PDA

Επιστροφή στο Forum : [E36] Αλλαγή φλάντζας βάσης φίλτρου λαδιού.



xaris_318is
01-03-11, 17:10
Καλησπέρα παίδες, έχει αλλάξει κανένας την φλάντζα από την βάση του φίλτρου λαδιου σε 318is m44, το νούμερο 6 στο παρακάτω:

https://bmwfans.info/parts/catalog/E36/Coupe/Europe/318is-M44/LHD/M/1997/browse/engine/lubrication_system_oil_filter/

Είναι κάτι εύκολο??

Jimmakos
01-03-11, 17:31
Φίλε μου ένα δαχτυλίδι είναι.... Λύσε την τάπα, σήκωσέ την με προσοχή, άλλαξε και το φίλτρο λαδιού καλού κακού και μετά βγάλε το παλιό δαχτυλίδι (φλάτζα) καθάρισε την τάπα να μην έχει πάνω λάδια κλπ, βάλε το καινούριο και ξανατοποθέτησέ την όπως ήταν.

Μετά σφίξε την βίδα απο πάνω και αυτό ήταν thumb

bill_m3
01-03-11, 18:32
Φίλε μου ένα δαχτυλίδι είναι.... Λύσε την τάπα, σήκωσέ την με προσοχή, άλλαξε και το φίλτρο λαδιού καλού κακού και μετά βγάλε το παλιό δαχτυλίδι (φλάτζα) καθάρισε την τάπα να μην έχει πάνω λάδια κλπ, βάλε το καινούριο και ξανατοποθέτησέ την όπως ήταν.

Μετά σφίξε την βίδα απο πάνω και αυτό ήταν thumb

Δημήτρη αυτό το ξέρουμε (μαζί θα το κάνουμε, αν το κάνουμε:original:).

Το θέμα είναι τι χρειάζεται να βγει ώστε να αποκτήσουμε πρόσβαση στο σημείο για την αλλαγή!

xaris_318is
01-03-11, 18:54
Φιλε μου αν καταλαβα καλα μιλας για το καπακι του φιλτρου λαδιου?Αλλα εγω δεν μιλαω για αυτο,αλλα για την βαση του φιλτρου λαδιου

valantis544
01-03-11, 19:03
Έχουμε κάνει την αλλαγή με τον kloukakis στο αυτοκίνητο του. Παρόλο που είναι Μ42 φαίνονται ίδια τα πράγματα. Βγάλαμε τους δυο ιμάντες αλλά και το δυναμό. Μετά ξεβιδώνεις και αλλάζεις την φλάντζα. Επίσης αφού θα κάνεις την δουλειά, άλλαξε και το μικρό λαστιχάκι που είναι το 5 στην φωτογραφία αν δεν κάνω λάθος.

Jimmakos
01-03-11, 22:21
Ιμάντες ΚΑΙ δυναμό? Για καθίστε ρε παιδιά το φίλτρο λαδιού δεν είναι σε μια στρογγυλή φωλιά που απο πάνω έχει μια 10άρα βίδα στο κέντρο απο την μεριά της εισαγωγής?

xaris_318is
02-03-11, 09:31
Ιμάντες ΚΑΙ δυναμό? Για καθίστε ρε παιδιά το φίλτρο λαδιού δεν είναι σε μια στρογγυλή φωλιά που απο πάνω έχει μια 10άρα βίδα στο κέντρο απο την μεριά της εισαγωγής?

Ναι φιλε μου αυτο ειναι το φιλτρου λαδιου αλλα στο ξαναλεω εμεις εδω λεμε για βαση του φιλτρου λαδιου thumbthumb

beliris
02-03-11, 10:10
Καλησπέρα παίδες, έχει αλλάξει κανένας την φλάντζα από την βάση του φίλτρου λαδιου σε 318is m44, το νούμερο 6 στο παρακάτω:

https://bmwfans.info/parts/catalog/E36/Coupe/Europe/318is-M44/LHD/M/1997/browse/engine/lubrication_system_oil_filter/

Είναι κάτι εύκολο??

Ναι είναι εύκολο!Είναι ίδια με του Μ43,άλλαξα πέρυσι το (6) και το(4) λόγω διαρροής!
Όντως βγαίνουν οι ιμάντες για να έχεις πρόσβαση και ξεβιδώνει μετά όλη η βάση του φίλτρου.
Είναι συνηθισμένη βλάβη στους Μ43-Μ44!!!