PDA

Επιστροφή στο Forum : Λάστιχο!Φρακαρισμένα μπουλόνια!



GEORGE316
08-03-11, 11:12
πριν δυο περιπου εβδομαδες ενα τσογλανι θεωρησε πως ειναι πολυ αστειο να ξεφουσκωσει εντελως το εμπρος μου λαστιχο...
σχολαω και εγω απο το μαγαζι,μπαινω μεσα φευγω,παρατηρω μεν οτι μου τραβαει τρελα δεξια το τιμονι,αλλα ελα που το απογευμα σχολωντας απο το γραφειο τσεκαρα τον αερα στα λαστιχα...που να μου παει το μυαλο...
ειχα και μουσικη μεσα και δεν πηρα χαμπαρι το θορυβο...
το αμαξι περπατησε κανενα 4 χλμ χωρις αερα μεχρι που κατεβηκα και το ειδα...κλασσικα εγκεφαλικο και κατεβασμα ολου του εξαψαλμου για το σοι του μαγκα...
απο τοτε μερα παρα μερα εβλεπα τον αερα για να δω αν εχω κανει ζημια στο λαστιχο...δεν εχανε τιποτα και καθολου....μεχρι που σημερα το πρωι παω να ξεκινησω για το γραφειο και ξαναβλεπω το λαστιχο κατω....
φτου μανικι (ειχε και ενα ψοφοκρυο σημερα το πρωι....) αντε να ξεβιδωσεις τα μπουλονια.....προσπαθησα,ξαν απροσπαθησα,με τιποτα...
το πηρα αποφαση και εκανα παλι γυρω στα 2 χιλιομετρα για να ξαναβαλω αερα...
τωρα..μολις σχολασω θα παω σε ενα βουλκανιζατερ...
τι χρειαζεται να κανω??
ζυγοσταθμιση υποθετω,να τσεκαρω και τη ζαντα μηπως εχει παρει?
γνωριζει κανεις ποσο κοστιζουν αυτα??

z3 2.2
08-03-11, 11:43
Γιωργο το λαστιχο ειναι κατα 99% αχρηστο....:(

GEORGE316
08-03-11, 11:47
καρφωσε το μαχαιρι και αλλο......αντεχω....

nikos1400
08-03-11, 12:18
γμσε τα...
γι'αυτο πρεπει να φυλαει κανεις τα παλια, εστω και λιωμενα λαστιχα.
μονο αερα να κρατανε.
για ρεζερβα μεχρι να βρεις καλη λυση.

ασε, κι εγω κατι μ@λακισμενα εξω απ'το σπιτι εχω παρει χαμπαρι, μαλλον μου συνδεουν κανα λαστιχο διπλης κατευθυνσης και φουσκωνουν των ποδηλατων τους τα λαστιχα...:ranting2:

GEORGE316
08-03-11, 13:06
εχω τη ρεζερβα,αλλα το πρωι δεν μπορουσα με τιποτα να ξεβιδωσω τα μπουλονια

BILL007
08-03-11, 13:19
Για να ξεβιδώσεις τα μπουλόνια πρέπει να πάρεις κλειδί ή να κάνεις πατέντα με μεγάλο βραχίονα!Είναι θέμα νόμων φυσικής ;)
Και εγώ μια απο τα ίδια έπαθα και έμαθα.Έτσι πάντα έχω ένα σωλήνα σιδερένιο περίπου μισό μέτρο ώστε να κάνω μεγαλύτερο βραχίονα με το σταυρό και όλα ανοίγουν αμέσως thumb

GEORGE316
08-03-11, 13:41
ναι ρε συ bill...αλλα 7:30 το πρωι,με σταγονες βροχης που εχουν παγωσει και εχουν γινει παγακια πανω στο αυτοκινητο που να βρεις προεκταση!!!
τα μπουλονια δεν αποτελουν προβλημα,το αεροκλειδο θα τα βγαλει.
αλλα μια και το θεσαμε..δεν υπαρχει κανενα σπρει που να βοηθαει στο ξεβιδωμα??

oldcarskickass
08-03-11, 14:28
Για να ξεκολλήσεις θα πάρεις ένα παξιμάδι που ταιριάζει στο μπουλώνι και θα το χτυπήσεις με ΟΛΗ σου την δύναμη με μια βαριά.

Σκέψου την ώρα που το κάνεις να σκάει το πιτσιρίκι σε άλλο λάστιχο και να το τρυπάει.

ΥΓ:πιτσιρικάς, είχα ξεφουσκώσει 3 λάστιχα από τρία αυτοκίνητα στη γειτονιά και μετά τους πήρα και το κατιτίς σε χαρτζηλίκι για να τους βάλω τη ρεζέρβα. Πως άλλαξαν οι εποχές ρε συ πάντως, τώρα θα με σκότωναν:hystericalbs1::hystericalbs1::hys tericalbs1:

BILL007
08-03-11, 14:34
δεν υπαρχει κανενα σπρει που να βοηθαει στο ξεβιδωμα??

Φυσικά και υπάρχει... :thumbsup: WD-40 :thumbsup: Yπάρχει παντού και κυρίως σε όλα τα χρωματοπωλείαthumb

https://www.selftrading.co.uk/files/images/wd40_0.jpg

mixalis
08-03-11, 14:39
Για να ξεβιδώσεις τα μπουλόνια πρέπει να πάρεις κλειδί ή να κάνεις πατέντα με μεγάλο βραχίονα!Είναι θέμα νόμων φυσικής ;)
Και εγώ μια απο τα ίδια έπαθα και έμαθα.Έτσι πάντα έχω ένα σωλήνα σιδερένιο περίπου μισό μέτρο ώστε να κάνω μεγαλύτερο βραχίονα με το σταυρό και όλα ανοίγουν αμέσως thumb

thumbthumb επίσης αν κάνουμε πρώτα ότι σφίγγουμε και μετά λασκάρουμε ίσως βγουν ευκολότερα.....σπάει η σκουριά που τα έχει γ***** τελείως.

Nino
08-03-11, 15:39
με το μπουλονοκλειδο και ενα μοχλο, με το ποδι σχεδον παντα ξεβιδωνουν...
παλια υπηρχε η εξης αρχη που ηταν πολυ σωστη, να σφιγγει καποιος τα μπουλονια με τη δικη του δυναμη.
Το πιθανοτερο ειναι οτι σου εχασε τον αερα απο τη βαλβιδα και τα σκατομηχανηματα που εχουν στα βενζιναδικα(τις σπρωχνουν μεσα) και δεν το εκανε κανενας πιτσιρικας,(προσωπικα το εχω παθει και εγω)
Δεν θα επαιρνα και ορκο οτι εχει καταστραφει το λαστιχο...οχι οτι δεν ειναι πιθανο.

GEORGE316
09-03-11, 08:07
λοιπον...το μολις 4 μηνων λαστιχο ειναι πλεον αχρηστο.
εχουν σπασει τα λινα του απο τα πλαινα και το λαστιχο στην οδηγηση φαινεται καθαρα οτι δεν ειναι καθολου ασφαλες...
εχθες και λογω του οτι δεν ειχα πληρωθει ακομα δεν πηγα σε καποιο βουλκανιζατερ.σημερα ομως οπως και να εχει πρεπει να παω.
σε αναζητηση λοιπον 4δας ελαστικων.....
περαστικα μας!!!

nik200
09-03-11, 08:50
λοιπον...το μολις 4 μηνων λαστιχο ειναι πλεον αχρηστο.
εχουν σπασει τα λινα του απο τα πλαινα και το λαστιχο στην οδηγηση φαινεται καθαρα οτι δεν ειναι καθολου ασφαλες...
εχθες και λογω του οτι δεν ειχα πληρωθει ακομα δεν πηγα σε καποιο βουλκανιζατερ.σημερα ομως οπως και να εχει πρεπει να παω.
σε αναζητηση λοιπον 4δας ελαστικων.....
περαστικα μας!!!

φιλε george να ξερεις κατι...αν το λαστιχο σκιστει απο κατω..βαζεις "κορδονι" και φτιαχνει μια χαρα..αν σκιστει στα πλαινα..παει αχρηστο...

και γιατι να παρεις 4 λαστιχα??????????ισα ισα μπορεις να βρεις ενα καλο μεταχειρισμενο ιδιου τυπου και μαρκας...αν παλι φοβασαι το μεταχειρα (λογικο) αγοραζεις 2 και το ενα το βαζεις στην ρεζερβα σου!αν φυσικα εχει τα ιδια χαρακτηριστικα...

και γενικα τις αηδιες που κανουν οι εταιριες..να βαζουν πιο μικρη ζαντα για ρεζερβα ειναι ηλιθιο...χιλιες φορες να βρεις μια ζαντα μεταχειρα σαν τις δικες σου..και να βαλεις το κανονικο λαστιχο εκει..και στο δρομο ποτε δεν θα χεις προβλημα οταν πας ταξιδι!!!πιστεψε με απο το να ψαχνεις να βρεις αλλο λαστιχο οταν σου κοπει σε κανα ταξιδι, χιλιες φορες να χεις το λαστιχακι ετοιμο...στο πορτ μπαγκαζ!!!

GEORGE316
09-03-11, 09:05
νικο το λαστιχο ειμαι σιγουρος οτι δεν εχει καμμια τρυπα...
ομως περπατησε πολυ χωρις αερα και σιγουρα τα πλαινα συρματα,τα λεγομενα λινα εχουν σπασει..αρα το λαστιχο ειναι επικινδυνο.
εχω κανονικη ρεζερβα και μαλιστα αλουμινιου,ομως το λαστιχο ειναι σχεδον...10ετιας....
τετραδα χρειαζομαι γιατι τα πισω δεν τα ειχα αλλαξει λογω οικονομικων.