PDA

Επιστροφή στο Forum : Εχει βαλει κανεις μειωτηρα στο τιμονι?????



vaspap
10-03-11, 23:23
Εχει βαλει κανεις μειωτηρα στροφων σε τιμονι bmw.

Eχω δει οτι υπαρχουν μειωτηρες 1,5:1 και 2:1

https://www.racereadyproducts.com/ste...ring-quickner/

https://www.redpepperracing.com/forum...ded&pid=434157

Στην τοποθετηση το τιμονι παραμενει στην ιδια θεση???? ή βγαινει πιο εξω???

nikos1400
12-03-11, 00:33
https://www.racereadyproducts.com/mediafiles/col-22369640x480.jpg
Pro-Lite steering quickeners are the lightest and most compact units available. They are 2.5 lbs. lighter than standard steering quickeners currently available. CNC machined from billet aluminum and anodized. Their compact design offers more room in the drivers compartment which makes them easier to mount in confined spaces. Shaft spline is 3/4-36. Available in 1.5:1 or 2:1 ratio, and either 2 or 3 bolt. 2 bolt is 8" long, while 3 bolt is 22" long. Also available in a ball mount version, (call to inquire)



Ενδιαφερον.


Τωρα τι να πω ?
Αντικαθιστα μηπως το #1 ??
https://static.bmwfans.info/images/epc/Mzg5Ml9w.png

swtose30
31-03-11, 19:27
δυστυχως δεν αντικαθιστας τιποτα.κοβεις και το προσθετεις στο 1.οταν το ειχα κοιταξει μονο με αυτον τον τροπο το βαζανε.μακαρι να βρεις τροπο να το κανει διαφορετικα.

ghost-rider
31-03-11, 19:42
Υπαρχει τετοιο πραγμα? Εντυπωσιακο!
Να ρωτησω ομως τι κανει?
Τη μια στροφη που φερνει το τιμονι πχ την κανει 1,5?
Η τη 1,5 την κανει 1(σα μειωτηρας παραπεμπει σε αυτο). Αν ειναι ετσι δε μειωνει τον κυκλο στροφης του αυτοκινητου?

stefm5
31-03-11, 20:06
ο κύκλος στροφής του αυτοκινήτου δεν έχει καμία σχέση με αυτά τα προϊόντα...εξαρτάται από την γεωμετρία που έχει από το εργοστάσιο

fanisk
31-03-11, 20:17
ο κύκλος στροφής του αυτοκινήτου δεν έχει καμία σχέση με αυτά τα προϊόντα...εξαρτάται από την γεωμετρία που έχει από το εργοστάσιο

Δεν λενε για τον κυκλο στροφης του αυτοκινητου, λενε για τις στροφες του τιμονιου απο ακρη σε ακρη. Ενα τιμονι που πχ εχει 2 στροφες, σε σχεση με ενα που εχει 3, ειναι πιο "κοντο" και αμεσο. thumb

stefm5
31-03-11, 20:32
Δεν λενε για τον κυκλο στροφης του αυτοκινητου, λενε για τις στροφες του τιμονιου απο ακρη σε ακρη. Ενα τιμονι που πχ εχει 2 στροφες, σε σχεση με ενα που εχει 3, ειναι πιο "κοντο" και αμεσο. thumb

ο φίλος ghost-rider ρωτάει για τον κύκλο στροφής του αυτοκινήτου

nik200
20-04-11, 20:58
καποιοι φιλοι μου το χουν κανει αυτο..αλλα δεν ξερω κατι παραπανω..

αυτο που φοβαμαι ομως ειναι οτι πολυ πιθανον να βαραινει αρκετα το τιμονι..καθως η κρεμαγιερα παραμενει η ιδια αρα η δυναμη για την κινησεις πρεπει λογικα να ειναι παραπανω αφου γυριζει πιο γρηγορα!!!!..εδω σε αυτοκινητα με αγωνιστικες κρεμαγιερες που εχει αλλαχτει ολο το συστημα με πιο κοντο...βαραινει πολυ το τιμονι..μου χει τυχει κανα δυο φορες να οδηγησω και ηταν ανυποφορα!!!!
καλο θα ηταν πριν παρει κανεις να κανει ενα test drive!!!

GEORGE316
22-04-11, 09:05
η διαμετρος στροφης του αυτοκινητου παραμενει ο ιδιος.
απλα αντι απο ακρη σε ακρη το τιμονι να χρειαζεται 3 στροφες το κανει σε δυο(παραδειγμα)
δεν εχει νοημα σε αυτοκινητα που δεν προοριζονται για πιστα η σε "ειδικα" αυτοκινητα.μπορει να ενθουσιασει(αν και θα καταπονηθει πιστευω η κρεμαριερα),αλλα θα κουρασει πολυ σε καθημερινη χρηση

stavr
22-04-11, 21:11
Δεν νομιζω να βοηθησει σε αυτοκινητο που προοριζεται για καθημερινη χρηση, ισα ισα που θα κουραζει και θα κανει την οδηγηση πιο επικυνδινη, ειδικα σε χρηση με πολλα χιλιομετρα, ναι μεν καλυτερη αποκριση στο τιμονι αλλα και λιγοτερα τα περιθωρια διορθωσης του "λαθους" μιας και το αυτοκινητο θα ακουει αυτα που του λεμε μιαμιση φορα πλεον ....και οχι μια!! Ειναι βεβαια και θεμα συνηθειας....πχ τα αγροτικα που οδηγαμε εχουν παραπανω στροφες στο τιμονι....το θεμα ειναι μην παραγινει αμμεσο και μεχρι να το συνηθισεις σου βγει ξινο!!
Εγω παντως σε αυτοκινητο για καθημερινη χρηση δεν θα το βαζα φιλε μου!! Για κανα προτζεκτ πιστας ....ανοιχτα!!!!

dark knight
08-01-12, 16:31
επειδη εχω αγανακτησει με την μαμα κρεμαγιερα του ε30 με 4+ στροφες απο ακρη σε ακρη,σε ε30 με υδραυλικο τιμονι μπαινει?

nikos1400
08-01-12, 16:35
επειδη εχω αγανακτησει με την μαμα κρεμαγιερα του ε30 με 4+ στροφες απο ακρη σε ακρη,σε ε30 με υδραυλικο τιμονι μπαινει?

για εσενα υπαρχει ξερεις και η λυση της υδραυλικης απο Ε36
thumb

dark knight
08-01-12, 16:37
το ξερω.συμφερει οικονομικα σε σχεση με την αγορα αυτου του εξαρτηματος?

m-power_01
08-01-12, 16:47
Μια μεταχειρισμενη κρεμαγιερα απο 36αρι παίζει στα 150ευρω. Τόσο την είχα πάρει πριν δυο χρόνια από μέλος του φόρουμ μας. Και μάλιστα ήθελε να μου την δώσει 120 αλλά δεν είχαμε ψιλά. Η διαδικασία της εγκατάστασης δεν είναι και κάτι τρομερό, λίγο να κόβει του μάστορα την βάζει. Θέλει δυο ροδελιτσες , έναν απόσταση στην κολώνα και να αλλάξεις διαδρομή στα μαρκουτσια.
Το αποτέλεσμα σε αποζημιώνει

xxxvagos
08-01-12, 17:47
Υπαρχει τετοιο πραγμα? Εντυπωσιακο!
Να ρωτησω ομως τι κανει?
Τη μια στροφη που φερνει το τιμονι πχ την κανει 1,5?
Η τη 1,5 την κανει 1(σα μειωτηρας παραπεμπει σε αυτο). Αν ειναι ετσι δε μειωνει τον κυκλο στροφης του αυτοκινητου?

μηχανολογικης αποψης, μειωτηρας ειναι καθε ειδους "μηχανολογια" που επιφερει μεταδοση κινησης και ισχυς..συνηθως με καποιον συντελεστη (1,5:1 η 2:1 κτλ κτλ)...η τυπικη διαδικασια ειναι η μειωση στροφων απο ηλεκροκινητηρες(οπως παρατηρησες και απο κει πηρε το ονομα), σπανιοτατα ειναι και η αυξηση στροφων(οπως θελει ο φιλος να βαλει στο αμαξι του προφανως για κανα drift) αλλα σε αυτη τη περιπτωση νομιζω ειναι 1:2 οχι 2:1.

m-power_01
08-01-12, 17:59
σπανιοτατα ειναι και η αυξηση στροφων

Δεν το λες και σπάνιο όταν τα κιβώτια ταχυτήτων (μειωτήρες) έχουν overdrive σχεσεις

xxxvagos
08-01-12, 18:10
m-power εξηγησε μου τι εννοεις γιατι δε το καταλαβαινω και επειδη δε το καταλαβαινω το βρισκω πολυ ενδιαφερον

xxxvagos
08-01-12, 18:16
Α εννοεις το "στροφαλος-σασμαν-αξονας κινησης"

αλλα με 5η πχ που εχω 3000 rpm στο στοφαλο ξερεις ποσες στροφες εχω στον αξονα το λεπτο???

πες μου αν ξες

Κωνσταντίνος
08-01-12, 19:45
Μια μεταχειρισμενη κρεμαγιερα απο 36αρι παίζει στα 150ευρω. Τόσο την είχα πάρει πριν δυο χρόνια από μέλος του φόρουμ μας. Και μάλιστα ήθελε να μου την δώσει 120 αλλά δεν είχαμε ψιλά

Κάποτε τα 30 ¤ θεωρούνταν "ψιλά" ή "λιανά" που λέμε εμείς εδώ "χάμω".
:D :D
Αααααχ άτιμη κρίση...

m-power_01
08-01-12, 20:39
Κάποτε τα 30 ¤ θεωρούνταν "ψιλά" ή "λιανά" που λέμε εμείς εδώ "χάμω".
:D :D
Αααααχ άτιμη κρίση...

Κωνσταντίνε την είχα πάρει από τον Στράτο κάτω στην Πάτρα. Και ακόμη τον ευχαριστώ. Ψιλά θεωρούνταν γιατί η τιμη ήταν ήδη σκοτωμενη... Κάτω απο 200 δεν έβρισκα! Άρα τα 30 ευρώ χαλάλι και όταν την έβαλα πάνω και είδα ότι ήταν άριστη ακόμα πιο χαλάλι.
Άρα τα "ψιλά" είναι σχετικά μην παρεξηγηθώ !