PDA

Επιστροφή στο Forum : ECU Programming



Jimmakos
07-03-11, 23:26
Με αφορμή το θέμα "Fuel Test"


https://www.bmwfans.gr/forum/showthread.php?t=6985

Είπα να μην συνεχίσω το offtopic εκεί και να ανοίξω ένα θέμα για το πως προγραμματίζονται οι εγκέφαλοι, τι κώδικας υπάρχει, τι προγράμματα καθώς και πως μπορούμε να ρυθμίσουμε κάτι μόνοι μας.....

Ριψοκίνδυνο αν δεν γνωρίζεις αλλά πιστεύω πως όταν ξεκινάς κάτι αναλαμβάνεις το ρίσκο της απόφασής σου....

:thumbsup:

nikos1400
08-03-11, 08:34
Δημητρη, εγω (που δεν ξερω) δεν θα επιχειρουσα να πειραξω καποιο "σφραγισμενο" εγκεφαλο αν εννοεις αυτο.


Οι "αγραφοι" ομως ειναι ωραια ιδεα.

Θα ητανε καλη φαση ενα αυτοκινητο στο γκαραζ μονο για διασκεδαση, και να μπορεις να επεμβεις με το λαπτοπ σου μεχρι ενα σημειο στη λειτουργια του.
Βεβαια νομιζω οτι μεγαλυτερες διαφορες με "πειραγμα" στον εγκεφαλο μονο μπορει να δει καποιος σε υπερτροφοδοτουμενο αυτοκινητο.

Thomelef
08-03-11, 09:15
https://www.bmwfans.gr/forum/showthread.php?t=838&page=2

δές ποστ 17-18...έτσι είναι καταγεγραμμένο και ένα πρόγραμμα στον εγκέφαλο
του αυτοκινήτου...τα διάφορα προγράμματα με τα γραφικά, ουσιαστικά διαβάζουν
όλο αυτό το κατεβατό και το μεταφράζουν σε ένα περιβάλον με γραφικά...το θέμα
είναι, πως κανένα πρόγραμμα δεν μπορεί να κάνει τον ίδιο προγραμματισμό, που
μπορεί να κάνει ένας προγραμματιστής απο τον ίδιο τον κώδικα...αυτό μπορεί να
το καταλάβει άνετα κάποιος, απο το γεγονός ότι τα αμάξια τα οποία προγραμματίζονται
με τέτοιου είδους προγράμματα, κουμπώνονται πάνω σε δυναμόμετρα για να βλέπει
ο *προγραμματιστής* που βρίσκεται και τι έχει κάνει...ο νίκος τελευταία φορά που
ρύθμισε το Μ3, το έκανε χωρίς χρήση δυναμόμετρου και το αμάξι δουλεύει πλέον
όπως πρέπει...επίσεις, αφού είναι τόσο εύκολος και καλός ο προγραμματισμός
με τέτοια προγράμματα, τότε ας πάν όλοι με τα χειροκίνητα σαζμάν στα Μ3, να
τους βάλουν τα shift light που έχουν τα smg, και να τους βάλουν εγκέφαλο απο
smg, να δουλέψει σε χειροκίνητο...thumb ο προγραμματισμός πρέπει να γίνεται
πάντα απο άτομα που ΚΑΤΕΧΟΥΝ το άθλημα του προγραμματισμού...για να το κάνω
πιο λιανά,υπάρχει περίπτωση στον κώδικα, να χρειαστεί να αλαχτούν 3-4 γραμμές
για να ολοκληρωθεί ένα πρόγραμμα...στο πρόγραμμα, δεν ξέρει κανείς πόσες είναι
αυτές οι γραμμές και ποιές είναι...το αποτέλεσμα είναι με ένα τσίμπημα και τράβηγμα
του γραφικού, να αλλαχτούν 250 γραμμές...αυτό συμβαίνει, γιατί όλα τα
προγράμματα, βλέπουν βασικές λειτουργείες των εγκεφάλων, ΑΠ'ΟΛΑ τα αμάξια...
δλδ...σήμερα έχουμε να προγραμματίσουμε ένα FIAT, ένα PORSCHE, και ένα M3...
είναι δυνατόν να γίνεται αυτό και να γίνεται και σωστά με ένα universal software???
είναι σαν αυτό που είπα, πως πάμε σε ένα συνεργείο με autologik ή οτιδήποτε
άλλο διαγνωστικό, να μας βγάλει πλήρη διάγνωση...δεν γίνεται. κάποια βασικά
πράγματα θα γίνουν. όχι όμως σωστή δουλειά...thumb

nikos1400
08-03-11, 09:24
https://www.bmwfans.gr/forum/showthread.php?t=838&page=2

δές ποστ 17-18...έτσι είναι καταγεγραμμένο και ένα πρόγραμμα στον εγκέφαλο
του αυτοκινήτου...τα διάφορα προγράμματα με τα γραφικά, ουσιαστικά διαβάζουν
όλο αυτό το κατεβατό και το μεταφράζουν σε ένα περιβάλον με γραφικά...το θέμα
είναι, πως κανένα πρόγραμμα δεν μπορεί να κάνει τον ίδιο προγραμματισμό, που
μπορεί να κάνει ένας προγραμματιστής απο τον ίδιο τον κώδικα...αυτό μπορεί να
το καταλάβει άνετα κάποιος, απο το γεγονός ότι τα αμάξια τα οποία προγραμματίζονται
με τέτοιου είδους προγράμματα, κουμπώνονται πάνω σε δυναμόμετρα για να βλέπει
ο *προγραμματιστής* που βρίσκεται και τι έχει κάνει...ο νίκος τελευταία φορά που
ρύθμισε το Μ3, το έκανε χωρίς χρήση δυναμόμετρου και το αμάξι δουλεύει πλέον
όπως πρέπει...επίσεις, αφού είναι τόσο εύκολος και καλός ο προγραμματισμός
με τέτοια προγράμματα, τότε ας πάν όλοι με τα χειροκίνητα σαζμάν στα Μ3, να
τους βάλουν τα shift light που έχουν τα smg, και να τους βάλουν εγκέφαλο απο
smg, να δουλέψει σε χειροκίνητο...thumb ο προγραμματισμός πρέπει να γίνεται
πάντα απο άτομα που ΚΑΤΕΧΟΥΝ το άθλημα του προγραμματισμού...για να το κάνω
πιο λιανά,υπάρχει περίπτωση στον κώδικα, να χρειαστεί να αλαχτούν 3-4 γραμμές
για να ολοκληρωθεί ένα πρόγραμμα...στο πρόγραμμα, δεν ξέρει κανείς πόσες είναι
αυτές οι γραμμές και ποιές είναι...το αποτέλεσμα είναι με ένα τσίμπημα και τράβηγμα
του γραφικού, να αλλαχτούν 250 γραμμές...αυτό συμβαίνει, γιατί όλα τα
προγράμματα, βλέπουν βασικές λειτουργείες των εγκεφάλων, ΑΠ'ΟΛΑ τα αμάξια...
δλδ...σήμερα έχουμε να προγραμματίσουμε ένα FIAT, ένα PORSCHE, και ένα M3...
είναι δυνατόν να γίνεται αυτό και να γίνεται και σωστά με ένα universal software???
είναι σαν αυτό που είπα, πως πάμε σε ένα συνεργείο με autologik ή οτιδήποτε
άλλο διαγνωστικό, να μας βγάλει πλήρη διάγνωση...δεν γίνεται. κάποια βασικά
πράγματα θα γίνουν. όχι όμως σωστή δουλειά...thumb


thumb
σωστος

Jimmakos
08-03-11, 11:00
Όντως τέτοιος κώδικας ΔΕΝ πειράζεται απο άτομο που δεν ξέρει τι γίνεται.......

Τα προγράμματα τότε με τα γραφικά βγήκαν προφανώς για λόγο ευκολίας έτσι?
Θυμάμαι ένα πρόγραμμα που είχα πρίν το φορμάτ και σου έβγαζε όλες τις παραμέτρους του εγκεφάλου, σου έδινε επιλογή σε κάθε παράμετρο "Read from ECU" και μετά αν ήθελες κάποια διόρθωση "Write to ECU".
Αυτό ήταν σε περιβάλλον με "κουτάκια" και όχι με γραφήματα κλπ.... Αλλά τον πρωτότυπο κώδικα δεν στον έβγαζε....

Υ.γ. μόλις το βρώ θα το ποστάρω να το δείτε τι είναι...

Και πες οτι βρήκαμε το πρόγραμμα και όλα καλά... Με τί θα επικοινωνήσει ο εγκέφαλος και το pc? Μέσω OBD ή πρέπει να βγεί το chip απο τον εγκέφαλο και να μπεί σε κάποιο reader σαν τα usb flash?

Thomelef
08-03-11, 11:46
Όντως τέτοιος κώδικας ΔΕΝ πειράζεται απο άτομο που δεν ξέρει τι γίνεται.......

Τα προγράμματα τότε με τα γραφικά βγήκαν προφανώς για λόγο ευκολίας έτσι?
Θυμάμαι ένα πρόγραμμα που είχα πρίν το φορμάτ και σου έβγαζε όλες τις παραμέτρους του εγκεφάλου, σου έδινε επιλογή σε κάθε παράμετρο "Read from ECU" και μετά αν ήθελες κάποια διόρθωση "Write to ECU".
Αυτό ήταν σε περιβάλλον με "κουτάκια" και όχι με γραφήματα κλπ.... Αλλά τον πρωτότυπο κώδικα δεν στον έβγαζε....

Υ.γ. μόλις το βρώ θα το ποστάρω να το δείτε τι είναι...

Και πες οτι βρήκαμε το πρόγραμμα και όλα καλά... Με τί θα επικοινωνήσει ο εγκέφαλος και το pc? Μέσω OBD ή πρέπει να βγεί το chip απο τον εγκέφαλο και να μπεί σε κάποιο reader σαν τα usb flash?

πίστεψε με, κανείς δεν ξέρει τι γίνεται...αν ήξεραν, δεν θα καθόντουσαν να κάνουν
τόση δουλειά, όπως το να κουμπώσουν το αμάξι στο δυναμόμετρο και να πατάνε
και να ξαναπατάνε...ένας ο οποίος ξέρει τι γίνεται, μπορεί να διορθώσει απο τον
κώδικα μέσα σε μισή ωρίτσα το πολύ...πρέπει να ξέρει όμως το αυτοκίνητο και τον
τύπο του κώδικα με τον οποίο δουλεύει η κάθε εταιρεία...όλη αυτή η φάση,μου
θυμίζει έναν υπάλληλο που είχα και έδιωξα πρίν 4 μήνες...ο τύπος δούλευε μόνο με
γράφημα, με αποτέλεσμα να διορθώνω εδώ και 4 μήνες όλα όσα προγράμματα μου
έχει κάνει τον καιρό που δούλευε στο εργοστάσιο...αυτός ο τύπος λοιπόν, πλέον
κυκλοφορεί με ένα λαπ τοπ, με το δικό μου πρόγραμμα που πλήρωσα 15κ, βέβαια
δεν μπορεί να κάνει πολά πράγματα έναντι του ορίτζιναλ προγράμματος που έχω
εγώ, αλλά γυρνάει και κάνει τον προγραμματιστή για διάφορες μηχανές...με
λίγα λόγια, είναι ένας τύπος που απλά ήξερε 5 - 10 πράγματα απο έπιπλο, του
έμαθα να δουλεύει cnc, έχει ένα τελείως ελειπές πρόγραμμα, και αναλαμβάνει
προγραμματισμό μηχανών...γενικότερα, αυτό συμβαίνει στην ελλάδα...ο κάθε
άσχετος, γίνεται ειδίμων με πράγματα που είναι τελείως έξα απο τα νερά του...
τώρα αν κάποιοι θέλουν να πιστεύουν πως η δουλειά γίνεται μια χαρά απο τα
προγραμματάκια, επειδή έχουν δώσει κατά καιρούς λεφτά σε τύπους που κάνουν
δουλειά έτσι οκ...επίσεις το ότι ένα αμάξι παίρνει 10 - 15 άλογα με ένα πρόγραμμα,
δεν σημαίνει πως το πρόγραμμα είναι καλό...πάντα μα πάντα, αυτά τα προγράμματα,
κάτι θα φτιάξουν και κάτι θα πειράξουν που δεν πρέπει...

nikos1400
08-03-11, 12:10
πίστεψε με, κανείς δεν ξέρει τι γίνεται...αν ήξεραν, δεν θα καθόντουσαν να κάνουν
τόση δουλειά, όπως το να κουμπώσουν το αμάξι στο δυναμόμετρο και να πατάνε
και να ξαναπατάνε...ένας ο οποίος ξέρει τι γίνεται, μπορεί να διορθώσει απο τον
κώδικα μέσα σε μισή ωρίτσα το πολύ...πρέπει να ξέρει όμως το αυτοκίνητο και τον
τύπο του κώδικα με τον οποίο δουλεύει η κάθε εταιρεία...όλη αυτή η φάση,μου
θυμίζει έναν υπάλληλο που είχα και έδιωξα πρίν 4 μήνες...ο τύπος δούλευε μόνο με
γράφημα, με αποτέλεσμα να διορθώνω εδώ και 4 μήνες όλα όσα προγράμματα μου
έχει κάνει τον καιρό που δούλευε στο εργοστάσιο...αυτός ο τύπος λοιπόν, πλέον
κυκλοφορεί με ένα λαπ τοπ, με το δικό μου πρόγραμμα που πλήρωσα 15κ, βέβαια
δεν μπορεί να κάνει πολά πράγματα έναντι του ορίτζιναλ προγράμματος που έχω
εγώ, αλλά γυρνάει και κάνει τον προγραμματιστή για διάφορες μηχανές...με
λίγα λόγια, είναι ένας τύπος που απλά ήξερε 5 - 10 πράγματα απο έπιπλο, του
έμαθα να δουλεύει cnc, έχει ένα τελείως ελειπές πρόγραμμα, και αναλαμβάνει
προγραμματισμό μηχανών...γενικότερα, αυτό συμβαίνει στην ελλάδα...ο κάθε
άσχετος, γίνεται ειδίμων με πράγματα που είναι τελείως έξα απο τα νερά του...
τώρα αν κάποιοι θέλουν να πιστεύουν πως η δουλειά γίνεται μια χαρά απο τα
προγραμματάκια, επειδή έχουν δώσει κατά καιρούς λεφτά σε τύπους που κάνουν
δουλειά έτσι οκ...επίσεις το ότι ένα αμάξι παίρνει 10 - 15 άλογα με ένα πρόγραμμα,
δεν σημαίνει πως το πρόγραμμα είναι καλό...πάντα μα πάντα, αυτά τα προγράμματα,
κάτι θα φτιάξουν και κάτι θα πειράξουν που δεν πρέπει...

+3300 !


το εμαθα με το δυσκολο τροπο...
μη μου το θυμιζεις.



με την ευκαιρια παιδια,
ΟΧΙ σε φτηνα τσιπ (απο ebay κλπ) !!

kloukakis
08-03-11, 14:07
πίστεψε με, κανείς δεν ξέρει τι γίνεται...αν ήξεραν, δεν θα καθόντουσαν να κάνουν
τόση δουλειά, όπως το να κουμπώσουν το αμάξι στο δυναμόμετρο και να πατάνε
και να ξαναπατάνε...ένας ο οποίος ξέρει τι γίνεται, μπορεί να διορθώσει απο τον
κώδικα μέσα σε μισή ωρίτσα το πολύ...πρέπει να ξέρει όμως το αυτοκίνητο και τον
τύπο του κώδικα με τον οποίο δουλεύει η κάθε εταιρεία...όλη αυτή η φάση,μου
θυμίζει έναν υπάλληλο που είχα και έδιωξα πρίν 4 μήνες...ο τύπος δούλευε μόνο με
γράφημα, με αποτέλεσμα να διορθώνω εδώ και 4 μήνες όλα όσα προγράμματα μου
έχει κάνει τον καιρό που δούλευε στο εργοστάσιο...αυτός ο τύπος λοιπόν, πλέον
κυκλοφορεί με ένα λαπ τοπ, με το δικό μου πρόγραμμα που πλήρωσα 15κ, βέβαια
δεν μπορεί να κάνει πολά πράγματα έναντι του ορίτζιναλ προγράμματος που έχω
εγώ, αλλά γυρνάει και κάνει τον προγραμματιστή για διάφορες μηχανές...με
λίγα λόγια, είναι ένας τύπος που απλά ήξερε 5 - 10 πράγματα απο έπιπλο, του
έμαθα να δουλεύει cnc, έχει ένα τελείως ελειπές πρόγραμμα, και αναλαμβάνει
προγραμματισμό μηχανών...γενικότερα, αυτό συμβαίνει στην ελλάδα...ο κάθε
άσχετος, γίνεται ειδίμων με πράγματα που είναι τελείως έξα απο τα νερά του...
τώρα αν κάποιοι θέλουν να πιστεύουν πως η δουλειά γίνεται μια χαρά απο τα
προγραμματάκια, επειδή έχουν δώσει κατά καιρούς λεφτά σε τύπους που κάνουν
δουλειά έτσι οκ...επίσεις το ότι ένα αμάξι παίρνει 10 - 15 άλογα με ένα πρόγραμμα,
δεν σημαίνει πως το πρόγραμμα είναι καλό...πάντα μα πάντα, αυτά τα προγράμματα,
κάτι θα φτιάξουν και κάτι θα πειράξουν που δεν πρέπει...


Μπορείς αν θέλεις να γίνεις λίγο πιο σαφής? Τι ακριβώς δεν μπορεί να ρυθμιστεί? Στην ουσία όλα αυτά τα προγράμματα απλά μετατρέπουν αυτό που βλέπεις σε αλγόριθμο, άρα πια η διαφορά? Εννοείς οτι με κάποιες εντολές να επιρεάσεις συγκεκριμένα κομμάτια τα οποία πιθανόν να μην αγγίζει το software?

Ακόμα όμως και τον αλγόριθμο να θέλεις να πειράξεις, δεν θα πρέπει πρώτα να τον έχεις φτάσει σε κάποιο σημείο απο το software?

Thomelef
08-03-11, 14:30
χωρίς πολά λόγια, θέλω να πώ αυτά που γράφω...δυστηχώς δεν μπορώ να τα γράψω
πιο απλά...τα προγραμματάκια, μεταφράζουν τον αλγόριθμο και τον εμφανίζουν σαν
γράφημα, όπου είναι πιο εύκολο για να αρχίσεις να βελτιώνεις και να πειράζεις...να σου
πώ κάτι απλό...υπάρχει κανένας προγραμματιστής που να αλλάξει το εύρως λειτουργείας
του βάνος πχ???γνωρίζει κανείς, όταν δίνουν περισόττερη δύναμη στα ψηλά, αν θέλει
το βάνος να μεγαλώσει η διάρκεια λειτουργείας του???μάλον όχι...και όμως όσο και αν
ακούγονται τραβηγμένα όλα αυτά, είναι η πραγματικότητα...αν κάποια στιγμή ο νικόλας
δεί το θρεντ, θα γράψει και αυτός την άποψη του, που έχει δεί και την μία δουλειά και
την άλλη...πόσο πράγματα αλλάχτηκαν στην μία περίπτωση και πόσα στην άλλη...επίσεις
θα μας γράψει πόση ώρα ήθελε το ένα και πόση ώρα ήθελε το άλλο...επίσεις, θα μας πεί
και αν τα αποτελέσματα του ενός, ήταν καλύτερα απο του άλλου...σημειωτέον πως στην
μία την περίπτωση όπου ο προγραμματιστής δούλεψε στον κώδικα, ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΣΤΗΚΕ
δυναμόμετρο...

kloukakis
08-03-11, 14:47
ΟΚ σε πολύπλοκους τεχνολογικά κινητήρες με πολλές ιδιαιτερότητες μου ακούγετε πιο λογικο, αλλά σε απλούς 4κύλινδρους κινητήρες μπορεί να είναι τόσο σημαντικό?

Δλδ αυτό που δεν μπορούν να κάνουν σε πανάκριβα δυναμόμετρα, το έκανε κάποιος με χρήση μόνο κώδικα ακόμα καλύτερο?

Δεν γράφω με ύφακι για να μην παρεξηγούμε, απλά ρωτάω γιατι με αφορά άμεσα το θέμα. Έχω μια καλή επαφή με C και G-code, οπότε χοντρά χοντρά καταλαβαίνω τι θέλεις να πεις. Απλά το θέμα έχει πολλά ερωτηματικά ακομα στο μυαλό μου, ας περιμαίνουμε τον φίλο Νίκο να μας πει τι παίχτηκε...

NICK_M3
08-03-11, 15:45
πέραν του πώς δουλεύει το αμάξι και τι έβγαλε εγω προσωπικά ασχολούμαι με το συγκεκριμένο αυτοκίνητο 5+ χρόνια τώρα...

εχω γυρίσει τους πάντες και εχώ δεί δουλειά τους....

εχω μιλήσει με το 90% των εταιρειών που ασχολούνται με τον S54 και με τον MSS53-MSS54-MSS54HP

το ίδιο θα ισχύει πάνω κάτω με όλα τα αυτοκίνητα...

το θέμα είναι πως κατέληξα να συνεργαστώ με έναν αγγλο ο οποίος στην αρχή μου έσπασε ολίγον τα @ρχιδια γιατί μου φάνηκε ξερόλας, αλλά είναι ξερόλας τελικά....

αν το αμάξι μου δεν είχε τόσες ιδιαιτερότητες δεν θα υπήρχε λόγος να έρθει ελλάδα...πολύ απλά με ένα καλωδιάκι θα μου είχε φτιάξει το αμαξι απο το γραφείο του...

βέβαια καλύτερα που ήρθε εδω μιάς και μου εκάνε και ενα γ@ματο σεμινάριο για το πώς ακριβως γίνονται τα προγράματα...

υπάρχουν 2 μπάντες λογισμικου : το programing area και το data area

στο πρώτο απλά δεν κάνεις τίποτα γιατί αυτό είναι που ελεγχει το αμάξι απο το 0 μέχρι το άπειρο...

στο 2ο κομμάτι πας και εκεί κανεις τις όποιες ρυθμίσεις θές...

ενα απλό παράδειγμα...λόγω εκκεντροφόρων το αμάξι ήθελε να να σηκώσει ρελαντί...στον προηγούμενο προγραματιστή( έλληνας και πάρα πολύ γνωστός...) φάγαμε περίπου στην 1μιση ώρα για να πάει το ρελαντί απο τις 850 στις 980 με απάντηση " δεν μπορώ να το βάλω 900 ή 950 γιατί δεν με αφήνει ο εγκέφαλος" ....

στον άγγλο
-μπορείς να μου ρυθμίσεις το ρελαντί στις 900?
- θα το εκανα ούτως ή αλλως αλλά γιατί ρωτάς ?
- απλά εχω μια απορία για το πόσο χρόνο θέλει...
-οκ...( γελώντας )

ανοίγει λοιπόν ενα κομάτι απο το πρόγραμμα με όλο αυτό το κατεβατό απο γράματα και αριθμούς πάει σε ενα σημείο δίνει μια εντολή και αυτό ήταν...χρόνος που απαιτήθηκε 20sec....

απλά μετά κράταγα το κεφάλι μου μην κάνει μπάμ...

λέω στον έλληνα
- θα κάνουμε και δουλειά στα προφίλ του vanos αλλά και στο advance - retard
- ναι ρε το παίζω στα δάχτυλα τον μεταβλητό...

ήρθε ο αγγλος μου δείχνει τους παλιούς χάρτες, τους μαμα και τους τους νέους τους δικούς του...πολύ απλά εκεί ξεκινήσανε τα καντήλια και όλα τα συναφή με τον αγγλο να με κοιτάει απορρημένος χωρίς να καταλαβαίνει τι λέω....

το θέμα όμως είναι ο προγραματισμός...
εκεί λοιπόν πάει ο ανθρωπος που ΞΕΡΕΙ ΤΙ ΤΟΥ ΓΙΝΕΤΑΙ και ασχολείται με τον λεγόμενο κώδικα πολυ απλα γιατί αν πειράξει το γράφημα κ τις τιμές αυτού συμπαρασέρνει μαζί του και χιλια δυο αλλα πράγματα που δεν ξέρει ακριβώς τι γίνεται...

μόνο μεσα απο την γλώσσα προγραματισμού μπορεί τελικά κάποιος να κάνει δουλειά και να είναι και ΜΟΝΙΜΗ, χωρίς να έχει adaptation σε default τιμές και να του γ@μαει όλη την δουλειά...

ακόμη και το λάδι του κινητήρα ζεσταίνεται πιο ευκολα !!!!!!
πήγα ταξίδι χθες τριήμερο στην καλαμάτα με την γυανίκα μου...ουτε εβαλα 5η πουθενα...χωρίς κομπιάσματα χωρίς ξεσπάσματα...

ακόμη και η γυναίκα μου κατάλαβε οτι το αυτοκίνητο κάτι καλό έπαθε οταν γύρισε και μου είπε " ρε νικο το αμάξι δεν ακούγεται καθόλου!!! εκανες τίποτα στην εξάτμιση!!!?!??!? πάλι λεφτά έδωσες ρε μ@λακα!!! ( χψαχαχαχαχαχα) " και η απάντηση φυσικά ήταν ΟΧΙ μόνο ο αγγλάρας εχει βάλει χέρι....

για να κλείσω γιατί γίνομαι κουραστικός...

τελικά το θέμα "πρόγραμμα" είναι μια μαλακία κ μισή( πλήρωσα 1700euro σύνολο για 1μιση ώρα στο δυναμόμετρο...) αρκεί αυτός που κάνει τον tunner να ξέρει τι σκ@τα κάνει και όχι να το παίζει δήθεν και ιστορίας....κ μόνο απο την γλώσσα προγραματισμού γίνονται σωστές αλλαγες τελικά με ακριβείς μεταβολές κ οχι οτι να ναι κ πάρτα αμπάριζα όλα να τελειώνουμε....

Thomelef
08-03-11, 15:50
πέραν του πώς δουλεύει το αμάξι και τι έβγαλε εγω προσωπικά ασχολούμαι με το συγκεκριμένο αυτοκίνητο 5+ χρόνια τώρα...

εχω γυρίσει τους πάντες και εχώ δεί δουλειά τους....

εχω μιλήσει με το 90% των εταιρειών που ασχολούνται με τον S54 και με τον MSS53-MSS54-MSS54HP

το ίδιο θα ισχύει πάνω κάτω με όλα τα αυτοκίνητα...

το θέμα είναι πως κατέληξα να συνεργαστώ με έναν αγγλο ο οποίος στην αρχή μου έσπασε ολίγον τα @ρχιδια γιατί μου φάνηκε ξερόλας, αλλά είναι ξερόλας τελικά....

αν το αμάξι μου δεν είχε τόσες ιδιαιτερότητες δεν θα υπήρχε λόγος να έρθει ελλάδα...πολύ απλά με ένα καλωδιάκι θα μου είχε φτιάξει το αμαξι απο το γραφείο του...

βέβαια καλύτερα που ήρθε εδω μιάς και μου εκάνε και ενα γ@ματο σεμινάριο για το πώς ακριβως γίνονται τα προγράματα...

υπάρχουν 2 μπάντες λογισμικου : το programing area και το data area

στο πρώτο απλά δεν κάνεις τίποτα γιατί αυτό είναι που ελεγχει το αμάξι απο το 0 μέχρι το άπειρο...

στο 2ο κομμάτι πας και εκεί κανεις τις όποιες ρυθμίσεις θές...

ενα απλό παράδειγμα...λόγω εκκεντροφόρων το αμάξι ήθελε να να σηκώσει ρελαντί...στον προηγούμενο προγραματιστή( έλληνας και πάρα πολύ γνωστός...) φάγαμε περίπου στην 1μιση ώρα για να πάει το ρελαντί απο τις 850 στις 980 με απάντηση " δεν μπορώ να το βάλω 900 ή 950 γιατί δεν με αφήνει ο εγκέφαλος" ....

στον άγγλο
-μπορείς να μου ρυθμίσεις το ρελαντί στις 900?
- θα το εκανα ούτως ή αλλως αλλά γιατί ρωτάς ?
- απλά εχω μια απορία για το πόσο χρόνο θέλει...
-οκ...( γελώντας )

ανοίγει λοιπόν ενα κομάτι απο το πρόγραμμα με όλο αυτό το κατεβατό απο γράματα και αριθμούς πάει σε ενα σημείο δίνει μια εντολή και αυτό ήταν...χρόνος που απαιτήθηκε 20sec....

απλά μετά κράταγα το κεφάλι μου μην κάνει μπάμ...

λέω στον έλληνα
- θα κάνουμε και δουλειά στα προφίλ του vanos αλλά και στο advance - retard
- ναι ρε το παίζω στα δάχτυλα τον μεταβλητό...

ήρθε ο αγγλος μου δείχνει τους παλιούς χάρτες, τους μαμα και τους τους νέους τους δικούς του...πολύ απλά εκεί ξεκινήσανε τα καντήλια και όλα τα συναφή με τον αγγλο να με κοιτάει απορρημένος χωρίς να καταλαβαίνει τι λέω....

το θέμα όμως είναι ο προγραματισμός...
εκεί λοιπόν πάει ο ανθρωπος που ΞΕΡΕΙ ΤΙ ΤΟΥ ΓΙΝΕΤΑΙ και ασχολείται με τον λεγόμενο κώδικα πολυ απλα γιατί αν πειράξει το γράφημα κ τις τιμές αυτού συμπαρασέρνει μαζί του και χιλια δυο αλλα πράγματα που δεν ξέρει ακριβώς τι γίνεται...

μόνο μεσα απο την γλώσσα προγραματισμού μπορεί τελικά κάποιος να κάνει δουλειά και να είναι και ΜΟΝΙΜΗ, χωρίς να έχει adaptation σε default τιμές και να του γ@μαει όλη την δουλειά...

ακόμη και το λάδι του κινητήρα ζεσταίνεται πιο ευκολα !!!!!!
πήγα ταξίδι χθες τριήμερο στην καλαμάτα με την γυανίκα μου...ουτε εβαλα 5η πουθενα...χωρίς κομπιάσματα χωρίς ξεσπάσματα...

ακόμη και η γυναίκα μου κατάλαβε οτι το αυτοκίνητο κάτι καλό έπαθε οταν γύρισε και μου είπε " ρε νικο το αμάξι δεν ακούγεται καθόλου!!! εκανες τίποτα στην εξάτμιση!!!?!??!? πάλι λεφτά έδωσες ρε μ@λακα!!! ( χψαχαχαχαχαχα) " και η απάντηση φυσικά ήταν ΟΧΙ μόνο ο αγγλάρας εχει βάλει χέρι....

για να κλείσω γιατί γίνομαι κουραστικός...

τελικά το θέμα "πρόγραμμα" είναι μια μαλακία κ μισή( πλήρωσα 1700euro σύνολο για 1μιση ώρα στο δυναμόμετρο...) αρκεί αυτός που κάνει τον tunner να ξέρει τι σκ@τα κάνει και όχι να το παίζει δήθεν και ιστορίας....κ μόνο απο την γλώσσα προγραματισμού γίνονται σωστές αλλαγες τελικά με ακριβείς μεταβολές κ οχι οτι να ναι κ πάρτα αμπάριζα όλα να τελειώνουμε....

that's the deall!!! όμορφα, ξεκάθαρα, χωρίς πολά πολά...

fanisk
08-03-11, 15:51
Ποιος ειναι ο Αγγλος, Νικο?
1700¤ εδωσες στον Ελληνα(ποιος ειναι?)? Στον Αγγλο ποσα εδωσες?

Thomelef
08-03-11, 15:53
αν θυμάται ο νίκος, το πρώτο πράμα που τον ρώτησα όταν το κάναμε κουβέντα το γεγονός,
ήταν αν ο ξένος τον ρύθμισε με κώδικα, ή με κάποιο decoder...

Jimmakos
08-03-11, 15:59
Κανα σεμινάριο θα μας κάνει ο Άγγλος?

Ομολογώ ότι με αυτά που διάβασα έχω μείνει κόκκαλο!

NICK_M3
08-03-11, 16:02
στον αγγλο μου βγήκε τόσο γιατί πολύ απλά επρεπε να έρθει εδω απο το γραφείο του να πληρώσω εισητήρια - δυναμόμετρο....

ολα μαζί τόσο...

αλλά αν πρόκειται για "απλό" αυτοκίνητο το κάνει απο το γραφείο του...στέλνει καλώδιο μπριζώνεις την obd με το Usb και είσαι οκ....

α και όλα αυτά με εγκέφαλο απο απο smg ( που στον κώδικα η μεταβολή απο manual - smg είναι ΕΝΑΣ ΑΡΙΘΜΟΣ !!!!! )

επίσης εγω λύσαξα να έρθει εδω γιατί αυτός ήταν σίγουρος οτι το έφτιαχνε απο εκεί....

και είχε δίκιο ο κ@ργιολης....

Jimmakos
08-03-11, 16:03
Κοίτα τι γίνεται στον κόσμο και τι παραμύθι μας πουλάνε οι ξερόλες εδω πέρα!!!!!!!!!

Jimmakos
08-03-11, 16:11
DIGIMOTO...
Το πρόγραμμα που σας έλεγα...


https://www.youtube.com/watch?v=_65dDOWgCyw
Βασικά μου φαίνεται οτι κάνει μόνο ανάγνωση. Αλλά ΑΝ θυμάμαι καλώς μπρορείς να παρέμβεις στον εγκέφαλο, θα το κάνω εγκατάσταση και θα σας πω τι παίζει....

fanisk
08-03-11, 16:22
στον αγγλο μου βγήκε τόσο γιατί πολύ απλά επρεπε να έρθει εδω απο το γραφείο του να πληρώσω εισητήρια - δυναμόμετρο....

ολα μαζί τόσο...

αλλά αν πρόκειται για "απλό" αυτοκίνητο το κάνει απο το γραφείο του...στέλνει καλώδιο μπριζώνεις την obd με το Usb και είσαι οκ....

α και όλα αυτά με εγκέφαλο απο απο smg ( που στον κώδικα η μεταβολή απο manual - smg είναι ΕΝΑΣ ΑΡΙΘΜΟΣ !!!!! )

επίσης εγω λύσαξα να έρθει εδω γιατί αυτός ήταν σίγουρος οτι το έφτιαχνε απο εκεί....

και είχε δίκιο ο κ@ργιολης....

Ποιος ειναι αυτος ο Αγγλος Νικο?
Αφου στα "απλα" το κανει απο το γραφειο του, ακομη καλυτερα thumb

Και για πες αν επιτρεπεται τι εχεις δωσει συνολικα σε Ελληνες προγραμματιστες και "προγραμματιστες" μεχρι τωρα, να συγκρινουμε με του Αγγλου (αληθεια ποσο θα κοστιζε αν στο εστελνε απο το γραφειο του?)!

paganis
08-03-11, 17:12
πως μπορουμε να ερθουμε σε επαφη με αυτον τον αγγλο?..με ενδιαφερει για να ολοκληρωσω επιτελους το προτζεκτ με τον κομπρεσσορα....!

NICK_M3
08-03-11, 17:14
Ποιος ειναι αυτος ο Αγγλος Νικο?
Αφου στα "απλα" το κανει απο το γραφειο του, ακομη καλυτερα thumb

Και για πες αν επιτρεπεται τι εχεις δωσει συνολικα σε Ελληνες προγραμματιστες και "προγραμματιστες" μεχρι τωρα, να συγκρινουμε με του Αγγλου (αληθεια ποσο θα κοστιζε αν στο εστελνε απο το γραφειο του?)!

ακόμη δεν θέλω να πώ..

τα πρώτα τεστ εχουν γίνει με απολυτη επιτυχία....

θα μου στείλει και τον καινούργιο εγκέφαλο μου ( ο παλιός είχε ζημιές μέσα απο τους ελληνάρες και ήταν σχεδόν άχρηστος...θα τα γράψω αυτά) θα κάνω ακόμη κάποιες δοκιμές και θα κάνω ενα thread για αυτό με στοιχεία και αποδείξεις κομπλέ και μετά όσοι πιστοί προσέλθετε...

πάντως απο αγγλία εδώ είναι πολύ πιο φθηνό !!!!! ΠΟΛΥ ΟΜΩΣ !!!!!


μια ακόμη σημείωση

στην αμερική που γίνεται της μουρλής το κάγκελο πάνω στην βελτίωση οι καλύτερες εταιρείες σε διάφορους τύπους αυτοκινήτων χρησιμοποιούν προγραματισμό βάσει του γ@μω κώδικα... όποιος ψάξει στο web θα το διαπιστώσει μόνος του!!!!!είτε είναι γερμανικά είτε ιαπωνικά ( εκεί να δείτε τι γίνετε στα τζαπόνια !!!!!!!!!!!) είτε αμερικάνικα οι κορυφαίοι tuners αυτά τα κ0λονουμεράκια τα παίζουν στα δάχτυλα...και μετά λέμε εμείς πως γίνετε ρε πουστ! μου εκεί να δουλεύει και σε μας τίποιτα....:ranting2::ranting2::ranting2::r anting2:

chief
08-03-11, 17:37
ακόμη δεν θέλω να πώ..



εγω ξερω (αν και δεν μου εχεις πει ) και πιστευω εκανες την καλυτερη επιλογηthumb

Dimzan
08-03-11, 17:57
ακόμη δεν θέλω να πώ..

τα πρώτα τεστ εχουν γίνει με απολυτη επιτυχία....

θα μου στείλει και τον καινούργιο εγκέφαλο μου ( ο παλιός είχε ζημιές μέσα απο τους ελληνάρες και ήταν σχεδόν άχρηστος...θα τα γράψω αυτά) θα κάνω ακόμη κάποιες δοκιμές και θα κάνω ενα thread για αυτό με στοιχεία και αποδείξεις κομπλέ και μετά όσοι πιστοί προσέλθετε...

πάντως απο αγγλία εδώ είναι πολύ πιο φθηνό !!!!! ΠΟΛΥ ΟΜΩΣ !!!!!


μια ακόμη σημείωση

στην αμερική που γίνεται της μουρλής το κάγκελο πάνω στην βελτίωση οι καλύτερες εταιρείες σε διάφορους τύπους αυτοκινήτων χρησιμοποιούν προγραματισμό βάσει του γ@μω κώδικα... όποιος ψάξει στο web θα το διαπιστώσει μόνος του!!!!!είτε είναι γερμανικά είτε ιαπωνικά ( εκεί να δείτε τι γίνετε στα τζαπόνια !!!!!!!!!!!) είτε αμερικάνικα οι κορυφαίοι tuners αυτά τα κ0λονουμεράκια τα παίζουν στα δάχτυλα...και μετά λέμε εμείς πως γίνετε ρε πουστ! μου εκεί να δουλεύει και σε μας τίποιτα....:ranting2::ranting2::ranting2::r anting2:


Γιατι δεν εβαζες καποιον αγραφο απο την αρχη??


Το θεμα με τον προγραμματισμο του Μ3 ειναι οτι δεν υπαρχει προγραμμα που να επεμβαινει σωστα στον εγκεφαλο , γι αυτο επεμβαινουν οι προγραμματιστες στον κωδικα. Προφανως το ιδιο συμβαινει και σε αλλα αυτοκινητα με συγχρονους εγκεφαλος και πολλες πολυπλοκες λειτουργιες.

Μαζι με τους εγκεφαλους εξελισσονται και τα προγραμματα διαχειρισης ecu. Δε μου λεει κανενας με σιγουρια οτι σε 5-10 χρονια ο προγραμματισμος ενος Μ3 δε θα μπορει να γιενι σωστα με γραφικο περιβαλλον.

Αυτο που καταλαβαινω τον chief γιατι φωναζει ειναι οτι ολοι εχουν universal προγραμματα που δεν εχουν δυνατοτητα να επεμβουν στο 100% ολων των ECU . Στο Μ3 το ποστοστο αυτο ειναι μαλλον πολυ χαμηλο γι αυτο δεν αποδιδει καποιες φορες ο προγραμματισμος. Σε υπολοιπα αυτοκινητα ομως με πιο απλους εγκεφαλους δεν υπαρχει τετοιο προβλημα..


Τελος να πω οτι για μενα ειναι καλυτερα καποιος να παρει καποιον αγραφο απ τηνα ρχη αν σκοπευει να ασχοληθει με το tuning. Καλο ειναι οταν μπαινουμε σε αυτο το τριπακι να μαθαινουμε και καποια πραγματα, οωπς τον τροπο λειτουργιας του κινητηρα. Ετσι βαζεις τον παραλληλο στο usb και βλεπεις τι αλλγες γινονται καθε φορα, μαθαιενις και κατι. Και δε λες τι σκατα εκανε ο προγραμματιστης...

chief
08-03-11, 18:02
δεν νομιζω ενας αγραφος να κάνει γιατι δεν υποστηρίζει ολες τις λειτουργεις σε ενα αμάξι.
εκτος και αν ειναι αγωνιστικο που στην περιπτωση του NickM3 δεν ειναι.

εβγαλε πιο παλια η AEM ενα stadalone αλλα πιο πολυ τον τοποθετούν σε turbo M3 στην Αμερική.

Thomelef
08-03-11, 18:05
οι μοναδικοί που δουλεύουν σωστά με άγραφο εγκέφαλο στο Μ3 μέχρι στιγμής, είναι οι
τρελοί της HPF...επίσεις στου νίκου το αμάξι, ένας άγραφος δεν θα έκανε τπτ παραπάνω,
απ'ότι έχει κάνει ο άγγλος μέσα απο τον κώδικα...οκ θα γλύτωνε απο την αρχή ένα κάρο
προγράμματα που δεν δούλεψαν σωστά, αλλά και πάλι ποιός θα έδινε εγγύηση πως ο
άγραφος θα ήταν 100% σωστός...επίσεις, θέλω να πώ πως σίγουρα υπάρχουν πολοί και
καλοί προγραμματιστές, απλά κάπου ο ενθουσιασμός, κάπου η περιέργεια να μάθω και κάτι
παραπάνω, τους κάνουν να γίνονται, όλα τα σφάζω όλα τα μαχαιρώνω, με αποτέλεσμα
δυσαρεστημένους πελάτες και αμάξια που οι ιδιοκτήτες νομίζουν πως δουλεύουν σωστά,
επειδή κέρδισαν μια καρότσα, και 2 ρόδες...

Nick bmwlover
08-03-11, 18:50
γ@ματο σεμινάριο για το πώς ακριβως γίνονται τα προγράματα...

υπάρχουν 2 μπάντες λογισμικου : το programing area και το data area

στο πρώτο απλά δεν κάνεις τίποτα γιατί αυτό είναι που ελεγχει το αμάξι απο το 0 μέχρι το άπειρο...

στο 2ο κομμάτι πας και εκεί κανεις τις όποιες ρυθμίσεις θές...
μόνο απο την γλώσσα προγραματισμού γίνονται σωστές αλλαγες τελικά με ακριβείς μεταβολές κ οχι οτι να ναι κ πάρτα αμπάριζα όλα να τελειώνουμε....

Oτι ισχυει για ολα τα προγραμματαthumb
Οπως τα λες ειναι Νικο,το θεμα ειναι να ξερεις που πρεπει να επεμβεις,κ τι τιμες θα δωσεις...

NICK_M3
08-03-11, 20:50
επειδή απο ότι βλέπω το θέμα αρέσει μόλις γίνουν οι τελευταίες δοκιμές στο αμαξι, και θα γινουν γρήγορα, θα τα γραψω αναλυτικά όλα...

πάνω απο ολα αυτό που θέλω να τονίσω είναι το εξής: το αμάξι εαν δεν είχε το τελικό της καταστροφής που έχει, δεν θα καταλάβαινες οτι κάτι τρέχει...και μιλάμε για ενα μοτέρ που έχει 12,7 συμπίεση...

τι να σας πω...ρελαντί 900 στροφές ανοίγεις το κλίμα ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΝΕΒΑΙΝΟΥΝ ΟΙ ΣΤΡΟΦΕΣ !!!!! το κλείνεις κανει ενα τακ κάτω στις 850 κ πάλι 900...

και κάτι τελευταίο...ο τύπος επειδή είναι αρρωστάκι και το ψάχνει πολύ, εκατσε 10 μέρες τώρα κ ρώτησε πράγματα συγκεκριμένα για το μοτερ μου, για την συμπίεση για τις θερμοκρασίες για την ταχύτητα του πιστονιού για το πώς θα αλλάζουν χρονικά τα target point του timing κ αρκετά ακόμη που δεν μπορώ να πώ...ο δρόμος θα το δείξει....α κ υπόψιν δεν του ζήτησα τπτ παραπάνω ή κάτι να αλλάξει ούτε κ μου είχε πεί τπτ μέχρι κ σήμερα....:whistle:

m-power_01
08-03-11, 23:03
DIGIMOTO...
Το πρόγραμμα που σας έλεγα...

https://www.youtube.com/watch?v=_65dDOWgCyw
Βασικά μου φαίνεται οτι κάνει μόνο ανάγνωση. Αλλά ΑΝ θυμάμαι καλώς μπρορείς να παρέμβεις στον εγκέφαλο, θα το κάνω εγκατάσταση και θα σας πω τι παίζει....

Δημητρη το digimoto ειναι μονο για αναγνωση δεδομενων και σβησιμο βλαβων.Ουτε το λογισμικο του υποστηριζει κατι τετοιο αλλα ουτε και τα συμβατα με αυτο obd readers π.χ elm


ακόμη δεν θέλω να πώ..

τα πρώτα τεστ εχουν γίνει με απολυτη επιτυχία....



Καταρχην να σου ευχηθω να πανε ολα καλα!
Επισης κανεις παρα πολυ καλα που δεν ανακοινωνεις το ονομα του βελτιωτη ,γιατι οσο να ναι στην αρχη εχουμε τον ενθουσιασμο, δεν εχουμε αρκετα δειγματα γραφης, τελος παντων δεν βγαινουν παντα ασφαλη συμπερασματα.
Θα ηταν ενδιαφερον παντως καποια στιγμη να εξιστορουσες το ''ταξιδι'' του s54.

Jimmakos
08-03-11, 23:18
Βλέπω το θεματάκι να αποκτά πολλούς φάν!

Έχω καταλάβει πως στην Ελλάδα ισχύει το "όλα τα σφάζω όλα τα μαχαιρώνω" όπως είπε ο φίλος παραπάνω....

m_power το ξέρω φίλε το εγκατέστησα.... Είχα και ένα άλλο πρόγραμμα που έλεγε read/write from/to ecu αλλά δεν μπορώ να θυμηθώ ποιό είναι (το ψάχνω ακόμα...)!

Θέλω να ρωτήσω πχ σε εμένα και σε άλλα αμάξια με παλιάς τεχνολογίας εγκεφάλους μπορείς να διαβάσεις τον εγκέφαλο πχ με το digimoto ή να επέμβεις μεσω usb to obd ή είναι τσάμπα χρόνος?
Θεωρώ πως το πρόγραμμα είναι το ρεζουμέ της ιστορίας μας και προβλέπω οτι άνοιξα πολύ μεγάλο θέμα ....και πληγές!

m-power_01
08-03-11, 23:25
m_power το ξέρω φίλε το εγκατέστησα.... Είχα και ένα άλλο πρόγραμμα που έλεγε read/write from/to ecu αλλά δεν μπορώ να θυμηθώ ποιό είναι (το ψάχνω ακόμα...)!

Θέλω να ρωτήσω πχ σε εμένα και σε άλλα αμάξια με παλιάς τεχνολογίας εγκεφάλους μπορείς να διαβάσεις τον εγκέφαλο πχ με το digimoto ή να επέμβεις μεσω usb to obd ή είναι τσάμπα χρόνος?
Θεωρώ πως το πρόγραμμα είναι το ρεζουμέ της ιστορίας μας και προβλέπω οτι άνοιξα πολύ μεγάλο θέμα ....και πληγές!

Δημητρη ποιο εγκατεστησες το 5 ?
εσυ χρειαζεσαι καλωδιο Obd 1 αν θες εχω να κανουμε δοκιμη.
Για να διαβασεις τους χαρτες και να τους φορτωσεις στο λαπτοπ σου γινεται (οχι με το ντιτζι) .Για να διαβασεις values δεν εχω επιχειρησει να το βαλω στο Ε30...δεν χρειαστηκε

Jimmakos
08-03-11, 23:34
4.3 εγκατέστησα δεν βρήκα "διαθέσιμο" το 5....

Αυτό θέλω και εγώ να τους διαβάσω να δώ πως είναι αυτό το πράγμα.... Για να πείς οτι θα επέμβω θα μου πάρει πολύ καιρό ακόμα μέχρι να μαι σίγουρος ότι δεν θα κάνω πατάτα! Ίσως να βρώ και καναν εγκέφαλο απο κανα παλιατζή να κάνω ότι θέλω εκεί και να χω τον μαμά σε περίπτωση που τα θαλασσώσω!

m-power_01
08-03-11, 23:50
Κάποια στιγμή να πιούμε ένα καφέ να σου δώσω το 5 . Και να σου τα δυο τρία πράγματα που ξέρω . Σε παλιούς εγκεφαλους σαν τον δικό σου κατεβαζεις το ντατα το γράφεις στο πισι σου κανείς ένα αντίγραφο και μετά παίζεις . Αν κάτι στραβώσει βάζεις το μαμά και όλα καλά . Αν παραστραβωσει πάρε έναν άλλο και βάλε

Jimmakos
08-03-11, 23:57
Οκ thumb

fanisk
08-03-11, 23:59
Κάποια στιγμή να πιούμε ένα καφέ να σου δώσω το 5 . Και να σου τα δυο τρία πράγματα που ξέρω . Σε παλιούς εγκεφαλους σαν τον δικό σου κατεβαζεις το ντατα το γράφεις στο πισι σου κανείς ένα αντίγραφο και μετά παίζεις . Αν κάτι στραβώσει βάζεις το μαμά και όλα καλά . Αν παραστραβωσει πάρε έναν άλλο και βάλε

Σπυρο φιλε εισαι κατι σαν τους αραπηδες στις καφετεριες? Υπαρχει τιποτα απο cd-dvd που ΔΕΝ εχεις?... :whistle:

Ναι σωστα καταλαβες, θελω και εγω ενα αντιγραφο του 5! Και χαρτες νεους μη σου πω! Και καμια ωρα απο το χρονο σου να βαλουμε τα door sills γιατι πες με χαζο αλλα δεν βγαζω ακρη με τις οδηγιες..

Πες ωρα, τοπο και μερος :mpaks: :hystericalbs1:

Jimmakos
09-03-11, 00:02
Σπυρο φιλε εισαι κατι σαν τους αραπηδες στις καφετεριες? Υπαρχει τιποτα απο cd-dvd που ΔΕΝ εχεις?... :whistle:

Ναι σωστα καταλαβες, θελω και εγω ενα αντιγραφο του 5! Και χαρτες νεους μη σου πω! Και καμια ωρα απο το χρονο σου να βαλουμε τα door sills γιατι πες με χαζο αλλα δεν βγαζω ακρη με τις οδηγιες..

Πες ωρα, τοπο και μερος :mpaks: :hystericalbs1:

Φίλο φίλο τθάμπα τα τσιντί! :th_Laie_67-1:

Μήπως να κανονίζαμε ένα καφεδάκι η χαρούμενη τριπλέτα?

m-power_01
09-03-11, 00:09
Ολοι θα παρετε...

Jimmakos
09-03-11, 00:48
Τέτοια λες για αυτό σ'αγαπάω! Με βλέπω να φοράω γυαλιά! Άμα δεν μάθω προγραμματισμό θα σκάσω!

spar@
09-03-11, 01:10
Σπυρο και γω θελω την Τζουλια και το καινουριο του Καρρα, οπως επισης να ξερετε οτι οι εγκεφαλοι κλειδωνουν!!!

Jimmakos
09-03-11, 01:17
Σπυρο και γω θελω την Τζουλια και το καινουριο του Καρρα, οπως επισης να ξερετε οτι οι εγκεφαλοι κλειδωνουν!!!

Και πάντα υπάρχει κάποιος με αντικλείδι.... Αλλιώς δεν θα γινόταν χαμός απο προγράμματα....
Θέλω να πω πως αν κλειδώνανε οριστικά δεν θα πηγαίνανε όλοι να βάλουν πρόγραμμα!

Σωστά?

spar@
09-03-11, 01:19
αυτοι που εχουν το αντικλειδι ή κλειδαραδες δλδ παιρνουν 50-100 για να στο ξεκλειδωσουν! Βασικα θελει εξοπλισμο για να προγραμματισεις και γνωσεις, αλλιως παρε και εναν εγκεφαλο εξτρα!επειδη και εγω ειμαι της αποψης να μαθω θα επαιρνα εναν εγκεφαλο!

m-power_01
09-03-11, 01:19
Και πάντα υπάρχει κάποιος με αντικλείδι.... Αλλιώς δεν θα γινόταν χαμός απο προγράμματα....
Θέλω να πω πως αν κλειδώνανε οριστικά δεν θα πηγαίνανε όλοι να βάλουν πρόγραμμα!

Σωστά?

Δημητρη κλειδωνει κατα την διαδικασια του προγραμματισμου.Αν δεν υπολογισεις το check sum

Jimmakos
09-03-11, 01:30
αυτοι που εχουν το αντικλειδι ή κλειδαραδες δλδ παιρνουν 50-100 για να στο ξεκλειδωσουν! Βασικα θελει εξοπλισμο για να προγραμματισεις και γνωσεις, αλλιως παρε και εναν εγκεφαλο εξτρα!επειδη και εγω ειμαι της αποψης να μαθω θα επαιρνα εναν εγκεφαλο!



Δημητρη κλειδωνει κατα την διαδικασια του προγραμματισμου.Αν δεν υπολογισεις το check sum

spar@ για αυτό είπα και εγώ πρίν να πάρω έναν εγκέφαλο καβάτζα... Μη γίνει καμιά στραβή!
Σπύρο αν θυμάμαι καλά το checksum ανιχνεύει αν έχει γίνει κάποιο λάθος στην εισαγωγή δεδομένων και κλειδώνει μην γίνει τίποτα χειρότερο....?
Νομίζω κάπου είχα δεί ένα προγραμματάκι που διορθώνει το συγκεκριμένο πρόβλημα....

ecufix

m-power_01
09-03-11, 01:34
το check sum ακριβως αυτο ειναι μια παραμετρος του κατασκευαστη. Εχει εναν αλγοριθμο για να ελεγχει αν βαλεις χερι να κλειδωσει. Πχ ετσι οπως ειναι ο κωδικας γραμμενος ελεγχει το αθροισμα των μονων ψηφιων. Ετσι οταν αλλαζεις κατι ,πρεπει να αλλαξεις κατι αλλο. Πρακτικα απο οτι εχω καταλαβει το κανεις με καποιο απο αυτα τα προγραμματακια.
Μην νομιζεις και εγω στο ψαξιμο ειμαι ...

Jimmakos
09-03-11, 01:39
Μέσα έπεσα δηλαδή....

Όλα παρακάμπτωνται πάντως απο το απόγευμα κοιτάω στο ίντερνετ τι παίζει.... Βέβαια είναι τόσες πολλές οι πληροφορίες που ζαλίστικα πλέον!

spar@
09-03-11, 01:52
εγω παλι ειμαι της αποψης οτι ενας φθηνος αγραφος με το λογισμικο του και ευκολη λειτουργια ειναι το καλυτερο!

m-power_01
09-03-11, 02:07
εγω παλι ειμαι της αποψης οτι ενας φθηνος αγραφος με το λογισμικο του και ευκολη λειτουργια ειναι το καλυτερο!

28/5 εχω γενεθλια

spar@
09-03-11, 02:18
ναι οκ απλα τον αγραφο που θα το βαλεις??? στο 46αρι??? να ρυθμισεις τι? το ναβι??

Jimmakos
09-03-11, 03:18
Ο πιο φθηνός που βρήκα πέρισι κιόλας που τα κοιτούσα έτσι να περνάει η ώρα έβγαινε στο 1000άρικο.....

16/8 έχω και εγώ γεννέθλια.... :th_Laie_67-1:

spar@
09-03-11, 03:43
δεν εψαξες καλα, ψαξε ψαξε...
megasquirt,μεταχειρισμενο haltech e6x.....

Jimmakos
09-03-11, 23:18
Κοίταξα και τις 2 μάρκες....

Πιο οικονομικός ο Megasquirt! Μόνο που δεν κατάλαβα κάτι.... Έχουν ΟΕΜ φύσες ή τοποθετούνται παράλληλα?

Γιατί μου έλεγε παλιότερα ενα φιλαράκι ότι βάζανε άγραφους παράλληλους, κόβανε καλώδια και το καντράν γινόταν Χριστουγεννιάτικο δέντρο :th_Laie_67-1:

spar@
10-03-11, 00:49
λοιπον για τον haltech τροποποιεις την πλεξουδα σου με την πλεξουδα του βαζεις μαπ κλπ που εχει και τον κουμπωνεις, απ το site μπορεις να δεις και το λογισμικο!
ο megasquirt ειναι πιο ευκολος με λιγοτερες τροποποιησεις! δεν ξερω σε τι αμαξι θες να το βαλεις απλα υπαρχουν καποιες φυσσες τροποποιησης και κουμπωνεις την φυσσα του αγραφου την μαμα πλεξουδα, απλα πρεπει να υποστηριζονται οι λαμδα, οι αισθητηρες θερμοκρασιας νερου, εισερχομενου αερα (ιατ αν εχεις), βηματικο ρελαντι κλπ!

Jimmakos
10-03-11, 01:34
Αν παω σε άγραφο στο 34άρι θα μπεί.... Λέω ΑΝ!

Αλλά όταν με το καλό βάλω το άλλο μοτέρ πάνω γιατί ότι κάνω στο 1800 μοτέρ το βλέπω πεταμένα λεφτά!

spar@
10-03-11, 02:45
megasquirt χρησιμοποιουν παρα πολυ οι αγγλοι, πριν αγορασεις κατι, σε ενημερωνω να ξερεις μερικα πραγματα!
1) οι τιμες παιζουν απο 140-400 θα κοιταξεις αυτο που θα παρεις αν θα παρεις να ειναι ετοιμο, και οχι το κιτ που σου τα εχει ολα και το φτιαχνεις μονος σου, γιατι θελει κολλησεις κλπ
2) θα ψαξεις να βρεις βασικους χαρτες για το μοτερ σου, σε γαλλικα που ξερω βρισκω
3) θα δεις τι υποστηριζει και τι οχι, θα σου φερω ενα παραδειγμα εγω ξερω οτι οι μονοφυσσοι εγκεφαλοι γαλλικων εχουν ανταπτορα και κρατας την εργοστασιακη πλεξουδα
4) για ρυθμισμα θελει πολυ δουλεια και υπομονη και ανταποκριση απο ελλαδα πολυ μικρη γιατι ο καθε προγραμματιστης προωθει τα προιοντα του

paganis
13-03-11, 18:12
ειμαι ετοιμος για το επομενο βημα στο προτζεκτ μου..την αγορα ενος παραλληλου και τον προγραμματισμος του, εχω κοιταξω..στην perfect power και εχω σταμπαρει εναν piggy back..που μπορω να ρυθμισω καυσιμο στην μπεκιερα και αβανς ! ο προγραμματισμος θα γινει στο δρομο, με επαγγελματικο τροπο (μικροφωνα, ακουστικα , αναλυση καυσαεριων),,με την βοηθεια γνωστου μου....! θα ηθελα λοιπον την γνωμη σας....αν καποιος εχει εμπειρια απο τον συγκεκριμενο εγκεφαλο....

BILL007
13-03-11, 18:20
ειμαι ετοιμος για το επομενο βημα στο προτζεκτ μου..την αγορα ενος παραλληλου και τον προγραμματισμος του, εχω κοιταξω..στην perfect power και εχω σταμπαρει εναν piggy back..που μπορω να ρυθμισω καυσιμο στην μπεκιερα και αβανς ! ο προγραμματισμος θα γινει στο δρομο, με επαγγελματικο τροπο (μικροφωνα, ακουστικα , αναλυση καυσαεριων),,με την βοηθεια γνωστου μου....! θα ηθελα λοιπον την γνωμη σας....αν καποιος εχει εμπειρια απο τον συγκεκριμενο εγκεφαλο....

Λευτέρη δεν ξέρω τι παίζει με τα κόστη, αλλά το megasquirt είναι σίγουρα ένας πλήρως παραμετροποιήσιμος εγκέφαλος και σίγουρα θα προτιμούσα αυτόν (όχι μόνο για την απόλυτη παραμετροποίηση,αλλά και γιατί υπάρχουν πολλοί που έχουν ασχοληθεί με τον συγκεκριμένο ειδικά στο UK και σίγουρα υπάρχουν παραδείγματα στο νετ) thumb

Jimmakos
13-03-11, 18:40
megasquirt χρησιμοποιουν παρα πολυ οι αγγλοι, πριν αγορασεις κατι, σε ενημερωνω να ξερεις μερικα πραγματα!
1) οι τιμες παιζουν απο 140-400 θα κοιταξεις αυτο που θα παρεις αν θα παρεις να ειναι ετοιμο, και οχι το κιτ που σου τα εχει ολα και το φτιαχνεις μονος σου, γιατι θελει κολλησεις κλπ
2) θα ψαξεις να βρεις βασικους χαρτες για το μοτερ σου, σε γαλλικα που ξερω βρισκω
3) θα δεις τι υποστηριζει και τι οχι, θα σου φερω ενα παραδειγμα εγω ξερω οτι οι μονοφυσσοι εγκεφαλοι γαλλικων εχουν ανταπτορα και κρατας την εργοστασιακη πλεξουδα
4) για ρυθμισμα θελει πολυ δουλεια και υπομονη και ανταποκριση απο ελλαδα πολυ μικρη γιατι ο καθε προγραμματιστης προωθει τα προιοντα του

Δηλαδή όταν θα είμαι έτοιμος μπορώ να βασιστώ πάνω σου να βρούμε έναν εγκέφαλο? Τον προγραμματισμό άστον πάνω μου θα βρώ και χάρτες και τα πάντα....
Εγώ θέλω ας πούμε να βρούμε κάτι με αντάπτορα για την μαμά πλεξούδα και επίσης θα πρέπει να βρούμε απο την αρχή για 6κύλινδρο ή 4κύλινδρο ή δεν έχει σημασία?

paganis
13-03-11, 19:03
Λευτέρη δεν ξέρω τι παίζει με τα κόστη, αλλά το megasquirt είναι σίγουρα ένας πλήρως παραμετροποιήσιμος εγκέφαλος και σίγουρα θα προτιμούσα αυτόν (όχι μόνο για την απόλυτη παραμετροποίηση,αλλά και γιατί υπάρχουν πολλοί που έχουν ασχοληθεί με τον συγκεκριμένο ειδικά στο UK και σίγουρα υπάρχουν παραδείγματα στο νετ) thumb

εγκεφαλος που αναφερω...κοστιζει κανα 500αρι με τα μεταφορικα και ακομα 150 ευρω ο μαπ σενσορ..ωστε να λαμβανει μετρησεις και να καταργησω το δικο μου μαφ!...εχω ακουσει καλα λογια...και εχω και το τποστηριξη του γνωστου που αναλαμβανει τον προγραμματισμο...! οσο για προγραμματισμο του εργοστασιακου εγκεφαλου...δεν μου πολυαρεσει σαν ιδεα...και προτιμω κατι πιο ανεξαρτητο...

Dimzan
13-03-11, 19:30
εγκεφαλος που αναφερω...κοστιζει κανα 500αρι με τα μεταφορικα και ακομα 150 ευρω ο μαπ σενσορ..ωστε να λαμβανει μετρησεις και να καταργησω το δικο μου μαφ!...εχω ακουσει καλα λογια...και εχω και το τποστηριξη του γνωστου που αναλαμβανει τον προγραμματισμο...! οσο για προγραμματισμο του εργοστασιακου εγκεφαλου...δεν μου πολυαρεσει σαν ιδεα...και προτιμω κατι πιο ανεξαρτητο...


ναι αλλα με 650 δε θα μπορουσες να πας σε εναν προγραμματιστη να σου φτιαξει ενα σωστο προγραμμα για το δικο σου setup ??

εκτος αν θες να πειραματιστεις κι ολας, η σκοπευεις να κανεις αλλαγες στο μελλον...

paganis
13-03-11, 19:40
ναι αλλα με 650 δε θα μπορουσες να πας σε εναν προγραμματιστη να σου φτιαξει ενα σωστο προγραμμα για το δικο σου setup ??

εκτος αν θες να πειραματιστεις κι ολας, η σκοπευεις να κανεις αλλαγες στο μελλον...

δεν ειναι θεμα χρηματων...αλλα κυριως η ολη ενασχοληση με το προτζεκτ! εχω ασχοληθει για ολα προσωπικα...και σκοπος μου ειναι να ασχοληθω εως τελους! επισης στοχος μου ειναι και η συνεχης βελτιωση...και εχω ενα πλανο...

spar@
14-03-11, 10:39
Δηλαδή όταν θα είμαι έτοιμος μπορώ να βασιστώ πάνω σου να βρούμε έναν εγκέφαλο? Τον προγραμματισμό άστον πάνω μου θα βρώ και χάρτες και τα πάντα....
Εγώ θέλω ας πούμε να βρούμε κάτι με αντάπτορα για την μαμά πλεξούδα και επίσης θα πρέπει να βρούμε απο την αρχή για 6κύλινδρο ή 4κύλινδρο ή δεν έχει σημασία?

για την παραγγελια του εγκεφαλου σου ζηταει τον αριθμο κυλινδρων, δημητρη να σε βοηθησω οπου θες, οταν ειναι θα ψαξουμε σε αγγλικα φορουμ να δουμε αν υπαρχει ανταπτορας και τι τροποποιησεις θελει!εννοεις να βρουμε μεταχειρισμενο?

Jimmakos
18-07-11, 00:59
Βρέθηκαν:

Χάρτες original Ευρωπαικούς και Αμερικάνικους απο S14 E30 M3 μέχρι S62 Ε39 Μ5
Checksum Address calcucator να μην κλειδώσει ο εγκέφαλος στο "Write"
Και επίσης ένα καλό προγραμματάκι να φορτώσεις την Rom και να την κάνεις ότι μα ότι θέλεις απο 2D, 3D γραφήματα μέχρι και σε μορφή MS-DOS....


Καλό? :whistle: :D

Θα ενημερώσω σχετικώς όταν έρθει η ώρα.... Γλυτώσαμε την 300άρα του MS + 1000 του επιστήμονα να κάτσει να περάσει αμφίβολο πρόγραμμα :cheers:

m-power_01
18-07-11, 01:03
Βρέθηκαν:

Χάρτες original Ευρωπαικούς και Αμερικάνικους απο S14 E30 M3 μέχρι S62 Ε39 Μ5
Checksum Address calcucator να μην κλειδώσει ο εγκέφαλος στο "Write"
Και επίσης ένα καλό προγραμματάκι να φορτώσεις την Rom και να την κάνεις ότι μα ότι θέλεις απο 2D, 3D γραφήματα μέχρι και σε μορφή MS-DOS....


Καλό? :whistle: :D

Θα ενημερώσω σχετικώς όταν έρθει η ώρα.... Γλυτώσαμε την 300άρα του MS + 1000 του επιστήμονα να κάτσει να περάσει αμφίβολο πρόγραμμα :cheers:

Πότε να φέρω τα συμπράγκαλα να παιξουμε?

Jimmakos
18-07-11, 01:04
Πότε να φέρω τα συμπράγκαλα να παιξουμε?

Αντάπτορα 20pin σε obd2 και usb έχεις?

m-power_01
18-07-11, 01:12
Αντάπτορα 20pin σε obd2 και usb έχεις?

Είπα ...να πάρω τα παιχνίδια μου να έρθω.

Jimmakos
18-07-11, 02:55
Είπα ...να πάρω τα παιχνίδια μου να έρθω.

Έτσι ευγενικά που το θέτεις μπορώ να σου πω όχι??? :th_Laie_67-1:

Θα μιλήσουμε τηλεφωνικώς τετάρτη που χω ρεπό...!

Jimmakos
18-07-11, 03:28
Με αγάπη για τον φίλο μου τον Σπύρο το screenshot..... thumb

Το πρόγραμμα που βλέπετε οι γνώστες θα το ξέρετε αλλά επειδή ξέρετε οτι δεν είναι δωρεάν δεν μπορώ να δώσω πληροφορίες έτσι χύμα......

Μένει να το ψάξω με τα Address να βρώ σε τί αντιστοιχεί το καθένα και μετά αρχίζουνε τα όργανα!

kloukakis
18-07-11, 08:55
Δημήτρη έχεις χάρτη και για το δικό μου να ρίξω μια ματιά?

Τον αντάπτορα απο 20πιν σε obdII τον έχω και εγώ αν σε ενδιαφέρει, αλλά να ξέρεις οτι δεν υπάρχει περίπτωση να δουλέψεις προγράμματα που χρησιμοποιούν ObdII γιατι δεν έχεις συμβατό πρωτόκολλο. Παθόν

Επίσης ο χάρτης που ανέβασες μου μιάζει λίγο λάθος καθώς έχει πολλές απότομες ακμές που νομίζω δεν θα έπρεπε.

Jimmakos
18-07-11, 15:00
Κώστα το ψάχνω ακόμα, δεν ξέρω τι είναι ο συγκεκριμένος χάρτης (αβάνς, μαφ, μπέκ κλπ) γιατί δεν γνωρίζω τις address καθώς δεν στο βγάζει, πρέπει να βρείς τις αντιστοιχίες. Θα βρεθεί και αυτό....

Αν έχεις κάποιο πρόγραμμα εσύ πιο εύκολο ρίξε ένα info με ΠΜ αν θέλεις....

Έχω και για το δικό σου κατέβασε το συννημένο!

m-power_01
18-07-11, 16:01
Δημήτρη αυτό είναι απο motronic editor. Αντίστοιχο πρόγραμμα και πιο ολοκληρωμένο ειναι το winols. Έχεις πολύ δρόμο μπροστά σου. Εγώ πάντως έχω flasher για το δικό σου

Jimmakos
18-07-11, 16:08
winols είναι αλλά η παλιά έκδοση.... για την τελευταία έκδοση δεν βρήσκω βαριοπούλες, λοστούς, σφυριά και καλέμια!

Το motronic editor δεν ανοίγει το .bin αρχείο με τίποτα