PDA

Επιστροφή στο Forum : Βενζινες.....!



Vasilis
11-01-10, 10:43
Τι προτιματε?
Γιατι την προτιματε?
Αμολυβδη....Super Αμολυβδη..?

καποιας συγκεκριμενης εταιριας ή οποιας να ναι?

παρακαλω οι αποψεις να ναι σαφεις κ εμπεριστατωμενες ουτως ωστε να βγαλουμε κ μια ακρη.....

σημειωνω....μετα την τοποθετηση του κομπρεσερ.....εβαλα κ απο τις δυο (αμολυβδη κ σουπερ)....δεν μπορω να πω οτι καταλαβα διαφορα...ουτε στην δυναμη αλλα ουτε στα διανυθεντα χιλιομετρα.......:ranting2:
:thanks:

Chris
11-01-10, 10:55
Εγω λογω πολλων χλμ καθημερινα και για λογους κοστους χρησιμοποιω απλη αμολυβδη.Βαζω απο συγκεκριμενο βενζιναδικο (οσο μπορω) για να αποφυγω τυχον νερακι!!!

Christos 330
11-01-10, 10:56
Super απολυβδη . . .

Εταιρια απο το 1991 το δικο μας βενζιναδικο Kaoil . . .

Kostas_1
11-01-10, 11:05
Στο Ζ4 η σουπερ αμολυβδη μου δειχνει διαφορά (προς το καλυτερο) και στις επιδοσεις και λιγο στην καταναλωση.

Στο Σιροκο δεν καταλαβαινω διαφορά.

nautilos
11-01-10, 11:09
Σούπερ αμόλυβδη έχω την αίσθηση ότι πάει καλύτερα από κατανάλωση δεν έχω παρατηρήση

Christos 330
11-01-10, 11:15
Καντε ενα test σε ταξιδι . . .

Με την super αμολυβδη μου ειπαν οτι βγαζει ποιο πολλα χιλιομετρα . . .

Μιας και δεν κανω συχνα ταξιδια δεν μπορω να εχω προσωπικη αποψη . . .

Μηπως κανεις απο εσας το εχει δοκιμασει ; ; ;

TOMIS
11-01-10, 11:43
Στο Ζ4 η σουπερ αμολυβδη μου δειχνει διαφορά (προς το καλυτερο) και στις επιδοσεις και λιγο στην καταναλωση.

Στο Σιροκο δεν καταλαβαινω διαφορά.

Νομιζω πως τα καινουρια τουλαχιστον τα αουντι στο καπακι τησ βενζινης γραφουν μεχρι 97 οκτανια..Εμεις οταν το πηραμε μας ειπαν οχι σουπερ αμολυβδη γιατι θα βαραει συντομα πυρακια..Κια γω στο bmw βλεπω διαφορα με σουπερ κυριως στα χαμηλα..Ισως πω και μαλ@@κια αλλα και σε ηχο νομιζω οτι ακουγεται πιο πολυ με σουπερ αμολυβδη..

Samaro
11-01-10, 12:39
Η διαφορά τιμής στις δύο βενζίνες (απλή-super), δεν είναι αντίστοιχη της ποιότητας που αναμένει ο κατανάλωτης.
Τελικά πιστεύω εχει μεγαλήτερη σημασία η επιλογή του σωστού βενζινάδικου απο την επιλογή του τύπου της βενζίνης.
Πρέπει να πώ εδώ οτι έτυχα μπροστά σε έλεγχο του βενζινά μου (απο την αρμόδια υπηρεσία του Υπουργείου) με τιμές 97 οκτανια για την απλή και 101 για την super !!!.

bill_m3
11-01-10, 12:41
Η διαφορά τιμής στις δύο βενζίνες (απλή-super), δεν είναι αντίστοιχη της ποιότητας που αναμένει ο κατανάλωτης.
Τελικά πιστεύω εχει μεγαλήτερη σημασία η επιλογή του σωστού βενζινάδικου απο την επιλογή του τύπου της βενζίνης.
Πρέπει να πώ εδώ οτι έτυχα μπροστά σε έλεγχο του βενζινά μου (απο την αρμόδια υπηρεσία του Υπουργείου) με τιμές 97 οκτανια για την απλή και 101 για την super !!!.

Έτσι όπως τα λες είναι!!
Ένα σίγουρο βενζινάδικο για καλής ποιότητας βενζίνη και όλα οκ!!

Christos 330
11-01-10, 13:11
Έτσι όπως τα λες είναι!!
Ένα σίγουρο βενζινάδικο για καλής ποιότητας βενζίνη και όλα οκ!!

Και ακομα καλυτερα Βασιλη να ειναι και γνωστος μας. . .

yannisv
11-01-10, 13:27
Μόνο super αμόλυβδη και σε επιλεγμένα βενζινάδικα φίλων.

Nino
11-01-10, 14:17
Το ΕΜΠ σε συνεργασια με γνωστο εβδομαδιαιο περιοδικο στο χωρο των αυτοκινητων,εκανε μια ερευνα και επικοινωνησε με ολες τις εταιρειες καυσιμων ωστε να παρει δειγματα βενζινης για αναλυση.
Ολες οι εταιρειες αφου τους παρεπεμπαν απο τον Αννα στον Καιαφα στο τελος ζητουσαν συγκκριμενο ραντεβου σε συγκεκριμενο πρατηριο.
Μοναδικη εξαιρεση η shell η οποια δηλωσε πηγαιντε οπου θελετε οποια ωρα και ημερα θελετε αρκει το πρατηριο να ειναι εταιρικο και οχι συνεργατου.
Για αυτο και εγω βαζω μονο shell (v power) και απο συγκεκριμενο πρατηριο.

NickE60
11-01-10, 14:35
Παιδιά να συμπληρώσω ότι το πρόβλημα δεν είναι μόνο στην ποιότητα, είναι και στην ποσότητα. Εγώ έχω μετρητή λίτρων (ACM module - έξτρα εξάρτημα της BMW) και έχω διαπιστώσει ότι τα βενζινάδικα που βάζουν τη "σωστή" ποσότητα είναι ελάχιστα, και δεν μιλάω για 1 λίτρο σε κάθε γέμισμα..

gregE36
11-01-10, 15:26
ετσι ειναι περιπου 3 λιτρα στο 20ευρω

xxxvagos
11-01-10, 16:37
παιδες εγω παντα βαζω απλη...και δεν εχει σημασια η μαρκα..ολοι μα ολοι φορτωνουν απο τα ιδια 4-5 διυλιστηρια στην ελλαδα..και αυτα που ακουγονται για βενζινες απο το εξωτερικο κτλ κτλ ΕΙΝΑΙ ΠΑΠΑΤΖΕΣ

καποια στιγμη σε καποιο αλλο θεντ που θα ανοιξετε θα σας πω 2-3 πραγματα που ξερω αν θελετε

gregE36
11-01-10, 16:41
παιδες εγω παντα βαζω απλη...και δεν εχει σημασια η μαρκα..ολοι μα ολοι φορτωνουν απο τα ιδια 4-5 διυλιστηρια στην ελλαδα..και αυτα που ακουγονται για βενζινες απο το εξωτερικο κτλ κτλ ΕΙΝΑΙ ΠΑΠΑΤΖΕΣ

καποια στιγμη σε καποιο αλλο θεντ που θα ανοιξετε θα σας πω 2-3 πραγματα που ξερω αν θελετε

+10000:whistle:

xxxvagos
11-01-10, 16:42
Παιδιά να συμπληρώσω ότι το πρόβλημα δεν είναι μόνο στην ποιότητα, είναι και στην ποσότητα. Εγώ έχω μετρητή λίτρων (ACM module - έξτρα εξάρτημα της BMW) και έχω διαπιστώσει ότι τα βενζινάδικα που βάζουν τη "σωστή" ποσότητα είναι ελάχιστα, και δεν μιλάω για 1 λίτρο σε κάθε γέμισμα..

εχεις δικιο φιλε αλλα λαβε υποψιν σου και την διαφορα θερμοκρασιας (ασταθμιτος παραγοντας ) οποτε ο μοτζουλειτορ του αυτοκινητου σου ειναι κατα προσεγγιση σωστος..κατα προσεγγιση υπολογιζεις και με το μυαλο..

xxxvagos
11-01-10, 16:44
+10000:whistle:

και για την σουπερ αμολυβδη ΜΗΝ ΕΙΣΤΕ ΤΟΣΟ ΣΙΓΟΥΡΟΙ

sokinm3
11-01-10, 16:50
εγω παλι εβαζα MS 109 απο την VP import αλλα δυστηχως το κοστος ηταν δισβασταχτο

ετσι λοπον παιζω σουπερ απο ΒΡ δυστηχως

NickE60
11-01-10, 17:07
εχεις δικιο φιλε αλλα λαβε υποψιν σου και την διαφορα θερμοκρασιας (ασταθμιτος παραγοντας ) οποτε ο μοτζουλειτορ του αυτοκινητου σου ειναι κατα προσεγγιση σωστος..κατα προσεγγιση υπολογιζεις και με το μυαλο..

Οκ να το δεχτώ, αλλά διαφορά θερμοκρασίας με απόκλιση από 0 ως 6 λίτρα στα 50 ....ανάλογα το βενζινάδικο? :no:

Nurburgring
11-01-10, 17:09
Εγω λογω πολλων χλμ καθημερινα και για λογους κοστους χρησιμοποιω απλη αμολυβδη.Βαζω απο συγκεκριμενο βενζιναδικο (οσο μπορω) για να αποφυγω τυχον νερακι!!!

Νερακι? Βαλε σε ενα ποτηρι βενζινη και νερο... ακομα και την ωρα που το ανακατεβεις με μανια δεν αναμηγνιονται αυτα τα δυο για κανενα λογο... Εκτος και αν λεγοντας νερακι εννοεις νοθεια....

Παντως αν θες κανε το πειραμα το εκανα προσφατα και διαπηστωσα οτι βενζινας να βαζει νερο στην βενζινη απλα δεν υπαρχει!

NickE60
11-01-10, 17:11
Νερακι? Βαλε σε ενα ποτηρι βενζινη και νερο... ακομα και την ωρα που το ανακατεβεις με μανια δεν αναμηγνιονται αυτα τα δυο για κανενα λογο... Εκτος και αν λεγοντας νερακι εννοεις νοθεια....

Παντως αν θες κανε το πειραμα το εκανα προσφατα και διαπηστωσα οτι βενζινας να βαζει νερο στην βενζινη απλα δεν υπαρχει!

Πολύ σωστό, με άλλα υγρά/ρευστά ναι, με νερό όχι.

m-power_01
11-01-10, 17:17
Λογω συνθηκων ,ταξιδευω συχνα, αρα δεν μπορω να βαζω απο ενα πρατηριο! Δεν μπορω να πω με σιγουρια αν βλεπω διαφορα...η διαφορα ειναι οση και απο μια καλη βενζινη σε μια σκαρτη! Και εδω συμφωνω με τον Αντωνη που ειπε οτι δεν ξερει αν η ποιοτητα ανταποκρινεται στην τιμη...
Αφου το εφερε ομως η κουβεντα να σας πω την εμπειρια μου.Το αυτοκινητο το αγορασα καινουριο...Εβαζα αποκλειστικα σουπερ και παντα απο ενα των δυο μεγαλων εταιριων.Πρωτο σερβις στα 20.000 χιλιομετρα, ειμαι μπροστα σε ολη την διαρκεια ,και βλεπω με τα ματια μου την αλλαγη φιλτρου (εγινε περιπου στους 9 μηνες) .Δευτερο σερβις στα 40.000χλμ εγινε στους 19 μηνες ,σε συνεργειο BMW πολυ καλου μου φιλου, κατεβαζει το φιλτρο και το βαζει στην μεγγενη και με ενα πριονακι το κοβει...ηταν γεματο αμμο...μαυρο χαλικακι! Μεχρι τοτε εβαζα μονο σουπερ...σε αυτοκινητο με 40.000 χλμ 19μηνων και ηταν ετσι ...τι να πω...Απο τοτε βαζω απλη και σουπερ μια στο τοσο...

m-power_01
11-01-10, 17:19
Πολύ σωστό, με άλλα υγρά/ρευστά ναι, με νερό όχι.

Δεν ξερω...αλλα πως εξηγειται σκουριασμενη τρομπα βενζινης?

NickE60
11-01-10, 17:22
Δεν ξερω...αλλα πως εξηγειται σκουριασμενη τρομπα βενζινης?

Σπύρο, οι περισσότεροι διαλύτες προκαλούν οξείδωση...

Driver M
11-01-10, 18:59
Βάζω ΕΚΟ απλή από έμπιστο βενζινάδικο και το αυτοκίνητο πάει μια χαρά. Παλαιότερα έβαζα σούπερ, αλλά επειδή βαρέθηκα να πληρώνω τα κερ@τι@τικα ξεκίνησα να χρησιμοποιώ απλή. Καμία διαφορά σε απόδοση, ούτε σε κατανάλωση. Αρκεί να είναι καθαρή. Πραγματικά μετανιώνω τα τόσα περισσότερα χρήματα που έδινα τόσο καιρό για σούπερ, αφού στο αμάξι μου τουλάχιστον δεν προσέφερε τίποτε παραπάνω.

xxxvagos
11-01-10, 20:15
Το ΕΜΠ σε συνεργασια με γνωστο εβδομαδιαιο περιοδικο στο χωρο των αυτοκινητων,εκανε μια ερευνα και επικοινωνησε με ολες τις εταιρειες καυσιμων ωστε να παρει δειγματα βενζινης για αναλυση.
Ολες οι εταιρειες αφου τους παρεπεμπαν απο τον Αννα στον Καιαφα στο τελος ζητουσαν συγκκριμενο ραντεβου σε συγκεκριμενο πρατηριο.
Μοναδικη εξαιρεση η shell η οποια δηλωσε πηγαιντε οπου θελετε οποια ωρα και ημερα θελετε αρκει το πρατηριο να ειναι εταιρικο και οχι συνεργατου.
Για αυτο και εγω βαζω μονο shell (v power) και απο συγκεκριμενο πρατηριο.

nino αυτο φιλε δεν υσχυει ειναι ραδιο αρβυλα..τουλαχιστον εμας και ολους τους βενζιναδες τις περιοχης μας δεν τους ειδοποιησε κανενας για ελεγχο...

απλα η εταιρια που λες μαλλον δινει τα πιο πολλα..μαλλον αγοραζει τα λογια...το εχω ξαναπει παλαιοτερα..ενας συγγενης μου βαζει σε εταιρικο πρατηριο αυτης της εταιριας 40 λιτρα με 25 ευρω (δινει και 1 ευρω παραπανω)

αντε πες μου εσυ πως γινετε...

xxxvagos
11-01-10, 20:22
Οκ να το δεχτώ, αλλά διαφορά θερμοκρασίας με απόκλιση από 0 ως 6 λίτρα στα 50 ....ανάλογα το βενζινάδικο? :no:

στα 50 λιτρα αν εχει πολυ κρυο εξω (0-5 κελσιου) γυρω στα 2-3 λιτρα ειναι ενταξει να ξερεις...

επισης το αντιθετο συμβαινει το καλοκαιρι...αλλα τοτε ειναι που κλεβει παραπανω ο βενζινας..και την απατη του την ψιλοαντισταθμιζει η ανεβασμενη θερμοκρασια (30-40 κελσιου)..να ξερεις αλλη φορα..και αν εισαι σιγουρος οτι σε εκλεψε καντον ρομπα..

Nino
11-01-10, 20:23
nino αυτο φιλε δεν υσχυει ειναι ραδιο αρβυλα..τουλαχιστον εμας και ολους τους βενζιναδες τις περιοχης μας δεν τους ειδοποιησε κανενας για ελεγχο...

απλα η εταιρια που λες μαλλον δινει τα πιο πολλα..μαλλον αγοραζει τα λογια...το εχω ξαναπει παλαιοτερα..ενας συγγενης μου βαζει σε εταιρικο πρατηριο αυτης της εταιριας 40 λιτρα με 25 ευρω (δινει και 1 ευρω παραπανω)

αντε πες μου εσυ πως γινετε...

Αυτο που εγραψα εχει δημοσιευθει!!

mr incredible
11-01-10, 22:24
εγω βαζω μονο σουπερ αμολυβδη εχω 40000χλμ και μεχρι στηγμης νο προμπλεμο!!! νομιζω οτι στην σουπερ αμολυβδη το πολυ πολυ να την νοθευουν με απλη. στην απλη βαζουν της παναγιας τα ματια,ουσιες πολυ χειροτερες απο νερο.μακαρι να νοθευαν με νερο ,λεμε τωρα.....:whistle:

Driver M
11-01-10, 23:23
εγω βαζω μονο σουπερ αμολυβδη εχω 40000χλμ και μεχρι στηγμης νο προμπλεμο!!! νομιζω οτι στην σουπερ αμολυβδη το πολυ πολυ να την νοθευουν με απλη. στην απλη βαζουν της παναγιας τα ματια,ουσιες πολυ χειροτερες απο νερο.μακαρι να νοθευαν με νερο ,λεμε τωρα.....:whistle:

Αν πας σε καλό βενζινάδικο, ούτε την απλή τη νωθεύουν ούτε τη σούπερ. Αν τώρα πας σε βενζινάδικο χαβούζα, τότε πίστεψέ με ούτε με τη σούπερ γλιτώνεις...

saikoe39
11-01-10, 23:36
Βαζω 100αρα....bp...μονο απο 2 πρατηρια(τα εχουν δικοι μου ανθρωποι)...
Διαφορετικα....βαζω απλη....με την πιο χαμηλη τιμη...χαχα.!!!!!!
στο 5αρι δεν νιωθω διαφορα....απλη και 100αρα το ιδιο ειναι...
στο 207....πλεον με την μια καταλαβαινω αν η 100αρα ειναι καθαρη...η οχι....αν ειναι απλη δεν παει καθολου...ριχνει πιεση(μου κοβει η ecu απο μονη της)....και αν ειναι και η απλη σκατα.....βαραει check engine με την μια...!!!!

ΦΑΝΗΣ
12-01-10, 00:07
Εγώ προτιμώ να βάζω συγκεκριμένα από ένα βενζινάδικο το πολύ δύο,και θεωρώ οτί καλύτερη είναι η ΕΚΟ μιας και το 70% προμηθεύετε από κεί,πράγματι έχω διαπιστώσει όταν βάζω 100αρα και ποιο πολλά χιλιόμετρα μου βγάζει (οχι τελικές) στο δρόμο όταν κάνω ταξίδι και καλύτερα δουλεύει ο κινητήρας,όταν είμαι στην πόλη συνήθως βάζω απλή αμόλυβδη...

Stathis
12-01-10, 00:08
Βαζω 100αρα....bp...μονο απο 2 πρατηρια(τα εχουν δικοι μου ανθρωποι)...
Διαφορετικα....βαζω απλη....με την πιο χαμηλη τιμη...χαχα.!!!!!!
στο 5αρι δεν νιωθω διαφορα....απλη και 100αρα το ιδιο ειναι...
στο 207....πλεον με την μια καταλαβαινω αν η 100αρα ειναι καθαρη...η οχι....αν ειναι απλη δεν παει καθολου...ριχνει πιεση(μου κοβει η ecu απο μονη της)....και αν ειναι και η απλη σκατα.....βαραει check engine με την μια...!!!!

κωστα για πες που ειναι τα μπι-πι...

saikoe39
12-01-10, 00:59
το ενα ειναι επαρχια....!!!!!

το αλλο ειναι στην Λεφ.Πεντελης...λιγο πιο κατω απο την Αττικη οδο...απεναντι απο το (παλιο)SMG2...(το εχει φιλος)....

xxxvagos
12-01-10, 02:12
παντως παιδες ανοιξτε ενα θρεντ και ειλικρινα εγω προσωπικα θα ζωγραφισω...οτι ξερω θα το πω..

εκτος αν με αφηνει ο βασιλης να τα γραψω εδω..ισως να μη θελει να βγω απο το θεμα

Vasilis
12-01-10, 06:30
παντως παιδες ανοιξτε ενα θρεντ και ειλικρινα εγω προσωπικα θα ζωγραφισω...οτι ξερω θα το πω..

εκτος αν με αφηνει ο βασιλης να τα γραψω εδω..ισως να μη θελει να βγω απο το θεμα

φιλε Βαγγο....κατεθεσε τις αποψεις σου κ αν ειναι κατι οφ τοπικ σε ενημερωνουμε κ το μεταφερουμε σ αλλη ενοτητητα.....:thanks:

Z4 DCT
12-01-10, 07:24
Σε ολα βαζω μονο 100αρα οποτε δεν μπορω να πω οτι βλεπω διαφορα στην αποδοση των αυτοκινητων...
Το μονο που ξερω ειναι οτι μια φορα αλλαξα πρατηριο μονο για τον ασσο (100αρα παλι) και ειδα τεραστια διαφορα προς το χειροτερο....μεχρι και μικροδιακοπες!!!!
Εκει που υπαρχει διαφορα ειναι στην μηχανη η οποια εχει αρκετη διαφορα με την 100αρα!!!
Βαζω μονο shell (μεχρι τωρα), και στην ευβοια οταν παω BP

Prophet Of Noise
12-01-10, 09:11
Θα ήθελα να αναφέρω ότι, για ένα μήνα που έβαζα μόνο 100άρα Shell στο 335 μου από διάφορα βενζινάδικα, χρειάστηκα αλλαγή φίλτρου βενζίνης και αντλίας βενζίνης υψηλής πιέσεως. Μπορεί να είναι σύμπτωση, απλά το αναφέρω γιατί έχω ακούσει άλλους με προβλήματα με την Shell.

Πλέον βάζω από όπου βρω, με προτίμηση σε ανθρώπους που ξέρω. Ούτως η άλλως, όλες από το ίδιο εργοστάσιο έρχονται.

Christos 330
12-01-10, 10:59
Θα ήθελα να αναφέρω ότι, για ένα μήνα που έβαζα μόνο 100άρα Shell στο 335 μου από διάφορα βενζινάδικα, χρειάστηκα αλλαγή φίλτρου βενζίνης και αντλίας βενζίνης υψηλής πιέσεως. Μπορεί να είναι σύμπτωση, απλά το αναφέρω γιατί έχω ακούσει άλλους με προβλήματα με την Shell.

Πλέον βάζω από όπου βρω, με προτίμηση σε ανθρώπους που ξέρω. Ούτως η άλλως, όλες από το ίδιο εργοστάσιο έρχονται.

Μηπως πετυχες εκεινη την ωρα κανενα βυτιο να αδειαζει και σου βαλε

επιτοπου ; ;

yodas
12-01-10, 11:36
και εγώ μόνο 100αρα είτε από τον Χρήστο είτε από ένα ΕΚΟ κολητού μου δίπλα στη δουλειά...πάντως το καημένο το peugeot που είχα παλιά μόνο σκ*** δεν του έβαζα και όλα τα έκαιγε...τώρα με το που δει "κακή" βενζίνη αρχίζει να μουρμουράει...

Driver M
12-01-10, 13:02
Σε ολα βαζω μονο 100αρα οποτε δεν μπορω να πω οτι βλεπω διαφορα στην αποδοση των αυτοκινητων...
Το μονο που ξερω ειναι οτι μια φορα αλλαξα πρατηριο μονο για τον ασσο (100αρα παλι) και ειδα τεραστια διαφορα προς το χειροτερο....μεχρι και μικροδιακοπες!!!!
Εκει που υπαρχει διαφορα ειναι στην μηχανη η οποια εχει αρκετη διαφορα με την 100αρα!!!
Βαζω μονο shell (μεχρι τωρα), και στην ευβοια οταν παω BP

Ρε παιδιά κατά καιρούς έχω βάλει βενζίνες (και απλή και σούπερ) σε δεκάδες πρατήρια, εντός και εκτός αττικής. Τέτοια χάλια σαν αυτά που περιγράγουν μερικοί δεν είδα ποτέ! Τί να πω, τόσο τυχερός είμαι? Επίσης, σε έρευνα που έχω διαβάσει, λέει ότι οι συμβατικοί κινητήρες αναγνωρίζουν μέχρι 98 οκτάνια, οπότε όσοι νομίζουν ότι το αμάξι τους πάει πιο γρήγορα με 100άρα από ότι με απλή, ή έχουν πέσει σε χάλια απλή, η είναι κυρίως ψυχολογικό (αφού οι απλές έχουν 95-6 οκτάνια, οπότε για δύο οκτάνια διαφορά δεν υπάρχει). Η σούπερ είναι ενδεδειγμένη για τούρμπο και κινητήρες υψηλής ιπποδύναμης. Τώρα, για ατμοσφαιρικούς 4κύλινδρους κινητήρες αλλά και 6κύλινδρους μου φαίνεται πιο πολύ σπατάλη χρημάτων (και δυστυχώς για 1,5 χρόνο έτσι έκανα κι εγώ).
Επαναλαμβάνω, ότι άμα βάζουμε καθαρή απλή δεν παίζει να έχει το παραμικρό πρόβλημα ο κινητήρας μας, ούτε θα δούμε ουσιαστική διαφορά σε σχέση με τη σούπερ. Από εκεί και πέρα, ο καθένας βάζει ό,τι κρίνει σωστό.

Και κάτι που είχα αναφέρει και σε "άλλο" φόρουμ. Στο εξουσιοδοτημένο που πάω για σέρβις, μου είχαν πει ρητά να μη χρησιμοποιώ σούπερ γιατί περιέχει πρόσθετα που δημιουργούν βλάβες στους κινητήρες των bmw. Από τότε ξεκίνησα να βάζω απλή και δεν το μετάνιωσα...

strof
27-01-10, 15:22
Παιδια ειμαι στην Αθηνα και πρεπει να βαλω πετρελαιο. Ξερετε ενα ΕΜΠΙΣΤΟ βενζιναδικο μην παθουμε καμια πλακα και τρεχουμε για τριχιλιαρα;;

Z-man
20-07-10, 17:24
φιλοι μου,θα ηθελα να ρωτησω για αυτα τα ενισχυτικα οκτανιων...Αν χρησιμοποιει καποιος ας μας πει αν κ ποσο καλυτερευει τη απλη αμολυβδη ποια μαρκα προετινετε ποση ποσοτητα βαζετε ανα ποσα λιτρα βενζινης κ γενικα τα πλεονεκτηματα κ τα μειονεκτηματα απο αυτο το βελτιωτικο....

alexke46
21-07-10, 21:05
Παιδες ξερει κανεις να πει κατι για τα βελτιωτικα στο καυσιμο?

individual
21-07-10, 21:39
τα τελευταια 20 χρονια βαζω σε ενα μονο βενζιναδικο ΕΚΟ της περιοχης μου και δεν ειχα ποτε προβλημα η καποια ζημια που να προηλθε απο καυσιμο.........και μιλαω για βενζινη αλλα κυριως το πετρελαιο ειναι αυτο που κατα τη γνωμη μου χαρακτηριζει ενα βενζιναδικο.........
Αν πετυχεις ¨μαπα¨ πετρελαιο βρισκεις πραγματικα τον μπελα σου.....οσοι εχουν ντιζελ και το εχουν παθει....ξερουν τι εννοω..........
Αν ειναι και χειμωνας και παγωσει λογω νερου..........αστα-βραστα!!!!!!

GEORGE316
22-07-10, 07:27
μια φορα στη ζωη μου πετυχα σε σωστη v power racing.ημουν και εντελως αδειος.μεχρι να φτασω σπιτι ηταν και αργα ημουν και κουρασμενος...οταν την επομενη μερα πηγαινα στη δουλεια(εντελως μηχανικες οι κινησεις λογω ρουτινας και νυστας)το αμιξι δεν κρατιοτανε στο δρομο...μην τυχον πατουα λιγο παραπανω γκαζι το ενιωθα λες και δεν ηταν το δικο μου αυτοκινητο...καταλαβαινετα τη χαρα μου!!!απο τοτε......οσο ειδατε εσεις,αλλο τοσο ειδα και εγω.
γιαυτο το λογο βαζω απλη βενζινη σε πρατηριο του κολλητου μου που εχει ενα impreza 330 και ενα S3(που ειναι και η αγαπη του).καποια φορα μπορει να βαλω και καποιο βλετιωτικο.

Z-man
05-01-11, 18:03
Μιας κ η 100αρα εχει φτασει στο θεο...κ πιστευω πως τα οκτανια της απλης 95 δεν ειναι παντα αυτα που πρεπει ,θα ηθελα να ξαναρωτησω για τα βελτιωτικα οκτανιων που υπαρχουν κατα ποσο αξιζουν..?Βοηθουν στην αυξηση ή δεν κανουν κατι το ιδιαιτερο ?Αν καποιοι απ εσας τα χρησιμοποιειται θα παρακαλουσα να μας ενημερωνατε σχετικα με το θεμα....

dark knight
05-01-11, 18:20
οταν βαζω απο αγνωστο βενζιναδικο βαζω 100σταρα ωστε να αποφυγω την νοθεια.με το σκεπτικο οτι η 100σταρα δεν θα εχει νερο.στη χειροτερη να ειναι απλη αμολυβδη.σε ταξιδια που εχω φουλαρει 100 αρα αισθητες διαφορες δεν εχω παρατηρησει.ισως λιγο μεγαλυτερη προθυμια να ανεβασει στροφες αλλα μπορει να ειναι η ιδεα μου.παντως το καλυτερο αποτελεσμα το εχω (εδω και χρονια)που βαζω απο στρατιωτικο πρατηριο εκο απλη αμολυβδη.κανενα προβλημα με την ποιοτητα και την ποσοτητα.

Z4 DCT
05-01-11, 18:36
Εγω εδω και χρονια βαζω στην σελ στην Αθηνων σε ολα τα οχηματα...ποτε δεν μου παρουσιασαν τιποτα.....thumbthumb
στο Ζ 100αρα και στον ασσο vpower

beliris
05-01-11, 19:38
Δεν διαπίστωσα καμία διαφορά με 100άρα,σε κινητήρες Μ52 και Μ43.Την πάτησα μια φορά από νοθευμένη απλή σε βενζινάδικο φίλου!(διάγνωση νερό στην βενζίνη)έριξα στο τεπόζιτο ένα μπουκαλάκι stp ενισχυτικό βενζίνης και έστρωσε το αυτοκίνητο!
Δεν ξαναπάτησα στο συγκεκριμένο βενζινάδικο και βάζω πλέον απλή,από γνωστή αλυσίδα σούπερ μάρκετ,χωρίς κανένα πρόβλημα!

vaspap
28-01-11, 08:47
Βαζω παντα απλη αμολιβδη, αλλα πριν το γεμισμα, βαζω μια ταμπλετα οκτανιων fuel meds, οτι βενζινη και να ειναι , με την ταμπλετα ισοροπη η κατασταση και το μοτερ δουλευει ρολοι, και ειναι και πιο νευρικο.

(η ταμπλετα θελει περυπου 45 λεπτα για να λιωσει εντελως μεσα στο τεποζιτο).

Την βαζω 3 χρονια και εχω ξεχασει τι σημαινει νοθεια. δεν κοστιζει και πολυ 1,6 ευρω η μια, (αν σκεφτης οτι τα βελτιωτικα μπουκαλακια εχουν 8 ευρω).
εχω ηρεμιση

GEORGE316
28-01-11, 09:12
οταν το πρωτοπηρα εβαζα σουπερ αμολυβδη.καποιες φορες 100ρα.
συγκεκριμενα εχω πετυχει ανοθευτη v power racing και ειδα θαυματα.
στο 28ρι πλεον λογω καθαρα οικονομικων βαζω την πιο φθηνη.
εξαιρεση οταν βγαινω σκοπια,οπου η διαφορα απλης και σουπερ ειναι .....ουτε 1 λεπτο.

Jimmakos
28-01-11, 11:53
Αυτές τις ταμπλέτες που θα τις βρούμε ρε παιδιά?

mk52
28-01-11, 13:15
Αυτές τις ταμπλέτες που θα τις βρούμε ρε παιδιά?

ριξε καθαρο ανυδρο ασετον ...πιο φθηνο και με πολυ καλα αποτελεσματα...θελει προσοχη στη δοσολογια(3ml στο λιτρο)

steliose36
28-01-11, 13:19
λοιπον εγω βαζω συνηθως 95αρα στο αμαξι και παντα 100σταρα στη μηχανη!!τον τελευταιο μηνα ομως παω σε εναν συγκεκριμενο βαζοντας 100σταρα μονο και στα 2 και ειναι και το μονο που οταν εβαλα καταλαβα και τεραστια διαφορα!οσο και αν σας φενεται περιεργο ειναι απο τις καλυτερες 100σταρες που εχω βαλει και πλεον παω μονο στον συγκεκριμενο αν μπορω!

mk52
28-01-11, 13:21
λοιπον εγω βαζω συνηθως 95αρα στο αμαξι και παντα 100σταρα στη μηχανη!!τον τελευταιο μηνα ομως παω σε εναν συγκεκριμενο βαζοντας 100σταρα μονο και στα 2 και ειναι και το μονο που οταν εβαλα καταλαβα και τεραστια διαφορα!οσο και αν σας φενεται περιεργο ειναι απο τις καλυτερες 100σταρες που εχω βαλει και πλεον παω μονο στον συγκεκριμενο αν μπορω!

πες μας ομως και πιο ειναι δεν ειναι κακο.. με πμ αν θες ...thumb

steliose36
28-01-11, 13:23
ααα εγω δεν το ειπα και καλα μηπως μ πειτε για διαφημισι!!ειναι μια εκο στη μεταμορφωση (αθηνα) οπου ο ιδιοκτητης κιολας πενευεται για την 100σταρα του!ειναι στη συνεχεια της οδου γεωργιου παπανδρεου

GEORGE316
28-01-11, 13:45
vasp θελω και εγω πληροφοριες για τις ταμπλετες

MILTOS M3 E46
28-01-11, 14:11
Παιδιά να συμπληρώσω ότι το πρόβλημα δεν είναι μόνο στην ποιότητα, είναι και στην ποσότητα. Εγώ έχω μετρητή λίτρων (ACM module - έξτρα εξάρτημα της BMW) και έχω διαπιστώσει ότι τα βενζινάδικα που βάζουν τη "σωστή" ποσότητα είναι ελάχιστα, και δεν μιλάω για 1 λίτρο σε κάθε γέμισμα..

DLD METRAS TA OKTANIA....?

tazeus
28-01-11, 14:16
κατεβαζει το φιλτρο και το βαζει στην μεγγενη και με ενα πριονακι το κοβει...ηταν γεματο αμμο...μαυρο χαλικακι! Μεχρι τοτε εβαζα μονο σουπερ.

Το πιθανότερο είναι ότι τα μαύρα υπολείμματα προέρχονται από βαρύτερα κλάσματα πετρελαίου (νοθευμένη βενζίνη, αν και πιστεύω ότι ρόλο παίζει και η συντήρηση των δεξαμενών στην ποιότητα της βενζίνης). Συνηθως τη super αμόλυβδη τη νοθεύουν κυρίως με απλή αμόλυβδη.

vaspap
28-01-11, 14:25
Αυτές τις ταμπλέτες που θα τις βρούμε ρε παιδιά?
fuel meds καπου στην συγγρου, παρτε το κινητο που τις παραγγελνω κι εγω!! ειναι ο αποκλειστικος εισαγωγεας 6945469650

z3 2.2
28-01-11, 14:29
9,5 στα 10 φιλτρα βενζινης που βγαζουν οι συναδελφοι μου απο τα αυτοκινητα,αμα τα φυσιξεις αναποδα βγαζουν ΜΑΥΡΟ ζουμι.
οι αντλιες βενζινης ψωφανε με χαρακρτιριστικη ευκολια και οταν τις βγαζεις μεσα απο το ρεζερβουαρ και στεγνωσουν εχουν πανω τους μια σκονη καφε-σκατι.σαν σκουρια ενα πραγμα.
ολο το συστημα της αντλιας ειναι κατασπρο πλαστικο και εχει τυχει να βγαλουμε αντλια στα 20.000χλμ και να ειναι καφε!
τυχαιο? δε νομιζω....

αντε βγαλε ακρη εσυ τωρα με το μεγαλυτερο καρτελ και την ισχυροτερη κλικα της ελλαδας.αλητεια και μαφια,τοσα χρονια τους εχω σιχαθει τους αληταραδες.
ολοι μεσα στα σκατα ειναι.
συγνωμη αν θιγω καποιον αλλα ειναι η γενικοτερη εικονα αυτο και γω ειμαι ενας απλος καταναλωτης που πληρωνω ενα προιον ΠΑΝΑΚΡΙΒΑ και ειναι και χειρηστης ποιοτητας.
κανεις δεν μπορει να με προστατεψει ουτε ως προς το τι σκατα βαζω μεσα στο ρεζερβουαρ μου αλλα ουτε και προς το ποσο βαζω και ποσο πληρωνω.

Και το χειροτερο ολων ειναι οτι ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΠΟΤΕ ΝΑ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ Τ Ι Π Ο Τ Α

vaspap
28-01-11, 14:30
vasp θελω και εγω πληροφοριες για τις ταμπλετες

fuel meds καπου στην συγγρου, παρτε το κινητο που τις παραγγελνω κι εγω!! ειναι ο αποκλειστικος εισαγωγεας 6945469650

katsaraios
26-05-11, 05:09
Βαζω παντα απλη αμολιβδη, αλλα πριν το γεμισμα, βαζω μια ταμπλετα οκτανιων fuel meds, οτι βενζινη και να ειναι , με την ταμπλετα ισοροπη η κατασταση και το μοτερ δουλευει ρολοι, και ειναι και πιο νευρικο.

(η ταμπλετα θελει περυπου 45 λεπτα για να λιωσει εντελως μεσα στο τεποζιτο).

Την βαζω 3 χρονια και εχω ξεχασει τι σημαινει νοθεια. δεν κοστιζει και πολυ 1,6 ευρω η μια, (αν σκεφτης οτι τα βελτιωτικα μπουκαλακια εχουν 8 ευρω).
εχω ηρεμιση


fuel meds καπου στην συγγρου, παρτε το κινητο που τις παραγγελνω κι εγω!! ειναι ο αποκλειστικος εισαγωγεας 6945469650
ισχυει οντως τελικα το κολπο με την ταμπλετα??
το δοκιμασε κανεις αλλος???

nikos1400
26-05-11, 06:07
Και εγω πρεπει να πω οτι σπανιως κοιταζω τιμες.

Κοιταζω να βαζω απο "γνωστα" μου βενζιναδικα που δεν μου δημιουργουν "θεματα" στην τροφοδοσια.

Τυχαινει να ειναι απο ΕΚΟ και Silk Oil.

giannis_compact
26-05-11, 08:09
Εμένα το αυτοκίνητο μια φορά χωρίς να είναι εντελώς άδειο πήρε 66 λίτρα βενζίνη ενώ ο κατασκευαστής αναγράφει ότι έχει ντεπόζιτο 63 λίτρα!Μέσω του secret menu στο Ε46 που αναγράφει πόσα λίτρα έχει ακριβώς μέσα το αυτοκίνητο διαπιστώνω μεγάλες αποκλίσεις από βενζινάδικο σε βενζινάδικο και οχι του ενός λίτρου όπως ανέφερε και ένας φίλος παραπάνω!

fanisk
26-05-11, 10:06
https://www.onair24.gr/news/category/8/content/7025

25 Μαΐου 2011

Στην άμεση σφράγιση των εγκαταστάσεων των αντλιών και δεξαμενών, καθώς και στην οριστική αφαίρεση της άδειας λειτουργίας πρατηρίου υγρών καυσίμων επί της οδού Πειραιώς 200 στο Μοσχάτο προχώρησε σήμερα κλιμάκιο της Δ/νσης Μεταφορών και Επικοινωνιών.

Η σφράγιση πραγματοποιήθηκε παρουσία Εισαγγελέα και Αστυνομικής δύναμης ενώ είχε προηγηθεί πόρισμα ελέγχου της αρμόδιας Δ/νσης του υπουργείου Περιφερειακής Ανάπτυξης και Ανταγωνιστικότητας ότι στο συγκεκριμένο πρατήριο εντοπίστηκαν ηλεκτρονικοί μηχανισμοί στις αντλίες βενζίνης, με αποτέλεσμα να αλλοιώνεται η παρεχόμενη στους καταναλωτές ποσότητα καυσίμων.

Ο περιφερειάρχης Αττικής Γιάννης Σγουρός δήλωσε: «Σε περίοδο οικονομικής κρίσης οφείλουμε να είμαστε παρόντες και να εφαρμόζουμε τη νομοθεσία. Θα καταβάλλουμε κάθε δυνατή προσπάθεια, έτσι ώστε να προστατεύσουμε τους καταναλωτές από τα συνεχώς αυξανόμενα κρούσματα αισχροκέρδειας».

Αντε να παρουν και αλλα λαμογια σειρα, αυτο στη Βαρη που ειχαν βρει πειραγμενο, ακομη κλειστο και αδειο εσωτερικα, αραχνες εχει πιασει.

Nick bmwlover
26-05-11, 11:34
Εγω παντως εβαλα μια φορα ΕΚΟ 95 ECONOMY κ ειδα το αμαξι πολυ πιο νευρικο κ η αυτονομια οσο πατουσα το γκαζι αυξανοταν,κ ημασταν 3 ατομα μεσα...Λεω ιδεα μου θα ειναι,τυχαιο γεγονος...
Μετα απο 3 μερες ξανα εβαλα την ιδια βενζινη σε διαφορετικο βενζιναδικο κ ειδα παλι τα ιδια,με ταχυτητες 100-120 για αποσταση 64 χλμ μου εβγαλε μεση καταναλωση 7.6,παλι 3 ατομα μεσα στο αμαξι,τα ιδια με την προηγουμενη,ακριβως το ιδιο βαρος,νουμερο που ειχα παρα πολυ καιρο να δω,που με οποιαδηποτε αλλη βενζινη ημουν παντα πανω απο 10 λιτρα!!!Το αμαξι παλι ηταν πιο νευρικο,δεν μπορουσα να το πιστεψω...

nikos1400
26-05-11, 12:52
Εγω παντως εβαλα μια φορα ΕΚΟ 95 ECONOMY κ ειδα το αμαξι πολυ πιο νευρικο κ η αυτονομια οσο πατουσα το γκαζι αυξανοταν,κ ημασταν 3 ατομα μεσα...Λεω ιδεα μου θα ειναι,τυχαιο γεγονος...
Μετα απο 3 μερες ξανα εβαλα την ιδια βενζινη σε διαφορετικο βενζιναδικο κ ειδα παλι τα ιδια,με ταχυτητες 100-120 για αποσταση 64 χλμ μου εβγαλε μεση καταναλωση 7.6,παλι 3 ατομα μεσα στο αμαξι,τα ιδια με την προηγουμενη,ακριβως το ιδιο βαρος,νουμερο που ειχα παρα πολυ καιρο να δω,που με οποιαδηποτε αλλη βενζινη ημουν παντα πανω απο 10 λιτρα!!!Το αμαξι παλι ηταν πιο νευρικο,δεν μπορουσα να το πιστεψω...

:shok:

Να τη δοκιμασουμε, γιατι οχι ?

stratos
26-05-11, 14:18
Μόνο ΕΚΟ 100άρα βάζω. Στην γειτονιά μου το ένα και στην Α.Ο. το άλλο. Και στα δύο έχω την καλήτερη ρύθμιση σε αβάνς χωρίς μεθανόλες που μαρτυρά την ποιότητα της βενζίνης

liakos
26-05-11, 14:40
Από όσο μου έχει αναφέρει ο ΦΑΝΗΣ αν δεν κάνω λάθος τα καταστήματα της ΕΚΟ (αυτά που έχουν το καινούργιο σήμα της εταιρείας και όχι αυτά με το παλιό λογότυπο) ελέγχονται πολύ πιο συχνά από τα άλλα βενζινάδικα για την ποιότητα της βενζίνης τους. thumb

fanisk
27-05-11, 01:11
https://www.onair24.gr/news/category/8/content/7025

25 Μαΐου 2011

Στην άμεση σφράγιση των εγκαταστάσεων των αντλιών και δεξαμενών, καθώς και στην οριστική αφαίρεση της άδειας λειτουργίας πρατηρίου υγρών καυσίμων επί της οδού Πειραιώς 200 στο Μοσχάτο προχώρησε σήμερα κλιμάκιο της Δ/νσης Μεταφορών και Επικοινωνιών.

Η σφράγιση πραγματοποιήθηκε παρουσία Εισαγγελέα και Αστυνομικής δύναμης ενώ είχε προηγηθεί πόρισμα ελέγχου της αρμόδιας Δ/νσης του υπουργείου Περιφερειακής Ανάπτυξης και Ανταγωνιστικότητας ότι στο συγκεκριμένο πρατήριο εντοπίστηκαν ηλεκτρονικοί μηχανισμοί στις αντλίες βενζίνης, με αποτέλεσμα να αλλοιώνεται η παρεχόμενη στους καταναλωτές ποσότητα καυσίμων.

Ο περιφερειάρχης Αττικής Γιάννης Σγουρός δήλωσε: «Σε περίοδο οικονομικής κρίσης οφείλουμε να είμαστε παρόντες και να εφαρμόζουμε τη νομοθεσία. Θα καταβάλλουμε κάθε δυνατή προσπάθεια, έτσι ώστε να προστατεύσουμε τους καταναλωτές από τα συνεχώς αυξανόμενα κρούσματα αισχροκέρδειας».


Αντε να παρουν και αλλα λαμογια σειρα, αυτο στη Βαρη που ειχαν βρει πειραγμενο, ακομη κλειστο και αδειο εσωτερικα, αραχνες εχει πιασει.

Περασα σημερα παλι απο το συγκεκριμενο, και δεν μπορουσα να θυμηθω τι ταμπελα ειχε, την εχουν ξηλωσει, χρωματα κιτρινο μπλε. Ποιανης ειναι?

Γυρναω σπιτι λεω ας μπω google να το βρω να μου φυγει η απορια, δεν το βρηκα αλλα πετυχα αυτο!! Πριν λιγους μηνες του σφραγισαν αυτο στη Βαρη, τωρα ο ιδιος ανθρωπος, στο ιδιο παραπτωμα, στον Κολωνο. Σε κελι χωρις να βλεπει ηλιο θα επρεπε να ναι..




Κέρδος online 20/5/2011 13:39
https://www.kerdos.gr/default.aspx?id=1496387&nt=103

Πρατήριο καυσίμων: Δεν του «έφθανε» το σφράγισμα στη Βάρη
Παρεμβατικός μηχανισμός σε αντλία απλής αμόλυβδης βενζίνης εντοπίστηκε, από τις υπηρεσίες του υπουργείου Περιφερειακής Ανάπτυξης και Ανταγωνιστικότητας, σε πρατήριο υγρών καυσίμων στην περιοχή του Κολωνού, χθες το απόγευμα.

Ο μηχανισμός αλλοίωνε την ένδειξη των αντλιών, δείχνοντας μεγαλύτερη ποσότητα από την πραγματικά πωλούμενη, εξαπατώντας με τον τρόπο αυτό τους καταναλωτές.

Το πρατήριο είναι ιδιοκτησίας του ιδίου προσώπου, ο οποίος λειτουργούσε το προ μηνών σφραγισθέν πρατήριο υγρών καυσίμων στην περιοχή Βάρης της Αττικής, ενώ ο νέος παρεμβατικός μηχανισμός που κατασχέθηκε είναι διαφορετικού τύπου από τον προηγούμενο μηχανισμό καταδολίευσης.

Ήδη από χθες σφραγίστηκε η αντλία και σήμερα η Περιφέρεια Αττικής προβαίνει στην οριστική αφαίρεση της άδειας λειτουργίας του πρατηρίου, σύμφωνα με την πρόσφατη νομοθετική ρύθμιση του Υπουργείου Περιφερειακής Ανάπτυξης και Ανταγωνιστικότητας, πλέον δε αυτού, ακολουθεί ποινική δίωξη και βαρύ διοικητικό πρόστιμο. Παράλληλα της υπόθεσης επελήφθη το τμήμα Δίωξης Οικονομικών Εγκλημάτων της Ασφάλειας Αττικής.

Με αφορμή το νέο περιστατικο, ο υφυπουργός Ανάπτυξης και Ανταγωνιστικότητας, κ. Ντίνος Ρόβλιας, δήλωσε: «Δεν θα ησυχάσουμε αν δεν αποκαλύψουμε και τον τελευταίο απατεώνα που κλέβει τους ανυποψίαστους καταναλωτές οι οποίοι βάζουν βενζίνη. Οι έλεγχοι συνεχίζονται και, όπως είχαμε προειδοποιήσει, οι εκπλήξεις για τους παραβάτες είναι οδυνηρές. Ας το σκεφτούν πολύ καλά κάποιοι, πριν αποτολμήσουν να παρανομήσουν. Οι ποινές είναι αυστηρότατες».

Επισης μεσα στη βδομαδα, πηγα να γεμισω το buggy που ειχα να κουνησω μηνες λογω χειμωνα και κρυου. Γεμισα στην Aegean στα βλαχικα, και την ιδια μερα το buggy ρεταρε και εσβησε. Λασκαρα τη βιδα του καρμπυρατερ και ηταν γεματο με κατι που δεν μυριζε βενζινη, αδειασε, εβαλα απο αλλου και ολα καλα. Δεν ξερω αν ετυχε λογω ακινησιας να ειχε μαζεψει υγρασια, ή φταιει το βενζιναδικο, αλλα δεν θα ξαναβαλω απο εκει.

pralinas
27-05-11, 02:56
Περασα σημερα παλι απο το συγκεκριμενο, και δεν μπορουσα να θυμηθω τι ταμπελα ειχε, την εχουν ξηλωσει, χρωματα κιτρινο μπλε. Ποιανης ειναι?

Γυρναω σπιτι λεω ας μπω google να το βρω να μου φυγει η απορια, δεν το βρηκα αλλα πετυχα αυτο!! Πριν λιγους μηνες του σφραγισαν αυτο στη Βαρη, τωρα ο ιδιος ανθρωπος, στο ιδιο παραπτωμα, στον Κολωνο. Σε κελι χωρις να βλεπει ηλιο θα επρεπε να ναι..



Επισης μεσα στη βδομαδα, πηγα να γεμισω το buggy που ειχα να κουνησω μηνες λογω χειμωνα και κρυου. Γεμισα στην Aegean στα βλαχικα, και την ιδια μερα το buggy ρεταρε και εσβησε. Λασκαρα τη βιδα του καρμπυρατερ και ηταν γεματο με κατι που δεν μυριζε βενζινη, αδειασε, εβαλα απο αλλου και ολα καλα. Δεν ξερω αν ετυχε λογω ακινησιας να ειχε μαζεψει υγρασια, ή φταιει το βενζιναδικο, αλλα δεν θα ξαναβαλω απο εκει.
φιλε μου επιδη γνωριζω αρκετα καλα το θεμα μηχανακι,αν το ειχες αφησει πανω απο 1,5-2 μηνες σε ακινησια και ειχε εστο και λιγο βενζινη μεσα η ποιοτητα της χαλαει και για αυτο τον λογο σου εκανε ρεταρισματα.

Karizma Z4
27-05-11, 03:45
Μονο 100αρα και αυτο λογο του προγραμματος,συνηθως απο την Shell και την ΕΚΟ στην περιοχη μου.Προσπαθω να αποφευγω αλλα βενζιναδικα ,ειδικα τα Ελευθερα Πρατηρια.

Στα υπολοιπα αυτοκινητα της οικογενειας απλη αμολυβδη

pralinas
27-05-11, 03:50
να πω και εγω.βαζω σε μια bp,δεν εχω παραπονο,παντα αμολυβδη,και στα ταξιδια 100ρα.στο ταξιδι ειδα διαφορα,αν οχι στο γκαζι (λογο 1600) ειδα σε καταναλοση.κινητηρας Μ43

fanisk
27-05-11, 09:41
φιλε μου επιδη γνωριζω αρκετα καλα το θεμα μηχανακι,αν το ειχες αφησει πανω απο 1,5-2 μηνες σε ακινησια και ειχε εστο και λιγο βενζινη μεσα η ποιοτητα της χαλαει και για αυτο τον λογο σου εκανε ρεταρισματα.

Γεια σου πραλινα! Διορθωση γιατι προσπερασα ενα γεμισμα!

Το ειχα αρκετο καιρο σε ακινησια, ηρθαν το πηραν και το πηγαν Πειραια για γενικο service και ελεγχο. Απο τον Πειραια το πηρα εγω και το εφερα Βαρκιζα, ειχε μεινει ελαχιστη βενζινη και καπου κοντα στο Σεφ (παλι Aegean πρεπει να ηταν) εβαλα βενζινη και ηρθα.

Αυτη η βενζινη ανακατευτηκε με την παλια αλλα δεν ειχα κανενα θεμα. Οταν γεμισα πληρως με "νεα" βενζινη (το δουλευα ολη μερα για να τη καψω), που δεν ειχε μεινει σταγονα απο την "ακινητοποιημενη" μου εκανε τα νουμερα που λεω και απο τη βιδα του καρμπυρατερ βγηκε το χαος..

Επειδη το πειραμα με τη βιδα ειναι ευκολο, και υπαρχει και η ενσταση του μηπως ειχε μεινει υγρασια απο τη παλια, θα ξαναβαλω καποια στιγμη να δω αν θα γεμισει παλι αυτο το υγρο που δεν μυριζει βενζινη, μηπως τον κραζω αδικα. Στο αμαξι δεν βαζω απο εκει. Στο buggy με τη βιδα εισαι ετοιμος και καθαρος.. στο αμαξι τρεχα γυρευε!

dreamer
24-02-21, 21:26
agean κατοσταρα με 1,57 τιμη των αλλων σε απλη μολυβδη 1,51,σχεδον ιδια τιμη..να βαλω απο αυτην την εταιρεια 100σταρα η μπααα?? δεν εχω ξαναβαλει και ειμαι λιγο επιφυλακτικος,οχι οτι λεει κατι η εταιρεια αυτη αλλα λεμε τωρα..πυ φτασαμε να φοβομαστε το φθηνο καυσιμο..γενικα παντως αυτο το πρατηριο απο το οποιο εβαζα βενζινη παλια στα παλιο μου μικρο δεν ειχα προβλημα ποτε και μιλωντας με τον πωλητη μου ειχε πει οτι το αφεντικο προτιμα να βγαζει απο την ποσοτητα και οχι απο την αυξημενη τιμη.βεβαια τοτε το ειχε ο αλεξανδρης,ο πλαιος παικτης αεκ και αρη.τωρα εχει αλλαξει τριτη φορα ιδιοκτησια ,οι τιμες ομως ιδιες και κοσμος βαζει και πλενει εκει.

BILL007
06-03-21, 11:17
Δεν χάνεις κάτι να δοκιμάσεις! Το πολύ να ειναι 96 :D

BILLYS
06-03-21, 13:39
AEGEAN 100 άρα παντα από συγκεκριμένο πρατήριο στην περιοχή μου.
Μέχρι στιγμης κανένα πρόβλημα..

BILL007
07-03-21, 10:10
AEGEAN 100 άρα παντα από συγκεκριμένο πρατήριο στην περιοχή μου.
Μέχρι στιγμης κανένα πρόβλημα..


thumb

dreamer
08-05-21, 14:19
ολους αυτους τους 3 μηνες που ημασταν σε περιορισμο στους δημους,οχι οτι το κρατησα, αλλα για μερικα θεματα δεν εκανα εξαιρεσεις ..ετσι και για τα καυσιμα..αρχισα να πηγαινω σε διαφορα πρατηρια της περιοχης μου,δημου,που πριν δεν πηγαινα και λογω τιμης και λογω κακων κριτικων ,οχι ομως καυσιμων αλλα συμπεριφορας..αρχισα λοιπον να βαζω για ενα μηνα v power 98 και racing 100 αλλα και 95.εκανα πολλες διαρομες , το ανοιγα και λιγο σε διπλανους δημους ακθοτι εχουμε τετοια δυνατοτητα με μεγαλους δρομους,παρανομα μεν , και εβγαλα μερικα συμπερασματα.
μακρια απο μενα γι αυξηση ιππων.δεν ειμαι φαντασμενος.δεν ξερω αν συνμβαινει αλλα σιγουρα δεν μπορω να πω οτι ενιωσα κατι τετοιο.θελει δυναμομετρο και ακομα και ετσι μπορει να πεφτει εξω.
2 πραγματα καταλαβα,ενιωσα.
bp/eko 98 και 100.καλη οικονομια μεσα στην πολη,εβγαζα 500-550 χιλ. μεσα στην πολη με ενα γεμισμα.ο ηχος του κινητηρα ειναι βελουδινος.
shell v power 98 και racing 100. καλη οικονομια ,πανω κατω τα ιδια με της bp/eko .ομως εκει που ειδα διαοφρα ειναι στον ηχο της μηχανης.ο ηχος γινεται πιο τραχυς.γροιλιζει.πιο σπορ και μαρεσει.και στις 2 κατηγοριες οκτανιων.επισης οταν βαζω την 100αρα της νιωθω καλυτερη επιταχυνση στις ρεπριζ,αρπαζει γρηγορα με το παραμικρο πατημα.αυτα τα ενιωσα.

αυτο που δεν ξερω ειναι αν αυτος ο ηχος της μηχανης με την shell v power 98 και racing 100 με την τραχια και σπορ χροια , που μπορει να εχει να κανει με τα προσεθτα η' κατι αλλο,ειναι καλυτερο η' χειροτερο για την μηχανη ?

A8hnaios
13-05-21, 07:24
Με τις υγείες μας!!
Καλημέρα σας...
:original: :original:

PetrosD
13-05-21, 09:41
Βάλε και τους μισθούς δίπλα, φιλαράκι.

iliasb
08-07-21, 11:51
Ναι θέλουμε τους μισθούς Αμερικής, Λουξεμβούργου, Ελβετίας Γερμανίας, Αγγλίας Γαλλίας, Ιταλίας! τότε θα δούμε, ότι πληρώνουμε χρυσάφι την βενζίνη στην Ελλάδα! Θα σας πω ένα παράδειγμα, επί γέρου Καραμανλή, μπήκε φόρος στην βενζίνη, για έναν μεγάλο σεισμό της Θεσσαλονίκης, λοιπόν τον πληρώνουμε ακόμα!!!

BILL007
08-07-21, 16:38
Βάλε και τους μισθούς δίπλα, φιλαράκι.


Συμφωνώ!!! :+1:0000000000000000000000

dreamer
08-07-21, 22:18
βαλε και τους φορους που πληρωνουν αυτοι με τους μισθους ομως!

PetrosD
09-07-21, 18:10
Τελείως άσχετο αυτό που λες.

dreamer
09-07-21, 19:52
οσο ασχετο αυτο που ειπες εσυ ..

///Maniac
09-07-21, 21:49
παντως ηδη εγινε μια αυξηση 5 6 λεπτων στις τιμες τις βενζινης το τελευταιο δεκαημερο.... ενω τοσους μηνες τωρα ηταν στασιμη
λογικα επειδη ειναι ολοι εξω για βολτες επειδη χαλαρωσαν οι περιορισμοι και οχι λογω τιμης βαρελιου

PetrosD
09-07-21, 22:21
Τέλος πάντων, δεν υπάρχει λόγος να συζητάμε για το θέμα, δε γνωριζόμαστε κιόλας, οπότε θα ήταν διαφορετικά τα πράγματα.