PDA

Επιστροφή στο Forum : Compressors



Jimmakos
03-03-11, 02:10
Απο ότι ψαχούλεψα στο φόρουμ και γενικά στο ίντερνετ δεν βρήκα κάτι σχετικό.

Επειδή έχω απορία έστω να δώ και να μάθω πως λειτουργεί ενας κομπρέσσορας σκέφτηκα να ανοίξω αυτό το θέμα!
Τα φώτα σας λοιπόν :thumbsup:

(Όχι δεν ψάχνομαι για τον Μ40 :whistle: :th_Laie_67-1: )

giannis_compact
03-03-11, 02:25
Δημήτρη απ'όσο ξέρω ο κομπρέσσορας είναι σε αντίθεση με τούρμπο μηχανικός υπερσυμπιεστής με ιμάντα και δουλεύει σε όλο το φάσμα των στροφών του κινητήρα και όχι μετά από κάποιες στροφές όπως το τούρμπο!

Jimmakos
03-03-11, 02:33
Αυτό είναι το μόνο που ξέρω Γιάννη.... Αλλά ούτε έχω δεί κομπρέσσορα ούτε ξέρω πως τοποθετείται ούτε τίποτα!

giannis_compact
03-03-11, 02:39
Αυτά τα λίγα ξέρω και γώ Δημήτρη τίποτα παραπάνω δυστυχώς!

Jimmakos
03-03-11, 02:41
Δεν πειράζει φίλε μου.... Για αυτό άνοιξα και το θέμα για να μάθουμε! Ότι μαθαίνουμε καλό είναι άλλωστε thumb

Vasilis
03-03-11, 08:12
...κοιτα να δεις Δημητρακη!

δεν ειμαι ο καταλληλος για να σου πει ΠΩΣ λειτουργει ο κομπρεσσορας!

Αυτο που μπορω να σου πω ομως

ειναι οτι οταν ''λειτουργει'' :rally:, κανει ξεχωριστη τη μερα σου...ή καλυτερα την νυχτα σου...:whistle::whistle::th_Laie_67-1:

ΔημήτρηςΜ3
03-03-11, 10:28
...κοιτα να δεις Δημητρακη!

δεν ειμαι ο καταλληλος για να σου πει ΠΩΣ λειτουργει ο κομπρεσσορας!

Αυτο που μπορω να σου πω ομως

ειναι οτι οταν ''λειτουργει'' :rally:, κανει ξεχωριστη τη μερα σου...ή καλυτερα την νυχτα σου...:whistle::whistle::th_Laie_67-1:

thumb σωστος..........

turbodog
03-03-11, 11:17
Υπαρχουν πολλων ειδων κομπρεσσορες : Φυγοκεντρικοι (Centrifugal SC) , Twin screw, Roots etc που βασιζονται σε διαφορετικο μηχανισμο κινησης και εχουν διαφορετικο ευρος λειτουργειας (powerband)
Αν θελεις να παρεις μια ιδεα εδω

https://auto.howstuffworks.com/supercharger1.htm

Το αρθρο εχει αναλυτικα και τις αρχες λειτουργιας για διαφορετικους τυπους SC


Εγω εχω Rotrex (Centrifugal SC). Αν θελεις περισσοτερες πληροφοριες, παρακατω, και στα Ελληνικα μαλιστα

https://www.rotrex.zantalis.com/index.html

Jimmakos
03-03-11, 14:09
Μα Βασίλη την νύχτα μας θέλουμε να κάνουμε καλύτερη :th_Laie_67-1:

turboσκύλε (Συννονόματος αν θυμάμαι καλά ε?)
έτσι όπως τα διαβάζω φίλε μου ο κομπρέσσορας φαίνεται ως ιδανική λύση σε κάθε πρόβλημα!
Αφού ούτε πολλαπλές εξαγωγής, ούτε intercooler (θεωρητικά πιστεύω) ούτε κάτι το ιδιαίτερο παρά μόνο μια βάση και έναν ιμάντα να πάρει κίνηση....
Και μετά παίζεις με το πρόγραμμα να φτιάχνεις αβάνς κλπ όπως θα έκανες στο κλασικό τούρμπο καυσαερίων?

turbodog
03-03-11, 16:26
Μα Βασίλη την νύχτα μας θέλουμε να κάνουμε καλύτερη :th_Laie_67-1:

turboσκύλε (Συννονόματος αν θυμάμαι καλά ε?)
έτσι όπως τα διαβάζω φίλε μου ο κομπρέσσορας φαίνεται ως ιδανική λύση σε κάθε πρόβλημα!
Αφού ούτε πολλαπλές εξαγωγής, ούτε intercooler (θεωρητικά πιστεύω) ούτε κάτι το ιδιαίτερο παρά μόνο μια βάση και έναν ιμάντα να πάρει κίνηση....
Και μετά παίζεις με το πρόγραμμα να φτιάχνεις αβάνς κλπ όπως θα έκανες στο κλασικό τούρμπο καυσαερίων?

Intercooler εχει. Γιατι να μην εχει? Οταν συμπιεζουμε αερα αυτος ζεσταινεται...ειτε τον συμπιεζουμε μεσω turbo ειτε μεσω SC πρεπει να ψυχθει. Σε εφαρμογες βεβαια με χαμηλη πιεση δεν ειναι απαραιτητο καθως δεν ζεσταινεται και πολυ(και συνηθως χρησιμοποιουνται SCs γιαυτο...οποτε εχει περασει εσφαλμενα η αντιληψη οτι οι κομπρεσσορες δεν θελουν I/C.)

Η βαση του κομπρεσσορα δεν ειναι και τοσο απλη στην εφαρμογη και κατασκευη ωστε να δουλευει αξιοπιστα και να μην πατιναρει/κοβει ιμαντες ολη την ωρα.

Προγραμμα καυσιμου/αβανς ακολουθουμε τις ιδιες αρχες με τους turbo κινητηρες.

Οσο για το αν ειναι καλυτερο? Εξαρταται...Την ωμη δυναμη του turbo δεν θα την αποκτησουν ποτε οι κομπρεσσορες.
Ειναι πιο safe γιατι ειναι πιο γραμμικοι στην αποδοση (και πιο ευκολοι στην ρυθμιση). Παντως σε ιδια μοτερ, με την ιδια πιεση, το turbo θα ειναι παντα δυνατοτερο.
Εγω προσωπικα εχω κομπρεσσορα (Το S54 μοτερ δεν ειναι κατα την γνωμη μου η καλυτερη πλατφορμα για turbo, αλλα αυτο παιρνει κουβεντα μεγαλη και δεν ειναι επι του παροντος) αλλα απο το Nickname μου καταλαβαινεις οτι ειμαι οπαδος του υπερσυμπιεστη καυσαεριων thumb

Jimmakos
04-03-11, 07:52
Δημήτρη επειδή έχω μπεί σε turbo group VAG και σε κομπρέσσορα mercedes οφείλω να πω οτι το "ξέσπασμα" που κάνει η τουρμπίνα σε συνδιασμό με external και λοιπά καλούδια είναι άκρως εντυπωσιακό ενώ ο κομπρέσσορας είναι πιο γραμμικός, πιο γλυκός!

Βέβαια εγώ σαν Δημήτρης προτιμώ την ομαλή δύναμη και όχι να με κολλάει πίσω απότομα στο κάθε "παντόφλιασμα"....
Πές με και λίγο οτι λερώνω τα μποξεράκια αλλά ψιλοφοβάμαι την απότομη δύναμη....
Άλλωστε εμένα με ενδιαφέρει να παίζω ψηλές στροφές και drift κυρίως.....

Αυτό που με "χαλάει" είναι το μεγάλο κόστος του κομπρέσσορα ενώ με την τουρμπίνα σου έρχεται πιο οικονομικά ΑΛΛΑ αν υποθέσεις οτι στην τουρμπίνα θες εξατμίσεις, πλακάκια, βάσεις κλπ πάλι στα ίδια χρήματα παίζεις όπως τα έβαλα κάτω. thumb