PDA

Επιστροφή στο Forum : Runflat :thumbsup:



Z4 DCT
03-03-11, 17:04
Oταν αποφασισα να αλλαξω τις ζαντες του ασσου με αλλε, ολοι μου ελεγαν να μην βαλω ranflat σε 18αρες λογο του οτι θα χτυπυσε και αλλα...
Εγω ηθελα να βαλω ομως γιατι το αμαξι το οδηγει η γυναικα μου και ταξιδευει καμια φορα με αυτο , οποτε δεν ηθελα να βρεθει προ εκπληξεων, ειχα ακουσει ομως και απο παιδια εδω και απο αλλους οτι ειχαν μεινει με τετοιο λαστιχο και τελικα δεν τα καταφερε να τους παει εκει που ηθελαν, η καταστραφικε στην πορεια.
Λοιπον, σημερα το πρωι με πηρε γ γυναικα μου μετα αοπο λιγο που εφυγε απο το σπιτι για να μου πει οτι τις αναψε κοκκινη ενδηξη για τα ελαστικα στο καντραν, εγω της ειπα να συνεχισει και να παει στην δουλεια με ταχυτηα μεχρι 80χλμ, οπως και εγινε.
Αφου πηγα εγω με το μικρο και αλλαξαμε αμαξια, πηρα τον ασσο οπου ειχε εντελως χασει τον αερα απο το εμπρος αριστερο τροχο...και ξεκινησα να το παω απο τον Ασπροπυργο στο αιγαλεω στο Τασο(γνωστο λαστιχαδικο)....
τΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ....
Η γυναικα μου με πληρη χασιμο αερα του εκανε 14χλμ, εγω 16, το συνολο 30~ χλμ με ταχυτητα 70-80, λογο αθηνων-κορινθου και Λεωφ Αθηνων....και το λαστιχο ηταν αψογο, οπως και η οδικη συμπεριφορα και κατευθηντικοτητα...με λιγα λογια με εξεπληξε πολυ ευχαριστα!!!:thumbsup::thumbsup::thumbsup :


Τωραη ΑΙΤΙΑ που εκανε το λαστιχο να χασει τον αερα....τουλαχιστον γελια, αλλα να που κατι μαθαινουμε!!!!!

Εχθες πηγα να βαλω βενζινα και να τσεκαρω τον αερα των ελαστικων.....οι brayton εχουν σιδερενια καπακια βαλβιδων που σφιγγουν με κλειδι....
Τα καπακια αυτα μεσα εχουν ενα οκκινο ελαστικο ροδελακι για να σφιγκει το καπακι πανω στην βαλβιδα.......Ε λοιπον αυτο ειχε φυγει απο την θεση του και ειχε διπλωσει μεσα στο καπακι και πατουσε την βαλβιδα!!!:shok:, ωστε το λαστιχο εχασε τον αερα και μολις η γυναικα μου εκανε το πρωτο χλμ....αναψε η ενδηξη!!!!!

ΓΚΑΝΤΕΜΗΗΗΗΣΣΣΣΣΣΣ:whistle:


Υ/Γ
Τα λαστιχα ειναι bridgestone, αυτα που εχουν τα bmw απο την ''μαμα''

Christos 330
03-03-11, 17:12
Οι λογοι που δεν τα βαζουν Γιαννη ειναι και το κοστος ειναι σχεδον στα διπλα . . .

Ετσι βαζουν μια ρεζερβα και αν παθει λαστιχο γινεται αλλαγη . . .

Αλλα στο θεμα γυναικας δεν το συζητω καλα εκανες και εβαλες runflat . . .

bimmer-corfu
05-03-11, 13:14
και εμένα τα potenza 2 φορές που έχασαν τον αέρα απο πρόκα με πήγαν άνετα για μεγάλη απόσταση

nikos1400
05-03-11, 13:32
Οπότε σε παει εκει που θες,
και αν δεν ειναι σοβαρη αιτια, σωνεται κιολας το λαστιχο και συνεχιζεις να το χρησιμοποιεις.
Βεβαια επισκευαζονται και αυτα οπως τα απλα, ε ?

Z4 DCT
05-03-11, 13:49
Οπότε σε παει εκει που θες,
και αν δεν ειναι σοβαρη αιτια, σωνεται κιολας το λαστιχο και συνεχιζεις να το χρησιμοποιεις.
Βεβαια επισκευαζονται και αυτα οπως τα απλα, ε ?

Nαι επισκευαζονται, αλλα οπως παντα ο βαυλακανιζατερ μποι θα σου πει οτι πρεπει να το αλλαξεις και να βαλουμε καινουργιο και μπλα μπλα......και στο τελος πες του...οκ ωραια τα λες, κολλησε το μου σε παρακαλω να φυγω....:whistle:

mark e92
05-03-11, 16:13
Καλησπερα σε ολους . με ραγισμα 1 ποντου στην ζαντα (Καθετο) πας Θεσ/νικη Αθηνα με αλλο αμαξι ? και με 19αρα απλά σταματαγα και το γεμιζα αερα και εκανα reset την ενδειξη στο καντραν

mark e92
05-03-11, 16:18
Οπότε σε παει εκει που θες,
και αν δεν ειναι σοβαρη αιτια, σωνεται κιολας το λαστιχο και συνεχιζεις να το χρησιμοποιεις.
Βεβαια επισκευαζονται και αυτα οπως τα απλα, ε ?

Δυστυχως δεν επισκευαζονται. το φτιαχνεις με δικη σου ευθυνη! Η BRIGESTONE λεει οτι ειναι αχρηστο το ελαστικο και μεσα σε 24 ωρες θα σου στειλει καινουργιο

nikos1400
05-03-11, 19:40
Εχω ακουσει οτι οπως και τα απλα, στο πλαϊνο ΔΕΝ επισκευαζονται. Στο πελμα ομως υποτιθεται ναι, και προφανως εχουν επισκευασει.

Τωρα αν η εταιρια λεει μια ημι-επισημη κουβεντα, μπορει να πιανονται απο κει και σου λενε καλυτερα να πουλησεις ενα καινουριο, παρα να καθεσαι να φτιαχνεις...

Z4 DCT
05-03-11, 20:33
Στο πλαι δεν επισκευαζεται, αλλα στο πελμα...ναι...

Ειχα φιλο που ειχε παθει δυο φορες προκα στο ιδιο ελαστικο και τις δυο φορες το πηγε χωρις αερα στο βουλκανιζατερ και το εφτιαξε

Konstantinos E60
05-03-11, 20:40
Στο πλαι δεν επισκευαζεται, αλλα στο πελμα...ναι...

Ειχα φιλο που ειχε παθει δυο φορες προκα στο ιδιο ελαστικο και τις δυο φορες το πηγε χωρις αερα στο βουλκανιζατερ και το εφτιαξε

Αν περπατήσει χωρίς αέρα μην το εμπιστευεσαι πλέον καθόλου !! Χανει τις
ιδιότητες που έχει σαν run flat thumb
Αν ωστόσο το αντιληφθεις έγκαιρα και η προκα-βίδα είναι στο πέλμα επισκευάζεται κανονικότατα !!!

Z4 DCT
05-03-11, 20:45
Αν περπατήσει χωρίς αέρα μην το εμπιστευεσαι πλέον καθόλου !! Χανει τις
ιδιότητες που έχει σαν run flat thumb
Αν ωστόσο το αντιληφθεις έγκαιρα και η προκα-βίδα είναι στο πέλμα επισκευάζεται κανονικότατα !!!

το περπατησα 30 χλμ μεχρι 70 χλμ ταχυτητα μαξ.....

Konstantinos E60
05-03-11, 20:51
το περπατησα 30 χλμ μεχρι 70 χλμ ταχυτητα μαξ.....

Το διάβασα ρε παλαβέ.Μην το εμπιστευεσαι,ειδικα για την γυναικα.Αλλαξε το
δεν θα κολήσεις σε ένα κωλολάστιχο !thumb

Konstantinos E60
05-03-11, 21:03
https://farm1.static.flickr.com/50/141203023_9e5dcec231.jpg

Μπορει να σου πετάξει "βυζάκι" αν πάσα στιγμή !! Προσεξέ το!!

halkida116mpack
05-03-11, 21:10
να σας πω και εγω την δικη μου εμπειρια με τα ραν φλατ...στα 11+χρονια που οδηγω δεν ηξερα τι παει να πει σκασμενο λαστιχο..εεε με το bmw τον πρωτο χρονο μια το πισω αριστερο που πατησα μια ατσαλοπροκα η οποια μπηκε απο το πελμα και οπως γυρναγε ο τροχος εφαγε και το πλαινο σχεδον βγηκε απο το πλαι.ο λαστηχας μου ειπε οτι το πλαινο δεν φτιαχνεται και οτι επειδη με ξερει τι γκαζακιας ειμαι να μην το βαλω ξανα(μου ειπε οτι αν ηταν αλλη κοινη προκα θα την στραβωνε το λαστιχο και δεν θα ειχα προβλημα).αποτελεσμα 180 ευρο το λαστηχο αλλαγη...μετα απο κανα 5μηνο το πισω δεξι πατησε μια λαμα απο φαλτσετα με αποτελεσμα να φτασει ως τα συρματα και να μην επισκευαζεται κι αυτο...αλλα 180 ευρο...η αποσταση που εκανα και στις 2 περιπτωσεις δεν ξεπερασε τα 10χλμ και ουτε τα 50χλμ/ωρα...
τα ραν φλατ δεν εχουν εγγυηση οπως ολα τα pirelli αρα αποφασιζω οτι θα βαλω κοινα λαστιχα και αν σκασουν θα τα παω ρεταλια και θα μου τα αλλαξουν δωρεαν...αυτη ειναι η γνωμη μου γνωριζοντας τα ζητηματα ασφαλειας ...:original:

Z4 DCT
05-03-11, 21:30
https://farm1.static.flickr.com/50/141203023_9e5dcec231.jpg

Μπορει να σου πετάξει "βυζάκι" αν πάσα στιγμή !! Προσεξέ το!!

Ε τωρα με αγχωσες παπαρα!!!!:shok::shok: (ειμαι και αγχωτικος)

m-power_01
06-03-11, 01:44
ν
τα ραν φλατ δεν εχουν εγγυηση οπως ολα τα pirelli

Τα pirelli ειχαν 24μηνες ,τωρα εχουν 18μηνες εγγυηση.

Thomelef
06-03-11, 08:36
το ότι δεν επισκευάζεται παιδιά, είναι γιατί σε κανένα ελαστικό δεν μπορεί να επισκευαστεί
το μάγουλο...όταν η εταιρεία λέει πως δεν επισκευάζεται, ενοείται πως το αμάξι έχει κάνει
χιλιόμετρα ξεφούσκωτο και το πλαινό του έχει φθαρεί...η διαφορά των extra load - run flat,
νομίζω είναι στον τρόπο με τον οποίο δέχεται το πλαινό την δύναμη του αυτοκινήτου...ενώ
το xl αντέχει στο να ματζουνιάζει απο πλευρικές πιεσεις (μπάντες - στριψίματα), το rf μπορεί
να αντέξει την βάρος του αυτοκινήτου σε περίπτωση που κάτσει το λάστιχο...και στις 2
περιπτώσεις όμως, αν το αμάξι περπατήσει με ξεφούσκωτο λάστιχο και πατήσει το βαρος
του πάνω στο πλαινό, τότε είναι σίγουρο πως το λάστιχο έχει γίνει για πέταμα...αυτό που
λέει ο γιάννης πως επισκευάζεται, ισχύει αν έχουμε αντιληφθεί νωρίς πως το λάστιχο
έχει πατήσει κάτι, έχουμε βάλει ρεζέρβα και το αμάξι δεν έχει κάνει χιλιόμετρα με πίτα
ελαστικό για χιλιόμετρα...εγώ πάντως γιάνκο στην θέση σου θα το πετούσα μετά απο
30 χιλιόμετρα διαδρομής χωρίς καθόλου αέρα...φαντάσου εκεί που πάς με καμμιά 150άρα
το καλοκαίρι να κάνει κάνα πάφ...θα την ακούσει πολύ άσχημα όποιος το οδηγάει...

Thomelef
06-03-11, 08:41
έντιτ...τα xl δεν αντέχουν ούτε 3 χιλιόμετρα πίτα ξεφουσκωμένα...εμένα στον περιφερειακό,
με περίπου 2.5 χιλιόμετρα διαδρομή, όλη η εσωτερική πλευρά σκίστηκε...δόξα το θεό που
'εχασε απότομα αέρα και έκοψα λόγο του ότι κάτι δεν μου άρεσε στο περπάτημα, γιατί
ερχόμουν φορτωμένος απο εγνατία με καμμιά 200άρα...να'ναι καλά και ο φίλος μου ο
βασίλης που έστειλε το φορτηγάκι με ένα σετ 18άρια και έφυγα, γιατί αλλιώς η ταλαιπωρεία
θα ήταν μεγάλη...

Z4 DCT
06-03-11, 08:55
το ότι δεν επισκευάζεται παιδιά, είναι γιατί σε κανένα ελαστικό δεν μπορεί να επισκευαστεί
το μάγουλο...όταν η εταιρεία λέει πως δεν επισκευάζεται, ενοείται πως το αμάξι έχει κάνει
χιλιόμετρα ξεφούσκωτο και το πλαινό του έχει φθαρεί...η διαφορά των extra load - run flat,
νομίζω είναι στον τρόπο με τον οποίο δέχεται το πλαινό την δύναμη του αυτοκινήτου...ενώ
το xl αντέχει στο να ματζουνιάζει απο πλευρικές πιεσεις (μπάντες - στριψίματα), το rf μπορεί
να αντέξει την βάρος του αυτοκινήτου σε περίπτωση που κάτσει το λάστιχο...και στις 2
περιπτώσεις όμως, αν το αμάξι περπατήσει με ξεφούσκωτο λάστιχο και πατήσει το βαρος
του πάνω στο πλαινό, τότε είναι σίγουρο πως το λάστιχο έχει γίνει για πέταμα...αυτό που
λέει ο γιάννης πως επισκευάζεται, ισχύει αν έχουμε αντιληφθεί νωρίς πως το λάστιχο
έχει πατήσει κάτι, έχουμε βάλει ρεζέρβα και το αμάξι δεν έχει κάνει χιλιόμετρα με πίτα
ελαστικό για χιλιόμετρα...εγώ πάντως γιάνκο στην θέση σου θα το πετούσα μετά απο
30 χιλιόμετρα διαδρομής χωρίς καθόλου αέρα...φαντάσου εκεί που πάς με καμμιά 150άρα
το καλοκαίρι να κάνει κάνα πάφ...θα την ακούσει πολύ άσχημα όποιος το οδηγάει...

Ε θα το αλλαξω την δευτερα....κριμα και εχει κανει 1000χλμ με το ζορι ......:(

Ποσο παει ενα λαστιχο 215/40/18?? ρφτ

sv2qo
06-03-11, 09:09
Συνήθως σε ειδοποιεί το OBC οτι έχεις χάσει αέρα, (όπως γίνεται με ενα απλό καρφι) και μπορείς να συνεχίσης φουσκόνοντας το λάστιχο μια δυό φορές μέχρι να φτάσης στο βουλκανιζατέρ, και μη μου πείτε οτι σε 100 χμ. δεν υπάρχει βενζινάδικο να συμπληρώσης αέρα.

Z4 DCT
06-03-11, 09:14
Συνήθως σε ειδοποιεί το OBC οτι έχεις χάσει αέρα, (όπως γίνεται με ενα απλό καρφι) και μπορείς να συνεχίσης φουσκόνοντας το λάστιχο μια δυό φορές μέχρι να φτάσης στο βουλκανιζατέρ, και μη μου πείτε οτι σε 100 χμ. δεν υπάρχει βενζινάδικο να συμπληρώσης αέρα.

Δυστηχος εκανα λαλακεια....και ενω ειχε ενα σωρο βενζιναδικα...ΔΕΝ εβαλα αερα σε κανενα!!!!!:ranting2::ranting2:
Θα γλιτωνα και τοι λαστιχο γιατι στην ουσια δεν ειχε τρυπα και ειχα κανει λαλακεια με το καπακι της βαλβιδας και εχανε αερα μονο!!!!!!:ranting2:

Thomelef
06-03-11, 09:15
γιάννη, το ξεζαντάρατε το λάστιχο να δείτε σε τι κατάσταση βρίσκεται???

Samaro
06-03-11, 10:03
Δυστυχως δεν επισκευαζονται. το φτιαχνεις με δικη σου ευθυνη! Η BRIGESTONE λεει οτι ειναι αχρηστο το ελαστικο και μεσα σε 24 ωρες θα σου στειλει καινουργιο
Συμφωνω. Τα λαστιχα αυτα σε προστατευουν κυριως απο το ξαφνικο κλαταρισμα.
Δεν εχω διαβασει σε καμμια εταιρια να αναφερει οτι τα ραν-φλατ επισκευαζονται.
Φυσικα, καμμια επισης δεν εχω δει να λεει αν μπορει το λαστιχο να επισκευαστει οταν τρυπισει απο κατω η στα πλαγια.

Thomelef
06-03-11, 10:10
Συμφωνω. Τα λαστιχα αυτα σε προστατευουν κυριως απο το ξαφνικο κλαταρισμα.
Δεν εχω διαβασει σε καμμια εταιρια να αναφερει οτι τα ραν-φλατ επισκευαζονται.
Φυσικα, καμμια επισης δεν εχω δει να λεει αν μπορει το λαστιχο να επισκευαστει οταν τρυπισει απο κατω η στα πλαγια.

λογικό, γιατί όλες θέλουν για ψύλλου πήδημα να πετιούνται και να αλλάζονται
τα ελαστικά...εγώ πάντως στο προ-προηγούμενο ζευγάρι που φορούσα, το
πίσω αριστερό ελαστικό, έκανε άνετα και χωρίς κανένα πρόβλημα 40 χιλιάδες
χιλόμετρα...μεγάλη τσατίλα, μιάς και τα λάστιχα ήταν φορεμένα 5 μέρες νωρίτερα.
το θέμα είναι να μην έχει περπατήσει το αμάξι με πίτα λάστιχο...αν τα λινά του και
τα πλαινά του δεν έχουν πάθει τπτ, δεν υπάρχει κανένα μα κανένα πρόβλημα στο
να επισκευαστούν...πάντως γιάννη, ναι...αν σταματούσες να βάλεις αέρα σε ένα
δύο βενζινάδικα, δεν θα είχε κανένα πρόβλημα το λάστιχο...

gnx
06-03-11, 10:34
Στο πλαι δεν επισκευαζεται, αλλα στο πελμα...ναι...

Ειχα φιλο που ειχε παθει δυο φορες προκα στο ιδιο ελαστικο και τις δυο φορες το πηγε χωρις αερα στο βουλκανιζατερ και το εφτιαξε

ειχες φίλο; Είχες φίλο;

τό ξερα ρε π@πάρα ότι δε με εχεις φίλο πιά...:ranting2:

Σου θυμίζω ότι όταν το ειχαμε συζητήσει σου ειχα πει ότι μου ειχε συμβεί 2 φορές με το mini cooper s cabrio, και οτι μετα τα μπαλώματα ήταν μια χαρά.

bimmer-corfu
06-03-11, 10:58
Αν περπατήσει χωρίς αέρα μην το εμπιστευεσαι πλέον καθόλου !! Χανει τις
ιδιότητες που έχει σαν run flat thumb
Αν ωστόσο το αντιληφθεις έγκαιρα και η προκα-βίδα είναι στο πέλμα επισκευάζεται κανονικότατα !!!

το ίδιο λάστιχο έφαγε πρόκα 2 φορές και έκανα άνετα καμιά 30αριά χιλιόμετρα τη πρώτη φορά και καμιά 80αριά χιλιόμετρα τη δεύτερη φορά μέχρι να το φτιάξω

Z4 DCT
06-03-11, 14:23
ειχες φίλο; Είχες φίλο;

τό ξερα ρε π@πάρα ότι δε με εχεις φίλο πιά...:ranting2:

Σου θυμίζω ότι όταν το ειχαμε συζητήσει σου ειχα πει ότι μου ειχε συμβεί 2 φορές με το mini cooper s cabrio, και οτι μετα τα μπαλώματα ήταν μια χαρά.

Χαχαχα δ θυμομουν ότι το είχες πάθει και συ ρε!!!!! Χαχ:th_Laie_67-1:

Monsta
06-03-11, 14:34
Στο πλαι δεν επισκευαζεται, αλλα στο πελμα...ναι...

Ειχα φιλο που ειχε παθει δυο φορες προκα στο ιδιο ελαστικο και τις δυο φορες το πηγε χωρις αερα στο βουλκανιζατερ και το εφτιαξε


ειχες φίλο; Είχες φίλο;

τό ξερα ρε π@πάρα ότι δε με εχεις φίλο πιά...:ranting2:




Έτσι Γιώργο, έτσι. Τώρα πια πίνουμε μόνοι μας τους καφέδess μας και λέμε τις ιστορίess μας.