PDA

Επιστροφή στο Forum : σασμαν κραου



panos90
02-03-11, 18:58
καιρος ηταν,

Mini cooper r50 Μολις πατησε 90Κ χιλιομετρα και το σασμαν...

γκρρρ γκρρρρ γκρρρρ... οταν αφηνεις το γκαζι.. και
μπρρρρρρρρρρρρ... οταν πατας το γκαζι.

τα παραπανω με ολες τις ταχυτητες κουμπωμενες.

για ανακατασκευη σε ενα τηλεφωνο που μας δωσανε μας ζητανε 900 ευρω

τωρα τι ανακατασκευη ειναι αυτη - ποσο αξιοπιστη κλπ.. δεν εχω ιδεα.

Let's discuss για το τι λυσεις υπαρχουν . . .

ghost-rider
02-03-11, 19:15
Aπο κιβωτιο αυτος ο θορυβος? Και σε ολες τις ταχυτητες?

Σε ενα φιλο που ειχε συμβει ενα προβλημα αντιστοιχης... φασαριας ηταν απο ημιαξονιο αν θυμαμαι καλα(Ε30).
Ισως κ απο διαφορικο, αλλα νομιζω οτι αυτο το ειχε αλλαξει σε επομενη εκπομπη.


Ηξερα οτι συνηθως την ακουν τα συγχρονιζε στα κιβωτια και γρατσουνανε στις αλλαγες.
Δεν μπορω να φανταστω τι επαθε στο cooper.

Παντως οι επισκευες των κιβωτιων αποτελουνται απο βαλε βγαλε και δεν εχουν τιποτα περιεργο.

panos90
02-03-11, 19:26
Οταν πατας συμπλεκτη σταματαει να το κανει (και τσουλαει το αμαξι)
Ενας μαστορας που το οδηγησε ειπε οτι ειναι απο σασμαν.
Οι ταχυτητες κουμπωνουν κανονικοτατα και η αισθηση του συμπλεκτη ιδια.

Dimzan
02-03-11, 20:01
Πιθανον να ειναι και ρουλεμαν συμπλεκτη. Απ οσο εχω ακουσει ειναι ενα ρουλεμαν που παταει πανω ο δισκος και μπορει να φθαρει.. Με καθε επιφυλαξη γιατι δεν το χω δει Live

PANOS-E60
02-03-11, 20:06
Κομένη βάση μήπως ...?

Kostas_1
02-03-11, 20:09
Πανο ειναι (δυστυχως) συνηθισμενο στα μινι...

z3 2.2
02-03-11, 20:10
Πανο απο την περιγραφη σου μου μοιαζει για διαφορικο.
Οπως και να χει με το που θα ανοιξεις το σασμαν θα αλλαξει ολα τα ρουλεμαν,πραγμα το οποιο κοστιζει αρκετα.
Μετα θα πρεπει να δει τι παιζει παραμεσα.
Σιγουρα τα γρεζια θα εχουν επιρεασει και τα υπολοιπα κινουμενα μερη.
Η εμπειρια μου εχει δειξει οτι σπανιως ενα επισκευασμενο κιβωτιο ξαναδουλευει χωρις θορυβους.

Το κακο με το κιβωτιο ειναι οτι ανοιγοντας το σιγουρα θα πεσεις σε διληματα του τυπου "να το αλλαξω το συχρονιζε της 4ης"?
Και αλλα τετοια ομορφα.
Καμια φορα επισης οι φωλιες που μπαινουν οι κωνοι των ρουλεμαν αποκτουν μεγαλυτερες ανοχες με αποτελεσμα τα καινουρια ρουλεμαν να εχουν την πιθανοτητα να γυριζουν μαζι με τους κωνους τους...οποτε πας και για καβουκια κιβωτιου!

Πωπω πολυ μαυρα τα λεω ε?χαχαχα

Γνωμη μου βρες ενα μτχ βαλε και καινουριο συμπλεκτη αμα δεν εχεις αλλαξει προσφατα και τελος.

Jimmakos
02-03-11, 20:32
Το χει πάθει η γειτόνισσά μου.... Το ίδιο ακριβώς και άλλαξε σασμάν! Τώρα δεν ξέρω πόσο πήγε το μαλλί θα σε γελάσω φίλε μου....

deepBLUE
02-03-11, 20:46
Ανακατασκευη ειναι μια χαρα να γινει στη θεση σου αν το συνεργειο εχει γνωσεις δε θα το φοβομουν εξ αλλου θα εχεις και εγγυηση γι αυτο που θα σου φτιαξουν.

Jimmakos
02-03-11, 20:47
Ακριβώς αν εμπιστεύεσαι τον μάστορα δεν έχεις να φοβάσαι τίποτα....

panos90
02-03-11, 20:51
η εγγυηση ειναι ενα απο τα σημαντικα που με ενδιαφερουν.
γιατι να δωσει καποιος 1000ευρω και μετα απο 10.000χιλ ξανα κραου.. εεεεε παει πολυ...

και η ανακατασκευη προσωρινη λυση ειναι γιατι καποια στιγμη σιγουρα θα το ξαναβγαλει το προβλημα.

. . .

Jimmakos
02-03-11, 20:54
Δεν νομίζω Πάνο.... Αν γίνει σωστή δουλειά γιατί να σου ξαναβγάλει πρόβλημα?

paganis
02-03-11, 21:10
Πανο απο την περιγραφη σου μου μοιαζει για διαφορικο.
Οπως και να χει με το που θα ανοιξεις το σασμαν θα αλλαξει ολα τα ρουλεμαν,πραγμα το οποιο κοστιζει αρκετα.
Μετα θα πρεπει να δει τι παιζει παραμεσα.
Σιγουρα τα γρεζια θα εχουν επιρεασει και τα υπολοιπα κινουμενα μερη.
Η εμπειρια μου εχει δειξει οτι σπανιως ενα επισκευασμενο κιβωτιο ξαναδουλευει χωρις θορυβους.

Το κακο με το κιβωτιο ειναι οτι ανοιγοντας το σιγουρα θα πεσεις σε διληματα του τυπου "να το αλλαξω το συχρονιζε της 4ης"?
Και αλλα τετοια ομορφα.
Καμια φορα επισης οι φωλιες που μπαινουν οι κωνοι των ρουλεμαν αποκτουν μεγαλυτερες ανοχες με αποτελεσμα τα καινουρια ρουλεμαν να εχουν την πιθανοτητα να γυριζουν μαζι με τους κωνους τους...οποτε πας και για καβουκια κιβωτιου!

Πωπω πολυ μαυρα τα λεω ε?χαχαχα

Γνωμη μου βρες ενα μτχ βαλε και καινουριο συμπλεκτη αμα δεν εχεις αλλαξει προσφατα και τελος.

πολυ σωστα τα λες...και να προσθεσω ως παθων, πως μια ανακατασκευη ειναι προσωρινη λυση ! την πρωτη φορα που εσπασα σασμαν στον γαλλο, εκανα επισκευη ...η οποια κρατησε ενα μηνα! ετσι πληρωσα και επισκευη και μεταχειρισμενο ...ασχετα που το ξαναεσπασα μετα απο λιγους μηνες παλι! επιπλεον,,το επισκευασμενο...σιγουρα θα κανει θορυβους απο την πρωτη στιγμη που θα το κουμπωσεις πανω!

z3 2.2
02-03-11, 22:11
Ανακατασκευη ειναι μια χαρα να γινει στη θεση σου αν το συνεργειο εχει γνωσεις δε θα το φοβομουν εξ αλλου θα εχεις και εγγυηση γι αυτο που θα σου φτιαξουν.

Ξες τι γινεται βρε Βαγγελη?
Πολλες φορες ειναι πιο οικονομικο να βρεις ενα μτχ παρα να επισκευασεις το υπαρχον.

Αλλο να σου "γρατζουναει" λιγακι την δευτερα και να το ανοιξεις για συχρονιζε δευτερας και αλλο να εχει γινει μεσα γραναζοσουπα.
Σε περιπτωση γραναζοσουπας...πας για μτχ.:original:

bmwz3
03-03-11, 00:18
kala einai na min to kineis to amaksi kai na sto eleksei kapoios sigoura.egw me 900 eurw eixa valei mtx kibwtio sto r50 mou.einai apo ena rover nomizw to kivwtio 1.4 kiolas giayto kanei kraou.eimai eksoteriko sorry gia ta greekenglish

Jimmakos
03-03-11, 01:50
kala einai na min to kineis to amaksi kai na sto eleksei kapoios sigoura.egw me 900 eurw eixa valei mtx kibwtio sto r50 mou.einai apo ena rover nomizw to kivwtio 1.4 kiolas giayto kanei kraou.eimai eksoteriko sorry gia ta greekenglish

αχά! μήπως λόγο οτι τα κουπεράκια είναι 1600 και βάλε δεν αντέχουν τα κιβώτια?
Μα αυτό δεν θα έπρεπε να το κούρευε όταν το πήγαινες τέρμα συνέχεια κλπ ή είναι ελλατωματικά απο την μάνα τους?

panos90
03-03-11, 01:51
το προβλημα ειναι ΑΚΡΙΒΩΣ ΑΥΤΟ


https://www.youtube.com/watch?v=je7GMx4CUH0

panos90
03-03-11, 01:54
πολυ απλα οι πρωτες σειρες , νομιζω μεχρι το 2004, ειχαν τα midland κιβωτια τα οποια τα πηρε η bmw απο την ROVER η οποια τα εβαζε στα 1400αρια!

μετα μπηκαν τα getrag τα οποια απο οτι διαβασα ΔΕΝ ταιριαζουν σε αυτα που ειχαν τα midland...

mixalis
03-03-11, 07:49
πολυ απλα οι πρωτες σειρες , νομιζω μεχρι το 2004, ειχαν τα midland κιβωτια τα οποια τα πηρε η bmw απο την ROVER η οποια τα εβαζε στα 1400αρια!

μετα μπηκαν τα getrag τα οποια απο οτι διαβασα ΔΕΝ ταιριαζουν σε αυτα που ειχαν τα midland...

Ακριβώς έτσι είναι χωρίς να είμαι σίγουρος για την ημερομηνία thumbthumbthumb φίλος με συνεργείο bmw μου το είχε πει αλλά δεν θυμάμαι χρονολογία.

panos90
03-03-11, 11:45
αν γνωριζει καποιος μαγαζι με ανταλλακτικα πρωτων mini η και rover 1.4 ας ποσταρει εδω

bmwz3
03-03-11, 14:13
sto car exei para polles agelies.sigoyra tha eksipiretitheite.exei kai sasman

panos90
03-03-11, 15:48
περιεγραψα το προβλημα σε εναν που φτιαχνει σασμαν και μου ειπε οτι μαλλον ειναι το ρουλεμαν του και θελει 350 για να το φτιαξει..

μου δινει και ανακατασκευασμενο - αλλο σασμαν - με 800 ευρω και του δινω το δικο μου.

δεν εχω ιδεα αν ειναι καλες τιμες οι κακες και ποιες απο τις δυο λυσεις να διαλεξω..

bill_m3
03-03-11, 19:37
Πάνο πήγαινε να το δει αυτός που λέει για το ρουλεμάν, αν είναι να ξεμπερδέψεις με 350¤ είσαι εντάξει!!!!

z3 2.2
03-03-11, 21:07
περιεγραψα το προβλημα σε εναν που φτιαχνει σασμαν και μου ειπε οτι μαλλον ειναι το ρουλεμαν του και θελει 350 για να το φτιαξει..

μου δινει και ανακατασκευασμενο - αλλο σασμαν - με 800 ευρω και του δινω το δικο μου.

δεν εχω ιδεα αν ειναι καλες τιμες οι κακες και ποιες απο τις δυο λυσεις να διαλεξω..

ποιο ρουλεμαν απ ολα?!
350 θελει για να του πας το κιβωτιο και να το φτιαξει ή να το κατεβασει και να το ανεβασει κιολας?

bmwz3
03-03-11, 21:13
genika kai to diko mou ekane kati thorivous apo rouleman,kai to piesa se mia strofh me xeirofreno kai den anakataskeuazotan kan!dialithike oloklhro.genika mhn piezeis katholou stis allages oute polla polla me ton simplekth sorry gia greekenglish..

bmwz3
03-03-11, 21:16
https://www.car.gr/parts/view/944249/?lang=el

paganis
03-03-11, 22:06
αν γνωριζει καποιος μαγαζι με ανταλλακτικα πρωτων mini η και rover 1.4 ας ποσταρει εδω

υπαρχει αποθηκη στο μενιδι...που εχει τα παντα απο μινι.(μονο αυτα εμπορευεται),,,αν θες πες μου κωδικο , να περασω αυριο να ρωτησω τιμη!

panos90
03-03-11, 22:47
ποιο ρουλεμαν απ ολα?!
350 θελει για να του πας το κιβωτιο και να το φτιαξει ή να το κατεβασει και να το ανεβασει κιολας?

να του παω το κιβωτιο να αλλαξει ρουλεμαν




https://www.car.gr/parts/view/944249/?lang=el

αυτον πηρα τηλεφωνο


υπαρχει αποθηκη στο μενιδι...που εχει τα παντα απο μινι.(μονο αυτα εμπορευεται),,,αν θες πες μου κωδικο , να περασω αυριο να ρωτησω τιμη!


το σασμαν ειναι αυτο στο λινκ απο το car.gr
το cooper ειναι R50 μοντελο 2002. πως βρισκω τον κωδικο του σασμαν του?

Kostas_1
04-03-11, 08:02
Στο realoem...

εδω ειναι αλλα βλεπω 2 τυπους. Για κοιτα :

https://www.realoem.com/bmw/partgrp.do?model=RC31&mospid=48010&hg=23&fg=05

paganis
04-03-11, 19:12
αν αυριο, βρω χρονο...θα περασω να ρωτησω! αλλιως απο τριτη ...! ποσα κυβικα ειναι 1400 ή 1600?

paganis
05-03-11, 10:47
περασα απο τον γνωστο μου αλλα δυστηχως δεν εχει αυτην την στιγμη!
το μονο που μου προτεινε ειναι σασμαν απο του 2005...και αλλαγη σε βασεις- ημιαξονια για να κουμπωσει! ειναι καλυτερο σασμαν και πιο καινουριο..βεβαια για ολα τα πραγματα ,σασμαν ημιαξονια κτλ ..μου ζητησε 1000 ευρω, τα οποια θεωρω πολλα!
αλλη λυση και οικονομικη..σασμαν απο ροβερ 214 ή 414...οποτε σου παραθετω μερικες αγγελιες και εσυ πρατεις οπως νομιζεις!
www.car.gr/parts/view/461694/
www.car.gr/parts/view/1265896/
www.car.gr/parts/view/679962
www.car.gr/parts/view/1208570/
www.car.gr/parts/view/1210323/
www.car.gr/parts/view/691954/

panos90
05-03-11, 13:17
μετα απο προταση του Dimitris E34 πηγα στο συνεργειο

auto service αφοι δημητριου στα μελισσια

αφησα το αυτοκινητο χθες και το πηρα σημερα το μεσημερι.
αλλαξε το/τα ρουλεμαν του σασμαν (δεν καταλαβα ακριβως ποσα ηταν) κατι τσιμουχακια κλπ..
το αμαξι παει μια χαρα τωρα στον δρομο και σταματησε να κανει τον θορυβο που ειχα ανεβασει στο video στις προγουμενες σελιδες.

ΕΠΙΣΗΣ διαπιστωσα και βελτιωση στην αποδοση του γκαζιου.
ΠΡΙΝ οταν πατουσα αποτομα το γκαζι το αμαξι εκανε ενα ΓΚΟΥΠ και το εδινε πολυ αποτομα που νομιζες θα μεινει η μηχανη κατω.
τωρα αυτο ΔΕΝ το κανει και το δινει οπως το bmw - με την ιδια προοδευτικοτητα.

το καλυτερο το αφησα για το τελος.

380 ευρω μου πηρε παιδια. :thumbsup:

οι τιμες που ακουσα αυτε τις μερες που εψαχνα ηταν αστα να πανε..

μου ειχαν ζητησει 400 ευρω ΜΟΝΟ για να κατεβασουν το σασμαν για να το παω ΑΛΛΟΥ να το φτιαξουν!

θα το κανω τωρα βολτες το αμαξι να γραψει χιλιομετρακια και θα του το ξαναπαω να του κανει ενα τελευταιο ελεγχο οπως μου ειπε.

Tελος θελω να ευχαριστησω ΟΛΑ τα μελη του Bmwfans που ασχοληθηκαν με το θεμα μου (bill, paganis, bmwz3, sharky ,ghost-rider, dimzman, z3 2.2, συγνωμη αν ξεχναω κανεναν)
βοηθησαν οχι εμενα αλλα σιγουρα και αλλους κατοχους μινι καθως αυτο ειναι στανταρ προβλημα στο σασμαν.

Αν το αφηνα ετσι θα πηγαινε για πεταμα ολο το σασμαν και θα δινα κανα χιλιαρικο για την αλλαγη του.
οποτε φτηνα την γλιτωσα (γι αυτη τη φορα).

:original:

paganis
05-03-11, 13:27
να σε ενημερωσω σχετικα με τιμες κατεβασματος-ανεβασματος σασμαν! σε ενα τυπικο συνεργειο...παει απο 120 με 150 ευρω με βαλβολινες.( προσωπικα μου το φτιαχνουν με 80-100...ημουν συχνος πελατης)...,το ρουλεμαν( δισκου πλατο) κανει απο 20 εως 30 ευρω αναλογα τον τυπο οχηματος...οποτε η διαφορα στην δικη σου τελικη τιμη....ισως προερχεται απο επιπλεον εργασιες! επιπλεον για να το πηρες την επομενη μερα μεσημερι...αποκλειεται να σου εχουν ανοιξει σασμαν και να σου αντικατεστησαν καποιο εσωτερικο ρουλεμαν( η δουλεια αυτη απαιτει χρονο..και αν εχει και αλλα αμαξια στο συνεργειο αργει)..οποτε το ρουλεμαν που σου αλλαξαν ηταν του δισκου -πλατο..! ελπιζω να σου εγινε επιπλεον δουλεια στο αμαξι , ωστε να δικαιολογει τα χρηματα που εδωσες...

bill_m3
05-03-11, 13:57
:thumbsup::thumbsup:

Ωραίος Πάνο, τέλος καλό!!

Σήμερα πέρασα από ένα φίλο μου που έχει συνεργείο bmw (πρώην αρχιμηχανικός της bmw Τρικάλων που έκλεισε) και τον ρώτησα για εσένα, μου είπε 150¤ να το κατεβάσει και αναλόγως να το φτιάξει!

panos90
05-03-11, 17:01
απο οτι καταλαβα το σασμαν ανοιχτηκε και μαλιστα το εκανε ο ιδιος.
και μου ειπε οτι ηταν πολυ δουλεια γιατι επρεπε να λυθει ολο το αμαξι.
τωρα αν μου ερχοταν πιο φθηνα ειναι πιθανο αλλα για 100 ευρω δεν με πολυνοιαζει,
οταν ημουν ετοιμος να δωσω ενα χιλιαρικο για πλακα...

// α για κατεβασμα σασμαν μου ειχει διευκρινισει τηλεφωνικως οτι θελει 200, οποτε 180 τα υπολοιπα.

Jimmakos
05-03-11, 17:40
Πολύ χαίρομαι φιλαράκο! Καλορίζικος!! :thumbsup: