PDA

Επιστροφή στο Forum : Fuel Test



z3outofmind
07-03-11, 14:41
Δεν προτεινετε χωρις προγραμμα...:devil2:


https://www.youtube.com/watch?v=EXjRRE_E7lc&feature=related

Jimmakos
07-03-11, 16:40
Αγωνιστικές βενζίνες με λίγα λόγια???? :thumbsup:

Samaro
07-03-11, 16:55
Ψιλοδιαφημιση;; :original:

paganis
07-03-11, 16:58
εδω δεν θα εχουμε να βαλουμε απλη 95 σε λιγο...η αγωνιστικη βενζινη μας μαρανε! πανο...ενδιαφερον ως θεωρητικη εφαρμογη...αλλα ως προς την χρηση...απλησιαστη η αγωνιστικη βενζινη!

Jimmakos
07-03-11, 17:00
έχω την εντύπωση πως απο βενζινάδικο σε βενζινάδικο η βενζίνη ή θα καίγεται πιο γρήγορα ή πιο αργά.....

Μακάρι να ήταν καθαρές οι βενζίνες που ακριβοπληρώνουμε και θα σου έλεγα εγώ αν χρειαζόταν αγωνιστική!
Ή μήπως οι αγωνιστικές βενζίνες είναι οι λεγόμενες πεντακάθαρες χωρίς νοθεία?

Thomelef
07-03-11, 19:06
τελικά εδώ στο ελάντα υπάρχει κανείς που να μπορεί να προγραμματίσει σαν πραγματικός
προγραμματιστής απο τον κώδικα του εγκεφάλου, ή όλοι τελικά είναι οι βασιλιάδες των
de-coders που δουλεύουν μόνο με γραφικά???

Jimmakos
07-03-11, 19:45
τελικά εδώ στο ελάντα υπάρχει κανείς που να μπορεί να προγραμματίσει σαν πραγματικός
προγραμματιστής απο τον κώδικα του εγκεφάλου, ή όλοι τελικά είναι οι βασιλιάδες των
de-coders που δουλεύουν μόνο με γραφικά???

Η γλώσσα του εγκεφάλου είναι κάτι σαν DOS αν έχω ακούσει καλά? Σόρρυ για το άκυρο αλλά έχω και εγώ τις απορίες μου :th_Laie_67-1:

paganis
07-03-11, 19:54
εχω μια απορια πανω στο θεμα! γιατι χρειαζεται προγραμματισμος για αγωνιστικη βενζινη, με δεδομενο πως εχει καλυτερες αντικροτικες ιδιοτητες και περισσοτερα οκτανια?? η καυση θα ειναι καλυτερη...η βενζινη θα αναφλεγεται τελεια, συγχρονισμενα με τον σπινθηρα και οχι απο την συμπιεση-θερμοκρασια...που λοιπον θα ωφελουσε ενας επαναπρογραμματισμος?

Thomelef
07-03-11, 19:59
Η γλώσσα του εγκεφάλου είναι κάτι σαν DOS αν έχω ακούσει καλά? Σόρρυ για το άκυρο αλλά έχω και εγώ τις απορίες μου :th_Laie_67-1:

ακριβώς...σωστό προγραμματισμό μπορεί κανείς να πετύχει μόνο απο εκεί πέρα...
όλα αυτά τα σχεδιαγράματα στους υπολογιστές που οι προγραμματιστές πιάνουν
με το ποντίκι και τραβάνε απο'δω και απο'κεί, είναι γελοία προγραμματάκια για
ερασιτέχνες...επειδή και εγώ προγραμματίζω και δουλεύω με κώδικα σε άλλες
δουλειές όμως, πάντα ισχύει το ίδιο...κάνεις δλδ όλη την χοντροδουλειά στο
προγραμματάκι και τελειοποιείς ΜΟΝΟ με τον κώδικα...στα αυτοκίνητα τώρα που
είδη το προγραμμα τους είναι τελειοποιημένο απο το εργοστάσιο, ένα τέτοιο
προγραμματάκι, μπορεί να σου δώσει κάτι κάπου, αλλά ταυτόχρονα να σου
χαλάσει κάτι άλλο...αυτά που λέω μπορεί να τα επιβεβαιώσει και ο νίκος, όπου
την τελευταία φορά που ρύθμισε το αμάξι του, του πετάχτηκαν τα μάτια έξω με
τον τρόπο που του ρύθμισαν το αμάξι, χωρίς την χρήση τέτοιων προγραμμάτων.
σόρυ για το οφ, απλά μου την δίνει όταν βλέπω κάποιους να το παίζουν και καλά
πυρηνικούς επιστήμονες και να πουλάνε μούρη με βιντεάκια, μοστράρωντας
τριπλές οθόνες και απο την άλλη να δουλεύει με πρόγραμμα universal για όλα
τα αυτοκίνητα...είναι σαν να πειγαίνεις να σου κάνουν διάγνωση, και το
συνεργείο να την βγάζει χωρίς GT1...επίσεις, όλους αυτούς αν τους ανοίξεις
τον κώδικα ενός εγκεφάλου, θα τον κοιτάζουν όπως θα κοιτούσε ένα τρίχρονο,
τύπους γεωμετρίας και χημείας.

z3outofmind
07-03-11, 21:08
εχω μια απορια πανω στο θεμα! γιατι χρειαζεται προγραμματισμος για αγωνιστικη βενζινη, με δεδομενο πως εχει καλυτερες αντικροτικες ιδιοτητες και περισσοτερα οκτανια?? η καυση θα ειναι καλυτερη...η βενζινη θα αναφλεγεται τελεια, συγχρονισμενα με τον σπινθηρα και οχι απο την συμπιεση-θερμοκρασια...που λοιπον θα ωφελουσε ενας επαναπρογραμματισμος?

θα μιλήσω για την δικη μου περιπτωση..για αρχη εχω ενα ζ3 τουρμπατο..
οταν φορουσα το εργοστασιακο εγκεφαλο επειδη δεν ειχε την τεχνολογια πολλον καινουργιον αυτοκινητων οπου ανεβαζουν αβανς μονα τους αντι να παρω σε δυναμη εμανα στα ιδια αλογα..
με την χρηση δε μεθανολης με νερο πολλη χειροτερα αποτελεσματα...
Δουλευα ποιο πλουσια και επεφτα σε δυναμη..
ειπαρχει και σχετικο αρθρο απο γνωστο περιοδικο με ενα φιατ 500αρακι(το καινουργιο)οπου ειχε τα ιδια αποτελεσματα με εμενα σε αντιθεση με ενα σιροκο οπου το συγκεκριμενο οχι μονο ανεβασε απο μονο του ενα σχετικο αβανς αλλα και το οβερ της πιεσης της τουρμπινας...ολα αυτα χωρις προγραμμα,μονο την τοποθετηση νερου μεθανολης(50-50)πηρε 22αλογα...
ενω το δικο μου απο διακοσα και κατι ψιλα τροχο τελευται δυναμομετρηση με την χρηση αγραφου,,μολις ανοιγα τον εγκεφαλο για να ψεκασω επεφτα κατω απο 190 τροχο....με αλλαγη αβανς 215τροχο και με αυξημενη πιεση λογο καλητερων θερμοκρασιων 237τροχο...ενω πιο πριν στα 200τροχο ειχα την ιδια θερμοκρασια και αφρ με τα 237τροχο μετα(με τις αναλογες ρυθμισεις)...δεν ξερω εαν μπορεσα να βοηθησω λευτερη στην απορια που ειχες η σε μπερδεψα αλλα εχω και σχετικα χαρτια δυναμομετρησεων για να τα δεις απο κοντα οταν με το καλο τα ξανα πουμε..

Dimzan
07-03-11, 21:44
ΜΙα χαρα δουλεια γινεται και με τα κοινα προγραμματα.

2 βασικους χαρτες εχουν οι εγκεφαλοι, εναν για το αβανς (σε συναρτηση με τις στροφες η τη ροη αερα) και εναν για τα μιγματα (σε συναρτηση με τις στροφες η τη ροη αερα) και αμα τους προβαλεις μαζι προκυπτει αυτο το 3D map που νομιζουν καποιοι πως ειναι εφε.

Το ποσο μιγμα θα βαλουμε ειναι ευκολο να βρεθει απο τον αισθητηρα λ, τωρα το αβανς ειναι ενα θεμα, ομως το knock sensor που εχουν πλεον ολα τα αμαξια βοηθαει και εδω και ουσιαστικα τα συγχρονα αμαξια ανεβαζουν αβανς μεχρι να διαγνωσουν πειρακια. Γι αυτο και εξηγειται γιατι καποια αμαξια παιρνυον αλογα με καλη βενζινη κλπ κλπ.

Επισης οι χαρτες πλεον ειναι πιο δυναμικοι και οριζουν επιθυμητες τιμες για το μιγμα και το αβανς. Η ecu δηλαδη μπορει να κανει διορθωσεις προς τα πανω η κατω στο αβανς και το μιγμα αναλογ αμε τις ενδειξεις που εχει απο τους αισθητηρες λ και knock.

Διορθωσεις επισης γινονται οταν το αμαξι λειτουργει κρυο ή τρεχει ακομα και χαρτη κρυας εκκινησης

Τελος τα αμαξια με μεταβλητο χρονισμο στις βαλβιδες εχουν πιο περιπλοκους χαρτες καθως αλλαζουν συνεχως οι μοιρες στους εκκεντροφορους αναλογα με τις στροφες και το φορτιο. Εχουμε δηλαδη και χαρτες για το εκαστωτε vanos-vvti κλπ κλπ. Να πω εδω οτι το vtec ειναι σχετικα ευκολο διοτι ειναι σα να ρυθμιζουμε τον κινητηρα για 2 διαφορετικους (απλους και οχι "μεταβλητους") εκκεντροφορους.


Τα γραφικα προγραμματα ουσιαστικα ειναι ο κωδικας παρουσιασμενος πιο ομορφα και βολικα. Το θεωρω βλακωδες καποιος να πρεπει να ανοιξει ascii editor για να τροποποιησει τον κωδικα τη στιγμη που μπορει να γινει το ιδιο πραγμα με την ευχρηστια του γραφικου περιβαλλοντος.

Thomelef
08-03-11, 08:26
ΜΙα χαρα δουλεια γινεται και με τα κοινα προγραμματα.

2 βασικους χαρτες εχουν οι εγκεφαλοι, εναν για το αβανς (σε συναρτηση με τις στροφες η τη ροη αερα) και εναν για τα μιγματα (σε συναρτηση με τις στροφες η τη ροη αερα) και αμα τους προβαλεις μαζι προκυπτει αυτο το 3D map που νομιζουν καποιοι πως ειναι εφε.

Το ποσο μιγμα θα βαλουμε ειναι ευκολο να βρεθει απο τον αισθητηρα λ, τωρα το αβανς ειναι ενα θεμα, ομως το knock sensor που εχουν πλεον ολα τα αμαξια βοηθαει και εδω και ουσιαστικα τα συγχρονα αμαξια ανεβαζουν αβανς μεχρι να διαγνωσουν πειρακια. Γι αυτο και εξηγειται γιατι καποια αμαξια παιρνυον αλογα με καλη βενζινη κλπ κλπ.

Επισης οι χαρτες πλεον ειναι πιο δυναμικοι και οριζουν επιθυμητες τιμες για το μιγμα και το αβανς. Η ecu δηλαδη μπορει να κανει διορθωσεις προς τα πανω η κατω στο αβανς και το μιγμα αναλογ αμε τις ενδειξεις που εχει απο τους αισθητηρες λ και knock.

Διορθωσεις επισης γινονται οταν το αμαξι λειτουργει κρυο ή τρεχει ακομα και χαρτη κρυας εκκινησης

Τελος τα αμαξια με μεταβλητο χρονισμο στις βαλβιδες εχουν πιο περιπλοκους χαρτες καθως αλλαζουν συνεχως οι μοιρες στους εκκεντροφορους αναλογα με τις στροφες και το φορτιο. Εχουμε δηλαδη και χαρτες για το εκαστωτε vanos-vvti κλπ κλπ. Να πω εδω οτι το vtec ειναι σχετικα ευκολο διοτι ειναι σα να ρυθμιζουμε τον κινητηρα για 2 διαφορετικους (απλους και οχι "μεταβλητους") εκκεντροφορους.


Τα γραφικα προγραμματα ουσιαστικα ειναι ο κωδικας παρουσιασμενος πιο ομορφα και βολικα. Το θεωρω βλακωδες καποιος να πρεπει να ανοιξει ascii editor για να τροποποιησει τον κωδικα τη στιγμη που μπορει να γινει το ιδιο πραγμα με την ευχρηστια του γραφικου περιβαλλοντος.

έγινε...ναι μάγκες, ο κώδικας τελικά είναι για άσχετους...μάλιστα, να ξέρετε πως
όσο πιο πολά χρώματα έχει ένα πρόγραμμα, τόσο καλύτερο είναι...

Dimzan
08-03-11, 09:33
έγινε...ναι μάγκες, ο κώδικας τελικά είναι για άσχετους...μάλιστα, να ξέρετε πως
όσο πιο πολά χρώματα έχει ένα πρόγραμμα, τόσο καλύτερο είναι...

κοιτα και το visualisation sto winamp βγαζει πολλα χρωματα αλλα προφανως δεν κανει για προγραμματισμο εγκεφαλου.

Πραγματικα δε μπορω να καταλαβω γιατι ενα προγραμμα σε γραφικο περιβαλλον εχει λιγοτερες δυνατοτητες απο τον ascii editor???

σκοπος μας ειναι να μπορουμε να αλλαξουμε τις παραμετρους του εγκεφαλου που μας ενδιαφερουν, ετσι δεν ειναι? δε μπορω να καταλαβω σε τι υπολοιπεται εκει ενα προγραμμα για windows.

ειναι σαν να μας λες οτι τα διαφορα αυτα προγραμματα εχουν μειωμενες δυνατοτητες και οτι δεν κανουν σωστη δουλεια... Εγω ομως βλεπω να κανουν.

Επισης δε λεει κανεις οτι δεν γινεται να προγραμματισεις εναν εγκεφαλο πειραζοντας τον κωδικα , απλα λεω οτι ειναι χρονοβορο χωρις λογο! Ειναι σαν να εχεις συνεργειο αυτοκινητων και τα μπουλονια να τα ξεβιδωνεις καθε φορα με καστανια και οχι αεροκλειδο!

Thomelef
08-03-11, 09:37
κοιτα και το visualisation sto winamp βγαζει πολλα χρωματα αλλα προφανως δεν κανει για προγραμματισμο εγκεφαλου.

Πραγματικα δε μπορω να καταλαβω γιατι ενα προγραμμα σε γραφικο περιβαλλον εχει λιγοτερες δυνατοτητες απο τον ascii editor???

σκοπος μας ειναι να μπορουμε να αλλαξουμε τις παραμετρους του εγκεφαλου που μας ενδιαφερουν, ετσι δεν ειναι? δε μπορω να καταλαβω σε τι υπολοιπεται εκει ενα προγραμμα για windows.

ειναι σαν να μας λες οτι τα διαφορα αυτα προγραμματα εχουν μειωμενες δυνατοτητες και οτι δεν κανουν σωστη δουλεια... Εγω ομως βλεπω να κανουν.

Επισης δε λεει κανεις οτι δεν γινεται να προγραμματισεις εναν εγκεφαλο πειραζοντας τον κωδικα , απλα λεω οτι ειναι χρονοβορο χωρις λογο! Ειναι σαν να εχεις συνεργειο αυτοκινητων και τα μπουλονια να τα ξεβιδωνεις καθε φορα με καστανια και οχι αεροκλειδο!

δεν έχει καμμιά σχέση αυτό που γράφεις...το ότι κάνουν δουλειά τα διάφορα
προγράμματα, κάνουν...όχι ομως στο 100% που θε έπρεπε...άνοιξε καινούριο
τόπικ...μπορείς να παρακολουθήσεις εκεί...