PDA

Επιστροφή στο Forum : E90 M3 ESS vs RS6 EVOTECH



Monsta
06-03-11, 00:02
Δυναμίτess

https://www.youtube.com/watch?v=CxbUKLg8JfU&feature=player_embedded

ghost-rider
06-03-11, 00:23
750 πρεπει να χει αυτο το Μ3 ε?
Σκετη φωτια... Το ξηλωσε το rs6 και δεν ειναι ευκολος στοχος παρα το βαρος του...
Πολυ ωραιο πραμα!

Thomelef
06-03-11, 09:34
με 90 άλογα κάτω???δεν νομίζω...

stef
06-03-11, 10:22
Ποιος ξήλωσε ποιον είναι το θέμα..
Στα χαμηλα το Μ3 φεύγει, ψηλά όμως......

S8N
06-03-11, 10:34
Respect και στα δυο!

stef
06-03-11, 10:38
Περίεργο εσύ να λες respect σε Audi.... :p

Monsta
06-03-11, 10:40
Ρε παιδιά το είδε κανείς το βίντεο? Δώστε λίγο προσοχή.

α) το Μ3 είναι 650ΗΡ (2:31), άρα -90ΗΡ.

β) στην αρχή ανοίγει με του Jury που όπως δείχνει το 1ο βιντ είναι πιο αργό και το Μ3 το ξεβρακώνει. Στα χαμηλά, στα ψηλά, στα δεξιά, στ αριστερά, πλαγίως.......πάνω από 2-3 κολώνες.

γ) στη συνέχεια ανοίγει με τον Osman που όπως είδατε από τη μεταξύ τους κόντρα με το άλλο rs6 είναι πολύ πιο γρήγορος (+20χλμ διαφορά). Στη 1η τους κόντρα του κάνει μια καρότσα στο Μ3, μετά το Μ3 τον μαζεύει και πάνε μαζί και στο τέλος το rs6 του φεύγει 2 καρότσες.....big deal. Στη τελευταία τους κόντρα, πάνε εντελώς κοπίο μέχρι και τα 333 χλμ!!!!!!!!!!

dblade
06-03-11, 10:45
Kαι 90 αλαγατα κατω και τους ξυλωσε και τους δυο το ενα ειναι ετοιμο απο χρωμα να παει να το φουνταρει σε κανα τοιχο το ασημι κατι πηγε να κανει α ρε mpowa!
Oπως τα λεει ο μονσα ειναι.

(αφου ειναι και τα δυο 740 γιατι εχουν τοσο μεγαλη διαφορα μηπως ειναι κουλομαρια ο jury??)

Thomelef
06-03-11, 10:57
Ρε παιδιά το είδε κανείς το βίντεο? Δώστε λίγο προσοχή.

α) το Μ3 είναι 650ΗΡ (2:31), άρα -90ΗΡ.

β) στην αρχή ανοίγει με του Jury που όπως δείχνει το 1ο βιντ είναι πιο αργό και το Μ3 το ξεβρακώνει. Στα χαμηλά, στα ψηλά, στα δεξιά, στ αριστερά, πλαγίως.......πάνω από 2-3 κολώνες.

γ) στη συνέχεια ανοίγει με τον Osman που όπως είδατε από τη μεταξύ τους κόντρα με το άλλο rs6 είναι πολύ πιο γρήγορος (+20χλμ διαφορά). Στη 1η τους κόντρα του κάνει μια καρότσα στο Μ3, μετά το Μ3 τον μαζεύει και πάνε μαζί και στο τέλος το rs6 του φεύγει 2 καρότσες.....big deal. Στη τελευταία τους κόντρα, πάνε εντελώς κοπίο μέχρι και τα 333 χλμ!!!!!!!!!!


με 90 άλογα κάτω???δεν νομίζω...

γι'αυτό το είπα αυτό κώστα μου...πέραν της πλάκας, το Μ3 θα παίζει και μεθανόλες,
τζίντζιρι μίντζιρι, και ποιός ξέρει τι άλλο...με 90 άλογα κάτω να τα ξετρυπάει έτσι,
νομίζω πως δεν παίζει...

stef
06-03-11, 11:52
(αφου ειναι και τα δυο 740 γιατι εχουν τοσο μεγαλη διαφορα μηπως ειναι κουλομαρια ο jury??)

Και εδώ ερχόμαστε σ αυτό που λέμε!!!
Στραγάλια είναι τα άλογα!
Όλοι φτιάχνουν προγράμματα και λένε 1000 αλογα εγώ 2500 αλογα ο άλλος και πάει λέγοντας....
Εαν ήταν ίδια άλογα δεν θα του έκανε τέτοιες κενές το άλλο RS6...
Eκτός κ αν μιλάμε για κουλαμάρα...

panos90
06-03-11, 11:55
να ρωτησω και εγω ο ασχετος.

σε μια κοντρα με ενα rs6 - εν κινηση και οχι απο σταση - το οποιο ειναι 4χ4 και αυτοματο..
τι αλλο πρεπει να κανεις εκτος απο το να πατας γκαζι και να κρατας το τιμονι?

Monsta
06-03-11, 12:12
Έχεις δίκιο βρε Θωμά. Σε τέτοιess κόντρess με τουρμπίνess και κομπρέσσορess άντε να βρεις άκρη τι έχουν στις μηχανess τους...

oldcarskickass
06-03-11, 12:30
Μην ξεχνάτε ότι το RS6 είναι κάποια αρκετά κιλά παραπάνω.

επίσης από ότι φαίνεται και το Μ3 είναι αυτόματο, οπότε σε αυτές τις ταχύτητες απλά πατάς τέρμα γκάζι και (σχεδόν) thats it.

Γενικά πάντως είναι λίγο άκυρη η σύγκριση Μ3 με RS6 σε αυτή την μορφή γιατί μόνο BMW και AUDI δεν είναι αυτά τα πράγματα.

Αν είναι να συγκρίνουμε τα δύο οχήματα να τα συγκρίνουμε stock.
Πάντως μια ερώτηση, γιατί τόσα λαμπάκια αναμμένα στο Μ3;

dblade
06-03-11, 12:50
Σε αυτο που λεει ο stef δικιο εχει αλλα φενεται να χανει ταχυτητες το μπλε και σαν να πατιναρει στην αρχη αυτο ακουω.
Εφοσον ειναι δυναμομετριμενα τα ιδια αλογα πως ξεπεταγεται τοσο πολυ λεσ και εχουν 100 αλογα διαφορα το ενα 4χ4 με το αλλο?

chief
06-03-11, 13:10
Μονο ενας βλάκας νεόπλουτος Ρωσος θα μπορουσε να ειναι σε αμαξι που πάει 300 χιλιομετρα και να χτυπουσε και το κουδουνακι για την ζωνη ασφαλείας...

oldcarskickass
06-03-11, 13:48
Σε αυτο που λεει ο stef δικιο εχει αλλα φενεται να χανει ταχυτητες το μπλε και σαν να πατιναρει στην αρχη αυτο ακουω.
Εφοσον ειναι δυναμομετριμενα τα ιδια αλογα πως ξεπεταγεται τοσο πολυ λεσ και εχουν 100 αλογα διαφορα το ενα 4χ4 με το αλλο?

Που τα έχουν (σε ποιες στροφές δλδ), και για πόσο τα κρατάνε.

Το μέγιστο δεν είναι πανάκεια.

Monsta
06-03-11, 13:50
Σωστοοοοός ο Σεφ. Για τις Ρωσίδess όμως τι έχεις να πεις?

dblade
06-03-11, 14:57
H ρωσιδess αν και τετραπορτες ακομη γαζωνουν χωρις φρου φρου και αρωματα επιασε 330 η ρωσιδα?

chief
06-03-11, 14:59
Αυτές Κωστα ειναι καθαρόαιμες ατμοσφαιρικές,με καλή εισαγωγη και στροφάρουν 9αρες με ουρλιακτο στις ψηλές στρφές

stef
06-03-11, 15:02
Τώρα είπες Ρωσσίδess Κώστα και θα αρχίσει ο Ptboul....
Περίμενε και θα δεις posts σε λίγο... χα χα

PATSIMINI
06-03-11, 19:20
ειναι λιγο ακυρο το βιντεο....το rs6 ποσο ζυγιζει????καιμια 200 ++++...και λιγα λεω..........φερτε ενα Μ5 και μετα βλεπουμε.....μια χαρα στεκεται στο Μ3ιο......αφου ποοτε δεν περασε το Μ3ιο μπροστα.......

Stathis
06-03-11, 19:29
περσινα ξυνα σταφυλια.
το κοκκινο essπασε στο τελος του βιντεο...

stef
06-03-11, 20:43
περσινα ξυνα σταφυλια.
το κοκκινο essπασε στο τελος του βιντεο...

Ωπα!
Δώσε infos....:thumbsup:

m3est
06-03-11, 22:37
Το κοκκινο που εσπασε δεν ηταν το τετραπορτο ESS.Ηταν ενα κουπε με αλλου βελτιωτη κιτ.Εχει γινει ντορος στο M3POST.

Vasilis
07-03-11, 00:34
Πεστα γιατί πέφτει πολυ παραπληροφόρηση ...
Τον λόγο δεν καταλαβαίνω βέβαια...χεχε


Sent from my iPhone using Tapatalk

chief
07-03-11, 01:59
τα ess δεν σπάνε !!
και ειδικά τα Μ3 !!

Monsta
07-03-11, 11:05
Το κοκκινο που εσπασε δεν ηταν το τετραπορτο ESS.Ηταν ενα κουπε με αλλου βελτιωτη κιτ.Εχει γινει ντορος στο M3POST.

Απ όσο διαβάζω ήταν να πάρει μέρος στη κόντρα και ένα gintani το οποίο και έσπασε πριν αρχίσει καν το φιλμάρισμα. Δε ξέρω αν λέμε το ίδιο με το Νίκο.

turbodog
07-03-11, 13:26
Νομιζω οτι υπαρχει ενα μικρο μπερδεμα εδω περα. Το κοκκινο που εσπασε (rod bearing failure) ηταν Gintani, δουλευε στα 9+ psi με μεθανολες και ηταν και το promo car της Gintani. Και βρισκεται στο USA.

https://www.m3post.com/forums/showthread.php?t=492801

To video που βλεπουμε ειναι απο Ρωσια μερια. Πολυ πιθανο να εσπασε και κατι εκει μιας και το λεει ο φιλος Σταθης (welcome back btw thumb). Αλλο παντως το κοκκινο Gintani το Αμερικανικο και αλλο του video. (Φημες στο Ελλαντα λενε οτι εσπασε και εδω ενα ελληνικο Gintani αλλα δεν εχω κατι επιβεβαιωμενο. Σταθη ξερεις τιποτα εσυ?)
Παντως οι Ρωσσοι τα 300+αριζουν μερα νυχτα καθε μερα. Η αξιοπιστια ενος τετοιου μοτερ οταν κινειται για μεγαλα διαστηματα κοντα στον κοφτη (και στην μεγιστη πιεση) ειναι περιορισμενη. Και μαλιστα με τις τελευταιες σχεσεις του κιβωτιου( που σημαινει συνεχη μεγιστη καταπονηση για αρκετη ωρα).
Δεν λεμε να καταντησει το αυτοκινητο Garage Queen αλλα οταν βγαινεις καθε μερα και κινεισαι με 6ες-7ες και 300+ , το πιο πιθανο ειναι να μην μπορεσεις να βγαλεις 200.000 χλμ αξιοπιστα.

m3est
07-03-11, 14:59
Ess ακομα δεν εχει σπασει απ οτι εχω ενημερωθει απο την εταιρεια.Αλλωστε με 6 psi δηλαδη 0,4 bar ειναι πολυ χαλαρο το μοτερ.Ο χρονος θα δειξει πιο ειναι το πιο αξιοπιστο.

babisbabou
07-03-11, 17:48
Παραπάει καλά το Μ3 για τόσα άλογα λιγότερα thumb

Thomelef
10-03-11, 21:05
πάντως με το αλουμινένιο μπλόκ του s65, θαύμα είναι που δεν έχουν σπάσει όλα μέχρι τώρα...
είτε gintani, είτε ess, είτε οτιδήποτε άλλο...επίσεις ο ρώσος στο τέλος τέλος του βίντεο γιατί
ρίχνει μπινελίκια ξέρει κανείς???

deepBLUE
10-03-11, 22:35
Ωχ..ωχ..ωχ παναγια μου και μονο που το βλεπεις σου ανεβαινει το αιμα στο κεφαλι ...
Παντος θεωρω πως ο ess ειναι αρκετα αξιοπιστος κομπρεσσορας σε σχεση τουλαχιστον με οτι εχουμε δει και ζησει μεχρι τωρα.
Πραγματι και για το Μ3 εχει κανει φοβερη δουλεια αν το δει κανεις απο κοντα θα καταλαβει !!!!
Αρε m3est φωτιες που μας εχεις βαλει...

Thomelef
10-03-11, 22:54
το θέμα δεν είναι μονάχα αν τα κιτ είναι καλά ή ελλειπή, αλλά το κατά πόσο η βάση για
την οποία φτιάχνονται είναι καλή...πάντως αλουμινένιο μπλόκ με 12 προς ένα συμπίεση,
σίγουρα δεν είναι και η καλύτερη βάση για να παίζεις με την τύχη σου...

Stathis
10-03-11, 23:03
ο ρωσος ριχνει μπινελικια διοτι το αυτοκινητο εσπασε.
και εννοω το κοκκινο ess βεβαια και οχι το αμερικανικο.

ειτε το θελουν καποιοι φιλοι μας ειτε οχι, ολα τα παρομοια προτζεκτς εχουν το ιδιο -προδιαγεγραμμενο- τελος.
το μονο που διαφερει ειναι ο χρονος και η εκταση της ζημιας. αυτο εξαρταται απο την πιεση και τη διαρκεια της, που υφισταται το καθε αυτοκινητο καθως και το πως ο ιδιοκτητης του το χειριζεται και ειναι ικανος να αποφυγει τη ζημια (μαλλον πιο σωστα να την μεταθεσει για αργοτερα).

διευκρινιζω οτι εδω μιλαμε για s μοτερ και οχι για Μ54 τα οποια σαφως και δουλεψαν με ικανοποιητικο -για τους ιδιοκτητες τους- τροπο. (αν και εδω οι γνωμες διιστανται αφου πολλοι υποστηριζουν οτι αυτες οι μετατροπες απεδωσαν μεν, αλλα οχι στο βαθμο που διατεινεται ο κατασκευαστης τους, ενω δεν ελειψαν και αυτοκινητα που εμεναν σε καθε βολτα, απο "χαζα" προβληματα μεν, εμεναν δε...!)

το να λεμε ομως οτι ουδεποτε εσπασε μοτερ ess σαφως ειναι κατι που απεχει απο την πραγματικοτητα.
εδω αρκετα μοτερ σπασανε νορμαλ, πως γινεται να μην εσπασε ποτε και κανενα υπερσυμπιεζομενο?
επιπροσθετα ο καθενας εχει τις πηγες του. η δικη μου πηγη (διοτι βεβαια δεν ημουν μπροστα στην εκρηξη) ειναι απολυτως αξιοπιστη σε οτι με εχει πληροφορησει εως τωρα.
αν αυτη ειναι η πρωτη φορα που με παραπληροφορει, τι να πω, παραπληροφορω κι εγω!
χωρις να εχω καποιο συμφερον ουτε να δυσφημισω ουτε να διαφημισω ενα συγκεκριμενο κιτ εναντι καποιου αλλου, μιας και ουτε ανταγωνιστικους κομπερσορες εμπορευομαι, ουτε Μ3 εχω! (και ο φιλος μου απο τη γερμανια επισης!)

και την πληροφορια αυτη δεν μπορει να την αντικρουσει η ιδια η ess. οι λογοι ειναι ευνοητοι φανταζομαι...

προσωπικα δεν ξερω καμια εταιρια βελτιωσεων να βγαζει δελτιο καταστροφων και να πληροφορει τους καταναλωτες και τα φορουμ για τα μοτερ που σπασανε.
ολα αυτα βγαινουν στη φορα οταν υπαρχουν και αλλοι μπροστα στο συμβαν και δεν μπορει να γινει αλλιως.
αν δεν υπαρχουν μαρτυρες ο καθε τιουνερ δεν ειναι χαζος να δημοσιοποιησει το συμβαν... και αυτο το καταλαβαινουμε πιστευω.

αληθεια μηπως καποια απο τις εταιριες που κομπρεσαρουν Μ3 δινει tuv και εγγυηση για το μοτερ, το κιβωτιο και τη μεταδοση? οχι μονο εγγυηση για το κιτ, αλλα για ολα τα προαναφερομενα.

απο κει και περα οσοι κινουνται στην "πιατσα" ξερουν καλα τι γινεται.
εχω κι εγω να βαλω φωτο απο ελληνικα εκειδικευμενα συνεργεια και τους πειραματισμους τους με Μ3 ειδικα, πιο παλια που δεν τα ξερανε κιολας...
υποθεσεις που δεν βγηκαν στην επιφανεια διοτι οι συνεργειαδες τα βρηκαν με τους πελατες εξασφαλιζοντας και τη σχετικη αποσιωπηση του θεματος...

στο θεμα μας τωρα, στο Μ3 Ε92, αν δει κανεις και διαβασει ποσο προηγμενος και οριακος ειναι αυτος ο κινητηρας θα καταλαβει πολυ ευκολα ακομα και αν δεν εχει πολυ ειδικες γνωσεις οτι δεν ειναι τοσο ευκολο να παει απο τα 420 στα 650 αλογα. ειναι μαλλον αδυνατο αυτο να γινει χωρις να αποφευχθει η εκρηξη.
διαβαστε για ποσο πολυπλοκο τεχνολογιας F1 μοτερ μιλαμε: https://www.bmwfans.gr/forum/showthread.php?t=1102

τωρα αν καποιος εχει αντιθετη γνωμη, ας παει και ας αγορασει καποιο τετοιο κιτ. και να μας πει ποια ειναι αυτα τα αυτοκινητα που δεν σπασαν, ποσα χιλιομετρα καναν και σε τι συνθηκες.
διοτι αν μιλαμε για αυτοκινητα με λιγη και ελαφρια χρηση, ή εκθεσιακα κομματια, αδικα χανουμε το χρονο μας.
ας μας πει καποιος οτι πιεζε οριακα το αυτοκινητο και συμπληρωσε πανω απο π.χ. 10.000 χλμ. και τοτε ναι να αναφωνησουμε ολοι μαζι: οι τεχνικοι του ντιβιζιον ειναι βλακες! ειναι βλακες που για να παρουν λιγα παραπανω αλογα στην gts υπερκυβισαν. επρεπε να στειλουν ενα μοτερ στην ess (ή τη τζιντανι, ή τη τζι-παουερ) να τους μαθουνε πως βγαινουνε 50% επιπλεον ιπποι, χωρις να αλλαξουμε ολο το μοτερ και χωρις να χασουμε σε αξιοπιστια!

τα πραγματα ειναι απλα.
δεν ξερω τι γινεται στο εξωτερικο, το θεμα με το κοκκινο ετυχε και το εμαθα. προφανως εχουν σπασει κι αλλα αυτοκινητα που δεν τα ξερουμε.
και στην ελλαδα ομως δεν μπορουμε πουμε οτι τα Μ3 που κομπερσαριστηκαν βρισκονται στο δρομο ακομα ωστε να περιμενουμε τα αποτελεματα.
αν εξαιρεσουμε το Μ3 του γιατρου (το οποιο δεν πιστευω οτι εχει φαει και ενελεητο λιωσιμο και που μακαρι ποτε να μη σπασει και να το χαιρεται για παντα ο ανθρωπος), τα υπολοιπα βγηκαν εκτος απο ατυχηματα!
του γεωργιου τρακαρε αναμεσα απο τα διαστηματα που ηταν εκτος συνεργειου, του νικου τρακαρε επισης, ενω το τζιντανι εξεραγη και πουληθηκε αφου επισκευαστηκε χωρις το κιτ.
υπαρχει καποιο αυτοκινητο αλλο να εχει γραψει τιποτα χιλιομετρα εκτος της διαδρομης γραφειο-σπιτι ωστε να δουμε τι γινεται?

συγγνωμη για την καθυστερημενη απαντηση μιας και ημουν αρρωστος, αυτη ειναι η αποψη μου, αν καποιος εχει καποιο αλλο στοιχειο να προσθεσει στην κουβεντα ευχαριστως να ακουσουμε.

deepBLUE
10-03-11, 23:05
το θέμα δεν είναι μονάχα αν τα κιτ είναι καλά ή ελλειπή, αλλά το κατά πόσο η βάση για
την οποία φτιάχνονται είναι καλή...πάντως αλουμινένιο μπλόκ με 12 προς ένα συμπίεση,
σίγουρα δεν είναι και η καλύτερη βάση για να παίζεις με την τύχη σου...

Το κιτ το ειδα απο κοντα οπως και μεγαλο κομματι της συρναμολογισης σε Μ3 και πραγματικα ενδουσιαστικα με τις λεπτομεριες.
Τωρα δε διαφωνω μαζι σου το μονο που εχω να πω ειναι πως σ'αυτα τα πραγματα η πορεια-ιστορια θα μας πει τι πραγματικα συμβαινει η προκειται να συμβει :thumbsup:
Υπομονη λοιπον εχουμε ηδη δυο γνωστα Μ3 με ess στο φορουμ που δοξα το θεο και οι δυο τα σκιζουν κανονικα :thumbsup:

Αχ..ΑΧ...

Stathis
10-03-11, 23:24
το ενα ειναι του γιατρου για το οποιο αναφερθηκα πιο πανω. το αλλο ποιο ειναι βαγγελη?

deepBLUE
10-03-11, 23:39
διευκρινιζω οτι εδω μιλαμε για s μοτερ και οχι για Μ54 τα οποια σαφως και δουλεψαν με ικανοποιητικο -για τους ιδιοκτητες τους- τροπο. (αν και εδω οι γνωμες διιστανται αφου πολλοι υποστηριζουν οτι αυτες οι μετατροπες απεδωσαν μεν, αλλα οχι στο βαθμο που διατεινεται ο κατασκευαστης τους, ενω δεν ελειψαν και αυτοκινητα που εμεναν σε καθε βολτα, απο "χαζα" προβληματα μεν, εμεναν δε...!)


Ενδιαφερουσα και ισσοροπημενη η αποψη σου !!!
Δεν ειμαι ο ειδικος για να αντιπαρατεθω για πραγματα τα οποια ειτε δε γνωριζω ειτε δεν ειμαι απολυτα σιγουρος !!!!
Τα πραγματα για τα οποια εχω καποια γνωση αλλα και βεβαιοτητα για το τι συμβαινει η εχει στο παρελθον συμβει μπορω να μιλησω και εξηγω:
Επειδη πιο πανω κανεις αναφορα για χαζα προβληματα και για αμαξια που εμεναν σε καθε βολτα (και καταλαβαινω τι θες να πεις και ποιον εννοεις)μπορω να σου απαντησω πως για ενα κοψιμο λουριου δε φταιει ο κατασκευαστης ess αλλα αυτος που εφτιαξε εδω στην Ελλαδα μια αλλη τροχαλια αλλα προφανως οχι στα απαιτουμενα στανταρ !!!
Γιατι λοιπον γι αυτο πρεπει να χρεωθει ο ess η οπως αλλιως μπορει να τον λενε τον καθε κομπρεσσορα αντι του εδω κατασκευαστη αλλα και του ιδιοκτητη του που πηρε ενα τετοιο ρισκο ?
Γιατι ποτε πριν δε κοπηκε το λουρι ?
Το ποσο μια μετατροπη αποδιδει αυτο που λεει ο κατασκευαστης η οχι ειναι πολλοι παραγοντες που παιζουν ρολο και κυριος ο μηχανικος που το φτιαχνει.
Τωρα το αν αποδιδουν η οχι τι να πω...το εχουμε χιλιοδει το εργο πολλες φορες με καυγαδες διαφωνειες και χασιμο της ουσιας αλλα και της πραγματικοτητας και παντα καποιο αλλα και δικαιολογια και παρανοηση θα υπαρχει !!
Δε βρισκω λοιπον λογο για αντιπαραθεση ειδικα στο θεμα αυτο μιας και ο κατοχος καθε τετοιου προτζεκτ εχει βγαλει τα συμπερασματα του, οπως και ο καθε τυχερος που ειτε συμπτωματικα ειτε στημενα βρεθηκε στο δρομο του thumb
Εγω προσωπικα δε πειραματιστηκα ποτε στο να δωσω κατι παραπανω απο αυτο που μου δινει ο κατασκευαστης εκατσα στ αυγα μου.
Οστοσο αυτο που ειδα σε σχεση με αλλα τυχαια αμαξια που βρεθηκαν κατα καιρους στο διαβα μου ειναι πως εγω οσες φορες απανωτες και αν το πιεσα ποτε δεν ειπε οχι σε σχεση με αλλα που μετα απο 2 πατηματα καπνιζαν σα τζιμινιερες και εκαναν δεξια να κρυωσουν.(δε μιλαω συγκεκριμενα ουτε για γνωστους)
Τουλαχιστον σε οτι ζητησα κανω το κεφι μου χωρις να προβληματιζομαι ζεσταθηκε κρυωσε εσπασε...βεβαια αυτο δε σημαινει πως στο μελλον αποκλειεται να γινει και αυτο..ποτε δε ξερεις !!!
Απο την αλλη εβγαλα και τα συμπερασματα μου για το αν τελικα επρεπε κατι να πειραχτει η οχι (και αν ναι μεχρι ποιου σημειου)για περεταιρω αποτελεσματα απο αλλους εκτος του επισημου αντιπροσωπου.
Το πιο βασικο βεβαια ειναι πως αν ο καθε κατοχος ενος τετοιου προτζεκτ ειναι ικανοποιημενος τοτε δε μας πεφτει λογος υπο την εννοια πως αυτος το χαιρεται !!!

NickE60
10-03-11, 23:58
ενω δεν ελειψαν και αυτοκινητα που εμεναν σε καθε βολτα, απο "χαζα" προβληματα μεν, εμεναν δε...!)


Στάθη δεν φταίει ο ESS αν η φτιαχτή upgrade (made in Greece) τροχαλία είχε κακή κατασκευή (πιο βαθιά λούκια απ' ότι έπρεπε) και έκοψε 2 φορές το λουρί μέσα σε 5 μήνες. Το "σοβαρό" αυτό πρόβλημα έχει λυθεί κοντά ένα χρόνο τώρα στο συγκεκριμένο αυτοκίνητο ..αλλά οι Κασσάνδρες απ' όπου σίγουρα θα το άκουσες κι εσύ, ακόμα μιλάνε για ζημιές ...και δεν θέλουν ούτε να ακούσουν πως τα Μ54ESS σχεδόν 400ριζουν σε δύναμη και προπαντός αξιόπιστα!
Ας έκανα κι εγώ το 231 > 400 αξιόπιστα ...κι ας μου κοβόταν το λουρί κάθε 10.000 χλμ ...ούτε τροχαλία δεν θα άλλαζα... (που λέει ο λόγος) thumb

...χωρίς βέβαια να κάνω οποιαδήποτε σύγκριση με Μ. Άλλο το ένα κι άλλο το άλλο.

m-power_01
11-03-11, 00:05
Στάθη δεν φταίει ο ESS αν η φτιαχτή upgrade (made in Greece) τροχαλία είχε κακή κατασκευή (πιο βαθιά λούκια απ' ότι έπρεπε) και έκοψε 2 φορές το λουρί μέσα σε 5 μήνες. Το "σοβαρό" αυτό πρόβλημα έχει λυθεί κοντά ένα χρόνο τώρα στο συγκεκριμένο αυτοκίνητο ..αλλά οι Κασσάνδρες απ' όπου σίγουρα θα το άκουσες κι εσύ, ακόμα μιλάνε για ζημιές ...και δεν θέλουν ούτε να ακούσουν πως τα Μ54ESS σχεδόν 400ριζουν σε δύναμη και προπαντός αξιόπιστα!
Ας έκανα κι εγώ το 231 > 400 αξιόπιστα ...κι ας μου κοβόταν το λουρί κάθε 10.000 χλμ ...ούτε τροχαλία δεν θα άλλαζα... thumb

ποιους 5 μηνες βρε Νικο αφου ο ανθρωπος για βολτα το εβγαζε... η τροχαλια ηταν οτι ναναι.... και στο ρελαντι να το αφηνες 3 ωρες θα κοβοταν

NickE60
11-03-11, 00:12
ποιους 5 μηνες βρε Νικο αφου ο ανθρωπος για βολτα το εβγαζε... η τροχαλια ηταν οτι ναναι.... και στο ρελαντι να το αφηνες 3 ωρες θα κοβοταν

δεν ξέρω για τις βόλτες γιατί δεν ήμουν μπροστά την πρώτη φορά, αλλά την δεύτερη φορά ήμουν μπροστά και ήταν 3 μήνες σίγουρα μετά την πρώτη, άνοιξε το καπώ και πιάνω την τροχαλία ..και δεν ήταν τροχαλία ...περιστροφικό μαχαίρι ήταν..... αλλά το ανέλαβε ο Στράτος και λύθηκε το θέμα από τότε thumb

Stathis
11-03-11, 00:15
κοιταξε, το δεν μας πεφτει λογος ειναι σχετικο.
φυσικα δεν μας πεφτει λογος, ουτε πηγαμε μεσα στο σπιτι καποιου να του κανουμε κριτικη για τις επιλογες του.

οι συζητησεις, αυτη που γινεται εδω και αυτες που εχουν γινει στο παρελθον, γινονται διοτι καποιοι επιλεξαμε να εκθεσουμε δημοσια τις αποψεις μας σε φορουμ.
και η καθε αποψη που εκφερει ο καθενας και για τον α' ή β' λογο δεν συμφωνει με εναν αλλο, δεν σημαινει οτι χρειαζεται να οδηγησει στον τσακωμο.
εφοσον βεβαια τηρειται η στοιχειωδης ευγενεια και φιλικη συμπεριφορα.

ετσι για ολα αυτα που λες δεν διαφωνω, μπραβο και χαιρομαι που το αμαξι σου δεν εχει κανενα προβλημα. μακαρι να παει για παντα ετσι, εσυ τι πιστευεις οτι θα χαιρομουνα αν χαλαγε?
το ανεφερα μονος μου οτι η υπερσυμπιεση στα Μ54 ειναι αλλη υποθεση.
επισης ανεφερα οτι του φιλου μας εμενε σε καθε βολτα απο "χαζα" προβληματα, πραγματα που μονος του δημοσιοποιησε φυσικα, δεν εβαλα ντετεκτιβ εγω για να τα μαθω ουτε και χαρηκα γι αυτα αν αυτο καταλαβες.

απλως ανεφερα οτι τελικα δεν δουλεουν ολα 100% σωστα, απαντωντας στο οτι αυτα τα κιτ ειναι 100% απροβληματιστα. και εφερα το παραδειγμα οτι ακομα και τα Μ54 που ειναι τερατα αξιοπιστιας μενουν κι αυτα καμια φορα...
φυσικα δεν ειμαι σε θεση να ξερω τι κανει ο καθενας στο αυτοκινητο του.
ισως και ο ρωσος να πηρε καμια δικη του πρωτοβουλια και ετσι εσπασε.
το ξερουμε? μπορουμε να πουμε ναι ή οχι?

κατα τα αλλα το ποστ μου αφορα το κομπερσαρισμα του Ε92. το οποιο πιστευω εχοντας μελετησει οσο επιτερπουν οι γνωσεις και η εμπειρια μου αυτο το μοτερ, αλλα και μιλωντας με σοβαροτατους μηχανικους και βελτιωτες στη γερμανια, οτι δεν γινεται να διατηρησει τα ιδια επιπεδα αξιοπιστιας μετα απο 50% αυξηση ισχυος.
ακομα και που το συζηταμε αυτο ειναι αστειο.
και λεγοντας το αυτο, εχοντας αυτην την αποψη δεν σημαινει οτι καταφερομαι εναντιον καποιου επειδη δεν τον συμπαθω και ευχομαι να του καει το μοτερ!

απλα συλλεγοντας ολα τα στοιχεια εικαζω οτι θα του καει το μοτερ, και ασχετα αν θα ειναι φιλος ή αγνωστος, ασχετα αν θα πω τη γνωμη μου δημοσια ή θα την κρατησω για τον εαυτο μου, αυτο που στο τελος θα γινει δεν θα αλλαξει.

και μακαρι εγω (και οι μηχανικοι του ντιβιζιον φυσικα, οπως και μερικοι σοβαροι βελτιωτες) να μην τα βλεπουμε σωστα και τα μοτερ να αντεξουν 200.000 χιλιομετρα...
και εκει που εφτασε η αγορα, οι ταξιτζηδες να αρχισουν να παιρνουν V8 & V10 να τα κομπερσαρουν να βαζουν και υγραεριο και εμεις να λεμε ποσο μακακες ειμαστε τοσα χρονια...!

stratos
11-03-11, 00:15
Ενδιαφερουσα και ισσοροπημενη η αποψη σου !!!
Δεν ειμαι ο ειδικος για να αντιπαρατεθω για πραγματα τα οποια ειτε δε γνωριζω ειτε δεν ειμαι απολυτα σιγουρος !!!!
Τα πραγματα για τα οποια εχω καποια γνωση αλλα και βεβαιοτητα για το τι συμβαινει η εχει στο παρελθον συμβει μπορω να μιλησω και εξηγω:
Επειδη πιο πανω κανεις αναφορα για χαζα προβληματα και για αμαξια που εμεναν σε καθε βολτα (και καταλαβαινω τι θες να πεις και ποιον εννοεις)μπορω να σου απαντησω πως για ενα κοψιμο λουριου δε φταιει ο κατασκευαστης ess αλλα αυτος που εφτιαξε εδω στην Ελλαδα μια αλλη τροχαλια αλλα προφανως οχι στα απαιτουμενα στανταρ !!!
Γιατι λοιπον γι αυτο πρεπει να χρεωθει ο ess η οπως αλλιως μπορει να τον λενε τον καθε κομπρεσσορα αντι του εδω κατασκευαστη αλλα και του ιδιοκτητη του που πηρε ενα τετοιο ρισκο ?
Γιατι ποτε πριν δε κοπηκε το λουρι ?
Το ποσο μια μετατροπη αποδιδει αυτο που λεει ο κατασκευαστης η οχι ειναι πολλοι παραγοντες που παιζουν ρολο και κυριος ο μηχανικος που το φτιαχνει.
Τωρα το αν αποδιδουν η οχι τι να πω...το εχουμε χιλιοδει το εργο πολλες φορες με καυγαδες διαφωνειες και χασιμο της ουσιας αλλα και της πραγματικοτητας και παντα καποιο αλλα και δικαιολογια και παρανοηση θα υπαρχει !!
Δε βρισκω λοιπον λογο για αντιπαραθεση ειδικα στο θεμα αυτο μιας και ο κατοχος καθε τετοιου προτζεκτ εχει βγαλει τα συμπερασματα του, οπως και ο καθε τυχερος που ειτε συμπτωματικα ειτε στημενα βρεθηκε στο δρομο του thumb
Εγω προσωπικα δε πειραματιστηκα ποτε στο να δωσω κατι παραπανω απο αυτο που μου δινει ο κατασκευαστης εκατσα στ αυγα μου.
Οστοσο αυτο που ειδα σε σχεση με αλλα τυχαια αμαξια που βρεθηκαν κατα καιρους στο διαβα μου ειναι πως εγω οσες φορες απανωτες και αν το πιεσα ποτε δεν ειπε οχι σε σχεση με αλλα που μετα απο 2 πατηματα καπνιζαν σα τζιμινιερες και εκαναν δεξια να κρυωσουν.(δε μιλαω συγκεκριμενα ουτε για γνωστους)
Τουλαχιστον σε οτι ζητησα κανω το κεφι μου χωρις να προβληματιζομαι ζεσταθηκε κρυωσε εσπασε...βεβαια αυτο δε σημαινει πως στο μελλον αποκλειεται να γινει και αυτο..ποτε δε ξερεις !!!
Απο την αλλη εβγαλα και τα συμπερασματα μου για το αν τελικα επρεπε κατι να πειραχτει η οχι (και αν ναι μεχρι ποιου σημειου)για περεταιρω αποτελεσματα απο αλλους εκτος του επισημου αντιπροσωπου.
Το πιο βασικο βεβαια ειναι πως αν ο καθε κατοχος ενος τετοιου προτζεκτ ειναι ικανοποιημενος τοτε δε μας πεφτει λογος υπο την εννοια πως αυτος το χαιρεται !!!


Στάθη δεν φταίει ο ESS αν η φτιαχτή upgrade (made in Greece) τροχαλία είχε κακή κατασκευή (πιο βαθιά λούκια απ' ότι έπρεπε) και έκοψε 2 φορές το λουρί μέσα σε 5 μήνες. Το "σοβαρό" αυτό πρόβλημα έχει λυθεί κοντά ένα χρόνο τώρα στο συγκεκριμένο αυτοκίνητο ..αλλά οι Κασσάνδρες απ' όπου σίγουρα θα το άκουσες κι εσύ, ακόμα μιλάνε για ζημιές ...και δεν θέλουν ούτε να ακούσουν πως τα Μ54ESS σχεδόν 400ριζουν σε δύναμη και προπαντός αξιόπιστα!
Ας έκανα κι εγώ το 231 > 400 αξιόπιστα ...κι ας μου κοβόταν το λουρί κάθε 10.000 χλμ ...ούτε τροχαλία δεν θα άλλαζα... (που λέει ο λόγος) thumb

...χωρίς βέβαια να κάνω οποιαδήποτε σύγκριση με Μ. Άλλο το ένα κι άλλο το άλλο.

Επειδή με αφορά έμμεσα το θέμα κατασκεύασα μια τροχαλία καινούρια απο σφυρήλατο αλουμίνιο και το αυτοκίνητο δεν παρουσίασε πάλι πρόβλημα απο όσο ξέρω.

Το κόψιμο λουριού είναι κάτι που δεν ευθύνεται ο ess αλλά ο κατασκευαστής της τροχαλίας που εκτός απο λάθος βάθος στα λούκια είχε και λάθος μοίρες γωνίας στο λούκι για τον ιμάντα με τις 5 τραπεζοειδείς αυλακώσεις.

stratos
11-03-11, 00:19
ετσι για ολα αυτα που λες δεν διαφωνω, μπραβο και χαιρομαι που το αμαξι σου δεν εχει κανενα προβλημα. μακαρι να παει για παντα ετσι, εσυ τι πιστευεις οτι θα χαιρομουνα αν χαλαγε?
το ανεφερα μονος μου οτι η υπερσυμπιεση στα Μ54 ειναι αλλη υποθεση.
επισης ανεφερα οτι του φιλου μας εμενε σε καθε βολτα απο "χαζα" προβληματα, πραγματα που μονος του δημοσιοποιησε φυσικα, δεν εβαλα ντετεκτιβ εγω για να τα μαθω ουτε και χαρηκα γι αυτα αν αυτο καταλαβες.

απλως ανεφερα οτι τελικα δεν δουλεουν ολα 100% σωστα, απαντωντας στο οτι αυτα τα κιτ ειναι 100% απροβληματιστα. και εφερα το παραδειγμα οτι ακομα και τα Μ54 που ειναι τερατα αξιοπιστιας μενουν κι αυτα καμια φορα...



Κανω παράθεση συγκεριμένου κομματιού του πόστ γιατί δεν έχω επίγνωση για τα υπόλοιπα και δεν μπορώ να φέρω γνώμη.

Αλλά το κόψιμο ιμάντα δεν έχει να κάνει με την συμπίεση του "σκυλιού" Μ54. Είναι πρόβλημα στα περιφεριακά (σαν να είχε πρόβλημα η εξάτμηση που δεν έχει σχέση με τον κινητήρα) οπότε δεν είναι πρόβλημα των εσωτερικών κινούμενων μερών και κατ' επέκταση του Μ54

m-power_01
11-03-11, 00:20
δεν ξέρω για τις βόλτες γιατί δεν ήμουν μπροστά την πρώτη φορά, αλλά την δεύτερη φορά ήμουν μπροστά και ήταν 3 μήνες σίγουρα μετά την πρώτη, άνοιξε το καπώ και πιάνω την τροχαλία ..και δεν ήταν τροχαλία ...περιστροφικό μαχαίρι ήταν..... αλλά το ανέλαβε ο Στράτος και λύθηκε το θέμα από τότε thumb

αυτο λεω Νικο, οτι το αμαξι εβγαινε μονο για βολτα και οι 3 μηνες δεν ειναι αντιπροσωπευτικοι. Σε ενα αλλο αμαξι θα ηταν υποθεση μιας εβδομαδας και πολυ λεω. Αφου η τροχαλια ηταν απαραδεκτη

Stathis
11-03-11, 00:26
Κανω παράθεση συγκεριμένου κομματιού του πόστ γιατί δεν έχω επίγνωση για τα υπόλοιπα και δεν μπορώ να φέρω γνώμη.

Αλλά το κόψιμο ιμάντα δεν έχει να κάνει με την συμπίεση του "σκυλιού" Μ54. Είναι πρόβλημα στα περιφεριακά (σαν να είχε πρόβλημα η εξάτμηση που δεν έχει σχέση με τον κινητήρα) οπότε δεν είναι πρόβλημα των εσωτερικών κινούμενων μερών και κατ' επέκταση του Μ54

φιλε μου διαβαζεις αυτο που εγραψα εγω ή απαντας σε κανεναν αλλο?

που ειπα εγω για συμπιεση του σκυλιου, ή εσωτερικα κινουμενα μερη?

ανεφερα "χαζο" προβλημα και ειπα οτι εμεινε απο αυτο.

ειπα κατι λαθος? ή κατι που δεν εγινε?

ας μην ομως στεκομαστε σε αυτο διοτι δεν ειναι η ουσια του παροντος θεματος, αλλα ενα μεμονωμενο παραδειγμα που εξηγησα για ποιο λογο το ανεφερα.

αν εχεις κατι να προσθεσεις για τον s65 σε ακουω.

stratos
11-03-11, 00:32
φιλε μου διαβαζεις αυτο που εγραψα εγω ή απαντας σε κανεναν αλλο?

που ειπα εγω για συμπιεση του σκυλιου, ή εσωτερικα κινουμενα μερη?

ανεφερα "χαζο" προβλημα και ειπα οτι εμεινε απο αυτο.

ειπα κατι λαθος? ή κατι που δεν εγινε?

ας μην ομως στεκομαστε σε αυτο διοτι δεν ειναι η ουσια του παροντος θεματος, αλλα ενα μεμονωμενο παραδειγμα που εξηγησα για ποιο λογο το ανεφερα.

αν εχεις κατι να προσθεσεις για τον s65 σε ακουω.

Απλά σταθηκα στο σημείο:


απλως ανεφερα οτι τελικα δεν δουλεουν ολα 100% σωστα, απαντωντας στο οτι αυτα τα κιτ ειναι 100% απροβληματιστα. και εφερα το παραδειγμα οτι ακομα και τα Μ54 που ειναι τερατα αξιοπιστιας μενουν κι αυτα καμια φορα...

που δεν έχει σχέση το κίτ κομπρέσσορα με το καθεαυτό μοτέρ Μ54 που είναι τέρας αξιοπιστίας αφου η τροχαλία αποτελεί περιφεριακό εξάρτημα.


Οσο για τον S65 δεν έχω γνώση οπότε δεν έχω να προσθέσω κάτι στη συζήτηση πάνω σε αυτό thumb

Stathis
11-03-11, 00:38
τι να σου πω στρατο δεν καταλαβα σε ποιο σημειο διαφωνεις, αφου αυτα που απαντησες τα ειχα γραψει μονος μου.:confused:

τελος παντων, ας μιλησουμε για το Μ3, αν θελετε να συνεχισουμε τη συζητηση για τον Μ54 ευχαριστως, μεταφερετε τα ποστ στο αναλογο θεμα.

turbodog
11-03-11, 00:42
Σταθη, ολοι γνωριζουμε οτι η αυξημενη ιπποδυναμη εχει σιγουρα αυξημενη καταπονηση και μειωμενη αξιοπιστια στο χρονο. Το ποσο, εξαρταται απο παρα πολλους παραγοντες.... Χρηση, συντηρηση, σωστο tuning τα σημαντικοτερα, καθως και κατασκευαστικη τυχη (ωστε να μην υπαρξει αστοχια μηχανικου εξαρτηματος) μιας και η αυξημενες καταπονησεις φερνουν στην επιφανεια προβληματα που σαν ατμοσφαιρικο δεν θα τα εβγαζε ποτε.
Οταν υπαρχει ο συνδυασμος των παραπανω, σε ενα ιδιοκτητη που γνωριζει και 'αισθανεται' την αυξημενη καταπονηση οποτε 'καταλαβαινει' και πως να χρησιμοποιει το μοτερ του και να συμπεριφερεται αναλογα, η μειωση της αντοχης του μοτερ ειναι λιγη (εξαρταται βεβαια και απο τον βαθμο της συνολικης αυξησης της ιπποδυναμης)
Εγω οπως γνωριζεις προσωπικα εχω το αυτοκινητο πανω απο ενα χρονο FI και εχω διανυσει περιπου 15000 χλμ χωρις καποιο προβλημα. Δεν χτυπαω βεβαια 300ρες καθε μερα αλλα ουτε και το παω μονο μεχρι την καφετερια. Και βεβαια προσαρμοζω και τον τροπο οδηγησης μου αναλογα (πχ. ακομα και οταν οδηγω γρηγορα, οταν δεν υπαρχει λογος, αλλαζω την ταχυτητα ενα κλικ νωριτερα πχ 7000-7200 σαλ.)
Οι S κινητηρες σιγουρα δεν ειναι η καλυτερη πλατφορμα βελτιωσης αλλα δεν σημαινει οτι δεν μπορουν να βελτιωθουν και με την σωστη χρηση να αντεξουν στο χρονο thumb

m-power_01
11-03-11, 00:46
Συγγνωμη κιολας αλλα s65 εννοουμε αυτο???

https://jorgecardoso.org/blog/uploads/siemens-S65.jpg

katsaraios
11-03-11, 00:47
στο θεμα μας τωρα, στο Μ3 Ε92, αν δει κανεις και διαβασει ποσο προηγμενος και οριακος ειναι αυτος ο κινητηρας θα καταλαβει πολυ ευκολα ακομα και αν δεν εχει πολυ ειδικες γνωσεις οτι δεν ειναι τοσο ευκολο να παει απο τα 420 στα 650 αλογα. ειναι μαλλον αδυνατο αυτο να γινει χωρις να αποφευχθει η εκρηξη.


ειναι πολυ μεγαλη η αυξηση της ιπποδυναμης και λογικα δεν θα "αντεξει" σε χρηση κοντραδικη για πολυ καιρο,αυτο βεβαια ειναι μαλλον γνωστο εστω και ενδομυχα στους ιδιους τους κατοχους...νομιζω

Stathis
11-03-11, 01:02
Οταν υπαρχει ο συνδυασμος των παραπανω, σε ενα ιδιοκτητη που γνωριζει και 'αισθανεται' την αυξημενη καταπονηση οποτε 'καταλαβαινει' και πως να χρησιμοποιει το μοτερ του και να συμπεριφερεται αναλογα, η μειωση της αντοχης του μοτερ ειναι λιγη (εξαρταται βεβαια και απο τον βαθμο της συνολικης αυξησης της ιπποδυναμης)
Εγω οπως γνωριζεις προσωπικα εχω το αυτοκινητο πανω απο ενα χρονο FI και εχω διανυσει περιπου 15000 χλμ χωρις καποιο προβλημα. Δεν χτυπαω βεβαια 300ρες καθε μερα αλλα ουτε και το παω μονο μεχρι την καφετερια. Και βεβαια προσαρμοζω και τον τροπο οδηγησης μου αναλογα (πχ. ακομα και οταν οδηγω γρηγορα, οταν δεν υπαρχει λογος, αλλαζω την ταχυτητα ενα κλικ νωριτερα πχ 7000-7200 σαλ.)

ακριβως εσενα ειχα στο μυαλο μου δημητρη γραφοντας για το θεμα του οδηγου.
ακριβως επειδη οι γνωσεις σου ειναι τετοιες και προσαρμοσες εσυ τον τροπο σου στα νεα δεδομενα του αυτοκινητου (αντι να κανεις το αντιθετο οπως κανει το 99% των μη εμπειρων και τεχνικα ενημερωμενων οδηγων), το δικο σου θα χαλασει τελευταιο.
ειναι βεβαιο αυτο, εκτος αστοχιων λογω ελαττωματικου εξαρτηματος οπως αναφερεις κι εσυ.

απο κει και περα ομως ο s65 ειναι εντελως διαφορετικη πλατφορμα με πολλες σημαντικες διαφορες απο τον s54, πραγμα που κατ εμε σημαινει οτι δεν θα μπορουσε να φτασει στο δικο σου βελτιωτικο σταδιο με αναλογη αξιοπιστια.
επισης η κατα πολυ αυξημενη πολυπλοκοτητα κανει ακομα πιο δυσκολο το σωστο ρυθμισμα του μοτερ ετσι ακριβως οπως θα επιθυμουσε ο βελτιωτης.
επισης ειναι και το θεμα του χρονου...
ποσοι υπηρχαν το 2004 π.χ. που κομπρεσαριζαν s54 ετσι απλα?
ουτε φιλτρο που λεει ο λογοςδεν αλλαζαν τοτε...

τελος και συμφωνα με γερμανο βελτιωτη απο τον 6/10 τα Μ3 φορουν εγκεφαλο με λειτουργια antituning που καθιστα αδυνατη οποιαδηποτε παρεμβαση.
προς το παρον μονο ενας καταφερε να το σπασει (με λιγη εσωτερικη βοηθεια, προφανως με το αζημιωτο...) και αυτος δεν πουλαει κομπερσορες...thumb

turbodog
11-03-11, 01:17
Σταθη συμφωνω με ολα τα παραπανω! Οπως ειχα γραψει και νωριτερα, η καθημερινη και στο μεγιστο καταπονηση των μοτερ απο τους Ρωσους (οπως βλεπουμε και στα διαφορα videakia) θα εχει τα αναλογα αποτελεσματα. Δεν ειναι δυνατον να βγαινεις καθε μερα να χτυπας 330αρες με ενα με S65 μοτερ (που πιθανον να ειναι και stock internals) και να βγαλει και 100000χλμ. Mechanical empathy νομιζω οτι λεγεται στα αγγλικα ο ορισμος που οι Ρωσσοι αγνοουν παντελως.

turbodog
11-03-11, 01:21
τελος και συμφωνα με γερμανο βελτιωτη απο τον 6/10 τα Μ3 φορουν εγκεφαλο με λειτουργια antituning που καθιστα αδυνατη οποιαδηποτε παρεμβαση.
προς το παρον μονο ενας καταφερε να το σπασει (με λιγη εσωτερικη βοηθεια, προφανως με το αζημιωτο...) και αυτος δεν πουλαει κομπερσορες...thumb

μηπως γνωριζεις πως ακριβως καταφερε να τον σπασει? Ακολουθησε την γνωστη μεθοδο 'τον πεταω χαμω στο τσιμεντο απο τον δευτερο οροφο' tunning? Νομιζω οτι οι υπολοιποι βελτιωτες βρισκονται ακομη στον πρωτο οροφο και τον πεταν απο κει,γιαυτο δεν σπαει. Ειναι θεμα χρονου ομως να ανεβουν στον δευτερο...

Stathis
11-03-11, 01:27
αυτος που τον εσπασε ειναι ο Νο1 προγραμματιστης στη γερμανια και χρειαστηκε τοσους μηνες και βοηθεια απο "μεσα" (του ειπαν που να ψαξει ισως, οχι πως...)
λογικο ειναι να ακολουθησουν και αλλοι αργα ή γρηγορα οπως γινεται συνηθως.
και μετα η bmw να αλλαξει κατι αλλο και παλι απο την αρχη...

turbodog
11-03-11, 01:29
αυτος που τον εσπασε ειναι ο Νο1 προγραμματιστης στη γερμανια και χρειαστηκε τοσους μηνες και βοηθεια απο "μεσα" (του ειπαν που να ψαξει ισως, οχι πως...)
λογικο ειναι να ακολουθησουν και αλλοι αργα ή γρηγορα οπως γινεται συνηθως.
και μετα η bmw να αλλαξει κατι αλλο και παλι απο την αρχη...

Οτι κλειδωνει....ξεκλειδωνει. Ολα ειναι θεμα χρονου thumb

NickE60
11-03-11, 01:31
Βλέπω το vishnu να γίνεται ακόμα πλουσιότερος.....

Stathis
11-03-11, 01:41
δε νομιζω ο συγκεκριμενος βελτιωτης να ασχοληθει με s μοτερ.
ειναι βαθυ το ποταμι εδω...

νομιζω οτι η εξειδικευση του σε μικρο φασμα εφαρμογων του εχει δωσει τη δυνατοτητα να εχει πολυ καλα αποτελεσματα και εξαιρετικη εμπορικη πορεια.

NICK_M3
11-03-11, 08:22
επειδή ασχολούμαι πολύ με τα ξένα forum - ίσως πολύ περισσότερο απο τα ελληνικά - εχω να πώ οτι υπάρχουν εταιρείες που λένε για τις ζημιές τους και που οφείλονται...

η εταιρεία που έχει πάει πιο μακριά την βελτίωση των S μοτέρ και είναι η HPF ρητά έχει δηλώσει οτι δεν ασχολείται με τον S65 για πολλούς λόγους...

τώρα για το μοτέρ αυτό ήδη στην αμερική κ σε άλλα μέρη του κόσμου εχουν γίνει ζημιές κ αφορούν πάλι τα κουζινέτα με αποτέλεσμα να γίνει το μοτέρ διαμπερές σε 4-5 περιπτώσεις...
αλλά υπάρχουν και ζημιές που αφορούν τα ελατήρια των βαλβίδων βγαίνουν κ στα ατμο μοτέρ αλλά κ στα κομπρεσσερ...

το θέμα είναι παλι πως για τους βελτιωτές ακόμη η πλατφόρμα S65 είναι καινούργια κ δεν ξέρουν τι παίζει με ανοχές κ αντοχές...όπως κάποτε γινόταν με τον S54...κάποτε που αποφάσισα να το φτιάξω ατμο κ οχι να το πουσάρω

αν είναι να δώσω 60+++ χιλιάρικα για να έχω ενα dyno-garage queen με συγχωρείτε δεν θα πάρω...θα προτιμήσω το ρημάδι το S54 που είναι κ κωλόγρια πλέον κ αν το θελήσω ενα full rebuild ακόμη και θα ακούω τα φυσητήρια να μου γαργαλάνε τα αφτιά, να μου φτιάχνει η διάθεση....

m3est
15-03-11, 08:56
ακριβως εσενα ειχα στο μυαλο μου δημητρη γραφοντας για το θεμα του οδηγου.
ακριβως επειδη οι γνωσεις σου ειναι τετοιες και προσαρμοσες εσυ τον τροπο σου στα νεα δεδομενα του αυτοκινητου (αντι να κανεις το αντιθετο οπως κανει το 99% των μη εμπειρων και τεχνικα ενημερωμενων οδηγων), το δικο σου θα χαλασει τελευταιο.
ειναι βεβαιο αυτο, εκτος αστοχιων λογω ελαττωματικου εξαρτηματος οπως αναφερεις κι εσυ.

απο κει και περα ομως ο s65 ειναι εντελως διαφορετικη πλατφορμα με πολλες σημαντικες διαφορες απο τον s54, πραγμα που κατ εμε σημαινει οτι δεν θα μπορουσε να φτασει στο δικο σου βελτιωτικο σταδιο με αναλογη αξιοπιστια.
επισης η κατα πολυ αυξημενη πολυπλοκοτητα κανει ακομα πιο δυσκολο το σωστο ρυθμισμα του μοτερ ετσι ακριβως οπως θα επιθυμουσε ο βελτιωτης.
επισης ειναι και το θεμα του χρονου...
ποσοι υπηρχαν το 2004 π.χ. που κομπρεσαριζαν s54 ετσι απλα?
ουτε φιλτρο που λεει ο λογοςδεν αλλαζαν τοτε...

τελος και συμφωνα με γερμανο βελτιωτη απο τον 6/10 τα Μ3 φορουν εγκεφαλο με λειτουργια antituning που καθιστα αδυνατη οποιαδηποτε παρεμβαση.
προς το παρον μονο ενας καταφερε να το σπασει (με λιγη εσωτερικη βοηθεια, προφανως με το αζημιωτο...) και αυτος δεν πουλαει κομπερσορες...thumb

Φιλε Σταθη οντως εχει εγκατασταθει λειτουργια antituning στους εγκεφαλους των Μ3 αλλα η ESS δεν εμποδιστηκε στο να ξεκλειδωσει την παραπανω λειτουργια αμεσα.Εδω και πεντε μηνες σχεδον μου προγραμματησε τον εγκεφαλο ενος ολοκαινουριου M3 DCT συκεκριμενα το αυτοκινητο του Doctor που παραλαβαμε απο το Σπανο τον οκτωβριο του 2010.Μαλιστα ημουν μπροστα του οταν πρωτα το συνεδεσε σε μια συσκευη για να τον ξεκλειδωσει και επειτα τον προγραμματισε.Ποτε δεν ειναι μονο ενας που μπορει να επεμβαινει στα ηλεκτρονικα της Μ.Σιγουρα ομως ειναι πολυ λιγοι στον κοσμο.

gnx
15-03-11, 09:35
Επειδή με αφορά έμμεσα το θέμα κατασκεύασα μια τροχαλία καινούρια απο σφυρήλατο αλουμίνιο και το αυτοκίνητο δεν παρουσίασε πάλι πρόβλημα απο όσο ξέρω.

Το κόψιμο λουριού είναι κάτι που δεν ευθύνεται ο ess αλλά ο κατασκευαστής της τροχαλίας που εκτός απο λάθος βάθος στα λούκια είχε και λάθος μοίρες γωνίας στο λούκι για τον ιμάντα με τις 5 τραπεζοειδείς αυλακώσεις.

Δεν οφείλει Στρατο ο ΕSS να παράσχει κατάλληλη τροχαλία, αντίστοιχη με τις ανάγκες της μετατροπής;

Vasilis
15-03-11, 09:51
κ επειδη το ζησα,να παρεμβω κ γω στην κουβεντα σας κ να προσθεσω:

ο φιλος Βανβικ (στον οποιο κ αναφερομαστε) ειναι ενας ανθρωπος ο οποιος δεν καθεται στα αυγα του,προσπαθει-ψαχνει-διαβαζει κ δοκιμαζει οτι κρινει απαραιτητο για την καλυτερη λειτουργια του αυτοκινητου του παιρνοντας κ τα ρισκα του!

Με λιγα χιλιοστα (αν θυμαμαι καλα) μικροτερη τροχαλια ,θα ''κερδιζε'' πολλα στην επιταχυνση , στην αποκριση κ στην συμπεριφορα του αυτοκινητου!

ο ess ''μας'' εχει προμηθευσει με την σωστη τροχαλια (κ ο ντιπ αυτην φοραει κ εγω κ ο βανβικ μεχρι να αποφασισει να πειραματιστει)

παιρνοντας τα ρισκα του λοιπον,πηγε σε εναν κατασκευαστη τροχαλιων ο οποιος ναι μεν του εφτιαξε αυτο που του ζητησε ,αλλα οπως προανεφερε ο στρατος ,του εκανε βαθιες αυλακωσεις με λαθος μοιρες...συνεπεια τουτου το αποτελεσμα που το εζησα 2 φορες μαζι με τον βανβικ!

με τον σωστο μαστορα ομως (βλεπε Στρατος) πλεον το εργαλειο οργωνει απροβληματιστα κ χωρις καμμια ζημια!


σορυ αν δεν μπορω να μεταφερω σωστα τους τεχνικους ορους , περισσοτερα τεχνικα σας τα εξηγει κ ο στρατος!

deepBLUE
15-03-11, 10:10
Απλα ο Βαγγελης θελησε να κανει περαιτερω βελτιωση περα του ess ανβεβαζοντας και αλλο την πιεση του κομπρεσσορα ωστε να αυξησει την ιπποδυναμη και με Ελληνα προγραμματιστη.
Η πρωτη προσπαθεια απο τις 2 ηταν με αψογα αποτελεσματα για τη δευτερη δε ξερω να πω με σιγουρια μια και δε προλαβαμε μεταξυ μας να δουμε διαφορες.

Stathis
15-03-11, 10:22
καλα αυτα που γραφετε, ειναι μαλιστα η τριτη-τεταρτη φορα που καποιος θα παρει το λογο θελωντας να εξηγησει γιατι εμενε το συγκεκριμενο αμαξι.
δεν καταλαβαινω γιατι τοση "πρεμουρα" να επαναλαβουμε αλλη μια φορα τα ιδια, οπως και να εχει ομως ειναι ασχετα με το θεμα μας.
το οποιο ειναι η υπερπληρωση του Ε92 Μ3.

μαζεψτε οτι αφορα την επιμαχη τροχαλια, τον Μ54 και οτι αλλο θελετε βαλτε τα στο θεμα τους και να συζητησουμε εκει οτι θελετε.:original:

deepBLUE
15-03-11, 10:32
καλα αυτα που γραφετε, ειναι μαλιστα η τριτη-τεταρτη φορα που καποιος θα παρει το λογο θελωντας να εξηγησει γιατι εμενε το συγκεκριμενο αμαξι.
δεν καταλαβαινω γιατι τοση "πρεμουρα" να επαναλαβουμε αλλη μια φορα τα ιδια, οπως και να εχει ομως ειναι ασχετα με το θεμα μας.
το οποιο ειναι η υπερπληρωση του Ε92 Μ3.

μαζεψτε οτι αφορα την επιμαχη τροχαλια, τον Μ54 και οτι αλλο θελετε βαλτε τα στο θεμα τους και να συζητησουμε εκει οτι θελετε.:original:

Μαλλον καποια παρανοηση εχει γινει ...καμμια εξηγηση δε δινουμε ουτε πρεμουρα εχουμε ,αντιθετως αν προσεξεις τι απανταμε ειναι το ερωτημα του gnx για τον ess και την τροχαλια:thumbsup:

Δεν οφείλει Στρατο ο ΕSS να παράσχει κατάλληλη τροχαλία, αντίστοιχη με τις ανάγκες της μετατροπής;
Ασε που το συγκεκριμενο θεμα εσυ το ξεκινησες thumb



διευκρινιζω οτι εδω μιλαμε για s μοτερ και οχι για Μ54 τα οποια σαφως και δουλεψαν με ικανοποιητικο -για τους ιδιοκτητες τους- τροπο. (αν και εδω οι γνωμες διιστανται αφου πολλοι υποστηριζουν οτι αυτες οι μετατροπες απεδωσαν μεν, αλλα οχι στο βαθμο που διατεινεται ο κατασκευαστης τους, ενω δεν ελειψαν και αυτοκινητα που εμεναν σε καθε βολτα, απο "χαζα" προβληματα μεν, εμεναν δε...!)

Εμεις απλα απαντησαμε .

Stathis
15-03-11, 11:32
μετα το πρωτο δικο μου ποστ οπως σωστα λες, ασχοληθηκατε 5 ανθρωποι να εξηγησετε και να διακαιολογησετε:


Στάθη δεν φταίει ο ESS αν η φτιαχτή upgrade (made in Greece) τροχαλία είχε κακή κατασκευή (πιο βαθιά λούκια απ' ότι έπρεπε) και έκοψε 2 φορές το λουρί μέσα σε 5 μήνες. Το "σοβαρό" αυτό πρόβλημα έχει λυθεί κοντά ένα χρόνο τώρα στο συγκεκριμένο αυτοκίνητο ..αλλά οι Κασσάνδρες απ' όπου σίγουρα θα το άκουσες κι εσύ, ακόμα μιλάνε για ζημιές ...και δεν θέλουν ούτε να ακούσουν πως τα Μ54ESS σχεδόν 400ριζουν σε δύναμη και προπαντός αξιόπιστα!
Ας έκανα κι εγώ το 231 > 400 αξιόπιστα ...κι ας μου κοβόταν το λουρί κάθε 10.000 χλμ ...ούτε τροχαλία δεν θα άλλαζα... (που λέει ο λόγος) thumb

...χωρίς βέβαια να κάνω οποιαδήποτε σύγκριση με Μ. Άλλο το ένα κι άλλο το άλλο.


ποιους 5 μηνες βρε Νικο αφου ο ανθρωπος για βολτα το εβγαζε... η τροχαλια ηταν οτι ναναι.... και στο ρελαντι να το αφηνες 3 ωρες θα κοβοταν


δεν ξέρω για τις βόλτες γιατί δεν ήμουν μπροστά την πρώτη φορά, αλλά την δεύτερη φορά ήμουν μπροστά και ήταν 3 μήνες σίγουρα μετά την πρώτη, άνοιξε το καπώ και πιάνω την τροχαλία ..και δεν ήταν τροχαλία ...περιστροφικό μαχαίρι ήταν..... αλλά το ανέλαβε ο Στράτος και λύθηκε το θέμα από τότε thumb


Επειδή με αφορά έμμεσα το θέμα κατασκεύασα μια τροχαλία καινούρια απο σφυρήλατο αλουμίνιο και το αυτοκίνητο δεν παρουσίασε πάλι πρόβλημα απο όσο ξέρω.

Το κόψιμο λουριού είναι κάτι που δεν ευθύνεται ο ess αλλά ο κατασκευαστής της τροχαλίας που εκτός απο λάθος βάθος στα λούκια είχε και λάθος μοίρες γωνίας στο λούκι για τον ιμάντα με τις 5 τραπεζοειδείς αυλακώσεις.


Κανω παράθεση συγκεριμένου κομματιού του πόστ γιατί δεν έχω επίγνωση για τα υπόλοιπα και δεν μπορώ να φέρω γνώμη.

Αλλά το κόψιμο ιμάντα δεν έχει να κάνει με την συμπίεση του "σκυλιού" Μ54. Είναι πρόβλημα στα περιφεριακά (σαν να είχε πρόβλημα η εξάτμηση που δεν έχει σχέση με τον κινητήρα) οπότε δεν είναι πρόβλημα των εσωτερικών κινούμενων μερών και κατ' επέκταση του Μ54


αυτο λεω Νικο, οτι το αμαξι εβγαινε μονο για βολτα και οι 3 μηνες δεν ειναι αντιπροσωπευτικοι. Σε ενα αλλο αμαξι θα ηταν υποθεση μιας εβδομαδας και πολυ λεω. Αφου η τροχαλια ηταν απαραδεκτη


Απλα ο Βαγγελης θελησε να κανει περαιτερω βελτιωση περα του ess ανβεβαζοντας και αλλο την πιεση του κομπρεσσορα ωστε να αυξησει την ιπποδυναμη και με Ελληνα προγραμματιστη.
Η πρωτη προσπαθεια απο τις 2 ηταν με αψογα αποτελεσματα για τη δευτερη δε ξερω να πω με σιγουρια μια και δε προλαβαμε μεταξυ μας να δουμε διαφορες.


κ επειδη το ζησα,να παρεμβω κ γω στην κουβεντα σας κ να προσθεσω:

ο φιλος Βανβικ (στον οποιο κ αναφερομαστε) ειναι ενας ανθρωπος ο οποιος δεν καθεται στα αυγα του,προσπαθει-ψαχνει-διαβαζει κ δοκιμαζει οτι κρινει απαραιτητο για την καλυτερη λειτουργια του αυτοκινητου του παιρνοντας κ τα ρισκα του!

Με λιγα χιλιοστα (αν θυμαμαι καλα) μικροτερη τροχαλια ,θα ''κερδιζε'' πολλα στην επιταχυνση , στην αποκριση κ στην συμπεριφορα του αυτοκινητου!

ο ess ''μας'' εχει προμηθευσει με την σωστη τροχαλια (κ ο ντιπ αυτην φοραει κ εγω κ ο βανβικ μεχρι να αποφασισει να πειραματιστει)

παιρνοντας τα ρισκα του λοιπον,πηγε σε εναν κατασκευαστη τροχαλιων ο οποιος ναι μεν του εφτιαξε αυτο που του ζητησε ,αλλα οπως προανεφερε ο στρατος ,του εκανε βαθιες αυλακωσεις με λαθος μοιρες...συνεπεια τουτου το αποτελεσμα που το εζησα 2 φορες μαζι με τον βανβικ!

με τον σωστο μαστορα ομως (βλεπε Στρατος) πλεον το εργαλειο οργωνει απροβληματιστα κ χωρις καμμια ζημια!


σορυ αν δεν μπορω να μεταφερω σωστα τους τεχνικους ορους , περισσοτερα τεχνικα σας τα εξηγει κ ο στρατος!

...αυτο που μονος μου ανεφερα απο την αρχη:


ενω δεν ελειψαν και αυτοκινητα που εμεναν σε καθε βολτα, απο "χαζα" προβληματα μεν, εμεναν δε...!

και εφερα το παραδειγμα οτι ακομα και τα Μ54 που ειναι τερατα αξιοπιστιας μενουν κι αυτα καμια φορα...

φυσικα δεν ειμαι σε θεση να ξερω τι κανει ο καθενας στο αυτοκινητο του.

ειπα κατι λαθος? ή κατι που δεν εγινε?
ας μην ομως στεκομαστε σε αυτο διοτι δεν ειναι η ουσια του παροντος θεματος, αλλα ενα μεμονωμενο παραδειγμα που εξηγησα για ποιο λογο το ανεφερα.

στο τελος θα καταληξουμε τα ποστ για την ατυχη τροχαλια του Μ54 να ειναι πιο πολλα απο τα ποστ για την υπερπληρωση του s65.
επισης ρωτησα για ποιο λογο λεμε ξανα και ξανα ολοι τα ιδια... υπαρχει καποιος λογος?

και ξαναρωταω αυτο που ξαναρωτησα και πιο πανω:

ειπα κατι λαθος? ή κατι που δεν εγινε?


πραγματικα αυτο θεμα για καποιους ειναι ταμπου. μολις αναφερθει ξεθαβονται τα τσεκουρια του πολεμου. λες και ειμαστε ολοι υποχρεωμενοι να αποθεωνουμε τους ess ή οποια αλλα κιτ.
υπαρχουν καποιοι που τους αρεσει και επιλεγουν αυτη τη μετατροπη και καποιοι αλλοι που δεν την πιστευουν και δεν την επιλεγουν. τι να κανουμε τωρα? να μαλωσουμε? ή οσοι πιστευουν οτι δεν λεει και πολλα να μη γραφουν τη γνωμη τους για να μη στεναχωριουνται οσοι την εχουν ή προκειται να την επιλεξουν?
τελος γιατι δεν τα μαζευετε ολα να τα βαλετε εκει που ανηκουν και να το συζητησουμε εκει? (τριτη φορα που το γραφω αυτο).

deepBLUE
15-03-11, 11:54
μετα το πρωτο δικο μου ποστ οπως σωστα λες, ασχοληθηκατε 5 ανθρωποι να εξηγησετε και να διακαιολογησετε:

...αυτο που μονος μου ανεφερα απο την αρχη:


στο τελος θα καταληξουμε τα ποστ για την ατυχη τροχαλια του Μ54 να ειναι πιο πολλα απο τα ποστ για την υπερπληρωση του s65.
επισης ρωτησα για ποιο λογο λεμε ξανα και ξανα ολοι τα ιδια... υπαρχει καποιος λογος?

και ξαναρωταω αυτο που ξαναρωτησα και πιο πανω:

πραγματικα αυτο θεμα για καποιους ειναι ταμπου. μολις αναφερθει ξεθαβονται τα τσεκουρια του πολεμου. λες και ειμαστε ολοι υποχρεωμενοι να αποθεωνουμε τους ess ή οποια αλλα κιτ.
υπαρχουν καποιοι που τους αρεσει και επιλεγουν αυτη τη μετατροπη και καποιοι αλλοι που δεν την πιστευουν και δεν την επιλεγουν. τι να κανουμε τωρα? να μαλωσουμε? ή οσοι πιστευουν οτι δεν λεει και πολλα να μη γραφουν τη γνωμη τους για να μη στεναχωριουνται οσοι την εχουν ή προκειται να την επιλεξουν?
τελος γιατι δεν τα μαζευετε ολα να τα βαλετε εκει που ανηκουν και να το συζητησουμε εκει? (τριτη φορα που το γραφω αυτο).


Νομιζω ημουν κατανοητος δεν εχει να κανει ουτε με οπαδους καποιου κομπρεσσορα ουτε για δικαιολογιες αλλα και για κανενα λογο τσακωμος.
Απλα ειπες κατι χαζες βλαβες και απαντησαμε για να μην υπαρχουν λαθος εντυπωσεις στον αερα και μετα απ αυτο ερχεται ο gnx και ξαναρωταει κατι γιατι πιθανον να μην παρακολουθησε ολη την συζητηση απο την αρχη και απλα του απανταμε δλδ να μη του εξηγησουμε?
Αφου εδω εγινε η ερωτηση εδω απαντησαμε.thumb

stratos
15-03-11, 12:06
Δεν οφείλει Στρατο ο ΕSS να παράσχει κατάλληλη τροχαλία, αντίστοιχη με τις ανάγκες της μετατροπής;

Καλησπέρα Γιώργο. Προκειμένου να αυξησει στροφές του κομπρέσσορα (και συνεπώς της παροχής) για αυξηση ιπποδύναμης ο ΒανΒΙΚ ήθελε να κατασκευάσει μια τροχαλία μικρότερης διαμμέτρου απο την αυθεντική του ess, κάτι που εν τέλει φτιάχτηκε σωστά απο μένα. Δεν είχε πρόβλημα η αυθεντική τροχαλία του ess.

Οσο για τα παραπάνω πόστς δεν νομίζω οτι είναι spam γιατί συζητάμε κάτι σχετικό με το κομπρεσσάρισμα και παρέχουμε γνώση απέναντι στην πιθανή παραπληροφόρηση που έχουν δεχτεί κάποιοι. Αν το παραπάνω μύνημα κρίνεται περιττό ας το διαγράψουμε :)

gnx
15-03-11, 12:09
Καλησπέρα Γιώργο. Προκειμένου να αυξησει στροφές του κομπρέσσορα (και συνεπώς της παροχής) για αυξηση ιπποδύναμης ο ΒανΒΙΚ ήθελε να κατασκευάσει μια τροχαλία μικρότερης διαμμέτρου απο την αυθεντική του ess, κάτι που εν τέλει φτιάχτηκε σωστά απο μένα. Δεν είχε πρόβλημα η αυθεντική τροχαλία του ess.

Οσο για τα παραπάνω πόστς δεν νομίζω οτι είναι spam γιατί συζητάμε κάτι σχετικό με το κομπρεσσάρισμα και παρέχουμε γνώση απέναντι στην πιθανή παραπληροφόρηση που έχουν δεχτεί κάποιοι. Αν το παραπάνω μύνημα κρίνεται περιττό ας το διαγράψουμε :)

Αρα ΔΙΝΕΙ η ΕSS αλλη τροχαλία;

Stathis
15-03-11, 12:11
γιωργο, μας επρηξess...:hystericalbs1:

Vasilis
15-03-11, 12:11
Ναι...
Τη μαμά τροχαλια φοραω τόσο καιρό κ Εγώ κ ο Ντίπ!


Sent from my iPhone using Tapatalk

deepBLUE
15-03-11, 12:11
Αρα ΔΙΝΕΙ η ΕSS αλλη τροχαλία;

Ναι δινει αλλα με την προσθηκη του TS3 που δεν ειναι μονο τροχαλια αλλα και μπιστονια..κλπ κλπ

850CSI
15-03-11, 12:20
Δυναμίτess

https://www.youtube.com/watch?v=CxbUKLg8JfU&feature=player_embedded

οτι και να'ναι αουντι ειναι.............................

stratos
15-03-11, 12:28
Αρα ΔΙΝΕΙ η ΕSS αλλη τροχαλία;

Η Ess δίνει και άλλη τροχαλία μικρότερη αλλά δίνει μπέκ, πιστόνια και άλλα παρεμφερή. Ο ΒανΒΙΚ ήθελε την μικρότερη τροχαλία χωρίς να αγοράσει όλο το πακέτο που λέγεται TS3

deepBLUE
15-03-11, 12:29
Η Ess δίνει και άλλη τροχαλία μικρότερη αλλά δίνει μπέκ, πιστόνια και άλλα παρεμφερή. Ο ΒανΒΙΚ ήθελε την μικρότερη τροχαλία χωρίς να αγοράσει όλο το πακέτο που λέγεται TS3

Ειχε αλλαξει και τα μπεκ Στρατο

dblade
15-03-11, 12:30
Eκατσα και διαβασα τον θρεντ του σταθη σε οτι αφορα τον s65 η τεχνολογια ειναι απιστευτη που χρησιμοποιουν και την μανια με το ελαφρωμα του μοτερ και ολων των περιφεριακων η κεφαλη των πιστωνιου ειναι απο σιδερο!!!Χωρις καμια επιστρωση το βανος που αλλαξαν πιεση απο υψηλη σε χαμηλη και η μελετη που εχει γινει σε αυτο το μπλοκ μου φενεται απο τα κορυφαια μοτερ. Πως ομως απο ενα τετοιο μοτερ βγαζεις 50% ιπποδυναμη χωρις να κανει μπαμ απλα δεν γινεται στο συγκεκριμενο ισως ενα 10-15% να εβγενε χωρις προβλημα αλλα το παραπανω νουμερο φενεται υπερβολη και η αξιοπιστια μου φενεται μηδαμινη γιατι βελτιωση του εν λογο μοτερ χωρις αλλαγη εντοσθιων και παλι το μπλοκ μου φενεται πολυ ευαισθητο για τετοια μετατροπη η κανω λαθος?

Thomelef
15-03-11, 12:32
το ζητούμενο είναι πως ο Μ54 είναι αλεξίσφαιρος για την συγκεκριμένη μετατροπή,
'ισως και για πιο extreme!!! το ζήτημα είναι το κομπρεσάρισμα στον s65 όπως πολύ
σωστά λέει ο στάθης και τον αν αντέχει ο συγκεκριμένος κινητήρας σε τέτοιου είδους
μετατροπές...θεωρώ όπως προανέφερα, πως το συγκεκριμένο αλουμινένιο μπλόκ του
συγκεκριμένου μοτέρ, κάνει την κατάσταση κορώνα γράμματα για τον όποιο ιδιοκτήτη.
μπορεί να κάνω λάθος, αλλά το αλουμίνιο δεν φημίζεται για την αντοχή του έναντι του
χάλυβα που έχει το s54...θα μου πείτε οκ, αλλά το s65 ακόμα δεν έχει βγάλει τπτ. αυτό
κατά την γνώμη μου είναι κάτι το οποίο έχει αδικήσει τον s54 για διάφορους λόγους,
είτε μέταλα, είτε υπερευαίσθητος στην μη σχολαστική συντήρηση...και πάλι όμως το θέμα
δεν είναι ο s54, αλλά ο s65...συγκριτικά πάλι αν πάρουμε υπόψιν μας ότι ο s65 δουλεύει
με 12.0:1 συμπίεση, νομίζω πως το μοτέρ σε οποιαδήποτε μετατροπή υπερπλήρωσης ή
υπερτροφοδότησης, θα έπρεπε αρχικά να ριχτεί αυτό το νούμερο, είτε με μεταλικές
φλάντζες, είτε με αλλαγή πιστονιών κτλ κτλ, το οποία θεωρώ πως δεν γίνεται για λόγους
προγραμματισμού...ένα άλλο θέμα που ισχύει πάντα μα πάντα, είναι πως καμμία βελτιωτική
εταιρεία δεν δίνει εγγύηση για την ζωή του κινητήρα, ακόμα και αν τα χιλιόμετρα είναι μηδέν
και το αμάξι έχει πάει πρώτα απο το κατόφλι του βελτιωτή και μετά στα χέρια του ιδιοκτήτη.
όταν η εταιρεία βγάζει και πουλάει ένα όχημα με συγκεκριμένα σπεκ, έχει πάντα μια καβάντζα
για την αξιοπιστία του αυτοκινήτου...αυτή η καβάντζα όχι μόνο διαλύεται όταν φτάνει στα
χέρια του βελτιωτή, αλλά ξεπερνιέται κατά καμμιά 100στή άλογα...
στο διατάυτα, εγώ αν είμουν κάτοχος ενός αυτοκινήτου που η αξία του ξεπερνάει τα 100κ,
θα έμενα στ'αυγά μου και θα κοιτούσα να το ευχαριστηθώ έτσι όπως είναι...νομίζω πως είναι
χαζό να παίζει κορώνα γράμματα μια ολόκληρη περιουσία για τέτοιου είδους πράγματα...
εκτός και αν μου έδιναν κάνα χαρτί με ακριβείς οδηγίες χρήσης, και μαζί με αυτό μια εγγύηση,
πως αν τειρώ όλα αυτά που γράφουν το μοτέρ μου θα πάει σίγουρα μέχρι 200κ χιλιόμετρα.
μετά θα ήταν στο χέρι μου αν θέλω να κρατήσω για τόσα χιλιόμετρα ή όχι το αμάξι μου
ώστε να προβώ στην αγορά της μετατροπής...αυτά βέβαια τα λέω εγώ, που σίγουρα κάποιοι
έχουν άλλη λογική και δεν συμφωνούν...

stratos
15-03-11, 12:42
το ζητούμενο είναι πως ο Μ54 είναι αλεξίσφαιρος για την συγκεκριμένη μετατροπή,
'ισως και για πιο extreme!!! το ζήτημα είναι το κομπρεσάρισμα στον s65 όπως πολύ
σωστά λέει ο στάθης και τον αν αντέχει ο συγκεκριμένος κινητήρας σε τέτοιου είδους
μετατροπές...θεωρώ όπως προανέφερα, πως το συγκεκριμένο αλουμινένιο μπλόκ του
συγκεκριμένου μοτέρ, κάνει την κατάσταση κορώνα γράμματα για τον όποιο ιδιοκτήτη.
μπορεί να κάνω λάθος, αλλά το αλουμίνιο δεν φημίζεται για την αντοχή του έναντι του
χάλυβα που έχει το s54...θα μου πείτε οκ, αλλά το s65 ακόμα δεν έχει βγάλει τπτ. αυτό
κατά την γνώμη μου είναι κάτι το οποίο έχει αδικήσει τον s54 για διάφορους λόγους,
είτε μέταλα, είτε υπερευαίσθητος στην μη σχολαστική συντήρηση...και πάλι όμως το θέμα
δεν είναι ο s54, αλλά ο s65...συγκριτικά πάλι αν πάρουμε υπόψιν μας ότι ο s65 δουλεύει
με 12.0:1 συμπίεση, νομίζω πως το μοτέρ σε οποιαδήποτε μετατροπή υπερπλήρωσης ή
υπερτροφοδότησης, θα έπρεπε αρχικά να ριχτεί αυτό το νούμερο, είτε με μεταλικές
φλάντζες, είτε με αλλαγή πιστονιών κτλ κτλ, το οποία θεωρώ πως δεν γίνεται για λόγους
προγραμματισμού...ένα άλλο θέμα που ισχύει πάντα μα πάντα, είναι πως καμμία βελτιωτική
εταιρεία δεν δίνει εγγύηση για την ζωή του κινητήρα, ακόμα και αν τα χιλιόμετρα είναι μηδέν
και το αμάξι έχει πάει πρώτα απο το κατόφλι του βελτιωτή και μετά στα χέρια του ιδιοκτήτη.
όταν η εταιρεία βγάζει και πουλάει ένα όχημα με συγκεκριμένα σπεκ, έχει πάντα μια καβάντζα
για την αξιοπιστία του αυτοκινήτου...αυτή η καβάντζα όχι μόνο διαλύεται όταν φτάνει στα
χέρια του βελτιωτή, αλλά ξεπερνιέται κατά καμμιά 100στή άλογα...
στο διατάυτα, εγώ αν είμουν κάτοχος ενός αυτοκινήτου που η αξία του ξεπερνάει τα 100κ,
θα έμενα στ'αυγά μου και θα κοιτούσα να το ευχαριστηθώ έτσι όπως είναι...νομίζω πως είναι
χαζό να παίζει κορώνα γράμματα μια ολόκληρη περιουσία για τέτοιου είδους πράγματα...
εκτός και αν μου έδιναν κάνα χαρτί με ακριβείς οδηγίες χρήσης, και μαζί με αυτό μια εγγύηση,
πως αν τειρώ όλα αυτά που γράφουν το μοτέρ μου θα πάει σίγουρα μέχρι 200κ χιλιόμετρα.
μετά θα ήταν στο χέρι μου αν θέλω να κρατήσω για τόσα χιλιόμετρα ή όχι το αμάξι μου
ώστε να προβώ στην αγορά της μετατροπής...αυτά βέβαια τα λέω εγώ, που σίγουρα κάποιοι
έχουν άλλη λογική και δεν συμφωνούν...



Σε σχέση με το παραπάνω υπάρχει μια σημαντικότατη λεπτομέρεια που δεν έχει αναφέρει κανένας. Μπορεί τα μέταλλα (ατσάλι) του S54 να αντέχουν την καταπόνηση αλλά δεν αναφέρθηκε πουθενά η θερμική καταπόνηση που τρώει ο κάθε κινητήρας και οι κραδασμοί του. Η θερμοδυναμική του S65 προφανώς θα είναι καλήτερη λόγω της τεχνολογίας του κινητήρα αλλά πρέπει να αναφέρουμε οτι ο σε σειρά 6-κίλυνδρος κινητήρας είναι ο δυσκολότερος σε ζυγοστάθμιση ενώ ακολουθούν ο V10, μετά ο πεντακύληνδρος και μετά ο V8. Ο συντονισμός που δημιουργείται καιτά τον χρονισμό στο 6-κιλυνδρο σε σειρά είναι πολύ μεγάλος κάνωντας πολύ δύσκολη τη ζυγοστάθμηση του στροφάλου, τον υπολογισμό των μοιρών που γίνεται η ανάφλεξη και των μοιρών που είναι τα κομβία των μπιελών. Ολα αυτά βρίσκονται σε μικρότερο βαθμό στο V8 καθώς είναι πιο εύκολος στον υπολογισμό των παραπάνω. Ετσι πέρα απο τα μέταλλα, ο V8 έχει καλήτερη θερμοδυναμική απόδωση αλλά και λιγότερους κραδασμούς απο τον αντίστοιχο 6-κυλινδρο.

Stathis
15-03-11, 13:21
Σε σχέση με το παραπάνω υπάρχει μια σημαντικότατη λεπτομέρεια που δεν έχει αναφέρει κανένας. Μπορεί τα μέταλλα (ατσάλι) του S54 να αντέχουν την καταπόνηση αλλά δεν αναφέρθηκε πουθενά η θερμική καταπόνηση που τρώει ο κάθε κινητήρας και οι κραδασμοί του. Η θερμοδυναμική του S65 προφανώς θα είναι καλήτερη λόγω της τεχνολογίας του κινητήρα αλλά πρέπει να αναφέρουμε οτι ο σε σειρά 6-κίλυνδρος κινητήρας είναι ο δυσκολότερος σε ζυγοστάθμιση ενώ ακολουθούν ο V10, μετά ο πεντακύληνδρος και μετά ο V8. Ο συντονισμός που δημιουργείται καιτά τον χρονισμό στο 6-κιλυνδρο σε σειρά είναι πολύ μεγάλος κάνωντας πολύ δύσκολη τη ζυγοστάθμηση του στροφάλου, τον υπολογισμό των μοιρών που γίνεται η ανάφλεξη και των μοιρών που είναι τα κομβία των μπιελών. Ολα αυτά βρίσκονται σε μικρότερο βαθμό στο V8 καθώς είναι πιο εύκολος στον υπολογισμό των παραπάνω. Ετσι πέρα απο τα μέταλλα, ο V8 έχει καλήτερη θερμοδυναμική απόδωση αλλά και λιγότερους κραδασμούς απο τον αντίστοιχο 6-κυλινδρο.

δεν ισχυει αυτο που λες στρατο.
ο ριχτερ εχει δηλωσει πολλες φορες (οπως και αλλοι μηχανικοι του ντιβιζιον), οτι ο βελτιστος κινητηρας ειναι ενας V10 5000 cc.
με 500 κυβικα τον καθε κυλινδρο.
για αυτο o V8 της Μ3 ειναι ουσιαστικα ενας V10 με δυο κυλινδρους λιγοτερους, ωστε να διατηρουνται τα κυβικα του καθε κυλινδρου στα 500.
φυσικα η χρονικη διαφορα εξελιξης των δυο μοτερ, εδωσε ευκαιριες για μερικες βελτιωσεις στον οκτακυλινδρο οπως το βανος χαμηλης πιεσης, η βελτιωμενη ecu κλπ.

απο την αλλη πλευρα και εφοσον μιλαμε για μοτερ τα οποια ειναι παραγωγης (και δεν τα κατασκευαζουμε εμεις σε καποιο εργαστηριο ως πτυχιακη ή κατι αλλο), δεν μας ενδιαφερει το ποσες δυσκολιες συνανταει ο κατασκευαστης τους για να ζυγοσταθμισει το στροφαλο ή να λυσει καποιο αλλο προβλημα.
αυτα εφοσον το μοτερ εχει βγει στη γραμμη παραγωγης εχουν ξεπεραστει με τον εναν ή τον αλλον τροπο, πραγμα που ειναι αδιαφορο για μας αν εγινε ευκολα ή δυσκολα.
οσο για τους κραδασμους στη θεωρια δεν ξερω ποιος κινητηρας θα εβγαζε περισσοτερους χωρις αντικραδασμικες διαταξεις (λογικα ενας εν σειρα σιγουρα, ομως ρολο παιζει και για ποιας ταξεως κραδασμους μιλαμε), αλλα στην πραξη εχω την εντυπωση οτι ο εν σειρα εξακυλινδρος της bmw δουλευει πιο μεταξενια και απο τον v8 και απο τον v10...

καταληγοντας λοιπον εκτιμω κι εγω οτι η ηλεκτρονικη πολυπλοκοτητα του s65 σε συνδυασμο με το μπλοκ απο αλουμινιο ειναι δυο απο τους λογους που δεν ειναι ευκολη η ευρεση 50% επιπλεον δυναμης χωρις θυσιες στην αξιοπιστια.

οποιος ενδιαφερεται επισης για τη συγκριση μεταξυ s54 & s65 αν κανει μια ευρεση στο νετ θα βρει πολυ υλικο, οπως π.χ. τις γραμμικες ταχυτητες εμβολου (ενα πολυ σημαντικο μεγεθος) ωστε να δει ποιο μοτερ υπερτερει και που, ποιο μοτερ εχει καλυτερη θερμοδυναμικη αποδοση, ποιο μοτερ δινει περισσοτερους ιππους ανα κ.εκ., ποιο μοτερ ειναι καλυτερη πλατφορμα για βελτιωση.
ετσι ισως γινει κατανοητο γιατι η Νο1 εταιρια στην υπερπληρωση του s54 (ΑΑ) δηλωσε, οπως εγραψε και ο δημητρης, οτι δεν ασχολειται με τον s65...thumb

stratos
15-03-11, 14:08
δεν ισχυει αυτο που λες στρατο.
ο ριχτερ εχει δηλωσει πολλες φορες (οπως και αλλοι μηχανικοι του ντιβιζιον), οτι ο βελτιστος κινητηρας ειναι ενας V10 5000 cc.
με 500 κυβικα τον καθε κυλινδρο.
για αυτο o V8 της Μ3 ειναι ουσιαστικα ενας V10 με δυο κυλινδρους λιγοτερους, ωστε να διατηρουνται τα κυβικα του καθε κυλινδρου στα 500.
φυσικα η χρονικη διαφορα εξελιξης των δυο μοτερ, εδωσε ευκαιριες για μερικες βελτιωσεις στον οκτακυλινδρο οπως το βανος χαμηλης πιεσης, η βελτιωμενη ecu κλπ.

απο την αλλη πλευρα και εφοσον μιλαμε για μοτερ τα οποια ειναι παραγωγης (και δεν τα κατασκευαζουμε εμεις σε καποιο εργαστηριο ως πτυχιακη ή κατι αλλο), δεν μας ενδιαφερει το ποσες δυσκολιες συνανταει ο κατασκευαστης τους για να ζυγοσταθμισει το στροφαλο ή να λυσει καποιο αλλο προβλημα.
αυτα εφοσον το μοτερ εχει βγει στη γραμμη παραγωγης εχουν ξεπεραστει με τον εναν ή τον αλλον τροπο, πραγμα που ειναι αδιαφορο για μας αν εγινε ευκολα ή δυσκολα.
οσο για τους κραδασμους στη θεωρια δεν ξερω ποιος κινητηρας θα εβγαζε περισσοτερους χωρις αντικραδασμικες διαταξεις (λογικα ενας εν σειρα σιγουρα, ομως ρολο παιζει και για ποιας ταξεως κραδασμους μιλαμε), αλλα στην πραξη εχω την εντυπωση οτι ο εν σειρα εξακυλινδρος της bmw δουλευει πιο μεταξενια και απο τον v8 και απο τον v10...

καταληγοντας λοιπον εκτιμω κι εγω οτι η ηλεκτρονικη πολυπλοκοτητα του s65 σε συνδυασμο με το μπλοκ απο αλουμινιο ειναι δυο απο τους λογους που δεν ειναι ευκολη η ευρεση 50% επιπλεον δυναμης χωρις θυσιες στην αξιοπιστια.

οποιος ενδιαφερεται επισης για τη συγκριση μεταξυ s54 & s65 αν κανει μια ευρεση στο νετ θα βρει πολυ υλικο, οπως π.χ. τις γραμμικες ταχυτητες εμβολου (ενα πολυ σημαντικο μεγεθος) ωστε να δει ποιο μοτερ υπερτερει και που, ποιο μοτερ εχει καλυτερη θερμοδυναμικη αποδοση, ποιο μοτερ δινει περισσοτερους ιππους ανα κ.εκ., ποιο μοτερ ειναι καλυτερη πλατφορμα για βελτιωση.
ετσι ισως γινει κατανοητο γιατι η Νο1 εταιρια στην υπερπληρωση του s54 (ΑΑ) δηλωσε, οπως εγραψε και ο δημητρης, οτι δεν ασχολειται με τον s65...thumb

Δεν διαφωνώ καθόλου σε αυτά που γράφεις thumb Οντως ο καλήτερος κινητήρας απο πλευράς απόδωσης είναι ο V10 με 500cc/cyl αλλά δεν έχει καμία σχέση με των V8 που έχει και αυτός 500cc/cyl. Είναι δύο διαφορετικοί κινητήρες με διαφορετικούς στροφάλους και η ανάφλεξη γίνεται σε διαφορετικές μοίρες και έχουν διαφορετικούς κραδασμούς και μέγιστες δυνάμεις στα κουζινέτα. Είναι μάλιστα τόσο διαφορετικοί όσο ένας V6 με περιεχώμενη γωνία 90 μοιρών με έναν άλλον V6 με περιεχόμενη γωνία 60 μοιρών.

Το θέμα ζυγοστάθμισης είναι πολύ σημαντικό τόσο απο πλευράς κατασκευής όσο και απο πλευράς σχεδιασμού και υπολογισμού σε διαστάσεις και μέταλλα και επιφανειακές κατεργασίες. Δεν είναι το πρόβλημα κατασκευής μόνο αλλά μέχρι να φτάσει να γίνει ενα κομματι ατσάλι στο εντυπωσιακό στρόφαλο του S65 είναι αρκετά πιο δύσκολο απο το να γίνει ο στρόφαλος ενός τετρακίλυνδρου κινητήρα σε πρακτικό επίεδο, αφού περάσει απο το θεωρητικό επίπεδο όπως αυτό μιας πτυχιακής εργασίας.

Επίσης, λιγότερους εγκάρσιους κραδασμούς έχει ο boxter κινητήρας αλλά τα κουζινέτα του, ο στρόφαλος, κατασκευή του και η απαγωγή θερμότητας δεν τον κάνουν εμπορικό κινητήρα και με ιδιαίτερο ενδιαφέρον απο τις εταιρίες πέρα απο την Subaru και την Porsche.

Σίγουρα, 2 κύλινδροι λιγότεροι αποτελούν χαμηλότερο κόστος για τον V8 σε σχέση με τον V10. Και για να είναι και πιο ελαφρύς, χρησιμοοιούνται ελαφριά κράματα αλουμινίου και αλουμηνίου/μαγνησίου σε σχέση με το ατσάλι που μπορεί να έχει 2πλάσια μάζα σε ορισμένες περιπτώσεις.

Ο λόγος που δεν ασχολούνται οι εταιρίες βελτιωσης μαζί του είναι φυσικά το κόστος. Μπορεί η HPF να χρειάζεται ένα μεγάλο budget για να αναπτύξει ενα κιτ για τον S65, κάτι που η ESS μπορεί και να το διέθεσε, μπορεί και όχι. Ο αλλος λόγος είναι οτι είναι πλέον τόσο πιεσμένος και οριακός κινητήρας που δεν διακυνδηνεύει το ονομα που έχει φτιάξει με το να υπάρξει έστω και ένα σπασμένο μοτέρ S65. Ολα είναι θέμα marketing στο τέλος, πέρα απο τους φυσικούς περιορισμούς που δίνει η θερμοδυναμική και η αντοχή των υλικών thumb

Στην ουσία το ίδιο πράγμα λέμε αλλά μαλλον με διαφορετικά λόγια εκτός και αν κάνω λάθος

Thomelef
15-03-11, 15:42
Ο λόγος που δεν ασχολούνται οι εταιρίες βελτιωσης μαζί του είναι φυσικά το κόστος. Μπορεί η HPF να χρειάζεται ένα μεγάλο budget για να αναπτύξει ενα κιτ για τον S65, κάτι που η ESS μπορεί και να το διέθεσε, μπορεί και όχι. Ο αλλος λόγος είναι οτι είναι πλέον τόσο πιεσμένος και οριακός κινητήρας που δεν διακυνδηνεύει το ονομα που έχει φτιάξει με το να υπάρξει έστω και ένα σπασμένο μοτέρ S65. Ολα είναι θέμα marketing στο τέλος, πέρα απο τους φυσικούς περιορισμούς που δίνει η θερμοδυναμική και η αντοχή των υλικών thumb

σίγουρα δεν ισχύει κάτι τέτοιο στράτο...η hpf, είναι ίσως μια απο τις πολύ λίγες
εταιρείες που έχουν ολοκληρωμένο R&D...οι τύποι καταρχήν αναλαμβάνουν την
διαφοροποίηση του μπλοκ απο κάποιο στάδιο βελτίωσης και έπειτα...κάτι που εγώ
τουλάχιστο δεν έχω δει καμμία άλλη εταιρεία να κάνει, τουλάχιστο αξιόπιστα...
έχοντας λοιπόν στην διάθεση τους κάποια workshop που έχουν πλέον εξειδίκευση
στο δούλεμα κάποιων κινητήρων, θα έλεγα πως ότι δηλώνουν είναι πιο αξιόπιστο
εν αντιθέση με άλλους κατασκευαστές...για να λένε λοιπόν πως ο s65 δεν μπορεί
να βελτιωθεί στα επίπεδα που βελτιώνουν τον s54, τότε όντως δεν βελτιώνεται...
επίσεις εδώ μιλάμε πως ούτε καν ασχολούνται, ενώ το πιο απλό θα ήταν να
έβγαζαν ένα κιτ με 100 - 150 επιπλέον άλογα, χωρίς πολά optional stages...
απλά προτίμησαν να μην ασχολειθούν...ενοείται πως δεν υπάρχει περίπτωση, να
μην ασχολείθηκαν έστω και με ένα μοτέρ, για να δούν πάνω κάτω τι παίζει...η
παραγωγή δεν σταματάει ποτέ, ούτε απο την πεμβέ, αλλά ούτε και απο αυτούς
φυσικά...απο την άλλη υπάρχουν οι ess και διάφοροι άλλοι, οι οποίοι απο το
πρώτο στάδιο μέχρι και εικοστό, έχουν να κάνουν με περιφερειακά, και μόνο...
θα μου πείς άλλο η υπερτροφοδότηση, άλλο η υπερπλήρωση...για να μην βγάζουν
όμως έστω και ένα κιτάκι με τουλάχιστο 50 άλογα πάνω, και προτιμώντας να
αφήσουν την πίτα στους υπερπληρωτές, τότε σημαίνει πως όντως υπάρχει θέμα,
για τον λόγο ότι το έχουν ψάξει ανοίγοντας σαν μαρούλι ένα ή δύο μοτέρ...
σαν θωμάςπάντως, αν ήταν να συμερριστώ μια άποψη, τότε θα ήταν απο την
hpf, που έχουν ανοίξει κάποια μοτέρ, και που ασχολούνται γενικότερα με την
βελτίωση των μπλόκ ώς προς την αξιοπιστία τους...σε καμμία περίπτωση δεν θα
ακούσω την άποψη του αλουνού που η δουλειά του περιορίζεται στο βίδωσε -
ξεβίδωσε γύρω απο τον κινητήρα...για να λένε λοιπόν οι πρώτοι πως ο s65 δεν
είναι καλή πλατφόρμα για βελτίωση πέρα απο το εργοστάσιο, κάτι παραπάνω
θα ξέρουν...thumb

oldcarskickass
15-03-11, 15:46
δεν ισχυει αυτο που λες στρατο.
ο ριχτερ εχει δηλωσει πολλες φορες (οπως και αλλοι μηχανικοι του ντιβιζιον), οτι ο βελτιστος κινητηρας ειναι ενας V10 5000 cc.
με 500 κυβικα τον καθε κυλινδρο.
για αυτο o V8 της Μ3 ειναι ουσιαστικα ενας V10 με δυο κυλινδρους λιγοτερους, ωστε να διατηρουνται τα κυβικα του καθε κυλινδρου στα 500.
φυσικα η χρονικη διαφορα εξελιξης των δυο μοτερ, εδωσε ευκαιριες για μερικες βελτιωσεις στον οκτακυλινδρο οπως το βανος χαμηλης πιεσης, η βελτιωμενη ecu κλπ.

απο την αλλη πλευρα και εφοσον μιλαμε για μοτερ τα οποια ειναι παραγωγης (και δεν τα κατασκευαζουμε εμεις σε καποιο εργαστηριο ως πτυχιακη ή κατι αλλο), δεν μας ενδιαφερει το ποσες δυσκολιες συνανταει ο κατασκευαστης τους για να ζυγοσταθμισει το στροφαλο ή να λυσει καποιο αλλο προβλημα.
αυτα εφοσον το μοτερ εχει βγει στη γραμμη παραγωγης εχουν ξεπεραστει με τον εναν ή τον αλλον τροπο, πραγμα που ειναι αδιαφορο για μας αν εγινε ευκολα ή δυσκολα.
οσο για τους κραδασμους στη θεωρια δεν ξερω ποιος κινητηρας θα εβγαζε περισσοτερους χωρις αντικραδασμικες διαταξεις (λογικα ενας εν σειρα σιγουρα, ομως ρολο παιζει και για ποιας ταξεως κραδασμους μιλαμε), αλλα στην πραξη εχω την εντυπωση οτι ο εν σειρα εξακυλινδρος της bmw δουλευει πιο μεταξενια και απο τον v8 και απο τον v10...

καταληγοντας λοιπον εκτιμω κι εγω οτι η ηλεκτρονικη πολυπλοκοτητα του s65 σε συνδυασμο με το μπλοκ απο αλουμινιο ειναι δυο απο τους λογους που δεν ειναι ευκολη η ευρεση 50% επιπλεον δυναμης χωρις θυσιες στην αξιοπιστια.

οποιος ενδιαφερεται επισης για τη συγκριση μεταξυ s54 & s65 αν κανει μια ευρεση στο νετ θα βρει πολυ υλικο, οπως π.χ. τις γραμμικες ταχυτητες εμβολου (ενα πολυ σημαντικο μεγεθος) ωστε να δει ποιο μοτερ υπερτερει και που, ποιο μοτερ εχει καλυτερη θερμοδυναμικη αποδοση, ποιο μοτερ δινει περισσοτερους ιππους ανα κ.εκ., ποιο μοτερ ειναι καλυτερη πλατφορμα για βελτιωση.
ετσι ισως γινει κατανοητο γιατι η Νο1 εταιρια στην υπερπληρωση του s54 (ΑΑ) δηλωσε, οπως εγραψε και ο δημητρης, οτι δεν ασχολειται με τον s65...thumb

Είναι σημαντικό να μην συγχέεις την συνολική απόδοση (από θέμα κραδασμών και ομαλής λειτουργίας) του συνόλου V10 με 500cc έκαστο κύλινδρο με την βέλτιστη απόδοση σκέτου του κυλίνδρου (πάλι 500cc σε συνολικό αριθμό κυλίνδρων διάφορο του 10 όμως).

Τα πιο εγγενή βελούδινα μοτέρ είναι τα inline six.

Αυτό από κάτι σπόντες που παρακολουθούσα στα διαλείματα των μαθημάτων μου σε μαθηματα άλλου κλάδου.(δυναμική και ταλαντώσεις ΜΕΚ)

Για τα περί αντοχής δεν γνωρίζω, αλλά γενικά στα περί κραδασμών και αριθμού κυλίνδρων παίζει και τεράστιο ρόλο και ο χρονισμός (όχι της ανάφλεξης).

Sorry για το ΟΤ αλλά το όλο θέμα έχει φοβερό ενδιαφέρον, αρκεί να κρατηθεί η συζήτηση σε επιτρεπτά όρια.

Thomelef
15-03-11, 15:55
Είναι σημαντικό να μην συγχέεις την συνολική απόδοση (από θέμα κραδασμών και ομαλής λειτουργίας) του συνόλου V10 με 500cc έκαστο κύλινδρο με την βέλτιστη απόδοση σκέτου του κυλίνδρου (πάλι 500cc σε συνολικό αριθμό κυλίνδρων διάφορο του 10 όμως).

Τα πιο εγγενή βελούδινα μοτέρ είναι τα inline six.

Αυτό από κάτι σπόντες που παρακολουθούσα στα διαλείματα των μαθημάτων μου σε μαθηματα άλλου κλάδου.(δυναμική και ταλαντώσεις ΜΕΚ)

Για τα περί αντοχής δεν γνωρίζω, αλλά γενικά στα περί κραδασμών και αριθμού κυλίνδρων παίζει και τεράστιο ρόλο και ο χρονισμός (όχι της ανάφλεξης).

Sorry για το ΟΤ αλλά το όλο θέμα έχει φοβερό ενδιαφέρον, αρκεί να κρατηθεί η συζήτηση σε επιτρεπτά όρια.

το όλο θέμα γενικά είναι τέλειο και πολύ ενδιαφέρον...καιρό είχαμε να γουστάρουμε έτσι...
μόνο η γιωργάρα μην αρχίσει και του ξεσκίσει τα ράμματα και το σπιτάκι...

dkdo
16-03-11, 16:57
Καλησπέρα σε όλους.
Διάβασα όλο το thread με προσοχή και θεωρώ ότι ίσως μπορώ να συνεισφέρω και εγώ στη συζήτηση καταθέτοντας απλά την εμπειρία και τις εντυπώσεις μου, αφού οι τεχνικές γνώσεις που έχω είναι σαφώς λιγότερες σε σχέση με τους προλαλήσαντες.
Εχοντας διανύσει πάνω από 20000 χιλ. με κομπρέσσορα, εκ'των οποίων 12000 με το 1ο μου manual M3e92 και 8000 με το σημερινό DCT οι εντυπώσεις μου είναι μόνο θετικές. Η χρήση που έκανα και συνεχίζω να κάνω στο αυτοκίνητο είναι σε γενικές γραμμές "έντονη" με εξαίρεση την περίοδο "στρωσίματος " του 2ου αυτοκινήτου. Αλλωστε δεν φτιάχνεις ένα αυτοκίνητο 600 ίππων για να πηγαίνεις αργά και χαλαρά.
Πιο συγκεκριμένα:
1. Εμφάνιση-Υλικά-Κατασκευή: like OEM.
2.Απόδοση: σημαντικότατη βελτίωση της ροπής με απολύτως γραμμικό τρόπο. Η ραθυμία του V8 στις χαμηλές στροφές έχει πλέον εξαφανιστεί. Μέχρι τις 3500-4000 στροφές το αμάξι είναι πιο ζωντανό, σβέλτο και πρόθυμο, ενώ μετά τις 4000rpm αρχίζει το party ! Οταν είχα το manual και αφού έβαλα τον κομπρέσσορα συνήθιζα να λέω ότι το αμάξι έγινε σαν αυτόματο. Λόγω της βελτιωμένης ροπής, μέσα στην πόλη με κίνηση-φανάρια κλπ. κυκλοφορούσες με 3η ταχύτητα μόνο χωρίς να χρειάζεται να αλλάζεις συνέχεια σχέσεις, ενώ στο ταξίδι απλά έβαζες 6η και μετά έπαιζες με το γκάζι. Για το DCT στις χαμηλές στροφές ισχύουν τα ίδια. Στις ψηλές στροφές η επιτάχυνση είναι απλά απίστευτα καταιγιστική, τόσο που προκειμένου να προλάβεις να αλλάξεις ταχύτητα πάνω από τις 7500rpm πρέπει πραγματικά να είσαι πολύ συγκεντρωμένος αλλιώς θα σε προλάβει ο κόφτης.
3.Αξιοπιστία: δεν αντιμετώπισα ΠΟΤΕ κανένα απολύτως πρόβλημα. ΠΟΤΕ δεν άναψε ούτε ένα λαμπάκι. ΠΟΤΕ δεν είχα ούτε ένα warning
4.Ευκολία χρήσης: το αμάξι συμπεριφέρεται σαν stock μέχρι τη στιγμή που θα αποφασίσεις να πατήσεις με δύναμη το γκάζι (η γυναίκα μου το οδήγησε για >300χιλιομ. χωρίς να καταλάβει ότι υπάρχει κομπρέσσορας - οδηγεί πολλά χρόνια και μάλιστα σχετικά γρήγορα αυτοκίνητα).
5.Kατανάλωση: όσο πατάς τόσο καίς.
6. Συντήρηση: αλλαγή λαδιών (1lt) κάθε 10000χιλιομ. περίπου.
7.Εγκέφαλος-Πρόγραμμα: Αψογη κυριολεκτικά λειτουργία. . Αριστη συνεργασία με όλα τα ηλεκτρονικά του αυτοκινήτου. Το καινούριο πρόγραμμα της ESS είναι βελτιωμένο σε σύγκριση με το προηγούμενο όσον αφορά την απόδοση.
8.DCΤ: Τέλεια λειτουργία (ιδίως τα κατεβάσματα με την Akrapovic είναι ΟΛΑ ΤΑ ΛΕΦΤΑ) !!!!
9. Μειονεκτήματα:
α) μέχρι τα 70χ.α.ω. ακούγεται ένα ήπιο σφύριγμα,
β) κόστος αγοράς και εγκατάστασης,
γ) κι άλλο κόστος γιατί χρειάζεσαι πιο φαρδιά λάστιχα και πιο συχνά λάστιχα,
δ) κι άλλο κόστος γιατί χρειάζεσαι πιο συχνό και καλό πλύσιμο προκειμένου να καθαρίσουν τα έντομα από μπροστά και το λιωμένο λάστιχο πίσω,
ε) κι άλλο κόστος (προαιρετικά) γιατί αν θες και να στρίβεις τέζα χρειάζεσαι φρένα και αναρτήσεις
στ) στεναχωρείς ορισμένους μύθους με σήμα το αστέρι, τον ταύρο, το άλογο, το άλλο άλογο κ.τ.λ.

Από το M3 e92 είμαι τόσο ευχαριστημένος που έφτασα στο σημείο να αγοράσω ξανά το ίδιο αυτοκίνητο απλά επειδή το βρήκα σε καλή τιμή και σε πιο βελτιωμένη έκδοση (edition-individual). Στο αυτοκίνητο αυτό λοιπόν τα μόνα στοιχεία που μετέφερα από το παλιό ήταν ο κομπρέσσορας και η Akrapovic. Αυτό νομίζω τα λέει όλα.

Τελειώνοντας να πώ ότι όπως έχετε καταλάβει, έχω κι εγώ το ίδιο πάθος για BMW όπως όλοι σ'αυτό το Forum και ελπίζω με όσα έγραψα να βοήθησα στη διαμόρφωση μιας πληρέστερης εικόνας σχετικά με το M3e92 ESS.

You only live once. ENJOY IT !!!

Φιλικά Doctor.

deepBLUE
16-03-11, 17:30
Γιατρε μου Γιατρε μου ποτε να ερθω να μου δωσεις ηρεμηστικα και χαπια για την καρδια !!!
Μας εχεις καταστρεψει !!!!
Αν και το δικο σου αμαξι με το Ζ3 μου καμμια σχεση δεν εχουν(ιεροσυλια) παρα μονο στο ονομα που ακουει ess αυτο που θελω να πω ειναι πως:
To ιδιο γραμμικο ειναι και το δικο μου πραγματικα ειναι φιλικο εκτος αν αποφασισεις πως θες να πατησεις το γκαζι παραπανω,πραγματι οσο πατας το γκαζι τοσο καιει ,το οδηγει και η δικη μου γυναικα και οντως πρεπει για να προλαβεις να αλλαξεις ταχυτητα χωρις να μπεις στους κοφτες ειδικα απο 1η σε 2η και 3η πρεπει να εισαι πολυ συγκεντρωμενος !!!
Ειναι απιθανο το ποσο γρηγορα ανεβαζει τις στροφες ο κινητηρας !!!
Η αληθεια ειναι πως αν καποιος δε το καβαλησει δε μπορει να καταλαβει τι ακριβως λεμε.
Να το χαιρεσαι και να κερνας τσαγακι κρυο η ζεστο σε οποιον το επιθυμει !!!!!
Το αμαξι σου ειναι κοσμημα !!!!

gnx
16-03-11, 18:22
Καλησπέρα σε όλους.
Διάβασα όλο το thread με προσοχή και θεωρώ ότι ίσως μπορώ να συνεισφέρω και εγώ στη συζήτηση καταθέτοντας απλά την εμπειρία και τις εντυπώσεις μου, αφού οι τεχνικές γνώσεις που έχω είναι σαφώς λιγότερες σε σχέση με τους προλαλήσαντες.
Εχοντας διανύσει πάνω από 20000 χιλ. με κομπρέσσορα, εκ'των οποίων 12000 με το 1ο μου manual M3e92 και 8000 με το σημερινό DCT οι εντυπώσεις μου είναι μόνο θετικές. Η χρήση που έκανα και συνεχίζω να κάνω στο αυτοκίνητο είναι σε γενικές γραμμές "έντονη" με εξαίρεση την περίοδο "στρωσίματος " του 2ου αυτοκινήτου. Αλλωστε δεν φτιάχνεις ένα αυτοκίνητο 600 ίππων για να πηγαίνεις αργά και χαλαρά.
Πιο συγκεκριμένα:
1. Εμφάνιση-Υλικά-Κατασκευή: like OEM.
2.Απόδοση: σημαντικότατη βελτίωση της ροπής με απολύτως γραμμικό τρόπο. Η ραθυμία του V8 στις χαμηλές στροφές έχει πλέον εξαφανιστεί. Μέχρι τις 3500-4000 στροφές το αμάξι είναι πιο ζωντανό, σβέλτο και πρόθυμο, ενώ μετά τις 4000rpm αρχίζει το party ! Οταν είχα το manual και αφού έβαλα τον κομπρέσσορα συνήθιζα να λέω ότι το αμάξι έγινε σαν αυτόματο. Λόγω της βελτιωμένης ροπής, μέσα στην πόλη με κίνηση-φανάρια κλπ. κυκλοφορούσες με 3η ταχύτητα μόνο χωρίς να χρειάζεται να αλλάζεις συνέχεια σχέσεις, ενώ στο ταξίδι απλά έβαζες 6η και μετά έπαιζες με το γκάζι. Για το DCT στις χαμηλές στροφές ισχύουν τα ίδια. Στις ψηλές στροφές η επιτάχυνση είναι απλά απίστευτα καταιγιστική, τόσο που προκειμένου να προλάβεις να αλλάξεις ταχύτητα πάνω από τις 7500rpm πρέπει πραγματικά να είσαι πολύ συγκεντρωμένος αλλιώς θα σε προλάβει ο κόφτης.
3.Αξιοπιστία: δεν αντιμετώπισα ΠΟΤΕ κανένα απολύτως πρόβλημα. ΠΟΤΕ δεν άναψε ούτε ένα λαμπάκι. ΠΟΤΕ δεν είχα ούτε ένα warning
4.Ευκολία χρήσης: το αμάξι συμπεριφέρεται σαν stock μέχρι τη στιγμή που θα αποφασίσεις να πατήσεις με δύναμη το γκάζι (η γυναίκα μου το οδήγησε για >300χιλιομ. χωρίς να καταλάβει ότι υπάρχει κομπρέσσορας - οδηγεί πολλά χρόνια και μάλιστα σχετικά γρήγορα αυτοκίνητα).
5.Kατανάλωση: όσο πατάς τόσο καίς.
6. Συντήρηση: αλλαγή λαδιών (1lt) κάθε 10000χιλιομ. περίπου.
7.Εγκέφαλος-Πρόγραμμα: Αψογη κυριολεκτικά λειτουργία. . Αριστη συνεργασία με όλα τα ηλεκτρονικά του αυτοκινήτου. Το καινούριο πρόγραμμα της ESS είναι βελτιωμένο σε σύγκριση με το προηγούμενο όσον αφορά την απόδοση.
8.DCΤ: Τέλεια λειτουργία (ιδίως τα κατεβάσματα με την Akrapovic είναι ΟΛΑ ΤΑ ΛΕΦΤΑ) !!!!
9. Μειονεκτήματα:
α) μέχρι τα 70χ.α.ω. ακούγεται ένα ήπιο σφύριγμα,
β) κόστος αγοράς και εγκατάστασης,
γ) κι άλλο κόστος γιατί χρειάζεσαι πιο φαρδιά λάστιχα και πιο συχνά λάστιχα,
δ) κι άλλο κόστος γιατί χρειάζεσαι πιο συχνό και καλό πλύσιμο προκειμένου να καθαρίσουν τα έντομα από μπροστά και το λιωμένο λάστιχο πίσω,
ε) κι άλλο κόστος (προαιρετικά) γιατί αν θες και να στρίβεις τέζα χρειάζεσαι φρένα και αναρτήσεις
στ) στεναχωρείς ορισμένους μύθους με σήμα το αστέρι, τον ταύρο, το άλογο, το άλλο άλογο κ.τ.λ.

Από το M3 e92 είμαι τόσο ευχαριστημένος που έφτασα στο σημείο να αγοράσω ξανά το ίδιο αυτοκίνητο απλά επειδή το βρήκα σε καλή τιμή και σε πιο βελτιωμένη έκδοση (edition-individual). Στο αυτοκίνητο αυτό λοιπόν τα μόνα στοιχεία που μετέφερα από το παλιό ήταν ο κομπρέσσορας και η Akrapovic. Αυτό νομίζω τα λέει όλα.

Τελειώνοντας να πώ ότι όπως έχετε καταλάβει, έχω κι εγώ το ίδιο πάθος για BMW όπως όλοι σ'αυτό το Forum και ελπίζω με όσα έγραψα να βοήθησα στη διαμόρφωση μιας πληρέστερης εικόνας σχετικά με το M3e92 ESS.

You only live once. ENJOY IT !!!

Φιλικά Doctor.

ΓΙΑΤΡΕ ΜΟΥ!!!!!! Δε θα ερθεις Μόναχο;

Κωνσταντίνος
16-03-11, 19:25
Βρε ντόκτορ, οι γιατροί γιατρεύουν τον κοσμάκη, εσύ μας αρρώστησες !
Να το χαίρεσε όσο δεν πάει !




στ) στεναχωρείς ορισμένους μύθους με σήμα το αστέρι, τον ταύρο, το άλογο, το άλλο άλογο κ.τ.λ.

:thumbsup:

atha
16-03-11, 20:16
opaios synadelfe , kai s anotera