PDA

Επιστροφή στο Forum : service s54



mo328i
06-03-11, 19:36
καλησπερα ψαχνω να βρω για το m3 τα εξης οσο αφορα τα service του
για να γλυτωσουμε καποια λεφτακια απο την bmw για καποια ανταλλακτικα μπορουμε να τοποθετησουμε αυτα που χρησιμοποιει και να μην πληρωσουμε την σταμπα. Το ερωτημα μου ειναι που μπορουμε να τα βρουμε και ποια ειναι αυτα??
καλο ειναι να τα ξερουμε
α)για τα λαδια ξερω Castrol TWS 10W60
β)δισκο-πλατω (sachs-luk)
γ)maf bosh
δ)μπουζι?? (ποια ειναι "ιδια" με τα μαμα?)
ε)φιλτρο βενζινης-λαδιου??

υγ.καθε ποτε ειναι καλο να αλλαζουμε το φιλτρο βενζινης και τα μπουζι??
ειδικα εαν το αυτοκινητο δεν κινειται πολυ??

m-power_01
07-03-11, 05:09
μπουζι NGK DCPR8EKP
Φιλτρα mann και bosh

Φιλτρο βενζινης καθε δευτερα λαδια δηλ. 20.000 χλμ
μπουζι 40.000 ή αν θες και νωριτερα

mo328i
07-03-11, 09:50
wraia o kwdikos gia to filtro venzinis??eite bosh eite mann??telika einai polu fthinotra onws..

chief
07-03-11, 15:26
μπουζι αυτα : NGK DCPR8EIX Iridium IX

mo328i
07-03-11, 16:11
ιδιας ψυχροτητας ειναι και τα δυο,δεν ξερω στην τιμη εαν εχουν διαφορα ή στην αποδοση..

babisbabou
07-03-11, 17:50
Αν τυχόν αλλάξεις ψυχρότητα στα μπουζί μην ξεχάσεις ότι στα NGK όσο ανεβαίνουν τα νούμερα γίνονται ποιο ψυχρά! Δηλαδή αν βάλεις 9αρια θα είναι ποιο ψυχρά!

m-power_01
07-03-11, 17:58
Δεν είναι ανάγκη να ξέρεις κωδικό . Σε όποιον ανταλλακτικατζη πας θα σου δώσει.
Ασε που στα εξειδικευμένα συνεργεία χρησιμοποιούν τέτοια και όχι μαμά , για να επωφελείται ο πελάτης

sheriff
07-03-11, 18:23
λιγο ασχετο αλλα και σχετικο...

φιλτρο λαδιου σε καθε αλλαγη λαδιων...

θα σου πω το γνωστο...

ειναι σαν να κανεις μπανιο και μετα να φορας το ιδιο εσωρουχο...

Thomelef
07-03-11, 18:40
λιγο ασχετο αλλα και σχετικο...

φιλτρο λαδιου σε καθε αλλαγη λαδιων...

θα σου πω το γνωστο...

ειναι σαν να κανεις μπανιο και μετα να φορας το ιδιο εσωρουχο...

:th_Laie_67-1: xaxaxaxa απλά ΘΕΟΣ!!!

Gregory_///M
07-03-11, 19:35
Αν ψαχτείς λίγο σίγουρα θα γλυτώσεις πολλά $$...
υ.γ. έχεις π.μ.

Specialized
09-03-11, 22:42
Θέλοντας να έχω το βιβλίο συντήρησης μου επίσημα καταγεγραμμένο (και άρα θεατό το ιστορικό του μέσω αρ. πλαισίου) προτίμησα το oil service μου των 55.000χλμ να το κάνω την προηγούμενη βδομάδα στον Σπανό στην Συγγρού αντί για του πιο κοντινού μου Ραπαντζή ο οποίος είναι εξειδικευμένος (κάνω αλλαγές λαδιών εκεί και δείχνει πολύ καλός) κι όχι εξουσιοδοτημένος.
Αφού κατέβαλα λοιπόν στον Σπανό 445¤ έχω να πω τα εξής:
1. Πιστεύω ότι η δουλειά που γίνεται ανάμεσα στα εξουσιοδοτημένα είναι η καλύτερη όμως..
2. αντιπροσωπεύει περισσότερο π.χ. τον πατέρα μου που πάει χρόνια το εκάστοτε 5άρι του το αφήνει και φεύγει ήσυχος αλλά..
3. όχι τόσο εμάς τους πυροβολημένους που θέλουμε να "χαρούμε" την περιποίηση στεκόμενοι πάνω από το καμάρι μας αποκτώντας εντελώς προσωπική σχέση με τον μηχανικό κι όχι απρόσωπη-αλλάδοτη επαφή...!
Στην παραπάνω προγραμμτισμένη συντήρηση μου άλλαξαν μόνο: λάδια, φίλτρο λαδιού, βενζίνης, καμπίνας και μπουζί! Θα είχα εξοικονομήσει αρκετά αν έκανα το σερβις σε εξειδικευμένο???

pilot
10-03-11, 02:47
445 για λάδια και μπουζί?? πάρα πολλά μου φαίνονται ρε παιδιά...:shok:

m-power_01
10-03-11, 03:21
Στην παραπάνω προγραμμτισμένη συντήρηση μου άλλαξαν μόνο: λάδια, φίλτρο λαδιού, βενζίνης, καμπίνας και μπουζί! Θα είχα εξοικονομήσει αρκετά αν έκανα το σερβις σε εξειδικευμένο???

Ναι θα ειχες...

Gregory_///M
10-03-11, 08:09
Θέλοντας να έχω το βιβλίο συντήρησης μου επίσημα καταγεγραμμένο (και άρα θεατό το ιστορικό του μέσω αρ. πλαισίου) προτίμησα το oil service μου των 55.000χλμ να το κάνω την προηγούμενη βδομάδα στον Σπανό στην Συγγρού αντί για του πιο κοντινού μου Ραπαντζή ο οποίος είναι εξειδικευμένος (κάνω αλλαγές λαδιών εκεί και δείχνει πολύ καλός) κι όχι εξουσιοδοτημένος.
Αφού κατέβαλα λοιπόν στον Σπανό 445¤ έχω να πω τα εξής:
1. Πιστεύω ότι η δουλειά που γίνεται ανάμεσα στα εξουσιοδοτημένα είναι η καλύτερη όμως..
2. αντιπροσωπεύει περισσότερο π.χ. τον πατέρα μου που πάει χρόνια το εκάστοτε 5άρι του το αφήνει και φεύγει ήσυχος αλλά..
3. όχι τόσο εμάς τους πυροβολημένους που θέλουμε να "χαρούμε" την περιποίηση στεκόμενοι πάνω από το καμάρι μας αποκτώντας εντελώς προσωπική σχέση με τον μηχανικό κι όχι απρόσωπη-αλλάδοτη επαφή...!
Στην παραπάνω προγραμμτισμένη συντήρηση μου άλλαξαν μόνο: λάδια, φίλτρο λαδιού, βενζίνης, καμπίνας και μπουζί! Θα είχα εξοικονομήσει αρκετά αν έκανα το σερβις σε εξειδικευμένο???

Μάλλον πλήρωσες πολλά και τα πλήρωσες τζάμπα!
Στα 2 service που έχω κάνει, την μία φορά το πήγα σε εξειδικευμένο και την άλλη στην αντιπροσωπεία! Και τις 2 φορές είχα πάρει από πριν ό,τι ανταλλακτικό ήθελα και τα πήγα εκεί μαζί με το αυτοκίνητο! Φυσικά πλήρωσα κάποια εργασία και μου έκαναν και τον τυπικό έλεγχο, αφού το αυτοκίνητο συνδέθηκε με το σύστημά τους και καταγράφθηκε το service στο βιβλίο.
Ενδεικτικά τα λάδια (castrol 10W-60 BMW M3,M5,M6) που τα χρεώνει η BMW 19,50 ευρώ/λίτρο, τα παίρνω 10 ευρώ/λίτρο, από Αθηναίο επαγγελματία που έχει δώσει προσφορά για το Φόρουμ.thumb
Όσον αφορά στην προσωπική σχέση με τον μηχανικό της αντιπροσωπείας έχεις απόλυτο δίκιο, δεδομένου ότι εκεί πρέπει να περιμένεις στον χώρο αναμονής μέχρι να τελειώσουν και όχι να είσαι δίπλα να δεις τί γίνεται και να συζητήσεις με τους μηχανικούς!

gnx
10-03-11, 08:38
Θέλοντας να έχω το βιβλίο συντήρησης μου επίσημα καταγεγραμμένο (και άρα θεατό το ιστορικό του μέσω αρ. πλαισίου) προτίμησα το oil service μου των 55.000χλμ να το κάνω την προηγούμενη βδομάδα στον Σπανό στην Συγγρού αντί για του πιο κοντινού μου Ραπαντζή ο οποίος είναι εξειδικευμένος (κάνω αλλαγές λαδιών εκεί και δείχνει πολύ καλός) κι όχι εξουσιοδοτημένος.
Αφού κατέβαλα λοιπόν στον Σπανό 445¤ έχω να πω τα εξής:
1. Πιστεύω ότι η δουλειά που γίνεται ανάμεσα στα εξουσιοδοτημένα είναι η καλύτερη όμως..
2. αντιπροσωπεύει περισσότερο π.χ. τον πατέρα μου που πάει χρόνια το εκάστοτε 5άρι του το αφήνει και φεύγει ήσυχος αλλά..
3. όχι τόσο εμάς τους πυροβολημένους που θέλουμε να "χαρούμε" την περιποίηση στεκόμενοι πάνω από το καμάρι μας αποκτώντας εντελώς προσωπική σχέση με τον μηχανικό κι όχι απρόσωπη-αλλάδοτη επαφή...!
Στην παραπάνω προγραμμτισμένη συντήρηση μου άλλαξαν μόνο: λάδια, φίλτρο λαδιού, βενζίνης, καμπίνας και μπουζί! Θα είχα εξοικονομήσει αρκετά αν έκανα το σερβις σε εξειδικευμένο???

Προσεξε ποσο λάδι σου εβαλαν. Δες στην απόδειξη εαν δεν θυμασαι και ενημέρωσε μας.

Specialized
10-03-11, 11:03
Προσεξε ποσο λάδι σου εβαλαν. Δες στην απόδειξη εαν δεν θυμασαι και ενημέρωσε μας.

Το επεσήμανα 2-3 φορές και έτσι δεν μου έβαλε πάνω από 5,6 λίτρα.
Η χρέωση που έχει γίνει είναι 6 λίτρα

Specialized
10-03-11, 11:07
Μάλλον πλήρωσες πολλά και τα πλήρωσες τζάμπα!
Στα 2 service που έχω κάνει, την μία φορά το πήγα σε εξειδικευμένο και την άλλη στην αντιπροσωπεία! Και τις 2 φορές είχα πάρει από πριν ό,τι ανταλλακτικό ήθελα και τα πήγα εκεί μαζί με το αυτοκίνητο! Φυσικά πλήρωσα κάποια εργασία και μου έκαναν και τον τυπικό έλεγχο, αφού το αυτοκίνητο συνδέθηκε με το σύστημά τους και καταγράφθηκε το service στο βιβλίο.
Ενδεικτικά τα λάδια (castrol 10W-60 BMW M3,M5,M6) που τα χρεώνει η BMW 19,50 ευρώ/λίτρο, τα παίρνω 10 ευρώ/λίτρο, από Αθηναίο επαγγελματία που έχει δώσει προσφορά για το Φόρουμ.thumb
Όσον αφορά στην προσωπική σχέση με τον μηχανικό της αντιπροσωπείας έχεις απόλυτο δίκιο, δεδομένου ότι εκεί πρέπει να περιμένεις στον χώρο αναμονής μέχρι να τελειώσουν και όχι να είσαι δίπλα να δεις τί γίνεται και να συζητήσεις με τους μηχανικούς!
Greg δυστυχώς ήμουν σίγουρος για όλα αυτά που γράφεις κι εσύ αλλά ήθελα να γραφτεί στο ιστορικό του αρ. πλαισίου....
Μάλλον όμως θα το σκεφτώ πολύ για την επόμενη φορά καθώς δεν αξίζει τόση διαφορά... Ειδικά έχοντας και τη εναλλακτική εξειδικευμένου συνεργείου που μου έχει αποδείξει ποιοτική δουλειά και λογικότατα χρήματα...

Monsta
10-03-11, 11:58
Δε νομίζω ότι είναι πολλά τα χρήματα που πλήρωσες στο Σπανό, αν λάβουμε υπόψη τι χρεώνουν άλλα εξουσιοδοτημένα άλλων εταιρειών (ford / fiat / volvo για παράδειγμα). Για μία απλή αλλαγή λαδιών, φίλτρο λαδιού & αέρα & ένα τσεκ τa 200-250 τα έχεις δεδομένα.

Στο Μ3 του αλλάξανε επιπλέον βενζίνης, καμπίνας & μπουζί.

Οι υπόλοιποι δηλαδή με S54 τι έχετε πληρώσει για αντίστοιχη εργασία σε μη εξουσιοδοτημένο ?

Monsta
10-03-11, 12:18
3. όχι τόσο εμάς τους πυροβολημένους που θέλουμε να "χαρούμε" την περιποίηση στεκόμενοι πάνω από το καμάρι μας αποκτώντας εντελώς προσωπική σχέση με τον μηχανικό κι όχι απρόσωπη-αλλάδοτη επαφή...!




Δε νομίζω ότι υπάρχει μηχανικός που απολαμβάνει τον πελάτη πάνω από το κεφάλι του όσο εργάζεται, όπως και εσείς δεν θα θέλατε το αφεντικό σας πίσω από τη πλάτη σας, ενώ δουλεύετε στο γραφείο σας να κοιτάει τα χαρτιά σας και τη κάθε σας κίνηση.

Ο μηχανικός, εκτός κι αν είναι ο αδερφός σας, έχει κι αυτός τις σκοτούρες του και την οικογένειά του να πάει στο σπίτι του τ απόγευμα. Δε νομίζω ότι έχει το χρόνο ή την όρεξη να ανοίγει κουβέντα ή να κάνει 'φιλίες' με το κάθε πελάτη που μπαίνει στο μαγαζί του να κάνει σέρβις.

Θα πείτε ότι μιλώ για τη πάρτυ μου και μπορεί να το πάρετε στραβά, αλλά δυστυχώς έτσι είναι. Όταν ήμουν και γω 'απ έξω' δε μπορούσα να το καταλάβω και για να τους καλοπιάσω, ειδικά τις εποχές που έκανα το Ε36 τροπέτ, έσκαγα κάθε μεσημέρι με γλυκά και μπύρες.

Το καταλαβαίνω ότι ο χώρος είναι βρώμικος, αλλά δεν είναι όλοι ίδιοι. Πολύ καλά κάνουν μερικά συνεργεία και δεν αφήνουν να εισέρχεται ο πελάτης στο χώρο που γίνονται οι εργασίες.

dblade
10-03-11, 12:48
Μετα απο καμποσο καιρο το συνηθιζεις αλλα δεν ειναι οτι καλυτερο να εχεις τον αλλο δερβενακα και να σου λεει και απο πανω τι να κανεις υπαρχουν και σπανιες περιπτωσεις ανθρωπον που ειναι οκ και σε προτρεπουν εμεσα για κουβεντα αλλα διχως να σε πρηζουν. Και το ποιο σημαντικο ειχα ενα παππου πανω απο το κεφαλι μου του λεω μια δυο τρεις να παει να καθησει στο χωρο αναμονης τπτ.
Μεχρι που κατεβασα την εξατμιση ηθελε αλλαγη τον χτυπησα καταλαθος οπως την κατεβαζα αφου δεν βρηκα τον μπελα μου. Ειπαμε αλλα ητανε στην πλατη μου κυριολεκτικα! ειναι και η ασφαλεια των πελατων για αυτο δεν επιτρεπουν κυριος να μπαινουν στο χωρο εργασιας εχει τυχει σε φιλου συνεργειο να πεδικλωθει παππους και να τον τρεχουν.
Τα 450 ειναι λιγουλακι τσιμπημενα.

m-power_01
10-03-11, 14:25
Το εχω γραψει 500 φορες και θα το ξαναγράψω...
Οι εργασιες στις αντιπροσωπειες υπερτιμολογουνται!
Ο λογος ειναι απλός... Στην αντιπροσωπεια νοικιαζουν εναν χωρο πολλων τετραγωνικων, αρα μεγαλα ενοικια φωτα νερα κλπ. Επίσης εχουν ενα team ανθρωπων οι οποιοι δεν φερουν αμεσα κερδη! Η τηλεφωνητρια, η ταμίας, ο τεχνικος συμβουλος, η καθαριστριες κλπ...ολοι αυτοι πληρωνονται μεσω της εργασιας αλλων!
Σε ολα αυτα συνυπολογίστε το καπελο που βαζει στον καθενα αντιπροσωπο η μαμα bmw ...αρα την επόμενη φορα που θα πείτε οτι μια αντιπροσωπεία είναι φτηνη ,σκεφτείτε μήπως το εξειδικευμένο που ρωτήσατε ηταν ακριβο (αφου δεν εχει ολα αυτα τα παραπλευρα εξοδα, τουλαχιστον σε τετοιο μεγεθος).

Ο φιλος σπεσιαλιζ τα λεει πολυ καλα η αντιπροσωπεια ειναι υπεροχη για τον πατερα του και για τον χ ανθρωπο που θελει καποιες ανεσεις.

υ.γ σε απλες εργασιες βλεπε λαδια, μπουζι η λεξη s54 θα πρεπει να επηρεαζει μόνο στην τιμη των ανταλλακτικων και οχι στην εργασία όπως πολυ συχνα γίνεται

Thomelef
10-03-11, 14:44
Το εχω γραψει 500 φορες και θα το ξαναγράψω...
Οι εργασιες στις αντιπροσωπειες υπερτιμολογουνται!
Ο λογος ειναι απλός... Στην αντιπροσωπεια νοικιαζουν εναν χωρο πολλων τετραγωνικων, αρα μεγαλα ενοικια φωτα νερα κλπ. Επίσης εχουν ενα team ανθρωπων οι οποιοι δεν φερουν αμεσα κερδη! Η τηλεφωνητρια, η ταμίας, ο τεχνικος συμβουλος, η καθαριστριες κλπ...ολοι αυτοι πληρωνονται μεσω της εργασιας αλλων!
Σε ολα αυτα συνυπολογίστε το καπελο που βαζει στον καθενα αντιπροσωπο η μαμα bmw ...αρα την επόμενη φορα που θα πείτε οτι μια αντιπροσωπεία είναι φτηνη ,σκεφτείτε μήπως το εξειδικευμένο που ρωτήσατε ηταν ακριβο (αφου δεν εχει ολα αυτα τα παραπλευρα εξοδα, τουλαχιστον σε τετοιο μεγεθος).

Ο φιλος σπεσιαλιζ τα λεει πολυ καλα η αντιπροσωπεια ειναι υπεροχη για τον πατερα του και για τον χ ανθρωπο που θελει καποιες ανεσεις.

υ.γ σε απλες εργασιες βλεπε λαδια, μπουζι η λεξη s54 θα πρεπει να επηρεαζει μόνο στην τιμη των ανταλλακτικων και οχι στην εργασία όπως πολυ συχνα γίνεται

σπύρο εδώ είσαι λίγο λάθος...καταρχήν οι περισόττερες αντιπροσωπείες, τουλάχιστο
εδώ στην βόρεια ελλάδα, έχουν ιδιόκτητα καταστήματα...νομίζω πως κανονικά,
πρέπει να είναι και ένας απο τους όρους και προυποθέσεις που πρέπει να πληρεί
κάποιος για να πάρει την αντιπροσωπεία...επίσεις οι αντιπροσωπείες, κάνουν κάτι
που δεν κάνουν τα απλά συνεργεία...πουλάνε αυτοκίνητα...επίσεις προμηθεύουν
με ανταλακτικά πολά εξουσιοδοτημένα συνεργεία, πράγμα που σημαίνει, πως έχουν
και αυτοί κέρδος απο τα ανταλακτικά, είτε το περάσουν αυτοί, είτε κάποιος άλλος.
γενικά οι αντιπροσωπείες κερδίζουν τα κέρατα τους αδικαιολόγητα...μιλάμε για
επιχηρήσεις με 30 - 40 άτομα προσωπικό και τζίρους που ξεπερνάνε τα 20 και 25
εκατομμύρια για πλάκα...υπάρχουν επιχηρήσεις με τα ίδια άτομα, που παράγουν,
και βγάζουν 4 - 5 εκατομύρια, και αφήνουν στην μπάντα και λεφτά...πόσο λοιπόν
οι αντιπροσωπείες που πουλάνε αέρα...εγώ προσωπικά την αντιπροσωπεία, μια
ζωή την θεωρούσα έναν τρόπο για να πετάξεις κάποια παραπάνω λεφτά για το τπτ...
απλά ψάχνουν για κορόιδα, που για καλό τους υπάρχουν αρκετά...

m-power_01
10-03-11, 14:52
σπύρο εδώ είσαι λίγο λάθος...καταρχήν οι περισόττερες αντιπροσωπείες, τουλάχιστο
εδώ στην βόρεια ελλάδα, έχουν ιδιόκτητα καταστήματα...νομίζω πως κανονικά,
πρέπει να είναι και ένας απο τους όρους και προυποθέσεις που πρέπει να πληρεί
κάποιος για να πάρει την αντιπροσωπεία...επίσεις οι αντιπροσωπείες, κάνουν κάτι
που δεν κάνουν τα απλά συνεργεία...πουλάνε αυτοκίνητα...επίσεις προμηθεύουν
με ανταλακτικά πολά εξουσιοδοτημένα συνεργεία, πράγμα που σημαίνει, πως έχουν
και αυτοί κέρδος απο τα ανταλακτικά, είτε το περάσουν αυτοί, είτε κάποιος άλλος.
γενικά οι αντιπροσωπείες κερδίζουν τα κέρατα τους αδικαιολόγητα...μιλάμε για
επιχηρήσεις με 30 - 40 άτομα προσωπικό και τζίρους που ξεπερνάνε τα 20 και 25
εκατομμύρια για πλάκα...υπάρχουν επιχηρήσεις με τα ίδια άτομα, που παράγουν,
και βγάζουν 4 - 5 εκατομύρια, και αφήνουν στην μπάντα και λεφτά...πόσο λοιπόν
οι αντιπροσωπείες που πουλάνε αέρα...εγώ προσωπικά την αντιπροσωπεία, μια
ζωή την θεωρούσα έναν τρόπο για να πετάξεις κάποια παραπάνω λεφτά για το τπτ...
απλά ψάχνουν για κορόιδα, που για καλό τους υπάρχουν αρκετά...

Θωμα πιστευουμε ακριβως το ιδιο. 100% . Το λεω και στην πρωτη γραμμη.
Με τα παραπανω θελω να πεισω τους δυσπιστους (και οχι εσενα ,που εχεις παρει γραμμη τι γινεται) οτι οι τιμες δεν ειναι λογικες!
Αν κανεις ενα κοπο και το ξαναδιαβασεις ,θα πιασεις το πνευμα μου πιστευω.

υ.γ ειναι να εχεις μεταδοτικοτητα ομως... οσο πιο απλα πηγαινα να τα γραψω τοσο πιο χαλια τα εκανα!:th_Laie_67-1:

turbodog
10-03-11, 14:55
Το εχω γραψει 500 φορες και θα το ξαναγράψω...
Οι εργασιες στις αντιπροσωπειες υπερτιμολογουνται!
Ο λογος ειναι απλός... Στην αντιπροσωπεια νοικιαζουν εναν χωρο πολλων τετραγωνικων, αρα μεγαλα ενοικια φωτα νερα κλπ. Επίσης εχουν ενα team ανθρωπων οι οποιοι δεν φερουν αμεσα κερδη! Η τηλεφωνητρια, η ταμίας, ο τεχνικος συμβουλος, η καθαριστριες κλπ...ολοι αυτοι πληρωνονται μεσω της εργασιας αλλων!
Σε ολα αυτα συνυπολογίστε το καπελο που βαζει στον καθενα αντιπροσωπο η μαμα bmw ...αρα την επόμενη φορα που θα πείτε οτι μια αντιπροσωπεία είναι φτηνη ,σκεφτείτε μήπως το εξειδικευμένο που ρωτήσατε ηταν ακριβο (αφου δεν εχει ολα αυτα τα παραπλευρα εξοδα, τουλαχιστον σε τετοιο μεγεθος).

Ο φιλος σπεσιαλιζ τα λεει πολυ καλα η αντιπροσωπεια ειναι υπεροχη για τον πατερα του και για τον χ ανθρωπο που θελει καποιες ανεσεις.

υ.γ σε απλες εργασιες βλεπε λαδια, μπουζι η λεξη s54 θα πρεπει να επηρεαζει μόνο στην τιμη των ανταλλακτικων και οχι στην εργασία όπως πολυ συχνα γίνεται

...well said! Σε επισημο πηγαινουμε οσο ειμαστε στην εγγυηση ωστε να ειμαστε καλυμενοι. Οταν αυτη ληξει δεν υπαρχει λογος. Αλλωστε καποια εξιδικευμενα εχουν ανοιξει απο ανθρωπους που δουλευαν πριν στα επισημα. Οποτε δεν υπαρχει καμια μα καμια διαφορα στην ποιοτητα εργασιας που προσφερουν. Και για ανθρωπους σαν και εμενα (που εχω βιωσει Μ@λ@κιες συνεργειων και επισημων και εξουσιοδοτημενων) ειναι πολυ σημαντικο να βρισκομαι στο αυτοκινητο μου κατα την διαρκεια οποιασδηποτε εργασιας α) για να βοηθησω αν μπορω σε κατι λογω της ιδιαιτεροτητας στον χωρο του κινητηρα π.χ. για να βγει το λουρι του SC θελει να 'κλειδωσει' η τροχαλια του κομπρεσσορα και να μην γυρναει αναποδα και β) να δω για την δικη μου ενημερωση, διορθωσεις καυσιμου στο GT1, η την συμπιεση των κυλινδρων κτλ. πραγμα που δεν θα εκανε ο πατερας μου (ουτε θα τον ενδιεφερε αλλωστε).
Οπως υπαρχουν καλα και κακα εξιδικευμενα, το ιδιο καθεστως υπαρχει και στα επισημα. Με την μονη διαφορα οτι τα επισημα ειναι παντα ακριβοτερα!

dblade
10-03-11, 15:00
O φιλος ποιο πανω εχει δικιο σε αντιπροσωπια μπορει να δουλευουν 8 ατομα συνεργειο φανοποιο και οι διπλασιοι να ειναι πωλητες τμημα ανταλακτικων κ.τ.λ
Ενω σε εξουσιοδοτημενο μπορει να δουλευουν 3-4 βαρια και να ειναι πολυ μικροτερα τα λειτουργικα εξοδα ετσι παει παιδια και μην νομιζεται οι αντιπροσοπειες κονομανε αυτη την εποχη που ψαχνουν με το τουφεκι για πωλησεις μονο απο συνεργειο και ανταλακτικα την βγαζουν.
Ξερω περιπτωση που απο 8 ατομα τους μειωσε σε 3 γνωστη αντιπροσωπια για λογους οικονομικους εκανε μειωση πρωσοπικου στο συνεργειο και οχι στα γραφεια. Χαρακτηριστικα τα ειχε παρει ενας μαστορας γνωστος μου και ελεγε δεν θα μου βγαινει η π@@ για να ταιζω τους κουστουματους πωλητες απο επανω να μου πουλανε μουρη και ολας.

pilot
10-03-11, 15:28
Δε νομίζω ότι είναι πολλά τα χρήματα που πλήρωσες στο Σπανό, αν λάβουμε υπόψη τι χρεώνουν άλλα εξουσιοδοτημένα άλλων εταιρειών (ford / fiat / volvo για παράδειγμα). Για μία απλή αλλαγή λαδιών, φίλτρο λαδιού & αέρα & ένα τσεκ τa 200-250 τα έχεις δεδομένα.

Στο Μ3 του αλλάξανε επιπλέον βενζίνης, καμπίνας & μπουζί.

Οι υπόλοιποι δηλαδή με S54 τι έχετε πληρώσει για αντίστοιχη εργασία σε μη εξουσιοδοτημένο ?

τα ίδια πράγματα με το φίλο και επιπλέον λάδια διαφορικού και σαζμάν και ρύθμιση βαλβίδων 500 ευρώ..

Specialized
10-03-11, 15:38
τα ίδια πράγματα με το φίλο και επιπλέον λάδια διαφορικού και σαζμάν και ρύθμιση βαλβίδων 500 ευρώ..

Κρίνονται σημαντικές οι παραπάνω επιπλέον συντηρήσεις στα 55.000χλμ?

turbodog
10-03-11, 15:45
Κρίνονται σημαντικές οι παραπάνω επιπλέον συντηρήσεις στα 55.000χλμ?

Τα λαδακια σασμαν-διαφορικου, αν δεν τα εχει αλλαξει ο προηγουμενος (που μαλλον τα εχει αλλαξει) ναι. Βαλβιδες οχι απαραιτητα (κακο βαβαια δεν κανει ενα check up/ρυθμιση αν χρειαζεται καποια).
Αλλα για ολα τα παραπανω υπολογιζε αλλα 3 κατοσταρικακια τουλαχιστον.

Specialized
10-03-11, 16:37
Βαλβίδες είχε ρυθμίσει ο Βαγγέλης. Για λάδια σασμαν κλπ δεν θυμάμαι

Monsta
10-03-11, 18:19
Συμφωνώ με ότι λέτε για τις χρεώσεις σε μη εξουσιοδοτημένα. Εκεί πάω και γω άλλωστε για όλα τα μτχ αυτοκίνητα που έχω αγοράσει.

Σύγκρινα τι πλήρωσε ο φίλος στο Σπανό με τρεις άλλες μάρκες που έχω πρόσφατη εμπειρία, γιατί το πρόβλημα δεν είναι μόνο στη bmw.

Όλα αυτά τα χρόνια 'ανάπτυξης' δημιουργήθηκαν πάρα πολλές περιττές κάθετες μονάδες. Τα χω ξαναγράψει και γω Σπύρο. Δε γίνεται να υπάρχουν σε 5 χλμ radius, 3 κάθετες μονάδες στα βπ της Αθήνας. Μοιράζεται η πίτα μειώνεται η δουλειά τους + όλα τα μη εξουσιοδοτημένα, έτσι αναγκάζονται να έχουν υψηλά κοστολόγια. Αντί να είναι οικονομικοί λόγω όγκου εργασίας, συμβαίνει το αντίθετο.

oldcarskickass
10-03-11, 18:22
...well said! Σε επισημο πηγαινουμε οσο ειμαστε στην εγγυηση ωστε να ειμαστε καλυμενοι. Οταν αυτη ληξει δεν υπαρχει λογος. Αλλωστε καποια εξιδικευμενα εχουν ανοιξει απο ανθρωπους που δουλευαν πριν στα επισημα. Οποτε δεν υπαρχει καμια μα καμια διαφορα στην ποιοτητα εργασιας που προσφερουν. Και για ανθρωπους σαν και εμενα (που εχω βιωσει Μ@λ@κιες συνεργειων και επισημων και εξουσιοδοτημενων) ειναι πολυ σημαντικο να βρισκομαι στο αυτοκινητο μου κατα την διαρκεια οποιασδηποτε εργασιας α) για να βοηθησω αν μπορω σε κατι λογω της ιδιαιτεροτητας στον χωρο του κινητηρα π.χ. για να βγει το λουρι του SC θελει να 'κλειδωσει' η τροχαλια του κομπρεσσορα και να μην γυρναει αναποδα και β) να δω για την δικη μου ενημερωση, διορθωσεις καυσιμου στο GT1, η την συμπιεση των κυλινδρων κτλ. πραγμα που δεν θα εκανε ο πατερας μου (ουτε θα τον ενδιεφερε αλλωστε).
Οπως υπαρχουν καλα και κακα εξιδικευμενα, το ιδιο καθεστως υπαρχει και στα επισημα. Με την μονη διαφορα οτι τα επισημα ειναι παντα ακριβοτερα!


Αν με το επίσημο εννοείς την αντιπροσωπεία συγνώμη αλλά αυτό με το block exception ισχύει από το 2004 και αρκεί να έχεις τα γνήσια ανταλλακτικά και να τοποθετηθούν σε συνεργείο με άδεια λειτουργίας και να σφραγιστεί το βιβλίο του service για να ισχύει η εγγύηση του ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΟΥ.

Αν η εδώ αντιπροσωπεία έχει παρατείνει με ΔΙΚΗ ΤΗΣ ευθύνη την εγγύηση σαφώς και μπορεί να βάλει δικούς της όρους ακόμα και στα σέρβις.

Αλλά στην εργοστασιακή εγγύηση το ΜΟΝΟ θέμα είναι τα γνήσια ανταλλακτικά.

pilot
11-03-11, 04:18
Κρίνονται σημαντικές οι παραπάνω επιπλέον συντηρήσεις στα 55.000χλμ?

τις εργασίες αυτές τις έκανα στα 75000 χλμ..thumb

προσωπικά βαλβολίνες και ρύθμιση βαλβίδων τα προγραμματίζω κάθε δεύτερο μεγάλο servise(κάθε 60000χλμ δηλ.) μπουζί κάθε 30000. λάδια και φίλτρο λαδιού κάθε 5000.

Specialized
11-03-11, 09:03
τις εργασίες αυτές τις έκανα στα 75000 χλμ..thumb

προσωπικά βαλβολίνες και ρύθμιση βαλβίδων τα προγραμματίζω κάθε δεύτερο μεγάλο servise(κάθε 60000χλμ δηλ.) μπουζί κάθε 30000. λάδια και φίλτρο λαδιού κάθε 5000.
Λογικά και σωστά μου φαίνονται κι εμένα αυτά τα όρια. Αυτά λέω να ακολουθήσω και λίγο νωρίτερα αντί 60000χλμ στα 50000χλμ καθώς το oil servise ανάβει κάθε 25000... thumb

mo328i
24-03-11, 22:33
λοιπον εγινε το service τελικα!!πηρα τα λαδακια 12Ε το λιτρο και πληρωσα για (mahle φιλτρο βενζινης-mahle φιλτρο λαδιου-φιλτρο vanos μαζι με κατι λαστιχακια-καθαρισμα λαδωμα φιλτου αερα - εργασια) χωρις την αγορα των λαδιων 74e μια χαρα για e46 m3 @@@,τα λαδια κοστιζουν 72e + 74e αυτα που ειπα παμε στα 146e ολα μαζι!απορω εαν υπαρχουν ακομα ανθρωποι που τα σκανε στην αντιπροσωπια για το ΤΙΠΟΤΑ!!

ΔημήτρηςΜ3
25-03-11, 00:19
λαδια μηχανης δικα. μου λαδια σασμαν διαφορικο μια βλατζα στο κατω μερος του καρτερ πισω συνεπλοκ ολααααααα τα φιλτρα κ+ ευθυγραμμιση κανα 350 κανα μηνα πριν

Z-man
27-03-11, 10:08
λοιπον εγινε το service τελικα!!πηρα τα λαδακια 12Ε το λιτρο και πληρωσα για (mahle φιλτρο βενζινης-mahle φιλτρο λαδιου-φιλτρο vanos μαζι με κατι λαστιχακια-καθαρισμα λαδωμα φιλτου αερα - εργασια) χωρις την αγορα των λαδιων 74e μια χαρα για e46 m3 @@@,τα λαδια κοστιζουν 72e + 74e αυτα που ειπα παμε στα 146e ολα μαζι!απορω εαν υπαρχουν ακομα ανθρωποι που τα σκανε στην αντιπροσωπια για το ΤΙΠΟΤΑ!!

Φιλε ,πες μας απο που πηρες τα ανταλλακτικα κ που τελικα εκανες το service μιας κ ειναι οικονομικα .Εμεινες ευχαριστημενος απ τη ολη συμπεριφορα (ευγενια ,προσοχη στο αμαξι ,συνσυνεργασια κ καθαριοτητα ) των ανθρωπων του συνεργειου που επελεξες ..?Νομιζω πως αν ναι τοτε αυτοι οι επαγγελματιες πρεπει να γινονται γνωστοι .Οι μερες ειναι δυσκολες κ πρεπει οι σωστοι (οικονομικοι κ ποιοτικοι ) να ξεχωρισουν απ τα`αρπακτικα κ τα λαμογια...Ευχαριστω.

mo328i
29-03-11, 23:41
Φιλε ,πες μας απο που πηρες τα ανταλλακτικα κ που τελικα εκανες το service μιας κ ειναι οικονομικα .Εμεινες ευχαριστημενος απ τη ολη συμπεριφορα (ευγενια ,προσοχη στο αμαξι ,συνσυνεργασια κ καθαριοτητα ) των ανθρωπων του συνεργειου που επελεξες ..?Νομιζω πως αν ναι τοτε αυτοι οι επαγγελματιες πρεπει να γινονται γνωστοι .Οι μερες ειναι δυσκολες κ πρεπει οι σωστοι (οικονομικοι κ ποιοτικοι ) να ξεχωρισουν απ τα`αρπακτικα κ τα λαμογια...Ευχαριστω.

κοιτα οταν πηγα και ρωτησα για το service και τα ανταλλακτικα αρχικα μου ειχε πει αλλη τιμη αλλα υστερα ξαναεπισκευτηκα το συνεργειο γνωριζοντας πλεον οτι δεν υπαρχει λογος να βαλεις γνησια bmw ανταλλακτικα αλλα της εταιριας που τα κατασκευαζει ουσιαστικα..(bosh,mahle,mann κτλπ) οποτε μου ειπε τις τιμες και συμφωνησα..σαν εργασια μια χαρα μου φανηκε ( ηξερε τι εκανε ) και σαν ευγενια το ιδιο και πηρα και αυτοκινητο αντικαταστασης μεχρι να τελειωσει το δικο μου γιατι ειχα δουλεια..αυτα!!εαν θες και ενδιαφερεσαι με πμ σου λεω..

Specialized
22-06-11, 22:14
Αισίως το κορίτσι μου έφτασε τα 60000χλμ και ως έχω προγραμματισμένο για κάθε 5000 πάω άυριο για αλλαγή Λαδιών + Φίλτρο. Σύμφωνα και με τις προτροπές των περισσοτέρων σας αλλά και της δικής μου εμμονής για την καλύτερη συντήρηση, θα αλλάξω και βαλβλίνες σαζμάν + διαφορικού. Έχουμε καμιά ιδιαίτερη επισήμανση κατά την αλλαγή???

EVERGET
22-06-11, 22:20
Αισίως το κορίτσι μου έφτασε τα 60000χλμ και ως έχω προγραμματισμένο για κάθε 5000 πάω άυριο για αλλαγή Λαδιών + Φίλτρο. Σύμφωνα και με τις προτροπές των περισσοτέρων σας αλλά και της δικής μου εμμονής για την καλύτερη συντήρηση, θα αλλάξω και βαλβλίνες σαζμάν + διαφορικού. Έχουμε καμιά ιδιαίτερη επισήμανση κατά την αλλαγή???

Τίποτα το ιδιαίτερο, απλά να τσεκάρεις πως σου βάζουνε τα ΟΕΜ υγρά της ΒMW με τα παρακάτω Part numbers και όχι Castrol. Τα ΟΕΜ υγρά είναι κατασκευής Castrol αλλά με μικροδιαφορές από τα αντίστοιχα υγρά με το brand της Castrol.

-diff fluid:
OEM fluid Castrol SAF-XJ + FM booster
BMW part# PN 83-22-2-282-583
diff fluid swap diy here

-tranny fluid:
OEM Fluid (6mt & SMG) Castrol MTF-LT-2 (NOT LT-3) fluid
BMW part# 83 22 0 309 031

Specialized
25-06-11, 12:20
Όλα άψογα με τις αλλαγές όλων thumb
268,00¤ Σύνολο

konstantinaM3
25-06-11, 12:30
εγω παντως ολα αυτα τα ψονιζω μονη μου στην φρατζη ειναι αρκετα φτηνα κ τα βαζω μονη μου.δεν συμφερει να κανεις σερβις στα εξω συνεργεια.....ζητανε πολλααααααααα

doctore
14-03-12, 17:48
Χθές άλλαξα λάδια φίλτρο. Τέλος τα TWS.
Tώρα δίνουν τα EDGE Professional 10W-60.
Είναι τα ίδια ? καλύτερα ? χειρότερα ? Το έχει ψάξει κανείς ?

Monsta
14-03-12, 18:06
Το τέλος Δοκ;; Αυτά προτείνει τώρ η BMW ? Που έκανες την αλλαγή ;

Monsta
14-03-12, 18:06
Μάδερ εφιν άι φον

Thomelef
14-03-12, 18:17
εδώ και καιρό γίνεται αυτό...

steliosm46
14-03-12, 18:39
Χθές άλλαξα λάδια φίλτρο. Τέλος τα TWS.
Tώρα δίνουν τα EDGE Professional 10W-60.
Είναι τα ίδια ? καλύτερα ? χειρότερα ? Το έχει ψάξει κανείς ?

τα σκέτα EDGE να παίρνεις έχουν το ίδιο API με τα περασμένα TWS

εαν δείς έχει EDGE professional, EDGE Formula RS, EDGE sport, και έχουν ΑPI SM/CF

Μόνο το σκέτο EDGE απο οτι έχω δεί έχει API SJ/CF που είναι το ίδιο με το περασμένο TWS

και αυτά παίζουν ρόλο στην πυκνότητα του λαδιού απο ότι έχω δει..

doctore
14-03-12, 21:25
Το τέλος Δοκ;; Αυτά προτείνει τώρ η BMW ? Που έκανες την αλλαγή ;

Αυτά έχει τώρα η ΒΜW.
TWS τέλος. Μόνο σε όσους έχει ξεμείνει στόκ.
Το είχα δεί πολύ καιρό τώρα σε ξένα forums.
Ούτε στο site της Castrol υπάρχει.

Την αλλαγή την έκανα στον Ψωμαδάκη (Αιγάλεω).
Επίσης άλλαξα φίλτρο βενζίνης, φίλτρο λαδιού, φίλτρο Vanos.

race850i
15-03-12, 19:34
τα σκέτα EDGE να παίρνεις έχουν το ίδιο API με τα περασμένα TWS

εαν δείς έχει EDGE professional, EDGE Formula RS, EDGE sport, και έχουν ΑPI SM/CF

Μόνο το σκέτο EDGE απο οτι έχω δεί έχει API SJ/CF που είναι το ίδιο με το περασμένο TWS

και αυτά παίζουν ρόλο στην πυκνότητα του λαδιού απο ότι έχω δει..

Τα Edge δεν εχουν καμοια σχεση με τα TWS .

To ΑPI ειναι απλα μια εγκρυση καλης ποιοτητας.

gnx
15-03-12, 19:39
It's all here doc

https://www.castrol.com/castrol/sectionbodycopy.do?categoryId=9024084&contentId=7073092

Z-man
15-03-12, 19:42
Τα Edge δεν εχουν καμοια σχεση με τα TWS .

To ΑPI ειναι απλα μια εγκρυση καλης ποιοτητας.

Και τι θα γινει τωρα που δεν βγαινουν τα TWS ?

EVERGET
15-03-12, 20:16
Και τι θα γινει τωρα που δεν βγαινουν τα TWS ?

Τα Edge δίνει πλέον η BMW...άρα αυτά θα βάζουμε! thumb

Thomelef
16-03-12, 07:00
Ιιιιετς

alexk
16-03-12, 10:06
Τα TWS βγαίνουν ακόμη

Z-man
16-03-12, 11:13
Τα TWS βγαίνουν ακόμη

Και που τα βρισκεις φιλε μου στην Ελλαδα ?

nik200
16-03-12, 11:37
διαβαζοντας το θεμα ειδα οτι καποιος αναφερθηκε λιγακι σε ρυθμισμα βαλβιδων..

πριν απο λιγο καιρο εγω εκανα ρυθμισμα με κοστος γυρω στο 200αρι ευρω και πραγματικα ειδα αλλο αμαξι..η ιδια η bmw λεει καθε 50χιλ χιλ να γινεται..το αποτελεσμα του ρυθμισματος...το αμαξι γινεται πολυ πιο ροπατο...καιει ενα κλικ λιγοτερο..το αμαξι υσηχασε πολυ στο ρελαντι....και γενικα ειναι μια δουλεια που πρεπει να γινεται απο ανθρωπους που ξερουν τι κανουν και ειναι λιγοι..εμενα προσωπικα στο αμαξι μου που δεν ειχε γινει ποτε ρυθμιση ηταν "ανοιχτες" σχεδον ολες οι βαλβιδες και μολις ρυθμιστικαν ηταν σαν να πηρα 15 αλογα και 1-2 κιλα ροπης..σαν αισθηση..απο την πλευρα του οδηγου..

προσοχη...μετα το ρυθμισμα βαλβιδων...ετσι και το πατησετε απευθειας δεν θα καταλαβετε τρελλη διαφορα γιατι ο εγκεφαλος δεν εχει προσαρμοστει στα νεα δεδομενα και θελει καποια χιλιομετρα για να το κανει..οποτε μετα απο 2-3 βολτες θα καταλαβετε διαφορα...

οποτε αντι να ψαχνεστε για λαδια, μπουζια κτλ κτλ..δοκιμαστε αυτο...ειναι η καλυτερη συντηρηση στον s54 σας....αφου φυσικα ψαχτειτε καλα ποιος θα το κανει...

Monsta
16-03-12, 11:48
Που το έκανες Νίκο ?

nik200
16-03-12, 11:56
Που το έκανες Νίκο ?

με pm οποιος θελει..δεν ειναι σωστο να κανουμε διαφημιση θεωρω..

Z-man
16-03-12, 11:58
για πες ,για πες....

Monsta
16-03-12, 11:59
Εφόσον δεν πρόκειται για 'αρνητική' εμπειρία το μοιράζεσαι εδώ κανονικά.

nik200
16-03-12, 12:01
στον qsds στην μεταμορφωση...

EVERGET
16-03-12, 12:39
στον qsds στην μεταμορφωση...

Και στο δικό μου ο Μανώλης είχε ρυθμίσει βαλβίδες. Διαφορά μεγάλη δεν είδα μιας και μία ή δύο είχαν κάποιο ψιλοκενό.

nik200
21-03-12, 11:19
ο λογος που αναφερω το ρυθμισμα ειναι ο εξης...

πιστευω οτι υπαρχουν πολλοι ιδιοκτητες μ3 που μπορει να περιποιουνται σχολαστικα το αμαξι τους...αλλα δεν προβαινουν σε βασικα πραγματα οπως το ρυθμισμα γιατι φοβουνται, και μεταξυ μας καλα κανουν..το ρυθμισμα ομως ειναι σοβαρο καθως η ιδια η bmw το απαιτει..καθως χωρις αυτο και το αμαξι δεν πηγαινει και μπορει να κανει και ζημια στο ιδιο το μοτερ!!!

υγ..θα ειχε πλακα μια δυναμομετρηση πριν και μετα..

Stradale
17-04-12, 11:43
Τι είναι αυτό το "φίλτρο vanos" που διαβάζω;

pilot
17-04-12, 13:32
https://www.bmwfans.gr/forum/showthread.php?t=4219&highlight=%F6%E9%EB%F4%F1%EF+vanos

thumb

Stradale
18-04-12, 00:37
τι μαθαίνει κανείς...παίζει να έχουμε και κανα κωδικό του ανταλακτικού;

pilot
18-04-12, 03:55
https://bmwfans.info/parts/catalog/E46/Coupe/Europe/M3-S54/LHD/N/2004/may/browse/engine/cylinder_head_vanos/

11 36 1 401 971

:D:D:D

Stradale
18-04-12, 10:18
Ευχαριστω pilot!απαντήσεις αστραπή :D

mo328i
23-04-12, 20:48
παιδια λαδακια για τα m3 ειτε τα παλια είτε τα καινούρια που κυκλοφορούν που μπορούμε να βρούμε με κανενα δεκαρικο το λίτρο , τόσο τα είχα πάρει πρίν κανένα χρόνο, όποιος ξέρει ας στείλει ένα πμ ευχαριστώ , για αθήνα αναφέρομαι.

mo328i
02-05-12, 21:35
παιδια λαδακια για τα m3 ειτε τα παλια είτε τα καινούρια που κυκλοφορούν που μπορούμε να βρούμε με κανενα δεκαρικο το λίτρο , τόσο τα είχα πάρει πρίν κανένα χρόνο, όποιος ξέρει ας στείλει ένα πμ ευχαριστώ , για αθήνα αναφέρομαι.

Τίποτα ρε παιδιά δεν ξέρει κάποιος?? όλοι στην bmw τα βάζετε?

oldcarskickass
02-05-12, 22:14
Είναι στο γερμανικό ebay ένας τύπος που έχει φοβερές τιμές σε λάδια.

Δυστυχώς όμως δεν είχα κάνει εγώ την παραγγελία και δεν ξέρω να σου πω λεπτομέρειες.

bill_m3
03-05-12, 07:32
Είναι στο γερμανικό ebay ένας τύπος που έχει φοβερές τιμές σε λάδια.

Δυστυχώς όμως δεν είχα κάνει εγώ την παραγγελία και δεν ξέρω να σου πω λεπτομέρειες.

Λευτέρη το έψαξα εχθές αλλά δεν τον βρήκα :

https://www.ebay.de/sch/i.html?_from=R40&_trksid=m570.l1313&_nkw=Castrol+TWS+10W60&_sacat=See-All-Categories

oldcarskickass
03-05-12, 09:50
Λοιπόν, δεν ξέρω συγκεκριμένα για τα TWS και πόσο πάνε, εγώ είχα πάρει με ένα φίλο 5W-30 προς 5 -6 ευρώ το λίτρο, οπότε δεν ξέρω αν αυτά που παραθέτεις είναι όντως συμφέροντα στην τιμή.

Ο zaharias αν θυμάμαι καλά είχε δημοσιεύσει το λινκ, και είχε αγοράσει και ο ίδιος.

bill_m3
03-05-12, 09:55
Λοιπόν, δεν ξέρω συγκεκριμένα για τα TWS και πόσο πάνε, εγώ είχα πάρει με ένα φίλο 5W-30 προς 5 -6 ευρώ το λίτρο, οπότε δεν ξέρω αν αυτά που παραθέτεις είναι όντως συμφέροντα στην τιμή.

Ο zaharias αν θυμάμαι καλά είχε δημοσιεύσει το λινκ, και είχε αγοράσει και ο ίδιος.

Και εγώ είχα αγοράσει από αυτόν :original: :original: :original:
Λέω ότι δεν βρήκα τα λάδια σε αυτόν!!

oldcarskickass
03-05-12, 10:18
ΑΑ ρε συ εγώ κατάλαβα ότι δεν βρήκες τον ίδιο τον πωλητή!!! μάι μπαντ

steliosm46
03-05-12, 12:03
παρήγγειλα προχθές μια 12άδα 148 ευρώ μαζί με μεταφορικά (10W60 TWS)

Περίπου στα 12.5 ευρώ το λίτρο βγαίνει μαζι με τα μεταφορικα αλλα ειναι παλι καλα πιστευω δεν μπορει εδω καποιος να σου δωσει τετοια τιμη και ειναι λογικό..

Stradale
06-05-12, 00:20
Τρελή τιμή,άντε γεια.Από το 20ρικο το λίτρο που έδωσα εγώ...

Thomelef
06-05-12, 16:11
20αρικο???για πολυ ξύλο αυτός που σου τα έδωσε...
Πάνω απο 15¤ πολυ δύσκολα να τα βρεις.

Stradale
06-05-12, 16:20
Δηλαδή αν πας σε μια αντιπροσωπία στην Ελλάδα θα τα πάρεις με 15 ευρώ το λίτρο;
Επειδή δεν τα πήρα από Ελλάδα,αλλά θέλω να δω αν έκανα πατάτα που δεν περίμενα :)

Thomelef
06-05-12, 16:23
Για αντιπροσωπεία δεν έχω ιδέα να σου πω, μιας και τόσα χρόνια πενβεδακιας δεν έχω παίζει το πόδι μου ποτέ. Σε όλα τα συνεργεία που έχω παει όμως, απο 14-15¤ τα έπαιρνα πάντα.

Stradale
06-05-12, 16:24
Για αντιπροσωπεία δεν έχω ιδέα να σου πω, μιας και τόσα χρόνια πενβεδακιας δεν έχω παίζει το πόδι μου ποτέ. Σε όλα τα συνεργεία που έχω παει όμως, απο 14-15¤ τα έπαιρνα πάντα.

Μια χαρά...Στην επόμενη αλλαγή τώρα. Πάνε 30 ευρώ χαμένα....:th_Laie_67-1:

S54POWER
07-05-12, 21:50
castrol 10-60 tws με λιγοτερο απο 15Ε κομματακι δυσκολο, μηπως χωρις ΦΠΑ ? για τσεκαρετο και πες μας να ξερουμε, θενκς

Thomelef
08-05-12, 08:00
όταν στο συνεργείο σου χρεώνουν στην αλλαγή λαδιών μόνο τα λάδια 90¤, πόσο κάνουν?

S54POWER
08-05-12, 23:47
όταν στο συνεργείο σου χρεώνουν στην αλλαγή λαδιών μόνο τα λάδια 90¤, πόσο κάνουν?

15 E/lt απλα μασηματικα

Stradale
14-05-12, 17:13
Όταν βάζω μπροστά από τέρμα κρύο το αμάξι και φεύγω έχω την εντύπωση ότι η εξάτμιση κάνει πιο πολύ θόρυβο,σαν V8 από τον Μαρανέλλο...

Μην γελάτε,σοβαρά μιλάω! :D

m-power_01
14-05-12, 17:19
Αφού είναι πιο ψηλά το ρελαντί όταν είναι κρύο.

Stradale
14-05-12, 17:30
Βασικά όχι όταν είναι ακίνητο το αμάξι,αλλά ενώ κινείται.Μπορεί να είναι και εντύπωση μου οπότε κρατάω μικρό καλάθι...

Thomelef
14-05-12, 18:41
έχει όντως αισθητή διαφορά όταν είναι κρύο το αμάξι...ειδικά αν ξεκινήσεις και είναι πολύ κρύο, κάνει και μπερδέματα.
χώρια που ακούς την εξάτμιση να κροταλίζι σαν κατσαρολικό στις 1700 - 1800 στροφές.

steliosm46
14-05-12, 20:18
καλα ειναι αν μπορεις να το αφηνεις λιγο να ζεστενεται πριν ξεκινάς τουλαχιστον να σβηνουν τα 2 πρωτα λαμπακια..εγω παντα το αφηνω να ζεσταθει παντα

αλλα και πριν σβησω για παραδειγμα το αφηνω λιγο να δουλεψει ή οταν το σκιζω μετα δεν το σβηνω κατευθειαν

Specialized
14-05-12, 21:04
καλα ειναι αν μπορεις να το αφηνεις λιγο να ζεστενεται πριν ξεκινάς τουλαχιστον να σβηνουν τα 2 πρωτα λαμπακια..εγω παντα το αφηνω να ζεσταθει παντα

αλλα και πριν σβησω για παραδειγμα το αφηνω λιγο να δουλεψει ή οταν το σκιζω μετα δεν το σβηνω κατευθειαν

Μισ από τα ίδια κι εγώ thumb
Επίσης δεν ανεβάζω πάνω απο 3000 αν δεν μου σβήσουν όλα τα λαμπάκια..

race850i
14-05-12, 22:27
και πολυ δικιο εχουν οι προλαλησαντες. Το 10W60 θελει αρκετη ωρα για να ζεσταθει και αν καποιος το πλακωνει παγωμενο θα χασει την συμπιεση του λογω γατζουνισμενων χιτωνιων πολυ γρηγορα!!!

pilot
15-05-12, 03:36
καλα ειναι αν μπορεις να το αφηνεις λιγο να ζεστενεται πριν ξεκινάς τουλαχιστον να σβηνουν τα 2 πρωτα λαμπακια..εγω παντα το αφηνω να ζεσταθει παντα

αλλα και πριν σβησω για παραδειγμα το αφηνω λιγο να δουλεψει ή οταν το σκιζω μετα δεν το σβηνω κατευθειαν

έτσι..η απο-θέρμανση είναι εξίσου σημαντική με την προ-θέρμανση..thumb

Thomelef
15-05-12, 08:18
αν το έχεις σκίσει, ναι. αν είσαι χαλαρός δεν τρέχει κάστανο να το σβήσεις κατευθεία. εγώ πχ, πάντα κανονίζω πρίν φτάσω σπίτι η θερμοκρασία λαδιού να είναι σε ideal θερμοκρασία.

Stradale
15-05-12, 09:02
Το ότι θέλει σωστό ζέστα είναι δεδομένο ότι το θέλω.
Σκεφτείτε στην απελπισία της η BMW να σου πει ΜΗΝ ΤΟ ΠΑΤΗΣΕΙΣ όταν είναι κρύο και λαμπάκια σου έβαλε,και δείκτη θερμοκρασίας λαδιου σου έβαλε...Ε άμα δεν καταλαβαίνεις είσαι άξιος την μοιρας σου...

Για το σβήσιμο μετά απο σκίσιμο δεν ξέρω αν έχει νόημα να περιμένεις, αυτό το κάνουμε στα τουρμπο για να μην κρατήσει λάδι η τουρμπίνα.Στο ατμοσφαιρικο δεν ξέρω ακριβώς που αποσκοπεί...

oldcarskickass
15-05-12, 10:37
Στο να έρθουν όλα τα μέρη σε όσο γίνεται πιο ομοιόμορφη θερμοκρασία.

Επίσης αν παρατηρήσεις σε παλιά αναλογικά όργανα όταν έσβηνες και μετά από κανά δίλεπτο τρίλεπτο ξαναέβαζες το κλειδί στα λαμπάκια η θερμοκρασία ανέβαινε πάνω από την μέση.

pilot
15-05-12, 13:14
αν το έχεις σκίσει, ναι. αν είσαι χαλαρός δεν τρέχει κάστανο να το σβήσεις κατευθεία. εγώ πχ, πάντα κανονίζω πρίν φτάσω σπίτι η θερμοκρασία λαδιού να είναι σε ideal θερμοκρασία.

αυτό εννοείτε ρε Τομι! :thumbsup:

doctore
29-05-12, 20:58
Λοιπόν χθές πήγα και έκανα ρύθμιση βαλβίδων.
10 βαλβίδες θέλανε λίγο, οι 6 κλειστές και οι 4 ανοιχτές.
Κόστος 230 €.
Απόλυτα σωστά όσα λέει ο τεντυμπόης nik200.
Το αυτοκίνητο έχει διαφορά. Πιο γρήγορο και πιο ήσυχο στο ρελαντί.
Ειδικά στις χαμηλές στροφές έχει σημαντική διαφορά.
Κατανάλωση δεν ξέρω ακόμη γιατί από τις πολλές γρήγορες δοκιμές ανέβηκε!
Ευχαριστώ όλους που έχουν ενημερώσει στο συγκεκριμένο θέμα, και ιδιαίτερα τον nik200.
:original:

steliosm46
29-05-12, 21:14
Λοιπόν χθές πήγα και έκανα ρύθμιση βαλβίδων.
10 βαλβίδες θέλανε λίγο, οι 6 κλειστές και οι 4 ανοιχτές.
Κόστος 230 ¤.
Απόλυτα σωστά όσα λέει ο τεντυμπόης nik200.
Το αυτοκίνητο έχει διαφορά. Πιο γρήγορο και πιο ήσυχο στο ρελαντί.
Ειδικά στις χαμηλές στροφές έχει σημαντική διαφορά.
Κατανάλωση δεν ξέρω ακόμη γιατί από τις πολλές γρήγορες δοκιμές ανέβηκε!
Ευχαριστώ όλους που έχουν ενημερώσει στο συγκεκριμένο θέμα, και ιδιαίτερα τον nik200.
:original:

Ωραίος..thumb στα πόσα χιλιόμετρα είναι ?

doctore
29-05-12, 22:05
131k :original:

m-power_01
29-05-12, 22:20
Επίσης αν παρατηρήσεις σε παλιά αναλογικά όργανα όταν έσβηνες και μετά από κανά δίλεπτο τρίλεπτο ξαναέβαζες το κλειδί στα λαμπάκια η θερμοκρασία ανέβαινε πάνω από την μέση.

Φιλαράκι μήπως έχεις Ε30; Αχαχαχα

Stradale
29-05-12, 23:19
Λοιπόν χθές πήγα και έκανα ρύθμιση βαλβίδων.
10 βαλβίδες θέλανε λίγο, οι 6 κλειστές και οι 4 ανοιχτές.
Κόστος 230 ¤.
Απόλυτα σωστά όσα λέει ο τεντυμπόης nik200.
Το αυτοκίνητο έχει διαφορά. Πιο γρήγορο και πιο ήσυχο στο ρελαντί.
Ειδικά στις χαμηλές στροφές έχει σημαντική διαφορά.
Κατανάλωση δεν ξέρω ακόμη γιατί από τις πολλές γρήγορες δοκιμές ανέβηκε!
Ευχαριστώ όλους που έχουν ενημερώσει στο συγκεκριμένο θέμα, και ιδιαίτερα τον nik200.
:original:

230 μόνο η ρύθμιση βάλβιδων;!

pilot
30-05-12, 01:09
πολλά είναι..

nik200
30-05-12, 11:52
παιδια για ρυθμιση βαλβιδων..γυρω στα 200-250 ζητανε ολοι...και ειναι και καποια ανταλλακτικα μεσα (που δεν θυμαμαι τωρα..)..περα απο φλαντζες..γιατι η σωστη ρυθμιση..πρεπει να ειναι τελειως κρυο το μοτερ..και μετα ειναι κανα 2ωρο-3ωρο δουλεια..(αν πραγματι εχουν θεμα αρκετες...)

υγ..χαιρομαι αν βοηθησα...:original:

Stradale
30-05-12, 12:00
παιδια για ρυθμιση βαλβιδων..γυρω στα 200-250 ζητανε ολοι...και ειναι και καποια ανταλλακτικα μεσα (που δεν θυμαμαι τωρα..)..περα απο φλαντζες..γιατι η σωστη ρυθμιση..πρεπει να ειναι τελειως κρυο το μοτερ..και μετα ειναι κανα 2ωρο-3ωρο δουλεια..(αν πραγματι εχουν θεμα αρκετες...)

υγ..χαιρομαι αν βοηθησα...:original:

Θεε μου...για το s2k είχα δώσει 60 ευρω,αλλα τα 250 ειναι σεβαστό πόσο όχι αστεία...ότι πρέπει να ειναι κρύο το μοτέρ το ξέρω,αυτο με την φλατζων δεν το είχα υπόψιν μου...

alexk
30-05-12, 12:34
Θεε μου...για το s2k είχα δώσει 60 ευρω,αλλα τα 250 ειναι σεβαστό πόσο όχι αστεία...ότι πρέπει να ειναι κρύο το μοτέρ το ξέρω,αυτο με την φλατζων δεν το είχα υπόψιν μου...

Εδώ χρεώνουν πάνω από 1000 για εργασία μόνο :thumbsup:

Thomelef
30-05-12, 12:48
Εδώ χρεώνουν πάνω από 1000 για εργασία μόνο :thumbsup:

κ@βλ@!!!

pilot
30-05-12, 15:16
παιδια για ρυθμιση βαλβιδων..γυρω στα 200-250 ζητανε ολοι...και ειναι και καποια ανταλλακτικα μεσα (που δεν θυμαμαι τωρα..)..περα απο φλαντζες..γιατι η σωστη ρυθμιση..πρεπει να ειναι τελειως κρυο το μοτερ..και μετα ειναι κανα 2ωρο-3ωρο δουλεια..(αν πραγματι εχουν θεμα αρκετες...)

υγ..χαιρομαι αν βοηθησα...:original:

80 ευρΑ πλήρωσα εγω Νικο..Για την θερμοκρασία είναι πολύ σωστό..το αμάξι το άφησα όλη μέρα στο συνεργείο και το ''πιάσαμε'' την επομένη..

doctore
30-05-12, 15:28
Εδώ χρεώνουν πάνω από 1000 για εργασία μόνο :thumbsup:

:shok::shok::shok:

doctore
30-05-12, 16:19
Και μια φωτογραφια πριν τη ρύθμιση όπου φαίνεται η αγριάδα και η κακοσύνη
των εκκεντροφόρων :thumbsup:
https://i1209.photobucket.com/albums/cc386/bljutie/IMG_3452.jpg

Stradale
31-05-12, 22:13
Εδώ χρεώνουν πάνω από 1000 για εργασία μόνο :thumbsup:

Έλα Αλέκο,πόσο είπες ότι χρεώνουν;Ποοοοοοοοοοοοοοο σο; ντουπ

Stradale
31-05-12, 22:14
Έχει πλύνει κανείς μηχανή; Την μάνα της και τον πατέρα της έχει αλλά φοβάμαι μην την ακούσει κανας πολλαπλασιαστής...