PDA

Επιστροφή στο Forum : Service στο παπί!



Jimmakos
10-03-11, 01:46
Όπως μερικοί γνωρίζετε έχω ένα KazeR 115cc!

Σε γενικές γραμμές έχω μείνει απόλυτα ευχαριστημένος καθώς το έχω για την δουλειά μου και όχι για βόλτες και καφρίλες....

Ο προηγούμενος κάτοχος το έχει υπερκιβύσει (130cc) και έχει "καβαλήσει" ένα δόντι στον εκκεντροφόρο για να χει "μπάμ" (4χρονο)

Λοιπόν όλα καλά μέχρι που του έκανα σέρβις! Έβγαλα το 18άρι καρμπυρατέρ το καθάρισα το έκανα καινούριο! Παρατήρησα οτι εκεί που έκανε σέρβις το παλικάρι αντί για φλάτζες στο καρμπυρατέρ είχανε κόψει κάρτα του μαγαζιού και την είχαν πλακώσει στην φλατζόκολλα!!!! :shok:

Οκ λέω δεν βαριέσαι, αφού το καθάρισα έβαλα φλατζόκολλα πασίγνωστης Γαλλικής εταιρίας και βγήκα για δοκιμή, εντυπώσεις: δεν καθότανε κάτω το μηχανάκι με την μία σηκωνόταν όρθιο, δεν βάραγε πυράκια το μοτέρ όπως πρίν ενώ έφτανε σε σημείο αδράνειας!

Μετά έβγαλε πρόβλημα στο μπουζί αλλά επειδή δεν φαινόταν νόμιζα ήταν ζιγκλέρ, τελικά έβαλα καινούριο μπουζί NGK και έστρωσε αλλά ξαναέχασε την "ζωηράδα" του.... Με λίγα λόγια νομίζω οτι καβαλάω Honda C50 μαμά! :shok:

Ρεύματα τα έχω φτιάξει, καρμπυρατέρ το καθάρισα, λάδια άλλαξα.... Τι το έπιασε πάλι και έχασε την ζωηράδα του?

mixalis
10-03-11, 08:26
.... Έβγαλα το 18άρι καρμπυρατέρ το καθάρισα το έκανα καινούριο!......

Μήπως το πείραξες κατά λάθος και πρέπει να το ρυθμίσεις πάλι?thumb
Αυτό που λες μου κάνει κάτι στο μείγμα του.......thumb

gyiama
10-03-11, 09:28
απο λαδακι πως πας???να αλλαξε χρονονισμο στο παπακι απλα ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ!!θα ειχε καρφωσει βαλβιδα με την πρωτη μανιβελια!!!!! μηπως του παραηπιες το αιμα και ειναι καιρος για ρεκτιφιε?οπως ακομα δες λιγο τα σφηξηματα στο καρμπυρατερ κλπ μηπως παιρνει απο πουθενα αερα(μιας και ανεφερες οτι δεν εχει φλατζες αλλα ολα ειναι με φλατζοκολλα)

Jimmakos
10-03-11, 09:47
Μήπως το πείραξες κατά λάθος και πρέπει να το ρυθμίσεις πάλι?thumb
Αυτό που λες μου κάνει κάτι στο μείγμα του.......thumb

Μα μετά το ρύθμισμα πήγαινε άστα να πάνε.... Μόλις "ξεράθηκαν" οι κόλλες να στο πώ έτσι "έπεσε" η απόδοσή του....

gyiama λαδάκι του έβαλα καινούριο και καθαρό δεν έχει πρόβλημα απο εκεί....
Αυτό μου πέρασε και εμένα απο το μυαλό οτι παίρνει αέρα απο κάπου αλλά όσο αφορά τον χρονισμό 1.5 μήνα τώρα δεν θα χε παραδώσει πνεύμα? Θυμάμαι πήγαινα παραγγελία στην πλατεία της Βαρυμπόπης και στην ευθεία του Πεντελικού το χα σκάσει στην κυριολεξία.....! Εκεί θα έσπαγε όλο το μοτέρ αν υπήρχε τόσο μεγάλο πρόβλημα πιστεύω (όχι οτι μου είναι δύσκολο να αλλάξω τον χρονισμό απλά δεν έχω βρεί χρόνο ακόμα να λύσω το καπάκι)

paganis
10-03-11, 09:58
αρχικα πες μας , αν το μηχανακι καπνιζει και αν η συμπιεση του ειναι σωστη! αν οχι...τοτε πας αρχικα για ελατηρια πιστονιου και βλεπεις ανοιγοντας! αν ηταν απωλεια αερα..απο τον λαιμο του καρμπυρατερ...δεν θα κραταγε ρελαντι...πολυ πιθανον να ειναι λαθος ρυθμιση στην βελονα!

gyiama
10-03-11, 10:04
μα δεν ειναι χρονισμενο αλλου φιλε μου!το γραναζι του εκεντροφορου εχει 2 σημαδια για να χροονιζεις την καδενα πιο ευκολα μιας και δεν γινεται παντα να πεφετει το δοντι με το σημαδι πανω σε κενο στη καδενα! για λαδι σε ρωτησα αν καιει οχι αν εβαλες καινουριο!αν καις αρκετο λαδι η σου βγαζει πολυ ακαυτη τοτε ειτε πας για ρεκτιφιε στην πρωτη περιτπωση ειτε εχεις πειραξει πολυ τις βενζινες και τον αερα απ το καρμπυρατερ!!αν ειναι οπως λες οτι απ οταν ξεραθηκε η κολλα δες καλα τις βιδες σου και καλο ειναι να πας να παρεις 2 φλατζες να βαλεις! κανε μια ρυθμιση το καρμπυρατερ!

κλεισε εντελος αερα (τερμα κλειστο)και ξεβιδωσε τη βιδα του ρελαντι να ειναι εντελος κλειστο(να μην κραταει καθολου ρελαντι)!με ενα ισιο κατσαβιδι ξεβιδωσε την βιδα του αερα και μετρα 2.1/4 με 2.5 στροφες! βιδωσε 2-3 στροφες την βιδα του ρελαντι και βαλε μπρος. ρυθμισε το ρελαντι ωστε να δουλευει ηρεμα και σταθερα το μηχανακι!αν δεις οτι θελει πολλες στροφες η βιδα του ρελαντι για να κρατησει.ξεβιδωσε μιση στροφη ακομα την βιδα του αερα! κανε δοκιμη και βλεπουμε ....

Jimmakos
10-03-11, 10:20
οκ! οχι λάδι δεν καίει καθόλου, άκαφτες πετάει τα κλασικά που πετάνε όλα τα παπιά όταν είναι παγωμένο αλλά μόλις ζεσταθεί δεν κάνει απολύτως τίποτα και κρατάει σταθερό ρελαντί....

Θα πάω να πάρω 2 φλάτζες καρμπυρατέρ και λαιμού, θα το ρυθμίσω κιόλας όπως είπες και βλέπουμε....
Το ζιγκλέρ της βενζίνης πάντως δεν το είχα πειράξει καθόλου μόνο του αέρα είχα πειράξει....

Είδωμεν!

gyiama
10-03-11, 19:37
πρεπει να τα σκαλισεις και τα 2 με τον τροπο που σου ειπα και τοτε θα δεις οτι αν δεν εχεις κατι αλλο πιο σοβαρο θα στρωσει και θα σφυραει το εργαλειο!!!!!!!!:drive::drive:

Dimzan
10-03-11, 20:23
βαλε πρωτα τις σωστες φλατζες και αν συνεχισει να σερνεται ξαναρυθμιζεις το καρμπυρατερ :)

z3 2.2
10-03-11, 21:09
βαλε μαμα καρμπυρατερ και τελος ;)

Jimmakos
10-03-11, 21:58
gyiama θα σου πω αύριο μεθαύριο αποτελέσματα φίλε!

Dimzan τις αγόρασα σήμερα κιόλας απλά είχα ενα θέμα με την μέση μου και δεν μπόρεσα να τις βάλω....

Δημήτρη το μαμά φοράει ;) Keihin 18mm είναι, καρμπυρατέρ δεν έχει αλλαχτεί.... 1ο χέρι ήταν το μηχανάκι και μου τα έχει πεί όλα αναλυτικά το παιδί τι είχε κάνει στο μηχανάκι!

Stefanos_Cool
10-03-11, 22:26
ένας εύκολος τρόπος να δεις αν τραβάει αέρα από την εισαγωγή (φλάντζες) είναι να πάρεις ένα σπρέι αιθέρα και να ψεκάσεις στο λαιμό ενώ δουλεύει ρελαντί, αν ανεβάσει στροφές σημαίνει ότι όντως θες φλαντζούλες, αν όχι τότε πρέπει να ψαχτείς αλλού. Αυτό με το +1 δόντι δεν στέκει, θα χτύπαγε η βαλβίδα εισαγωγής στο πιστόνι και θα την είχες πάρει στο χέρι από την εξάτμιση.

Dimzan
10-03-11, 22:31
1 δοντι δεν ειναι παντα αρκετο για να χτυπησει βαλβιδα ;) απλα αλλαζει εντελως τις μοιρες

Stefanos_Cool
10-03-11, 22:39
1 δοντι δεν ειναι παντα αρκετο για να χτυπησει βαλβιδα ;) απλα αλλαζει εντελως τις μοιρες

Στο KazeR είναι γιατί το έχει κάνει συνάδελφος, στις δοκιμές (χωρίς μπουζί πάνω) δεν βάραγε, όταν το βάλαμε μπροστά και μετά από 3 λεπτά περίπου ήρθε "γλυκά" ο μαγικός θόρυβος (που μοιάζει με μπιέλα) και το τέλος φυσικά της βαλ. εισαγωγής.

(ποτέ δεν μιλάω "ειδικά για μηχανολογικά θέματα" αν δεν είμαι 1000% σίγουρος...;) )

Dimzan
10-03-11, 22:42
οκ πασο.. παντως σε μεγαλυτερα μηχανακια το εχω δει

Stefanos_Cool
10-03-11, 22:49
οκ πασο.. παντως σε μεγαλυτερα μηχανακια το εχω δει

Ναι όντως, μπορεί να γίνει αρκεί να το επιτρέπουν οι "ανοχές" στο θάλαμο καύσης και πάντα αυτή η κίνηση συνοδεύεται με άλλα πιστόνια (που έχουν πατούρα για την βαλβίδα) και φυσικά εξπάντερ ελατήρια και χρωμιωμένους οδηγούς, πρόσφατα επίσης είναι της μόδας και η σκλήρυνση εδρών με excimer laser. :)

Jimmakos
10-03-11, 22:50
Ανακουφίστικα γιατί είχα τρομοκρατηθεί σε ένα σημείο με τον χρονισμό.... Άυριο θα κάτσω να βάλω τις φλάτζες και θα δώ αποτελέσματα....
Στέφανε θα έπαιρνα σπρέι αιθέρα (καλή πληροφορία να το έχω στα υπόψιν thumb) αλλά αφού πήρα τις φλάτζες τις βάζω πάνω προς το παρών γιατί τώρα δουλεύει χωρίς φλάτζες!

Dimzan
12-03-11, 23:07
τι εγινε τελικα το παπακι??

Jimmakos
16-03-11, 00:45
Λοιπόν.....

Χαλασμένο καλώδιο πολλαπλασιαστή,
Πολλαπλασιαστής έτοιμος για "δρόμο",
Μπουζί κομμένο,
Φίλτρο βενζίνης,
Οξειδωμένες επαφές στην κλειδαριά με αποτέλεσμα να μην περνάνε καλά τα ρεύματα!

Όλα τα έφτιαξα πλήν του πολλάπλασιαστή, θα βάλω έναν πιο δυνατούτσικο, τον είδε ένας φίλος που σκαμπάζει πολλά απο παπιά και μου πε οτι οκ έχει ψωμί ακόμα απλά το μπουζί ήταν μάπα....

nikos1400
16-03-11, 00:54
Λοιπόν.....

Χαλασμένο καλώδιο πολλαπλασιαστή,
Πολλαπλασιαστής έτοιμος για "δρόμο",
Μπουζί κομμένο,
Φίλτρο βενζίνης,
Οξειδωμένες επαφές στην κλειδαριά με αποτέλεσμα να μην περνάνε καλά τα ρεύματα!

Όλα τα έφτιαξα πλήν του πολλάπλασιαστή, θα βάλω έναν πιο δυνατούτσικο, τον είδε ένας φίλος που σκαμπάζει πολλά απο παπιά και μου πε οτι οκ έχει ψωμί ακόμα απλά το μπουζί ήταν μάπα....

εφτιαξε η δουλεια
thumb

gyiama
16-03-11, 09:59
δλδ ειδε ο φιλος σου τον πολλαπλασιαστη με το ματι και ειπε οτι παει για δρομο???πολλαπλασιαστης σε παπακι"????πρωτα θα σαπισει ολοκληρος ο σκελετος θα γινει χωμα θα λιωσει το γυαλι απ το φαναρι θα γινει χωμα δεν θα μειενι βιδα για βιδα και μεταλο για μεταλο και μετα θα χαλασει ο πολλαπλασιαστης απο παπακι της δικης σου χρονολογιας και ποιοτητας!!!!!! αλλαξε ενα μπουζοκαλωδιο αν εχει κοπει καπου βαλε κανουριο μπουζακι αφου λες οτι ειναι χαλασμενο και κανε δοκιμη!ο διακοπτης οσυ δεν εχει σχεση με το οτι δεν παει το μηχανακι σου αλλα αφου λες οτι ειναι χαλια μεσα (αν ηταν χαλια δεν θα ανοιγε η θα εκοβε τα ρευματα ενω ησουν σε κινηση)ριξε λιγο σπρευ επαφων και θα εισαι οκ!