PDA

Επιστροφή στο Forum : Επιστροφή χρημάτων!



Monsta
01-03-11, 19:30
Εδώ και ένα μήνα περίπου έχουμε βγει με ένα φίλο που διατηρεί κατάστημα 'Γερμανός' με τη γυναίκα του. Είμαστε και οι τέσσερις για φαγητό και μας περιγράφουν περιστατικό όπου μία πελάτισσα αγόρασε μετρητοίς i-phone 4 και την επόμενη μέρα τους το πήγε πίσω για να το επιστρέψει. Το προόριζε για δώρο όμως την είχε προλάβει κάποιος άλλος. Η συσκευασία ήταν βέβαια άθικτη.

Ακούω με ενδιαφέρον τη περιγραφή, αλλά ξέρω από μέσα μου που θα καταλήξει η κουβέντα και έχω ήδη αρχίσει να φορτώνω. Όπως ίσως καταλάβατε, της αρνήθηκαν να της δώσουν τα χρήματά της πίσω, επικαλούμενοι διάφορες βλακείες δικαιολογίες του στυλ....'δεν έχει τόσα χρήματα το ταμείο', 'μπορείτε να πάρετε κάτι άλλο από το κατάστημα' και άλλα τέτοια όμορφα. Ναι, λες και θα πάει να πάρει 'άλλα' πράγματα αξίας 700 ευρώ.

Οπότε έχει αρχίσει μία τεράστια αντιπαράθεση, διότι προσωπικά υποστηρίζω (με πάθος) ότι πρέπει να ακολουθήσουμε το παράδειγμα άλλων χωρών που επιστρέφουν τα χρήματα στο πελάτη, εφόσον το προϊόν είναι άθικτο, όπως καλή ώρα κάνει το ΖΑRA, το ΙΚΕΑ και ίσως και άλλες σοβαρές επιχειρήσεις που δεν έχω υπόψη μου. Γιατί σώνει και καλά πρέπει να πάρω 'κάτι άλλο' από το μαγαζάκι τους? Εκείνος να μου λέει ότι η νομοθεσία δεν είναι σαφής και πως κανείς δεν τους αναγκάζει να επιστρέψουν χρήματα....

Και βέβαια εδώ και λίγες μέρες που ο 'Γερμανός' διαφημίζει στη TV τη νέα τους υπηρεσία.....'Επιστροφής Χρημάτων' τον πήρα τηλέφωνο και του ριξα το δούλεμα της ζωής του. Τόσο πολύ το φχαριστήθηκα λέμε!!! Εκείνος βέβαια μεσ τα νεύρα που τώρα θέλει-δε θέλει, ΠΡΕΠΕΙ να επιστρέφει χρήματα.:hystericalbs1:


Γράψτε τις δικές σας εμπειρίες με τη ταλαιπωρία που χετε φάει από αντίστοιχους επιχειρηματίες / μαγαζάτορες της κακιάς ώρας. Ποιο ήταν το αποτέλεσμα?

Thomelef
01-03-11, 19:41
δυστηχώς ο αντιεπαγγελματισμός, είναι πραγματικότητα στην χώρα μας...γενικά δεν ξέρω
ρε παιδί μου, αλλά νομίζω πως οι μισοί έλληνες έχουν μάθει να λένε παπάντζες, και οι άλλοι
μισοί έχουν μάθει να τις πιστεύουν...τι να πώ. έχουμε ένα τέλειο σύστημα ρε παιδί μου!!!

Z4 DCT
01-03-11, 19:53
δυστηχώς ο αντιεπαγγελματισμός, είναι πραγματικότητα στην χώρα μας...γενικά δεν ξέρω
ρε παιδί μου, αλλά νομίζω πως οι μισοί έλληνες έχουν μάθει να λένε παπάντζες, και οι άλλοι
μισοί έχουν μάθει να τις πιστεύουν...τι να πώ. έχουμε ένα τέλειο σύστημα ρε παιδί μου!!!

Ολο αυτο σε μια λεξη.........sukers....που το μονο που ξερουν ειναι να ρουφουν αιμα που δεν ειναι δικο τους..........

Samaro
01-03-11, 20:21
Πολυ ενδιαφερον θεμα πραγματικα !
Θα ηταν σκοπιμο να μας απαντουσε καποιος που εχει γνωση της νομικης πλευρας του θεματος.
Βεβαια ο πωλητης ισχυριζεται οτι η συναλλαγη "εκλεισε" και αφου το προιον δεν ειναι ελατωματικο δεν υπαρχει υποχρεωση αντιστροφης της πωλησης.
Απο την αλλη η σωστη επιχειρηση που θελει ευχαριστημενους πελατες ευχαριστως επιστρεφει τα χρηματα ελπιζοντας σε μελλοντικη πωληση.
Προσωπικά, μου ετυχε πριν χρόνια να μην μου επιστρεφουν τα χρηματα, για ενα ρουχο που αγορασα για την γυναικα μου, και το οποίο δεν της εκανε, παρα το γεγονος οτι ειχε συμφωνηθει οτι σε τετοια περιπτωση θα δεχοντουσαν την επιστροφη.
Φυσικα εγινε φασαρια και αφου απειλησα οτι θα καλεσω την αστυνομια και θα υποβαλω μηνυση, τοτε μου επεστρεψαν τα χρηματα.

Kostas_1
01-03-11, 20:32
Νομιζω οτι ειναι θεμα χρονου να εφαρμοστει και εδω. Καπου ειχα διαβασει οτι θα γινει υποχρεωτικο

nfot
01-03-11, 20:37
Μια δικαιολογια που προβαλει φιλος μαγαζατορας, ειναι οτι αφου εχει κοψει αποδειξη και θα φορολογηθει, δεν υπαρχει τροπος ακυρωσης αυτης !!!

Monsta
01-03-11, 20:37
.......suckErSS.......

:original:


τοτε μου επεστρεψαν τα χρηματα.

Και φυσικά δεν ξαναπάτησες, σωστά? Αυτό δεν καταλαβαίνουν οι στενόμυαλοι. Ότι αν ο πελάτης μείνει δυσαρεστημένος, τον έχουν χάσει μια για πάντα.

Monsta
01-03-11, 20:39
Μια δικαιολογια που προβαλει φιλος μαγαζατορας, ειναι οτι αφου εχει κοψει αποδειξη και θα φορολογηθει, δεν υπαρχει τροπος ακυρωσης αυτης !!!

Τη λέξη 'πιστωτικό' τιμολόγιο ή 'ακύρωση απόδειξης' την έχει ακούσει ποτέ?

Vasilis
01-03-11, 20:40
σου κανουν δωρο στην γιορτη σου κατι...

θα μπορεις να το πας πισω κ να παρεις τα λεφτα δλδ?

δεν νομιζω οτι θα γινει κατι τετοιο...

ειδικα με την πεινα που θα πεσει...ολοι τα δωρα πισω θα πηγαινουμε...:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:


τωρα θα μου πεις...ποιος θα μπορει να σου παρει δωρο...?:whistle::whistle::th_Laie_67-1:

nfot
01-03-11, 20:40
Τη λέξη 'πιστωτικό' τιμολόγιο ή 'ακύρωση απόδειξης' την έχει ακούσει ποτέ?


Κανει οτι δεν τις ξερει. Του τα χωνω κι εγω, αλλα το παιζει χαζος.

Kostas_1
01-03-11, 20:44
σου κανουν δωρο στην γιορτη σου κατι...

θα μπορεις να το πας πισω κ να παρεις τα λεφτα δλδ?

δεν νομιζω οτι θα γινει κατι τετοιο...

ειδικα με την πεινα που θα πεσει...ολοι τα δωρα πισω θα πηγαινουμε...:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:


τωρα θα μου πεις...ποιος θα μπορει να σου παρει δωρο...?:whistle::whistle::th_Laie_67-1:

Θα χρειαζεται αποδειξη αγορας για επιστροφη χρηματων.
Αν δεν την εχεις (πχ δωρο) τοτε αλλαγη μονο

Κωνσταντίνος
01-03-11, 20:44
σου κανουν δωρο στην γιορτη σου κατι...

θα μπορεις να το πας πισω κ να παρεις τα λεφτα δλδ?

δεν νομιζω οτι θα γινει κατι τετοιο...

ειδικα με την πεινα που θα πεσει...ολοι τα δωρα πισω θα πηγαινουμε...:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:


τωρα θα μου πεις...ποιος θα μπορει να σου παρει δωρο...?:whistle::whistle::th_Laie_67-1:

Ρε Μπιλ, δώρο να συνοδεύεται με απόδειξη ; :D

paganis
01-03-11, 21:02
πριν 4 μηνες αγορασε φιλος απο το ****** , καρτα γραφικων στην τιμη των 110 ευρω! την περασμενη εβδομαδα, η καρτα χαλασε και πηγε στο σερβις ! αφου την αφησε 2 μερες εκει τον ενημερωσαν, πως η καρτα επισκευαστηκε και να περασει να την παρει! αφου επεστρεψε στο καταστημα, επεμεινε να δοκιμασουν την καρτα μπροστα του! αφου λοιπον την δοκιμασαν μπροστα του, διαπιστωσαν πως το προβλημα παρεμενε( αραγε εκαναν τον κοπο να την επισκευασουν..ή ηταν τυχαιο?) ! ο φιλος λοιπον, ζητησε την αντικατασταση της , αφου η επισκευη της δεν ηταν εφικτη! η απαντηση που πηρε, ηταν πως το προιον δεν υπαρχει ωστε να την αντικαταστησουν, αλλα αν ηθελε μπορουσε να αγορασει μια αλλη με τα ιδια χαρακτηριστικα στην τιμη των 300 ευρω! στην απαιτηση του να του επιστρεψουν τα χρηματα,,,του ειπαν πως παρολλο δεν υπηρχε το συγκεκριμενο προιον...του το κοστολογουσαν πλεον 40 ευρω...παρολλο που εκεινος την ειχε αγορασει 110 ευρω! σαφεστατα δεν δεχθηκε τα 40 ευρω που του επεστρεφαν και πλεον ...θα κινηθει νομικα !αυτη κυριοι ειναι η εξυπηρετηση...του ''κολοσσου '' και ''επαγγελματια'' του ειδους *****....

Dimzan
01-03-11, 21:10
εγω παντως απο το ***** εχω μεινει ικανοποιημενος, γι αυτο και συνεχιζω να αγοραζω απο εκει.

μου εχει τυχει να χαλασει cd writer στο εξαμηνο και να μου το αντικαταστησουν με καινουριο πιο καλο μοντελο, πληρωνοντας διαφορα 3-4 ευρω αν θυμαμαι καλα.

εχω ακουσει ομως σκηνικα με λαπτοπ χαλασμενα.. ο κολλητος μου ειχε μεγαλη ιστορια με turbo-x laptop.. γενικα να το ξερετε χτυπανε πολλα turbox στη μητρικη...

HULK
01-03-11, 21:26
Εγω ειχα παρει μια καρτα που βγαζει παραλληλη θυρα πριν ενα χρονο απο το πλαισιο η οποια δεν "επαιζε" σε ΧP !! παρακαλω διοτι ηθελε αναβαθμιση στους drivers.Αφου κατεβασαμε οτι υπηρχε και δεν υπηρχε απο το site παλι δεν βγαζαμε ακρη.Στο τελος αναγκαστηκα και το πηγα πισω να το φτιαξουν γιατι το ηθελα αμεσα για την δουλεια μου και δεν ειχα χρονο ουτε για αντιδικιες κτλ .Οι τυποι το εφτιαξαν και με χρεωσαν ενα 20ρικο.Και αναρωτιεμαι ειναι δυνατον να πουλανε προιοντα που θελουν αναβαθμιση σε XP ?Που να βγαλει ακρη ο καθε φουκαρας πατερας αν δεν το κατεχει το αθλημα.Μια που θα το αγοραζει και μια που θα πληρωνει για να του κανουν αναβαθμιση..

Vasilis
01-03-11, 21:35
Θα χρειαζεται αποδειξη αγορας για επιστροφη χρηματων.
Αν δεν την εχεις (πχ δωρο) τοτε αλλαγη μονο


Ρε Μπιλ, δώρο να συνοδεύεται με απόδειξη ; :D

παιδακια...

ερχονται αλλες εποχες!

μην μενετε στα ... παλια!:whistle:


πιστευω οτι θα κανεις το δωρακι σου...αν μπορεις

το οποιο θα συνοδευεται κ με την αποδειξη!:shok:


κρατηστε αυτο το ποστ καπου...!:whistle:

paganis
01-03-11, 21:36
τα λαμογια θελουν να επιστρεψουν 40 ευρω,,την στιγμη που πληρωθηκαν 110 , 4 μηνες πριν...διοτι υποστηριζουν πως τοσο θα την χρεωναν ,,,αν υπηρχε! αραγε πως υπολογισαν την τιμη σε ενα προιον που δεν βγαινει πλεον?? βεβαια για να αγορασει τωρα μια αντιστοιχη...ζητανε 300 ευρω...!αυτα τα κανουν στην ελλαδα,,,διοτι υπαρχουν πελατες που δεν το κυνηγανε το θεμα και δεν ξερουν τα δικαιωματα τους ,οπως και οτι δεν υπαρχει πολιτεια για να τους προστατεψει!

Stathis
01-03-11, 22:26
Εκείνος να μου λέει ότι η νομοθεσία δεν είναι σαφής και πως κανείς δεν τους αναγκάζει να επιστρέψουν χρήματα....


φυσικα και δεν ισχυει αυτο!

υπαρχει υποχρεωση επιστροφης χρηματων αν το προϊον ειναι αθικτο στην αρχικη του συσκευασια.
η προθεσμια υπαναχωρησης του πελατη ειναι 14 ημερολογιακες ημερες.

παρακατω θα βρειτε τους νομους που ισχυουν.
διαβαστε τους ωστε να γνωριζετε τα δικαιωματα σας...

https://nomothesia.ependyseis.gr/eu-law/getFile/N+2251+1994++(%CF%84%CF%81%CE%BF%CF%80%CE%BF%CF%80 %CE%BF%CE%AF%CE%B7%CF%83%CE%B7+%CE%BC%CE%B5+%CF%84 %CE%BF+%CE%BD%CF%8C%CE%BC%CE%BF+3587+2007).pdf?bod yId=568851

https://ec.europa.eu/consumers/cons_int/safe_shop/fair_bus_pract/transpos_laws_el.pdf

τωρα αν ο γερμανος και ο καθε γερμανος διαφημιζει ενα νομο που ισχυει απο το 1994, τι να πουμε...
περαστικα του και περαστικα μας που ο καθε "εξυπνος" προσπαθει να μας "πουλησει" ως δικη του υπηρεσια το νομο του κρατους...



επισης θα παρακαλεσω να αποφευγετε τη δημοσιευση ονοματων για περιστατικα που συνεβησαν σε "καποιο γνωστο σας" ή τα ακουσατε "καπου", διοτι το φορουμ δεν εχει διαθεση για περιπετειες.
αν υπαρχει καποια καταγγελια που θελετε να κανετε ειναι απαραιτητο απο κατω να αναγραψετε και τα στοιχεια σας.

Jimmakos
01-03-11, 22:35
Όπως είπε και ο Στάθης αν η αρχική συσκευασία είναι άθικτη και υπάρχει απόδειξη αγοράς τότε υποχρεούνται να σου επιστρέψουν πίσω τα χρήματά σου και ας είναι όχι μόνο 700Ε αλλά και 70000Ε!

Βέβαια στην ψωροκώσταινα κοιτάμε να αποφύγουμε να δώσουμε χρήματα..... Και το κάθε κατάστημα/φίρμα/μαγαζί/πολυεθνική σε "ψήνει" να πάρεις κάτι άλλο ίδιας αξίας οπότε το επιστρεφόμενο προιόν μπαίνει ΠΑΛΙ στο ράφι και μεταπωλείται.... Άρα διπλό κέρδος κύριοι δεν θέλει και πολύ μυαλό, για αυτό σου λένε να είναι άθικτη η συσκευασία thumb

Και πρίν πεί κανείς οτι αυτά δεν μεταπωλούνται σας πληροφορώ ο αδερφός μου ήταν υποδιευθυντής σε κατάστημα One Way (οι παλιοί θα τα θυμάστε) οπότε τα έχω δεί με τα μάτια μου τι γίνεται ;)

Stathis
01-03-11, 22:39
Μια δικαιολογια που προβαλει φιλος μαγαζατορας, ειναι οτι αφου εχει κοψει αποδειξη και θα φορολογηθει, δεν υπαρχει τροπος ακυρωσης αυτης !!!

υπαρχουν πανω απο ενας τροποι ακυρωσης μιας συναλλαγης.
ακομα και χωρις να προσκομισει ο πελατης το αρχικο παραστατικο πωλησης.

σε αυτες τις περιπτωσεις τα παραστατικα επιστροφης τα εκδιδει το καταστημα.

το παραστατικο αγορας χρειαζεται περισσοτερο για λογους ευκολιας και ταχυτητας.
π.χ. αν μου εχει χαλασει η συσκευη την οποια αγορασα πριν 1,5 χρονο, το καταστημα θα χρειαστει καποιο χρονο ωστε να εντοπισει την αποδειξη μου ειδικα αν δεν θυμαμαι ακριβως την ημερομηνια αγορας.

επισης σε περιπτωση επιστροφης εντος 14 ημερων ειναι δυνατη η επιστροφη ακομα και χωρις αποδειξη (ο πελατης δεν υποχρεουται να την κρατησει) αν ο πελατης μπορει να αποδειξει οτι αγορασε απο το συγκεκριμενο καταστημα το προϊον (π.χ. με επιδειξη ταυτοτητας και εφοσον εχει εκδοθει ονομαστικη αποδειξη ή τιμολογιο).

η φυλαξη της αποδειξης δεν ειναι υποχρεωτικη, απλα διευκολυνει και γλιτωνει χρονο και τις δυο πλευρες.

Jimmakos
01-03-11, 22:43
υπαρχουν πανω απο ενας τροποι ακυρωσης μιας συναλλαγης.
ακομα και χωρις να προσκομισει ο πελατης το αρχικο παραστατικο πωλησης.

σε αυτες τις περιπτωσεις τα παραστατικα επιστροφης τα εκδιδει το καταστημα.

το παραστατικο αγορας χρειαζεται περισσοτερο για λογους ευκολιας και ταχυτητας.
π.χ. αν μου εχει χαλασει η συσκευη την οποια αγορασα πριν 1,5 χρονο, το καταστημα θα χρειαστει καποιο χρονο ωστε να εντοπισει την αποδειξη μου ειδικα αν δεν θυμαμαι ακριβως την ημερομηνια αγορας.

επισης σε περιπτωση επιστροφης εντος 14 ημερων ειναι δυνατη η επιστροφη ακομα και χωρις αποδειξη (ο πελατης δεν υποχρεουται να την κρατησει) αν ο πελατης μπορει να αποδειξει οτι αγορασε απο το συγκεκριμενο καταστημα το προϊον (π.χ. με επιδειξη ταυτοτητας και εφοσον εχει εκδοθει ονομαστικη αποδειξη ή τιμολογιο).

η φυλαξη της αποδειξης δεν ειναι υποχρεωτικη, απλα διευκολυνει και γλιτωνει χρονο και τις δυο πλευρες.


Ακριβώς.... Με παραστατικό αγοράς μου αντικαταστήσανε C905 λόγο κλοπής και μετά απο 1 χρόνο επισκευή που είχε ένα πρόβλημα στο ίδιο κατάστημα.....

Stathis
01-03-11, 22:48
τα λαμογια θελουν να επιστρεψουν 40 ευρω,,την στιγμη που πληρωθηκαν 110 , 4 μηνες πριν...διοτι υποστηριζουν πως τοσο θα την χρεωναν ,,,αν υπηρχε!

αυτη ειναι μια διαφορετικη περιπτωση.

ειναι επιστροφη λογω ελαττωματικου προϊοντος.

σε αυτην την περιπτωση και εφοσον το ειδος εχει σταματησει να πωλειται, ο αντιπροσωπος του προϊοντος υποχρεουται να το αντικαταστησει με αλλο αντιστοιχης αξιας κατα την ημερομηνια αγορας και οχι κατα την ημερομηνια που το προϊον κριθηκε μη επισκευασιμο.

με την τρεχουσα (μειωμενη) τιμη αγορας του θα δικαιουντο να το υπολογισουν αν το προϊον γινοταν επιστροφη ως καινουργιο και οχι ως ελαττωματικο.

Χρίστος
02-03-11, 00:15
πριν ενα χρονο εκανα αγορα του παλιου μου tower απο μια απο τις 3 μεγαλυτερες αλυσιδες καταστηματων του ειδους.
ΔΙαλεγω ολα τα κομματια, με περνουν μετα απο 2 μερες, παραλαμβανω και παω στο ταμειο.Το πληρωνω κασερι τοτε 1140ε αν θυμαμαι καλα.
Το ιδιο βραδυ το συναρμολογω στο σπιτι και ξεκιναω format.
Tις επομενες 2-3 μερες στα καλα καθουμενα αρχισε να κανει επανεκινησεις μονο του.
Ανοιγω παλι το κουτι, διπλοτσεκαρω τα παντα και ξανακανω format.
Τα ιδια.
Το περνω αγκαλια και τους το παω.
Η συζητηση ξεκιναει πολυ απλα."ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΑΣΗ"
Δε θα δεχομουν τιποτα να επισκευαστει που ειναι 2 ημερων.
Τους ειπα οτι σε ασχετους χρονους κανει επανεκινησεις.
Παω μετα απο δυο μερες και πιανω τον ενα manager.
Η ψυκτρα σου μου λεει δε παταγε 100% και αυτο τα προκαλουσε......
Του λεω πλακα μου κανεις???
Παω στο τεχνικο και μου λεει οτι δεν εγινε η συναρμολογηση στο καταστημα(ζηταγανε 50ε) και δε φερουν ευθυνη αμα χαλασα κατι!!!!
Απο 10 χρονο παιδακι φτιαχνω πυργους.του λεω το προβλημα ειναι hardware και κανει μπαμ.
Με τα πολλα το περνω πισω και αφου με εχουν χρεωσει ελενχο 20ε που φυσικα δε πληρωσα ποτε.
To προβλημα φυσικα δε διορθωθηκε.
Ψαχνωντας στο νετ βρισκω οτι η MB υπαρχει σε ολα τα φορουμς ως προβληματικη με ακριβως τα συμπτωματα που ειχα.
Ξανα λοιπον αγκαλιτσα και πισω.Εδω να σημειωσω οι το καταστημα ειναι στο λιμανι του πειραια διπλα απο τραπεζα σε δρομο που το παρκαρισμα ειναι πολυ δυσκολο.Ακομα και διπλοπαρκαρισμα που εκανα ηταν επικινδυνο λογω στασης λεωφορειων απενταντι.
Ξεκιναμε παλι...
"παιδια η mb ειναι προβληματικη.Αλλαξτε τη"
Η απαντηση τους η ιδια.Δεν καναμε εμεις λεει τη συναρμολογηση και κατι μπορει να χαλασες.
Τους λεω ωραια, κατι χαλασα? Βρειτε το.
Φυσικα δε βρισκαν τπτ.Δυο μερες πανω στα διαγνωστικα τους και κανενα σφαλμα πουθενα.Μεχρι μου ειπαν οτι φταιει το ρευμα του σπιτιου μου που μου το κανει να κλεινει.......
To tι ακουσα δε λεγεται.
Για να μη γραφω ολα οσα εγιναν που θα με παρει μια σελιδα, το αποτελεσμα ηταν οτι ο ενας μανατζερ που ειχα κανει παραπονα αρνιωταν καθε αλλαγη ενω ο αλλος ηταν πολυ πιο φιλικος και δεκτικος στο να βρουμε μια λυση.
μετα λοιπον απο 4 βολτες του πυργου, παω και το αφηνω μπροστα στο παγκο του τεχνικου, λεω να φωναξουν το μανατζερ και του λεω "Nα ειμαι τρελος και να το βγαζω να παρει αερα καθε τρεις και λιγο δεν ειμαι.Λοιπον ΔΕ δεχομαι ΚΑΜΙΑ επισκευη και αλλο ελενχο.Με εχετε ταλαιπωρισει απιστευτα και ενω εχω πληρωσει εδω και ενα μηνα δεν εχω υπολογιστη.Το προβλημα υπαρχει και ειναι σε ολα τα φορουμ και αν θες σου το δειχνω και επι τοπου.Τα χουμε πει 100 φορες και μονο για καφε δν εχουμε κατσει οι δυο μας.Η μου κανεις ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΑΣΗ σε οτι νομιζω οτι δε δουλευει ή κανω στην ακρη και φερνω αλλον να μιλαει αντι εμου....."
Φυσικα τοτε με αυτη τη φραση ως δια μαγειας μεσα σε 5 λεπτα ολα λυθηκαν.
Η απαντηση που ηρθε απο τα κεντρικα ηταν να κανω ΟΤΙ αλλαγη θελω ανεξαρτητου κοστους σε προιοντα που ειναι αμεσα διαθεσιμα στο καταστημα......

δε λεω, ως καταστημα μπορει να τηρει μια τακτικη και να μν αλλαζει για ψιλου πηδημα αν και θα πρεπε....Αλλα οταν βλεπεις εναν πελατη με τετοια καρτελα να περνα τετοια ταλαιπωρια, κανε κατι.

Αυτοι ειμαστε.Δε προκειται να αλλαξουμε και δε προκειται να μας αλλαξει κανενα ΝΔΤ καμια ξινη γερμανιδα.
Παντα θα κοιταμε να τη πουμε στον απεναντι, να τον μειωσουμε και οχι να βελτιωθουμε εμεις, να τον βρουμε στην αναγκη και να τον αρμεξουμε, να του δωσουμε το σκαρτο και μετα να κανουμε τις παπιες γελωντας σε φιλους και γνωστους οτι ο "χ" βλακας τη πατησε και καταφεραμε να τον δουλεψουμε και την επομενη μερα που μας το κανουν εμας να βριζουμε την ελλαδα που εχει γεμισει λαμογια και υπουργους που κοιτανε να τα φανε.
Και μεις αν περναμε δυναμη στα χερια μας, λυπαμαι που το λεω αλλα τα ιδια και χειροτερα θα καναμε.

Jimmakos
02-03-11, 00:45
Συνέβει το 2007. Είχα πάει σε μια μεγάααααλη κατακόκκινη αλυσίδα να πιάσω δουλειά, με καλέσανε και πήγα για interview.

Αφού περίμενα στο σαλονάκι με κεράσανε καφεδάκι, κάπνιζα ανέμελος και περίμενα την σειρά μου μπάς και πιάσω δουλειά.

Μπαίνει ένας πολύ καθως πρέπει οικογενειάρχης με όλη την σημασία της λέξης (χωρίς ειρωνία αυτά που λέω) και ζητάει τον διευθυντή.
Βγαίνει ένας τυπάς γύρω στα 25 τότε και του λέει ο φουκαράς πως το εμ πι θρί που χε αγοράσει χτες δεν το διάβαζε κανένας υπολογιστής και δεν πέρναγε με τίποτα τα τραγούδια μέσα.
Αφού ακολούθησε ο κλασικός διάλογος περί επιστροφής χρημάτων τον στέλνει πάλι στο κατάστημα να το αντικαταστήσει. Μόλις φεύγει ο άνθρωπος πατάνε κάτι γέλια οι κάριες στην υποδοχή λές και άκουγα γαλοπούλες, και λέει ο τύπος: "Είδατε ρε? Είμαι μάγκας? Τον ξαπόστειλα, θα ξανάρθει πάλι αύριο να μας ζαλίσει ο μλκας! Πάω να πιω τον καφέ μου μην με ξαναενοχλήσετε για τέτοιες μλκίες!"

Είχα μείνει κόκκαλο, δεν μπορεί ρε καραγκιόζη να σου έρχεται ο άνθρωπος και να σου μιλάει με όλο τον σεβασμό ενώ ηλικιακά είσαι γιός του και σου λέει ένα πρόβλημα που αντιμετωπίζει, του ξαναδίνεις το ίδιο προιόν εις γνώση σου οτι ειναι ελλατωματικό και τον βρίζεις πίσω απο την πλάτη του? Ε άντε στα τσακίδια δηλαδή!

Και δεν έπιασα και δουλειά γκρρρρρρρρρρρρ

GEORGE316
02-03-11, 08:02
αυτο το γεγονος δειχνει εντονα την ελλειψη χρηματων,ρευστου που λεγεται στη πιατσα..
πλεον ενα μεγαλο ποσο αδυνατει να βγει απο το ταμειο...
αυτα βεβαια συμβαινουν σε πολιτισμενες χωρες...
στην ελλαδα,οπου ο ιδιοκτητης καταστηματος μπορει να σε απειλησει και να φωναξει την αστυνομια επειδη θελεις να επιστρεψεις το προιον...τι ψαχνετε??
να σας πω ενα παρομοιο περιστατικο..
ειμαι μουσικος..
ειναι επιβεβλημενο να δοκιμαζεις οποιο μηχανημα,οργανο αγορασεις γιατι πολυ απλα,ειδικα στη περιπτωση των οργανων,ακομα και μεταξυ δυο ομοιων μπορει να βρεθουν διαφορες..
στις περιπτωσεις δε των μηχανηματων,δεν μπορει κανεις να ξερει απο πριν το αποτελεσμα που θα δωθει(ενα παραδειγμα,θελω να αγορασω ενα ασυρματο μικροφωνο...μπορει απο το πολικο διαγραμμα και απο το διαγραμμα αποκρισης συχνοτηων να καταλαβω περιπυο τι μικροφωνο ειναι,αλλα το να σου κατσει στη φωνη σου ειναι αλλο θεμα..)
πουθενα,στη θεσσαλονικη(που ειμασε και μουσικη πολη) δεν εχω δοκιμασει μηχανημα οπως πρεπει..
προσφατα σε γνωστη αλυσιδα,μου εβαλαν να δοκιμασω ενισχυτη κιθαρας,μπροστα στη τζαμαρια της μητροπολεως,με ροκ μουσικη να παιζει απο το ραδιοφωνο του μαγαζιου...
το ολο θεμα εχει να κανει με τις πρωτογονες αντιληψεις επιχειρηματιων,αλλα και την αδιαφορια-αδυναμια των κρατικων μηχανισμων ελεγχουν να επιβαλλουν μια σωστη εμπορικη πολιτικη.
τι να το κανεις ομως??
μικροφωνο ασυρματο αξιας 3.700 ευρω(μετρητα παρακαλω....ντακα,ντακα),δου εψε 1,5 ωρα οταν ανακαλυφθηκε απο τη φιλη μου οτι το on/off button ηταν ελλατωματικο,εννοειτε ο πωλητης οχι μονο δεν το επερνε πισω,αλλα δεν μπηκε καν στο κοπο να αναλαβει την αποστολη στη shure και εννοειτε την προσωρινη αντικατασταση του...ετσι λοιπον εχουμε ενα μικροφωνο που κοστιζει οσο κοστιζει μια κουζινα σπιτιου που δουλεψε λιγοτερο απο οσο κανω εγω σεξ και δεν μπορουμε να το χρησιμοποιησουμε......

nikos1400
02-03-11, 08:36
γι'αυτο το λογο πηρα εγω προσφατα 150 ευρω παραπανω (απο τη φτηνοτερη τιμη online) τηλεοραση απο τοπικο μου μαγαζι. με το θετικο των "χυμα" και αγραφων δοσεων, και οτι εχω καποιον συγκεκριμενο να πιασω απο το γιακα σε περιπτωση μη-εξυπηρετησης/βλαβης.

επισης ενα καλο του skroutz.gr ειναι αυτη η "αξιολογηση" των καταστηματων.
π.χ ενα τυχαιο παραδειγμα https://www.skroutz.gr/m/957/Perfectoys

το φτηνοτερο ΔΕΝ ειναι παντα καλυτερο.

Ptboul
02-03-11, 09:30
Θα χρειαζεται αποδειξη αγορας για επιστροφη χρηματων.
Αν δεν την εχεις (πχ δωρο) τοτε αλλαγη μονο


Ρε Μπιλ, δώρο να συνοδεύεται με απόδειξη ; :D

Τα δώρα συνήθως συνοδεύονται με κάρτα αλλαγής (εντός 14 ημερών εκτός Σαββάτου).