PDA

Επιστροφή στο Forum : Ασφαλεια μηχανης (μοτερ).



Vasilis
12-03-11, 19:18
Καλησπερα φιλαρακια...

Ακουσα σε φιλικο κυκλο που βρισκομουν το πρωι,για ασφαλεια μηχανης (μοτερ) αυτοκινητου!
Μιλαω για μια ασφαλεια ανεξαρτητη απο την 6μηνη ασφαλεια, γινεται στη μηχανη σε περιπτωση βλαβης οπου δε φταιει ο οδηγος...Δε ξερω κατα ποσο ισχυει κατι τετοιο,κατα ποσο ηταν παραπληροφορηση αλλα επεμεναν δυο φιλοι οι οποιοι τυγχανει να ναι αυτοκινητιστες στο επαγγελμα να ρωτησω την ασφαλιστικη μου ή οποια αλλη ασφαλιστικη θελω ουτως ωστε να δω αν ισχυει!(δεν ισχυει σε ολες μου ειπαν)
επισης να προσεξω στους ορους που υπογραφω οτι συμφωνω για μια τετοια ασφαλεια!

εχετε καποια γνωση πανω στο αντικειμενο?
γνωριζετε ορους ή τι πρεπει να προσεξουμε ή πιθανον ποσά για ασφαλιστρα?


:thanks:

m-power_01
12-03-11, 19:40
Βασιλη ειχε πεσει καποια στιγμη στα χερια μου ενα σχετικο συμβολαιο, αν καταλαβα τι εννοεις. Ηταν απο επισημη αντιπροσωπεια μαλιστα, που συνεργαζοταν με μια εταιρια και μεσω αυτης εδινε εγγυηση στα μτχ αυτοκινητα της. Το συμβολαιο εμπαζε απο παντου.

Vasilis
12-03-11, 19:50
σαφως την εταιρια την συμφερει να μπαζει απο παντου!

ετσι μπορει να σου δειξει οτι ''προσφερει'' το κατιτις παραπανω χωρις αυτο να υφισταται (φουσκα)

σαν ιδιωτης θελω να μαθω αν μπορω να κατοχυρωθω κανοντας κατι τετοιο!

Stefanos_Cool
12-03-11, 20:01
σαν ιδιωτης θελω να μαθω αν μπορω να κατοχυρωθω κανοντας κατι τετοιο!

Όχι Βασίλη, τσάμπα λεφτά. Και ο λόγος φυσικά είναι ότι κανείς δεν μπορεί να αποδείξει αν για παράδειγμα ο κινητήρας σου καρφώσει μια βαλβίδα αν έφταιγες εσύ για την βλάβη ή άλλοι παράγοντες.
Σου φέρνω παράδειγμα μια πολύ απλή βλάβη που όντως δεν γίνεται να αποδειχθεί από που προήλθε (με σιγουριά)

Jimmakos
12-03-11, 20:11
Όχι Βασίλη, τσάμπα λεφτά. Και ο λόγος φυσικά είναι ότι κανείς δεν μπορεί να αποδείξει αν για παράδειγμα ο κινητήρας σου καρφώσει μια βαλβίδα αν έφταιγες εσύ για την βλάβη ή άλλοι παράγοντες.
Σου φέρνω παράδειγμα μια πολύ απλή βλάβη που όντως δεν γίνεται να αποδειχθεί από που προήλθε (με σιγουριά)

Ακριβώς.... Άρα τσάμπα πλήρωνες γιατί αν πάθει το μοτέρ σου το οτιδήποτε απο άσχετα αίτια ή έφταιγες εσύ δεν αποδικνείεται βεβαίως βεβαίως.....

nikos1400
12-03-11, 22:46
Όχι Βασίλη, τσάμπα λεφτά. Και ο λόγος φυσικά είναι ότι κανείς δεν μπορεί να αποδείξει αν για παράδειγμα ο κινητήρας σου καρφώσει μια βαλβίδα αν έφταιγες εσύ για την βλάβη ή άλλοι παράγοντες.
Σου φέρνω παράδειγμα μια πολύ απλή βλάβη που όντως δεν γίνεται να αποδειχθεί από που προήλθε (με σιγουριά)

δε βγαζεις ακρη με τιποτα σε τετοια ιστορια.

mixalis
13-03-11, 08:20
Δεν θα συμφωνήσω με τους προλαλλήσαντες διότι είμαι κάτοχος τέτοιας ασφάλειας και την έχω χρησιμοποιήση στο προηγούμενο όχημα μου (bmw X5) σε ζημιά της τάξεως των 1280 ¤- περίπου αν θυμάμαι καλά -και τα πήρα στο ακέραιο πίσω και τα ασφάλιστρα είναι περίπου 400 ¤ τον χρόνο.....thumbthumbthumb

υ.γ. Όσοι με ξέρουν γνωρίζουν ότι δεν προσπαθώ να προωθήσω προιόν κανενός πουθενά...thumb

nik200
13-03-11, 08:55
θα συμφωνησω οτι κανεις δεν σου δινει εγγυηση για τιποτε σε μαμα αμαξι ακομα και με ασφαλεια..
...και θα προσθεσω οτι οποιαδηποτε μετατροπη και αν γινει..οι καλοι επαγγελματιες (ελαχιστοι) δινουν εγγυηση μονο για αυτα που πουλησαν..πχ..τουρμπινα κτλ..αν καρφωσει το μοτερ κανεις και το εννοω κανεις δεν αναλαμβανει ευθυνη!!!

mixalis
13-03-11, 08:58
θα συμφωνησω οτι κανεις δεν σου δινει εγγυηση για τιποτε σε μαμα αμαξι ακομα και με ασφαλεια..
...και θα προσθεσω οτι οποιαδηποτε μετατροπη και αν γινει..οι καλοι επαγγελματιες (ελαχιστοι) δινουν εγγυηση μονο για αυτα που πουλησαν..πχ..τουρμπινα κτλ..αν καρφωσει το μοτερ κανεις και το εννοω κανεις δεν αναλαμβανει ευθυνη!!!

Σωστά όλα όσα λες αλλά τι σχέση έχουν με το θέμα μας?:think::think::think:

nik200
13-03-11, 09:10
Σωστά όλα όσα λες αλλά τι σχέση έχουν με το θέμα μας?:think::think::think:

απλα λεω..οτι εδω δεν υπαρχει ασφαλεια-παρα τα συμβολαια και τις τριχες- στα εργοστασιακα αμαξια που δεν αλλαζεις μια βιδα..αν αρχισεις τις μετατροπες κιολας εκει και αν εισαι εκτεθειμενος!!!δηλαδη αν υπαρχει μια περιπτωση-το αυταποδεικτο δηλαδη- στο εκατομυριο να παρεις λεφτα απο ασφαλιστικη για το σπασμενο μοτερ σου αν υπαρχει καποιος προφανης λογος..απο την στιγμη που αλλαζεις κατι δεν σε καλυπτει κανεις..απλα διερυνω λιγο το θεμα...πολλοι βελτιωτες μιλανε για εγγυηση..κατι που δεν υφισταται!!!!

για να επιστρεψω..και γω ειχα ρωτησει καποτε για ασφαλεια στο μοτερ..και ο ασφαλιστης μου μου ειπε με μια λεξη...."μακρυαααααααααααα"

mixalis
13-03-11, 09:24
απλα λεω..οτι εδω δεν υπαρχει ασφαλεια-παρα τα συμβολαια και τις τριχες- στα εργοστασιακα αμαξια που δεν αλλαζεις μια βιδα..αν αρχισεις τις μετατροπες κιολας εκει και αν εισαι εκτεθειμενος!!!δηλαδη αν υπαρχει μια περιπτωση-το αυταποδεικτο δηλαδη- στο εκατομυριο να παρεις λεφτα απο ασφαλιστικη για το σπασμενο μοτερ σου αν υπαρχει καποιος προφανης λογος..απο την στιγμη που αλλαζεις κατι δεν σε καλυπτει κανεις..απλα διερυνω λιγο το θεμα...πολλοι βελτιωτες μιλανε για εγγυηση..κατι που δεν υφισταται!!!!

για να επιστρεψω..και γω ειχα ρωτησει καποτε για ασφαλεια στο μοτερ..και ο ασφαλιστης μου μου ειπε με μια λεξη...."μακρυαααααααααααα"

Oκ απλά κάνοντας τέτοια ασφάλεια έρχονται το βλέπουν και σου λένε αν δέχονται η όχι απλά αν το δεχτούν ότι γίνει το πλήρώνουν εφόσων το καλύπτουν θέλει λίγο ψάξιμο....thumbthumbthumb

Vasilis
13-03-11, 09:25
να που ο μιχαλιος ομως τα πηρε κ στο ακεραιο...

δεν υπηρχε μετατροπη μιχαλη ε?

για μαμα μοτερ μιλαμε παντα

mixalis
13-03-11, 09:29
να που ο μιχαλιος ομως τα πηρε κ στο ακεραιο...

δεν υπηρχε μετατροπη μιχαλη ε?

για μαμα μοτερ μιλαμε παντα

Ακριβώς Βασίλη και για να ακριβολογώ μου είχαν πληρώσει εμπρός δεξιά και αριστερά τα ψαλίδια του..thumbthumb
τα οποία είναι δύο σε κάθε τροχό και κοστίζουν πολλά............:whistle::whistle:

mixalis
13-03-11, 09:32
Επίσης πρέπει να δείτε το συμβόλαιο το οποίο έχω στα χέρια μου για να καταλάβεται τι καλύπτει και τι όχι......
επίσης σε οχήματα αγωνιστικά, πίστας off-road, κ.τ.λ. έχουν άλλο συμβόλαιο που κάνουν το οποίο είναι διαφορετικό στους όρους από τα άλλα...thumbthumb
απλά ΟΛΑ καλύπτονται στον ανάλογο βαθμό και με το ανάλογο κόστος πάντα:whistle::whistle:

Vasilis
13-03-11, 09:46
στειλε ενα μηνυματακι ρε μιχαλιο αφου το σκαναρεις να το διαβασω λιγο(αν γινεται φυσικα)

mixalis
13-03-11, 09:51
στειλε ενα μηνυματακι ρε μιχαλιο αφου το σκαναρεις να το διαβασω λιγο(αν γινεται φυσικα)

Οκ απλά όχι τώρα γιατί έχουμε και οικογενοιακές υποχρεώσειςthumbthumbthumb

Vasilis
13-03-11, 09:55
ναι ρε μπαγασα...προς Θεου...η οικογενεια πανω απο ολα..!

nik200
13-03-11, 09:56
μιχαλη..please οταν μπορεσεις βαλε αυτο το συμβολαιο και εδω..για να δουμε ακριβως τι περιλαμβανει...να μαθουμε 5 πραγματα...και φυσικα ολο και καποιος μπορει να ενδιαφερεται!

mixalis
13-03-11, 10:02
μιχαλη..please οταν μπορεσεις βαλε αυτο το συμβολαιο και εδω..για να δουμε ακριβως τι περιλαμβανει...να μαθουμε 5 πραγματα...και φυσικα ολο και καποιος μπορει να ενδιαφερεται!

Θα βάλω μόνο τους όρους του συμβολαίου για να μην υπάρχουν παρεξηγήσεις..........thumbthumbthumbt humb

Jimmakos
13-03-11, 11:30
Θα βάλω μόνο τους όρους του συμβολαίου για να μην υπάρχουν παρεξηγήσεις..........thumbthumbthumbt humb

Σκάναρέ το και σβήσε την φίρμα και τα τηλέφωνα επικοινωνίας, στοιχεία δικά σου αν έχει κλπ, αν ενδιαφέρεται κάποιος θα σε ενημερώσει πιστεύω thumb

Να δούμε τι είναι τουλάχιστον thumb