PDA

Επιστροφή στο Forum : Χρονια πολλα!!!!



alexm
08-03-11, 11:33
Κάθε μέρα είναι η μέρα της γυναίκας. Μια φορά το χρόνο, όμως, την τιμούν ! Στις 8 Μαρτίου γιορτάζει η γυναίκα, η κόρη, η σύζυγος, η μάνα. Η γυναίκα της Ελλάδας, της Ευρώπης, του κόσμου. Η γυναίκα της καριέρας και η άνεργη. Η φίλη, η σύζυγος η ερωμένη.

«Υπάρχει κάτι πιο όμορφο από την γυναίκα ;» αναρωτιόμαστε και στις 8 Μαρτίου την τιμούμε με ξεχωριστό τρόπο. Οι γυναίκες στην Ελλάδα έχουν αποδείξει ότι ξέρουν να διεκδικούν αλλά και να διασκεδάζουν. Έγινε, πλέον, «παράδοση» την «Μέρα της Γυναίκας» γυναικείες συντροφιές να επιλεγούν τους δικούς τους τρόπους για έξοδο. Άλλωστε και η διασκέδαση είναι "γένους θηλυκού".


Κάθε χρόνο τιμάμε την 8η Μάρτη, ως ημέρα μνήμης αγώνων του γυναικείου κινήματος, ως ημέρα αποτίμησης των κατακτήσεων των γυναικών και ως αφετηρία νέων στόχων σε κυβερνητικό, πολιτικό, κοινωνικό και ατομικό επίπεδο για την ουσιαστική κατοχύρωση της Ισότητας των δύο φύλων σε όλες τις εκφράσεις της ζωής.
Το γυναικείο κίνημα καταγράφεται από πολιτικούς και ιστορικούς αναλυτές ως το πλέον πετυχημένο, ανατρεπτικό, προοδευτικό κίνημα του 20ου αιώνα.
Κατά κοινή ομολογία ο 21ος αιώνας χαράζει ως ο αιώνας της καταξίωσης και της ανάδειξης του κοινωνικού φύλου των γυναικών. Της ανάδειξης που σημαίνει ισοτιμία, ισότητα, συμπληρωματικότητα, αλληλοσεβασμό, ίσες ευκαιρίες και δικαιώματα και για τα δύο φύλα.
Σημαίνει απελευθέρωση των δημιουργικών δυνατοτήτων των γυναικών για την ατομική τους ολοκλήρωση, σε όφελος της κοινωνίας και των δημοκρατικών θεσμών
Στις 8 Μάρτη :
· Το 1857 οι ράφτρες και οι υφάντρες της Νέας Υόρκης κατέβηκαν στους δρόμους απαιτώντας μείωση των εξαντλητικών ωρών εργασίας - από 16 σε 10 ώρες την ημέρα, ωράριο που οι άντρες είχαν ήδη κατακτήσει πριν από 17 χρόνια - και ζητώντας ίσα μεροκάματα με τους άντρες όπως και ανθρώπινες συνθήκες δουλειάς. Η εξέγερση αυτή πνίγηκε στο αίμα ύστερα από βίαιη επίθεση της αστυνομίας.
· Το 1910 η Κλάρα Τσέτκιν, διεθνής αγωνιστική φυσιογνωμία του εργατικού και γυναικείου κινήματος, κατά τη διάρκεια του παγκόσμιου Συνεδρίου Σοσιαλιστριών στην Κοπεγχάγη, πρότεινε να καθιερωθεί η 8 του Μάρτη "ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΗΜΕΡΑ ΤΗΣ ΓΥΝΑΙΚΑΣ". Για να εκφράσουμε "είπε" την αλληλεγγύη και την αγάπη για Ειρήνη που μας ενώνει και να διαδηλώσουμε τη συνεχή διεκδίκηση των δικαιωμάτων μας". Και ακόμα πρόσθεσε ότι, "την ημερομηνία αυτή πρέπει οι συνδικαλιστικές οργανώσεις να συμπεριλάβουν στις εκδηλώσεις τους και τη διοργάνωση μιας ημέρας των γυναικών, που σε πρώτη φάση θα διεκδικεί το δικαίωμα της ψήφου των γυναικών και η εκδήλωση αυτή θα πρέπει να πάρει διεθνή χαρακτήρα".
· Το 1977 ο ΟΗΕ στη Γενική του Συνέλευση καθιέρωσε την Ημέρα της Γυναίκας, ως Ημέρα για τα Δικαιώματα της Γυναίκας και τη Διεθνή Ειρήνη.

Χρονια πολλα σε ολες τις γυναικες,να τις εκτιμουμε και να μας εκτιμουν.....και Χρονια πολλα στις Κυριες του forum sophie και konstantinaM3.

Z4 DCT
08-03-11, 11:41
μας πηρε η γυναικα μας πρωι πρωι τηλ να μας το θυμησει κυριε........τι κακο ειναι αυτο......εμεις ποτε θα γιορτασουμε???

Που οταν γιρταζουμε μας κανουν δωρο κουπες!!!!!!:shok::shok:

GEORGE316
08-03-11, 11:49
εγω ομως ξερω οτι οι γυναικες με ενα χερι απλωμενο ειναι και ζητανε...
ποτε εξοδο,ποτε δωρο,ποτε λουλουδια....
εγω οταν απλωνω το χερι μου ρε παιδια μου απαντανε χαιρω πολυ....
αμαν πια με αυτες τις ψευτογιορτες...

alexm
08-03-11, 12:10
μας πηρε η γυναικα μας πρωι πρωι τηλ να μας το θυμησει κυριε........τι κακο ειναι αυτο......εμεις ποτε θα γιορτασουμε???

Που οταν γιρταζουμε μας κανουν δωρο κουπες!!!!!!:shok::shok:


Παλι την ξεχασες την ημερα ορε...; παντως δεν σε πηρε τυχαια να στο θυμισει!!!!!

Z4 DCT
08-03-11, 12:15
Παλι την ξεχασες την ημερα ορε...; παντως δεν σε πηρε τυχαια να στο θυμισει!!!!!

Θα σου πω να γελασεις...

Μια φορα στη γιορτη μου μου εφερε δωρο ΚΟΥΠΕΣ:shok:
Της λεω.....βρε συ τι ειναι αυτο??? τι να τις κανω τις κουπες???, χαθηκε κανα αλλο δωρακι??
Κουπες ηθελες για τον καφε σου ....μου λεει....ξερω εγω!!!!!:shok:

Λεω...οκ....πισω εχει η αχλαδα το κοτσανι......

Στην γιορτη της λοιπον παω και βαζω ζαντες στον ασσο!!!!!:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

Παω σπιτι.....ελα βγες εξω να δεις το δωρο σου!!!!.......πηγε να λυποθυμισει.....σου λεει....τι μου πηρε????:thumbsup:


Αφου ειχε 5 λεπτα στο δρομο και δεν τις πηρε ειδηση της τις εδειξα.......:shok::shok:
Επαθε σοκ.....τι να τις κανω εγω τις ζαντες!!!! ειναι αυτο δωρο για μενα~~???

Οτι θα κανω και γω τις κουπες αγαπη μου!!!!!!!:hystericalbs1::hystericalbs1::th_Lai e_67-1:



Αλλα δε θα ειμαι ψευτης......μετα με πηγε κεντρο....:thumbsdown:

alexm
08-03-11, 12:25
Θα σου πω να γελασεις...

Μια φορα στη γιορτη μου μου εφερε δωρο ΚΟΥΠΕΣ:shok:
Της λεω.....βρε συ τι ειναι αυτο??? τι να τις κανω τις κουπες???, χαθηκε κανα αλλο δωρακι??
Κουπες ηθελες για τον καφε σου ....μου λεει....ξερω εγω!!!!!:shok:

Λεω...οκ....πισω εχει η αχλαδα το κοτσανι......

Στην γιορτη της λοιπον παω και βαζω ζαντες στον ασσο!!!!!:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

Παω σπιτι.....ελα βγες εξω να δεις το δωρο σου!!!!.......πηγε να λυποθυμισει.....σου λεει....τι μου πηρε????:thumbsup:


Αφου ειχε 5 λεπτα στο δρομο και δεν τις πηρε ειδηση της τις εδειξα.......:shok::shok:
Επαθε σοκ.....τι να τις κανω εγω τις ζαντες!!!! ειναι αυτο δωρο για μενα~~???

Οτι θα κανω και γω τις κουπες αγαπη μου!!!!!!!:hystericalbs1::hystericalbs1::th_Lai e_67-1:



Αλλα δε θα ειμαι ψευτης......μετα με πηγε κεντρο....:thumbsdown:

Σου βρηκα τι δωρο!!!!!! θα της παρεις για σημερα....:th_Laie_67-1:

aristent
08-03-11, 13:01
:whistle:...η αληθεια ειναι οτι δεν το θυμηθηκα ουτε εγω ουτε η γυναικα μου,αλλα σημερα περνωντας απο τα Hondos της πηρα δωρο ενα αρωμα με περιεργο τιτλο,για μας που ειμαστε 21 χρονια παντρεμενοι!!!:original:

:shok:"marry me" και ειναι αυτο":
https://www.strawberrynet.com/images/products/11120468706.jpg
Lanvin Marry Me Eau De Parfum Spray 75ml/2.5oz

Description:

A romantic, passionate, care-free fragrance for women
Reflects strong feelings of love & happiness
Top notes feature Bitter Orange Essence, White Peach, Bouquet of Freesias
Heart notes contain Sambac Jasmine Absolute, Magnolia breeze, Rose Petals
Base notes reveal White Cedar, Vibrant Amber, Musk Veil

....αρα και λογο της ημερας καλα εκανα!!!!:thumbsup:

Χρονια πολλα λοιπον, σε ολες της γυναικες!!!