PDA

Επιστροφή στο Forum : GROUP BUY PMR...???



Vasilis
11-01-10, 08:49
https://global.ebay.com/Motorola_TLKR_T5_rot_PMR-Funkset/330365241871/item


Τι θα λεγατε οσοι συμμετεχουμε στις νυχτερινες να κανουμε κανα γκρουπακι για αγορα....?μπας κ μας ερθει πιο φθηνα.....

εγω ...χωρις να γνωριζω κιολας .....ειδα αυτα κ τα αναφερω....εχετε να προτεινετε τιποτα καλυτερο?????:warriorsmiley:

Stamatis
11-01-10, 09:05
Μην κανετε τιποτα αν δεν σας δειξω αυτα που πηρα.
Ειναι λιγο ακριβα αλλα εχουν μια ενδιαφερουσα -λειτουργια- που σωζει διπλωματα μερικες φορες.

Vasilis
11-01-10, 09:56
βρηκα κ αυτα βεβαια....που ειναι φθηνα....αλλα ποια ειναι καλα δεν ξερω....

ωστοσο καλο θα ταν να παρουμε καποια με φορτιστη (αν ειναι δυνατον κ αυτοκινητου) κ να κρατανε αρκετα....

https://www.skroutz.gr/c/244/walkie-talkie.html?keyphrase=Walkie+Talkie+

Χρίστος
11-01-10, 10:54
εχει σωσει ζωες το σκρουτζ!!!!
επειδη εχω ηδη, δε λεω με σιγουρια οτι ειμαι μεσα.Αναλογα που θα καταληξετε!

BILL007
11-01-10, 15:38
Ο Βαγγέλης (Deepblue) έχει μια άκρη...Για να δούμε τι θα μας πει και αυτός...:)

Nick bmwlover
11-01-10, 15:48
:thumbsup:Ειμαι μεσα!!!

dark_niaou
11-01-10, 20:28
https://www.plaisio.gr/Cell-Phones-Internet/Fixed-Phone/Walkie-Talkie/Midland-M-24-Walkie-Talkie-BAY-PMR-0000.htm

απλα τα best of the best

Stathis
11-01-10, 20:30
κατι θα ξερει ο παλιος!;)

paganis
11-01-10, 21:51
https://www.plaisio.gr/Cell-Phones-Internet/Fixed-Phone/Walkie-Talkie/Midland-M-24-Walkie-Talkie-BAY-PMR-0000.htm

απλα τα best of the best

χωρις να ξερω απο αυτα...το συγκεκριμενο μου αρεσει!!!

sokinm3
11-01-10, 22:30
μεσα και εγω

Nick bmwlover
11-01-10, 22:42
https://www.plaisio.gr/Cell-Phones-Internet/Fixed-Phone/Walkie-Talkie/Midland-M-24-Walkie-Talkie-BAY-PMR-0000.htm

απλα τα best of the best

Παμε λεμε!!!

oldcarskickass
12-01-10, 19:00
Εγώ έχω ένα ζευγάρι TOPCOM (δε θυμάμαι μοντέλο), τα είχα πάρει από τον θεό μεταχειρισμένα πριν κανά 3 χρόνια.

Με επιτραπέζιο διπλό φορτιστή.

Η διάρκεια της μπαταρίας και η καθαρότητα του σήματος τα σπάει (αναλογικά με τα λεφτά που έκαναν καινούρια).

Το λέω σαν πρόταση στο τραπέζι.

Χρίστος
12-01-10, 19:14
μη ξεχναμε οτι θα ειναι καλο να εχουν φορτιστη αυτοκινητου.
για παν ενδεχομενο.

Ο σταματης κατι ειπε.Ας περιμενουμε να τον ακουσουμε

BILL007
12-01-10, 19:32
Εγώ περιμένω τοποθέτηση και απο τον Βαγγέλη (Deepblue) :)

Vasilis
13-01-10, 14:09
κυριοι.....εγω δεν κρατηθηκα κ πηγα κ χτυπησα αυτα απο το πλαισιο με 29,90!!!


εμφανισιακα ειναι κουκλια....πιστευω σε οτι ακουσα κ απο τον στεφανο οτι ειναι αριστα σε αποδοση...!!!

αυτο που με εφτιαξε ειναι οτι λειτουργουν με την φωνη....δεν ειναι απαραιτητο να πατησεις κουμπι....

την παρασκευη με το καλο θα τα δοκιμασουμε κ θα ποσταρουμε νεοτερα....!!!

για τα λεφτα τους φαινονται τζαμι.....

τα αγορασα κ δεν περιμενα γιατι σ αυτο το ποσο κ φυσικα στο πλαισιο δεν παιζει ομαδικη αγορα....!!!!

αν δεν εχετε κατι αλλο υποψη σ αυτην την τιμη κ με την αποψη του στεφανου ως αναφορα την αποδοση.....θεωρω οτι ειναι value for money!!!!




ωστοσο .....σνουπακο περιμενουμε να μας πεις κ συ κατι που θα μας εδειχνες......:thnx:

Stamatis
13-01-10, 15:45
κυριοι.....εγω δεν κρατηθηκα κ πηγα κ χτυπησα αυτα απο το πλαισιο με 29,90!!!


εμφανισιακα ειναι κουκλια....πιστευω σε οτι ακουσα κ απο τον στεφανο οτι ειναι αριστα σε αποδοση...!!!

αυτο που με εφτιαξε ειναι οτι λειτουργουν με την φωνη....δεν ειναι απαραιτητο να πατησεις κουμπι....

την παρασκευη με το καλο θα τα δοκιμασουμε κ θα ποσταρουμε νεοτερα....!!!

για τα λεφτα τους φαινονται τζαμι.....

τα αγορασα κ δεν περιμενα γιατι σ αυτο το ποσο κ φυσικα στο πλαισιο δεν παιζει ομαδικη αγορα....!!!!

αν δεν εχετε κατι αλλο υποψη σ αυτην την τιμη κ με την αποψη του στεφανου ως αναφορα την αποδοση.....θεωρω οτι ειναι value for money!!!!




ωστοσο .....σνουπακο περιμενουμε να μας πεις κ συ κατι που θα μας εδειχνες......:thnx:


Τα δικά μου έχουν 2Χ2 μπαταρίες δικές τους και παράλληλα μπορούν να πάρουν και απλές μπαταρίες εμπορίου. (είτε αλκαλικές είτε απλές εντελώς)
Εχουν 10Χ8 συνχότητες οθόνη LCD και power saving mode.
Τα δίνουν με 3 προσόψεις διαφορετικές και κλιπ ζώνης όπως επίσης και με hands free που κουμπώνει στο πέτο.
Το μυστικό τους είναι ένας χαλαζίας δεν ξέρω πως λέγεται, σαν τρανζίστορ μου κάνει, που το έβαλαν επάνω απο το μαγαζι που τα πήρα και απο τότε πιάνει κάποια συχνότητα που κανονικά δεν....:whistle:

deepBLUE
13-01-10, 15:52
Στειλε κανα πμ με πληροφορειες απο που ποσο μαρκα !!
Ευχαριστουμε !!

Samaro
13-01-10, 16:56
Κι εμένα μ'ενδιαφέρει η αγορά.
Θα παρακαλούσα μάλιστα τον Βασίλη και τον Σταμάτη αν δεν είναι πολύ δύσκολο να τα έχουν μαζί τους στη συνάντηση της Παρασκευής για να τα δούμε.:)

deepBLUE
13-01-10, 16:58
Αντωνη ειναι στο πλαισιο τουλαχιστον αυτα που πηρε ο Βασιλης με 29,90 μπορεις να τα δεις.
Ειναι Midland
https://www.plaisio.gr/Cell-Phones-Internet/Fixed-Phone/Walkie-Talkie/Midland-M-24-Walkie-Talkie-BAY-PMR-0000.htm

Χρίστος
13-01-10, 17:11
Τα δικά μου έχουν 2Χ2 μπαταρίες δικές τους και παράλληλα μπορούν να πάρουν και απλές μπαταρίες εμπορίου. (είτε αλκαλικές είτε απλές εντελώς)
Εχουν 10Χ8 συνχότητες οθόνη LCD και power saving mode.
Τα δίνουν με 3 προσόψεις διαφορετικές και κλιπ ζώνης όπως επίσης και με hands free που κουμπώνει στο πέτο.
Το μυστικό τους είναι ένας χαλαζίας δεν ξέρω πως λέγεται, σαν τρανζίστορ μου κάνει, που το έβαλαν επάνω απο το μαγαζι που τα πήρα και απο τότε πιάνει κάποια συχνότητα που κανονικά δεν....:whistle:

σταματη και σε μενα αν σου ειναι ευκολο τιμες,specs και απο που:thanks:

ΔημήτρηςΜ3
13-01-10, 17:11
https://global.ebay.com/Motorola_TLKR_T5_rot_PMR-Funkset/330365241871/item


Τι θα λεγατε οσοι συμμετεχουμε στις νυχτερινες να κανουμε κανα γκρουπακι για αγορα....?μπας κ μας ερθει πιο φθηνα.....

εγω ...χωρις να γνωριζω κιολας .....ειδα αυτα κ τα αναφερω....εχετε να προτεινετε τιποτα καλυτερο?????:warriorsmiley:

ολα καλα αν μας ελεγες και τι κανει αυτο το μαραφετι!:thumbsup:

Vasilis
13-01-10, 17:17
ολα καλα αν μας ελεγες και τι κανει αυτο το μαραφετι!:thumbsup:

φιλε μου.....ειναι κατι σαν Σι Μπι αν εχεις υποψη σου.....ή γουοκι τοκι.....που μπορει κ μιλα ο ενας κατευθειαν στον αλλον ... κ μαλιστα απο αρκετα μεγαλη αποσταση....

εμας μας διευκολυνει γιατι πυκνα συχνα χανομαστε....κ μεχρι να τηλεφωνηθουμε....κλαφρα χαραλαμπε.....:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

Vasilis
13-01-10, 17:27
Κι εμένα μ'ενδιαφέρει η αγορά.
Θα παρακαλούσα μάλιστα τον Βασίλη και τον Σταμάτη αν δεν είναι πολύ δύσκολο να τα έχουν μαζί τους στη συνάντηση της Παρασκευής για να τα δούμε.:)

αντωνη μου....εγω θα τα εχω μαζι για να τα δεις κ συ κ οι υπολοιποι φιλοι...!:thumbsup:

Nick bmwlover
13-01-10, 17:57
φιλε μου.....ειναι κατι σαν Σι Μπι αν εχεις υποψη σου.....ή γουοκι τοκι.....που μπορει κ μιλα ο ενας κατευθειαν στον αλλον ... κ μαλιστα απο αρκετα μεγαλη αποσταση....

εμας μας διευκολυνει γιατι πυκνα συχνα χανομαστε....κ μεχρι να τηλεφωνηθουμε....κλαφρα χαραλαμπε.....:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

Χανομαστε,χανομαστε κι ολο τηλεφωνιομαστε
χανιμαστε,χανομαστε μετα αργα βρισκομαστε...:hystericalbs1:

Stefanos_Cool
13-01-10, 18:13
https://www.plaisio.gr/Cell-Phones-Internet/Fixed-Phone/Walkie-Talkie/Midland-M-24-Walkie-Talkie-BAY-PMR-0000.htm



απλα τα best of the best

Πολύ σωστά!!!


κατι θα ξερει ο παλιος!;)

εεε...όσο να ναι..:)


κυριοι.....εγω δεν κρατηθηκα κ πηγα κ χτυπησα αυτα απο το πλαισιο με 29,90!!!


εμφανισιακα ειναι κουκλια....πιστευω σε οτι ακουσα κ απο τον στεφανο οτι ειναι αριστα σε αποδοση...!!!

αυτο που με εφτιαξε ειναι οτι λειτουργουν με την φωνη....δεν ειναι απαραιτητο να πατησεις κουμπι....

την παρασκευη με το καλο θα τα δοκιμασουμε κ θα ποσταρουμε νεοτερα....!!!

για τα λεφτα τους φαινονται τζαμι.....

τα αγορασα κ δεν περιμενα γιατι σ αυτο το ποσο κ φυσικα στο πλαισιο δεν παιζει ομαδικη αγορα....!!!!

αν δεν εχετε κατι αλλο υποψη σ αυτην την τιμη κ με την αποψη του στεφανου ως αναφορα την αποδοση.....θεωρω οτι ειναι value for money!!!!




ωστοσο .....σνουπακο περιμενουμε να μας πεις κ συ κατι που θα μας εδειχνες......:thnx:

Ωραίος:thumbsup:

z3 2.2
13-01-10, 18:29
Mια πολυ καλη εταιρια ειναι η Ιταλικη Brondi της οποιας εχω ενα ζευγαρι μια πενατετια τωρα το οποιο το εχω λιωσει στην κυριολεξια.
Παραπονο κανενα.
Τιμη Ιταλιας προ πενταετιας 60 ευρω.
Υπαρχουν και στην Ελλαδα!

Χρίστος
13-01-10, 18:57
εγω αυτα που ειχα ηταν απο τα αλεξ πακ αν θυμαμαι καλα.
για να μιλαω απο τον πρωτο στο τεταρτο οροφο ή στο υπογειο οταν μαστορευα.

Αφου βλεπω οτι πολλοι απο μας εχουν ηδη,το μονο που μενει ειναι να κοιταξουμε τις συχνοτητες μας αν ειναι οκ και αν μπορουν να συνεργαστουν.

Σ αυτα πρεπει να μιλησει καποιος γνωστης γιατι προσωπικα εχω μαυρα μεσανυχτα!!!

z3 2.2
13-01-10, 19:00
Σαφως και "μιλανε" ολα μεταξυ του ανεξαρτητως μαρκας.
Το μονο που χρειαζεται ειναι να ρυθμιστουν οι μπαντες σε ολα

Χρίστος
13-01-10, 19:23
Σαφως και "μιλανε" ολα μεταξυ του ανεξαρτητως μαρκας.
Το μονο που χρειαζεται ειναι να ρυθμιστουν οι μπαντες σε ολα

νομιζω,χωρις να ειμαι φυσικα σιγουρος οτι η εκταση των Mhz δεν εναι σε ολα ιδια.

Kostas_1
13-01-10, 19:28
Πραγματι μπορει καποια να εχουν παραπανω, αλλα τις βασικες συχνοτητες νομιζω τις εχουν ολα

z3 2.2
13-01-10, 19:32
Σωστος ο Κωνσταντινος!!!
Γενικως μωρε οτι και να παρεις το ιδιο αποτελεσμα πανω-κατω θα εχεις.
Απλα καποια λενε για την εμβελεια τους.Σαφως και προτιμηστε αυτα με τα περισσοτερα χλμ

Vasilis
13-01-10, 20:14
οσοι λοιπον ερθετε παρασκευη στην Ελευσινα...για εχετε τα μαζι να τα τσεκαρουμε...!

Vasilis
17-01-10, 14:14
ενημερωτικα.....αυτα του πλαισιου ....μουφα!!!!!


πανω απο τα 400 μετρα δεν ακουγα τον συμπεθερο....κ μιλαμε για ανοιχτο σημειο Αττικη οδο......!!

ακυρα τα συγκεκριμενα για οποιον ενδιαφερεται....εγω θα ψαξω για κατι καλυτερο...!!!!

kplc16
17-01-10, 14:33
ολα αυτα τα ειδη ειναι για να παιζουν τα παιδακια.
γνωμη μου να προμηθευτιειτε yaesu.Εστω και χωρις αδεια

deepBLUE
17-01-10, 15:03
ολα αυτα τα ειδη ειναι για να παιζουν τα παιδακια.
γνωμη μου να προμηθευτιειτε yaesu.Εστω και χωρις αδεια

Σωστος !!
Δωσε μερικες πληροφοριες και αν δε μπορεις στειλε pm .
Τα αγοραζουμε απ εξω η εδω στην Ελλαδα ?

kplc16
17-01-10, 15:09
Σωστος !!
Δωσε μερικες πληροφοριες και αν δε μπορεις στειλε pm .
Τα αγοραζουμε απ εξω η εδω στην Ελλαδα ?

υπαρχουν στο ebay αλλα με δεδομενο οτι νομιμα πρπει να εισαι ραδιοερασιτεχνης δε ξερω αν θα το παραλαβεις απο το τελωνειο ποτέ.
πας google.gr χτυπας vhf uhf και ολες και καποιες αντιπροσωπειες θα βρεις με εδρα Αθηνα Θεσσαλονικη.
Υπαρχουν φορητα icom sta 7 watt καλα και φθηνα.
Για να γινεις νομιμος θελει διαβασμα αι εξετασεις:whistle:

Χρίστος
17-01-10, 15:19
https://www.slando.gr/photos/live/19/icom_ic_2725_full_dublex_vhf_uhf_55_watt_power_jap an_17134919_1_F.jpg
μας βλεπω σα τους ταριφακους να μιλαμε στο τελος!!!!

-βασιλη που εισαι κκσσκ
-διπλα στο βαγγελη κκσσσκ
-μολις ειδα ενα χ6 φορτομενο κκσσσκ
-οκ κσσσκ
-κουμπαρε? κκσσσκ
-ελα κκσσσκ
-να τον βαλουμε στη μεση??? κκσσσκ
-μπαα,δεν εχω αλλη βενζινη κκσσσκ

asot
17-01-10, 16:10
Μια που τυγχάνω και Ραδιο-ερασιτέχνης και άκουσα την προτροπή για Yaesu, να σας πώ οτι ένα VHF/UHF (μπορεί να είναι οποιοδήποτε από τα δυο ή και τα δύο) ΔΕΝ μπορεί να επικοινωνήσει σωστά με τα PMR!!! (εχουν ελαφρώς διαφορετική συχνότητα). Μάλιστα επειδή έχω και ένα ζευγαράκι PMR από Αμερική (10ετιας) και αυτά έχουν ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΕΣ συχνότητες από τα Ευρωπαικά...!!!

Εγώ λοιπόν που έχω και ένα Yaesu Vx-7 (VHF/UHF στα 5 Watt - εντάξει η κάλυψη είναι απίστευτη σε σχέση με τα PMR), πήρα και ένα σετακι PMR για να μιλώ με τους φίλους/χομπίστες...!!
Τυπικά τα PMR είναι όλα 500mWatt (μισό watt) μονο που ενιοτε "πειράζονται" (ισως σαν του Snoopy) για αυξηση της ισχύος ή του εύρους συχνοτήτων
Επειδή λοιπόν οι περισσότεροι έχουν απλά/κλασσικά PMR να προτείνω Midland (εχει 3-4 καλά μοντέλα, πχ G7) ή Cobra (εγώ πήρα πρόσφατα το μοντέλο 975, θεωρητικά έχει 12 Km εμβέλεια, πρακτικά σε πυκνοκατοικημένη περιοχή έχει γύρω στο χιλιόμετρο).
Για να μην κάνω διαφημιση, αναζητήστε τα στο skroutz.gr

deepBLUE
17-01-10, 16:13
Μια που τυγχάνω και Ραδιο-ερασιτέχνης και άκουσα την προτροπή για Yaesu, να σας πώ οτι ένα VHF/UHF (μπορεί να είναι οποιοδήποτε από τα δυο ή και τα δύο) ΔΕΝ μπορεί να επικοινωνήσει σωστά με τα PMR!!! (εχουν ελαφρώς διαφορετική συχνότητα). Μάλιστα επειδή έχω και ένα ζευγαράκι PMR από Αμερική (10ετιας) και αυτά έχουν ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΕΣ συχνότητες από τα Ευρωπαικά...!!!

Εγώ λοιπόν που έχω και ένα Yaesu Vx-7 (VHF/UHF στα 5 Watt - εντάξει η κάλυψη είναι απίστευτη σε σχέση με τα PMR), πήρα και ένα σετακι PMR για να μιλώ με τους φίλους/χομπίστες...!!
Τυπικά τα PMR είναι όλα 500mWatt (μισό watt) μονο που ενιοτε "πειράζονται" (ισως σαν του Snoopy) για αυξηση της ισχύος ή του εύρους συχνοτήτων
Επειδή λοιπόν οι περισσότεροι έχουν απλά/κλασσικά PMR να προτείνω Midland (εχει 3-4 καλά μοντέλα, πχ G7) ή Cobra (εγώ πήρα πρόσφατα το μοντέλο 975, θεωρητικά έχει 12 Km εμβέλεια, πρακτικά σε πυκνοκατοικημένη περιοχή έχει γύρω στο χιλιόμετρο).
Για να μην κάνω διαφημιση, αναζητήστε τα στο skroutz.gr

Midland Βρηκαμε ενα απο το πλαισιο αλλα ειναι για πολυ μικρη αποσταση.

m-power_01
17-01-10, 16:16
Μηπως να πεταξουμε πανω κανα cb! Το εχω και προχειρο οχι τιποτα αλλο

asot
17-01-10, 16:30
Δυστυχως, σε αυτά τα μηχανήματα ισχύει το "οτι δίνεις παίρνεις".
Πχ Midland G7 - 110 ευρω το ζευγάρι, Cobra 975 - 90 ευρω το ζευγάρι
Δεν μπορούν να συγκριθουν με αυτά των 30 ευρώ...

Μετα κοιτάς και κάποιες ευκολιες (πχ επαναφορτιζόμενα με βάση, μεγάλη αυτονομια, φωτιζόμενη οθόνη, ισως ανθεκτικά σε πτώσεις ή αδιάβροχα, κλπ)

deepBLUE
16-04-10, 15:34
Λοιπον πριν λιγο μιλησα με την εταιρια Dr electronics και συζητησα το θεμα περι PMR .
Η προταση για κατι καλο και σωστο ειναι αυτη ...
https://www.drele.com/catalog/product_info.php?products_id=70 το συγκεκριμενο PMR ειναι dual Band !!!
Η συγκεκριμενη εταιρια θα κανει καποια προσφορα για τα μελη μας για οποιο μοντελο και να θελησουμε ειτε για ομαδικη αγορα ειτε οχι.
Πιθανων βεβαια να μπορεσουμε να εχουμε ακομα καλυτερη τιμη με καποιο Group Buy απο την εκπτωση που θα μας δωσει.
Θα δουμε .

deepBLUE
16-04-10, 15:58
Λοιπον πριν λιγο μιλησα με την εταιρια Dr electronics και συζητησα το θεμα περι PMR .
Η προταση για κατι καλο και σωστο ειναι αυτη ...
https://www.drele.com/catalog/product_info.php?products_id=70 το συγκεκριμενο PMR ειναι dual Band !!!
Η συγκεκριμενη εταιρια ισως κανει καποια προσφορα για τα μελη μας για οποιο μοντελο και να θελησουμε ειτε για ομαδικη αγορα ειτε οχι.
Πιθανων βεβαια να μπορεσουμε να εχουμε ακομα καλυτερη τιμη με καποιο Group Buy απο την εκπτωση που θα μας δωσει.
Θα δουμε .

Υπηρξε επαφη και με το House of Radio και προτειναν αυτο ως φθηνη αλλα καλη λυση https://www.houseofradio.gr/modules.php?name=catalog&file=product_info&products_id=1036 το οποιο PMR ειναι και αυτο ειναι dual Band με ραδιο και φακο ενσωματωμενα με φθηνα περιφεριακα.
Περιμενουμε μηπως εχουμε καποια προσφορα λοιπον και απο αυτη την εταιρια και βλεπουμε.
Σε οποιαδηποτε περιπτωση βεβαια και προσφορα να μη γινει μπορουμε να ζητησουμε καλυτερες τιμες απο τις αναγραφομενες με καποιο Group Buy

Apostolos
16-04-10, 16:38
Γνωρίζετε αν υπάρχει δυνατότητα επικοινωνίας ενός PMR και ενός πομποδέκτη UHF/VHF πάντα μέσα στα όρια εμβέλειας του PMR?

deepBLUE
16-04-10, 16:40
Γνωρίζετε αν υπάρχει δυνατότητα επικοινωνίας ενός PMR και ενός πομποδέκτη UHF/VHF πάντα μέσα στα όρια εμβέλειας του PMR?

Φιλε νομιζω πως ναι υπαρχει !!
Ομως μπορεις να παρεις και τηλεφωνο να ρωτησεις στις συγκεκριμενες εταιριες !!

deepBLUE
16-04-10, 16:41
Γνωρίζετε αν υπάρχει δυνατότητα επικοινωνίας ενός PMR και ενός πομποδέκτη UHF/VHF πάντα μέσα στα όρια εμβέλειας του PMR?

Γιατι αραγε ρωτας ?.......:whistle:
:thumbsup:

Apostolos
16-04-10, 17:02
Γιατι αραγε ρωτας ?.......:whistle:
:thumbsup:

xaxaxaxaxaxa γεια σου Βαγγέλη:original::original: Ας πούμε από απλή περιέργεια χεχεχεχε. Υπάρχει και το μοντέλο VX-351 PMR446 της Vertex Standard το οποίο δεν χρειάζεται άδεια από το υπουργείο με 5watt εκπομπή:shok: το οποίο με ένα απλό προγραμματισμό δουλεύει σε ένα εύρος συχνοτήτων από 425 έως 460 MHZ!!!!:shok::shok::shok:

deepBLUE
16-04-10, 17:06
xaxaxaxaxaxa γεια σου Βαγγέλη:original::original: Ας πούμε από απλή περιέργεια χεχεχεχε. Υπάρχει και το μοντέλο VX-351 PMR446 της Vertex Standard το οποίο δεν χρειάζεται άδεια από το υπουργείο με 5watt εκπομπή:shok: το οποίο με ένα απλό προγραμματισμό δουλεύει σε ένα εύρος συχνοτήτων από 425 έως 460 MHZ!!!!:shok::shok::shok:

Το εμαθα αλλα νομιζω ειναι πιο ακριβο παει καπου στα 190 ευρω.

Vasilis
16-04-10, 17:25
συμπε ...βλεπω οργανωνομαστε σιγα σιγα...!
δλδ σε τι αποστασεις εντος πολης παιζουν αυτα?


για να δουμε συμμετοχες...!

VanVIC
16-04-10, 17:57
´Οτι μας προτείνει το μέλος Apostolos να πάρουμε.
Κάτι μου λέει ότι είναι σχετικός και θα μπορούσε ενδεχομένως να μας βοηθήσει και στον προγραμματισμό για να ακούμε κι άλλα «άσματα» ( φέρτε λίγο στο μυαλό σας σκηνές Απο το «fast & furious»...)

Stefanos_Cool
16-04-10, 17:58
΄Οτι μας προτείνει το μέλος Apostolos να πάρουμε.
Κάτι μου λέει ότι είναι σχετικός και θα μπορούσε ενδεχομένως να μας βοηθήσει και στον προγραμματισμό για να ακούμε κι άλλα «άσματα» ( φέρτε λίγο στο μυαλό σας σκηνές Απο το «fast & furious»...)

thumbthumbthumb

Apostolos
16-04-10, 18:08
΄Οτι μας προτείνει το μέλος Apostolos να πάρουμε.
Κάτι μου λέει ότι είναι σχετικός και θα μπορούσε ενδεχομένως να μας βοηθήσει και στον προγραμματισμό για να ακούμε κι άλλα «άσματα» ( φέρτε λίγο στο μυαλό σας σκηνές Απο το «fast & furious»...)

Γεια σου Βαγγέλη:original::original::original: Τελικά είναι όντως κάπως ακριβό όπως ήδη ανέφερε ο έταιρος Βαγγέλης Deepblue:original: απλά αν κάνετε το group buy μπορεί τελικά και να αξίζει τον κόπο. Απλά στα ΠΟΛΥ ΘΕΤΙΚΑ του συγκαταλέγεται το γεγονός ότι όπως προανέφερα δεν χρειάζεται το συγκεκριμένο ΚΑΜΙΑ ΑΔΕΙΑ από το υπουργείο και μπορείς να μιλάς ελεύθερα χωρίς το "άγχος" που πιθανόν να έχεις μήπως κάποιος σε καρφώσει (πάντως και στα UHF/VHF αν μιλάς "σωστά" δεν θα έχεις πρόβλημα μιας και αρκετοί "βγαίνουν" χωρίς κωδικό παρά μόνο με το όνομά τους σαν διακριτικό), χώρια του ότι παίρνει πολύ "σκάλισμα" με ένα απλό προγραμματισμό έχεις από 500ΜW που είναι ρυθμισμένο 5 watt ισχύ αλλά και πλέον δουλεύεις απο 425-460 MHZ. Από αυτονομία δεν γνωρίζω τι λέει, αλλά για τις εξορμήσεις σας (και όχι μόνο) πρέπει να είναι εξαιρετικό. Βρήκα και ένα pdf να ρίξετε μια ματιά για το συγκεκριμένο...
https://www.2shared.com/file/12614970/2e046370/VX-351b.html

Apostolos
16-04-10, 18:20
Η εμβέλειά του ως PMR στα 500MW είναι στα 2μίλια περίπου 3 και κάτι χιλιόμετρα (σε επίπεδο μέρος χωρίς επιμέρους εμπόδια). Τώρα αν το σκαλίσεις και του αυξήσεις την ισχύ στα 5 watt...:shok: φτάνει δεν λέω άλλα θα με περάσουν για ραδιοπειρατή χαχαχαχα:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::hystericalbs1:

BILL007
16-04-10, 19:28
Βλέπω κάποιος γνωρίζει καλά για την ισχύ εκπομπής και λήψης...hehehe!!!!thumb thumb thumb

Η κεραία τι κατευθυντικότητα έχει?μήπως γνωρίζουμε το διάγραμμα ακτινοβολίας της?hahahahah!!!!!:D:D:D (εδώ οι καλές τηλεπικοινωνίες!:D)

Apostolos
16-04-10, 20:46
Βλέπω κάποιος γνωρίζει καλά για την ισχύ εκπομπής και λήψης...hehehe!!!!thumb

Η κεραία τι κατευθυντικότητα έχει?μήπως γνωρίζουμε το διάγραμμα ακτινοβολίας της?hahahahah!!!!!:D:D:D (εδώ οι καλές τηλεπικοινωνίες!:D)

Γεια σου Βασιλάκη:original:Καλό θα είναι πάντως το pmr που τυχόν θα αγοράσετε να μην τα σκαλίσετε και να τα αφήσετε στην εκπομπή του 0,5watt γιατί καμιά φορά μπορεί να σπάσει ο διάολος το ποδάρι του και να πέσετε σε κανένα ΨΑΓΜΕΝΟ ΟΡΓΑΝΟ ΤΗΣ ΤΑΞΗΣ:shok: :th_Laie_67-1: (τρόπος του λέγειν βρε αδερφέ:th_Laie_67-1:, χαχαχαχαχα αστειεύομαι) και να σας βάλει να πατήσετε το press στη αναλογική συχνότητα της αστυνομίας και έτσι και είναι "ανοιχτό" (βλέπε συχνότητα των 5watt) τότε...:whistle: Άντε θα σας επισυνάψω και την νομοθετική διάταξη από το υπουργείο μεταφορών έτσι ενημερωτικά...
https://www.2shared.com/file/12617161/5cbe9cf1/PMR_-____14100.html

VanVIC
16-04-10, 20:52
Γεια σου Βασιλάκη:original:Καλό θα είναι πάντως το pmr που τυχόν θα αγοράσετε να μην τα σκαλίσετε και να τα αφήσετε στην εκπομπή του 0,5watt γιατί καμιά φορά μπορεί να σπάσει ο διάολος το ποδάρι του και να πέσετε σε κανένα ΨΑΓΜΕΝΟ ΟΡΓΑΝΟ ΤΗΣ ΤΑΞΗΣ:shok: :th_Laie_67-1: (τρόπος του λέγειν βρε αδερφέ:th_Laie_67-1:, χαχαχαχαχα αστειεύομαι) και να σας βάλει να πατήσετε το press στη αναλογική συχνότητα της αστυνομίας και έτσι και είναι "ανοιχτό" (βλέπε συχνότητα των 5watt) τότε...:whistle: Άντε θα σας επισυνάψω και την νομοθετική διάταξη από το υπουργείο μεταφορών έτσι ενημερωτικά...
https://www.2shared.com/file/12617161/5cbe9cf1/PMR_-____14100.html

Εχεις να πείς και τίποτα για τα αντιραντάρ ? :whistle:

Apostolos
16-04-10, 21:02
Εχεις να πείς και τίποτα για τα αντιραντάρ ? :whistle:

Από 'τι ακούω κατά καιρούς δηλαδή :th_Laie_67-1::th_Laie_67-1: προβλέπεται 2000 ευρώ πρόστιμο, 30 ημέρες αφαίρεση άδειας οδηγήσεως και 60 ημέρες αφαίρεση στοιχείων κυκλοφορίας :th_Laie_67-1::th_Laie_67-1: Εγώ είμαι νομοταγής πολίτης :shok::shok:και έχω το κεφαλάκι μου ήσυχο:innocent::innocent: δεν ξέρω από τέτοια πράγματα χαχαχαχαχαχα:th_Laie_67-1:

asot
16-04-10, 21:47
Γνωρίζετε αν υπάρχει δυνατότητα επικοινωνίας ενός PMR και ενός πομποδέκτη UHF/VHF πάντα μέσα στα όρια εμβέλειας του PMR?


Οχι δεν υπάρχει αυτή η δυνατότητα, έχουν απόκλιση κάποια KHz (εκ προγραμματισμού) για να μην συμπίπτουν τα κανάλια τους... Για την ακρίβεια, ενα UHF μπορεί να ακούσει ενα PMR - στο περιπου - στην κοντινή συχνότητα (462.ΧΧΧΧ) αλλα οχι να του εκπέμψει...


Τα ευρωπαικά PMR μιλάνε μονο με άλλα αντιστοιχα PMR (στα αντιστοιχα κανάλια), στα 16 ειδικά κανάλια για PMR.

Επειδή το έψαξα και γω λιγο παραπάνω, υπάρχουν μερικά μοντέλα (που επιδέχονται πείραγμα - μερικά τα πειράζει ο εισαγωγέας, μερικά ο χρήστης, συνήθως με κάποιο jumper ή και με συνδυασμό πλήκτρων) τα οποία ανεβαίνουν εύκολα από τα 0.5Watt --> 3Watt.
Τετοια παράδειγμα είναι τα Midland G7, για τα οποία κυκλοφορεί και ΚΙΤ με βελτιωμένη αφαιρούμενη βάση για την αντικατάσταση της εργοστασιακής κεραίας με άλλη καλύτερη .
Δεν νομίζω οτι μπορεί κάποιο "οργανο" να επαληθεύσει την ισχύ τους και φυσικά τα κανάλια εκπομπής παραμένουν νομιμα...

Apostolos
16-04-10, 22:36
Οχι δεν υπάρχει αυτή η δυνατότητα, έχουν απόκλιση κάποια KHz (εκ προγραμματισμού) για να μην συμπίπτουν τα κανάλια τους... Για την ακρίβεια, ενα UHF μπορεί να ακούσει ενα PMR - στο περιπου - στην κοντινή συχνότητα (462.ΧΧΧΧ) αλλα οχι να του εκπέμψει...


Τα ευρωπαικά PMR μιλάνε μονο με άλλα αντιστοιχα PMR (στα αντιστοιχα κανάλια), στα 16 ειδικά κανάλια για PMR.

Σε ευχαριστω πολυ φιλε μου. Οντως ετσι ειναι, μετα απο επικοινωνια με ενα φιλο ραδιοερασιτεχνη μου το επιβεβαιωσε. Το ρmr vx 351 της vertex stαndαrd επιδεχεται απο τον προμηθευτη του αυξηση της ισχυς στα 5wαtt!!

Apostolos
16-04-10, 22:46
Καθως και λειτουργια σε μεγαλυτερο πλεον ευρος συχνοτητων απο 425 εως 460mhz οπως υποστηριζει ο εισαγωγεας. Θα βρω αυριο το link και θα το επισυναψω.

stratos
16-04-10, 23:48
Ενδιαφέρομαι για αγορά και εγώ. Αλλά θα ήθελα να μας ενημερώσετε για το κόστος

Apostolos
17-04-10, 08:14
Ενδιαφέρομαι για αγορά και εγώ. Αλλά θα ήθελα να μας ενημερώσετε για το κόστος

Γεια σου Στρατη, καλημερα φιλε. Θα πρεπει να αποφασισετε τι τελικα σας ικανοποιει. Αν δηλαδη θα αρκεστειτε σε ενα απλο pmr (ανεξαρτητως αν "πειραζεται" αυτο ή οχι ως προς την ισχυ αλλα και το ευρος συχνοτητων του) και θα ειστε νομιμοι χωρις αγχος ή θα πατε σε ενα uhf/vhf με οτι πλεονεκτηματα αλλα και μειονεκτηματα (βλεπε αδεια υπουργειου). Εδω που τα λεμε με ενα καλο ρmr, σαν αυτο της midland που προτεινει και ο φιλος asot ειναι πολυ καλο και σας καλυπτει για την χρηση που θελετε. Οσο για τιμες στα pmr ποικιλουν απο 50-60 εως και μεχρι 190 οπως εγραψε ο φιλος deeρblue για το vχ 351 της vertex standard. Απο την αλλη σε τετοια χρηματα παλι παιρνετε ενα διμπαντο uhf/vhf αλλα χρειαζεστε αδεια. Παντως αρκετοι βγαινουν απλα με το ονομα τους και μιλανε " σωστα" και κανεις δεν "ασχολειται" μαζι τους. Γνωμη μου, ειναι να παρετε ενα pmr, το οποιο και θα ευχαριστηθειτε ολοι και θα σας υπερκαλυψει γι'αυτο που το θελετε

Χρίστος
17-04-10, 09:21
συμφωνω και γω με το προλαλησαντα!
Μιλησα και γω με ενα φιλο που ειχε τρελα με το χωρο.
MIDLAND G5 ήG9 ειναι υπεραρκετα.Με λογικη τιμη......

Χρίστος
17-04-10, 09:26
Ενδιαφέρομαι για αγορά και εγώ. Αλλά θα ήθελα να μας ενημερώσετε για το κόστος
για να παρεις μια ιδεα.

G5: https://www.egalaxy.gr/productdesc.php?id=1420
G7: https://www.meimaris.com/product.asp?intProdID=1965
G8: https://www.egalaxy.gr/productdesc.php?id=1330

VanVIC
17-04-10, 09:40
Κάποιοι έχουμε PMR αλλά όταν απομακρυνθούμε μεταξύ μας, χανόμαστε.
Προσωπικά αγόρασα απο Media Markt ένα set TOPCOM το Twintalker 7100 το οποίο ήταν και σχετικά ακριβό (90-100 ευρώ) το οποίο δίνει εμβέλεια 10Km...
Τουλάχιστον είναι πολύ μικρό και διακριτικό και με διπλή βάση επαναφορτησης, θήκες (για μπράτσο) και ακουστικά.
Δεδομένης της εμπορίας του συμπέθερου και του Deepblue με κάποιες αρκετά πιο φθηνές υλοποιήσεις, προτίμησα να διαλέξω απο τα ακριβότερα της διαθεσιμης γκάμας (είχε μεγάλη το συγκεκριμένο κατάστημα).
Για τον σκοπό που τα χρησιμοποιούμε «εμείς», το δικό βρίσκω να με καλύπτει. Για μεταξύ μας αποστάσεις μέχρι 500m, μέσα στην πόλη, σε κίνηση και αστραπιαίους ελιγμούς (sic) δουλεύουν. Σε ανοιχτό δρόμο, σε ταξίδι στην Εθνική ας πούμε, πιστεύω ότι και στο 1-2 ΚM θα έχει «κάλυψη»
Έτσι κι αλλιώς τα θέλουμε για όταν είμαστε παρέα, «σε σχηματισμό»...
Όταν χανόμαστε, έχουμε και τα κινητά.
Βέβαια αν είναι να αγοράσουμε κάτι σοβαρό για όταν πάμε στα βουνά, μέσα είμαι αλλά πιο πολύ για να ικανοποιήσω την ματαιοδοξία του γκατζετάκια που έχω μέσα μου.

Apostolos
17-04-10, 09:51
συμφωνω και γω με το προλαλησαντα!
Μιλησα και γω με ενα φιλο που ειχε τρελα με το χωρο.
MIDLAND G5 ήG9 ειναι υπεραρκετα.Με λογικη τιμη......

Σωστός ο Aceman, εκτός και αν μπορείτε να πετύχετε καλύτερη τιμή στο group buy (ανάλογα και πόσες συμμετοχές θα μαζευτούν) για το κάτωθι "σοβαρό" PMR
https://www.drele.com/catalog/product_info.php?products_id=776 :shok::shok:

Apostolos
17-04-10, 09:56
αλλά πιο πολύ για να ικανοποιήσω την ματαιοδοξία του γκατζετάκια που έχω μέσα μου.

Χαχαχαχαχαχαχα :thumbsup::thumbsup::thumbsup: γεια σου Βαγγέλη. Όσο πάει μ'αρέσει όλο και πιο πολύ αυτή η παρέα του forum :th_Laie_67-1::hystericalbs1::hystericalbs1:

liakos
17-04-10, 12:56
Δεν θα κανει ενα απλο cb την ιδια δουλεια με ενα pmr? απο οσο αντιλαμαβανομαι γινεσαι νομιμος με καταθεση μερικων διακαιολογιτικων στο αρμοδια τμημα μεταφορων της νομαρχιας που ανηκει ο καθενας. (ειμαι πολυ καινουργιος στο θεμα αυτο και θα ηταν καλο αν μπορουσε καποιος να με διαφωτισει)

Nick bmwlover
17-04-10, 16:32
Κ εγω εχω παρει της brondi απο Μedia Markt κ υποσχεται μεχρι 8km σε ανοιχτο χωρο αν θυμαμαι καλα,εχει 8 καναλια κ 38 υποκαναλια,εχω χασει το βιβλιαρακι και δεν τα θυμαμαι καλα,παντως θελω να τα δοκιμασουμε καποια στιγμη!!!

stratos
17-04-10, 20:14
Γεια σου Στρατη, καλημερα φιλε. Θα πρεπει να αποφασισετε τι τελικα σας ικανοποιει. Αν δηλαδη θα αρκεστειτε σε ενα απλο pmr (ανεξαρτητως αν "πειραζεται" αυτο ή οχι ως προς την ισχυ αλλα και το ευρος συχνοτητων του) και θα ειστε νομιμοι χωρις αγχος ή θα πατε σε ενα uhf/vhf με οτι πλεονεκτηματα αλλα και μειονεκτηματα (βλεπε αδεια υπουργειου). Εδω που τα λεμε με ενα καλο ρmr, σαν αυτο της midland που προτεινει και ο φιλος asot ειναι πολυ καλο και σας καλυπτει για την χρηση που θελετε. Οσο για τιμες στα pmr ποικιλουν απο 50-60 εως και μεχρι 190 οπως εγραψε ο φιλος deeρblue για το vχ 351 της vertex standard. Απο την αλλη σε τετοια χρηματα παλι παιρνετε ενα διμπαντο uhf/vhf αλλα χρειαζεστε αδεια. Παντως αρκετοι βγαινουν απλα με το ονομα τους και μιλανε " σωστα" και κανεις δεν "ασχολειται" μαζι τους. Γνωμη μου, ειναι να παρετε ενα pmr, το οποιο και θα ευχαριστηθειτε ολοι και θα σας υπερκαλυψει γι'αυτο που το θελετε

Γειά σου ρε "Απόστολε" ψαγμένε.

Εγώ προσωπικά το θέλω για τις βολτούλες που κάνουμε afterdark μετά τις συναντήσεις οπότε όπως είπε ο vanvic 800 μέτρα εντός πόλης και 2 km σε Αττική Οδό είναι υπέραρκετά για μένα.

Διαθέτω 80-100 euro για αγορά αλλά δεν θέλω να αναμοιχτώ με άδειες με υπουργεία γιατί όλο αυτό μου ακούγεται επίφοβο και χρονοβόρο και θα χρειάζονται και διάφορα δικαιολογητικά για την χρήση. Και μετά ξεφεύγουμε και απο τον σκοπό που τα χρειαζόμαστε.

Βασικά δεν θα έλεγα όχι στις ποιό underground καταστάσεις... αλλά εκεί να φανταστώ οτι πρέπει να πάμε σε πιο ακριβές λύσεις (ερώτημα 1: σε πάνω απο 100 euro? Αν ναι πόσα και με ποιό μοντέλο?) και σε δυνατότητα ξεκλειδώματος συχνοτήτων και αύξηση σε ισχύ (ερώτημα 2: δηλαδή σε πόσα Watts και ποιό μηχάνημα καλήπτει αυτές τις συχνότητες?)

Μας βλέπω να κάνουμε μπάξιμο και "ψειρού" :hystericalbs1:

VanVIC
17-04-10, 20:30
Κ εγω εχω παρει της brondi απο Μedia Markt κ υποσχεται μεχρι 8km σε ανοιχτο χωρο αν θυμαμαι καλα,εχει 8 καναλια κ 38 υποκαναλια,εχω χασει το βιβλιαρακι και δεν τα θυμαμαι καλα,παντως θελω να τα δοκιμασουμε καποια στιγμη!!!

εσύ βρε εγωκεντρικέ δεν έχεις άποψη για τα PMR λόγω "δουλειάς" ?

deepBLUE
17-04-10, 20:36
για να παρεις μια ιδεα.

G5: https://www.egalaxy.gr/productdesc.php?id=1420
G7: https://www.meimaris.com/product.asp?intProdID=1965
G8: https://www.egalaxy.gr/productdesc.php?id=1330

Αυτα που λες Χρηστο με αυτα που ποσταρα πιο πανω δεν εχουν καμμια σχεση φιλε .
Το θεμα ειναι να παρουμε κατι και να μας κανει τη δουλεια μας και οχι να πιανουν 500 -600 μετρα.
Προσωπικα θα προβω στην αγορα ενος εκ των δυο που εχω ποσταρει αντε και ενα τριτο που θα το ποσταρω τη Δευτερα.
Μιλαμε για 5 watt και οχι για 0.3 η 0.5 !!
Η εμβελεια θα παιξει απο 2-και 20 χμλ αισιοδοξα αναλογα τις συνθηκες

z3 2.2
17-04-10, 20:40
Δοκιμασμενα για 4 χρονια με πααααρα πολυ χρηση.
Οι μπαταριες τους κρατανε παρα πολυ και δεν εχουν δειξει και σημαδια "κοπωσης"
Η τιμη τους τα σπαει!
Σπευσατε να παρετε
https://www.e-shop.gr/show_tel.phtml?id=TEL.008459&u=BRONDI-FX-200-TWIN

Nick bmwlover
17-04-10, 20:42
εσύ βρε εγωκεντρικέ δεν έχεις άποψη για τα PMR λόγω "δουλειάς" ?

:th_Laie_67-1::hystericalbs1::hystericalbs1:

VanVIC
17-04-10, 20:44
:th_Laie_67-1::hystericalbs1::hystericalbs1:

Δεν σου επιτρέπεται να "μιλήσεις" ?
Εχεις υπογράψει κάποιο έγγραφο εμπιστευτικότητας ?
:hystericalbs1:

bill_m3
17-04-10, 20:45
Δοκιμασμενα για 4 χρονια με πααααρα πολυ χρηση.
Οι μπαταριες τους κρατανε παρα πολυ και δεν εχουν δειξει και σημαδια "κοπωσης"
Η τιμη τους τα σπαει!
Σπευσατε να παρετε
https://www.e-shop.gr/show_tel.phtml?id=TEL.008459&u=BRONDI-FX-200-TWIN

Σε ταξίδι που έκανα με 2 αυτοκίνητα, δεν έμεινα ευχαριστημένος!!!

z3 2.2
17-04-10, 20:50
Παιδες μην το κουραζετε με πανακριβα PMR για μενα.
Για τη χρηση που το θελουμε και περιγραφει πιο πανω ο φιλτατος VanVIC αυτα που σας λεω ειναι αριστα στο value 4 money.
Μην αναλωνεστε σε ψαξιμο πολυ για κατι που σας λεω και ειναι δοκιμασμενο λεμε!!!
Αντε σηκωθητε απο καναπεδες-πολυθρονες και παρτε τηλεφωνο για τα 17 βιβλια και ενα dvd δωρο....(κεφια εχω)

Παρτε τα Brondi και τελος.Δεν χρειαζεται κατι αλλο.
Απλο,ποιοτικο,ΔΟΚΙΜΑΣΜΕΝΟ, τελειωτο,υπεροχο,κιτρινομ υρο-φανταστικο!!!
Παρτε τα να τελειωνουμε γιατι ο Βασιλης εχει ηδη αρχισει να ψαχνει για δορυφορικης ληψης με ενσωματομενο gps τα οποια εφυτευονται στον αντιχειρα οπως του αστυνομου Σαινη!!!!χαχαχαχα:thumbsup:

Nick bmwlover
17-04-10, 20:51
Δεν σου επιτρέπεται να "μιλήσεις" ?
Εχεις υπογράψει κάποιο έγγραφο εμπιστευτικότητας ?
:hystericalbs1:

Tι ακριβως θελετε να μαθετε Κυριε?!:whistle:
Οσον αφορα την εμπιστευτικοτητα σε ορισμενα θεματα,θεωρειται βασικη αρχη!!!

z3 2.2
17-04-10, 20:52
Σε ταξίδι που έκανα με 2 αυτοκίνητα, δεν έμεινα ευχαριστημένος!!!

Τι δε σου αρεσε κυριος?

VanVIC
17-04-10, 20:52
Tι ακριβως θελετε να μαθετε Κυριε?!:whistle:
Οσον αφορα την εμπιστευτικοτητα σε ορισμενα θεματα,θεωρειται βασικη αρχη!!!

για τα PMR ρε σύ, πές καμιά γνώμη :ranting2:

bill_m3
17-04-10, 20:58
Τι δε σου αρεσε κυριος?

Είχα προβλήματα σε όλο το ταξίδι, πότε με άκουγαν πότε όχι.......

Τι να πω, σε έμενα έτυχε??

Nick bmwlover
17-04-10, 20:59
Δεν υπαρχει κανενα προβλημα απο τη στιγμη που δεν εκπεμπουν σε "απαγορευμενες" συχνοτητες,μεχρι 60 ευρω για τον σκοπο που θελουμε ειναι ικανοποιητικα,και εγω τις brondi εχω και μεχρι 1,5 χλμ αποσταση σε ανοιχτο χωρο με αλλο αυτ/το που τα δοκιμασα μια χαρα πιανουν,τωρα δεν ξερω για παραπανω κ ποσο...

z3 2.2
17-04-10, 21:00
Ρε συ Βασιλη ειχες οπτικη επαφη με το ετερο αυτοκινητο?
Εισασταν σε βουνισια διαδρομη που να σας κρυβουν βουνα και να εχετε δυο τρεις στροφες αποσταση?Γιατι μονο ετσι κανουν "νερα"

Nick bmwlover
17-04-10, 21:02
Αυτα εχω https://www.auto100.ro/auto-walkie-talkie_124_statie-radio-pmr-brondi-fx-300-twin_1808.html

bill_m3
17-04-10, 21:03
Ρε συ Βασιλη ειχες οπτικη επαφη με το ετερο αυτοκινητο?
Εισασταν σε βουνισια διαδρομη που να σας κρυβουν βουνα και να εχετε δυο τρεις στροφες αποσταση?Γιατι μονο ετσι κανουν "νερα"

Δημήτρη σου μιλάω για κοντινές αποστάσεις το ένα αυτοκίνητο με το άλλο!!!!!

Μπορεί να έτυχε τι να πω.....

Απο τότε κάθονται σε ένα ντουλάπι-συρτάρι-αποθήκη και εγώ δεν ξέρω που !!!

z3 2.2
17-04-10, 21:07
Εντυπωση μου κανει...δε μπορει ρε συ!
Ισως να εχουν κατι.

Nick bmwlover
17-04-10, 21:07
Πιστευω πως δεν αξιζει να το ψαξουμε παραπανω,αυτες οι λυσεις ειναι ικανοποιητικες!

stratos
17-04-10, 21:08
Δεν υπαρχει κανενα προβλημα απο τη στιγμη που δεν εκπεμπουν σε "απαγορευμενες" συχνοτητες,μεχρι 60 ευρω για τον σκοπο που θελουμε ειναι ικανοποιητικα,και εγω τις brondi εχω και μεχρι 1,5 χλμ αποσταση σε ανοιχτο χωρο με αλλο αυτ/το που τα δοκιμασα μια χαρα πιανουν,τωρα δεν ξερω για παραπανω κ ποσο...

Επειδή δεν κατάλαβα, αν ακούς "απαγορευμένες" συχνότητες δεν υπάρχει πρόβλημα ενώ αν εκπέμπεις προς αυτές είναι παράνομο?

Apostolos
17-04-10, 21:08
Γειά σου ρε "Απόστολε" ψαγμένε.

Εγώ προσωπικά το θέλω για τις βολτούλες που κάνουμε afterdark μετά τις συναντήσεις οπότε όπως είπε ο vanvic 800 μέτρα εντός πόλης και 2 km σε Αττική Οδό είναι υπέραρκετά για μένα.

Διαθέτω 80-100 euro για αγορά αλλά δεν θέλω να αναμοιχτώ με άδειες με υπουργεία γιατί όλο αυτό μου ακούγεται επίφοβο και χρονοβόρο και θα χρειάζονται και διάφορα δικαιολογητικά για την χρήση. Και μετά ξεφεύγουμε και απο τον σκοπό που τα χρειαζόμαστε.

Βασικά δεν θα έλεγα όχι στις ποιό underground καταστάσεις... αλλά εκεί να φανταστώ οτι πρέπει να πάμε σε πιο ακριβές λύσεις (ερώτημα 1: σε πάνω απο 100 euro? Αν ναι πόσα και με ποιό μοντέλο?) και σε δυνατότητα ξεκλειδώματος συχνοτήτων και αύξηση σε ισχύ (ερώτημα 2: δηλαδή σε πόσα Watts και ποιό μηχάνημα καλήπτει αυτές τις συχνότητες?)

Μας βλέπω να κάνουμε μπάξιμο και "ψειρού" :hystericalbs1:

Μιας και η χρήση που το θέλετε είναι καθαρά "χομπιστική" ένα καλό PMR σας υπερκαλύπτει. Δεν χρειάζεται να αναλωθούμε σε συζητήσεις για τα Citizen's Band που κάποιος φίλος πιο πάνω προανέφερε μιας και εκεί χρειάζονται δικαιολογητικά και παράβολα που πρέπει να καταθέσουμε στο Υπουργείο. Πρόκειται για το vx 351 PMR της Vertex standard. Με ένα πρόχειρο ψαξιματάκι στην σελίδα που είχε ανεβάσει ο φίλος deepblue είδα ότι έχει κόστος 190¤ τιμής μονάδας. Τώρα βέβαια ανάλογα τον αριθμό των ατόμων που πιθανόν να μαζευτείτε να πετύχετε και την ανάλογη έκπτωση. Με απλό προγραμματισμό (από τον έμπορο) μπορεί να δουλέψει στα 5watt όπως επίσης και να δουλέψει από τα 425 έως 460ΜHz σε σχέση με τα 446 που δουλεύει σαν PMR. Επίσς συνοδεύεται και με ένα σωρό " παρελκόμενα" χεχεχε

https://www.vertexstandard-emea.com/vx351_pmr446_radio.html

https://www.2shared.com/file/12632896/78d8d40/VX-351b.html

deepBLUE
17-04-10, 21:12
Μιας και η χρήση που το θέλετε είναι καθαρά "χομπιστική" ένα καλό PMR σας υπερκαλύπτει. Δεν χρειάζεται να αναλωθούμε σε συζητήσεις για τα Citizen's Band που κάποιος φίλος πιο πάνω προανέφερε μιας και εκεί χρειάζονται δικαιολογητικά και παράβολα που πρέπει να καταθέσουμε στο Υπουργείο. Πρόκειται για το vx 351 PMR της Vertex standard. Με ένα πρόχειρο ψαξιματάκι στην σελίδα που είχε ανεβάσει ο φίλος deepblue είδα ότι έχει κόστος 190¤ τιμής μονάδας. Τώρα βέβαια ανάλογα τον αριθμό των ατόμων που πιθανόν να μαζευτείτε να πετύχετε και την ανάλογη έκπτωση. Με απλό προγραμματισμό (από τον έμπορο) μπορεί να δουλέψει στα 5watt όπως επίσης και να δουλέψει από τα 425 έως 460ΜHz σε σχέση με τα 446 που δουλεύει σαν PMR. Επίσς συνοδεύεται και με ένα σωρό " παρελκόμενα" χεχεχε

https://www.vertexstandard-emea.com/vx351_pmr446_radio.html

https://www.2shared.com/file/12632896/78d8d40/VX-351b.html

Ακριβως αυτο θα ποσταρα !!
Εχεις απολυτο δικιο !!!:thumbsup:

Nick bmwlover
17-04-10, 21:13
Επειδή δεν κατάλαβα, αν ακούς "απαγορευμένες" συχνότητες δεν υπάρχει πρόβλημα ενώ αν εκπέμπεις προς αυτές είναι παράνομο?

Στρατο για να "ακουσεις" μια συχνοτητα πρεπει να μπορεις να εκπεμπεις στο ιδιο μηκος κυματος με αυτην, ελπιζω να σε βοηθησα τωρα!!!

stratos
17-04-10, 21:14
Ξέμεινα απο thanx ρε γμτ. Τώρα θα την πώ την πατάτα: οθόνη δεν έχει?

Nick bmwlover
17-04-10, 21:17
Nαι εχει Στρατο,εχω βαλει κ το λινκ πιο πριν!!!

Apostolos
17-04-10, 21:34
Ακριβως αυτο θα ποσταρα !!
Εχεις απολυτο δικιο !!!:thumbsup:

Να 'σαι καλά Βαγγέλη. Πιστεύω αν μαζευτείτε μερικά άτομα να επιτύχετε μια καλή τιμούλα και ίσως σας κάνει και κανένα "δωράκι". Ίσως ένας φορτιστής αυτοκινήτου με την βάση στήριξής του:grin::grin::grin:

Apostolos
18-04-10, 08:36
Βρήκα ένα μικρό αρθράκι με λίγα λόγια για για το τι εστί ραδιοερασιτεχνισμός...:original : Έτσι όπως το πάμε σας βλέπω όλους για εξετάσεις το Σεπτέμβρη στο Υπουργείο...:laughing:


https://www.youtube.com/watch?v=kAUwEAk5s7U

Ραδιοερασιτεχνισμός... μια ξεχωριστή εμπειρία!!
Ευχάριστη ασχολία στις ελεύθερες ώρες; Μέσο επιστημονικής έρευνας και πειραματισμού; Προσφορά προς το κοινωνικό σύνολο; Τηλεπικοινωνίες σε καταστάσεις ανάγκης;

Τι είναι τέλος πάντων ο ραδιοερασιτεχνισμός

Είναι όλα αυτά και πολλά περισσότερα, αλλά πριν απ΄όλα είναι μια ξεχωριστή εμπειρία, όπως θα προσπαθήσουμε να δείξουμε συνοπτικά στις γραμμές που ακολουθούν:
Ο ραδιοερασιτεχνισμός ξεκίνησε γύρω στο 1908 μετά από τα επιτεύγματα του Μαρκόνι και το 1927 απέκτησε την επίσημη διεθνή του αναγνώριση στο Διεθνές Ραδιοτηλεγραφικο Συνέδριο της Ουάσιγκτον.
Ο ραδιοερασιτεχνισμός είναι μια πραγματικά συναρπαστική και ενδιαφέρουσα ασχολία. Συνδυάζει την επιστημονική έρευνα και τον πειραματισμό στις τηλεπικοινωνίες και τα ηλεκτρονικά με την επικοινωνία μέσω του ασυρμάτου με γνωστούς και άγνωστους ανθρώπους σε όλο τον κόσμο και με την προσφορά προς το κοινωνικό σύνολο και την πολιτεία σε καταστάσεις έκτακτης ανάγκης. Ο ραδιοερασιτεχνισμός έχει εκατομμύρια θιασώτες σε όλο τον κόσμο. Αυτή τη στιγμή υπολογίζεται ότι οι ραδιοερασιτεχνικοί σταθμοί σε όλο τον κόσμο είναι περίπου τρία εκατομμύρια. Με μια μέση ετήσια αύξηση περίπου 7%, που παρατηρείται τα τελευταία χρόνια, στις αρχές του 21ου αιώνα οι ραδιοερασιτεχνικοί σταθμοί σε όλο τον κόσμο προβλέπεται ότι θα ξεπεράσουν τα τέσσερα εκατομμύρια!

Πώς ξεκίνησε ο ραδιοερασιτεχνισμός

Μετά τα πρώτα πετυχημένα πειράματα του Μαρκόνι στις αρχές του αιώνα μας, πολλοί άρχισαν να πειραματίζονται και πέτυχαν ραδιοεπικοινωνίες μεταξύ τους στις περιοχές των μακρών και μεσαίων κυμάτων. ΄Οταν όμως οι περιοχές αυτές του ηλεκτρομαγνητικού φάσματος άρχισαν να γίνονται κρατικά ή εμπορικά εκμεταλλεύσιμες (τηλεγραφικές υπηρεσίες, κρατικοί και ιδιωτικοί ραδιοφωνικοί σταθμοί κλπ.), στένεψαν τα περιθώρια και οι ραδιοερασιτέχνες αναγκάστηκαν να μετατοπισθούν πέρα από τις ζώνες αυτές. Τους έδωσαν μάλιστα και κρατικές άδειες, για να "παίξουν" στα βραχέα κύματα, πιστεύοντας ότι δεν θα μπορέσουν να "βγουν πέρα από τα όρια της αυλής τους", όπως έλεγαν περιπαιχτικά, αφού πίστη του τότε τεχνικού κόσμου ήταν ότι η περιοχή των βραχέων κυμάτων ήταν "άχρηστη".

Ποιοι είναι οι ραδιοερασιτέχνες

Επειδή στη χώρα μας η λέξη "ραδιοερασιτέχνης" χρησιμοποιείται από πολλούς λαθεμένα, από άγνοια ή σκόπιμα, διευκρινίζουμε ότι ο όρος είναι διεθνώς καθιερωμένος (Radio Amateur, Radioamateur, Amateurfunker) και σημαίνει σύμφωνα με την επικρατούσα διεθνή ορολογία "΄Ατομο, που έχει αποδείξει με εξετάσεις τις γνώσεις και την ικανότητά του στον χειρισμό συσκευών ασυρμάτου και έχει επίσημη άδεια της πολιτείας για κατοχή και λειτουργία αυτών των σταθμών."
Οι ραδιοερασιτέχνες, σε μεγάλο ποσοστό, δεν έχουν άμεση επαγγελματική σχέση με τις τηλεπικοινωνίες και τα ηλεκτρονικά, αλλά προέρχονται από ποικίλα επαγγέλματα. Η ίδια ποικιλία ισχύει και για την ηλικία, το φύλο, τη μόρφωση, την οικονομική δυνατότητα, την εθνικότητα, τη φυλή κλπ. Κοινός παρονομαστής σε όλους αυτούς τους ανθρώπους είναι η αγάπη τους για της τηλεπικοινωνίες και τα ηλεκτρονικά.
Οι ραδιοερασιτέχνες εκτός από τον πειραματισμό, τη μελέτη, την έρευνα, την αυτοεκπαίδευση που κάνουν, με τις επαφές που πραγματοποιούν στα ερτζιανά με άλλους συναδέλφους τους, από τη μια ως την άλλη άκρη της υδρογείου, προωθούν τη διεθνή φιλία και συμβάλλουν, στο μέτρο που τους αφορά, στην αλληλοκατανόηση μεταξύ των λαών.

Τι προσφέρουν

Πέρα όμως από αυτά προσφέρουν και πολύτιμες υπηρεσίες με τις Ομάδες ΄Εκτακτης Ανάγκης σε περιπτώσεις που τα κρατικά μέσα επικοινωνίας δεν επαρκούν ή έχουν αχρηστευθεί (θεομηνίες, φωτιές κλπ.). Η δραστηριότητα των Ομάδων ΄Εκτακτης Ανάγκης που δημιουργήθηκαν το 1980, περιλαμβάνει διαβίβαση επειγόντων μηνυμάτων και τηλεπικοινωνιακή κάλυψη σε περιπτώσεις δασικών πυρκαγιών και σεισμών, παροχή ιατρικής βοήθειας από ασυρμάτου, παροχή βοήθειας σε οδικά ατυχήματα, συμμετοχή στην ανεύρεση και διάσωση ατόμων κλπ. Ενδεικτικά αναφέρουμε:

Την άμεση επέμβαση των Ο.Ε.Α. κατά τις μεγάλες πυρκαγιές των περιαστικών δασών της Αθήνας το 1980, όταν είχαν καταστραφεί τα τηλεφωνικά καλώδια τηλεχειρισμού του πομπού της Δασικής Υπηρεσίας στην Πεντέλη.

Την άμεση δραστηριοποίηση των Ο.Ε.Α. στους σεισμούς της Καλαμάτας το 1986. Τα μηχανήματά τους ήταν τα πρώτα και τα μόνα για τις επόμενες 48 ώρες που αποκατέστησαν τις επικοινωνίες των Αρχών της πόλης με τις αρμόδιες υπηρεσίες στην Αθήνα.

Τη συνεχή συμμετοχή των Ο.Ε.Α. στη δασοπροστασία αλλά και στην κατάσβεση μεγάλων δασικών πυρκαγιών στην Πεντέλη, Διόνυσο, Βαρνάβα, Ωρωπό, Μαλακάσα, Εκάλη, Λαύριο, Ανάβυσσο, Κινέτα, Ηλιούπολη/Καρέα, Μάνδρα, Τερψιθέα, Οινόη, Φυλή, Θρακομακεδόνες, Κιούρκα, Καισαριανή, Ρόδο, Ζάκυνθο, Αγ. Σωτήρα, Ξυλόκαστρο και σε πάρα πολλές άλλες μικρότερης έκτασης πυρκαγιές.

Την αποτελεσματική βοήθεια μελών των Ο.Ε.Α. Βόλου και Θεσσαλονίκης στην ανεύρεση των συντριμιών του μοιραίου C-130 της Πολεμικής Αεροπορίας στην ΄Οθρυ το 1991.

Τη συμμετοχή τους στην ελληνική αποστολή της ελληνικής ομάδας διάσωσης μετά τον καταστρεπτικό σεισμό στο Ερζιντσάν της Τουρκίας, το Μάρτιο του 1992, μαζί με κλιμάκια του Οργανισμού Αντισεισμικού Σχεδιασμού και Προστασίας (ΟΑΣΠ), πυροσβεστών της ΕΜΑΚ και των ΕΚΑΒ.

Την αποστολή τους στο Αίγιο, που επλήγη από σεισμό, το Μάιο του 1995 για το συντονισμό του κλιμακίου του ΟΑΣΠ με το επιχειρησιακό κέντρο της Αθήνας και τη διακίνηση μηνυμάτων.

Πως μπορεί κανείς να γίνει ραδιοερασιτέχνης

Για να γίνει κανείς ραδιοερασιτέχνης πρέπει να περάσει με επιτυχία εξετάσεις του Υπουργείου Μεταφορών-Επικοινωνιών. Οι εξετάσεις είναι γραπτές και προφορικές και διενεργούνται δύο φορές τον χρόνο. Η εξεταστέα ύλη περιλαμβάνει: Εκπομπή - Λήψη σε κώδικα Μόρς, ραδιοθεωρία, κανονισμούς ραδιοεπικοινωνιών, βασικές γνώσεις ηλεκτρονικής και ηλεκτρολογίας, στοιχειώδεις γνώσεις Αγγλικής γλώσσας κ.λ.π.

Ποιά είναι η ΕΕΡ και πώς γίνεται κανείς μέλος της

Στην χώρα μας, ο εκπρόσωπος της Υπηρεσίας Ερασιτέχνη και επίσημος φορέας του Ραδιοερασιτεχνισμού είναι η ΕΝΩΣΗ ΕΛΛΗΝΩΝ ΡΑΔΙΟΕΡΑΣΙΤΕΧΝΩΝ. Η Ε.Ε.Ρ. ιδρύθηκε το 1958, είναι Νομικό Πρόσωπο Ιδιωτικόυ Δικαίου μη κερδοσκοπικό και έχει έδρα την Αθήνα. Είναι μέλος της International Amateur Radio Union (IARU) απο το 1959. Η ΕΕΡ έχει μέλη σε όλη την Ελλάδα, εκπροσωπεί τους Έλληνες Ραδιοερασιτέχνες στις σχέσεις τους με τις Ελληνικές αρχές και τους ξένους Ραδιοερασιτεχνικούς φορείς, οργανώνει και συντηρεί ένα εκτεταμένο δίκτυο επαναληπτών FM και Ψηφιακών, διακινεί την ραδιοερασιτεχνική αλληλογραφία στο εσωτερικό και εξωτερικό, εκδίδει περιοδικό που διανέμει στα μέλη της δωρεάν και διαθέτει διάφορες εκδόσεις ραδιοερασιτεχνικού ενδιαφέροντος. Τέλος διοργανώνει μαθήματα για τους Υποψήφιους Ραδιοερασιτέχνες.

Η Ε.Ε.Ρ. είναι ανοιχτή σε όλους. Όποιος ενδιαφέρεται για τον Ραδιοερασιτεχνισμό στην χώρα μας, άνδρας ή γυναίκα, Έλληνας πολίτης ή όχι, νέος ή ηλικιωμένος, μπορεί πολύ απλά να γίνει μέλος της.

Apostolos
18-04-10, 09:07
Άλλο ένα αρθράκι για την επικοινωνία με χρήση PMR και όχι μόνο...

PMR ασύρματοι.

Στην εξοχή όμως όταν η παρέα κινείται ομαδικά οι επαφές με τα κινητά έχουν δυο βασικά μειονεκτήματα: Πρώτον, η κάλυψη των δικτύων δεν μας εξυπηρετεί σε δύσβατα και απόμακρα σημεία και δεύτερον, η συχνή επαφή με τα κινητά είναι χρονοβόρα και οικονομικά ασύμφορη.

Ετσι για αποστάσεις μέχρι 500 μέτρα (μέσα από τα αυτοκίνητα) μπορούμε να χρησιμοποιούμε μικρούς ασύρματους οι οποίοι δεν χρειάζονται άδεια για την κατοχή και χρήση τους.

Στην χώρα μας αυτές οι συσκευές καλούνται PMR. Αυτές έχουν μέγιστη επιτρεπόμενη ισχύ εκπομπής τα 500 mW και λειτουργούν στους 446 MHz περίπου με FM διαμόρφωση. Σε ανοικτό χώρο με οπτική επαφή μεταξύ των συσκευών η εμβέλεια είναι περίπου 5 Km. Το κόστος τους ξεκινά από 30 euro έκαστο και χρειάζονται συνήθως 3 ή 4 μπαταρίες ΑΑΑ ή ΑΑ για την λειτουργία τους. Ενα σετ αλκαλικών μπαταριών και με κανονική χρήση, μπορεί να κρατήσει περίπου 2 ημέρες εκδρομής.

Για σύντομες οδηγίες όπως π.χ. "στρίβουμε στην επόμενη διασταύρωση", "σταματήσαμε για βενζίνη" ή "προσοχή αργά, έρχεται φορτηγό" είναι πολύ χρήσιμα τα PMR στον δρόμο. Επίσης όταν πρέπει να δoθούν οδηγίες σε κάποιον οδηγό για πέρασμα δύσκολου σημείου, και οι συνθήκες δεν επιτρέπουν την οπτική η φωνητική καθοδήγηση τα PMR είναι απαραίτητα.

Το βασικό τους μειονέκτημα είναι ότι έχουν λίγα κανάλια (8) και σε πυκνοκατοικημένες περιοχές πιθανόν να υπάρχει πολύ κίνηση σε αυτά. Οι συχνότητες των 8 καναλιών φαίνονται στον επόμενο πίνακα:

Ch MHz
1 446.00625
2 446.01875
3 446.03125
4 446.04375
5 446.05625
6 446.06875
7 446.08125
8 446.09375

CB ασύρματοι.

Οι ασύρματοι CB (Citizen's Band) έχουν ισχύ 4 Watts και με την κατάλληλη κεραία τοποθετημένη στο αυτοκίνητο μπορούν να ακουστούν μερικά χιλιόμετρα μακρυά ακόμα και χωρίς οπτική επαφή, λόγω της συχνότητας που λειτουργούν. Η φτωχή ποιότητα του ήχου (σε διαμόρφωση AM), οι συχνές παρεμβολές και το μεγάλο μέγεθος της κεραίας κάνουν τα CB δυσκολόχρηστα σε σχέση με τα PMR. Βέβαια τα περισσότερα τετρακίνητα και οι λέσχες 4x4, παραδοσιακά, προτιμούν την χρήση των CB μάλλον επηρεασμένα από τις αμερικάνικες παραδόσεις του χώρου των 4x4.

Στην Ελλάδα χρειάζεται άδεια για την χρήση τους. Η "άδεια λειτουργίας σταθμού ασυρμάτου ζώνης συχνοτήτων πολιτών (CB)" εκδίδεται από την Διεύθυνση Συγκοινωνιών της οικείας Νομαρχίας με την προσκόμιση σχετικής αίτησης, παραβόλου 35 euro, αντίγραφου της ταυτότητας, αντίγραφο της άδειας κυκλοφορίας του αυτοκινήτου και αντίγραφα της απόδειξης αγοράς και πιστοποίησης (cept) της συσκευής.

Οι όροι λειτουργίας για τα CB έχουν ως εξής:

Η άδεια κατοχής και λειτουργίας συσκευών ασύρματης επικοινωνίας (C.B.) χορηγείται για τη χρησιμοποίηση από τους πολίτες γενικά γι' ασύρματο επικοινωνία μικρής εμβέλειας ερασιτεχνικής αποκλειστικά φύσης, για σκοπούς κοινής ωφέλειας σε καμμιά όμως περίπτωση για επαγγελματικούς σκοπούς.
Οι ραδιοδίαυλοι C.B. είναι 40 και περιέχονται μέσα στην ζώνη 26.965 - 27.405 MHz. Το κανάλι 23 (27.255 MHz) προορίζεται αποκλειστικά για τηλεχειρισμό και σε αντικατάστασή του χρησιμοποιείται από σταθμούς C.B. το κανάλι 11Α (27.095 MHz). Το κανάλι 40 (27.405 MHz) χρησιμοποιείται από την 1η Απριλίου μέχρι την 30η Οκτωβρίου για επικοινωνίες πυρασφάλειας.
Δεν επιτρέπεται η μετάδοση ειδήσεων, διαφημίσεων, μουσικής ή οποιαδήποτε είδους προπαγάνδα.
Δεν επιτρέπεται η εγκατάσταση και λειτουργία ραδιοσταθμών C.B. σε απόσταση μικρότερη των 1000 μέτρων από όρια αεροδρομίου ή στρατιωτικής εγκατάστασης.
Απαγορεύεται κάθε επικοινωνία που αντίκειται σε εθνικούς και διεθνείς κανονισμούς ή εξυπηρετεί επαγγελματικές δραστηριότητες
Απαγορεύεται η παρεμπόδιση της ομαλής ανταπόκρισης άλλων σταθμών.
Απαγορεύεται η σύνδεση ραδιοσταθμού C.B. στο τηλεπικοινωνιακό δίκτυο του Ο.Τ.Ε.
Η παραποίηση των τεχνικών χαρακτηριστικών του σταθμού συνεπάγεται, εκτός των άλλων κυρώσεων, την ανάκληση της άδειας.
Για την ανανέωση της άδειας υποβάλεται η σχετική αίτηση ένα μήνα πριν την ημερομηνία λήξεως. Εαν ο κάτοχος της άδειας C.B. δεν ανανεώσει την άδειά του πρέπει να σφραγίσει τον σταθμό του μέσα σε 6 (έξι) μήνες από την ημερομηνία λήξεως της άδειας διαφορετικά ο κάτοχος του σταθμού δεν μπορεί να αποκτήσει άδεια για ένα χρόνο και κινείται επίσης εναντίον του η διαδικασία ποινικής δίωξης βάσει των διατάξεων του Ν. 652/77 και 1780/88.
Η άδεια τροποποιείται υποχρεωτικά αν μεταβληθούν τα τεχνικά στοιχεία του σταθμού ή η κατηγορία του σταθμού ή ο τόπος εγκατάστασης του σταθμού ή η διεύθυνση κατοικίας του κατόχου της άδειας.
Σε περίπτωση απώλειας της συσκευής C.B. ο κάτοχος το δηλώνει υποχρεωτικά στην Αστυνομία και στη διεύθυνση Συγκοινωνιών της οικείας Νομαρχίας.
ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΕΠΕΙΓΟΝΤΟΣ: Ολοι οι ραδιοσταθμοί C.B. πρέπει να δίνου προτεραιότητα στις περιπτώσεις "ΕΠΕΊΓΟΝΤΟΣ" άλλων σταθμών για την παροχή άμεσης βοήθειας στους έχοντες την ανάγκη. Η κλήση ΕΠΕΙΓΟΝΤΟΣ γίνεται στο κανάλι 9 (συχν. 27.065 MHz).
ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΕΚΤΑΚΤΗΣ ΑΝΑΓΚΗΣ: Σε περιπτώσεις εκτάκτου ανάγκης το κανάλι 1 (συχνότητα 26.965 MHz) χρησιμοποιείται αποκλειστικά από υπηρεσίες, φορείς ή αδειούχους σταθμών C.B. που δραστηριοποιούνται στη συγκεκριμένη έκτακτη κατάσταση (πλημμύρες, σεισμοί, πυρκαγιές κ.λ.π.). Σ΄ αυτές τις περιπτώσεις ο κάτοχος ραδιοσταθμού C.B. επιτρέπει την χρήση του σταθμού του από κρατικά όργανα η διεξάγει σχετικές ανταποκρίσεις με τον σταθμό του μετά από εντολή κρατικού οργάνου.
ΕΛΕΓΧΟΣ: Ο κάτοχος άδειας ραδιοσταθμού C.B. είναι υποχρεωμένος να έχει την άδεια πλησίον του σταθμού του (στον τόπο εγκατάστασης αν πρόκειται για σταθερό σταθμό, στο όχημα αν πρόκειται για κινητό σταθμό και μαζί του αν πρόκειται για φορητό σταθμό). Την άδεια πρέπει να την επιδεικνύει, εφόσον του ζητηθεί, στα αρμόδια αστυνομικά όργανα, τους υπαλλήλους του Υπουργείου Μεταφορών και επικοινωνιών που ασκούν έλεγχο, καθώς επίσης να διευκολύνει με κάθε τρόπο τη διαδικασία ελέγχου των συσκευών του.

Τα CB διαθέτουν 40 κανάλια των οποίων οι συχνότητες φαίνονται στον επόμενο πίνακα:


Ch MHz Σχόλιο
01 26.965 περίπτωση έκτακτης ανάγκης
02 26.975
03 26.985
04 27.005
05 27.015
06 27.025
07 27.035
08 27.055
09 27.065 κλήση ΕΠΕΙΓΟΝΤΟΣ
10 27.075
11 27.085
12 27.105
13 27.115
14 27.125
15 27.135
16 27.155
17 27.165
18 27.175
19 27.185
20 27.205

Ch MHz Σχόλιο
21 27.215
22 27.225
23 27.235 μόνο για τηλεχειρισμό
24 27.245
25 27.255
26 27.265
27 27.275
28 27.285
29 27.295
30 27.305
31 27.315
32 27.325
33 27.335
34 27.345
35 27.355
36 27.365
37 27.375
38 27.385
39 27.395
40 27.405 επικοινωνίες πυρασφάλειας

Ραδιοερασιτεχνικοί ασύρματοι.
Μερικά μέλη της παρέας μας είναι αδειούχοι ραδιοερασιτέχνες κι έτσι μπορούν σε κατάσταση ανάγκης να επικοινωνήσουν με άλλους αδειούχους ραδιοερασιτέχνες ώστε να ειδοποιηθούν οι οικείοι μας ή οι αρμόδιες αρχές. Δεν γίνεται χρήση των ραδιοερασιτεχνικών ασυρμάτων για τις μεταξύ μας συννενοήσεις αφού κάτι τέτοιο δεν είναι νόμιμο.

Οσοι ενδιαφέρεστε να μάθετε περισσότερα επισκεφτείτε το site της Ενωσης Ελλήνων Ραδιοερασιτεχνών: https://www.raag.org

Apostolos
18-04-10, 09:17
Παρεμπιπτόντως τώρα που κοίταζα τα αξεσουάρ του VX 351 PMR (γι'αυτό το οποίο ενδιαφέρεται και ο deepblue για αγορά) είδα πως επιπλέον διαθέτει στον εξτρά εξοπλισμό του μια πλακέτα την FVP-36 voice inversion encryption unit η οποία προσφέρει κωδικοποίηση φωνής μεταξύ σας, έτσι ώστε ένας τυχαίος με άλλο PMR που θα είναι σε αυτό το κανάλι να μην μπορεί να ακούει τι λέτε :original::original:

Apostolos
18-04-10, 11:15
Πάντως έχει βγάλει και η ICOM ένα Digital / Analog PMR446 licence free model μούρλια :th_Laie_67-1::th_Laie_67-1: ποιος ξέρει πόσο θα έχει τούτο το ΚΟΜΜΑΤΙ :original:

https://www.parissinos.gr/datafiles/files/IC-F4029SDR.pdf

asot
18-04-10, 11:18
οθόνη δεν έχει?

Εξαρταται για ποιο ρωτάς...

To Vertex VX-351 ΔΕΝ έχει οθόνη...!!! Ειναι κατασκευαστική επιλογή της VERTEX (Yaesu)
Ειναι ομως άλλη κατασκευή, υψηλότατης ποιότητας, ανθεκτικό, κλπ
Γι' αυτό και το αυξημένο κόστος (με τα χρήματα που αγοράζεις ενα τεμάχιο VX-351, αγοράζεις ΤΡΙΑ midland G7)

Τα περισσότερα απλά του εμπορίου βέβαια έχουν οθόνη

ΕΠίσης για τα Brondi 200, και γω τα χω δοκιμάσει και πράγματι δεν είναι οτι περιμένει κανείς (απ αυτά που υπόσχεται).
Τα καλυτερα Brondi που δοκίμασα είναι αυτά Brondi FX DYNAMIC (ενδεικτικά https://www.marinall.eu/index.aspx?categoryID=231&subCategoryID=980&productID=13203&productIndex=11)

Τέλος, να θυμίσω οτι γενικά ένα PMR, εντος αυτοκινήτου, χάνει ΠΟΛΥ από την απόδοση του λόγω του ΚΛΩΒΟΥ του οχήματος (faraday) που επιδρά δραματικά στην εμβέλεια (τι να κάνει η κακομοίρα η κεραία)

Εκαστος λοιπόν πρεπει να αποφασίσει και να πορευτεί, αναλόγως του αν θέλει ενα τεμάχιο ή περισσότερα και πόσα χρήματα θα ξοδέψει και το θέμα νομιμότητα (VHF/UHF με άδεια) είναι too much, οσοι χρειάζονται κάτι τέτοιο, θα πάρουν την άδεια και θα είναι ΟΚ
Εξάλλου, φαντάζομαι, ειναι ευκολότερο να χεις κάτι νομιμό και να μπορείς να το χρησιμοποιείς παντού (εστω με τιμημα την χαμηλότερη απόδοση) παρα να το κρύβεις με το άγχος της κατάσχεσης και του προστίμου (εγω πχ τα PMR τα δανειζω και στην κόρη μου για να παιζει με τους φίλους της στις εκδρομές)

VanVIC
18-04-10, 12:48
Πάντως έχει βγάλει και η ICOM ένα Digital / Analog PMR446 licence free model μούρλια :th_Laie_67-1::th_Laie_67-1: ποιος ξέρει πόσο θα έχει τούτο το ΚΟΜΜΑΤΙ :original:

https://www.parissinos.gr/datafiles/files/IC-F4029SDR.pdf

Δείχνει κορυφαίο !

Apostolos
18-04-10, 13:10
Δείχνει κορυφαίο !

χαχαχαχαχαχα και που να δεις την τιμη Βαγγελη. Κατσε να μιλησω με την αντιπροσωπεια τον παρισινο της icοm στη Ηλια Ηλιου να σου πω. Δεν ξερω κατα ποσο "πειραζονται" χεχεχε αλλα αυριο θα μας λυθουν ολες οι αποριες :) :) :)

z3 2.2
18-04-10, 13:53
Aποστολε εισαι ραδιοερασιτεχνης?

Apostolos
18-04-10, 14:32
Εκαστος λοιπόν πρεπει να αποφασίσει και να πορευτεί, αναλόγως του αν θέλει ενα τεμάχιο ή περισσότερα και πόσα χρήματα θα ξοδέψει και το θέμα νομιμότητα (VHF/UHF με άδεια) είναι too much, οσοι χρειάζονται κάτι τέτοιο, θα πάρουν την άδεια και θα είναι ΟΚ
Εξάλλου, φαντάζομαι, ειναι ευκολότερο να χεις κάτι νομιμό και να μπορείς να το χρησιμοποιείς παντού (εστω με τιμημα την χαμηλότερη απόδοση) παρα να το κρύβεις με το άγχος της κατάσχεσης και του προστίμου (εγω πχ τα PMR τα δανειζω και στην κόρη μου για να παιζει με τους φίλους της στις εκδρομές)

Πολύ σωστός ο φίλος asot.


Aποστολε εισαι ραδιοερασιτεχνης?

Αν εννοείς αν έχω διακριτικό δικό μου...μπααααα:laughing::laughing:Αν μιλάς "σωστά" δεν έχεις "ιδιαίτερο πρόβλημα":grin::grin:

asot
18-04-10, 14:38
Πάντως έχει βγάλει και η ICOM ένα Digital / Analog PMR446 licence free model μούρλια :th_Laie_67-1::th_Laie_67-1: ποιος ξέρει πόσο θα έχει τούτο το ΚΟΜΜΑΤΙ :original:
https://www.parissinos.gr/datafiles/files/IC-F4029SDR.pdf

To ICOM F4029 ειναι αριστο αλλα έχει περίπου 210 λίρες Αγγλίας!!!

Apostolos
18-04-10, 15:04
To ICOM F4029 ειναι αριστο αλλα έχει περίπου 210 λίρες Αγγλίας!!!

χαχαχαχαχαχαχα:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1: Πόοοοοοσο. ΗΤΑΝ ένα ωραίο κομμάτι (παρελθοντικός χρόνος) :original::original: Σε ευχαριστούμε asot!!!Δεν μπαίνω επομένως στο κόπο ούτε καν να πάρω τηλέφωνο :original::original:

nautilos
18-04-10, 16:08
Δοκιμασμενα για 4 χρονια με πααααρα πολυ χρηση.
Οι μπαταριες τους κρατανε παρα πολυ και δεν εχουν δειξει και σημαδια "κοπωσης"
Η τιμη τους τα σπαει!
Σπευσατε να παρετε
https://www.e-shop.gr/show_tel.phtml?id=TEL.008459&u=BRONDI-FX-200-TWIN

Έχω τα ίδια και συμφωνώ αλλά. Δεν ξέρω από τι καθορίζεται η διαφορετική εμβέλεια από μάρκα σε μάρκα αφού όσα έχω δει έχουν έξοδο 500mW (όποιος ξέρει ας μας δώσει τα φώτα του) . Άμα γίνει κάποια αγορά PMR που να ξεφεύγει από αυτά που κυκλοφορούν με το κιλό στο εμπόριο και θα μας δώσει σίγουρα την παραπάνω εμβέλεια που ζητάμε πιστεύω όλοι τότε είμαι μέσα. :original:

Apostolos
18-04-10, 18:20
Έχω τα ίδια και συμφωνώ αλλά. Δεν ξέρω από τι καθορίζεται η διαφορετική εμβέλεια από μάρκα σε μάρκα αφού όσα έχω δει έχουν έξοδο 500mW (όποιος ξέρει ας μας δώσει τα φώτα του) . Άμα γίνει κάποια αγορά PMR που να ξεφεύγει από αυτά που κυκλοφορούν με το κιλό στο εμπόριο και θα μας δώσει σίγουρα την παραπάνω εμβέλεια που ζητάμε πιστεύω όλοι τότε είμαι μέσα. :original:

https://www.drele.com/catalog/product_info.php?cPath=22_25&products_id=776

Apostolos
19-04-10, 10:29
To ICOM F4029 ειναι αριστο αλλα έχει περίπου 210 λίρες Αγγλίας!!!

Πήρα ένα τηλ. τον αντιπρόσωπο έτσι από περιέργεια για να σας ενημερώσω πως εδώ η τιμή της μονάδας είναι 225¤ συν ΦΠΑ. Δέχεται αναβάθμιση της ισχύς του και κωδικοποίηση σε συχνότητες μεταξύ 400 έως 470MHZ


https://www.youtube.com/watch?v=BrblxlflocM

deepBLUE
19-04-10, 15:06
Ειναι πολυ ακριβο !!!!
Το προηγουμενο που ειχες ποσταρει και παιρνει αναβαθμιση ειναι λιγο πιο φθηνο.

Apostolos
19-04-10, 16:00
Ειναι πολυ ακριβο !!!!
Το προηγουμενο που ειχες ποσταρει και παιρνει αναβαθμιση ειναι λιγο πιο φθηνο.

Είναι ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΑ ΠΟΛΥ ΑΚΡΙΒΟ Βαγγέλη...για την χομπιστική χρήση που το χρειάζεστε. Ίσως απ' τα καλύτερα στην κατηγορία του. Περίπου στα ίδια λεφτά με το vertex vx 351 είναι και το κάτωθι της ICOM.

https://www.parissinos.gr/datafiles/files/IC-F25SR.pdf

asot
20-04-10, 11:13
Πάντως γι αυτούς που θέλουν τελικά κατι πολυ ποιοτικό και ανεξαρτήτως τιμής το Vertex VX-351 έρχεται Ελλάδα (απο ebay - HongKong) με περίπου 120 ευρώ (συνολική τιμή με ταχυδρομικα)

Εγω εξακολουθω να πιστευω οτι ενα ζευγάρι Midland (που ανεβαίνουν στα 2/3 Watt με "πείραγμα") ή άλλα αντιστοιχα (Cobra, Motorola, Brondi, Alinco, Alan) θα καλύψει την πλειψηφία, με κόστος κοντά στα 100 ευρώ το ζευγάρι...

deepBLUE
20-04-10, 17:54
Πάντως γι αυτούς που θέλουν τελικά κατι πολυ ποιοτικό και ανεξαρτήτως τιμής το Vertex VX-351 έρχεται Ελλάδα (απο ebay - HongKong) με περίπου 120 ευρώ (συνολική τιμή με ταχυδρομικα)

Εγω εξακολουθω να πιστευω οτι ενα ζευγάρι Midland (που ανεβαίνουν στα 2/3 Watt με "πείραγμα") ή άλλα αντιστοιχα (Cobra, Motorola, Brondi, Alinco, Alan) θα καλύψει την πλειψηφία, με κόστος κοντά στα 100 ευρώ το ζευγάρι...

Ναι αλλα οχι με τη σχετικη αναβαθμιση .

stratos
20-04-10, 18:38
Εχω κάποιες ερωτήσεις γιατί είμαι εντελώς άσχετος με το θέμα:

1) Εστω οτι αγοράζεις το Vertex VX-351. Μπορείς να επικοινωνήσεις με άλλα pmr της αγοράς? Φαντάζομαι πως δουλεύουν σε κοντινές συχνότητες

2) Βρήκα στο e-bay Vertex VX-351 με συχνότητες 134-174 MHz και 400 - 470 MHz. Ποιο απο τα δύο χρειαζόμαστε?

3) Στην αγγελία λέει: 5.0 Watt Output Power. Δεν ισχύει κάτι τέτοιο?

Apostolos
20-04-10, 20:49
Εχω κάποιες ερωτήσεις γιατί είμαι εντελώς άσχετος με το θέμα:

1) Εστω οτι αγοράζεις το Vertex VX-351. Μπορείς να επικοινωνήσεις με άλλα pmr της αγοράς? Φαντάζομαι πως δουλεύουν σε κοντινές συχνότητες

2) Βρήκα στο e-bay Vertex VX-351 με συχνότητες 134-174 MHz και 400 - 470 MHz. Ποιο απο τα δύο χρειαζόμαστε?

3) Στην αγγελία λέει: 5.0 Watt Output Power. Δεν ισχύει κάτι τέτοιο?

Γεια σου φίλε Στράτο. Κοίταξε να δεις Στράτο. Ανάλογα τι θα το προγραμματίσει ο dealer θα παίξει. Αν το πάρεις σαν pmr που δουλεύει στους 446ΜHz επικοινωνείς μόνο με άλλα αντίστοιχα PMR όπως είχε ήδη αναφέρει ο φίλος asot σε πιο πάνω post. Το Vertex vx 351 που βρήκες εσύ είναι ανάλογα πάλι τον προγραμματισμό από τον dealer δουλεύει είτε στην μπάντα των VHF 134 -174MHz είτε σαν UHF στους 400-470ΜHz. Πλέον σε αυτές τις συχνότητες απαιτείται ειδική άδεια με το διακριτικό σου για να μπορείς να εκπέμψεις. Μόνο ως PMR μπορείς να έχεις επικοινωνία που να μη χρειάζεται άδεια. Η πλειοψηφία των UHF /VHF δουλεύει με εκπομπή 5W. Μόνο τα PMR δουλεύουν στα 0.5mW (επιτρεπόμενα) αλλά και αυτά αναβαθμίζονται. Αν νομίζεται ότι δεν σας καλύπτει πάλι η εμβέλεια των PMR που μεταβάλλεται ανάλογα την ιδιομορφία και τα πιθανά εμπόδια που συναντά το σήμα, το σημείο από το οποίο εκπέμπετε κ.α μπορείτε να πάτε στην κατηγορία των CB (citizen's Band) τα οποία χρειάζονται μια απλή άδεια από το υπουργείο (ΧΩΡΙΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ)

asot
20-04-10, 21:00
Εχω κάποιες ερωτήσεις γιατί είμαι εντελώς άσχετος με το θέμα:

1) Εστω οτι αγοράζεις το Vertex VX-351. Μπορείς να επικοινωνήσεις με άλλα pmr της αγοράς? Φαντάζομαι πως δουλεύουν σε κοντινές συχνότητες
2) Βρήκα στο e-bay Vertex VX-351 με συχνότητες 134-174 MHz και 400 - 470 MHz. Ποιο απο τα δύο χρειαζόμαστε?
3) Στην αγγελία λέει: 5.0 Watt Output Power. Δεν ισχύει κάτι τέτοιο?

Φαντάζομαι βρήκες κάτι τέτοιο https://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=220591434515
το οποίο μετά τον προγραμματισμό θα μιλάει κανονικά με όλα τα PMR που πωλούνται στην Ελλάδα
Λεει λοιπον ο τύπος
Τhe VX-351AG requires frequencies to be programmed prior to shipment. If specific frequencies are not requested, the VX-351AD will be programmed with frequencies comparable to the Motorola RDU 4100/4160. Place your specific frequencies or functions request in the Comments field and we will program your radio prior to shipment.
.Του δινει λοιπον ο αγοραστής την λίστα με τα 16 κανάλια PMR Ευρώπης και τις συχνότητες (περίπου στα 462 MHz είναι, δες ας πούμε εδώ https://forum.4x4fun.gr/viewtopic.php?f=17&t=338) και τα προγραμματίζει ο πωλητής, οπως επίσης και ΞΕΚΛΕΙΔΩΝΕΙ την έξοδο, ωστε να είναι στα 5Watt.

Πάντως αν μπορεί ο αντιπρόσωπος να δώσει καλύτερη έκπτωση (εδωσε 10% σε άλλο thread - δηλαδή 190-19=171 ευρώ) φαντάζομαι θα το σκεφτόντουσαν μερικοί καλύτερα (απέχει κάμποσο από το 175$ / 120 ευρώ του εξωτερικού...)

VanVIC
20-04-10, 22:47
Φαντάζομαι βρήκες κάτι τέτοιο ...

Ασχετο και sorry για το off-topic:
χθές Δευτέρα 19/4 πρωϊ ανεβέναμε μαζί το βουνό στο πλάϊ των Tεμπών προς Θεσ/νίκη. Ημουν απο πίσω σου με ένα Audi A6 Avant.

και πάλι sorry για το off-topic.

asot
21-04-10, 07:36
/Off-topic ON
Χα, χα!!! Δεν δυσκολευτηκες να με αναγνωρίσεις!!!
Και δεν έκανες ένα σινιάλο, να κάνουμε στην άκρη, να γνωριστούμε!
Το είδα το Audi Avant...
/Off-topic OFF

deepBLUE
22-04-10, 06:52
Θα προβω αμεσα σε αγορα η του Vertex VX-351 η του YAESU FT-60E που εχω ποσταρει πιο πανω αν καποιος θελει επειδη την αγορα θα την κανω τη Δευτερα ας δηλωσει να παμε μαζι να τα παρουμε η να δουμε πως ακριβως θα γινει.

asot
22-04-10, 07:33
η του Vertex VX-351 η του YAESU FT-60E

ΑΝ και κατασκευαστικά (εξωτερικά) μοιάζουν πολύ,
το FT-60 είναι VHF/UHF που απαιτεί ΑΔΕΙΑ Ραδιοερασιτέχνη και μιλά ΜΟΝΟ με άλλα αντίστοιχα VHF/UHF
το VX-351 ειναι PMR (δεν απαιτεί άδεια) που απλώς "ξεκλειδώνει" στα 5Watt και μπορεί να "μιλά" με ολα τα PMR του εμπορίου

Γιατι είσαι σε τέτοιο δίλημμα???

deepBLUE
22-04-10, 07:36
ΑΝ και κατασκευαστικά (εξωτερικά) μοιάζουν πολύ,
το FT-60 είναι VHF/UHF που απαιτεί ΑΔΕΙΑ Ραδιοερασιτέχνη και μιλά ΜΟΝΟ με άλλα αντίστοιχα VHF/UHF
το VX-351 ειναι PMR (δεν απαιτεί άδεια) που απλώς "ξεκλειδώνει" στα 5Watt και μπορεί να "μιλά" με ολα τα PMR του εμπορίου

Γιατι είσαι σε τέτοιο δίλημμα???

H πληροφορια που εχω απο το καταστημα που μας εδωσε προσφορα ειναι πως και το FT-60 μιλαει με PMR !!

Χρίστος
22-04-10, 07:47
λοιπον.Πιστευω να μην υπαρχει προβλημα να το πω και εδω

ηρθα σε επαφη με καταστημα του πειραια.
Εχει διαθεσιμα τα μοντελα τις midland και μερικα αλλα που δεν εδωσα σημασια.
Προτειθεται να κανει καλυτερη τιμη αν κανουμε μεγαλη αγορα και το πιο σημαντικο...οποτε θελουμε μπορουμε να αγορασουμε ενα ζευγαρι, να κανουμε μια δοκιμη σε μια νυχτερινη και αν ΔΕΝ μας καλυπτει να του τα γυρισουμε κανονικα.
Κοιταξα για το G9 αλλα μου ειπε πως για τη χρηση θα μας καλυπτει και το G7.Προτεινω αν ειναι να γινει η δοκιμη με το 9.
Οσο για τιμες.Χαρακτηριστικα εχει το εννιαρι στα 90ε το κομματι και μιλησαμε για περιπου 150 το ζευγαρι.

Δεν εχουμε να χασουμε τιποτα κανοντας μια δοκιμη(τη τριτη ισως??).Ισως δε μας κανουν, αλλα ισως και να ειναι αρκετα για τη χρηση μας.
Φανη? Βασιλη? κωστα? στρατο?

fanisk
22-04-10, 08:35
Αν θυμαμαι καλα το ζευγαρι που εχω ειναι Brondi(?) απο Saturn. Δεν με ενδιαφερει τι θα παρετε, γιατι εχω χασει τη μπαλα..απλα πειτε μου θα παρουμε "αυτο" και δηλωνω μεσα αν: Εχει καλυτερη ληψη και εκπομπη απο τα Brondi μου, ακουγεται δυνατα και καθαρα γιατι με τα Brondi με ανοιχτο παραθυρο δεν.. και τριτον, να δεχεται το μπλιμπλικι με το καλωδιο και το κουμπι γιατι στα Brondi με βολεψε το μαραφετι αυτο απο το να κραταω το PMR στο χερι.

Αυτα!

deepBLUE
22-04-10, 09:20
Αν θυμαμαι καλα το ζευγαρι που εχω ειναι Brondi(?) απο Saturn. Δεν με ενδιαφερει τι θα παρετε, γιατι εχω χασει τη μπαλα..απλα πειτε μου θα παρουμε "αυτο" και δηλωνω μεσα αν: Εχει καλυτερη ληψη και εκπομπη απο τα Brondi μου, ακουγεται δυνατα και καθαρα γιατι με τα Brondi με ανοιχτο παραθυρο δεν.. και τριτον, να δεχεται το μπλιμπλικι με το καλωδιο και το κουμπι γιατι στα Brondi με βολεψε το μαραφετι αυτο απο το να κραταω το PMR στο χερι.

Αυτα!


Θα προβω αμεσα σε αγορα η του Vertex VX-351 η του YAESU FT-60E που εχω ποσταρει πιο πανω αν καποιος θελει επειδη την αγορα θα την κανω τη Δευτερα ας δηλωσει να παμε μαζι να τα παρουμε η να δουμε πως ακριβως θα γινει.

Κανεις ?

asot
22-04-10, 09:35
Μου κινήσατε την περιέργεια και μίλησα με φίλο έμπορο στην Λάρισα, τον οποίο εμπιστευομαι...

Το FT60 δεν μιλάει με PMR...
Ομως, κάποια καινούργια VHF/UHF το καταφέρνουν (εχουν το βήμα συχνοτητας που χρειάζεται για να πεσουν πάνω στην συχνότητα των PMR)
Μου ανέφερε χαρακτηριστικα κάποια καινούργια κινέζiκα WOUXUN (κλώνος και σε ALBRECHT, MIDLAND) που το καταφέρνουν, στα 100ευρώ περιπου, οπως και κάποια αρκετά ακριβότερα (Kenwood στα 250 ευρώ)
πχ το MIDLAND CT790 (με ποιοτητα κοντά στα Vertex/Yaesu και κοστος 110 ευρώ) ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΕΙ με PMR (ομως, ως VHF/UHF, θέλει άδεια...)
τυχαιος εμπορος https://www.meimaris.com/product.asp?intProdID=2565


Εσυ DeepBlue, ισως να βολευεσαι καλύτερα με ένα VHF/UHF για να μιλάς από το Bar (Μήλος) με πλεούμενα, στα ναυτικα κανάλια...

fanisk
22-04-10, 09:58
Κανεις ?

Βαγγελη ο Asot λεει πως το FT60 δεν μιλα με PMR! Το αλλο μιλα? Σορρυ το εχω χασει λιγο το θεμα.

asot
22-04-10, 10:04
To άλλο (VX-351) μιλάει, αφού είναι PMR (και ανεβαινει από 0.5 στα 5Watt)

fanisk
22-04-10, 10:12
To άλλο (VX-351) μιλάει, αφού είναι PMR (και ανεβαινει από 0.5 στα 5Watt)

Ομορφα! Τωρα ειδα και τιμη, τσουζει λιγο εντος συνορων.. αλλα αν ειναι μια και εξω.. κατι που θα το παρεις και δεν θα το αλλαξεις με καλυτερο, μαλλον αξιζει. Στα Brondi πχ εφυγε μια 100αρα, και δεν εχω ενθουσιαστει. (ακομα και στα λιμανακια σε μερικες στροφες - σιγα το τρελο βουνο ή την αποσταση- χανω επαφη με τους υπολοιπους).

Και παλι σορρυ, διαβασα λιγο το θεμα απο την αρχη αλλα με απαντησεις Asot, Apostolos κ.α το χασα εντελως και το εκλεισα :th_Laie_67-1:

deepBLUE
22-04-10, 10:13
Αυτο που μου ειπε ο Ανθρωπος ειναι πως το FT60 μιλαει και με PMR ομως θα τον παρω τηλεφωνο να το διευκρινησω.

Vasilis
22-04-10, 10:15
καταληξαμε ρε παιδια τελικα?

σε ποιο κ ποσο?

ποση αποσταση θα πιανει....?

θα μπορω να μιλαω με τον συμπεθερο απο το ενα σπιτι στο αλλο?(αποσταση περι τα 5χλμ?)(εχουμε βαρεθει τα τηλεφωνα πλεον.....)

deepBLUE
22-04-10, 10:19
Αυτο που μου ειπε ο Ανθρωπος ειναι πως το FT60 μιλαει και με PMR ομως θα τον παρω τηλεφωνο να το διευκρινησω.

Μολις μιλησα και μου ειπαν πως μιλαει το FT 60 με pmr

Kostas_1
22-04-10, 10:27
Ρε παιδες αφου σας τα εχει πει ο asot. Διαβαστε τα ποστ του.

Αλλο το V/UHF άλλο το PMR. Ακομη κι αν βρεθει V/UHF που να εχει το καταλληλο βημα για να πεφτει πανω στις συχνοτητες των PMR θα πρεπει να το ρυθμιζεις καθε φορα στην συγκεκριμενη συχνοτητα. Θα σου λεει αυτος που εχει το PMR παμε στο καναλι 2 και συ θα ψαχνεις να βρεις τη συχνοτητα που αντιστοιχει για να πας το V/UHF σου.

Αν τελικα καταληξετε σε V/UHF τουλαχιστον επιλεξτε καποιο που να εχει δυνατοτητα preset για να κανετε την ρυθμιση αρχικα ωστε να μη παιδευεστε καθε φορα.

Τα PMR εχουν συγκεκριμενες συχνοτητες λειτουργιας σε καθε καναλι:

PMR Frequencies
Channel Frequency in MHz
1 446.00625
2 446.01875
3 446.03125
4 446.04375
5 446.05625
6 446.06875
7 446.08125
8 446.09375

Εγω θα επαιρνα PMR καλης ποιοτητας και με δυνατοτητα αυξησης της ισχυος.


Τελος να θυμαστε οτι μιλαμε για περιοχη συχνοτητας που στην ισχυ των PMR τα εμποδια (βουνα, κτιρια κλπ) ειναι ΘΕΜΑ.

asot
22-04-10, 10:42
Μολις μιλησα και μου ειπαν πως μιλαει το FT 60 με pmr

Δεν νομίζω οτι σου λενε την αλήθεια

Από τις προδιαγραφές του FT-60 https://www.drele.com/catalog_pdfs/Yaesu/FT-60R_b.pdf
Channel Steps: 5, 10, 12.5, 15, 20, 25, 50, 100 kHz

Συμφωνα λοιπόν με τα του konas
PMR Frequencies
Channel Frequency in MHz
1 446.00625

Λειπει το βήμα 6.25KHz για να ανεβεις από την συχνότητα 446.0000 στην επιθυμητη 446.00625 ...!!!
Ειπαμε, κάποια άλλα (V/U) το χουν πλεον αυτό το βήμα...

Kostas_1
22-04-10, 10:56
Δεν νομίζω οτι σου λενε την αλήθεια

Από τις προδιαγραφές του FT-60 https://www.drele.com/catalog_pdfs/Yaesu/FT-60R_b.pdf
Channel Steps: 5, 10, 12.5, 15, 20, 25, 50, 100 kHz

Συμφωνα λοιπόν με τα του konas
PMR Frequencies
Channel Frequency in MHz
1 446.00625

Λειπει το βήμα 6.25KHz για να ανεβεις από την συχνότητα 446.0000 στην επιθυμητη 446.00625 ...!!!
Ειπαμε, κάποια άλλα (V/U) το χουν πλεον αυτό το βήμα...


Σωστος!!!! Ειναι απολυτως απαραιτητο αν καταληξετε σε V/UHF:

a) Να εχει βημα 6.25KHz
β) Να εχει δυνατοτητα preset για να κανετε την ρυθμιση αρχικα στις συχνοτητες που προανεφερα ωστε να μη παιδευεστε καθε φορα.

Αλλιως ΜΟΝΟ θα ακουτε τα PMR (με λιγο θορυβο...), χωρις αυτα να μπορουν να σας ακουν.

fanisk
22-04-10, 11:05
Μου κινήσατε την περιέργεια και μίλησα με φίλο έμπορο στην Λάρισα, τον οποίο εμπιστευομαι...

Το FT60 δεν μιλάει με PMR...
Ομως, κάποια καινούργια VHF/UHF το καταφέρνουν (εχουν το βήμα συχνοτητας που χρειάζεται για να πεσουν πάνω στην συχνότητα των PMR)
Μου ανέφερε χαρακτηριστικα κάποια καινούργια κινέζiκα WOUXUN (κλώνος και σε ALBRECHT, MIDLAND) που το καταφέρνουν, στα 100ευρώ περιπου, οπως και κάποια αρκετά ακριβότερα (Kenwood στα 250 ευρώ)
πχ το MIDLAND CT790 (με ποιοτητα κοντά στα Vertex/Yaesu και κοστος 110 ευρώ) ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΕΙ με PMR (ομως, ως VHF/UHF, θέλει άδεια...)
τυχαιος εμπορος https://www.meimaris.com/product.asp?intProdID=2565


Εσυ DeepBlue, ισως να βολευεσαι καλύτερα με ένα VHF/UHF για να μιλάς από το Bar (Μήλος) με πλεούμενα, στα ναυτικα κανάλια...


Φιλε Asot σχετικα με το https://www.meimaris.com/product.asp?intProdID=2565 που δειχνει ενδιαφερον και με σχετικα καλη τιμη, τι γινεται αν σε πιασουν χωρις αδεια? Ποιες οι κυρωσεις?

Ρωτω επειδη σε μπλοκο μου πηραν τα Brondi και τα ανοιξαν/κοιταξαν για λιγα λεπτα, και στο τελος μου ειπαν πως ειναι νομιμα και ολα οκ.

Ευχαριστω.

asot
22-04-10, 11:16
Αν σε πιάσουν χωρίς άδεια???

Δεν ξέρω να σου απαντήσω με σιγουριά...
Φαντάζομαι ομως οτι είναι και θέμα του "τι φρούτο" θα σε πετύχει...
Υποθέτω οτι η κατάσχεση είναι το πιθανότερο
Για περαιτέρω κυρώσεις αγνοώ...

fanisk
22-04-10, 11:28
Αν σε πιάσουν χωρίς άδεια???

Δεν ξέρω να σου απαντήσω με σιγουριά...
Φαντάζομαι ομως οτι είναι και θέμα του "τι φρούτο" θα σε πετύχει...
Υποθέτω οτι η κατάσχεση είναι το πιθανότερο
Για περαιτέρω κυρώσεις αγνοώ...

Στη καλυτερη χασαμε 110€ δηλαδη..χμμ οκ. Το μικρομεγαφωνο μας το αφηνουν για ενθυμιο? :th_Laie_67-1:

Συμφωνα με προηγουμενο μηνυμα σου, θεωρεις "καλη" αγορα το CT-790 MIDLAND ή το αντιστοιχο WOUXUN εναντι των υπολοιπων? Μιλαει με τα παντα? Εχει σημα..καμπανα? χαχα

Παραγγειλαμε 2 με τον deep και ρωτω μηπως θα επρεπε να αλλαξουμε τη παραγγελια πριν ερθουν στα χερια μας:original:

asot
22-04-10, 12:22
Μιλάμε για το Wouxun KG-UVD1P και το MIDLAND CT-790
Δίδυμα είναι ΕΝΤΕΛΩΣ!!!

Φαντάζομαι το MIDLAND αξιζει τα 10-15 ευρώ διαφορά απο το WOUXUN (ισως λόγω ποιότητας υλικών, πιθανώς προδιαγραφών εταιρίας).
Θα πάω να τα δω από κοντά και θα σχολιάσω προσεχώς...
Ποια παραγγείλατε?

asot
22-04-10, 12:46
Και το τριτο αδελφάκι
Albrecht DB-270
https://www.meimaris.com/product.asp?intProdID=2632


Και στα τρια, οπτικα ΜΟΝΟ το αυτοκόλλητο με το ΛΟΓΟΤΥΠΟ αλλάζει!!!

Apostolos
22-04-10, 13:57
Ποια παραγγείλατε τελικά Βαγγέλη?

deepBLUE
22-04-10, 14:01
Δεν εχω λογο να αμφισβητισω τον αντιπροσωπο για το τι λεει ας δουμε μπορει να απαντησει.

fanisk
22-04-10, 14:07
Μιλουσα στο τηλ. με τον deep, επειδη ειναι στο δρομο σας μεταφερω:

Παρηγγειλε απο Θεσσαλονικη το midland (ή αδερφακι του) και αυριο θα παρει το VX-351 απο Αθηνα. Θα κανει μερικες δοκιμες με τα PMR του Βασιλη (αντιστοιχα των Brondi) και θα μας πει.

Και σχολιαζω:

Καλο το midland.. αλλα για οποιον θελει να παρει το ρισκο να μπλεξει με την αδεια και πιθανο(?) δικαστηριο. Νομιζω πως καλυτερο και πιο ησυχο για το κεφαλι μας θα ειναι το VX-351 το οποιο παει και αυτο στα 5W, δεν θελει αδεια. Εχεις το κεφαλι σου ησυχο και δεν ρισκαρεις τη κατασχεση(τους το χρωσταμε το 110αρι?) αλλα ουτε και πιθανο δικαστηριο.

Μαλλον για το VX-351 θα παω, ενδιαφερεται κανεις αλλος ΣΟΒΑΡΑ, να πετυχουμε και καλυτερη τιμη? Σοβαρα σημαινει προκαταβολη κλπ, οχι αερολογιες.

Ελλαδα ~ 170¤
ebay ~ 120¤

fanisk
22-04-10, 14:08
Ωπ..μεχρι να γραψω το μηνυμα (ειμαι στο γραφειο) γυρισε και ο deep..και εγω γραφω πως ειναι ακομα στο δρομο χαχαχα.

deepBLUE
22-04-10, 15:08
τελικα περιμενω σε μια βδομαδα να αγορασω αυτο vertex 351 που ειναι νομιμο https://www.drele.com/catalog/product_info.php?products_id=776 γιατι εχει εξαντληθει και αγορασα και αυτο.. https://www.meimaris.com/product.asp?intProdID=2565 και παραλαμβανω αυριο

Χρίστος
22-04-10, 15:18
αγορασα και αυτο.. https://www.meimaris.com/product.asp?intProdID=2565 και παραλαμβανω αυριο
το 790 ειναι νομιμο?

deepBLUE
22-04-10, 15:19
το 790 ειναι νομιμο?

θελει αδεια

asot
22-04-10, 15:28
Ωραίος - θα "καλυφθείς" φαντάζομαι απ' όλες τις απόψεις και με τα δύο...
Το Midland εχει και τα ναυτικα κανάλια VHF (156-162 MHz περίπου) και φαντάζομαι θα σ' εξυπηρετήσει εκεί στη Μήλο...

Περιμένουμε εντυπώσεις και σχόλια από τις "δοκιμες - field tests" την απόδοση του καθενός για να δούμε τι ψάρια πιάνουν...

Χρίστος
22-04-10, 15:46
λοιπον.Πιστευω να μην υπαρχει προβλημα να το πω και εδω

ηρθα σε επαφη με καταστημα του πειραια.
Εχει διαθεσιμα τα μοντελα τις midland και μερικα αλλα που δεν εδωσα σημασια.
Προτειθεται να κανει καλυτερη τιμη αν κανουμε μεγαλη αγορα και το πιο σημαντικο...οποτε θελουμε μπορουμε να αγορασουμε ενα ζευγαρι, να κανουμε μια δοκιμη σε μια νυχτερινη και αν ΔΕΝ μας καλυπτει να του τα γυρισουμε κανονικα.
Κοιταξα για το G9 αλλα μου ειπε πως για τη χρηση θα μας καλυπτει και το G7.Προτεινω αν ειναι να γινει η δοκιμη με το 9.
Οσο για τιμες.Χαρακτηριστικα εχει το εννιαρι στα 90ε το κομματι και μιλησαμε για περιπου 150 το ζευγαρι.

Δεν εχουμε να χασουμε τιποτα κανοντας μια δοκιμη(τη τριτη ισως??).Ισως δε μας κανουν, αλλα ισως και να ειναι αρκετα για τη χρηση μας.
Φανη? Βασιλη? κωστα? στρατο?

εγω λεω να προχωρησω στη δυνατοτητα της δοκιμης.

Οποιος θελει ας μου πει για να παρουμε ενα ζευγαρι G9 και να γινουν τα τεστ τη τριτη μεταξυ μας και με τον βαγγελη με τα δικα του.

YAESU-DR Electronics
22-04-10, 16:16
Κυριοι,
Το βημα 6.25 khz δεν υπαρχει στα dual band walkie talkie.
Εαν βαλεις βημα 5 khz μπορεις να μιλας με τα καναλια PMR. Θα εισαι εκτος συχνοτητος 1.25 KHz αλλα αυτο δεν ενοχλει την επικοινωνια.
Το προβλημα με τα PMR446 που κυκλοφορουν στην αγορα ειναι οτι ο καθε κατασκευαστης βαζει CTCSS decoders στον δεκτη "φιμωνοντας " ετσι το μεγαφωνο μεχρι να λαβει τον σωστο τονο.
H Yaesu χρησιμοποιει digital τονους DCS οι οποιοι ομως με προγραμματισμο αφαιρουνται.

Vasilis
22-04-10, 16:18
Κυριοι,
Το βημα 6.25 khz δεν υπαρχει στα dual band walkie talkie.
Εαν βαλεις βημα 5 khz μπορεις να μιλας με τα καναλια PMR. Θα εισαι εκτος συχνοτητος 1.25 KHz αλλα αυτο δεν ενοχλει την επικοινωνια.
Το προβλημα με τα PMR446 που κυκλοφορουν στην αγορα ειναι οτι ο καθε κατασκευαστης βαζει CTCSS decoders στον δεκτη "φιμωνοντας " ετσι το μεγαφωνο μεχρι να λαβει τον σωστο τονο.
H Yaesu χρησιμοποιει digital τονους DCS οι οποιοι ομως με προγραμματισμο αφαιρουνται..

ευχαριστουμε που μοιραζεστε τις γνωσεις σας μαζι μας...

deepBLUE
22-04-10, 16:27
Σας ευχαριστουμε για τις πολυτιμες πληροφοριες σας !!!

asot
22-04-10, 16:59
Κυριοι,
Το βημα 6.25 khz δεν υπαρχει στα dual band walkie talkie.
Εαν βαλεις βημα 5 khz μπορεις να μιλας με τα καναλια PMR. Θα εισαι εκτος συχνοτητος 1.25 KHz αλλα αυτο δεν ενοχλει την επικοινωνια.
Το προβλημα με τα PMR446 που κυκλοφορουν στην αγορα ειναι οτι ο καθε κατασκευαστης βαζει CTCSS decoders στον δεκτη "φιμωνοντας " ετσι το μεγαφωνο μεχρι να λαβει τον σωστο τονο.
H Yaesu χρησιμοποιει digital τονους DCS οι οποιοι ομως με προγραμματισμο αφαιρουνται.

Με συγχωρείτε αλλα εγω δοκίμασα με ένα Yaesu VX-7 (στην κοντίνη συχνότητα, 1.25 KHz απόκλιση) και ένα απλό PMR (στο ίδιο δωμάτιο) και με ακουγε το PMR αλλά δεν το άκουγα εγώ

Dual Band Walkie talkie ΜΕ ΒΗΜΑ 6.25 = Yaesu VX-8 (δικό σας!), και οι 3 κλώνοι που αναφέρθηκαν παραπάνω!!! και το Kenwood TH-F7E και ίσως και άλλα που αγνοώ...

stratos
22-04-10, 19:19
Εγώ έχω χάσει την μπάλα εντελώς. Ελπίζω να δουλέψουν αυτά που πήραν ο deepBLUE και ο Φάνης και να πάρω και εγώ ένα ίδιο

fanisk
22-04-10, 20:04
Εγώ έχω χάσει την μπάλα εντελώς. Ελπίζω να δουλέψουν αυτά που πήραν ο deepBLUE και ο Φάνης και να πάρω και εγώ ένα ίδιο

Δεν πηρα ακομα Στρατο. Κολωσα στο θεμα με την αδεια, και λεω για να αποφυγω το μπλεξιμο σε τυχον ελεγχο να παρω σαν το 2ο που θα παρει ο Βαγγελης μεσα στη βδομαδα (το 1ο που ερχεται απο Θεσσαλονικη θελει αδεια). Αμα ειναι οκ..λεω να τσιμπησω ενα τετοιο!

Apostolos
22-04-10, 20:25
Βαγγέλη (deepblue) καλησπέρα. Πως σκοπεύεται να κάνετε εκπομπή με το VHF/UHF? Θα μπαίνετε σε κάποιο τοπικό και πλησιέστερο αναμεταδότη (πχ Πάρνηθας, Υμηττού ) ή σε συχνότητα πλησιέστερη του αναμεταδότη? Αυτό που παρήγγειλες ξέρεις αν υποστηρίζει συχνότητες άνω του 1GHz?

deepBLUE
22-04-10, 20:29
Βαγγέλη (deepblue) καλησπέρα. Πως σκοπεύεται να κάνετε εκπομπή με το VHF/UHF? Θα μπαίνετε σε κάποιο τοπικό και πλησιέστερο αναμεταδότη (πχ Πάρνηθας, Υμηττού ) ή σε συχνότητα πλησιέστερη του αναμεταδότη? Αυτό που παρήγγειλες ξέρεις αν υποστηρίζει συχνότητες άνω του 1GHz?

Αν θες δες το λινκ με αυτο που ηδη αγορασα εχει χαρακτηριστικα.
Αν και δε σκοπευω το συγκεκριμενο να το πολυχρησιμοποιησω.
Στο αμαξι θα εχω το Vertex.

deepBLUE
23-04-10, 19:06
Και το τριτο αδελφάκι
Albrecht DB-270
https://www.meimaris.com/product.asp?intProdID=2632


Και στα τρια, οπτικα ΜΟΝΟ το αυτοκόλλητο με το ΛΟΓΟΤΥΠΟ αλλάζει!!!

Λοιπον μολις παρελαβα αυτο.
Τι να πω οτι ειναι κινεζικα για μενα ε ναι λοιπον.....:shok:..δε καταλαβαινω τιποτα !!!
Μαλλον καποιος που μπορει να ξερει πρεπει να μου δειξει !!!
Παντως το βημα 6.25 το εχει.

asot
23-04-10, 20:48
Με γεια!!!
Βρες πως εισάγεις ΧΕΙΡΟΚΙΝΗΤΑ μια συχνότητα,
βάλε 446,00625
και βρες καποιον με απλό PMR να βαλει καναλι 01 (υποκαναλι 00) για να δοκιμάσεις!!!

Kostas_1
23-04-10, 20:58
Με γεια!!!
Βρες πως εισάγεις ΧΕΙΡΟΚΙΝΗΤΑ μια συχνότητα,
βάλε 446,00625
και βρες καποιον με απλό PMR να βαλει καναλι 01 (υποκαναλι 00) για να δοκιμάσεις!!!

Σωστος. Και βαλτη συχνοτητα αυτη στη μνημη 1. Συνεχισε αποθηκευοντας στις επομενες μνημες του, ολες τις συχνοτητες των PMR που εχουμε γραψει πιο πριν.

Apostolos
23-04-10, 21:53
Καλορίζικο Βαγγέλη... Θα σου δώσω 2 συχνότητες αναμεταδοτών απλά και μόνο για να ακούσεις συνομιλίες και πως διαβιβάζει ο καθένας τους. Το λοιπόν στα UHF του Υμηττού η συχνότητα είναι 433,025 και της Πάρνηθας στους 432,725. Καλή ακρόαση...

Apostolos
23-04-10, 22:01
Και ένα Link της ένωσης Ελλήνων ραδιοερασιτεχνών με συχνότητες αναμεταδοτών, links πανελλήνιας κάλυψης...

https://www.raag.org/displayITM1.asp?ITMID=7&LANG=GR

deepBLUE
23-04-10, 22:30
Ο τυπος που το αγορασα μου περασε τις συχνοτητες και τα καναλια για τα PMR αλλα κατι εκανα και η τα εσβησα η δε τα βρισκω !!!
αχαχαχα σκ@τα τα εκανα !!!!

asot
25-04-10, 20:43
Ψωνισα από το EBAY.DE, MTX 2 Walkie Talkies Vertex Standard VX-351 3 μπαταριες Λιθιου 1800mA και 2 ακουστικα-μικροφωνα.
Στοίχισαν 190 ευρώ με τα μεταφορικά (το ΣΕΤ)
Θα κρατήσω μονο 1 για μένα (+ μπαταρια, + ακουστικό/μικρόφωνο)

Ενδιαφέρεται κάποιος για το άλλο (1 τμχ VX-351, Μπαταρια FNB-V95 LI DC 7,4V 1800mAh, ακουστικό/μικρόφωνο)?
Αναμένω παραλαβή σε 10 μέρες...

Ειναι αυτά
2337

Kostas_1
25-04-10, 21:15
Ψωνισα από το EBAY.DE, MTX 2 Walkie Talkies Vertex Standard VX-351 3 μπαταριες Λιθιου 1800mA και 2 ακουστικα-μικροφωνα.
Στοίχισαν 190 ευρώ με τα μεταφορικά (το ΣΕΤ)
Θα κρατήσω μονο 1 για μένα (+ μπαταρια, + ακουστικό/μικρόφωνο)

Ενδιαφέρεται κάποιος για το άλλο (1 τμχ VX-351, Μπαταρια FNB-V95 LI DC 7,4V 1800mAh, ακουστικό/μικρόφωνο)?
Αναμένω παραλαβή σε 10 μέρες...

Ειναι αυτά
2337

Ναι, ελπιζοντας οτι ειναι ΟΚ.

Ερωτησεις που επιρεαζουν την αποφαση:

Εχει προγραμματισμενες τις σωστες συχνοτητες?
Σου ειπε ισχυ? (0.5 W ή 5W?)
Η μπαταρια ειναι επιπλεον ή αυτη που ήδη φοραει πανω?
Φορτιστης? Ρευματος/αυτοκινητου?

asot
25-04-10, 21:20
Θα τα πάω για προγραμματισμό μόλις τα παραλάβω (και αναβάθμιση - αν δεν είναι ήδη - στα 5 Watt...
Απ οτι βλέπω, η μπαταρια είναι extra
Φορτιστης φαντάζομαι υπάρχει ρεύματος (220V)
Περισσότερα, μολις παραλάβω - κρατώ πάντως το ενδιαφέρον.

Kostas_1
25-04-10, 21:25
Θενκς. Επισης αν θες τσεκαρε και τις βασεις των κεραιων...
Συνηθως τα τραβοπαλανε απο τις κεραιες....και ξερεις....

asot
25-04-10, 22:08
Το VX-351 πουλιεται στην Ευρώπη τους τελευταίους 6 μήνες...
Επίσης, απ οτι κατάλαβα είναι πολύ διαδεδομένο σε "ειδικες" κατηγοριες επαγγελματιών (πχ security)
Ο πωλητης έγραφε: Biete 2 Walkies Vertax Standard Modell VX-351, 446Mhz mit fester Antenne, 3 Lithium Ion Battery Pack FNB-V95 LI DC 7,4V 1800mAh und zwei Head Sets. Alles in einem absoluten TOP Zustand.
Αν χρειαστεί φορτιστής, είναι ο PA-42C... δεν εντοπισα κόστος αλλα το υπολογίζω max 20 euro.
Για το αυτοκίνητο, το κιτ Vertex Standard VCM-2 Vehicular Charger Mounting Adapter (βαση + φορτιστής) πωλείται γύρω στα 35 euro

Χρίστος
26-04-10, 13:31
Μπαχτηκε ζευγάρι G9(προγραμματισμένο στα 5W)για δοκιμή στην αυριανή βραδινή.
Υπάρχει και προσφορά για τα μέλη μας.

Kostas_1
26-04-10, 14:11
Μπαχτηκε ζευγάρι G9(προγραμματισμένο στα 5W)για δοκιμή στην αυριανή βραδινή.
Υπάρχει και προσφορά για τα μέλη μας.

Ωραιος!!!! Το τσεκαρες που έλεγες (για τα 5 W)?

Ζευγαρι? Τιμη?

Χρίστος
26-04-10, 15:10
Ωραιος!!!! Το τσεκαρες που έλεγες (για τα 5 W)?

Ζευγαρι? Τιμη?
εγινε εκτενης ελεγχος(2 ωρες απο πανω του ημουν) για να σιγουρευτω οτι θα μου δωσει αυτο που πρεπει.
Τα pmr πηγαινουν στο μαγαζι ανοιγμενα.Δλδ ο αντιπρωσωπος τα ανοιγει και τα ρυθμιζει απο το επιτρεπτο 0.5W στα 5W.

η τιμη για το ζευγαρι ειναι στα 180ε.Μετα απο παζαρια την εριξα στα 160.Τελικα του τα πηρα 150ε!!!, και τον δεσμευσα να κανει αυτη τη τιμη σε οποιο μελος μας θελησει να παρει κι αυτος.thumb
Η αληθεια ειναι οτι ζαχαρωνα και ενα hands free σιλικονουχο που ειχε, αλλα αρχικα ειχα παει να παρω ενα και καταληξα στα 2 οποτε δε μου φτανανε και για αυτο...:whistle:

Στην αγορα επεισης προσυμφωνηθηκε αυτο που εχω αναφερει και σε προηγουμενα ποστ μου.Σε περιπτωση δλδ που δεν με/μας ευχαριστησει η λειτουργια τους θα τα επιστρεψω με επιστροφη χρηματων.

Kostas_1
27-04-10, 14:26
εγινε εκτενης ελεγχος(2 ωρες απο πανω του ημουν) για να σιγουρευτω οτι θα μου δωσει αυτο που πρεπει.
Τα pmr πηγαινουν στο μαγαζι ανοιγμενα.Δλδ ο αντιπρωσωπος τα ανοιγει και τα ρυθμιζει απο το επιτρεπτο 0.5W στα 5W.

η τιμη για το ζευγαρι ειναι στα 180ε.Μετα απο παζαρια την εριξα στα 160.Τελικα του τα πηρα 150ε!!!, και τον δεσμευσα να κανει αυτη τη τιμη σε οποιο μελος μας θελησει να παρει κι αυτος.thumb
Η αληθεια ειναι οτι ζαχαρωνα και ενα hands free σιλικονουχο που ειχε, αλλα αρχικα ειχα παει να παρω ενα και καταληξα στα 2 οποτε δε μου φτανανε και για αυτο...:whistle:

Στην αγορα επεισης προσυμφωνηθηκε αυτο που εχω αναφερει και σε προηγουμενα ποστ μου.Σε περιπτωση δλδ που δεν με/μας ευχαριστησει η λειτουργια τους θα τα επιστρεψω με επιστροφη χρηματων.

Χρηστο αν μπορεις και αν εχεις ποσταρε απο το manual τη σελιδα με τις τεχνικες προδιαγραφες του.

Θενκς

EDIT: Για παραδειγμα δες απο το Vertex τη 2η σελιδα:

Χρίστος
27-04-10, 14:41
Χρηστο αν μπορεις και αν εχεις ποσταρε απο το manual τη σελιδα με τις τεχνικες προδιαγραφες του.

Θενκς

EDIT: Για παραδειγμα δες απο το Vertex τη 2η σελιδα:

σελιδα 66 ειναι τα χαρ/κα.thumb

asot
28-04-10, 10:45
Θα μας μεταφέρουν οι DEEPBlue / ACEman την εμπειρία τους (δοκίμασαν χτες Τριτη?) από την χρήση εντός ΙΧ με τα PMR / V-UHF που αγόρασαν πρόσφατα??

stratos
28-04-10, 10:54
Θα μας μεταφέρουν οι DEEPBlue / ACEman την εμπειρία τους (δοκίμασαν χτες Τριτη?) από την χρήση εντός ΙΧ με τα PMR / V-UHF που αγόρασαν πρόσφατα??

+1 και απο μένα.... ξέρω σίγουρα οτι ο aceman είχε πολύ καλές εντυπώσεις. Αλλά καλά είναι να μας γράψουν και ο deepBLUE και ο iceman43766y23 τις εντυπώσεις τους.

Επίσης, αν κάποιος είχε απο τα "κοινά" να μας πεί και αυτό εντυπώσεις.

Αλήθεια, μεχρι τι εμβελεια ακούγατε καλά εντός πόλης?

Χρίστος
28-04-10, 11:42
+1 και απο μένα.... ξέρω σίγουρα οτι ο aceman είχε πολύ καλές εντυπώσεις. Αλλά καλά είναι να μας γράψουν και ο deepBLUE και ο iceman43766y23 τις εντυπώσεις τους.

Επίσης, αν κάποιος είχε απο τα "κοινά" να μας πεί και αυτό εντυπώσεις.

Αλήθεια, μεχρι τι εμβελεια ακούγατε καλά εντός πόλης?
πρωτον ειναι Aceman και δευτερον μη γραφεις οτι νουμερα σου κατσουν στο πληκτρολογιο......:whistle:

Λοιπον ας πουμε τωρα εντυπωσεις.
Εχουμε ενα vertex του βαγγελη, ενα μοτορολα αν θυμαμαι καλα του αλλου βαγγελη,ενα boundi του φανη, δυο midland δικα μου και ενα που δε ξερω μαρκα του βασιλη.Δε θα μιλησω για τους υπολοιπους τι και πως ακουγαν γιατι δε γνωριζω τοσο καλα.
Το βαγγελη τον ακουγα πεντακαθαρα παντου!Χιονια δεν ειχε.Απλα τον ακουγες ή τελεια ή καθολου αμα ηταν εκτος εμβελειας.Πολυ καλο το μηχανακι του.
Τον φανη τον ακουγα αλλα με εναν μικρο τριγμο.Σε ανοιγματα μεγαλωνε αλλα ακουγες.Σε αποστασεις οχι καλα.
Τον αλλο Βαγγελη (vic) τον ακουγα αλλα η φωνη σαν να ερχοταν απο μακρια.Ισως εφταιγε και το hands free βεβαια.Σε γενικες γραμμες πολυ καλα.
Το βασιλη μονο αν ημουν κολλημενος πισω του ακουγωταν καθαρα και σε μικρες αποστασεις.Απο κει και περα τιποτα.

Εμενα απ οτι μου παν και απ οτι ειδα και απο την ομιλια με το αλλο midland που ειχα δωσει σε ενα φιλο του deep, παντα με ακουγανε και ακουγα τον αλλο σε αποστασεις μεχρι περιπου 2km αναμεσα απο βουνα και εμποδια.

Επισεις εγω απο μπαταρια με απλες αλκαλικες, οχι επαναφορτιζομενες και πανω απο 2,5 ωρες συνεχης λειτουργιας η σταθμη δε καταλαβε τπτ.

Ας μιλησουν και οι αλλοι ομως για να εχουμε σφαιρικη αποψη.Οτι αλλο θελετε ρωτηστε

asot
28-04-10, 12:46
ACEman says:
Εχουμε ενα vertex του βαγγελη, ενα μοτορολα αν θυμαμαι καλα του αλλου βαγγελη,ενα boundi του φανη, δυο midland δικα μου και ενα που δε ξερω μαρκα του βασιλη....
Το βαγγελη τον ακουγα πεντακαθαρα παντου!Χιονια δεν ειχε.Απλα τον ακουγες ή τελεια ή καθολου αμα ηταν εκτος εμβελειας.Πολυ καλο το μηχανακι του. Αυτό είναι το Vertex VX-351???
Τον φανη τον ακουγα αλλα με εναν μικρο τριγμο.Σε ανοιγματα μεγαλωνε αλλα ακουγες.Σε αποστασεις οχι καλα. Ξέρουμε πιο BRONDI μοντέλο έχει?
Τον αλλο Βαγγελη (vic) τον ακουγα αλλα η φωνη σαν να ερχοταν απο μακρια.Ισως εφταιγε και το hands free βεβαια.Σε γενικες γραμμες πολυ καλα.
Το βασιλη μονο αν ημουν κολλημενος πισω του ακουγωταν καθαρα και σε μικρες αποστασεις.Απο κει και περα τιποτα. Ποιο MOTOROLA???
Επισεις εγω απο μπαταρια με απλες αλκαλικες, οχι επαναφορτιζομενες και πανω απο 2,5 ωρες συνεχης λειτουργιας η σταθμη δε καταλαβε τπτ. Οι αλκαλικές είναι ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ από τις επαναφορτιζόμενες!!! (εχουν 1.6volt, οι επαν 1.2volt) και συνήθως δίνουν μεγαλύτερη εμβέλεια.

Χρίστος
28-04-10, 13:18
-Αυτό είναι το Vertex VX-351???
Nαι αυτο ειναι.

-Ξέρουμε πιο BRONDI μοντέλο έχει?
οχι αλλα ξερω οτι ειναι σχετικα ακριβο το ζευγαρι του

-Ποιο MOTOROLA???
δεν το ξερω ουτε αυτο αλλα ειναι πολυ καλο με βαλιστακια, ακουστικα και handbands και πολλα αλλα.

-Οι αλκαλικές είναι ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ από τις επαναφορτιζόμενες!!! (εχουν 1.6volt, οι επαν 1.2volt) και συνήθως δίνουν μεγαλύτερη εμβέλεια.
Να το ξερω δλδ στο μελλον!!!!:thnx:

Kostas_1
28-04-10, 13:26
Εγω παλι εχω την εντυπωση οτι Deepblue εχει παρει το CT-790 MIDLAND V/U (οχι PMR).
To Vertex θα το παραλαβει σε λιγες μερες.

Ας μπουν τα παιδια να επιβεβαιωσουν τι ειχε ο καθενας....

Ρε γμτ με τη κολοδουλεια τι εχασα χτες....

nautilos
28-04-10, 13:56
Εγω παλι εχω την εντυπωση οτι Deepblue εχει παρει το CT-790 MIDLAND V/U (οχι PMR).
To Vertex θα το παραλαβει σε λιγες μερες.

Ας μπουν τα παιδια να επιβεβαιωσουν τι ειχε ο καθενας....




Ναι ναι έχεις δίκιο ο Βαγγέλης χθες είχε το MIDLAND μαζί του.

deepBLUE
28-04-10, 16:24
Εγω αγορασα προς το παρων το albrecht db270 .
H το συγκεκριμενο δεν ειναι pmr ειναι με 2 μπαντες αλλα συνεργαζεται αψογα με τα pmr !!
Οταν το αγορασα μου περασαν μεσα τις συχνοτητες των pmr και ολα ηταν αψογα μια και με οτι pmr υπηρχε στην παρεα ειχε αψογη εφαρμογη !!!
Για την αποσταση δε ξερω να πω μια και δε καναμε καποια δοκιμη ιδιαιτερη για αυτο το θεμα ομως με ακουγαν οπως ολοι καμπανα και καθαρα !!!
Το Vertex οπως ειχα πει το περιμενω να ερθει μια και δεν ειχε διαθεσιμο ο αντιπροσωπος.
Το albrecht το πηρα απο εδω ... https://www.meimaris.com/newdeal.asp και το Vertex θα το παρω οταν με το καλο ερθει απο εδω... https://www.drele.com/catalog/product_info.php?products_id=776
Υπαρχει ως αξεσουαρ εξωτερικη κεραια με βεντουζα η μαγνητη που μπορεις να τη βαλεις πανω στο αμαξι και βεβαια τα αποτελεσματα της εμβελειας θα ειναι απιθανα !!!!
Θα γινει και αυτο το μπαξιματακι.
Αυτα προς το παρον.
Λοιπον αγορασα το Vertex vx351 και καναμε δοκιμη με το χαρη.
Εγω στα καμινια σε ταρατσα με το Albrecht και το Vertex μαζι μου και ο Χαρης στα Πατησια σε μπαλκονι 4ου οροφου με το Yaesu FT-60E και μιλησαμε κανονικα !!!

deepBLUE
13-05-10, 00:25
Ανακεφαλαιωση.
Αν καποιος θελει PMR vertex vx 351PMR446 αναβαθμισμενο σε 5 watt και θελει να το παρει απο Αθηνα υπαρχει το καταστημα που μας εχει δωσει εκπτωση αλλα στελνει και με αντικαταβολη
https://www.drele.com/catalog/index.php?cPath=22_25
Επεισης υπαρχει και ενα Vertex vx351αλλα σε vhf/uhf που ειναι ακριβως το ιδιο και παιρνει και τις συχνοτητες του PMR και δε το ξεχωριζεις οτι θελει αδεια https://www.drele.com/catalog/product_info.php?products_id=775 .
Αν τωρα καποιος θελει uhf/vhf + συχνοτητες PMR που τις ρυθμιζει το ιδιο το καταστημα και θελει να ειναι επωνυμο σαν αυτο που πηρε ο Nautilos σε Yaesu FT-60E ( https://www.drele.com/catalog/product_info.php?cPath=22_28_37&products_id=70 .
Oλα τα παραπαω απο το ιδιο καταστημα .
Τωρα αν καποιος θελει uhf/vhf με συχνοτητες PMR που παλι τις περναει το καταστημα και θελει αδεια αλλα ειναι και φθηνο μπορει να παρει απο Θεσσαλονικη απο το Μειμαρη σε Albrecht DB-270 https://www.meimaris.com/product.asp?intProdID=2632.
Mια μερα μετα την παραγγελεια το εχεις παραλαβει με κουριερ + τα μεταφορικα.
Και τα 3 προαναφερομενα δουλευουν αψογα καρατσεκαρισμενα .
Απλα το καταστημα αυτο δεν εχει δωσει καποια προσφορα για το φορουμ ψωνιζουμε χωρις φορουμ ενω στο πρωτο αναφερουμε το φορουμ το ονομα μελους και παιρνουμε την εκπτωση που μας εχει δωσει 10%.
Εγω εχω το Albrecht DB-270 στα 120 ευρω και το Vertex vx 351 PMR 446 στα 190 ευρω και ο Naytilos εχει το Yaesu Ft 60.

deepBLUE
22-05-10, 11:17
Δοκιμη Νο 2
Sharky με Vertex351(Xολαργο) Vs deepBLUE με Vertex351&Albrect DB-270(Π.Φαληρο σε σπιτι φιλικο).
Η δοκιμη σκεφτηκε με απολυτη επιτυχια και εξηγω.
Η πρωτη δοκιμη εγινε ο Sharky ταρατσα και εγω σε μπαλκονι 3ου οροφου ακουγομασταν και με τα 2 με το Albrect λογω μεγαλυτερης κεραιας καλυτερα .
Δευτερη δοκιμη ο Sharky ταρατσα και γω σε ταρατσα αλλα χωρις να εχω βγει εξω μια και ο φιλος μου δεν ειχε τα κλειδια και η δουλεια εγινε απο ενα μικρο παραθυρακι,επικοινωνια καμπανα και με τα 2 δικα μου pmr !!!

Kostas_1
22-05-10, 11:19
Μετρημενα 11 χιλιομετρα αποσταση και με παρεμβολες και με κτιρια. Τρελλο εργαλειο λεμε

asot
22-05-10, 13:13
Εντυπωσιακό!!!
Μενει να διαπιστώσετε ποια θα είναι η εμβέλεια από αυτοκίνητο σε αυτοκίνητο...

Καλα να 'μαστε, να τα χαιρόμαστε!

Χρίστος
22-05-10, 13:18
σημερα εγινε επιδρομη στα μαγαζια για ευρεση εξ.κεραιας για βελτιοποιηση και hands free με vox.
Απο Δευτερα θα φερουν 3 κεραιες για να διαλεξω.Hands free βρηκα σιλικονουχο πολυ καλο που θα μπαχτει μαζι με τη κεραια!!!
Μαζι με τις κεραιες.... επειδη με ετρωγε... εμπαξα και αλλο ενα δυνατο pmr.

Ειναι κανεις για δοκιμη??

gnx
22-05-10, 13:34
Τελικα θα γινει η αγορα;

deepBLUE
22-05-10, 13:36
Τελικα θα γινει η αγορα;

Ανακεφαλαιωση.
Αν καποιος θελει PMR vertex vx 351PMR446 αναβαθμισμενο σε 5 watt και θελει να το παρει απο Αθηνα υπαρχει το καταστημα που μας εχει δωσει εκπτωση αλλα στελνει και με αντικαταβολη
https://www.drele.com/catalog/index.php?cPath=22_25
Επεισης υπαρχει και ενα Vertex vx351αλλα σε vhf/uhf που ειναι ακριβως το ιδιο και παιρνει και τις συχνοτητες του PMR και δε το ξεχωριζεις οτι θελει αδεια https://www.drele.com/catalog/product_info.php?products_id=775 .
Αν τωρα καποιος θελει uhf/vhf + συχνοτητες PMR που τις ρυθμιζει το ιδιο το καταστημα και θελει να ειναι επωνυμο σαν αυτο που πηρε ο Nautilos σε Yaesu FT-60E ( https://www.drele.com/catalog/product_info.php?cPath=22_28_37&products_id=70 .
Oλα τα παραπαω απο το ιδιο καταστημα .
Τωρα αν καποιος θελει uhf/vhf με συχνοτητες PMR που παλι τις περναει το καταστημα και θελει αδεια αλλα ειναι και φθηνο μπορει να παρει απο Θεσσαλονικη απο το Μειμαρη σε Albrecht DB-270 https://www.meimaris.com/product.asp?intProdID=2632.
Mια μερα μετα την παραγγελεια το εχεις παραλαβει με κουριερ + τα μεταφορικα.
Και τα 3 προαναφερομενα δουλευουν αψογα καρατσεκαρισμενα .
Απλα το καταστημα αυτο δεν εχει δωσει καποια προσφορα για το φορουμ ψωνιζουμε χωρις φορουμ ενω στο πρωτο αναφερουμε το φορουμ το ονομα μελους και παιρνουμε την εκπτωση που μας εχει δωσει 10%.
Εγω εχω το Albrecht DB-270 στα 120 ευρω και το Vertex vx 351 PMR 446 στα 190 ευρω και ο Naytilos εχει το Yaesu Ft 60.

nautilos
22-05-10, 13:39
Μετρημενα 11 χιλιομετρα αποσταση και με παρεμβολες και με κτιρια. Τρελλο εργαλειο λεμε

Πολύ μα πάρα πολύ καλό αποτέλεσμα!!!!!!


σημερα εγινε επιδρομη στα μαγαζια για ευρεση εξ.κεραιας για βελτιοποιηση και hands free με vox.
Απο Δευτερα θα φερουν 3 κεραιες για να διαλεξω.Hands free βρηκα σιλικονουχο πολυ καλο που θα μπαχτει μαζι με τη κεραια!!!
Μαζι με τις κεραιες.... επειδη με ετρωγε... εμπαξα και αλλο ενα δυνατο pmr.

Ειναι κανεις για δοκιμη??

Τι ετοιμάζεις εσύ??? Και άλλο pmr χεχεχε

Χρίστος
22-05-10, 13:41
Πολύ μα πάρα πολύ καλό αποτέλεσμα!!!!!!


Τι ετοιμάζεις εσύ??? Και άλλο pmr χεχεχε
ελα μια και ειστε μεσα κ οι δυο.Συνδεθειτεεεε

Παρε με στο κινητο:warriorsmiley:

asot
22-05-10, 14:44
...Hands free βρηκα σιλικονουχο πολυ καλο που θα μπαχτει μαζι με τη κεραια!!!...

Χρήστο, ποσα "καρφάκια" για Handsfree εχει το PMR σου ? 1 ή 2 ? Αν έχεις 2, σε ποση απόσταση (χιλιοστά) είναι το ένα από τ άλλο?

Εχω καποια σαν και αυτά που περιγράφεις - ξεμείναν απο λάθος αποστολή...

deepBLUE
22-05-10, 15:21
Αν εχεις για το δικο μου vertex αλλα και abrecht θα ηθελα να αγορασω κατι για το αυτι γιατι με το μικρομεγαφωνο και το αμαξι ανοικτο εχω θεματα !!!
Το albrecht εχει 2 το vertex 1

asot
22-05-10, 15:38
Βαγγέλη, εχω 2 από "σποντα", για το VX-351 δεν κάνουν...
Κάνε ένα κόπο μέτρα απόσταση μεταξυ των υποδοχών στο Albrecht (μεταξυ 7-15mm πρεπει να 'ναι...)

deepBLUE
22-05-10, 16:03
Βαγγέλη, εχω 2 από "σποντα", για το VX-351 δεν κάνουν...
Κάνε ένα κόπο μέτρα απόσταση μεταξυ των υποδοχών στο Albrecht (μεταξυ 7-15mm πρεπει να 'ναι...)

με το χαρακακι που μετραω ειναι το ενα στο 0 το αλλο στο 1
Φερτα αν θες μαζι και τα βλεπουμε επιτοπου αν δε σου ειναι κοπος .

asot
22-05-10, 16:21
Δυο τέτοια έχω
2631

και τα "καρφάκια" είναι σε απόσταση 8mm το ένα από το άλλο.
Θα τα φέρω στο Βόλο για δοκιμή!

Χρίστος
22-05-10, 17:11
Δυο τέτοια έχω
2631

και τα "καρφάκια" είναι σε απόσταση 8mm το ένα από το άλλο.
Θα τα φέρω στο Βόλο για δοκιμή!
αυτα βρηκα κ γω.Midland ηταν.ετσι σιλικονουχα σα των μπραβους του Οbama!!
0.8 με 0,9 το μετρησα εγω.

liakos
26-05-10, 15:09
Λοιπόν μετά από αναμονή 20 ημερών παρέλαβα μέσω ebay (από εδώ (https://cgi.ebay.co.uk/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=300423879671) με χαμηλότερη τιμή βέβαια) το Vertex 351. Για τον πωλητή έχω να πω καλά λόγια διότι απάντησε σε όλες μου τις ερωτήσεις και μου ρύθμισε το μηχάνημα στις συχνότητες των PMR. Δεν έχω ελέγξει αν οι συχνότητες είναι σωστές και λειτουργούν αλλά θα γίνει και αυτό. Το μηχάνημα μετά τις πρώτες ματιές φαίνεται πολύ καλό. Οψόμεθαthumb

Ευχαριστώ πάλι τον asot για την πολύτιμη βοήθεια!!

nikos ///M
26-05-10, 15:11
φερτο να το δουμε λιακο

Kostas_1
26-05-10, 15:15
Λοιπόν μετά από αναμονή 20 ημερών παρέλαβα μέσω ebay (από εδώ (https://cgi.ebay.co.uk/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=300423879671) με χαμηλότερη τιμή βέβαια) το Vertex 351. Για τον πωλητή έχω να πω καλά λόγια διότι απάντησε σε όλες μου τις ερωτήσεις και μου ρύθμισε το μηχάνημα στις συχνότητες των PMR. Δεν έχω ελέγξει αν οι συχνότητες είναι σωστές και λειτουργούν αλλά θα γίνει και αυτό. Το μηχάνημα μετά τις πρώτες ματιές φαίνεται πολύ καλό. Οψόμεθαthumb

Ευχαριστώ πάλι τον asot για την πολύτιμη βοήθεια!!

Ωραιος!!!! Και να μην εχει τις σωστες συχνοτητες δεν ειναι θεμα. Φερτο μαζι σου στο Βολο και θα το στρωσει ο Ασοτ μαζι με το δικο μου

οσο για τις επιδοσεις, ειναι πολυ καλο....

stratos
27-05-10, 05:00
Σήμερα.... χμμμ μάλλον εχτές (ξημερώνει και μπερδεύτηκα) έγινε άλλη μια super δοκιμή. Αυτήν την φορά υπήρχαν αρκετά pmr στην παρέα αλλά η "μάχη" έγινε μεταξύ του δικού μου ολοκαίνουριου Midland G9 και του deepBLUE που καλήτερα να σας ενημερώσει εκείνος για το μοντέλο που είχε. Εγώ βρισκόμουν στον Κυφησό (aka "ποτάμι") στο ύψος της Πειραιώς και πλησίαζα το Ρεντη (έφτανα κοντά στο allou fan park) και ο deepBLUE είχε περάσει την Συγγρού όταν άρχισα να τον "χάνω". Εκεί άρχησα εγώ να τον χάνω, δεν ξέρω αν με άκουγε καλά και καλήτερα να το επιβεβαιώσει ο ίδιος.

Όπως φαίνεται στην παρακάτω εικόνα η απόσταση (κίτρινη γραμμή) είναι περίπου 3 χιλιόμετρα με αρκετά πυκνή δόμηση. Όταν βρισκόμουν στις γέφυρες πάνω απο το ΣΕΦ και εκείνος στο "Τροκαντερό" ακούγαμε "καμπάνα" ο ένας τον άλλο. Αν και μεγάλη απόσταση, βρισκόμουν σε ψηλότερο σημείο και χωρίς πολλά εμπόδια σχετικά. Ακούγαμε όμως αρκετά καλά όταν αυξήθηκαν τα κτήρια.

Αυτά απο την πιο πρόσφατη δοκιμή

https://img22.imageshack.us/img22/6871/pmrrange.jpg (https://img22.imageshack.us/i/pmrrange.jpg/)

stratos
27-05-10, 05:01
Ξέχασα να ευχαριστήσω τον Aceman1925 για την αγορά του pmr μου. Χρήστο θα τα βρούμε με τους λογαριασμούς, δεν το ξέχασα

stratos
06-06-10, 19:26
Δοκιμή που με άφησε άφωνο με το Midland G9: Βρίσκομαι κάπου στον Πειραία και στο κανάλι 8 πιάνω αναμετάδωση απο κάποιον που είχα ξανακούσει σπίτι μου !!!! Αρχισα να μηλώ μαζί του και μου είπε οτι βρίσκεται στο Ανατολικό Ελληνικό ενώ εγώ κινούμουν πάνω στον Κηφισό !!!! Αριστη λήψη και με άουγε πολί καλά. Ο διάλογος σθναχίστηκε μέχρι να φτάσω Ελευσίνα στο σπίτι μου !!!! Και ακούγαμε άψογα ο ένας τον άλλο ενώ βρισκόμουν στο αυτοκίνητο !!!!! Τι να παίζει άραγε? Μου είπε και αυτός οτι έχει 5 W pmr και όχι κάποια κεραία.

Επίσης έμπαξα hands free απο αυτό που έχουν οι μπράβοι, με ελατηριάκι σιλικονάτο πίσω απο το αυτί. Τρελό και χρήσιμο μπάξιμο. Ευχαριστώ για ακόμα μια φορά τον Aceman1925

dimtz
06-06-10, 19:52
εγω που εχω ασχοληθει αρκετα με τα διαφορα cb αυτοικινητου ενα εχω να σας πω, και 1000 watt να εχει καποιος αν δεν εχει περαμα(ωρολογια των ραδιοερασιτεχνων) στο σημειο που βρισκετε ο αλλος δεν τον ακους με τιποτα, παιζει μεγαλο ρολο το τι εμποδια βρισκει μπροστα το σημα, να ξερετε οτι ακομα και τα καλωδια της ΔΕΗ κανουν πολλες παρεμβολες :mpaks:

Χρίστος
13-06-10, 22:45
Αλλη μια δοκιμη πριν απο λιγο.
Εγω στο σπιτι μου με το Allan HP-446 και ο Asot στην Αθηνα στη πλατεια Καραισκακη με το vertex-351.

Σημα 5/5
Καθαροτητα 5/5
Παρασιτο 0

Με μια προχειρη μετρηση στο χαρτη του γουγλη βγαινει περιπου 8 χιλιομετρα!!!

https://www.bmwfans.gr/forum/attachment.php?attachmentid=3090&d=1276460876

liakos
13-06-10, 23:53
Βλέπω asot όπου πας το vertex μαζι.:thumbsup: Έλα να συνεχίζουν τα τεστ.

asot
14-06-10, 09:12
Σε δουλειά να βρισκόμαστε Λιάκο...

Ειπα με αφορμή επισκεψη στην Αθήνα (Δευτέρα / Τρίτη) να κάνω και γω testing (να δω τέλος πάντων αν το G9 Midland είναι αντάξιο του VX-351)

Προς το παρόν, δεν κρίνεται κακό...

stratos
14-06-10, 17:26
Σε δουλειά να βρισκόμαστε Λιάκο...

Ειπα με αφορμή επισκεψη στην Αθήνα (Δευτέρα / Τρίτη) να κάνω και γω testing (να δω τέλος πάντων αν το G9 Midland είναι αντάξιο του VX-351)

Προς το παρόν, δεν κρίνεται κακό...

Ο Χρίστος έχει το Alan. Αν θες δοκιμή με Midland G9 έλα να πατήσουμε..... εεεεεε να δοκιμάσεις με το δικό μου

liakos
14-06-10, 17:29
Ωωωω ναι πμρπάτημα:warriorsmiley:

Χρίστος
14-06-10, 17:33
Ο Χρίστος έχει το Alan. Αν θες δοκιμή με Midland G9 έλα να πατήσουμε..... εεεεεε να δοκιμάσεις με το δικό μου
δε σε παιρνει μαν....
θα φας:
https://zanybao.files.wordpress.com/2009/08/dr-house-saison-5.jpg

stratos
14-06-10, 17:34
Καλά κάτσε να βάλω Vishnu και στην κεραία και θα σου πώ μετά χαχαχαχαχαχα

BILL007
14-06-10, 18:23
εγω που εχω ασχοληθει αρκετα με τα διαφορα cb αυτοικινητου ενα εχω να σας πω, και 1000 watt να εχει καποιος αν δεν εχει περαμα(ωρολογια των ραδιοερασιτεχνων) στο σημειο που βρισκετε ο αλλος δεν τον ακους με τιποτα, παιζει μεγαλο ρολο το τι εμποδια βρισκει μπροστα το σημα, να ξερετε οτι ακομα και τα καλωδια της ΔΕΗ κανουν πολλες παρεμβολες :mpaks:
+1000 thumbthumbthumbthumbthumb

asot
14-06-10, 19:01
Ο Χρίστος έχει το Alan. Αν θες δοκιμή με Midland G9 έλα να πατήσουμε..... εεεεεε να δοκιμάσεις με το δικό μου

Σε ψάχνω ντε, αλλα πήγες (δηθεν?) για πλύσιμο...

Κάτσε να πάραλάβω τον Aceman και θα σε καλέσουμε!

deepBLUE
03-08-11, 13:04
Αυτο το ειδατε ?
Πολυ ενδιαφερον με 2 μπαντες με ακουστικα ραδιο στα 59 ευρω αλλα στα 2 watt !!!
https://www.meimaris.com/newdeal.asp

wheelman
01-06-13, 11:54
Μια βοήθεια όσοι το κατέχουν,
ποίο απο τα παρακάτω θα πέρνατε και γιατί???

PMR ''Binatone Action 950" (https://www.deals365.gr/deal.php?id=2815)

https://www.deals365.gr/images/deals/2815/a1.jpg




Walkie Talkie UHF 5W 199CH Two-Way Radio TYT-800 Business Police CTCSS/DCS (https://www.ebay.com/itm/NEW-Walkie-Talkie-UHF-5W-199CH-Two-Way-Radio-TYT-800-Business-Police-CTCSS-DCS/170978636557?rt=nc&_trksid=p2047675.m1851&_trkparms=aid%3D222002%26algo%3DSIC.FIT%26ao%3D1%2 6asc%3D163%26meid%3D7774127556545936439%26pid%3D10 0005%26prg%3D1088%26rk%3D3%26sd%3D300907534877%26)

https://www.bmwfans.gr/forum/images/imported/2013/06/T2eC16N29E9s2fp7dBQdsM7QTg60_3JPG-1.jpg



TYT TH-2R Two-Way Radio UHF 400-480MHz PMR446 Mini Handheld Walkie Talkie (https://www.ebay.com/itm/New-TYT-TH-2R-Two-Way-Radio-UHF-400-480MHz-PMR446-Mini-Handheld-Walkie-Talkie/290923884263?_trksid=p2047675.m1850&_trkparms=aid%3D222002%26algo%3DSIC.FIT%26ao%3D1%2 6asc%3D11%26meid%3D8066133850078944591%26pid%3D100 011%26prg%3D1005%26rk%3D4%26sd%3D300907534877%26)

https://www.bmwfans.gr/forum/images/imported/2013/06/T2eC16NHJGQE9noMZGkzBQvw8Tuu4Q60_3JPG-1.jpg



5W UHF400-470MHz 16CH PMR446 Walkie Talkie VOX/FM/Scramber TWO-way Radio BF-A5 (https://www.ebay.com/itm/5W-UHF400-470MHz-16CH-PMR446-Walkie-Talkie-VOX-FM-Scramber-TWO-way-Radio-BF-A5-/181085864059?pt=UK_ConsumerElectronics_SpecialistR adioEquipment_SM&hash=item2a298f007b)

https://www.bmwfans.gr/forum/images/imported/2013/06/T2eC16R29UE9s3wCLukBQiPN8Wszw60_1JPG-1.jpg

:thanks: :thanks: :thanks:

deepBLUE
01-06-13, 13:05
Το πρωτο ειναι παιδικο αστο.
Το δευτερο και το τριτο δειχνουν καλα αλλα ...καλυτερα ψωνισε απο Ελλαδα.
Αυτα που ειναι με 2 μπαντες πρεπει να προγραμματιστουν για να μπουν τα καναλια του pmr.
Εγω θα σου προτεινα αυτα (https://www.meimaris.com/product.asp?intProdID=2632) απο το Μειμαρη.
Τα εχω ειναι δοκιμασμενα και η σχεση αποδισης τιμης ειναι οτι καλυτερο.
Βεβαια η τιμη ειναι ανα τεμαχιο.
Αν τελικα καταληξεις σε αυτο θα ζητησεις απο το Μειμαρη να σου βαλει τις συχνοτητες του pmr.
Kαποια στιγμη εγιναν δοκιμες με το Nautilo και το Sharky και τα αποτελεσματα ηταν εντυπωσιακα !!!!

wheelman
01-06-13, 13:16
Μια βοήθεια όσοι το κατέχουν,
ποίο απο τα παρακάτω θα πέρνατε και γιατί???

PMR ''Binatone Action 950" (https://www.deals365.gr/deal.php?id=2815)


Walkie Talkie UHF 5W 199CH Two-Way Radio TYT-800 Business Police CTCSS/DCS (https://www.ebay.com/itm/NEW-Walkie-Talkie-UHF-5W-199CH-Two-Way-Radio-TYT-800-Business-Police-CTCSS-DCS/170978636557?rt=nc&_trksid=p2047675.m1851&_trkparms=aid%3D222002%26algo%3DSIC.FIT%26ao%3D1%2 6asc%3D163%26meid%3D7774127556545936439%26pid%3D10 0005%26prg%3D1088%26rk%3D3%26sd%3D300907534877%26)


:thanks: :thanks: :thanks:

Μετά απο αρκετή ώρα διάβασμα,
μάλλον αρχίζει και ξεθολώνει το τοπίο.

Τα Binatone είναι καθαρό pmr συνεπώς νόμιμο και "ανεβάινει"΄μέχρι τα 1,7W
Ενώ το κινέζικο είναι Single Band UHF που όμως μπορεί να ρυθμιστεί
στις συχνότητες των pmr δεδομένου ότι έχει βήμα 6,25KHz και είναι 5W.

Αυτό που δέν έχω καταλάβει είναι πότε χρειαζόμαστε άδεια,
α) Όταν είναι dual Band
β) Όταν είναι πάνω απο 0,5W

deepBLUE
01-06-13, 13:21
Μετά απο αρκετή ώρα διάβασμα,
μάλλον αρχίζει και ξεθολώνει το τοπίο.

Τα Binatone είναι καθαρό pmr συνεπώς νόμιμο και "ανεβάινει"΄μέχρι τα 1,7W
Ενώ το κινέζικο είναι Single Band UHF που όμως μπορεί να ρυθμιστεί
στις συχνότητες των pmr δεδομένου ότι έχει βήμα 6,25KHz και είναι 5W.

Αυτό που δέν έχω καταλάβει είναι πότε χρειαζόμαστε άδεια,
α) Όταν είναι dual Band
β) Όταν είναι πάνω απο 0,5W

Δε ξερω για ποιο λογο τα χρειαζεσαι για ποια χρηση , αλλα , αν τυχον θες να να πιανει σε αποσταση τοτε πρεπει να επιλεξεις 5w .
Με το αλλο μη περιμενεις πολλα και ειδικα μεσα στο αμαξι.
Οταν εχει συχνοτητα uhf θες αδεια.

wheelman
01-06-13, 13:31
Δε ξερω για ποιο λογο τα χρειαζεσαι για ποια χρηση , αλλα , αν τυχον θες να να πιανει σε αποσταση τοτε πρεπει να επιλεξεις 5w .
Με το αλλο μη περιμενεις πολλα και ειδικα μεσα στο αμαξι.
Οταν εχει συχνοτητα uhf θες αδεια.
Ευχαριστώ πολύ Βαγγέλη, για αυτοκίνητο το θέλω.
Η βάρκα έχει δικό της.

Απλά ηθέλα κάτι ποιο δυνάτό απο 0,5w αλλα δέν θέλω να μπλέξω με άδειες

:thnx::thnx::thnx:

asot
01-06-13, 14:17
Φιλε Wheelman, σου στέλνω ΡΜ για το Vertex 351 που αναφέρεται αρκετές φορες στο νήμα, μιας και το έχω (ακόμα) σε ανοιχτή αγγελια!

(Ραδιο--ερασιτεχνική) άδεια, χρειάζεσαι οταν το μηχάνημα είναι ΠΑΝΩ από 0.5Watt και ρυθμιζόμενη συχνότητα (δεν εννοώ το κανάλι των PMR)

asot
17-02-14, 12:30
Τους τελευταίους μήνες πειραματίζομαι με διάφορα (Κινέζικα) VHF/UHF (Walkie Talkie) και έχοντας δοκιμάσει διάφορα μοντέλα, είπα να σας επισημάνω ένα Κινέζικο καλό που εχω εδώ και 2 εβδομάδες...

TDX TD-Q7, VHF/UHF, στα 5 Watt (ΑΔΙΑΒΡΟΧΟ, IP67!!!) (Τιμή λιανικής 75 ευρώ)
Το αγόρασα απο Ελλάδα (https://www.on-air.gr/jm/products.html?page=shop.product_details&category_id=85&flypage=flypage.tpl&product_id=818&vmcchk=1) και φαίνεται αξιολογότατο

Για τους λόγου το αληθές (περι αδιαβροχοποίησης) ένα "τεστ" που βρήκα από Ουκρανία (εκει κυκλοφορεί ως Voyager Q7)

https://www.youtube.com/watch?v=-vZP7aaGVWQ

https://www.youtube.com/watch?v=VmgN6NzN3P8