PDA

Επιστροφή στο Forum : E12 518 (1979)



PANOS-E60
05-03-11, 20:06
Το αυτοκίνητο αγοράστηκε καινούργιο τον Δεκ. 1979 από το Σπανό. Τιμή 980.000 Δρχ. Είναι 1796 cc, 90 Hp, 4 ταχ. χωρίς υδραυλικο τιμόνι, χωρίς A/C. Είναι η έκδοση deluxe η οποία φορούσε το σαλόνι της 528i. Πάρκαρε πάντα σε κλειστό γκαράζ και είναι 100% μαμά μέχρι και σήμερα. Μηδέν σάπια μέχρι σήμερα, κάποιες οξειδώσεις έχουν αντιμετωπιστεί από φανοποιό με επιτυχία. Είναι πλήρως λειτουργικό, με τη μηχανή της μαμάς του, η οποία στα 25 περίπου χρόνια της ζωής της έκανε μιά μάλλον προληπτική, παρά αναγκαία, επισκευή στην κεφαλή και μόνο.

Ηταν το αυτοκίνητο του πατέρα μου μέχρι πρόσφατα. Είχε την τύχη να ταξιδέψει σε κάθε γωνιά της Ευρώπης, πλην Μεγ. Βρετανίας, άλλοτε μέσω Μπρίντεζι, άλλοτε μέσω Αγκόνας. άλλοτε μέσω Γιουγκοσλαβίας. Η χάρη του έχει φτάσει μέχρι Λισσαβόνα, San Sebastiian, Biaritz και πολλά άλλα μέρη σε Γαλλία, Γερμανία, Ιταλία, Ελβετία, Αυστρία, Βέλγιο, Ολλανδία, Ουγγαρία, Τσεχοσλοβακία κ.α. αλλά και εντός Ελλάδας έχει πάει σχεδόν παντού.

Οταν το 2005 ο πετέρας μου σταμάτησε να οδηγεί λόγω ηλικίας πλέον, το αυτοκίνητο το χάρισα σε αδελφικό μου φίλο, ο οποίος εχει τη δυνατότητα να συνεχίσει τη φύλαξή του σε κλειστό γκαράζ. Κάποιες φθορές στο σαλόνι ήταν δύσκολο να αποκατασταθούν πλήρως διότι το ριγωτό βελούδο που φοράει δεν υπάρχει πλέον σε κανέναν ταπετσέρη, αλλά όλες οι εξωτερκές ατέλειες όπως φιλέτα, νίκελ, καρδιές, φανάρια κλπ έχουν αλλαχτεί με νέα original μετά από πολύ ψάξιμο. Φυσικά έχει βγάλει πινακίδες ΕΛΠΑ και εξακολουθούμε να το καμαρώνουμε :original:

Jimmakos
05-03-11, 20:14
Τα συγχαρητήριά μου και τα σέβη μου επίσης!

Konstantinos E60
05-03-11, 21:54
Απο περιέργεια πόσα χλμ έχει ??

PANOS-E60
05-03-11, 21:56
Απο περιέργεια πόσα χλμ έχει ??

κάτω από 180.000 Κώστα, μονο ταξίδια έκανε. thumb

gant
05-03-11, 22:20
Ευκαιρία να ξεμουδιάσει σε κανένα ιστορικό και αρκεί η χαρά της συμμετοχής.

Monsta
05-03-11, 22:20
Πάρα πολύ ωραίο Πάνο. Είναι η αδυναμία μου τα παλιά εκείνης της εποχής, φαντάζομαι το χεις αντιληφθεί.

PANOS-E60
05-03-11, 22:26
Πάρα πολύ ωραίο Πάνο. Είναι η αδυναμία μου τα παλιά εκείνης της εποχής, φαντάζομαι το χεις αντιληφθεί.

Το ξέρω Κώστα, είσαι από εκείνους που ξέρουν να εκτιμούν τέτοια αυτοκίνητα thumb BTW αν σου πέσει υπ΄οψιν κανένα καλό σαλόνι πράσινο λαδί σε λογική τιμή, πες το μου.

gnx
06-03-11, 06:45
Aυτος αραγε εχει το μαμα εσωτερικο;

https://www.car.gr/classifieds/cars/photos/1131436/

PANOS-E60
06-03-11, 09:27
Aυτος αραγε εχει το μαμα εσωτερικο;

https://www.car.gr/classifieds/cars/photos/1131436/

Ναι Γιώργο. Μόνο που η ζάντα είναι άσχετη ... :thumbsdown:

NickE60
06-03-11, 10:47
Ωραίος Πάνο ο θρύλος!! και original de luxe!! Σχετικά σπάνιο κομμάτι!!!!! (νομίζω μόνο 1000 τέτοια κατασκευάστηκαν) thumb

z3 2.2
06-03-11, 10:47
Ωωωωωωω ενας ακομα γεροντολαγνος!!!!
Υπεροχο Πανο μου....υπεροχο......
Αν βρισκατε και ενα μαμα ραδιοφωνο θα ηταν ποιημα

BILL007
06-03-11, 11:50
Πολύ ωραίο!!!!Classic Power!!!! Ευχαριστούμε για την πολύ ωραία παρουσίαση!:original: :original:

Dathanaso
15-03-11, 23:29
Ομορφο πολυ ομορφο φαντασου ποσα χρονια αυτοκινητο και φθορες απλα οι φυσιολογικες

E60_Arkadia
16-03-11, 00:15
Τι μου θυμισες βρε Πανο...Ειχε ενα ολο'ι'διο ο θειος μου.Ιδιο χρωμα,εσωτερικο,ζαντες και ντελουξ με το μαμα becker mexico.Ποσα ταξιδια καναμε σε Ευρωπη και Ελλαδα!Εμεις με το Ε28 και πισω ο θειος με το Ε12.Πολλες ομορφες αναμνησεις,να φανταστεις εγω και ο ξαδερφος μου,πιτσιρικακια την δεκαετια του ΄80,οπου σταματουσαμε καναμε συγκρισεις συνεχεια για τις αλλαγες που εκανε η bmw απο την Ε12 στην Ε28,περναγαμε ακτινογραφια τις πενταρες.Απο τοτε πενταρακιας...χεχεχε :thumbsup:.Δυστυχως επειτα απο 350.000χλμ την πεταξε :ranting2:,ειχε πεσει αρκετα το μοτερ και δυστυχως ηταν ευαισθητη στην σκουρια.Ο θειος πλεον περασε σε μερσεντε :thumbsdown: αλλα συνεχεια αναπολει την σιγουρια και την αξιοπιστια της Ε12.

rasid
24-04-11, 21:41
Εχω στην κατοχή μου ενα ολόιδιο με ολοκαίνουριο σαλόνι καθότι ο προηγούμενος ιδιοκτήτης (πρώτο χέρι) είχε ράψει καλύματα πάνω από το εργοστασιακό σαλόνι την πρώτη μέρα που το αγόρασε. Εγώ αφαίρεσα τα καλύματα και εμεινα εκπληκτος από την κατάσταση του σαλονιού !!!
Ηταν στρατιωτικός και μου παρέδωσε ενα φάκελο με όλο το ιστορικό και τα service του από την ημέρα που εκτελωνίστηκε. Ηταν γερμανικών προδιαγραφών και ήρθε στην Ελλάδα πριν το φέρει ο εισαγωγέας...

Δείτε φωτό στο https://www.car.gr/classifieds/cars/view/652678/

Ευχαριστώ πολύ.

Ρασιδάκης Μιχάλης

PANOS-E60
24-04-11, 22:01
Ωραίο Μιχάλη, πολύ ωραίο !
Το δικό μου είναι deluxe, με στροφόμετρο, ζάντες αλουμινίου, υποβραχιόνιο πίσω, ηλεκτρικό καθρέφτη οδηγού, μοντ. 12/1979 ελλ.αντιπροσωπείας. Εχει 182.000 χλμ και πλήρες ιστορικό service φυσικά. Α, και δεν πωλείται. :original:

m3est
25-04-11, 11:00
Ενα μεγαλο μπραβο εχω να πω που το διατηρειτε ακομα.

Σε Ε12 μεγαλωσα κι εμαθα να οδηγω.Αγοραστηκε το 1978 απο το βελγιο περιπου 750.000 δρχ.Ηταν μεγαλη εμπειρια ενα τετοιο βαρυ και μεγαλο αυτοκινητο χωρις δυναμη υδραυλικο αναρτησεις και μπλοκε να καταφερνεις να το πηγαινεις με το πλαι.Μεγαλη αγαπη το Ε12.Μακαρι να το ειχαμε ακομη.

Καπου στα 180.000 χλμ αλλαξαμε κινητηρα λογω δικης μου παρεμβασης (ειχα βγαλει διπλωμα και το μαθαινα πλαγιολισθηση) σε 525 με τετραπλο καρμπυρατερ.Την μετατροπη την καταευχαριστηθηκα αφου με την παραπανω δυναμη και ροπη εκανε πολλα κεφια.Επειτα στα 270.000χλμ πουληθηκε και αντικατασταθηκε με Ε28 518 ιντζεκσιον με υδραυλικο για ευκολια λογω ηλικιας του πατερα και για χαμηλωτερη καταναλωση.Το 2,5 με τα καρμπυρατερ δεν ηξερε τι εκαιγε.

Αναμνησεις μιας ζωης απο ενα μονο αυτοκινητο.Μια BMW.