκτρα που τα μοτέρ τους έφυγαν για αντικατάσταση μετά από 20 χιλιάδες χιλιόμετρα περίπου!

ghost-rider
25-03-11, 22:36
To υγραεριο που βαζουν στα αυτοκινητα τι ειναι? Βουτανιο?
Στην καλυτερη περιπτωση θα ειναι κατι τετοιο...
Εχει μικροτερη θερμογονο δυναμη απο τη βενζινη.
Καλυτερα δεν μπορει να αποδώσει. Αντιθετως και παραπανω λιτρα θα καταναλωσει και λιγοτερο θα αποδώσει, φυσιολογικα.

Στα τελευταια ομως, εχω ακουσει οτι το ψεκαζουν υγρο και εκμεταλλεύονται τη θερμοτητα που απορροφα κατα τη μεταβολη του σε αέρια μορφή. Ετσι ριχνουν τη θερμοκρασια στην πολλαπλη και βγαζουν τα "σπασμενα" απο αποψη αποδοσης.

Θεωρητικα παρολα αυτα, επειδη ειναι πιο φτωχο καυσιμο το LPG(εχει μικροτερη θερμογόνο δυναμη...) αν ριξεις την ιδια ποσοτητα καυσιμου θα εισαι πιο στεγνος και αρα θα ανεβασεις θερμοκρασιες, σωστα?
Αρα πρεπει να καψει παραπανω για να μην υπαρξει θεμα... Αν καψει το ιδιο κατι δεν παει καλα. Προσωπικη εκτίμηση το τελευταιο.
Μου ακουγεται περιεργο που καποιοι δηλωνουν οτι καιει πιο λιγο(σε λιτρα μιλαω οχι σε γιούρα...).

Απο εκει και περα ειναι πιο καθαρο καυσιμο και... δεν νοθευεται οποτε θεωρητικα για τη μηχανη θα ειναι προτιμοτερο αν και εφοσον γινουν σωστες ρυθμισεις.
Τα οσα ακουγονται για τις βαλβιδες θεωρω οτι ειναι αποτελεσμα φτωχου μιγματος καποιων αυτοκινητων που προσπαθησαν να τα δουλεψουν στα ιδια λιτρα/100 με πιο φτωχο καυσιμο. Δεν ειμαι και βεβαιος, αλλα το βρισκω λογικο.

Εκτος των αλλων το υγραεριο αφηνει και πιο καθαρα υπολοιπα καυσης.
Ειναι και πιο φθηνο...
Εγω εχω μπει σε σκεψεις.
Ενας απο τους λογους που κανω πισω καιρο τωρα ειναι το σφαξιμο της πλεξουδας και το τρυπημα του πισω πατώματος.


Αμα το ματανιωσει κανεις και αποφασισει να το ξηλωσει θα ειναι σουρωτήρι το πάτωμα του χωρου αποσκευών?

stratos
26-03-11, 00:27
Το LPG είναι Liquefied Propane Gas, δηλαδή προπάνιο σε υγρή μορφή. Ψεκάζεται σχεδόν υγρό για να κατεβάσει την θερμοκρασία του θαλάμου καύσης που αναπτύσσεται λόγω του φτοχώτερου μείγματος.

Ακουσα οτι πρέπει να το γυρνάμε συχνα σε βενζίνη για να αποκατασταθούν τα προβλήματα λίπανσης του κινητήρα. Ισχείει κάτι τέτοιο?

oldcarskickass
26-03-11, 00:56
To υγραεριο που βαζουν στα αυτοκινητα τι ειναι? Βουτανιο?
Στην καλυτερη περιπτωση θα ειναι κατι τετοιο...
Εχει μικροτερη θερμογονο δυναμη απο τη βενζινη.
Καλυτερα δεν μπορει να αποδώσει. Αντιθετως και παραπανω λιτρα θα καταναλωσει και λιγοτερο θα αποδώσει, φυσιολογικα.

Στα τελευταια ομως, εχω ακουσει οτι το ψεκαζουν υγρο και εκμεταλλεύονται τη θερμοτητα που απορροφα κατα τη μεταβολη του σε αέρια μορφή. Ετσι ριχνουν τη θερμοκρασια στην πολλαπλη και βγαζουν τα "σπασμενα" απο αποψη αποδοσης.

Θεωρητικα παρολα αυτα, επειδη ειναι πιο φτωχο καυσιμο το LPG(εχει μικροτερη θερμογόνο δυναμη...) αν ριξεις την ιδια ποσοτητα καυσιμου θα εισαι πιο στεγνος και αρα θα ανεβασεις θερμοκρασιες, σωστα?
Αρα πρεπει να καψει παραπανω για να μην υπαρξει θεμα... Αν καψει το ιδιο κατι δεν παει καλα. Προσωπικη εκτίμηση το τελευταιο.
Μου ακουγεται περιεργο που καποιοι δηλωνουν οτι καιει πιο λιγο(σε λιτρα μιλαω οχι σε γιούρα...).

Απο εκει και περα ειναι πιο καθαρο καυσιμο και... δεν νοθευεται οποτε θεωρητικα για τη μηχανη θα ειναι προτιμοτερο αν και εφοσον γινουν σωστες ρυθμισεις.
Τα οσα ακουγονται για τις βαλβιδες θεωρω οτι ειναι αποτελεσμα φτωχου μιγματος καποιων αυτοκινητων που προσπαθησαν να τα δουλεψουν στα ιδια λιτρα/100 με πιο φτωχο καυσιμο. Δεν ειμαι και βεβαιος, αλλα το βρισκω λογικο.

Εκτος των αλλων το υγραεριο αφηνει και πιο καθαρα υπολοιπα καυσης.
Ειναι και πιο φθηνο...
Εγω εχω μπει σε σκεψεις.
Ενας απο τους λογους που κανω πισω καιρο τωρα ειναι το σφαξιμο της πλεξουδας και το τρυπημα του πισω πατώματος.


Αμα το ματανιωσει κανεις και αποφασισει να το ξηλωσει θα ειναι σουρωτήρι το πάτωμα του χωρου αποσκευών?


Το αν ένα ΜΕΙΓΜΑ (αέρας + καύσιμο) είναι πλούσιο ή φτωχό ΔΕΝ έχει ΚΑΜΙΑ απολύτως σχέση με το πόση θερμογόνο δύναμη έχει.

Το αν ένα ΜΕΙΓΜΑ (ξαναλέω μείγμα, γιατί το καύσιμο μόνο του δεν μπορεί να χαρακτηριστεί φτωχό ή πλούσιο) είναι φτωχό ή πλούσιο το καθορίζει η στοιχειομετρική του αναλογία.

Το αν δύο στοιχειομετρικώς καιόμενα μείγματα δίνουν άλλες θερμοκρασίες έχει να κάνει με τη θερμογόνο δύναμη του εκάστοτε καυσίμου. (ΠΡΟΣΟΧΗ για να τα συγκρίνεις πρέπει να έχεις ΙΔΙΟΥΣ λόγους Λ ΚΑΙ στα 2 καύσιμα).

Το προτιμότερο ή όχι για την μηχανή και την λίπανση της και γενικά την λειτουργία της, ΘΕΩΡΩ (δλδ μπορεί να είμαι και ΤΕΛΕΙΩΣ οφ) έχει να κάνει με την αρχική μελέτη των μετάλλων και των θερμοκρασιών λειτουργίας των μερών της.
Και αυτό δεν είναι άμεσα συνδεόμενο με τη θερμοκρασία νερού που βλέπουμε, καθώς ο θάλαμος καύσης και τα μέρη στην ΑΜΕΣΗ γειτονία του βλέπου κάποιες αρκετές εκατοντάδες βαθμούς παραπάνω, που είναι εν μέρει λογικό να μην έχουν άμεσο αντίκτυπο στα ψυκτικά - λιπαντικά υγρά.

Τα μέταλλα όμως την βλέπουν αυτή τη θερμοκρασία κανονικά, και έχει μεγάλη σχέση το σε ποιες θερμοκρασίες σχεδιάστηκαν εξαρχής να λειτουργούν.


Το LPG είναι Liquefied Propane Gas, δηλαδή προπάνιο σε υγρή μορφή. Ψεκάζεται σχεδόν υγρό για να κατεβάσει την θερμοκρασία του θαλάμου καύσης που αναπτύσσεται λόγω του φτοχώτερου μείγματος.

Ακουσα οτι πρέπει να το γυρνάμε συχνα σε βενζίνη για να αποκατασταθούν τα προβλήματα λίπανσης του κινητήρα. Ισχείει κάτι τέτοιο?

Υπάρχουν και αέριας έκχυσης συστήματα.
Αν ψεκάζονταν υγρό θα είχες τεράστιες απώλειες και πολλά κατάλοιπα γιατί θα είχες μειωμένη επιφάνεια ανάμιξης.
Το θέμα είναι ότι το αέριο δεν έχει καμία λιπαντική ικανότητα, βασικά ούτε η βενζίνη έχει αλλά συγκρινόμενη με το αέριο είναι αρκετά μεγαλύτερη.

Αν κατέβει η θερμοκρασία του θαλάμου καύσης (λόγω της καύσης ή του καυσίμου) έχεις μειωμένη απόδοση λόγω κατανάλωσης έργου για να διασταλούν τα αέρια(τα οποία θερμαίνονται ΜΟΝΟ από την ίδια την καύση).

Αυτό που θέλεις να κατεβάσεις είναι η θερμοκρασία του εισερχόμενου μείγματος.

Το θέμα με το αέριο θεωρώ ότι είναι 2 (λολ):
η προσφερόμενη λίπανση στις βαλβίδες και τις έδρες τους και η αυξημένη θερμοκρασία καύσης του ίδιου του αερίου, η οποία είναι (από ότι είδα από το νετ, δεν το έχω ψάξει περαιτερω, δεν έχω χρόνο) μεγαλύτερη από της βενζίνης.

katsaraios
26-03-11, 01:12
πληροφοριακα το ΚΙΤ Viale που εβαλε ο φιλος θεωρειτα το κορυφαιο αυτη την στιγμη και ερχεται με παραγγελια και προγραματισμενο για καθε αυτοκινητο ξεχωριστα.
σε Χ5 4.4 κοστισε 3500 ευρω και η αποδοση του αυτοκινητου ειναι τουλαχιστον ισοδυναμη αν δεν πω πως πηρε παραπανω.

oldcarskickass
26-03-11, 01:59
Και αν θυμάμαι καλά (αργά είναι έρχονται ένα ένα) το θέμα με το αέριο δεν είναι τόσο η θερμογόνος δύναμη η οποία είναι πάνω κάτω η ίδια με της βενζίνης (η οποία είναι ίδια πάνω κάτω με του πετρελαίου), αλλά με έναν άλλο όρο, ο οποίος λέγεται πυκνότητα ενέργειας, ή κάπως έτσι.

Γιαυτό και η αυξημένη κατανάλωση

ghost-rider
26-03-11, 10:00
Το αν ένα ΜΕΙΓΜΑ (αέρας + καύσιμο) είναι πλούσιο ή φτωχό ΔΕΝ έχει ΚΑΜΙΑ απολύτως σχέση με το πόση θερμογόνο δύναμη έχει.

Το αν ένα ΜΕΙΓΜΑ (ξαναλέω μείγμα, γιατί το καύσιμο μόνο του δεν μπορεί να χαρακτηριστεί φτωχό ή πλούσιο) είναι φτωχό ή πλούσιο το καθορίζει η στοιχειομετρική του αναλογία.


Χρησιμοποιησα τη φραση φτωχο καυσιμο για το υγραεριο και οχι για το πιθανο μειγμα μεσα στον κυλινδρο.
Εννοοντας οτι εχει μικροτερη θερμογονο δυναμη.
Λαθος, αλλα συνηθεια, μιας και ετσι το ακους συχνα πυκνα.

Stathis
26-03-11, 10:22
μολις βαλετε ολοι υγραεριο η τιμη του θα διπλασιαστει!
ειναι βεβαιο...
στην ελλαδα ζουμε αλλωστε...

zgouriazmenos
26-03-11, 11:35
Πάντως του Βαγγέλη (zgouriazmenos) που το έχει αρκετό καιρό, δεν του έχει παρουσιάσει κανένα πρόβλημα!

Εγώ το έχω σχεδόν ένα χρόνο και έχω κάνει 23000 χιλιόμετρα περίπου μόνο με υγραέριο(..ναι ναι τα έβγαλε τα λεφτά του), αρκετά ταξίδια και μέσα στην πόλη και γενικά του "πινω" το αίμα όπου μπορώ του αυτοκινήτου και μεχρι στιγμής δεν μου έχει βγάλει κάτι απο υγραέριο. Έχει βγάλει αρκετά προβληματάκια π.χ. MAF, αισθ. εκκεντροφόρου και κάτι άλλα χαζά, αλλά δε νομίζω να έχουν σχέση με το υγραέριο

gianniskw
26-03-11, 13:44
Εγώ το έχω σχεδόν ένα χρόνο και έχω κάνει 23000 χιλιόμετρα περίπου μόνο με υγραέριο(..ναι ναι τα έβγαλε τα λεφτά του), αρκετά ταξίδια και μέσα στην πόλη και γενικά του "πινω" το αίμα όπου μπορώ του αυτοκινήτου και μεχρι στιγμής δεν μου έχει βγάλει κάτι απο υγραέριο. Έχει βγάλει αρκετά προβληματάκια π.χ. MAF, αισθ. εκκεντροφόρου και κάτι άλλα χαζά, αλλά δε νομίζω να έχουν σχέση με το υγραέριο

ποιο συστημα εχεις (ονομα)

soneg
12-04-11, 19:46
Γιαννη μια ερωτηση.Ο Σταθης σου εβαλε το lpi ή το lpfi.Λογικα καπου θα φαινεται..

gianniskw
13-04-11, 16:14
Γιαννη μια ερωτηση.Ο Σταθης σου εβαλε το lpi ή το lpfi.Λογικα καπου θα φαινεται..

lpi ειναι δεν μπαινει αλλο στο αυτοκινητο μου

zgouriazmenos
13-04-11, 16:20
ποιο συστημα εχεις (ονομα)

Σορυ για την αργοπορία. Το icom έχω υγρού ψεκασμού

soneg
13-04-11, 16:23
Το λεω ρε φιλε γιατι σε αλλα forum εχει τοποθετησει μονο το lpfi το οποιο ειναι universal προφανως για μειωση κοστους.Εισαι σιγουρος οτι σου εβαλλε το lpi?Παντως μια χαρα παιρνει και το lpfi το δικο σου.Για αυτο σε ειχα ρωτησει και αν σου ειπε να πας για καμια ρυθμιση.Με εχει κανει διστακτικο το θεμα.Και οταν τον ρωτησα δε μου απαντησε ξεκαθαρα..Ακομη και στις φωτογραφιες στο site του,ολα τα manual που φαινονται ειναι του lpfi.Δες το λιγο ρε φιλε γιατι ειμαι στο τσακ να τα δωσω τα 2 χιλιαρικα.

gianniskw
18-06-11, 20:03
φοτο απο την εγκασταση μου https://www.fordstathis.gr/lpg/vialle

gianniskw
19-06-11, 18:26
εγκατασταση vialle lpi

gianniskw
21-11-11, 22:36
εχω κανει 17000 χλμ με το υγραεριο και τα αποτελεσματα.. δεν ειναι καλα
πρωτον ο εγκαταστατης ειναι ασχετος δεν μπορει να συνεργαστει σωστα με την μητρικη εταιρια στην ολλανδια με αποτελεσμα οτι προβληματα ειχα να μην λυνονται
ειχα ρεταρισμετα σε ολο το φασμα των στροφων
και το κυριοτερο κοντα στον κοφτη λαμπακι μηχανης
στις επανειλημενες επισκεψεις στο συνεργειο του σταυθη στελιο στην χρυσαυγη λαγκαδα πηρα απαντηση να μην το πας στον κοφτη..
τελικα με εβγαλε προβλημα σε ενα αισθητηρα λαμδα
οταν εβαλα το συστηαμα μου ειχε δωσει εγγυηση στον κινητηρα..φυσικα δεν με καλυψε και μου ειπε οτι δεν φταιει το αεριο
αντε βγαλε ακρηηηη...

120ie87
21-11-11, 23:17
^Γιάννη, μια διευκρίνιση, μετά την αλλαγή του αισθητήρα, το αυτοκίνητο πηγαίνει όπως πρέπει?




-> επίσης, γράψε μας πόσο κατέβηκαν τα έξοδα που κάνεις στις μετακινήσεις σου κατά μέσο όρο (δεν γράφω πόσο έπεσε η κατανάλωση, επειδή όπως ξέρουμε με το υγραέριο η κατανάλωση ανεβαίνει, είναι όμως -προς το παρόν τουλάχιστον- αρκετά φθηνότερο ανά λίτρο από τη βενζίνη).

DIMITr|S
21-11-11, 23:47
ρε παιδια εδω παμε σε συνεργειο να μας αλλαξουν μπουζι και βαζουν το λαθος...παμε να μας φτιαξουν κατι και χαλανε κατι αλλο....αυτοι οι ανθρωποι να καταφερουν να βαλουν υγραεριο στα συγχρονα αυτοκινητα με τους τοσο πολυπλοκους κινητηρες?δεν ειναι τοσο απλο.....και αυτος ειναι και ο μονος λογος που για μενα δεν αξιζει να βαλεις υγραεριο...ειναι μεγαλο το ρισκο γιατι χρειαζεται τεχνογνωσια η οποια δεν υπαρχει....
δεν τσουβαλιαζω τους παντες αλλα οταν βλεπω καθε συνοικιακο συνεργειο π μεχρι προτεινως αλλαζε τακακια και λαδια και λοιπα τετοια να λεει αναλαμβανουμε την εγκατασταση υγραεριου...εεε δεν γινεται ρε φιλε δεν ειναι τοσα απλα τα πραγματα.....

kplc16
06-12-11, 07:22
ρε παιδια εδω παμε σε συνεργειο να μας αλλαξουν μπουζι και βαζουν το λαθος...παμε να μας φτιαξουν κατι και χαλανε κατι αλλο....αυτοι οι ανθρωποι να καταφερουν να βαλουν υγραεριο στα συγχρονα αυτοκινητα με τους τοσο πολυπλοκους κινητηρες?δεν ειναι τοσο απλο.....και αυτος ειναι και ο μονος λογος που για μενα δεν αξιζει να βαλεις υγραεριο...ειναι μεγαλο το ρισκο γιατι χρειαζεται τεχνογνωσια η οποια δεν υπαρχει....
δεν τσουβαλιαζω τους παντες αλλα οταν βλεπω καθε συνοικιακο συνεργειο π μεχρι προτεινως αλλαζε τακακια και λαδια και λοιπα τετοια να λεει αναλαμβανουμε την εγκατασταση υγραεριου...εεε δεν γινεται ρε φιλε δεν ειναι τοσα απλα τα πραγματα.....

και της κατσικας ο κω λος ειναι μαστορας.

gianniskw
08-12-11, 11:33
^Γιάννη, μια διευκρίνιση, μετά την αλλαγή του αισθητήρα, το αυτοκίνητο πηγαίνει όπως πρέπει?




-> επίσης, γράψε μας πόσο κατέβηκαν τα έξοδα που κάνεις στις μετακινήσεις σου κατά μέσο όρο (δεν γράφω πόσο έπεσε η κατανάλωση, επειδή όπως ξέρουμε με το υγραέριο η κατανάλωση ανεβαίνει, είναι όμως -προς το παρόν τουλάχιστον- αρκετά φθηνότερο ανά λίτρο από τη βενζίνη).

δεν αλλαξα τον αισθητηρα λαμδα γιατι ο μηχανικος μου ειπε οτι ειναι ο δευτερος μετα τον καταλυτη και δεν ειναι υπευθυνος αμεσα για τα μιγματα
αλλωστε εγραψε γηρανση οχι αλλαγη
βρηκαμε μια λυση με αφαιρεση του maf
ολα καλα ουτε ρεταρει ουτε λαμπακι πουθενα
αλλα δεν πρεπει να αναβει λαμπακι χωρις τον maf?

halkida116mpack
08-12-11, 22:56
συγνωμη ρε φιλε μου αλλα σε ενα ακριβο αμαξακι εκανες τοσες αλχημιες ,πειραματα και οτι αλλο θες ... κριμα το αμαξακι...

το καλο βεβαια ειναι οτι ξεπερασες το προβλημα που ειχες.
αλλα και χωρις μαφ σιγα σιγα θα ακυρωσουν ολη την τεχνολογια του αμαξιου για να δουλεψει με αεριο...ελπιζω να εισαι ευχαριστημενος απο οτι αποτελεσμα τελικα εχεις στο αμαξι .

120ie87
09-12-11, 00:46
Να ρωτήσω κάτι, το αυτοκίνητο με cruise και χαλαρό ταξίδι με 100-110-120 πετυχαίνει εύκολα καταναλώσεις της τάξης 6.0-6.5 λίτρα/ 100km. Πόση οικονομία μπορεί να γίνει με προσθήκη lpg που να μπορει να δικαιολογήσει το κόστος της? (και τον χρόνο που μπορεί να πρεπει να αφιερώσει κανείς σε αυτή σε επισκευές-ρυθμίσεις και σε τυχόν προβλήματα που μπορει να οφειλονται σε εναν συγχρονο βενζινοκινητήρα που καλως η κακως εχει φτιαχτει για να καίει βενζίνη (σχεδιασμός θαλάμου καύσης, υλικά κατασκευής, αντοχές σε θερμοκρασίες κλπ) )

gianniskw
09-12-11, 05:48
Να ρωτήσω κάτι, το αυτοκίνητο με cruise και χαλαρό ταξίδι με 100-110-120 πετυχαίνει εύκολα καταναλώσεις της τάξης 6.0-6.5 λίτρα/ 100km. Πόση οικονομία μπορεί να γίνει με προσθήκη lpg που να μπορει να δικαιολογήσει το κόστος της? (και τον χρόνο που μπορεί να πρεπει να αφιερώσει κανείς σε αυτή σε επισκευές-ρυθμίσεις και σε τυχόν προβλήματα που μπορει να οφειλονται σε εναν συγχρονο βενζινοκινητήρα που καλως η κακως εχει φτιαχτει για να καίει βενζίνη (σχεδιασμός θαλάμου καύσης, υλικά κατασκευής, αντοχές σε θερμοκρασίες κλπ) )

η καταναλωση εχεις αυξηθει 17% μετρημενο παρα πολλες φορες
σε αυτοκινητα σαν τα δικα μας το μιγμα ειναι πολυ αυστηρα συν πλην 5% το εχω δει στο δρομο με διαγνωστικο λαπτοπ
οπωτε δεν μπορουμε να πετυχουμε χαμηλοτερες καναλωσεις που πετυχαινουν αλλα αυτοκινητα με πολυ μεγαλυτερες ανοχες στο μιγμα ετσι ωστε να μην μας βγαλει φτωχο μιγμα
λενε οτι οι βαλβιδες στα αυτοκινητα μας δεν καιγονται ευκολα(μεχρι να καουν..!)

προτιμησα γιαυτο τον λογο τον υγρο ψεκασμο υγραεριου (-45oC) για να ψυχεται καπως ο θαλαμος καυσης σε σχεση με τον αεριο ψεκασμο που δεν αποροφα θερμοτητα καυσης

καμια συντηρηση στο συστημα μου ουτε καν φιλτρο
το προβλημα που εχω ειναι οτι δεν παιρνει ευκολα με την βενζινη αγνωστου προελευσεως αν ξερει καποιος ας βοηθησει
επισης γηρανση αισθητηρα λ ( ηταν τυχαιο η φταιει το υγραεριο?)

γενικα το αυτοκινητο επιταχυνει ( οταν ελυσα τα προβληματα με τα τυχαια κοψιματα που εκανε) καλυτερα και απο κατοσταρα βενζινη χρονομετρημενο
παντως εβαλα καινουργιο maf και παλι τα ιδια κανει ( ελπιζω να μη ειναι εγκεφαλος)

gianniskw
09-12-11, 05:52
συγνωμη ρε φιλε μου αλλα σε ενα ακριβο αμαξακι εκανες τοσες αλχημιες ,πειραματα και οτι αλλο θες ... κριμα το αμαξακι...

το καλο βεβαια ειναι οτι ξεπερασες το προβλημα που ειχες.
αλλα και χωρις μαφ σιγα σιγα θα ακυρωσουν ολη την τεχνολογια του αμαξιου για να δουλεψει με αεριο...ελπιζω να εισαι ευχαριστημενος απο οτι αποτελεσμα τελικα εχεις στο αμαξι .

χωρις maf ψιλομπουκωνει στα χαμηλα με βενζινη αλλα με το υγραεριο παει μια χαρα ,μεχρι τον κοφτη
με τον maf(καινουργιο) αναβει λαμπακι και με την βενζινη κοντα στον κοφτη
εχει κανεις καμια ιδεααααααα?

stefm5
09-12-11, 07:40
χωρις maf ψιλομπουκωνει στα χαμηλα με βενζινη αλλα με το υγραεριο παει μια χαρα ,μεχρι τον κοφτη
με τον maf(καινουργιο) αναβει λαμπακι και με την βενζινη κοντα στον κοφτη
εχει κανεις καμια ιδεααααααα?

αυτό που δείχνει πιθανό είναι ότι το πρόβλημά σου δεν έχει καμία σχέση με το υγραέριο..

gianniskw
09-12-11, 12:54
αυτό που δείχνει πιθανό είναι ότι το πρόβλημά σου δεν έχει καμία σχέση με το υγραέριο..

και εγω αυτο λεω οτι δεν εχει σχεση αμεση με το υγραεριο αλλωστε εχω εξαντησει ολους τους προγραμματισμος σε οτι εχει σχεση με αυτο
το θελμα ειναι οτι το προβλημα με την βενζινη το κανει στα τελευταια 1000 χιλιομετρα ενω με το υγραεριο απο την αρχη....

stefm5
09-12-11, 13:01
με τα βλαβητρόνικ δύσκολα να βγάλει κάποιος άκρη

gianniskw
09-12-11, 13:13
με τα βλαβητρόνικ δύσκολα να βγάλει κάποιος άκρη

λεςς δεν νομιζει παντως να εχει βλαβη δεν βγαζει κατι στο διαγνωστικο

gianniskw
13-02-12, 22:09
τελικα λυθηκε το προβλημα με το
υγραεριο ολα καλααααααααααααα

Lambros46
13-02-12, 22:58
Δεν μας λές και πώς λύθηκε? :)

gianniskw
14-02-12, 04:14
εγιναν παραπολλες μετρησεις στο δρομο και σταλθηκαν στην μητρικη εταιρια υγραεριου για διορθοσεις στο προγραμμα..