PDA

Επιστροφή στο Forum : Συναγερμος με τηλεειδοποιηση!



Vasilis
11-03-11, 14:10
Σκεφτομαι να προβω στην αγορα ενος για την ασφαλεια του μικρου αυτοκινητου!

Εχετε να προτεινετε κατι συγκεκριμενο με αντικραδασμικο , τηλεειδοποιηση κ τα λοιπα απαραιτητα παρεκλομενα σε καινουργιο σχετικα μοντελο?

κατι αξιοπιστο φυσικα κ αν γνωριζετε τιμες-προσφορες!

clifford,meta,elser,cobra...παιζουν πολλες επωνυμες

θα εκτιμουσα αν συστηνατε κ μοντελο!


:thanks: :thanks:

HULK
11-03-11, 14:22
Εγω ηθελα να ρωτησω το αντικλεπτικο μπαστουνι το παραβιαζουν ευκολα? Γιατι εγω δυσκολα θα εμπιστευομουν καποιο συναγερμο οτι γουσταρουν ανοιγουν.

Vasilis
11-03-11, 14:31
Εγω ηθελα να ρωτησω το αντικλεπτικο μπαστουνι το παραβιαζουν ευκολα? Γιατι εγω δυσκολα θα εμπιστευομουν καποιο συναγερμο οτι γουσταρουν ανοιγουν.



Δημητρη...

ο συναγερμος ειναι απλα για να απωθησει τον κλεφτη να χει ελευθερο χρονο μπροστα του...εγω ετσι το βλεπω!

σαφως ολα ανοιγουν κ ολα παραβιαζονται,με τιποτα δεν μπορεις να κοιμασαι ησυχος!

ειδικα το μικρο που πηρα εγω, ανοιγει λεει σε 20-40 sec για χαβαλε...μονο κ μονο για να αρπαξουν οτι βρουν μεσα,κ οχι απαραιτητα για να το παρουν ολοκληρο!

φευγοντας μαλιστα στο κλειδωνουν παλι,απλα το βρισκεις χωρις το περιεχομενο που μπορει να χες αφησει-ξεχασει μεσα!

ενας συναγερμος λοιπον μπορει να διστασει τον επιδοξο κλεφτη να ''πειραξει'' ενα ix με αυτο το αξεσουαρ παρα ενα με χωρις!

Nino
11-03-11, 14:36
Ολικη-μερικη κλοπη και βανδαλισμος κλεφτου σε μια αξιοπιστη(μεγαλη) ασφαλιστικη και κοιμασαι ησυχος..
ο συναγερμος κανεναν δεν αποτρεπει παρα μονο δημιουργει ψευδες αισθημα ασφαλειας σε εμας τους ιδιους.
Αποψη μου ειναι "πεταμενα" λεφτα ασε τα που οταν αρχισουν τα προβληματακια (να χαλασει,χαμενα τηλεκοντρολ κλπ) μπλεκεις ασχημα.
Ενα μπαστουνι(λεβιε -χειροφρενο) πιο πολυ δυσκολευει τον επιδοξο κλεφτη,αν τωρα χωσεις και κανα διακοπτη σε "εξυπνο" μερος...

HULK
11-03-11, 14:39
Και εγω αυτο λεω Μπιλι παρε ενα μπαστουνι η και 2 :)

Samaro
11-03-11, 14:51
Κάποιος φίλος μου είχε πεί πρίν χρόνια:
Όλα τα συστήματα παραβιάζονται. Όταν το αυτοκίνητο έχει συναγερμό καθυστερεί περισσότερο τον κλέφτη. Όταν έχει και μπαστούνι τον καθυστερεί περισσότερο και αν έχει και λουκέτο στο λεβιέ ταχ/των ακόμα περισσότερο.
Έτσι προτιμάει το επόμενο αυτοκίνητο.

Για συναγερμό συστήνω ΜΕΤΑ. Βασίλη, στην συνάντηση μας να τα πούμε απο κοντά η αλλοιώς τηλεφωνικά.

HULK
11-03-11, 15:10
Eτσι για την ιστορια

Νεκρός ο εφευρέτης του αντικλεπτικού μπαστουνιού

Παλαιότερα, υπήρξε σχεδόν σε κάθε καινούργιο αυτοκίνητο μετά από την αγορά του. Ο λόγος για το μπαστούνι, το απλό “αντικλεπτικό” που μέχρι πριν λίγα χρόνια το έβρισκες σχεδόν σε όλα τα αυτοκίνητα. Η ανακάλυψη του μπαστουνιού ονόματι Club (που μετέπειτα ονομάστηκε σε original Club) έγινε από τον κύριο James Winner Jr, ο οποίος έχασε την ζωή του σε τροχαίο ατύχημα στην Pennsylvania των ΗΠΑ τον περασμένο μήνα σε ηλικία 81 ετών.

Η ιδέα αυτής της ανακάλυψης ήρθε όταν προσπαθούσε να βρει ένα μέσο ώστε να σώσει και το δεύτερο Cadillac που είχε από πιθανούς κλέφτες αφού ήδη είχε κλαπεί η πρώτη Cadillac που είχε στην κατοχή του. Ο συναγερμός μέχρι εκείνες τις ημέρες ήταν το μόνο αντικλεπτικό σύστημα και όχι ιδιαίτερα επαρκής. Η εφεύρεσή του απέτρεπε την κλοπή του αυτοκινήτου αφού για να παραβιαστεί χρειαζόταν αρκετός χρόνος ώστε να κοπεί το χοντρό σίδερο που κλείδωνε πάνω στο τιμόνι και σε ένα απ τα πεντάλ.

Η πατέντα του κ. James Winner Jr. του επέφερε αρκετά χρήματα τα οποία ο ίδιος τα δώριζε σε φιλανθρωπίες ,σε ιδρύματα και σε νοσοκομεία ατυχημάτων και αποκατάστασης των αναπήρων. Όλα αυτά μέχρι το 1995 αφού από εκεί και μετά ένα εργοστασιακό αντικλεπτικό σύστημα ονόματι immobilizer έγινε η αφορμή για την μείωση των πωλήσεων του Club (το οποίο είχε αποκτήσει και αδερφάκι-αντικλεπτικό μπαστούνι,το οποίο κλείδωνε μόνο το τιμόνι.