PDA

Επιστροφή στο Forum : Ενδειξη πιεσης ελαστικων



Spiros335i
09-03-11, 03:34
Πετα απο 3 εβδομαδες ακινησιας ,αποφασισα να βγαλω μια βολτα το αμαξακι μου!

Βγαινω απο τον παρκινκγ και κατευθυνομαι προς το βενζιναδικο να φουλαρω και στο πρωτα 50 περιπου μετρα διακρινω μια ασαφεια στο τιμονι.Λεω απο τον δρομο θα ειναι και δεν δινω σημασια....αλλα συνεχιζει!

Φτανω στο βενζιναδικο και τσεκαρω την πιεση των ελαστικων (αφου αντιλαμβανομαι οτι μου εχουν κλεψει τις ταπες) και το αποτελεσματα ειναι και στα 4 λαστιχα 15, 18, 19 ,21 psi!!

Και ρωταω εγω τωρα ρε παιδια,ποσο επρεπε δηλαδη να πεσει η πιεση για να αναψει η ενδειξη????:ranting2: :ranting2:

aristent
09-03-11, 06:45
Πετα απο 3 εβδομαδες ακινησιας ,αποφασισα να βγαλω μια βολτα το αμαξακι μου!

Βγαινω απο τον παρκινκγ και κατευθυνομαι προς το βενζιναδικο να φουλαρω και στο πρωτα 50 περιπου μετρα διακρινω μια ασαφεια στο τιμονι.Λεω απο τον δρομο θα ειναι και δεν δινω σημασια....αλλα συνεχιζει!

Φτανω στο βενζιναδικο και τσεκαρω την πιεση των ελαστικων (αφου αντιλαμβανομαι οτι μου εχουν κλεψει τις ταπες) και το αποτελεσματα ειναι και στα 4 λαστιχα 15, 18, 19 ,21 psi!!

Και ρωταω εγω τωρα ρε παιδια,ποσο επρεπε δηλαδη να πεσει η πιεση για να αναψει η ενδειξη????:ranting2: :ranting2:

Mετα απο 3 βδομαδες ακινησιας καλο θα ηταν να ελεγχεις την πιεση των ελαστικων ετσι κι αλλιως.thumb
Δεν ξερω γιατι τεχνικα γινεται αυτο, αλλα το εχω διαπιστωσει και εγω στο δικο μου οταν εχει καιρο να μετακινηθει ισως και λιγοτερο απο δυο εβδομαδες!

Τωρα,στο οτι δεν εχει ενδειξη μεσα οτι υπαρχει απωλεια αερα,νομιζω οτι χρειαζεται καποιο χρονο/αποσταση γιατι το συστημα μας "μετραει" την διαφορα αντιστασης της κυλισης των ελαστικων που ειναι στον ιδιο αξονα,και οχι την πιεση του αερα!!!
....αρα εαν ξεφουσκωσεις σχεδον στην ιδια πιεση τα ελαστικα του ιδιου αξονα δεν θα εχεις ενδειξη για προβλημα!!!

Εαν κανω λαθος ας με διορθωσει καποιος!:thumbsup:

gyiama
09-03-11, 10:04
ετσι ειναι Αρη οπως το λες και χρησημοποιει τους αισθητηρες του dsc για να δει την διαφορα .στην ουσια βλεπει διαφορα περιστροφης στο καθε ακρο και βγαζει την ενδειξη

sv2qo
09-03-11, 10:11
Να αγοράσης ενα μικρο μπαρόμετρο, που να μετραει μεχρι 4 μπαρ και καθε εβδομάδα να μετρας την πιεση πριν ξεκινήσης με κρυα λάστιχα.
Οπως διαβασα στο side της toyo αν το βενζινάδικο ειναι περισότερα απο 1,5χλ μακρια η ένδειξη δεν ειναι ασφαλής.
Επίσης έχω παρατηρησει οτι σε μερικα βενζινάδικα καθε φορα που μετρας την πιεση , την ιδια ώρα , σου δινει διαφορετικο αποτέλεσμα.

Z4 DCT
09-03-11, 10:17
ετσι ειναι Αρη οπως το λες και χρησημοποιει τους αισθητηρες του dsc για να δει την διαφορα .στην ουσια βλεπει διαφορα περιστροφης στο καθε ακρο και βγαζει την ενδειξη

Αυτο ακριβως!!thumbthumb

Και μενα αφου εφυγε η γυναικα μου απο το σπιτι και εκανε καποια...αρκετες 100αδες μετρα...αναψε...:thumbsdown:

Spiros335i
09-03-11, 11:25
Καλημερα!!

Η αποσταση που εκανα μεχρι το βενζιναδικο ηταν περιπου ενα χιλιομετρο!Νομιζω οτι επρεπε να εχει αναψει η ενδειξη.

Ετσι οπως μου τα λετε ομως αφου ολα τα λαστιχα ειχαν χασει περιπου τον ιδιο αερα ,μαλλον η ενδειξη δεν τηα αναβε ποτε!

Γιναμε και ρεζιλι στον βενζινα...Γιατι μου λεει (αφου διαπιστωθηκε οτι εχουν χασει αερα)δεν εχει ενδειξη ???επρεπε να εχει αναψει!!!

gyiama
09-03-11, 12:13
ναι παιζει να ειναι και αυτο οτι ειχες πιεση σχεδον ιδια σε ολα οποτε δεν εβγαλε διαφορα

Z4 DCT
09-03-11, 12:19
ναι παιζει να ειναι και αυτο οτι ειχες πιεση σχεδον ιδια σε ολα οποτε δεν εβγαλε διαφορα

Αυτο δεν ισχυει.....

Το συστημα αρχικοποιειται και μηδενιζει ολες τις μετρησεις καθε φορα που το κανουμε reboute οταν βαζουμε αερα στα λαστιχα μας.....και ρυθμιζεται μολις κανουμε καποια μετρα οδηγωντας....οποτε μολις καποιο λαστιχο χασει αερα αυτο βαζει ενδειξη....
Το θεμα ειναι οτι οταν το λαστιχο χασει τον αερα σε σταση και οχι εν κινησει (που το συστημα το λαμβανει αμμεσα και ειδοποιει) τοτε θελει κανα χιλιομετρο για να παρει σωστη ενδειξη με την περιστροφη ωστε να το δειξει....

Αν τον εχανε εν κινηση, θα το εδειχνε αμμεσα!!

Ptboul
09-03-11, 12:32
Έτσι ακριβώς όπως τα λέει ο Γιάννης είναι, το έπαθα πρόσφατα μιας κ το αμάξι το έχω σε συνεχή ακινησία με αραιά διαστήματα μετακίνησης.

Να σημειώσω δε ότι η απόσταση που διάνυσα ήταν μεγαλύτερη του ενός km όταν μου άναψε η ένδειξη απώλειας πίεσης.

Το εγχειρίδιο χρήσης παρέχει σαφή πληροφόρηση για το πως λειτουργεί το σύστημα και πως κάνουμε αρχικοποίηση. (initialization)

https://www.bmwcarclub.co.za/wp-content/uploads/2008/09/it-remains-the-customers-responsibility-to-initialise-the-run-flat-indicator-when-checking-or-correcting-tyre-pressures.jpg

Z4 DCT
09-03-11, 12:35
Και κατι αλλο....
Κιτρινη ενδειξη......μικρη απωλεια αερα....
Κοκκινη ενδειξη.....μεγαλη και αποτομη απωλεια....

Spiros335i
09-03-11, 12:51
Και κατι αλλο....
Κιτρινη ενδειξη......μικρη απωλεια αερα....
Κοκκινη ενδειξη.....μεγαλη και αποτομη απωλεια....

Και συμπληρωνω

καθολου ενδειξη ....σχεδον καθολου αερα!!!(πλακα κανω) :original:

Αν συνεχιζα λιγο ακομα δηλαδη μπορει και να αναβε...τι να πω

ευτυχως που το καταλαβα γρηγορα

Z4 DCT
09-03-11, 12:56
Και συμπληρωνω

καθολου ενδειξη ....σχεδον καθολου αερα!!!(πλακα κανω) :original:

Αν συνεχιζα λιγο ακομα δηλαδη μπορει και να αναβε...τι να πω

ευτυχως που το καταλαβα γρηγορα

Ναι Σπυρο, ειναι ενα θεμα οταν χασει τον αερα σε σταση.....θελει λιγο χρονο για να παρει σωστη ενδειξη....ισως πρεπει να κανει ο τροχος καποιες περιστροφες(πολλες) για να δωσει σημαthumb

Spiros335i
09-03-11, 13:05
Ναι Σπυρο, ειναι ενα θεμα οταν χασει τον αερα σε σταση.....θελει λιγο χρονο για να παρει σωστη ενδειξη....ισως πρεπει να κανει ο τροχος καποιες περιστροφες(πολλες) για να δωσει σημαthumb

Ετσι πρεπει να ειναι Γιαννη

Σε BMW φιλου μου αναψε η ενδειξη εν κινησει ,αφου ειχε πατησει καρφι στο ενα λαστιχο.

Επομενως εν σταση μαλλον υπαρχει θεμα...

Nino
09-03-11, 13:13
Ναι Σπυρο, ειναι ενα θεμα οταν χασει τον αερα σε σταση.....θελει λιγο χρονο για να παρει σωστη ενδειξη....ισως πρεπει να κανει ο τροχος καποιες περιστροφες(πολλες) για να δωσει σημαthumb

Νομιζω οτι ετσι δουλευει,δηλαδη καταλαβαινει τη διαφορετικη τιμη στροφων του καθε τροχου..
Βεβαια πρεπει να εχει ενεργοποιηθει αρχικα ομως για να "δουλεψει"

strof
09-03-11, 17:07
Γιατι ομως οταν αλλαξα ζαντες απο 16αρες σε 17αρες με το που ξεκινησα αναψε και μαλιστα κοκκινο?? Φυσικα δεν ηθελε αερα κανενας τροχος αφου ειχαν μετρηθει πριν μπουν ολοι.εκανα reset και απο τοτε δεν ξανααναψε. Αν μετραει την αντισταση σε καθε τροχο του ιδιου αξονα δεν θα επρεπε να αναψει αφου ηταν και τα 2 οκ.

Z4 DCT
09-03-11, 17:12
Γιατι ομως οταν αλλαξα ζαντες απο 16αρες σε 17αρες με το που ξεκινησα αναψε και μαλιστα κοκκινο?? Φυσικα δεν ηθελε αερα κανενας τροχος αφου ειχαν μετρηθει πριν μπουν ολοι.εκανα reset και απο τοτε δεν ξανααναψε. Αν μετραει την αντισταση σε καθε τροχο του ιδιου αξονα δεν θα επρεπε να αναψει αφου ηταν και τα 2 οκ.

Μετραει την περιστροφη του τροχου, και εχει να κανει με την διαμετρο του τροχου που αλλαζει με την διαφορα πιεσης....για αυτο εγινε κοκκινο...ειδε κατι εντελως διαφορετικο αποτομα

Christos 330
09-03-11, 17:26
Γιατι ομως οταν αλλαξα ζαντες απο 16αρες σε 17αρες με το που ξεκινησα αναψε και μαλιστα κοκκινο?? Φυσικα δεν ηθελε αερα κανενας τροχος αφου ειχαν μετρηθει πριν μπουν ολοι.εκανα reset και απο τοτε δεν ξανααναψε. Αν μετραει την αντισταση σε καθε τροχο του ιδιου αξονα δεν θα επρεπε να αναψει αφου ηταν και τα 2 οκ.

Αυτο μου το εκανε και εμενα συνεχεια μιας και αλλαζα συχνα ζαντες . . .

Οταν ειχα απωλεια δε μεσα στα 500 μετρα μου αναβε κατευθειαν . . .

aristent
09-03-11, 17:29
Γιατι ομως οταν αλλαξα ζαντες απο 16αρες σε 17αρες με το που ξεκινησα αναψε και μαλιστα κοκκινο?? Φυσικα δεν ηθελε αερα κανενας τροχος αφου ειχαν μετρηθει πριν μπουν ολοι.εκανα reset και απο τοτε δεν ξανααναψε. Αν μετραει την αντισταση σε καθε τροχο του ιδιου αξονα δεν θα επρεπε να αναψει αφου ηταν και τα 2 οκ.

Σε σενα αναψε γιατι δεν μας εβγαλες φωτογραφιες με τα καινουργια πατουμενα!!!!:thumbsup:

Παναγιωτη ισως καποιο μετρητικο στοιχειο σε σχεση με το DCS να μπερδευτηκε και να εδωσε αυτη την ενδειξη,μπορει και το διαφορετικο βαρος των νεων τροχων.....

strof
09-03-11, 17:39
Σε σενα αναψε γιατι δεν μας εβγαλες φωτογραφιες με τα καινουργια πατουμενα!!!!:thumbsup:

Παναγιωτη ισως καποιο μετρητικο στοιχειο σε σχεση με το DCS να μπερδευτηκε και να εδωσε αυτη την ενδειξη,μπορει και το διαφορετικο βαρος των νεων τροχων.....

δεν τις βγαζω Αρη για να τις δειτε απο κοντα!!
Αντε, κανεναν καφε θα κανονισουμε????

s42performance
09-03-11, 17:46
Το RDC και το RPA ειναι 2 εντελώς διαφορετικά πράγματα αυτό που έχετε εσείς το λένε ένδειξη κλαταρισμένου ελαστικού και όχι απώλειας πίεσης είναι λογικό να καθυστερεί μερικές φόρες και αρκετά γιατί δεν έχει αισθητήρες μέσα στους τροχούς άπλα καταλαβαίνει την απώλεια πίεσης από την διαφορά στις στροφές μεταξύ των σταυρωτών τροχών (όταν χάνει αέρα το λάστιχο μικραίνει η διάμετρος του άρα κάνει και περισσότερες περιστροφές στην ίδια απόσταση σε σχέση με τα άλλα) αυτό μερικές φόρες χρειάζεται χρόνο για να το αντιληφθεί το σύστημα και να μην βγάζει ψευδείς ενδείξεις .

strof
09-03-11, 17:59
Αυτο που εχω εγω δεν θυμαμαι πως λεγεται, ξερω ομως πως για το κανω reset πρεπει να ειμαι σταματημενος, ο κινητηρας σβηστος και το start-stop πατημενο.

s42performance
09-03-11, 18:03
Εσυ οπως και ολα τα Ε9x στην Ευρωπη εχουν RPA ή Flat Tire Monitor αν θες.

Spiros335i
09-03-11, 19:34
Το RDC και το RPA ειναι 2 εντελώς διαφορετικά πράγματα αυτό που έχετε εσείς το λένε ένδειξη κλαταρισμένου ελαστικού και όχι απώλειας πίεσης είναι λογικό να καθυστερεί μερικές φόρες και αρκετά γιατί δεν έχει αισθητήρες μέσα στους τροχούς άπλα καταλαβαίνει την απώλεια πίεσης από την διαφορά στις στροφές μεταξύ των σταυρωτών τροχών (όταν χάνει αέρα το λάστιχο μικραίνει η διάμετρος του άρα κάνει και περισσότερες περιστροφές στην ίδια απόσταση σε σχέση με τα άλλα) αυτό μερικές φόρες χρειάζεται χρόνο για να το αντιληφθεί το σύστημα και να μην βγάζει ψευδείς ενδείξεις .

Ναι αλλα κλαταρισμενο ελαστικο σημαινει ταυτοχρονα απωλεια πιεσης...

Συμφωνω οτι αν ενα ελαστικο ειναι κλαταρισμενο και τα υπολοιπα με σωστες πιεσης μπορει το συστημα να δειξει εγκαιρα την βλαβη αλλα στην περιπτωση μου που ολα τα λαστιχα ειχαν περιπου την ιδια απωλεια??

Σ'αυτην την περιπτωση δηλαδη το συστημα διαβαζει ιδιες στροφες των τροχων αλλα τα ελαστικα δεν εχουν την απαιτουμενη πιεση αερα!!!!

Μπαζει το συστημα μου φαινεται :thumbsdown:

s42performance
09-03-11, 21:08
μην μπερδευεσαι το συστημα υπαρχει οχι για να σου λεει χρειαζωμαι αερα βαλε μου αλλα γιατι με τα runflat λαστιχα δεν γινεται ευκολα αντιλιπτο απο τον οδηγο το κλαταρισμενο λαστιχο και για να μην πηγαινεις για παντα χωρις αερα μεχρι να σκισεις το λαστιχο σου εχεις την ενδηξη το αν ενα λαστιχο εχει αντι για 30psi 25psi δεν ειναι στην υποχρεοση του συστηματος να σε ενημερωσει (τουλαχιστον οχι αμεσως) γιατι 25psi δεν σημαινει κλαταρισμα , κλαταρισμα σημαινει 0psi αν ηθελες κατι τετοιο σαν ενημερωση θα επρεπε το αυτοκινητο σου να ειναι εξοπλησμενο με RDC μπαταριες και πομπους μεσα στους τροχους και δεκτες ή δεκτη αναλογα το αυτοκινητο που θα σε ενημερωνε για την πιεση ανα πασα ωρα και στιγμη .

Spiros335i
09-03-11, 23:04
Αρα εαν μετα απο ακινησια ολα τα ελαστικα εχουν την ιδια απωλεια, ας πουμε 15psi τοτε δεν θα αναψει η ενδειξη....

Επομενως πιο συχνα ενα τσεκ στις πιεσεις και ειμαστε οκ!

s42performance
10-03-11, 21:47
Αρα εαν μετα απο ακινησια ολα τα ελαστικα εχουν την ιδια απωλεια, ας πουμε 15psi τοτε δεν θα αναψει η ενδειξη....

Επομενως πιο συχνα ενα τσεκ στις πιεσεις και ειμαστε οκ!

Αυτο ειναι μια συνθηκη αδυνατη αλλα αν θεωρισουμε οτι ειναι υπαρκτη περιπτωση τοτε ναι δεν θα αναψει

Spiros335i
10-03-11, 21:48
Και ομως φιλε μου συνεβη σε εμενα!!!

s42performance
10-03-11, 21:57
Παρκαρες το αυτοκινητο σου πολλες μερες και μετα το οδηγησες με ακριβως την ιδια μειωμενη πιεση και στα τεσσερα ελαστηκα σου ; πχ 10psi και στα τεσσερα αδυνατον νομιζω

Spiros335i
10-03-11, 22:13
Παρκαρες το αυτοκινητο σου πολλες μερες και μετα το οδηγησες με ακριβως την ιδια μειωμενη πιεση και στα τεσσερα ελαστηκα σου ; πχ 10psi και στα τεσσερα αδυνατον νομιζω

3 εβδομαδες.....και ηταν 15 , 18 , 19 ,21 psi

οπως βλεπεις μονο το 15 απεχει λιγο απο τα αλλα 3 αλλα και παλι δεν αναψε τιποτα....Μετα απο ενα χιλιομετρο περιπου που εκανα νομιζω οτι επρεπε να εχει αναψει(γνωμη μου)!

nfot
10-03-11, 23:30
Το συστημα εινα ακομη πιο "αναισθητο" σε απωλεια πιεσης, οταν συνδυαζεται με χαμηλοπροφιλα RFT λαστιχα, οπου οντως θελει που μεγαλη διαφορα πιεσης για να ανιχνευσει απωλεια πιεσης σε καποιο τροχο.
Σκεφτομαι στην επομενη αλλαγη ελαστικων να βαλω after market Tyre Pressure Monitor system.

stratos
11-03-11, 01:19
Με 23 psi σε όλα μου τα λάστιχα ύστερα απο μεγάλη ακινησία του δικού μου δεν άναψε τίποτα. Απλά δεν πάταγε κάτω ούτε με 4η οπότε φαντάστηκα οτι υπήρχε απώλεια πίεσης.

Z4 DCT
11-03-11, 07:28
Μεγαλη λαλακεια αυτο το πραγμα ομως......κανονικα θα επρεπε να το δειχνει....

Εδω στο Αουντι εχει ακριβη πιεση για το καθε ελαστικο (πχ, 2,3-2,2bar) και δειχνει ακομα και την θερμοκρασια που εχει το καθε ελαστικο σε πραγματικο χρονο!!!!:shok:

Jorgos
11-03-11, 11:16
Φίλοι...,

Είπα να ελέγξω την πίεση μετά από πολύ καιρό... & τα βρήκα όλα περίπου στις 15-16!! (από 22 μπρος & 24 πίσω)

Ρώτησα την AthensCar & μου είπαν ότι αν δεν πέσει πολύ η πίεση ενός (& όχι όλων μαζί), δεν δείχνει τίποτα ο δείκτης...

BMW είσαι φάουλ σε αυτό..., οπότε είχαμε δεν είχαμε δείκτη το ίδιο & το αυτό.

Συνεπώς κάθε μήνα τσεκάρισμα στο βενζινάδικο, όπως & με τα προηγούμενα αυτοκίνητά μου...:)

Z4 DCT
11-03-11, 11:37
Φίλοι...,

Είπα να ελέγξω την πίεση μετά από πολύ καιρό... & τα βρήκα όλα περίπου στις 15-16!! (από 22 μπρος & 24 πίσω)

Ρώτησα την AthensCar & μου είπαν ότι αν δεν πέσει πολύ η πίεση ενός (& όχι όλων μαζί), δεν δείχνει τίποτα ο δείκτης...

BMW είσαι φάουλ σε αυτό..., οπότε είχαμε δεν είχαμε δείκτη το ίδιο & το αυτό.

Συνεπώς κάθε μήνα τσεκάρισμα στο βενζινάδικο, όπως & με τα προηγούμενα αυτοκίνητά μου...:)

Παπαρια μεγάλη :ranting2::ranting2:

Spiros335i
11-03-11, 13:41
Φίλοι...,

Είπα να ελέγξω την πίεση μετά από πολύ καιρό... & τα βρήκα όλα περίπου στις 15-16!! (από 22 μπρος & 24 πίσω)

Ρώτησα την AthensCar & μου είπαν ότι αν δεν πέσει πολύ η πίεση ενός (& όχι όλων μαζί), δεν δείχνει τίποτα ο δείκτης...

BMW είσαι φάουλ σε αυτό..., οπότε είχαμε δεν είχαμε δείκτη το ίδιο & το αυτό.

Συνεπώς κάθε μήνα τσεκάρισμα στο βενζινάδικο, όπως & με τα προηγούμενα αυτοκίνητά μου...:)

Αυτο ακριβως ηθελα να πω!!!! το συστημα δεν δουλευει σωστα!

θα δουλεψει σωστα μονο αν ενα απο ολα τα ελαστικα εχει 0 psi και τα υπολοιπα ειναι κανονικα!

Πιο συχνα ενα τσεκ παιδια για να εχουμε το κεφαλι μας ησυχο!

Spiros335i
11-03-11, 15:17
Mολις διαβασα και το εγχειριδιο το οποιο μας επιβεβαιωνει

ΟΡΙΑ ΣΥΣΤΗΜΑΤΟΣ

Η ενδειξη βλαβης ελαστικων δεν μπορει να δηλωσει σοβαρες ,ξαφνικες ζημιες στα

ελαστικα λογω εξωτερικων επιδρασεων και ΔΕΝ αναγνωριζει μια φυσικη ομοιομορφη

απωλεια πιεσης και στα 4 ελαστικα!!!

Αυτα απο την ΒΜW!

stef
11-03-11, 15:45
Να ρωτήσω εγώ κάτι που δεν ξέρω?
Αν αντικαταστήσεις τα RFT ελαστικά με συμβατικά, το μαραφέτι αυτό με την ένδειξη πίεσης ελαστικών δουλεύει με τον ίδιο τρόπο ή δεν δουλεύει καθόλου? (εδώ να μου πεις δεν δουλεύει με τα RFT αλλά λέμε τώρα...)

Nino
11-03-11, 15:47
Να ρωτήσω εγώ κάτι που δεν ξέρω?
Αν αντικαταστήσεις τα RFT ελαστικά με συμβατικά, το μαραφέτι αυτό με την ένδειξη πίεσης ελαστικών δουλεύει με τον ίδιο τρόπο ή δεν δουλεύει καθόλου? (εδώ να μου πεις δεν δουλεύει με τα RFT αλλά λέμε τώρα...)

Αυτη ειναι μια πολυ καλη ερωτηση!!!

stef
11-03-11, 15:51
Όποιος ξέρει ας μας απαντήσει!
Πάντως έρχεται περίοδος αλλαγής ελαστικών, σε κανένα αμάξι της οικογένειας δεν πρόκειται να μπει RFT λάστιχο πάλι!!

s42performance
11-03-11, 18:23
Δουλευει κανονικα ειπαμε ποια ειναι η λογικη του συστηματος η διαμετρος του τροχου

s42performance
11-03-11, 18:25
Tyre defect indicator (RPA) E46, DSC MK60

The tyre defect indicator RPA is designed to monitor the tyre status while driving. For this purpose, the ABS speed sensors determine the speed of the four wheels independent of each other. A calculation logic stage implemented in the DSC control unit evaluates the received data and makes the corresponding information available to the driver as required thus informing the driver of a possible tyre defect.
1. System structure

The tyre defect indicator consists of the following components:

* 4 ABS speed sensors (already fitted)
* 1 DSC control unit (already fitted)
* 1 Wiring harness
* 1 calibration button (RPA button)
* 1 DME control unit (already fitted)
* 1 Transverse acceleration sensor (already fitted)
* 1 Yaw rate sensor (already fitted)
* 1 Signal lamp

2. Functions

The main function of the system is to monitor the tyre pressure while driving. The tyre pressure to be monitored is determined by the driver. With the aid of the reset button the driver instructs the system to adopt the current set of wheels with the selected tyre pressure as the set reference.

If the speed of a wheel changes as the result of losing air pressure, the control unit sends a corresponding signal dependent on the pressure deviation to the driver information system (warning lamp and gong).
2.1 System statuses

The RPA system differentiates between 5 operating statuses:
2.1.1 ”Active” status

After ”switching on” the ignition and after a self-test, the RPA assumes the ”active” status. If the tyre pressure corresponds to the pressure set by the driver minus a permissible tolerance, no message is issued to the driver.
2.1.2 ”Warning” status

The signal lamp lights up red and an acoustic signal sounds. The state ”Warning” (pressure drop of approx 30%) indicates that road safety is no longer assured. In the state ”Warning”, it is not possible to run the learning procedure. Pressing the RPA button for 4 seconds resets the RPA to the ”Active” state.
2.1.3 ”Inactive” status

The warning lamp lights yellow. In the ”Inactive” state, all RPA functions are shut down.
2.1.4 ”Fault” status

The warning lamp lights yellow. The ”Fault” state is created by a sensor fault detected by the DSC control unit or RPA button actuation of more than 120 seconds. With ”Ignition On” as well as on starting diagnosis, the RPA becomes active again and then again reports a fault in the case of a sensor fault or a timeout of the RPA button signal.
2.1.5. ”Learning” (Standardisation) status

The learning status is initiated by pressing the RPA button for 4 seconds. The warning lamp lights up for 12 seconds to confirm the start. The learning procedure must be run every time the tyre inflation pressure is corrected or after a tyre change. The driver is responsible for ensuring the tyre inflation pressure is set correctly. The system cannot carry out a plausibility check. The system is able to detect a reduction in tyre pressure of approx 50% of the cold air pressure after a minimum of 10 minutes. As the learning procedure progresses, the pressure difference detected as a tyre failure reduces to approx. 30%.
2.1.6 New status

The warning lamp flashes yellow. In the case of new DSC control units, all RPA functions are disabled. The RPA system is activated by initiating the learning procedure.
3. Diagnosis

The sensors used by the RPA system are already monitored by the ABS and DSC. The RPA will also signal a fault if the ABS and DSC detect a fault.

The following event triggers an additional entry in the fault code memory:

* Pressing the RPA button for longer than 120 seconds.

s42performance
11-03-11, 18:28
Tyre Defect Indicator (RPA)

The Tyre Defect Indicator RPA is designed to monitor the tyre status while driving. To achieve this, the speeds of the four wheels are determined by the wheel-speed sensors. A calculation logic stage implemented in the DSC control unit evaluates the received data and makes the corresponding information available to the driver as required, thus informing the driver of a possible tyre defect.
1. System structure

The Flat Tyre Monitor function is integrated in the DSC control unit.

E83 / E53 as of 03/2004: The standardisation takes place by means of a button.

E60: The standardisation takes place via iDrive.


2. Functions

The main function of the system is monitoring the tyre inflation pressure while the vehicle is being driven. The RPA button or iDrive is used to adopt the current tyre inflation pressure for the current wheel set as setpoint value. This means it is necessary to set the correct tyre inflation pressure prior to ”standardisation”.

Loss of inflation pressure changes the speed of the corresponding wheel. Depending on the pressure deviation, the control unit issues corresponding signals to the driver information system (indicator lamp and gong).
2.1. System statuses


2.1.1 ”Active” status

After ”ignition on”, the RPA runs a self-test and is then in the state ”active”. The system monitors the tyre inflation pressure.
2.1.2 ”Warning” status

The indicator lamp lights up in red and an acoustic signal sounds (ECE). The indicator lamp lights up in yellow (US version). The state ”warning” (pressure drop of approx. 30 %) means that road safety is no longer ensures. Pressing the RPA button for 4 seconds or using the iDrive, resets the RPA to the state ”active”.
2.1.3. State ”failed”

The indicator lamp lights up in yellow (E53, E83). CC message ”Tyre Defect Indicator” (E60). The RPA is not functional; no warning can be issued.
2.1.4. Status ”adaptation process” (standardisation)

The adaptation process is initiated after the RPA button has been pressed for 4 seconds. To confirm the start, the indicator lamp lights up in yellow for 4 seconds (E83, E53). On the E60, the adaptation process is initiated via iDrive. The adaptation process must be run after every correction of the tyre inflation pressure or after a tyre change. The responsibility correct set tire inflation pressure lies with the driver. The system is able to detect a flat of approx. 50 % of the cold inflation pressure after 10 minutes at the earliest. As the adaptation process advances, the differential pressure detected as a flat is reduced to around 30 %.
Important

A standardisation must always be carried out if the cold inflation pressure, the wheel position or the wheel set is changed.

s42performance
11-03-11, 18:29
Αυτες ειναι οι διαφορες μεταξι των 2 συστηματων μην κρινουμε τα πραγματα μονο απο το αποτελεσμα η με το τι θα θελαμε εμεις ....

Spiros335i
11-03-11, 20:46
Αυτες ειναι οι διαφορες μεταξι των 2 συστηματων μην κρινουμε τα πραγματα μονο απο το αποτελεσμα η με το τι θα θελαμε εμεις ....

Τα δεχομαι ολα αυτα που λες ,αλλα εγω απο δω και περα δεν θα δινω σημασια στο συστημα αυτο!Σαν να μην υπαρχει στο αυτοκινητο!

Θα φροντιζω να τσεκαρω πιο συχνα και ολα καλα!

Σε περιπτωση παλι που αναψει φυσικα και θα γινει ελεγχος! Αυτα!

Nino
12-03-11, 11:43
Tyre defect indicator (RPA) E46, DSC MK60

The tyre defect indicator RPA is designed to monitor the tyre status while driving. For this purpose, the ABS speed sensors determine the speed of the four wheels independent of each other. A calculation logic stage implemented in the DSC control unit evaluates the received data and makes the corresponding information available to the driver as required thus informing the driver of a possible tyre defect.
1. System structure

The tyre defect indicator consists of the following components:

* 4 ABS speed sensors (already fitted)
* 1 DSC control unit (already fitted)
* 1 Wiring harness
* 1 calibration button (RPA button)
* 1 DME control unit (already fitted)
* 1 Transverse acceleration sensor (already fitted)
* 1 Yaw rate sensor (already fitted)
* 1 Signal lamp

2. Functions

The main function of the system is to monitor the tyre pressure while driving. The tyre pressure to be monitored is determined by the driver. With the aid of the reset button the driver instructs the system to adopt the current set of wheels with the selected tyre pressure as the set reference.

If the speed of a wheel changes as the result of losing air pressure, the control unit sends a corresponding signal dependent on the pressure deviation to the driver information system (warning lamp and gong).
2.1 System statuses

The RPA system differentiates between 5 operating statuses:
2.1.1 ”Active” status

After ”switching on” the ignition and after a self-test, the RPA assumes the ”active” status. If the tyre pressure corresponds to the pressure set by the driver minus a permissible tolerance, no message is issued to the driver.
2.1.2 ”Warning” status

The signal lamp lights up red and an acoustic signal sounds. The state ”Warning” (pressure drop of approx 30%) indicates that road safety is no longer assured. In the state ”Warning”, it is not possible to run the learning procedure. Pressing the RPA button for 4 seconds resets the RPA to the ”Active” state.
2.1.3 ”Inactive” status

The warning lamp lights yellow. In the ”Inactive” state, all RPA functions are shut down.
2.1.4 ”Fault” status

The warning lamp lights yellow. The ”Fault” state is created by a sensor fault detected by the DSC control unit or RPA button actuation of more than 120 seconds. With ”Ignition On” as well as on starting diagnosis, the RPA becomes active again and then again reports a fault in the case of a sensor fault or a timeout of the RPA button signal.
2.1.5. ”Learning” (Standardisation) status

The learning status is initiated by pressing the RPA button for 4 seconds. The warning lamp lights up for 12 seconds to confirm the start. The learning procedure must be run every time the tyre inflation pressure is corrected or after a tyre change. The driver is responsible for ensuring the tyre inflation pressure is set correctly. The system cannot carry out a plausibility check. The system is able to detect a reduction in tyre pressure of approx 50% of the cold air pressure after a minimum of 10 minutes. As the learning procedure progresses, the pressure difference detected as a tyre failure reduces to approx. 30%.
2.1.6 New status

The warning lamp flashes yellow. In the case of new DSC control units, all RPA functions are disabled. The RPA system is activated by initiating the learning procedure.
3. Diagnosis

The sensors used by the RPA system are already monitored by the ABS and DSC. The RPA will also signal a fault if the ABS and DSC detect a fault.

The following event triggers an additional entry in the fault code memory:

* Pressing the RPA button for longer than 120 seconds.


Tyre Defect Indicator (RPA)

The Tyre Defect Indicator RPA is designed to monitor the tyre status while driving. To achieve this, the speeds of the four wheels are determined by the wheel-speed sensors. A calculation logic stage implemented in the DSC control unit evaluates the received data and makes the corresponding information available to the driver as required, thus informing the driver of a possible tyre defect.
1. System structure

The Flat Tyre Monitor function is integrated in the DSC control unit.

E83 / E53 as of 03/2004: The standardisation takes place by means of a button.

E60: The standardisation takes place via iDrive.


2. Functions

The main function of the system is monitoring the tyre inflation pressure while the vehicle is being driven. The RPA button or iDrive is used to adopt the current tyre inflation pressure for the current wheel set as setpoint value. This means it is necessary to set the correct tyre inflation pressure prior to ”standardisation”.

Loss of inflation pressure changes the speed of the corresponding wheel. Depending on the pressure deviation, the control unit issues corresponding signals to the driver information system (indicator lamp and gong).
2.1. System statuses


2.1.1 ”Active” status

After ”ignition on”, the RPA runs a self-test and is then in the state ”active”. The system monitors the tyre inflation pressure.
2.1.2 ”Warning” status

The indicator lamp lights up in red and an acoustic signal sounds (ECE). The indicator lamp lights up in yellow (US version). The state ”warning” (pressure drop of approx. 30 %) means that road safety is no longer ensures. Pressing the RPA button for 4 seconds or using the iDrive, resets the RPA to the state ”active”.
2.1.3. State ”failed”

The indicator lamp lights up in yellow (E53, E83). CC message ”Tyre Defect Indicator” (E60). The RPA is not functional; no warning can be issued.
2.1.4. Status ”adaptation process” (standardisation)

The adaptation process is initiated after the RPA button has been pressed for 4 seconds. To confirm the start, the indicator lamp lights up in yellow for 4 seconds (E83, E53). On the E60, the adaptation process is initiated via iDrive. The adaptation process must be run after every correction of the tyre inflation pressure or after a tyre change. The responsibility correct set tire inflation pressure lies with the driver. The system is able to detect a flat of approx. 50 % of the cold inflation pressure after 10 minutes at the earliest. As the adaptation process advances, the differential pressure detected as a flat is reduced to around 30 %.
Important

A standardisation must always be carried out if the cold inflation pressure, the wheel position or the wheel set is changed.


Αυτες ειναι οι διαφορες μεταξι των 2 συστηματων μην κρινουμε τα πραγματα μονο απο το αποτελεσμα η με το τι θα θελαμε εμεις ....

Tην αρχικοποιηση του συστηματος περιγραφεις και τον τροπο που λειτουργει το συστημα,κοκκινη ενδειξη προβλημα σε τροχο και κιτρινη ενδειξη δυσλειτουργια του συστηματος... ολα αυτα ειναι γνωστα και μπορει να τα βρει καποιος στο manual του αυτοκινητου του!!
Εδω ομως το θεμα μας ειναι κατα ποσο ειναι αξιοπιστο και κατα ποσο λειτουργει παρα την οποια αρχικοποιηση εχει γινει?
Προσωπικα στο δικο μου και ενω σε ελεγχο της πιεσης των ελαστικων υπηρχε μεγαλη διαφορα κανενα συστημα run flat RPA δεν το αναγνωρισε και αυτο πανω απο δυο φορες.
Η ουσια ειναι οτι κανενα ηλεκτρονικο ισως δεν θα πρεπει να αντικαθιστα τους ελεγχους που οφειλουμε να κανουμε ως οδηγοι στα αυτοκινητα μας ειτε αυτοι ειναι σε αερα,λαδια,νερα κλπ.

Vasilis
26-05-11, 09:37
https://www.tiremoni.gr/order.asp


αγγλικο site (https://shop.tiremoni.com/en/tiremoni/?plentyID=113c2182d488e6943b814d38efe1b1d2)