PDA

Επιστροφή στο Forum : ζαντες βοηθεια...



GEORGE316
10-03-11, 07:59
απο πριν γνωριζω τι θα γραψετε,αλλα επειδη σας εμπιστευομαι θελω τη γνωμη σας απο εδω.
λογω του προσφατου ατυχηματος με το λαστιχο ειναι επιβεβλημενη η αλλαγη των,ταυτοχρονα ομως θα αλλαξω και ζαντες σε 17ρες που εχω.
ομως προεκυψε μια επικειμενη ανταλλαγη με ζαντες Υ με πατουρα που ειναι και το ονειρο μου!!
το κακο ειναι οτι αυτες οι ζαντες ειναι για 5 ρι και οχι για 3ρι.
λοιπον,λεω εγω...αν φαω λιγο τη ζαντα σε τορνο ωστε να τη φερω πιο μεσα??
ξερω πως δεν ειναι σωστο,ομως ελα που η ζαντα ειναι ονειρο....

Gregory_///M
10-03-11, 08:13
Αλλιώς δεν ταιριάζουν, θα είναι πολύ έξω??

mixalis
10-03-11, 08:32
....λοιπον,λεω εγω...αν φαω λιγο τη ζαντα σε τορνο ωστε να τη φερω πιο μεσα??
ξερω πως δεν ειναι σωστο,ομως ελα που η ζαντα ειναι ονειρο....

Νομίζω ότι δεν πρέπει να το κάνεις αυτό διότι η ζάντα φτιάχτηκε έτσι αν εσύ την πας σε τόρνο μήπως συμβεί κάτι σε αυτήν που θα έχει αντίκτυπο στο αμάξι σου?thumbthumb

GEORGE316
10-03-11, 08:49
Αλλιώς δεν ταιριάζουν, θα είναι πολύ έξω??

σιγουρα θα ειναι πιο εξω..τωρα ποσο πιο εξω δεν το εχω δει ακομα...

strof
10-03-11, 08:55
Εγω δεν θα το εκανα σε καμια πειρπτωση..
Και μην περιμενεις να σου πει κανεις να το κανεις απο εδω!!!

GEORGE316
10-03-11, 09:01
strof..το περιμενα αυτο!!!

Gregory_///M
10-03-11, 09:08
Ναι ρε Γιώργο, χαλάς το ζύγισμα της ζάντας....Καλύτερα να ανοίξεις λίγο τα φτερά αν σε παίρνει, παρά να πετσοκόψεις την ζάντα!

gyiama
10-03-11, 09:15
η ζαντα απ το 5αρι δεν μπαινει δυστυχως ειδικα οι πισω ειναι πολυ εξω απ τα φτερα δλδ σκεψου οτι το Ε36 εχει 41 offset και το 39αρι εχει 20 και 21!!δεν ειπες ομως ποια ζαντα ειναι ειναι γνησια/ποσσες ιντσες φαρδος εχει?τι offset?

GEORGE316
10-03-11, 09:32
gyιama ξερω μονο οτι ειναι 8,5 φαρδος και 17ρες.οφφσετ το παιδι δε θυμοταν.
το 20-21 εναντι στο 41 σημαινει οτι η ζαντα βγαινει πιο εξω ετσι?οχι παει πιο μεσα καλα καταλαβα?
γενικα το παιδι δε φαινοταν να πολυγνωριζει.επειδη ομως ειναι και γειτονακι το σαββατο θα παω να τις δω

gyiama
10-03-11, 09:38
ναι σημαινει οτι βγαινει πιο εξω απ το κεντρο της ζαντας!!!! παντως ας το δει λιγο και ο Χρηστος 330 που το κατεχει ακομα καλυετρα το θεμα αλλα απ οσο ξερω απ το 5αρι οι ζαντες δεν μπαινουν

GEORGE316
10-03-11, 09:43
χρηστος ακουει???
καμμια λυση με ανοιγμα των φτερων η κατι αλλο???

gyiama
10-03-11, 10:18
απ οσο ξερω ουτε αυτο γινεται γιατι βγαινει αρκετα εξω καπου 2 ποντους οποτε...........

paganis
10-03-11, 10:22
ειχα παρομοιο θεμα με τις ζαντΕς απο ζ3μ..που ηθελα να ταιριαξω σε ζ3 φεησλιφτ! το κανονικο μου οφσετ ειναι 35-45...και οι ζαντες απο ζ3μ εχουν 09! καταφερα και τις ταιριαξα...με μικρο φαγωμα στον τορνο, 0,4cm...ανοιγμα φτερων για 0,5cm, γυρισμα χειλους φτερων...και φαγωμα σε μερικα σημεια του πλαστικου θολου! συνολικο ωφελος 2cm...οχι οσο ακριβως χρειαζομουν( ηθελα 0,5cm ακομα)...αλλα και οπως ειναι τωρα δεν βρισκει πουθενα! σε συνδιασμο και με λαστιχο 235/40/17....θα εισαι καθ ολα ΟΚ...

GEORGE316
10-03-11, 10:27
εγω δεν εχω πειραξει καθολου το χειλος των φτερων..μπορει να γινει γυρισμα...τωρα για ανοιγμα των φτερων...ξερω γω...γινεται???

paganis
10-03-11, 10:42
εγω δεν εχω πειραξει καθολου το χειλος των φτερων..μπορει να γινει γυρισμα...τωρα για ανοιγμα των φτερων...ξερω γω...γινεται???

ολα γινονται...λαμαρινες ειναι και ερχονται εκει που τις θες...! με λιγο θερμανση για να μην σπασει το χρωμα...και τραβηγμα...θα το φερεις οσο πρεπει!

HULK
10-03-11, 10:57
Πηγαινε στον Αγκοπιαν μια βολτα και ρωτα τον τι μπορει να σου κανει στα φτερα.Αν γουσταρεις τις ζαντες πολυ κανε μια θυσια στις λαμαρινες προτιμοτερο ειναι.

individual
10-03-11, 13:31
αν θελεις,εκει που δεν ποναει το καφαλι σου,να το κανεις να ποναει....καντο...
εχω δει 3αρι με ζαντες 5αρας,στενες-φαρδιες.....
απο μπροστα,τουλαχιστον οπτικα φαινοταν ενταξει.....
αλλα απο πισω...αστα να πανε....καγκουρια σε ολο το μεγαλειο...
οπως σωστα ειπαν οι προηγουμενοι.....εχουν 2 ποντους διαφορα..χοντρικα...
και να συμπληροσω οτι και στον οφαλο εχει διαφορα.....της 5αρας ειναι 74,1 αν θυμαμαι καλα......και της 3αρας πιο μικρος....δεν θυμαμαι ποσο...

GEORGE316
10-03-11, 13:48
στεναχωριεμαι γιατι ειναι οι ζαντες που γουσταρω απιστευτα...
να τις παρω απο μαγαζι η να τις αγορασω μεταχειρισμενες ουτε λογος...
απλα εκατσε αυτη η ευκαρια...
θα παω το σαββατο να τις δοκιμασω μια και βλεπουμε

georggge46
10-03-11, 14:37
και να συμπληροσω οτι και στον οφαλο εχει διαφορα.....της 5αρας ειναι 74,1 αν θυμαμαι καλα......και της 3αρας πιο μικρος....δεν θυμαμαι ποσο...

Ετσι ειναι ! Της 3αρας ειναι 72,6 , αν δεν κανω λαθος .... πρεπει να μπει ειδικο ''δαχτυλιδι'' για να μην παιζει !

gant
10-03-11, 15:18
Εγώ πάντως, όσο και να ήθελα κάποιες ζάντες, το αμάξι δεν θα το βανδάλιζα με τίποτε για χάρη τους.
Για τον λόγο ότι το αμάξι μένει, αλλά η ζάντα είναι είδος αναλώσιμο. Αύριο μεθαύριο θα φθαρεί, μπορεί να στραβώσει μπορεί να σπάσει και αν είναι και aftermarket, αντε τρέχα ψάχνε.

Christos 330
10-03-11, 16:54
ΤΟ ΞΕΧΝΑΣ !!!!

Αν θες να μπλεξεις με πατεντες και κοψε ραξε ζαντες ανοιγμα φτερα και ολα αυτα τα

Ελληνικα κολπα τοτε καντο . . .

Θες δαχτυλιδια για 3αρι διοτι το 5αρι εχει ποιο μεγαλο μουαγε !!!

2 ποντους κοψιμο και ΑΝ ΤΟ ΕΠΙΤΡΕΠΕΙ Η ΖΑΝΤΑ ασε που τα μπουλονια ισως να

ακουμπανε μεσα στους σιαγονες !!!!!

Αλλα και παλι για εμενα δεν !!!!!!

Σε Ε39 Μ5 εβαλα ζαντες απο Ε46 απλο οχι Μ3 και ηταν μαρτυριο !!!!

Ανοιγμα τον μουαγε προσθηκες 1.7 εμπρος 2.5 πισω και παλι στα 110 ετρεμε . . .

Πολλες φορες το φτηνο γινεται ακριβο Γιωργο . . .

nikos valvetronic
22-03-11, 22:07
Ο Χρηστος τα ξερει απο πρωτο χερι,ετσι ειναι τα πραγματα.Υπαρχει και η αλλη λυση παντως μια και εισαι καψουρα με το συγκεκριμενο σχεδιο,παρε τις ζαντες κομπλε με μια 5αρα και ξεμπερδεψες !!! Περα απο την πλακα συμβουλη ολων μην ασχολησε

dimtz
22-03-11, 23:22
αστο φιλε μην ασχολεισε κριμα το οχημα παθον στο 36αρι που ειχα, οτι και να κανεις οπως και να το κανεις δεν θα ειναι οπως πρεπει να ειναι και κατα δευτερον δε θα μπορεσεις να το κανεις οπως ηταν πρωτα γιατι να εισαι σιγουρος θα το μετανιωσεις thumb